NAAR EEN GRIEKSCHE REPURLIEK. Gister heeft de Grieksche regeering zieh aan de Nationale Vergadering voorgesteld. Nadat voorlezing was gedaan van haar pro gram, heeft zij een motie ingediend, waarin de dynastie voor afgeschaft wordt verklaard en een parlementaire republiek wordt uit geroepen. De stemming zou heden plaats hebben, ter gelegenheid van het nationale feest, terwijl de vestiging van de republiek na een te houden referendum zal plaats hebben. De regent, admiraal Kondoeriotis, zal de vergadering bijwonen en na afloop daarvan zijn mandaat ter beschikking stellen, waarna hij tot voorloopig gouverneur van Griekenland zal worden gekozen. JOEGOSLAVIË. Het Joegoslavische kabinet-Pasjitsj is gister afgetreden. Ik. De reden tot het indienen van zijn ontslag vond Pasjitsj in het feit, dat verscheidene afge vaardigden van de partij van Radistj in de Skoeptsjina waren verschenen. PER ZIE. Ten gevolge van het verzet der geestelijkheid en van het volk heeft het parlement het denk beeld eener republiek opgegeven. Het heeft echter besloten den tegenwoordi- gen Sjah ai' te zetten en zijn tweejarigen zoon op den troon te plaatsen. Tot diens meerder jarigheid zal een regent het land besturen. CHINA EN RUSLAND. In Sovjet-kringen te Moskou is men zeer verontwaardigd over de weigering van de Chi- neesche regeering tot onderteekening van de overeenkomst, door haren vertegenwoordiger met den Russischen vertegenwoordiger gesloten. De Chineesche regeering wordt er openlijk van beschuldigd, de plannen van de Sovjet-regeermg te willen tegenwerken. Ook richt de sovjet- regeermg een verwijt aan den Chineeschen minister van Buitenlandsche Zaken. Naar verluidt, heeft de Chineesche regeering de oorspronkelijk opgestelde overeenkomst ge weigerd op grond van een daarin voorkomende bepaling omtrent Mongolië. Hoewel Rusland de Chineesche souvereiniteic over dit gebied erkende, werd niet duidelijk gezegd, dat de Russische Roepen uit Mongolië zouden worden teruggetrokken. DE EX-KALIEF. Naar uit Constantinopel wordt gemeld, heb ben verscheidene afgevaardigden een motie bij de Nationale Vergadering te Angora inge diend, waarin er op wordt aangedrongen, dat de kalief zal worden schuldig verklaard aan landverraad, dat al zijn bezittingen zullen worden geconl'isceerd en dat hem iedere ge legenheid tot politieke actie zal worden ont nomen. De houding van Abdoel-Medjid, wekt inder daad groote ergernis in regeeringskringen, welke de door den kalief gepubliceerde proclamatie tot de Mohammedaansche wereld als een daad van landverraad beschouwen, aangezien de kalief vóór zijn vertrek op eerewoord heeft beloofd, zich van iedere politieke manifestatie te onthouden. ALLERLEI. Uit Londen De Britsche premier heeft gister in het Lagerhuis medegedeeld, dat er geen overeenkomst met Rusland was bereikt be treffende de toetreding van dat land tot den Volkenbond. Uit Parijs. De subcommissie, welke door de tijdelijke gemengde Volkenbonds Commissie voor de ontwapening is benoemd ter voor bereiding van een ontwerpconventie in zake de fabricatie van en den handel in wapenen is gisterochtend bijeengekomen. Twee ontwerpen zijn aan de vergadering voorgelegd. Havas meent, dat de Fransche vertegen woordigers nog een derde voorstel zullen indie nen. Uit Berlijn. De Centrum-partij heeft op haar algemeene vergadering te Dusseldorp den rijkskanselier Marx wederom aan het hoofd van de lijst der candidaten voor den Rijksdag geplaatst. De verkeersstaking te Londen duurt voort. De .regeering tracht partijen tot elkaar te brengen. Heden wordt een wetsontwerp in het Lagerhuis ingediend, waarbij het gehee- le verkeer onder één controle wordt gebracht. Volgens de „Times"-correspondentie te Kopenhagen zal Denemarken binnenkort te Russische Sovjetregeering de jure erkennen, zelfs nog voor de algemeene verkiezingen ge houden zijn. Binnenland. Indische toestanden. Op vragen