DE PHOENIX" VOOR SCHiESMM EK Vorven en Stoomen. FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Dinsdag 18 Maart 1924. Na. 13898. Postbus 39. Bureau: KöEMAüKT 4. Telefoon Intercommunaal 35. Alionnemei) ten per 3 maanden post, f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers «1 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. I ,;,70, per week 20 cent, franco per Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden inededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 Dij levenslange gekeele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f Duitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Ie Parijs verwacht men, dat de commissie van experts onder voorzitterschap van Mac Kenna, welke de Duitsche kapitaalsvlucht heeft onderzocht, deze Week met haar taak gereed zal komen. Een voorloopig rapport is reeds opgesteld. Men is evenwel van meening, dat zij .haar rapport met aan de Commissie van Herstel zal aanbieden alvorens ook ds andere commissie van experts wë'ke onder voorzitter schap van Dawes staat, haar werkzaamheden heeft voltooid. Deze commissie is nog niet klaar met de bestudeering van de vraagstukken der spoorwegen, der leening en der emissiebank. Het Britsche commissielid Sir Robert Kinders- ley, een der directeuren van de Engelsche Bank, zeide in een interview met een vertegenwoor diger van de „Pet.it Parisien", dat het publiek optimistisch gezind is ten aanzien van de resul taten van het onderzoek. Hij spoorde aan tot geduld opdat den commissies voor het doen van beslissende stappen voldoende tijd wordt ge laten. HET HITLER-PROCES. Het Hitler-proces is gister met het hooren van nieuwe getuigen a décharge voortgezet. Aan het slot van de zitting deelde de president mede, dat de zaak thans voldoende is toege licht, zoodat geen verdere getuigen meer be hoeven te worden gehoord. Tevens Zeide hij, het incident met Von Los- sow hiermede als gesloten té beschouwen. Het O. M. gaf den wensch te kennen, dat alsnog zou worden gehoord majoor Hinglinger, waar over de rechtbank nog nader zal beslissen. Ehrhardt is niet te vinden. Officieus wordt thans bevestigd, dat de justi tie een vervolging heeft ingesteld tegen Vno Kahr, Von Lossow en Seisser. iN DE PALTS. De bijzondere commissie, door de geallieerde Rijnlandcommissie voor onderzoek naar de Palts gezonden, is te Coblentz teruggekeerd. Zij heeft overal een meer vredelievenden geest aangetrof fen, terwijl volledige overeenstemming werd bereikt tusschen haar en de plaatselijke autori teiten met betrekking tot het herstel van de orde. De Rijnland commissie heeft daarop met alge- meene stemmen besloten,debijzondere commissie te ontbinden. ENGELAND. In een rede over den stand van de onder handelingen in den mijnbouw, deed de premier de toezegging, dat., zoodra er door de regeering nadere verklaringen kunnen worden afgelegd, hij de leiders der partijen in het Lagerhuis daar van zal verwittigen. Men leidt hieruit af, dat de premier nog hoop koestert zonder toepassing van wetgevende maatregelen het dreigende conflict op bevredi gende wijze op te lossen. In verband met de gister met goedvinden van den oppositieleider Baldwin vastgestelde agenda, zal er Vrijdag a.s. niets kunnen komen van het door Guest ingediende wetsvoorstel in zake de vaststelling van een wettelijk mini mumloon voor mijnwerkers op den grondslag van het standaardloon van 1914, verhoogd met do meerdere kosten van levensonderhoud. De „Star" spreekt het bericht tegen, dat de Labour-regeering dit wetsvoorstel za! over nemen. 65 Daarom besloot zij zelf Lothar en Jolmy te volgen en ze van elkander te scheiden. Maar dat- was niet zoo eenvoudig als zij gedacht had. .Wel was zij nog steeds een zeer góed rijdster, maai' de jeugdige frischheid en veerkracht ont braken haar. Zij schoot niet zoo snel op, als zij wel wenschte en de beide jongelieden ontkwamen telkens weder. Moe en ontstemd gaf zij den wedloop eindelijk op en was blij, toen kolonel Sandem haar op sleeptouw nam en naar de tenten bracht. Zij besloot daar te wachten tot Lothar voorbijkwam en zette zich naast freule Liebenau, die af en toe door een medelijdende ziel een stukje mee gesleept werd. Lothar en Johny waren echter juist naar het hotel gereden, om te zien hoe gravin Thea was ondergebracht en of haar niets ontbrak. Zij vonden