BMGBLMB WQOR SGHgEOMÊf EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Maandag 17 Maart 1924. N®. 13897. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer niet Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz. bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen Van het Gemeentebestuur. SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 5 der Verordening, regelende den waterstaatkundigen toestand van de landerijen en erven, liggende in de Gemeente Schiedam, tusschen den Rotterdamschen Dijk, den Polder Oud-Mathenesse en de bebouwde kom der ge meente Schiedam brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen en erven, als in hoofd dezer bedoeld dat op WOENSDAG 2 APRIL 1924, des voor middags ten negen ure, een schouw zal gedreven worden over de slooten om hun land of erf, met de kunstwerken daarin. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan de voorschriften alsdan behoorlijk voldaan /.ij. Schiedam, 17 Maart 1924. Stille Omgang. Een enkel woord nog over het karakter van den Stillen Omgang, die nooit mag gemaakt worden tot een manifestatie of een protest optocht hij moet blijven een stille bedetocht. Ieder behoort geheel in zich zelf gekeerd, biddend, zonder uiterlijke teekenen den aan gegeven weg te volgen ook op de heenreis wordt dit karakter streng bewaard, er wordt dus niet gezamenlijk gezongen of gebeden luidruchtig heid O lijve in iederen vorm achterwege. Alleen de stilte zij het kenmerkend karakter, onze godsvrucht zij bestand tegen elke verleiding, die van buiten komt, daarvoor juist offeren wij onze nachtrust en vermoeienis. Het betaamt ook, dat de deelnemers na het volbrengen van hun devotie zoo spoedig moge lijk naar hun woonplaats Lerugkeeren. Dan zal hef inderdaad een stille en een vrucht bare Omgang zijn, een bewonderenswaardige oefening van mannelijke godsvrucht. Buitenlandsch Nieuws. HET HITLER-PROCES. Toen Zaterdagmorgen het Ilitler-proces her vat werd, deed de president voorlezing van een tweetal brieven. De eerste was een protest van den kardinaal Faulhaber tegen een reeks uitlatingen van generaal Ludendorff omtrent de door hem ge volgde politiek. Faulhaber verklaart in zijn brief, nimmer voor een aaneensluiting van Bei ereu en Oostenrijk gewerkt te hebben.. De tweede brief was afkomstig van generaal Von Lossow, waarin deze de rechtbank mede deelde, dat het niet in zijn bedoeling ligt op nieuw voor de rechtbank te verschijnen. De verdediging drong er daarop bij den voor zitter op aan, dat Von Lossow gedwongen zou worden te verschijnen, daar zij hem nog eenige vragen te stellen had. De rechtbank besloot toen over het niet verschijnen van Von Lossow te beraadslagen en deelde later mede, dat zij Von Lossow een boete van 50 Goudmark had opgelegd. Uit de mededeelingen van den president bleek echter niet, of de rechtbank generaal Von Lossow door dwangmaatregelen voor de rechtbank zou laten brengen. 64 Voorzichtig schijn bedriegt hij on derhoudt zich langdurig met die vervelende Bertha Liebenau dan is hij misschien zelf ook vervelend, zei een flink ontwikkelde blon- dina met vroolijke oogen. Als hij maar goed dansen kan. Overigens heeft hij Freule Liebenau zelf niet opgezocht, zijn moeder heeft hem daar gebracht. Weet gij, wat mijn getrouwde zuster mij verteld heeft Wat dan, Lilly Gravin Liebenau en gravin Susannc Wildenfels smeden plannen voor de toekomst. Zij moeten in den laatsten tijd erg intiem zijn en Hertha Liebenau is heel dikwijls op Wildenfels geweest. Snapt ge het Daar is niet veel voor noodig. Maar dat die knappe man niet bepaald goed bij LIertha past, dat moet ik beslist constateeren. Llij' past bepaalt niet bij haar gezicht. Och, het is immers nog niet zoo ver. Maar interessant is dat nieuwtje toch wel. Wij zul len Johny Warrens maar eens wat uithoo- i'en Komt zij dan -Ja, ik hoorde, dat zij nakomt met de oude gravin Wildenfels. Kijk nu heeft hij Onder de getuigen, die Zaterdag werden ge hoord, was de belangrijkste prof. Bauer, voor zitter van „Der Patriot" een verecniging te