Groote prijsverlaging BRANDSTOFFEN. Eierkolen f 2.- per mod. Steenkolen f 2.- per mod. E L V. SCHOLTE, Westvest 5, Telef. 418. Kpnimii Prima ANTHRACIET vanai f 2.90 per H.L. COKES tegen fabrieksprijs. De Directeuh. 762—32 Alles FRANCO huis. Aanbevelend, 2o. dat ter zake van de individueele rechts positie der bedienden, het volgende zooveel mogelijk moet worden verwezenlijktlo. de bedienden moeten niet zonder geldige reden worden ontslagen 2o. de bediende heeft recht op arbeid in de ondernemingen 3o. er behoort te zijn deskundige arbeidsrechtspraak, waarbij de bedienden zooveel mogelijk moeten mee werken 30. dat, wat de collectieve rechtspositie der bedienden aangaat., er voor de bedienden in ondernemingen werkzaam, behoort te komen medezeggenschap bedrij fsgewijze; dat deze medezeggenschap zich moet uitstrekken over de arbeidsvoorwaarden en over de bedrijfs- politiek; vóór zoover die met de arbeidsvoor waarden verband houdt 4o. dat ter bereiking van beide rechtsposities de vakvereeniging het er op moet aanleggen, de arbeidsmarkt zooveel mogelijk te beheerschen en zooveel mogelijk aan de uitbreiding van het collectieve arbeidscontract werkzaam zij bekiachtigt het daarin ingenomen standpunt en besluit in deze richting werkzaam te blijven en gaal over tot de orde van den dag. Naar wij vernemen, zal binnenkort ter ver wezenlijking van dit doel eene groote propaganda worden ontwikkeld. Marine-begroeting. In zijn. Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer betreffende de Nota van Wijzi ging in Hoofdstuk Marine zegt Minister Wes- terveld, dat uit hetgeen de voorzitter van den Ministerraad bij de. beantwoording dei- sprekers over de Regeeringsverklaring in de vergadering van 15 Jan. heeft gezegd, nl. dat het Kabinet van gevoelen blijft, dat de oor spronkelijke oplossing van het vraagstuk der maritieme verdediging de voorkeur zou ver diend hebben, zoomede uit de door dien be windsman op 19 Febr. jl. gedane mededeeling, dat alle leden van het Kabinet de door de Kamer genomen beslissing in strijd achten met, 's lands belang, duidelijk blijkt le. dat de regeering van de urgentie van zoo danige wettelijke regeling overtuigd is 2e. dat het Kabinet ten aanzien van zijn opvatting omtrent de urgentie eener Vlootwet nog stéeds als homogeen moet worden be schouwd: Vöor een ontwijken van een beslissing om trent een nieuwe ontwerp-Vlootwet bestaat voor de regeering niet de minste aanleiding. Verwacht wordt, dat de behandeling der nieuwtf ontwerp-Vlootwet in het zittingsjaar 1924/25 zal kunnen plaats hebben. De; regeering wil onze maritieme verdediging niet veronachtzamen. Zij meent, dat deze aanvraag kan worden aanvaard zoöwel door hen, die bezwaar maken Legen het vastleggen van een volle,dig vlÖot- plan in de wet als door degenen die met het oog op de financieele consequenties van een Vloqtwet deaanvaarding daarvan in het najaar van.1923 .voorbarig.achtten De Prins in Spanje. Men schrijft hit Madrid, d.d. 12 Maart. De Prins is vanmorgen naar Toledo gedaan. Hij heeft de stad bezichtigd de kathedraal, het huis van den beroemden schilder El Greco en de wapenfabriek, waar hem een més uit Toledostaal is ten geschenke gegeven. De Prins heeft voorts dë militaire academie bezocht en voor de erzamóling uniformen een Nederlandsch uniform ten geschenke gegeven. 's Middags is de Prins per auto naar Madrid teruggegaan. Daarbij had een ongeval plaats. De auto, waarin de. bewakingspolitie van den Prins zat, is omgeslagen. Z. K. H. liet dadelijk stoppen. Gelukkig waren de verwondingen van de politiebeambten niet ernstig. Visitatie. .Men meldt uit Oldenzaal aan de ,,N. Rott." Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 April de gelijktijdige visitatie door Nederland- sche. en Duitsehe douane-ambtenaren van pas sagiers en goederen der D.-treinen uit Duitsch- land via Bentheim naar ons land in de visitatie zaal van het station Bentheim een aanvang ne men. Dit het bouwvak. Van patroonszijde in de bouwvakken bericht mëh ons, dat de Nederl. Christelijke Bouwar- beidersbond, de Nederl. B. K. Bouwarbeiders- bond St. Joseph, de Nederl. Neutrale TiinmerJic- denbond en de Christel. Nationale Bouwbak- arbeidersbond, de bemiddelingenvoorstellen in zake het landelijk collectief contract hebben aan genomen en de Algem. Nederl. Bouwarbeiders- hond deze heeft verworpen. Het standpunt van de Landelijke Federatie van Bouwvakar beiders is niet bekend. De arbeidsvoorwaarden worden dientengevol ge met ingang van Maandag 17 Maart gelijk aan die van het oude contract, met uitzondering van de loonen, dig voor Botterdam zijn vastgesteld. De margarinenijverheid in Duitsehland. Dè margarinenijverheid in Duitsehland be leeft, naar mén ons uit Frankfort schrijft, een moeilijken tijd, niet enkel ten gevolge van de mindere koopkracht der bevolking, doch ook ten gevolge van de ernstige concurrentie, in het bijzonder van de Nederlandsche en de Bel gische industrie. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 18 dezer, des avonds te 8x/2 u. In die vergadering zullen eenige kleinere wets ontwerpen voor afdeelingsonderzoek worden aangewezen. nrïr.tfyffr: De bezoldiging van het Rijkspersoneel. In de memorie van toelichting tot een wets ontwerp, houdende voorloopige voorziening ten aanzien van de bezoldiging van de leden van de Algemeene Rekenkamer, schrijft de regeering o.m. Gelijk hekend, is de regeering van oor deel, dat onder de maatregelen, welke het herstel van het financieel evenwicht moeten brengen, ook eene herziening van de wedden van het uit 's rijks kas bezoldigd personeel een plaats moest yinden. Het ligt in het voornemen, daartoe met ingang van 1 Januari 1925 een algemeene salarisher ziening, waarvan de voorbereiding uiteraard tijd vordert, tot stand te brengen, terwijl dan voor 1924 een voorloopige voorziening moet worden getroffen. De voorziening voor 1924 valt dl dus te treffen, dat met ingang van 1 Mei op de bezoldiging een korting wordt toegepast en wel voor ge huwden en kostwinners van aanvankelijk 5 pet., welk percentage dan met ingang van 1 October op 10 pet. zal worden gebracht, en van aan stonds 10 pet. voor de overigen. Het vorenstaande moet naar het oordeel der regeering-in het algemeen ook gelden voor hen, wier wedde bij de wet is geregeld. Een her ziening van die regelingen is dan ook in voor bereiding, en ook hier kan aan een voorloopige voorziening niet worden ontkomen. Intusschen is de regeering ten aanzien van de laatstbedoelde voorziening van oordeel, dat aan de beoogde geleidelijkheid der korting voor de onder de wettelijke regelingen vallende groepen minder behoefte bestaat, zoodat voor deze met 1 Mei een uniforme korting van 10 pet. voor allen zal kunnen ingaan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. 