de oude dame in levendig onder houd met enkele der oudere gasten aan, het venster zitten. Lothar werd ook hier zeer vrien delijk en hartelijk begroet, en Johny niet minder. Verschillende malen in den loop van het ge sprek liet Lothar uitkomen, dat liij Johny als zijn pleegzuster beschouwde, waarbij men el kander in het gezelschap veelbeteekenend aan- ENGELAND EN RUSLAND. Gister werd in het Lagerhuis aan den premier de vraag gesteld, welke stappen hij, als minister van Buitenlandse!)e Zaken zich voorstelde te doen, in zake het door den paus op hem gedane beroep, om zijn invloed uit te oefenen bij de Sovjetregeering, tot verkrijging van de in vrijheidstelling van mgr. Cieplak, roomsch- kathoüek aartsbisschop te Petrograd en twaalf andere kerk-dignit.arissen, die in Rusland wor den gevangen gehouden. In zijn antwoord verklaarde MacDonald dat dit geen zaak is, waarin de Britsche regeering zich officieel kan mengen, doch indien zich een gelegenheid moctd bieden, om te dier zake vriendschappelijke en officieuse stappen bij de Sovjet-regeering te doen, dan zal daarvan ge bruik worden gemaakt. De Engelsch-Russische conferentie ter be handeling van de tusschen de beide landen nog steeds bestaande politieke en economische geschillen zal, zooals door de Britsche regee- ïing voorgesteld, in de eerste week van April aanvangen. Van Britsche zijde zullen de besprekingen gevoerd worden onder persoonlijke leiding van den premier, daarbij ter zijde gestaan door den parlementairen onderstaatssecretaris van Bui- ténlandsche Zaken, Ponsonby. TURKIJE. De Nationale Vergadering heeft gisteren de eerste 17 artikelen der grondwet aange nomen. De debatten waren levendig. Een der merkwaardigste momenten leverde het debat over de rechten der vrouw. Art. 10 van de grondwet verleent voor verkiezingen voor het parlement het stemrecht aan alle Tt rken van 18 jaar en ouder. Dat slaat ook op de vrouw. Toen daarop art. 11 in behandeling kwam, waarin werd bepaald, dat alle Turken van het 39e levensjaar af tot afgevaardigde kunnen worden gekozen, verklaarden de afge vaardigden der Turksche vrouwenbeweging dat dus ook zij konden worden gekozen. De meer derheid was het daarmede echter niet eens en laschte het bijvoeglijk naamwooid „manne lijke" in het artikel in. DE STRIJD IN MAROKKO. Volgens de Spaansche bladen begint het groote Spaansche offensief in Marokko in de tweede helft van April. GRIEKENLAND REPUBLIEK. De Grieksche bladen publiceeren een ver klaring van Papanasfasive, waarin, behoudens enkele afwijkende bijzonderheden, berichten omtrent besprekingen met de royalistische leiders bevestigd worden. De premier merkt op, dat hoewel de regee ring er van overtuigd is, dat de uitslag der stemming in de Nationale Vergadering en het plebisciet in haar voordeel zullen zijn, zij niet' bemin in het belang van den biunenlandscben vrede bereid is tot belangrijke concessies. Zij blijft hopen, dat de -Nationale Vergade ring de afzetting van de dynastie zal procla- meeren en de natie zal worden opgeroepen, haar sanctie te geven aan de instelling van de republiek. Een door enkele bladen gelanceerd bericht, dat de voorwaarden tot een aceoord aan koning Telef: 15. zag. Men wist, thans, dat Lothar, wat het jonge meisje betrof, aan de zijde zijner grootmoeder stond. Toen Lothar met Johny weer naar buiten kwam op het meer, liep hij precies zijn moeder in de armen. Zij was uitèrst slecht geluimd, llassëïwert bekommerde zich weinig om haar en zocht óveral naar Johny ën op Lothar had zij in de tent al wel'een uur gewacht en intus- -.chi.u koude voeten gekregen. Ten) slottehad zij een eindje met den ouden heer von Soltenau gereden om zich Wat te verwarmen en daarbij trof zij nu eindelijkhaar zoon. Zonder van Johny eenige notitie te nemen, verzocht zij hem haar naar het hotel te brengen, daar zij vermoeid was. Maar mijnheer von Sol tenau verijdelde in zijn onschuld haar poging om een oogenblik met Lothar alleen te zijn. Laat de jongelui maar rustig op het ijs, me vrouw, het zal mij een eer zijn, u zoover te be geleiden, daar ik evenzeer naar de warme kamer verlang. Innerlijk woedend, moest zij het hoffelijke aanbod aannemen. Lothar was nu weder vrij. Johny had zich echter haastig verwijderd, toen gravin Susanne haar zoon aansprak. Hij keek zoekend naar haar om, zonder ze te vinden