München. ENGELAND. De Laboar-regeering heeft thans besloten op eigen initiatief een wetsontwerp bij het parle ment in te dienen, waarbij een minimum loon voor de mijnwerkers zal worden vastgesteld. Tot dusver was de situatie zóó, dat een derge lijk wetsvoorstel was ingediend door een Labour- lid, John Guest. Liet plan der regeering is nu. daarnaast een eigen wetsontwerp in te dienen en volgens mededeelingen, welke een der voor naamste Labour-leiders aan de pers heeft ge daan, is John Guest, evenals zijn medestanders, gaarne bereid zijn eigen voorstel in te trekken ten gunste van een op hetzelfde principe ge baseerd wetsontwerp van de regeer ing. Blijkbaar begeeft de regeering zich hiermede op een zeer gevaarlijk terrein. Opnieirw wekt het den schijn, alsof zij toegeeft aan de pressie uitgeoefend door de mijnwerkersorganisaties, die een grooter aantal vertegenwoordigers in het kabinet tellen dan eenige andere organisatie. Vaststelling van een wettelijk minimum zou op den duur moeten leiden tot bijpassing van de tekorten door den staat. Thans blijkt reeds, dat de conservatieven zich als één man tegen een wettelijke vaststelling van het minimum loon zullen verzetten en verschillende conser vatieven hebben reeds als hun meening te kennen gegeven, dat de liberalen dezelfde houding zuilen aannemen. In liet liberale kamp heerscht op het oogenblik nog stilte. Zooals altijd, hangt de beslissing weer van de houding der liberale leiders af. Het gaat er om, of zij thans het oogen blik gekomen achten, de regeering al in moei lijkheden te brengen of dat men bijtijds door ruggespraak een crisis zal kunnen voorkomen. De vaststelling van een minimum loon voor de mijnwerkers moet in de zitting van Vrijdag a.s. aan de orde komen. Ofschoon Zaterdag eenige kranten al vaneen crisis spraken, lijkt dat erg voorbarig, zoolang de details van het regeeringsonl werp nog niét' bekend zijn. FRANKRIJK. De Fransche Senaat heeft de art. 2 tot en met 33 van het fiscale wetsontwerp, w.o. de belastingverhooging, aangenomen. GENERAAL FELLÉ f Te Toulon is gister overleden Generaal Pellé, de vroegere FVansche hooge commissaris tê Constantinopel. Generaal Pellé werd op 8 April 1863 te Douai geboren. Hij genoot zijn opleiding aan de poly technische school, welke hij in 1884 verliet. Nadat hij eenigen tijd als artillerie-officier had gediend, werd hij benoemd tot luitenant op Madagascar en later in Marokko, terwijl hij in 1911 tot kolonel werd benoemd. Gedurende eenigen tijd was hij militair attaché bij de ambassade te Berlijn. In 1914 keerde bij naar Frankrijk terug en werd in October van dat jaar bevorderd tot brigade-generaal. In Januari 1919 ging generaal Pellé met de Fransche missie naar Tsjecho-Slowakije hij kreeg weldra de leiding daarvan. Op 11 Januari 1921 werd hij Hooge Commis saris voor Frankrijk te Constantinopel en nam zich van Hertha losgescheurd en komt naar ons toe. Hoe jammer nu houdt mijnheer von Soltenau hem op. Elly geef toch uw vader een kleinen wenk. Elly von Soltenau lachte. Papa is met kleine wenken niet te berei ken. Maar wacht, daar gaat mijn broer LIans. Die is met graaf Lothar bevriend. Hans Hans! Hans von Soltenau kwam snel aangereden. Brandt 'het ergens, Elly Och, wees nu niet zoo grappig. Breng graaf Wildenfels eens hier, hij staat daar ginds met papa. Maar val niet direct met de deur in huis, hoort ge. Llij behoeft het niet te mer ken, dat wij naar hem gevraagd hebben. Hm goed ik zal mijn best doen. Wat krijg ik voor belooning, dames? Doet ge het niet zonder, Hans vroeg Elly lachend. Voor niets ligt op het kerkhof. Minstens moet ik van ieder der dames een dans voor van avond hebben. Aangenomen, maar haast u, anders vrie zen we hier vast. Hans von Soltenau voerde zijn opdracht naar behooren uit. Lothar kwam met hem mee. Enkele der dames kenden Lothar uit haar vroegeren bakvischtijd. Al heel gauw was hij in een vroolijk gesprek met hen. Enkele jongere heeren kwamen er nog bij. Men reed in een lange rij lachend en jubelend over het groote meer. als zoodanig deel aan de vredesonderhande lingen te Lausanne in den winter van 19221923 Zaterdag, den dag vóór zijn dood, is hem het „Grand Gordon" van het Legioen van Eer toegekend. IERLAND. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat Zaterdag eenige officieren van het leger, die verdwenen waren, zijn geanesteerd. Zij zullen volgens de krijgswet terecht staan. De leiders generaal Tobin en kolonel Dal ton zijn nog steeds niet gevat, doch algemeen wordt verklaard, dat zij nog steeds in Dublin vertoeven en zich daar schuil houden. Zaterdag middag zouden zij in een kleerenwinkcl nieuwe kleeren hebben gekocht. De autoriteiten zijn zeer voldaan over de houding van de troepen tijdens de jongste crisis. EGYPTE. Het eerste Egyptische parlement werd Zater dag onder vele blijken van enthousiasme ge opend. In de door Zagloel Pasja voorgelezen troon rede wordt verklaard, dat het de taak zal zijn van het parlement, om de volledige onafhan kelijkheid van Egypte tot een feit te maken en dat de regeering bereid, is onderhandelingen te openen met Groot-Brittannië, ten einde ge volg te geven aan de nationale aspiraties be treffende Egypte en Soedan. De koning hoopte, dat de opneming van Egypte in den Volkenbond de kroon zal zetten op de politieke historie van het land. Een strikte en scherpe controle op de open bare uitgaven en de versterking van hetfiscale systeem zullen de budgetaire stabiliteit garan- dceren en Egypte in staat stellen zijn plaats in te nemen in dén kring der naties, door het aanknoopen van de meest hartelijke betrekkin gen met, alle mogendheden, zonder voorkeur. ALLERLEI. ..Uit Berlijn Naai' het „Berliner TageblatU' meldt, vertoont de Duitsche arbeidsmarkt in de tweede helft van de maand Februari opnieuw een verbetering. Het aantal steungenietendc geheel werk- loozen is gedaald van 1.3 millioen op 1.177 millioen. Als hoofdzakelijke ooizaak van deze verbetering wordt aangegeven de stabiliteit van het geld. Het aantal geheel en gedeeltelijk werkloozen in het bezetxe gebied wordt geschat op ruim één millioen. Uit L.oiiden Bij een militairen wedren met hindernissen nabij Wahkingham is de prins van Wales Zaterdag weer van zijn paard ge vallen. Hij werd op een draagbaar naar een boerderij gebracht,' waar hem het eerste ver band werd aangelegd. De prins was niet ernstig gewond, doch had een lichte hersenschudding opgeloopen. Later werd hij naar Londen overgebracht. Er werd een geruststellend bericht naar den koning en de koningin gezonden. De prins had in den morgen reeds in een anderen wedren met hindernissen gereden. Uit Warschau Het Poolsche parlement heeft het verdrag van St. Germain geratificeerd en de maritieme handelsconventie met Japan. Voorts is thans definitief aangenomen het wetsontwerp in zake de toetreding van Polen Lothar's oogen vlogen echter steeds weer in de richting vah den weg, die naar Wilden fels leidde. Eindelijk zag hij het rijtuig aanko men. Dames en heeren, ik verzoek u mij een oogenblik te willen excuseeren. Mijn groot moeder en mijn pleegzuster komen daar juist aan. Mag ik die even gaan halen Allen stemden vroolijk in. Lothar liep naar den oever. Maar baron Hasselwert was hem reeds voor Gelukkig hield gravin Thea LIasselwert vast en zoo moest hij tot zijn leedwezen aanzien, hoe Lothar zich snel met Johny verwijderde. Deze wérd beden nog een graadje vriendelijker ontvangen door de jonge dames. Lothar legde bij ieder gelegenheid den na druk op de „pleegzuster" en bekommerde zich zoo ridderlijk om haar, dat men heel precies bemerkte, hoe hij haar wenschte beschouwd te zien. LIasselwert had gravin l hea intusschen bij haar oude kennissen aan het venster van een der hotelkamers ondergebracht. Nu kwam hij weer naar buiten en keek naar Johny uit. Hij zag haar tusschen Lothar en een jonge officier in het midden van een lange keten van schaat senrijders over het meer rijden. Juist toen hij haar' achterop wilde gaan, versperde Susanne hem den weg. Aan haar zijde bevond zich freule Liebenau. Beste mijnheer von LIasselwert, wij heb ben een heer noodig voor