van den heer Haazevoet in zake niet-goedkeuring door het legerbestuur van Neder landsch-Oost-Indië van de statuten der R. K. Onderofficierenvereeniging St. Ignatius, heeft de minister van koloniën geantwoord Mij is uit officieele bescheiden bekend, dat inderdaad door den directeur van justitie aan de Roomsch-katholieke onderofficiersvereeniging St,. IgnaLius de ter goedkeuring aangeboden statuten der vereeniging zijn teruggezonden, onder mededeeling, dat bij het legerbestuur bezwaar bestond tegen het opnemen van be palingen in de statuten van militaire vereeni- gingen nopens het aan de vereenigingen ver bonden zijn van geestelijke adviseurs. Intusschen kan aan het vorenstaande worden toegevoegd, dat de legercommandant later zijn standpunt heeft herzien in dier voege dat guen bezwaar bestaat tegefn de toevoeging van geeste lijke adviseurs aan militaire vereenigingen, mits die adviseurs geen deel uitmaken van het bestuur en slechts een raadgevende stem hebben. De Indische potentaat heeft dus vlug eieren voor zijn geld gekozen. Spoorwegpersoneel. Naar wij vernemen, zijn de vertegenwoordi gers der vakbonden door de directie der Neder- landsche spoorwegen uitgenoodigd tot een onder houd op heden, Dinsdagmiddag. Men meldt, dat in een gisteravond gehouden huishoudelijke vergadering van de aid. Rotter dam van de Nederl. Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel met algemeene stemmen besloten is, de door de directie der Nederland- sche spoorwegen gewenschte verklaring ten opzichte van wijziging van art. 36 van het R. D. V. niet te teekenen. De strijd in Twente. De naamlooze vennootschappen Nederland, De Faam en Maninko, te Amsterdam, en de G.I.V.St. Flomobonus te Rotterdam „vertegen woordigend een belangrijk deel der Nederland- sche manufacturiers, welke door de stopzetting van de textielindustrie in hooge mate in den goeden gang van hun zaken worden belemmerd", hebben bij de betrokken organisaties van werk gevers en werknemers aangedrongen op een spoedige oplossing van het conflict. Zij hebben zich gaarne bereid verklaard daartoe eventueel hun bemiddeling te verleenen. Wettelijke bescherming van arbeiders. Zaterdagmiddag heeft de Nederlandsche ver eeniging voor wettelijke bescherming van ar beiders, onder voorzitterschap van dr. W. H. Nolens, een algemeene ledenvergadering ge houden. Goedgekeurd werden de jaarverslagen en de financieele verslagen over 1920—1923. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer J. Gerritsz, directeur van het bureau van den Werkloosheidsraad. Ontslag werd verleend aan prof. de Vooys als secretaris, aan mr. L. H. Roodenburg als penningmeester, en aan den heer F. Geudeker als administrateur. In het bijzonder aan laatst genoemde werd de dank der vereeniging ge bracht voor hetgeen hij in de verloopen jaren heeft verricht. De heer Gerritsz zal optreden als secretaris penningmeester der vereeniging. Uit de sigaren-industrie. Alle Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland, de Sigarenwinkeliersvereenigin- gen en de Sigarenmakers- en Tabaksbewerkers bonden hebben den minister van financiën aan geboden een beknopt overzicht van den toestand, waarin de sigarenindustrie zich bevindt, en hem verzocht, niet over te gaan tot verhooging van den tabaksaccijns. Vacantiekaarten. De Nederlandsche spoorwegen zullen dit jaar de bekende vacantiekaarten 10, 7.50 en 5) ook met Paschen en Pinksteren verkrijgbaar stellen, nl. van 18 tot en met 23 April en van 6 tot en met 11 Juni. De Eerste Kamer en de Staatsbegrooting. Het optreden van den heer Colijn als min. van Financiën was door vele leden met in stemming begroet. Deze had geen deel gehad aan de geldverkwisting, die ons thans in zoo groote moeilijkheden had gebracht en kon dus nu met des te meer kracht ingrijpen. Zij koes terden van hem groote verwachtingen en wa ren bereid hem te steunen. Bezuiniging. Algemeen was