DAGBLMBVOOR SCWM» OMSTRVEKEM* b. y Het familie-geheim. 1 1 T 47ste Jaargang. Donderdag 20 Maart 1924. No. 13900 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereommimaal 85 Postbus: 39. JÊÏM' Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maa' Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededelingen 75 ct. per regel- post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzckeriieg f 590 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 13 Lij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Bit nummer bestaat uit 2 bladen EBBSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws, DE ROMEINSCIIE KWESTIE. De correspondent van de „Tijd" te Rome deelt, naar aanleiding van het valsch gebleken gerucht over de oplossing van de Romeinsche kwestie, aan zijn blad de volgende on-dits mee „Men zegt dan dat reeds Paus Pius X onder handelingen aangeknoopt had om de kwestie op 20 Sept. 1870 ontstaan definitief op te lossen. Als uiterste concessie vroeg Pius X de waar- borgemvet, waardoor de Italiaansche staat den Paus erkent als onafhankelijk souverein, hem het gebruik toestaat van de Vaticaansche pa leizen, van het paleis van Sint Jan van Late- ranen, van de Pauselijke kanselarij, internatio naal te maken. Met deze internationalisatie (men vergeve mij het leelijke woord) zouden deze paleizen het eigendom van den H. Stoel worden. Men zegt dat Paus Benedictus XV deze onder handelingen niet heeft afgebroken, ze veeleer heeft voortgezet en uitgebreid. Tusschenper- soon was Baron Carlo Monti, dezer dagen over leden, vriend en studiegenoot van Benedictus XV en in leven directeur van het fondo per il culto, fonds voor den eeredienst in '70 opgericht en waardoor alle kerkelijke goederen, sedert door den Staat afgenomen, worden bestuurd. Men zegt, dat Paus Pius XI de onderhande lingen voortzet. De H. Stoel zou zich tevreden stellen met geheel den Vaticaanschen heuvel, d.l. de Vaticaansche paleizen, Sint Pieter, de Vaticaansche tuinen, en de gronden en ge bouwen die het Vaticaan sedert '70 en vooral in de laatste jaren aangekocht heeft om vrij te zijn van lastige nevenbebouwingen. Nu ligt de spoorweg RomeViterbo op bijna vier meter afstand van deze eigendommen van het Vaticaan Men zou dn ar een stationnetje bouwen door een tunnel verbonden aan het Vaticaan, zoodat de Paus reizigers zou kunnen ontvangen en zelf op reis zou kunnen gaan. Het Vaticaan vraagt niet meer de internationalisatie der waarborgen- Wet, maar zou als onafhankelijk erkend worden door den Volkenbond, evenals het stationnetje internationaal zou zijn. Men zegt, dat Pius XI ook na het overlijden van Baron Monti de onderhandelingen op deze basis voortzet." toezicht op de financieele gestie der spoorwegen, het toezicht op de begrooting, de wijze van hypotheekrekening van de nijverheid, enz. Deze bijlagen omvatten nog minstens hetzelfde aantal woorden. Een der grootste moeilijkheden, waarmede de deskundigen hadden te kampen, is blijkbaar het vraagstuk geweest, wat er tijdens het mo ratorium zal geschieden ten opzichte der scha devergoedingsbetalingen. Frankrijk wenscht, dat deze in elk geval zullen plaats hebben en wenscht het verschul digd bedrag ten spoedigste te ontvangen. Naar het schijnt heeft men een methode gevonden, waardoor het een, n.l. het moratorium, met' het ander, n.l. de voortgezette betalingen, zou kunnen worden vereenigd, en wel door vorming van een Duitsche maatschappij, die de verplichtingen van den staat tijdelijk zou overnemen, en daartoe de beschikking zou krijgen over de bedragen, die bij verschillende publiek, lichamen op de begrootingen zijn vrijgekomene door het waardeloos worden der door deze li chamen uitgegeven obligaties. ENGELAND EN RUSLAND. Men verneemt, dat op de a.s. Engelsch-Rus- sisehe conferentie te Londen Rakowski en Litwinoff Rusland zullen vertegenwoordigen. De conferentie zal vermoedelijk geruimen tijd in beslag nemen, aangezien er tal van oude over- eenkomsten bestaan tusschen de beide landen waaromtrent thans een besluit moet worden j genomen. DE SINGAPORE-BASIS. f Ammon, de parlementaire secretaris van de j Admiraliteit, heeft gister in het Lagerhuis mede- gedeeld, dat het besluit van de regeering om niet voort te gaan met de plannen voor de vestiging van