een tocht over het tot de conventie van Den Haag van 18 October 1907. Uit Danzig De Volksdag heeft met groote meerderheid twee voorstellen aangenomen be treffende de politieke erkenning van Sovjet Rusland en het weder aanknoopen der handels betrekkingen. Uit Rome De koning heeft d'Annunzio ter erkenning van diens groote diensten voor liet vaderland tijdens den oorlog en sinds den vrede tot prins van Monte benoemd. BinnenlaDd, De nooduilkceringen aan de gemeenten. Naar aanleiding van de verwerping van de 'motie-ter Laan, in zake de nooduitkeeringen aan de gemeenten, heeft de wethouder voor de financiën van Amsterdam, de heer F. M. Wibaut, aan de „Tel." gezegd Ik acht het mogelijk nog niet uitgesloten, dat Amsterdam de nooduitkeering over 1924 ontvangt. Immers het is mij bekend, dat in de Eerste Kamer tot de regeering de uitnoodi- ging gericht zal worden, dit bedrag alsnog uit te ke'eren. Van de Tweede Kamer is een der gelijke uitnoodiging niet uitgegaan. Eerst wanneer in de Eerste Kamer, waar nog een hartig woordje over deze aangelegenheid gesproken za' worden, een bes'issing is ge varen, za! ik de gevolgen hiervan voor Amster dam in onderdeden nagaan. Lloe zou Schiedam er af komen De postcheque- en girodienst. Naar aanleiding van de bekende voorwaar den, door den Postchéque en Girodienst gesteld voor uitbetaling van bedragen als saldi op rekeningen, beeft het oud-lid der Tweede Kamer, de heer F. J. W. Drion, op een uitnoodiging van dien dienst om binnen 14 dagen te storten het bedrag van zijn debet-saldo, geantwoord „In antwoord daarop heb ik de eer u te be richten, dat indien door uw bank tweeliorgen worden gesteld te mijnen genoegen, ik bereid ben, 90 pet. van dat bedrag te uwer beschikking .t.é stellen." Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 14 Maart in Nederland tiit- gcspioken 80 faillissementen tegen 106 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 14 Maart 1924 933 faillissementen tegenover 862 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De strijd in de textielindustrie. De parlementsredacteur van „Het Volk" schrijft aan zijn blad Naar wij vernemen, heeft de sociaal-demo cratische Kamerfractie besloten, in het begin der volgende week een initiatief-wetsvoorstel in te dienen, strekkende tot het instellen van een enquête nopens het geschil in de textiel industrie. De tabaksbelasting. Mén schrijft aan het „Eindh. Dgbl." In het begin dezer week is de heer F. v. Best uit Valkenswaard met nög eenige vooraanstaan de heeren in de tabaksindustrie uit Eindhoven op audiëntie geweest bij minister Colijn, bij welke gelegenheid de Tabaksbelasting besproken is. meer. Wilt gij zoo vriendelijk zijn ons te bege leiden Wat bleef hem anders óver, dan met beide dames langzaam over het meer te glijden. Verlangend keek hij uit naar Johny, wier stralend gezichtje er bekoorlijker dan ooit uitzag. Toen hij zich eindelijk van de beide dames kon losmaken en naar Johny uitkeek, vloog zij, niet ver van hem verwijderd, met Lo thar en Hans von Soltenau voorbij. Hij nam een snellen aanloop om ze in te halen, werd echter onmiddellijk daarop door een keten van jonge lieden omringd, die hem met allerlei vragen en wenschon vasthielden. Ook gravin Susanne had bemerkt, dat Johny tusschen Lothar en Hans von Soltenau over het meer reed. Zij fronste de wenkbrauwen. Zij had Lothar toch uitdrukkelijk verzocht zich zooveel mogelijk met freule Liebenau bezig te houden. In plaats daarvan reed hij voortdurend met Johny en freule Hertha zat ginds alleen in de tent te bevriezen en had eep rooden neus. Die Johny Warrens zat haar ontzettend dwars. Wanneer LIasselwert niet op het belachelijke denkbeeld gekomen was, van juffrouw Warrens werk te maken, dan zou zij hem achter Lothar en Johny aangestuurd hebben, opdat zij haar zoon eens behoorlijk haar meening zou kunnen zeggen. Maar dat beteekende den baron zelf in gevaar brengen. Susanne twijfelde er geen oogenblik aan, dat Johny Hasselwert's aanzien zou aannemen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1