't Kan verkeeren Per stoomschip ,,Menado" zijn te Rotterdam van Java aangebracht 151 fusten moutwijn Toonceluilvoering. Binnenkort zal in den R. K. Volksbond worden opgevoerd ,,De Vestaalsche Maagd", drama uit de eerste tijden van het Christendom, waar van de handeling plaats heeft te Rome, onder de regeering van Keizer Nero. In de vertaling van Lamb, Poell, R. K. Pr. is dit stuk geheel opnieuw bewerkt door den heer F. W. M. Heggelman, alhier. Vóór de Vasten werd het te Naaldwijk door het R. K. Dameszangkoor „Arti et Religioni" drie avonden voor uitverkochte zalen onder leiding van den bewerker opgevoerd en mocht daar uitbundig succes oogsten. Thans wordt onder dezelfde leiding dit stuk door een aantal Schiedamsche jongedames ingestudeerd. Het heeft tot slot een groote vocale en instrumentale apothéose, waarbij de hoofdpersonen in de symbolische voorstelling van het Geloof, de Hoop en de Liefde, begeleid door bruidjes, door een koor van 60 maagden in het Paradijs worden binnengeleid. De muzikale opluistering zal geschieden door het R. K. Symphonie-Ensemble „St. Cecilia" van Rotterdam, waarvan de heer Heggelman directeur is. W a ter vers pi Hing Onze lezers verwijzen we naar een officieele kennisgeving in dit blad, waarin bekend wórdt gemaakt, dat waterverspilling voortaan on middellijk met f 5 zal worden beboet. UIT DELFT. Bond van R.K. Leeszalen. In Stads Doelen zal 25 Maart de Bond van R. K. openbare Leeszalen en Boekerijen in Nederland, een vergadering houden. Als spreker zal optreden de Gentsche lioog- leeraar Dr. J. Persijn. UIT ROTTERDAM. Het ontslag bij de R.E.T.M. De afd. Rotterdam van de Ned. Vereen, v. Spoor- en Tramwegpersoneel heeft gister nacht met het personeel van de R.E.T.M. een buitengewoon druk bezocht huishoudelijke ver gadering gehouden naar aanleiding van het aan gekondigde ontslag van de 108 man personeel. Het personeel zal dit ontslag niet accepteeren en het is bereid als het moet en andere middelen niet tot het gewenschte resultaat hebben geleid, met scherpe maatregelen tegen de directie op te treden. Het land van Hoboken. Naar wij vernemen, heeft de directie der maat schappij Dijkzigt bij het gemeentebestuur van Rotterdam ingediend een aanvrage om te ko men tot exploitatie van het Noordelijk ge deelte van het Land van Hoboken. Tevens werd opgegeven de prijs, waarvóór de gemeente eigenares van het gebied of een deel der terreinen zou kunnen worden. Voorzitter Kamer van Koophandel. In de gister gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is met 18 van de 19 uitgebrachte stemmen tot algemeen voorzitter gekozen de heer J. C. Ver der, thans vice-president der Kamer. Het raadslid H. Mol is voornemens een interpellatie in den Raad te houden naar aan leiding van het ontslag aan 108 bestuurders en conducteurs der R. E. T. M. en de inkrimping van den dienst. Ongeveer 80 klinkers en nageljongens, werk zaam bij de firma P. Smit Jr., machinefabriek en scheepswerf aan den Kreekweg, hebben het werk gestaakt wegens verlenging van den werk tijd. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Technische Bedrijven der Gemeente Schiedam. Door aanhoudende contröle is ons gebleken, dat verscheidene waterverbruikers het drink water op ergelijke wijze verspillen. Hierdoor ontstaat niet alleen een groot financieel nadeel voor het Drinkwaterleidingbedrijf, maar in vele gevallen zullen zij, die het drinkwater naar behooren gebruiken, als gevolg daarvan een hoogeren prijs voor het drinkwater moeten betalen, dan wanneer een ieder het water naar behooren gebruikt. Dat een dergelijken toestand ontoelaatbaar is, zal een ieder begrijpen. In verband hiermede vestig ik er de aandacht van de drinkwaterverbruikers hier ter stede op, dat wij bij het constateeren van water- verspilling, hetzij als gevolg van doorloopende stortbakken van closets, lekke tapkranen, of het onnoodig open laten staan van buiten kranen, onmiddellijk voor iedere overtreding een boete zullen heffen van ƒ5. Na gevatte koude gebruike men onmiddellijk eenige Tabletten Sanapirin (Mijnhardt) Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. 