Enkele jonge heeren, met wie hij nog uit zijn jongensjaren bekend was, sleepten hem ónder luid hallo naar de tenten voor de onuitputte lijke punchbowl. Hij moest een glas met hen drinken en kon zich zoo gauw niet weer vrij George zouden zijn geseind, is onjuist. Even eens is het onjuist, dat deze voorwaarden aan de Roemcensche regeering zijn medegedeeld. Volgens dagbladberichten uit Boekarest heeft koning George van Griekenland, op aaudringen van zijn familie, geweigerd vrijwillig afstand te doen van den troon. ALLERLEI. Uit Stockholm. De Zweedsche regeering heeft besloten, de Russische Sovjet-regeering de jure te erkennen. Officieel wordt verder medegedeeld, dat tusschen Zweden en de Sovjet-regeering een handelsverdrag geteekend is. Het verdrag is gebaseerd op het beginsel der meestbegunsti- ging- Uit Peking. De bepalingen van het Chi- neesch-Russisch ontwerp-verdrag hebben tot dusver het Ghineesche kabinet niet kunnen be vredigen. Dit verlangt meer overtuigende ver zekeringen van Ruslands bedoeling, om zijn verplichtingen, daarin vervat, na te komen. Alvorens die verzekeringen zijn gegeven, is de onderteekening dan ook onwaarschijnlijk. Uit Dusseldorp. De beweging tot hervat ting van het werk breidt zich vooral in de me taalindustrie uit. Uit Berlijn. Naar wordt vernomen, zal rijkskanselier Marx den Oostenrijkschen bonds kanselier Seipel midden dezer week te Weenen bezoeken. Uit Londen. De „Manchester Guardian" verneemt, dat het de bedoeling van den premier MacDonald is, te Genève in September a.s. de vergadering van den Volkenbond bij te wonen. Indien hij dan nog premier is, zal hij de eerste premier zijn die daaraan persoonlijk deel neemt. Uit Berlijn. Wegens de havenarbeiders staking in Hamburg moest de pakketdienst naar de andere landen langs de zeeroute van Hamburg worden gestaakt. Uit Berlijn. Volgens berichten uit Moskou heeft Gabriele d'Annunzio de uitnoodiging van Tsjitsjerin om een bezoek aan Rusland te bren gen, aangenomen. Uit Londen De prins van Wales is snel herstellende van de kwetsuren, welke hij Zater dag bij den val van zijn paard te Aldershot heeft opgeloopen. De geneesheeren hebben bevonden, dat hij morgen in staat zal zijn per auto naar Londen terug te keeren. Hij is zoo goed als geheel hersteld en alleen enkele schram men op het gelaat herinneren nog aan het on geluk, dat zoo buitengewoon goed is afgeloopen. Uit Constantinopel Volgens onbevestigde berichten uit Adana aan 't Turksche blad „Ta- nin", heeft ziel) aan de Turksche grens nabij Syrië een ernstig conflict voorgedaan tusschen Fransche troepen en een aldaar zwervende bende. Na het eerste treffen moesten de Fran- schen zich terugtrekken met achterlating van eenige dooden, een groote hoeveelheid munitie en enkele krijgsgevangenen. De Duitsche pacifist prof. Quidde is Zon dag te München op beschuldiging van land verraad door dc Beiersche staatsautoriteiten gearresteerd. De rijksbank-president Schacht heeft gis teren te Berlijn aan de rijksregeering rapport uitgebracht over zijn onderhandelingen met de experten-comité's te Parijs. maken. Eindelijk kon hij onopgemerkt ont komen. Buiten liep hij freule Liebenau in de armen, die aan den arm van een medelijdenden ouderen heer, krampachtige pogingen deed zich op de been te houden. Ontzet reed Lothar in een wijden boog om haar heen, doende alsof hij haar niet gezien had. Onrustig zocht hij naar Johny en plotseling ontdekten zijn scherpe oogen haar bijna aan 't uiterste einde van het meer, en wel in gezelschap van baron Hasselwert. Als een pijl uit een boog schoot hij op hen af. Toen hij naderkwam, zag hij, dat Johny s gezicht zeer rood was en dat haar oogen hulpe loos naar redding uitkeken. Zij helderden op, toen zij Lothar zag komen, terwijl het gezicht van den baron betrok. Gij hebt mijn zusje onder uw bescherming genomen, terwijl ik mij aan uw kostelijken bowl laafde, mijnheer van Hasselwert, ik dank u zeer. Uw plichten als gastheer vragen werkelijk zeer veel van u. Ginds in de tent vraagt men ook aan alle kanten naar u, zei Lothar, zonder eenige gewetenswroeging dit leugent je ten beste gevend. Het was mij een eer en genoegen, mijnheel von Wildenfels, antwoordde Hasselwert wat zuurzoet. Lothar wendde zich tot het jonge meisje. Kom Johny, wij zwieren nog' eenmaal om het heele meer, vóór het donker wordt. Mijnheer von Hasselwert, wij willen u niet langer van uw gasten afhouden adieu Heden keert hij naar Parijs terug. Volgens een bericht uit. Constantinopel is de Turksche regeering voornemens een senaat in te stellen. {Hanenland. Spoorwegpersoneel. Gister is te Utrecht een gecombineerde ver gadering gehouden van de hoofdbesturen van de Nederlandse!)