men van oordeel, dat naar een sluitende Staatsbegrooting moet gestreefd worden. Inkrimping en vereen voudiging van den Staatsdienst behooren onver wijld ter hand genomen en ons belastingstelsel herzien te worden. Opgemerkt werd, dat de ministers op de kosten hunner departementen en de daaronder behoorende diensten niet voldoende bezuinigen. De belastingen. De leden, die zich met het financieel beleid der regeering niet konden vereenigen, oordeelden het door de min. van Financiën aangekondigde voornemen om tot het ontwerpen van verteringsbelastingen over te gaan, in hooge mate bedenkelijk. De Foren sen belasting. Zeer vele leden vestigden de bijzondere aandacht der regeering op de schromelijke, onduldbare on billijkheden, waartoe de regeling der forensen belasting aanleiding geeft en hadden met in stemming kennis genomen van het voornemen, om in die regeling de zoo noodige verbetering te brengen. Men drong er op aan, met indiening van het nieuwe wetsontwerp den grootst mogelijken spoed te betrachten. Kapitaalvlucht. Enkele leden ver wachtten van den Minister, dat hij een einde zou weten te maken aan de vlucht van het Neder- landsch kapitaal naar het buitenland, dat soms een gevolg was van gebrek aan vaderlandsliefde, maar meer nog van te groote fiscaliteit. Salarisverlaging. De voorgenomen intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbe sluit vond bij onderscheiden leden weinig instem ming. Nederlandsche Bank. Ter sprake kwam een artikel van den president der Bank, waarin deze de mogelijkheid bespreekt, dat de Ned. Bank zich eventueel gedwongen zou kun nen zien, indien niet werd aangestuurd op be perking der uitgaven, om het verleenen van cre- dieten aan den Staat tijdelijk stop te zetten. On derscheidene leden oordeelden een eventueele bemoeiing fen deze ontoelaatbaar. Was reeds vroeger de oppervoogdij der Bank over de ge- meentefinanciën geoefend, bedenkelijk, een der gelijke supercontrole over de Staatsfinanciën zou onduldbaar zijn. Indien werkelijk deze bedreiging zou worden uitgevoerd, zouden, naar deze leden meenden, er termen aanwezig zijn, om het octrooi der Bank niet te vernieuwen. Zeer vele leden prezen echter het wijs beleid van de Bank, dat tot het veiligstellen van den gulden niet weinig heeft bijgedragen. Naar aanleiding van deze opmerkingen wer den eenige vragen gesteld, welke de meening der regeering ter deze is. Herziening van het tarief. Krach tig werd door vele leden aangedrongen op tech nische herziening van het tarief. Men gaf in overweging de voorbereiding tot de tariefsherziening onder te brengen bij het departement van arbeid, handel en nijverheid in plaats van bij dat van financiën. Arbeidswetgeving. Gewaagd werd van de noodzakelijkheid, gelegenheid tot ar beidsverruiming te geven als in het buitenland de werktijden langer worden en concurrentie van onzen kant onmogelijk wordt. Zooals thans de toestand is, wordt de Nederlandsche arbeider zelf het slachtoffer der buitenlandsche mede dinging. M e n was van oordeel, dat de vergunningen voor overwerk, die thans verleend worden aan iedere firma afzonderlijk, een meer algemeen karakter moeten dragen. Rijk en gemeenten. Algemeen meende men bij de regeering een groeiend streven te ontwaren, tal van rijksuitgaven af te wente len op de gemeenten. De houding der regeering tegenover de gemeenten werd in 't algemeen weinig sympathiek genoemd. Stads- en Gewestelijk Nieuws, „De Stille Omgang." Zoo is dan in den zoelen Lentenacht van 22 op 23 Maart door de tot rust gekomen stra ten van het oude Amsterdam de stille omgang gehouden. Welk een heerlijke manifestatie ter huldi ging en verheerlijking en tot eerherstel van den Eucharistischen Godmensch, welk een geweldige emotie voor diegenen der deelnemers, die in den waren geest van den stillen omgang zwij gend en met hartegebeden, den triomfweg van de H. Wonderhostie hebben gevolgd, niet