749 5 Gemengd Nieuws. 11 1 1 Een moordaanslag. Toen de onge veer 20-jarige mej. C. E. te 's-IIertogenbosch woonachtig, zich Woensdagnamiddag omstreeks halfzeven op weg begaf paar pianoles in Mariën- burg, is zij op den St.. Janssingel geheel on verhoeds van achteren door een manspersoon aangevallen, die haar met een scherp voorwerp, vermoedelijk een mes een diepen steek in den rug gaf, aldus meldt „Het Hsg." Het voorwerp, waarmede de onverlaat stak, schrampte af op het schouderblad en is toen daaronder in het lichaam tot aan de longen doorgedrongen. Het slachtoffer wist eerst, niet anders of zij had een stoot in den rug gekregen. Hevig ont steld is zij naar Mariënburg geloopen, waar al spoedig bleef, dat haar een gevaarlijke wonde was toegebracht. Aanstonds werd geneeskundige hulp inge roepen. Dr. F., die spoedig verscheen, legde het eerste verband. Hij verklaarde, dat de wonde doodelijk zou zijn geweest, als het meisje piet een dikken mantel gedragen had. Zoo plotseling en vlug is deze laffe aanval in zijn werk gegaan, dat het meisje geen enkele aanwijzing van eenige beteekenis van den dader heeft kunnen geven. Postdirecteur voortvluchtig. De Officier van Justitie te Tiel verzoekt op sporing en voorgeleiding van A. H. Z., post directeur te Zaltbommel, die voortvluchtig is. Hij wordt verdacht van verduistering van 16.000. 6 Smokkelaa rs.De Rijksambtenaren te Bu- del (N. Br.) hebben een uit België gesmokkelde partij kantwerk van twee inwoners uit Valkens- jvaard in beslag genomen. Gezonken. Ten gevolge van schade door de werking van het ijs is de stoomboot van Leeu warden naar Oostermeer op het Bergumermeer, paast de vaargeul, gezonken. De deklast bleef boven water en is niet beschadigd. De beman ning wist over het ijs aan wal te komen. Verdronken. Te Zaltbommel is gister namiddag de achtjarige A. de R. in de binnen gracht gevallen en verdronken. Mr. B 0 ni a n s aan het gevaar on t- s n a p t. Naar het „Haarlemsch Dagblad" ver neemt is mr. Bomans, die onlangs een reisje door Spanje maakte, op die reis aan een gevaar ont snapt. Mr. Bomans was nil eon trein, waarin D.9°s 30' 6°. 90 Cent. |f|Pk V Bij Apoth. en Drogisten 756 8 hij was gezeten gestapt, om een kijkje te nemen in een stadje, dat hem aantrok. Eenigen tijd la ter had een botsing plaats tusschen een sneltrein en denzelfden trein, waaruit mr. Bomans was gestapt en die, naar de geredde het blad persoon lijk mededeelde, „aan splinters werd gereden". Geen melkoorlog te Haarlem. De te Haarlem dreigende oorlog is voorloopig afgewimpeld. De melkhandel wilde 12 cent per liter betalen, terwijl deze laatsten 13 cent ver langden. Na urenlange besprekingen tusschen beide partijen bijgewoond door een vertegenwoor diger van het gemeentebestuur is ten slotte een overeenkomst getroffen, dat de veehouders voorloopig tot einde Maart de melk tegen 12 cents per liter zullen leveren en verder door zul len blijven leveren met een opzegtermijn van tien dagen. Heidebrand. Tusschen Blerick en Horst (Peel), nabij den spoorweg, heeft gistermid dag een hevige heidebrand gewoed. Warm geloopen. Bij het dorschen is gistermorgen, door het warm loopen van de