DAGBLMD V&OR SGNIéDMW FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Woensdag 19 Maart 1924. Ma. 13899. Bureau: KOEjMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85.,Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. A d v e r t e n t, i ë|n 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gehecle invaliditeitf 200 bij verlies van een liand, voet of oog f ?JÜ0 bij doodf 100 bij verlies van een duim; 160 bil verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holi. Algem.Verz. bank te Schiedam Bijj of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de Scheepsbouw-Maatscbappij „NIEUWE WATERWEG" om vergunning tot uitbreiding van de scheepswerf, ketelmakerij en machine fabriek aan de Wilhelminahaven, kadaster Sec tie N. No. 364, door bijplaatsing van 82 electro- motoren van totaal 1125 P.K. en van een stoom ketel met een verwarmingsoppervlak van 461/2 M2., drijvende diverse werktuigen, en door ver plaatsing van diverse electromotoren en werk tuigen. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, 2 April a.s. des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen eti die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake mochte zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lich ten. Schiedam, 19 Maart 1924. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 17 Maart 1924 het verzoek van lo. N. H. VAN SETERS om vergunning tot uitbreiding van de meubelmakerij in het pand Boterstraat 66, kadaster Sectie N. No. 1333, met een electromotor van 5 P. K.ter vervan ging van 2 electromotoren van resp. 1 en 2 P.K. drijvende een gecombineerde vlak- en vandik- tebank en 2o. de firma W. HASEKAMP Co. om vergunning tot oprichting Van een electrische centrale in het pand Willemskade 25, ka daster Sectie L. No. 2128, waarin wordt geplaatst een stoommachine van 200 I. P. K., drijvende 1 dynamo van 155 Kilowatt, voor de opwekking van electrischen stroom,VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is ge ëindigd. Schiedam, 19 Maart 1924. Theebelasting en groote gezinnen. Het is altijd moeilijk geweest om het iedereen naar den zin te maken. Is dit in het algemeen waar, het geldt vooral op het gebied van de belasting. Voor den wetgever zal het daarom steeds een groote zorg zijn om de belasting over vermogende, en behoeftige, over gehuwde en ongehuwde personen gelijkmatig te verdoelen. Toch had men bij de theebelasting wel eens dege lijk rekening mogen houden met de belangen de r groote gezinnen. Het schijnt er met 's lands finantiën erg slecht uit te zien, dat zelfs het onnoozel kopje thee het moet ontgelden om het evenwicht in de finantiën te herstellen. Doch het schijnt noodzakelijk te zijn. Immers met glans haalde de minister zijn ontwerp er door de groote gezinnen echter zijn, zooals we schreven, er het meest door gedupeerd. Immers de theebelasting is voor alle soorten even hoog, voor het enkele afterdinner-tasje niet duurder dan voor het kopje met witte punt jes, dat het groote gezin bij de boterham ge bruikt. De finantieel sterken en gegoeden worden derhalve precies gelijk behandeld als de behoefti- gen. En hoe grooter een gezin is, hoe meer het natuurlijk gebruikt en hoe grooter het verbruik is, des te meer belasting moet er betaald worden. Het is dus weer een druk op de groote gezinnen en een verschooning van het weeldegebruik. Voor de groote gezinnen zit er dan ook niets anders op dan de hoeveelheid water nog wat grooter en de witte puntjes nog wat witter te maken. Onbegrijpelijk, dat er geen enkel kamerlid dit bezwaar naar voren gebracht heeft en voör de groote gezinnen in de bres gesprongen ig. Had de R.K. Bond voor groote gezinnen in deze niets kunnen doen hier had hij, dunkt ons, actief moeten zijn. Men huivert voor de treurige toestanden, welke in Frankrijk heerschen, waar men aan de groote gezinnen allerlei voorrechten expresselijk schenkt bij de wet en men hoopt hier van dergelijke excessen bevrijd te blijven welnu hier had men moeten trachten die gezinnen te helpen of in hun behoefte te gemoet te komen, hier is, dunkt ons, een te kort koming of