let tend op hier en daar geuite schimpscheuten van niet begrijpende, misschien door drank benevelde voorbijgangers, ook niet lettend op de verwon derde gezichten van ook niet begrijpende be woners der gepasseerde straten, maar wel met een plotseling opwellend gevoel van heilige geest drift ziende naar met kaarsen of electrisch ver lichte beelden van „Koning Jezus." Welk een gloedvol en begeesterend woord van den geestelijken leider, wat een machtige opwekking tot veelvuldige of zoo mogelijk da gelijks ontvangen der H. Eucharistie Hoe broederlijk eensgezind trokken we op ter H. Tafel, om Jezus te gaan ontvangen en zooals eens de beminde leerling hart aan hart te vertellen alles, wat ons hart te zeggen en te vragen had. Wat hartelijke vreugde heerschte er aan het ontbijt. Dat geleek me het feestontbijt na de gemeenschappelijke H. Communie van een gesloten retraite. Wat hebben we daarna met groote blijdschap in het harte andere groepen ommegangers gadegeslagen met een gevoel, alsof we vrienden en bekenden waren in het weldoende besef, dat Jezus gelukkig nog vele vrienden heeft onder alle klassen en standen 1 Hoeveel kerken hebben we naderhand nog bezocht, overal vindend de op Zijn glorietroon verheven verborgen Heiland Wat hebben we met gul hart alle opofferingen in geld, nachtrust en vermoeienis aan Jezus opgedragen als een geringe vergoeding voor alles, wat Flij in nachtwaken en vermoeienis voor onze heiliging heeft gedaan. En den heelen dag zijn we onder den indruk gebleven van alles, wat we bijgewoond en genoten hebben hoe was alles ons lichter en vroolijker, omdat we leefden in het besef, een klein bewijs van wederliefde aan den God der Liefde te hebben gegeven Katholieke mannen en jongelingen van Schie dam, gij, die het nu hebt meegemaakt, en gij, die thuis gebleven zijt het volgend jaar allen op naar Amsterdam ter „stillen-omgang." A. J. v.d. K. Collé en z'n stokpaardje. Door bet lid van den gemeente raad, den heer W. Collé is aan B. en W. ge vraagd, waar het hem gebleken is dat ernstige onregelmatigheden hebben plaats gehad en nog plaats vinden bij de steunverleening aan dewerk- loozen alhier, om in de zitting van Vrijdag a.s. het College hierover te mogen interpeleeren. Een excursie. Zaterdag, j.l. bracht een groep van 20 leden der at'deeling Rotterdam van de Nederlandsche Reisvereeniging onder leiding van den heer J. L. Dotman een bezoek aan de N. V. Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting, Ververij en Chemi sche Wasscherij „De Pau.v", alhier. Te 2 uur arriveerde het gezelschap per extra auto van den Eersten Scbiedamschen Auto- Omnibusdiensl van den heer van Leeuwen voor het gebouw der Wasscherij aan de Stadhouders laan, waar de bezoeksters ontvangen werden door den directeur, de heer M. Bijl Mz. Reeds van buiten maakt het nieuwe gebouw een pr( t- tigen indruk. De heer Bijl leidde het gezelschap zelf rond. Het lokaal, voor ontvangst en sor teering der wasschen bestemd, is zeer modern ingericht. Elke wasch wordt geborgen in een aparte bergplaats, zoodat geen goed over den grond verspreid ligt. De waschmaohines en een trifugaal-droogmachines voldoen aan alle eischen. Maar vooral bewonderde het gezel schap de prachtig werkende stoommangels. Hoe keurig gemangeld kwam het goed, mede ook door de correcte behandeling uit deze ma chines te voorschijn. Ook de stoomstrijkmaohi- nes wekten de belangstelling van het gezelschap. Maar vooral over de zeer hygiënische en practi- sche droogkasten waren de dames vol lof. Nadat nog een bezoek was gebracht aan de afdeeling stoomen en chemisch reinigen, werd nog een wijle onder het genot van een heerlijke kop thee vertoefd in deze prachtig ingerichte wasscherij. Toen de leider, den heer Bijl een woord van dank badge toesproken,ve rtrok het gezelschap zeer voldaan te ongeveer 4 uur weder per extra- omnibus naar Rotterdam. Schouw. Belanghebbenden verwijzen wij naar het officieele gedeelte onzer courant, waarin een schouw over den waterafvoer in Oost-Franke- land wordt aangekondigd. Candidaatstelling. Blijkens een officieel bericht moeten op Dinsdag 8 April de candidatenlijsten worden ingediend voor den binnenkort te houden dub belen raad tot definitieve regeling van de grens wijziging SchiedamRotterdam. Volksbadhuis. In de week van 1622 Maart, werden geno men 504 baden. 