een vlootbasis te Singapore, heden in het Huis ter sprake zullen komen. Men verwacht, dat zich alsdan een belang rijk debat zal ontspinnen en hecht aan de stemming over deze aangelegenheid groot ge wicht. De regeering is er van overtuigd, dat zij een meerderheid zal verkrijgen, daar ver wacht wordt, dat de liberalen bij de stemming de socialisten zullen steunen. Ook aan conser vatieve zijde verwacht men trouwens eenige voorstemmers. VAN HET VATICAAN. |)?;De „Osservatore Romano" kondigt officieel aan, dat den 24sten Maart een consistorie zal worden gehouden, waarin de aartsbisschoppen van Chicago en New-York tot kardinalen zullen worden verheven. Den 27sten zal een openbaar consistorie worden gehouden. Volgens het blad is verder de gezondheids toestand van den Paus goed. HET HERSTEL. Uit Parijs verluidtDe commissie-Dawes heeft een voltallige vergadering gehouden, waar in zij de mogelijkheid om een leening uit te geven ten einde een regeling van de schade vergoeding te vergemakkelijken, besproken heeft. Uit Londen wordt gemeld, dat de commis sies van deskundigen hun rapport thans defi nitief op 22 Maart gereed zullen hebben. De rapporten omvatten bijna 14.000 woorden, ter wijl daaraan bijlagen zijn toegevoegd aan gaande de inrichting van de goudbank, het et 67 Dat hij Johny tot geen prijs opnieuw zou laten krenken, dat stond bij hem vast. Een scherpe trek groef zich om zijn mond. Als Lothar Wildenfels er zoo uitzag, was hij vast besloten tot het uiterste. Gravin Susanne brak eer op, dan haar plan was geweest. Zij was zeer ontstemd, dat Lothar ook bij het dansen van freule Liebenau op geenerlei wijze notitie had genomen. Het arme gravinnetje werd niet half zooveel door dansers belegerd als de simpele juffrouw Wars rens. Susanne vond dat dit ook niet te pa- kwam. Ook baron Hssselwert was door het feest niet, zooals hij had gehoopt, schadeloos gesteld. Hij kon geen oogenblik on gestoor met Johny spreken. Johny echter' zeide, toen zij met gravin Thea naar huis reecl O, grootmama vandaag was het heer lijk, ik had tot den morgen kunnen voorl- dansen. Hoofdstuk XX. T««n Lothar den volgenden morgen van aarzelen en treuzelen, zelf de aangelegenheid in behandeling te nemen. CHINA EN SOVJET-RUSLAND. De Chineesche regeering heeft plotseling ge weigerd de op 14 Maart jl. door haar zaakge lastigde te Moskou plaats gehad hebbende onderteekening van het Russisch-Chineesche verdrag te erkennen. IERLAND. In het Iersche parlement werd gister aan gekondigd, dat de minister van Verdediging generaal Mulcahy, zijn ontslag heeft ingediend en dat de regeering voor ontslag heeft voor gedragen den adjudant-generaal, den chef van den generalen staf en den kwartiermeester- generaal. Naar de „Irish News" verneemt, zijn thans definitieve voorstellen op papier uitgewerkt, teneinde de grenskwestie tusschen Noord- en Zuid-Ierland te regelen. Het blad wil zich over de details der voor stellen nog niet nader uitlaten, maar het ver zekert, dat, zoo de regeling door de Ulster- regeering wordt aanvaard, alle oorzaken van oneenigheid aan de grens zullen weggenomen zijn. De „Irish News" wijst er ten slotte op dat vooral ook de zakenmenschen van Ulster een definitieve oplossing van het vraagstuk wen- schen. Hier en daar gaan onder hen zelfs stem men op, om, wanneer de politici nog langer een morgenwandeling met Johny haar huis kwam, meldde de knecht hem, dat zijn moe der hem wenschte te spreken. Hij wist. on middellijk, welke aangelegenheid nu tusschen hen beiden zou ter sprake komen. De avond te voren, op weg naar huis, had zijn moeder zich in een gekrenkt stilzwijgen gehuld en zich daarna thuis aangekomen onmid dellijk teruggetrokken in haar vertrekken. Voorbereid op datgene wat zij hem zeggen zou, betrad hij de „blauwe grot". Gravin Susanne ontving haar zoon op de haar eigen, vormelijke manier.. Nadat hij haar de hand had gekust en naar haar gezondheid had geïnformeerd, zeide zij Wilt ge zoo goed zijn plaats te nemen Ik heb een ernstig woord met u te.spreken. Hij ging zitten en zag haar vol verwachting aan.