© yéreeniging van spoor- en tramwegpersoneel, St. Raphaël, den B.A.N.S., den Prot. Christ. Bond en den Neutr. Bonds over het verlangen van de directie der Nederlandsche spoorwegen om art. 36 van het R. D. V. te wijzi gen en van het geheele personeel een verklaring te vorderen op straffe van ontslag, dat het niet zal procedeeren. Algemeen verklaarde men zich tegen deze plannen der directie. Ten einde de uitvoering van deze plannen te beletten werden de volgende maatregelen ge troffen De bonden zullen zich gemeenschappelijk tot de directie wenden met dé mededeeling dat ze protesteeren tegen de voorgenomen poging om art. 36 waardeloos te maken en de berekende ver klaring te vragen. Aan de regeering en de Tweede Kamer zal per telegram hetzelfde worden bericht. Öp 30 Maart a.s. zullen te Utrecht demonstra tieve congressen van de Nederlandsche V.er- eeniging, den B. A. N. S. en den Neutralen Bond gezamenlijk en door St. Raphaël ter zelfdertijd elders worden gehouden, gevolgd door een gezamenlijke straatbetooging. Alleen doordat deze congressen en betoo ging op Zondag zullen moeten gehouden worden, kan de Prot. Christ. Bond daaraan niet meedoen. Op Vrijdag 28 Maart zullen de vertegenwoor digers der vijf bonden opnieuw bijeenkomen. De rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in Februari ruim f 2 millioen minder opgebracht dan verleden jaar. Vooral de dividend- en tantiëmebelasting en ook de inkomstenbelasting bleven sterk bij 1923 ten achter. Voor eerstgenoemde was echter Februari 1923 door bijzondere omstandigheden een zeer gunstige maand. Registratierechten brachten bijna 1 millioen meer op. Uit de o.w.-belasting kwam slechts 1/4 millioen bin nen, tegen de exceptioneel liooge opbrengst van 13 millioen een jaar geleden. Uit het bakkersbedrijf. De Bondsraad van den Algem. Nederl. Bond van arbeiders(sters) in het bakkersbedrijf heeft te Amsterdam vergaderd. Inzake de looriactie in hot bakkersbedrijf deelde de voorzitter mee, dat Zaterdag j.L, een bespreking heef!, plaats gevonden met de ver- xegenwoordigers van de R.K., Christ, en neu trale organisaties in het bakkersbedrijf, teneinde te overleggen, of één front tegenover de werk- geverseischen kan worden ingenomen. Met genoegen werd vastgesteld, dat bij die bespreking in beginsel besloten is, dat a. bij voortgaand overleg tusschen de werk gevers- en arbeidersorganisaties in de conferen ties de vertegenwoordigers van de betrokken arbeidersorganisaties vereenigd zullen optreden b. indien na de conferenties in Rotterdam, Amsterdam én Den Haag geconcludeerd zal moeten worden, dat verder overleg geen resultaat meer zal opleveren de organisaties de aanvallende Hij nam haar hond en trok haar haastig met zich mee, vóór de baron iets kon antwoorden. Toen zij buiten zijn gehoor waren, vroeg Lothar glimlachend.: Kwam ik niet juist van pas, kleine Johny Ge zaagt er uit als een arm' schuchter vogeltje, dat in het net van den vogelaar gevlogen is en angstig zou willen wegfladderen. Johny zuchtte. Och, weet ge, Lothar dat heeft mij het heele feest bedorven. Baron Hasselwert was wérkelijk goed op weg, mij een beslissende vraag te doen. Wat moet ik doen, als hij mij weer te pakken krijgt Heel eenvoudig, ge bedankt hem voor de eer, baronesse Hasselwert te worden. Zoo eenvoudig is dat niet. Het spijt mij vree- selijk hem leed te moeten doen. Hij is altijd zoo beleefd en vriendelijk tegenover mij geweest. Daarom heeft hij nog geen recht, met zijn keht en veertig jaren de hand te vragen van een jongedame van negentien. Hij heeft net wat hij verdiept, als hij een blauwtje loopt, antwoordde Lothar onbewogen. Hij gunde den baron niet eens haar medelijden. Zij zag hem verwijtend aan. Hoe kunt gc zoo hard zijn, Lothar. Men kan het toch niet helpen, wanneer men van iemand houdt. Dat komt geheèl van zelf. Het hart vraagt cr helaas niet naar, of leeftijd en levensver houdingen bij elkander passen. (Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1