1ste klasoe kuipbaden 40, regenbaden 66. 2de klasse kuipbaden 44 regenbaden 346. Kinderbaden 8. S t. G t. no. 5 9 bevat o.m. w ij z i g i n g in de statuten der naamlooze vennootschap Nieuwe Hollandsche Algemeene Verzekerings bank (Nieuwe HAV-Bank), alhier. Gistermiddagdrie uur heeft er op den Rotterdamschen dijk, nabij de stalhouderij van Hoek, een aanrijding plaats gehad tusschen de electrisehe tram en een autobus van den dienst RotterdamMaassluis. De tram beliep eenige schade aan 't voorbalcon, terwijl van den auto treeplank, spatbord en drie ruiten vernield werden. Van de passagiers der beide voertuigen werd gelukkig niemand gekwetst. De politie heeft de zaak in onderzoek. INGEZONDEN. M. de R. Ongeveer viermaal daags kom ik voorbij het stadhuis en dan vraag ik mij telkens af Wat moet dat een geld kosten Wat wordt daar gewerkt Neen je krijgt werkelijk medelijden met de menschen en als ze niet nu en dan op hun gemak hun pijpje stopten, en eens uitbliezen van hunne vermoeienis, dan hielden ze het geen week uit. Kan de bevoegde autoriteit hun arbeid niet een weinig verlichten of hun arbeidstijd verkorten P. S. Gemengd Nieuws. Overreden. Te Papendrecht is Zater dagmiddag het 6-jarige zoontje van J. F. B. door een autobus overreden en kort daarop overleden. Branden. Gisternacht is te Hengelo de bakkerij van M. Borchert afgebrand. Gisternamiddag heeft te Hengelo een felle uitslaande brand gewoed in de machinefabriek en gieterij van de naamlooze vennootschap Nivé. De kantoren en magazijnen zijn uitge brand. Motorongelukken. De heer Assink, wethouder van Eibergen, is op weg naar de markt te Borculo, met zijn motor tegen een fietsrijder aangereden. Beiden werden ernstig verwond Toen de heer De W„ wonende te Waddinx- veen, met zijn motorrijwiel door Boskoop reed, liep plotseling een achtjarig meisje voor zijn motor. Een aanrijding was onvermijdelijk. Ern stig verwond werd het kind op last van den plaat selijken geneesheer naar het ziekenhuis te Lei den overgebracht. Den motorrijder treft geen schuld. De Griek Rastapoclos, die eenige dagen geleden te Brussel is aangehouden wegens diefstal van postzegels van groote waarde, die aan een Nederlander toebehoorde, in een hotel te Berlijn, is op vrije voeten gesteld. De Griek beweert, dat de postzegels niet van dien dief stal afkomstig zijn. Het onderzoek zal vrij lang duren, aangezien de eigenaar van de postzegels op de Kanarische eilanden zit. De postzegels zijn echter opgeborgen in de brandkast van het paleis van justitiê. Spoorwegongeval. Op het spoor wegemplacement te Fleerlen is gistermiddag een rangeerende goederentrein, die teruggezet werd, op een stootblok geloopen. De achterste wagen, een bagagewagen, liep over het stootblok heen en kwam terecht in het onderste gedeelte van het hooge seinhuis waarvan de muren in stukken vielen. In dit gedeelte van het seinhuis bevonden zich de trekstangen en draden der wissels van dit deel van het spoorwegemplacement. Deze braken, waardoor de wissels en seinpalen van dit gedeelte van het emplacement niet meer bediend konden worden, zoodat de treinen aanvankelijk niet meer het station Fleerlen bin nen konden komen. Aanzienlijke treinvertraging was hiervan het gevolg. De materieele schade is groot. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) psy Van ingezonden stukken ook al worden zn niet geplaatst wordt de kopy niet terugg ege vee.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2