- Zij vervolgde Ge hebt door uw gedrag gisteren voer mij de geheele vreugde van het feest bedor ven. Dat spijt mij, mama. Waarmee heb ik uw mishagen opgewekt Door de wijze, waarop ge tegen mijn wenschen gehand.ld hebt. Ik verzocht u, freule Liebenau naar de tafel te geleiden e.n u in het algemeen wat meer met haar bezig te houden dan met de andere dames. In plaats van mijn wensch te vervullen, hebt ge u bijna ALLERLEI. Uit WashingtonVolgens de accountants, die gister hun verklaring aflegden voor de Se naatscommissie, belast met het instellen van een onderzoek naar het Petroleumschandaal, behoorden de attorneygeneral Daughterty en de senatoren Curtis, Elkins en Slem, thans particulier secretaris van President Coolidge, tot die Amerikaansche autoriteiten, die trans acties deden in Sinclair en Doheny petroleum- aandeelen ten tijde, dat de marine-oliereserve werd verpacht. Slemp was toen lid van het Huis van Afgevaardigden. Uit Londen Naar wordt gemeld is de Britsche Middellandsche Zee-vloot de manoeu vres te Malta aangekomen. Volgens de bladen moesten twee slagschepen bij de Balearen in quarantaine blijven, daar op ieder schip reeds meer dan zestig typhusge- vallen, sommige met doodelijken afloop, zijn voorgekomen. Uit Allahabad Er is een aanklacht in gediend tegen den bekenden agitator Rat Roy en eenige andere Indiërs. Zij worden beschuldigd van samenzwering tegen het gezag van de Britsche regeering. Het proces zal tegen twee der beklaagden bij verstek worden gevoerd. Hieronder behoort de leider der samenzwering, die achtereenvolgens te Moskou en te Bei lijn heeft vertoefd. Uit Constantinopel Naar de bladen mel den, heeft de Turltsche regeering de Fransche ter zake van de kloosterscholen geantwoord, dat deze laatste, het leekenregiem zullen moeten aanvaarden, wijl zij anders onherrroepelijk gesloten zullen worden. Uit Jeruzalem Koning Hoessein besloot tot het instellen van een adviseerenden raad voor het kalifaat en het bijeenroepen van een wereldconferentie van Moslim voor de behande ling van algemeene kwesties, de Moslim be treffende. Uit New-York De onderhandelingen tus schen de Amerikaansche mijnwerkers en de Ganadeesche mijneigenaars in Alberta zijn af gebroken. Tegen 1 April is de staking afgekon digd. Uit Londen De onderstaatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, Ponsonby, verklaarde dat, op grond van door de regeering ontvangen inlichtingen, betreffende den bomaanslag op het Britsche legatiegebouw in Athene, de re geering er verheugd over is, dat de Grieksche regeering voor het gebeurde niet aansprakelijk is en alles in het werk heeft gesteld, om de schul digen te arresteeren. De Britsche regeering heef. echter geen bericht ontvangen van de arrestatie van de daders. Uit Hamburg De pogingen tot bemidde ling in het havenconflict zijn mislukt. De werk gevers blijven vasthouden aan den 9-urigen ar beidsdag en het tweeploegenstelsel. Heden zouden pogingen in het werk worden gesteld bemiddelend op te treden in het conflict bij de werven, doch men vreest, dat ook deze pogingen zullen falen. uitsluitend aan juffrouw Warrens gewijd en wei op een manier, die ik zeer ongepast vind. Wan neer zc uw zuster geweest was, hadt ge nie„ meer werk van haar kunnen maken. Ik heb helaas moeten hooren, dat ge haar gewoonweg voor uw pleegzuster uitgeeft. Hoe komt ge daar toe Lothar zag haar ernstig en vast in de oogen. Wij hebben jarenlang als broer en zuster met elkaar verkeerd en grootmama beschouwt Jöhny als haar pleegdochtertje. Dan is het toch vanzelfsprekend, dat zij bij ons behoort als een kind des huizes. Dat is volstrekt niet vanzelfsprekend antwoordde zijn moeder toornig Uw groot moeder i:. belachelijk sentimenteel m dit op zicht. Omdat zij op een zekeren dag bij vergis sing een halsketting verkeerd heeft opgeborgen en daardoor juffrouw Warrens grootvader m verdenking kwam, een diefstal te hebben ge pleegd, dringt zij ons die lastige huisgenoote op. Zij verwent en vertroetelt het meisje, laat haar opgroeien in het idee heel wat te zijn en prent ook 11 haar belachelijke ideeën m. Dat zij haar vergissing wilde goedmaken, begrijp m zij had juffrouw Warrens naar een opvoedings gesticht kunnen sturen en haar mijnentwege een som als schadeloosstelling kunnen betalen. Daarmee zou zij haar vergissing rijkelijk heb ben geboet. In plaats daarvan verlangt zij van ons, dat wij deze indringster als een familie- Uit Coblenz De Intergcallieerde Rijnland- Commissie heeft het