liever een gebrek aan activiteit van den Bond en de groote gezinnen, toch al zoo zwaar belast, moeten den moed er maar weer inhouden. Er zullen in de toekomst nog wel meer directe belastingen worden voorstesteld en dan is het te hopen, dat de Katholieke kamerfractie, aan wie de groote gezinnen hun belangen hebben toever trouwd, met bijzonderen zorg deze gezinnen in bescherming zullen nemen en hen zullen vrijwa ren voor grootere uitgaven in hunne noodzake lijke levensbehoeften. S. Buitenlandse!) Nieuws» DE GEZONDHEID VAN Z. H. DEN PAUS. Uit Rome verneemt Belga Integendeel met de in Engeland verspreide geruchten (ook door ons vermeld, Red.) verheugt de Paus zich in een goede gezondheid. Ook de ,,Msb." verzekert dit. de militaire en civiele slachtoffers van den oorlog. Dan kunnen de stortingen van Duitsch- land en de tegenwaarde van de leveringen in natura van dat land, uitsluitend worden be steed ten bate van de nog niet herstelde schade, tot vermindering van de vlottende schuld en tot het doen van terugbetalingen aan de einissie- bank. Met betrekking tot den buitenlandschen toe stand zeide Theunis, dat dc herstelkwestie thans in een nieuwe phase is getreden en dat de experts de voornaamste aspecten hiervan bestudeeren. De oplossing van het herstelprobleem hangt niet alleen af van de uitwerking van een speciaal plan, het geheim ligt in één enkel woord. Over eenstemming tusschen de geallieerden in den grooten oorlog is de noodzakelijke voorwaarde voor een prompte en bevredigende oplossing. Daarom hebben wij altijd getracht, en wij zullen dat nog doen, een nauwe en eerlijke ge meenschap van inzichten te verwezenlijken het is nog steeds deze overeenstemming, die de beste waarborgen voor de veiligheid en den definitieven vrede zal scheppen. HET IIITLER-PROCES. Gister werd het Hitler-proces voortgezet. Begonnen werd met een verklaring van generaal Ludendorff. Hij zeide kennis te hebben genomen van de tegenspraak van kardinaal Faulhaber naar aanleiding van zijn verklaringen. Hij houdt echter vol, dat de rede, die Faulhaber in New York heeft gehouden, in Amerika en Europa den indruk heeft gewekt, Duitsch-afvallig te zijn(ü) Ook Plitler werd nog gehoord en hiermee waren de verhooren geëindigd. Vrijdag word': het requisitoir gehouden en Zaterdag komen de verdedigers aan het woord. DE SINGAPORE-PLANNEN. Uit Londen meldt Reuter In het Lagerhuis heeft Amnion, de parlementaire secretaris der Admiraliteit, gister medegedeeld, dat de re geering na algeheele overweging van de kwestie en overleg met de dominions besloten heeft, niet verder voort te gaan met het plan der vorige regeering in zake het vestigen van een groote vlootbasis te Singapore. Vervolgens verklaarde de premier MacDonald, dat de regeering van meening is, dat de uit werking van het Singapore-schema niet ver- eenigbaar zou zijn met haar program voor dén wereldvrede en dat het besluit, met het schema niet voort te gaan aan haar politiek de beste kans op succes zal geven. Het is volgens spreker, een bewijs van de goede trouw van de Britsclie regeering. UIT DE ENGELSCHE MIJNINDUSTRIE. Shinwell, de parlementaire secretaris voor het Mijnwezen, heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat hij morgen met vertegenwoordigers van de mijnwerkers en de mijneigenaars een bespreking zal hebben over het hangende loon- geschil in den mijnbouw. Naar Shinwell voorts verklaarde, heeft hij reeds besprekingen gevoerd met vertegenwoor digers der vereeniging van steenkoolhandelaren. Dit onderzoek loopt over dc klacht der mijn werkers, met betrekking tot het groote verschil tusschen de prijzen betaald voor de steenkool, aan de mijn afgeleverd en de prijzen, welke aan het publiek in rekening worden gebracht. Naar de parlementaire secretaris voor het Mijnwezen verklaarde, wordt dit onderzoek nog door hem voortgezet DE BELGISCHE REGEERINGSVERKLARING. Gister heeft Theunis als premier van hét nieuwe kabinet zijn regeringsverklaring gé- houden. Na herinnerd te hebben aan de in het werk gestelde pogingen, om, verbetering te DE PRINS VAN WALES. In het Lagerhuis is gister uiting