dorschmachine, brand ontstaan in de boerderij Schweiszer Höhe, aan den Amsterdamschen weg nabij Arnhem. Lloewel de brandweer spoe dig ter plaatse was, is de geheele boerderij in de asch gelegd. Een koe en een varken zijn in de vlammen omgekomen. Bankier voortvluchtig. Een op zienbarend bankschandaal maakt, naar het „Journaal" meldt, te Parijs de openbare belang stelling in hooge mategaande. Een der direc teuren van het „Crédit de France" Antoine Simon, heeft Zaterdag jl. het kantoor verlaten en, ofschoon hij een zakenvriend, die directeur van een industrieel consortium is, had medege deeld, dat hij des Maandags weder ten kantore zou zijn, is hij daar tot dusver niet teruggekeerd. Hevige hotelbrand. Gistermiddag 3 uur brak te Biarritz een hevige brand uit in het hotel „Angleterre", dat na een herbouwing, verleden zomer, werd heropend. De brand duurde tot middernacht, verwoestte 18 kamers en be schadigde het geheele gebouw. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Telegraimmeij. HËT~RAPPORT DER DESKUNDIGEN. LONDEN, 14 Maart Naar men verneemt is dc publicatie van het rapport der deskundigen Maandag te verwachten, indien althans volgens de vroegere Parijsche mededeelingen de rappor ten tegelijk met de aanbieding aan de commissie van herstel aan de pers worden gegeven. Liet rapport zal het voorstel bevatten een lang mo ratorium aan Duitsehland toe te staan, terwijl op grond van berichten uit New-York schijnt te kunnen worden aangenomen dat de leening die Morgan en Gy. als valuta-crediet aan Frank rijk heeft toegestaan, slechts voorwaardelijk is, n.l. onder voorbehoud dat de voorstellen der deskundigen worden aanvaard. DE POSITIE VAN DEN FRANC. PARIJS, 15 Maart (draadloos) De Senaat heeft met 154tegen 143stemmen de machtigings wet aangenomen. Poincaré heeft dus een zeer kleine overwinning behaald. DE EX-KALIEF. BERN, 15 Maart (draadloos) De honds- raad besloot dat de ex-kalief zich van propagan da moet onthouden, daar anders de vergunning om in Zwitserland te blijven voor hem zal worden ingetrokken. VLUCHT OM DE WERELD. NEW-YORK, 15 Maart (draadloos) Ameri- kaansche vliegeniers zullen Maandag een vlucht om de wereld beginnen. De tocht gaat van Los Angelos via Alaska, Japan, China, naar Indië en vandaar over Azië en Europa naar Engeland. Van Engeland zal naar Amerika teruggevlogen worden via Groenland en Canada. Rechtzaken. Valseke munters. De Dordtsche rechtbank heeft gister de drie gebroeders, van der W. aldaar wegens het na maken van rijksdaalders en het uitgeven van valsch geld veroordeeld tot resp. 1 jaar, 8 maan den en 6 maanden gevangenisstraf. Cornelia v. d. B„ vrouw van P. M. R„ die een van de gebroeders van der W. ten geschenke ontvangen rijksdaalder had uitgegeven, is ver oordeeld tot 4 maanden voorwaardelijke gevan genisstraf, met een proeftijd van 3 jaar. SPORT. VOETBAL. Het voor a.s. Zondag door den N.V.B. vast gestelde programma luidt als volgt Proefwedstrijd Ned. elftal. Rotterdam Elftal A—Elftal B. Afd. II. le klasse. Amsterdam BI. Wit Excelsior Haarlem Haarlem-^-Quick Dor drecht O.D.S.—U.V.V. 2e klasseB Gorinchem S.V.W.—V.U.C. DelftD.H.C.U.S.C. Rotterdam Transvalia H.-.D.V.S. Rotterdam St. IloogerUnitas Rotterdam R.F.C:—C.V.V. R. K. F. Tweede klasse L. Haarlem Damiaten Gr. Willem II 2. Gouda DonkWilhelmus Schiedam ExcelsiorS.M.C. District Rotterdam D. LI. V. B. 1. C. Celer 2Spartaan Graaf Floris V Duiven. Pharm Fabriek A. Mijnhardt - Zeist KjgflfegnflfiSM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2