besluit van den Rijks president van 15 Maart, waarbij de verkiezingen voor den nieuwen Rijksdag op 4 Mei zijn vast gesteld, in het bezette gebied toegelaten. Deze toelating sluit uit den aard der zaak nog niet in, de vrijheid van het houden van verkiezings vergaderingen. Daarover wordt thans nog langs diplomatieken weg onderhandeld. De Amerikaansche Senaat heeft de benoe ming van Curtis D. Wilburn tot minister van marine, als opvolger van Denby, bevestigd. Uit Lissabon Het personeel van de open bare diensten staakt. De premier heeft alle be ambten met ontslag gedreigd, indien de staking hedenavond niet wordt opgeheven. Uit Weenen De Duitsche rijkskanselier dr. Marx, èn de Duitsche minister van buiten landsche zaken zijn te Weenen aangekomen. Binnenland. Nederland en Rusland De berichtgever van het „Hbld." telefoneerde gisteravond Zijn onze inlichtingen juist, dan loopen de besprekingen te Berlijn tusschen de Nederland- sche en de Russische gedelegeerden niet alleen over het sluiten van 'n handelsverdrag, maar ook over de erkenning van de Sovjetregecring en de diplomatieke betrekkingen tusschen Neder land en Sovjet-Rusland. De voorloopige besprekingen tusschen Neder land en Rusland zijn ten einde gevoerd. De „Vossische Zeitung" schrijft dat de voorgeschiedenis van deze onderhandelingen niet zonder belang voor Duitschland is. Tot hier toe was Hamburg de grootc stapelplaats van waar de Russische grondstoffen en goederen over de wereld werden verspreid. Ten gevolge van het in Duitschland heerschende gebrek aan geld, beleenden de Duitsche banken de in Hamburg liggende ladingen slechts tegen een vergoeding van rente, die soms tot 30 pot. per jaar bedraagt. Maar ook huitenlandsche-banken verlangen een dergelijk hooge vergoeding van rente en wijzen er daarbij op, dat in Duitschland politieke onzekerheid heerscht. Door een revo lutie van links of van rechts zouden de zich in Duitschland bevindende waren kunnen worden in beslag genomen of vernield. Om dergelijke eventualiteiten te ontwijken is Rusland verplicht een andere Europeesche stapelplaats te zoeken. Hiermede hebben Nederlandsehe economische kringen, die er belang bij hebben Hamburg door Rotterdam te doen vervangen, rekening gehouden. De huivende Rijksambtenares. Bij Kon. besluit is bepaald dat vrouwelijke Rijksambtenaren, die in hot huwelijk treden, met den dag van haar huwelijk eervol uit 's lands dienst ontslagen worden. Deze regel lijdt uitzondering a. wanneer de vrouw den lijf-en-veertigjangen leeftijd heeft vervuldb. wanneer ambtelijke werk zaamheden kunnen worden verricht in de echte lijke woning of in een localiteit, welke binnens huis gemeenschap heeft met die woning c. wanneer dit door ons, hetzij voor een speciaal geval, hetzij voor een bepaalde categorie van ambten, wordt bepaald een dergelijke be paling kan als iegel slechts worden getroffen, indien het betrokken ambt als een bijbetrekking kan worden waargenomen. Dit besluit treedt in werking 1 April 1924. lid zullen beschouwen. Ik heb mij daar van den aanvang af tcg< n Verzet en verleng thans van u, dat gij dat in de toekomst ook doet en niet toe stemt in het belachelijke streven van grootmama. Lothar" was rustig en bedaard gebleven. Gij vergeet daarbij één ding, mama dat Johny mij door den jarenlatigen omgang als broeder en zuster lief en dierbaar is geworden. Ik begrijp grootmama's liefde en tcederheid voor haar volkomen. Zij is een beminnenswaardig schepseltje, met, vele goede en edele eigenschap pen. Maar afgezien daarvan, moet. grootmama's wensch voor ons voldoende zijn, dat zij Johny wenscht beschouwd te zien als haar eigen kind Neen, dot is mij volstrekt niet voldoende. Deze juffrouw Warrens kan ik niet uitstaan, zij is aanmatigend en opdringerig in de hoogste mate en mij hoogst antipatiek. Lothar was zeer bleek geworden. De spieren van zijn gezicht spanden zich. Men zag, dat hij moeite had zich in tc houden. Gij kent Johny niet, mama, anders zoudt ge haar niet zulke minderwaardige eigenschap- 1 pen toeschrijven, Johny is een lief, fijngevoelig schepseltje, zeer bescheiden en terughoudend j en haar dankbaarheid is roerend. Gravin Susanne brak in een spottend 1 lachen uit. f Wordt Vervolgd) E COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1