gegeven aan de algemeene bezorgdheid in Engeland gewekt, door de ongevallen welke den prins van Wales herhaaldelijk overkomen, bij zijn deelneming aan wedrennen met hindernissen. Een der con servatieve afgevaardigden stelde namelijk den voorzitter de vraag, of het binnen de bevoegd heid van het Lagerhuis ligt, den koning opmerk zaam te maken op de ernstige bezorgdheid over de voortdurende risico, hetwelk de troonopvolger brengen in den financieelen toestand van België, zeide hij, dat het voor de begrooting van 1925 hierdoor loopt, absoluut noodzakelijk is dat het land in zijn De speaker antwoordde op traditionneele gewone ontvangsten dekking vindt voor de j- wijze „Wat mij betreft, kan ik slechts ant- betaling van alle renten der kapitalen, die ge- woorden op deze plaats geen tong tot spreken leend zijn voor het herstel, de pensioenen van te hebben, tenzij al naar het Lagerhuis behaagt. 66 Hij zag haar van terzijde aan. Hoe lief en mooi zag zij er uit. Ge praat, alsof ge iets van de liefde afwist het klonk bijna als eigen ervaring, plaagde hij. Zij werd erg verlegen en zag verschrikt op zij. Zullen wij niet naar de tenten rijden. Het wordt donker en ik geloof, dat het vuurwerk direct een aanvang zal nemen. Dat zien wij van hier uit ook zeer goed. Ove rigens ontwijkt u mijn vraag. Hoe staat het met uw ervaring in liefdeszaken Zij zag angstig naar hem op. Hij matigde het tempo en bleef ten slotte voor haar staan. Wel drong hij aan. Zij streek met haar mof over haar verhitte gezicht en om haar mond kwam iets van trots. Hoe kunt ge mij zulke domme vragen dóén Dat was natuurlijk maar zoo'n algemeene uit lating, is het niet Hij zag haar een tijdje aan. Nooit keerde zich anders haar trots tegen hem. Dat was nood gedwongen dat voelde hij. Johny, ge moet me wat beloven, nu direct Wat dan? Dat ge, zoolang ik in Rome ben, geen enkel aanzoek om uw hand aanneemt, om welke reden dan ook ook wanneer men u van de een of andere zijde daartoe tracht te bewegen. Weet ge, ik zou de gedachte niet kunnen verdragen, dat ge iemand anders ik bedoel iemand, dien ik niet aan den tand zou kunnen voelen, de hand zoudt reiken. Ik heb toch zoo'n soort beschik kingsrecht over u, niet waar Zij knikte stom. Dus ge belooft mij, dat ge u zonder mijn toe stemming met niemand zult verloven Zij zag naar den grond en hij voelde hoe haar hand beefde. Dat kan ik u.wel beloven ik trouw heele- maal niet nooit. Hij draaide zich plotseling overmoedig in een kring rond. NooitDat is een lichtzinnige belofte, dat accepteer ik niet. Ge kunt er vast van op aan, verklaarde zij nadrukkelijk. Wij zullen zien. Wij moeten nu echter werkelijk verder, .Lo- thar. Ik moet ook weer eens naar grootmama kijken. Misschien wil zij wel na het vuurwerk naar huis. Hij schoof haar slanke gestalte voor zich uit I en zwijgend reden zij naar de tenten. Aan den f oever ging de eerste vuurpijl af. Johny schrok en zou gevallen zijn, als Lothar haar niet snel in zijn armen opgevangen had. LIeht ge u pijn gedaan, lieveling vroeg hij Zij schudde het hoofd en richtte zich op. Hij voerde haar vol zorg verder. Zij spraken geen woord meer. In de buurt van het overige ge zelschap hieven zij staan en keken naar het vuurwerk. Met hevig verlangen in hun harten en in onrustige gedachten verzonken, stonden zij naast elkaar. Met de lichtende kogels en sterren vlogen innige wenschen naar boven in den winterschen avondhemel. Het souper werd in het hotèl aan kleine tafeltjes gebruikt. Hasselwert had zijn kok en personeel met de samenstelling daarvan belast. Gravin Thea onderhield zich zoo aangenaam, dat zij niet aan terugkeeren dacht. Een oude excellentie leidde haar aan tafel en Johny en Lothar namen juist aan hun tafeltje plaats, toen gravin Susanne binnentrad. Zij kwam snel op Lothar af en zei zacht Ik zoek u overalk ge moet freule Liebenau naar tafel leiden Lothar's gezicht verried, hoe onaangenaam hem deze boodschap was. Voor de rest gaat de zaak den verantwoordelijken ministers van de kroon aan. De toestand van den prins van Wales gaat goed vooruit. Men acht het evenwel raadzaam dat hij nog eenige dagen rustig te Aldershot blijft. FRANKRIJK. De Senaat heeft gister de fiscale voorstellen in hun geheel aangenomen met 151 tegen 23 stemmen. De linkerzijde onthield zich van stemming. OOSTENRIJK'S HERSTEL. Mr. Zimmerman, de Volkenbondscommissaris voor Oostenrijk, heeft bij zijn terugkeer uit Genève eenige mededeelingen aan de pers ver strekt voor de door den Volkenbondsraad in zake Oostenrijk genomen besluiten. Hieruit blijkt, dat de Raad de uitvoering blijft verlangen van de oorspronkelijk vastgestelde hervormin gen, afgezien van het feit, dat de Oostenrijksche begrooting reeds in evenwicht is gebracht. Voorts heeft mr. Zimmerman zich in een uitvoerig communiqué verdedigd tegen de aan vallen van Oostenrijksche bladen, waaraan hij sedert zes maanden is blootgesteld. Hij schrijft dit toe aan de oppositie van politieke en vak- vereenigingskringen tegen verdere bezuinigingen met het oog op de daarbij betrokken belangen van de machtige vereenigingen van beambten en ambtenaren. HONGARIJE'S HERSTEL. De Volkenbondsdelegatie te Boedapest maakt het volgende bekend. De delegatie is met voldoening vervuld, nu zij Maandag in contact is geweest met vertegen woordigers van verschillende Hongaarsche po litieke partijen. De besprekingen gaven de delegatie de ge legenheid, haar opvatting over den economischen en financieelen toestand van Hongarije nader te onderschrijven en verschillende détails van het program te verduidelijken, in het bijzonder wat betreft het punt, dat volgens haar meening een buitenlandsche ieening van 250 miilioen gbudkronen voldoende zal zijn om voor de be grooting een vaste basis te scheppen, den koers te stabiliseeren en de voor den economi schen opbouw van het land absoluut nood zakelijke voorwaarden te scheppen. PERZIE REPUBLIEK De Perzische progressistische partij, die met de socialisten de meerderheid in het parlement heeft, heeft zich uitgesproken ten gunste van de onttroning van den sjah en de uitroeping der republiek. DE KEIZER VAN JAPAN. Een officieel telegram uit Tokio meldt, dat de gezondheid van den keizer achteruitgaande is. Sedert dc kroonprins tot regent is benoemd, geeft de toestand van den keizer steeds meer reden tot bezorgdheid. ALLERLEI. Uit Londen Uit Cairo wordt gemeld, dat er een beweging gaande is om het kalifaat voor Egypte te verkrijgen met koning Foead als kalief. Uit Berlijn Uit Bairoet wordt gemeld, dat ongeveer 50 prinsen en prinsessen van het Ottomaansche huis, o.w. ook de weduwe van Abdoel Hamid aldaar zijn aangekomen. Uit BerlijnDe rijkskanselier Marx is gisteravond om 9 uur in gezelschap van den Het spijt mij, mama wij zijn al met vier personen, zeide hij afwerend. Ge wist toch, dat ik dat wenschte, fluisterde zij nijdig. Daar er echter mets meer aan t.e veranderen was, rUischte zij heen. Onmiddellijk daarna nam zij met baron Hasselwert, freule Liebenau en een bleeken, jongen luitenant, dien het ireuletje nu als tafeldame gekregen had, aan het tafeltje daarnaast, plaats: Gravin Susanne nam zich voor, er Lothar den volgenden dag op te wijzen, dat zij het verder niet zou dulden, dat hij zich zooveel met juffrouw Warrens bezighield en dat hij zich als haar broer gedroeg. Aan iets anders dacht zij nog geenszins. Nijdig en slecht gehumeurd keek zij naar het tafeltje naast zich. Plotseling verstarde haar gezicht bijna. Zij had zooeven duidelijk gehoord, dat Johny zeide Och, Lothar, geef mij dien schotel eens aan. Zij wierp een vernietigenden blik in de rich- ting van het jonge meisje. Johny bemerkte dien blik gelukkig niet, anders zou haar goede stemming voor de rest van den avond wel ver dwenen zijn. Maar Lothar had den blik opge vangen en hij wist nu, dat het tot een ernstig onderhoud met zijn moeder zou moeten komen. Wordt vervolgd). ~tn—iim—iimi—■iimniiinii.iiii.iiin.miiiiin.iniiMiiiiiii minimnimu■BwiiwM*MMi»MPiiini»iiniiMniiiBiiwiimiHniiiiHiiiiiiii«iiwiiiiiiii»in»iiimi«'iiMMiwn—iiwni—w—hwwwwii>ii"i nnm wiiiiinwi i "iiTi'iiiPir~inriiiirTiTiiiwr''"nT<iTiiiiiiiii»iiiin iiniiiir 'iiiniiwiiinnunni—n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1