Ê3AGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 47ste Jaargang. Donderdag 27 Maart 1924. No. 19906 Bureau. KOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus: 39. e* "TÈÉfe?'Ad vertentiën 15 regels 1.75; elke. regel daarboven 35 cent, 3 maal o° 11 n e m,e n 6 n, ^6r maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Pos J.,'~ ,'^tJ war^aa Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbencht 10 ets. toegezonden. - Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallênverzekering f 500 bij levenslange geliêele invaliditeit f 20ö"bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij "'eriies vanèlken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.ba verlies van een bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws, HET HERSTEL. Gelijk reeds gemeld, is tusschen de leden van de geallieerde commissies van deskundigen overeenstemming bereikt betreffende de door Duitscbland. te verrichten leveringen in natura gedurende het moratorium en het bedrag, dat van 1928 af zal moeten worden betaald. Het definitieve rapport wordt Zaterdag a.s. verwacht, waarna een conferentie van de pre miers van Italië, België, Frankrijk en Groot- Brittannië zal worden gehouden. voorgesteld het drankverbod in te trekken. Het desbetreffende wetsontwerp stelt voor het drankverbod te vervangen door een staats monopolie. Het vroegere stelsel van plaatselijke keuzen zal met ingang van 1929 weder worden ingevoerd. HET KABINET-POINCARE. Zooals we reeds meldden is Poincaré gister als premier afgetreden. Poincaré, die verslag uitbracht aan de com missie voor buitenlandsche aangelegenheden der Kamer, en dus in het gebouw aanwezig was, hoorde eerst van de stemming, toen deze afgeloopen was. Hij vereenigde onmiddellijk de ministers en was reeds om half een op het Elysée, waar heen de overige ministers hem weldra volgden. De beraadslagingen daar duurden tot 1 uur 15. Om dien tijd werd een officieel communiqué uitgegeven, waarbij verklaard werd, dat Mil- lerand er op aangedrongen had, dat het mi nisterie des middags weer voor de Kamer zou verschijnen en dat Millerand dan bereid ge weest ware, door een boodschap aan beide Kamers de motieven dezer houding uiteen te zetten. Poincaré weigerde evenwel en diende de ontslagname van het ministerie in. De Kamer hield gistermiddag een korte, maar rumoerige zitting, waarin verschillende afgevaardigden hun stem rectificeerden, en Klotz protesteerde, dat verschillende commis sies, welke in het Kamergebouw vergaderden, niet gewaarschuwd waren. In de wandelgan gen heerschte groote drukte en werd allerwege commentaar geleverd. Na vieren kwamen achtereenvolgens Doü- mergue en Peret op het Elysée. Laatstgenoemde betoogde, dat het niet geheel duidelijk was, of de vertrouwenskwestie van de Lasteyric het geheele ministerie gold, en dat bovendien na alle rectificaties de minderheid in een meer derheid van enkele stemmen was veranderd en het verder zeker niet de bedoeling der meer derheid kon zijn, Poincaré ten val te brengen. Om 5 uur werd Poincaré op het Elysée ont boden en met de vorming van het nieuwe mi nisterie belast. Zooals gebruikelijk, verklaarde Poincaré, de opdracht in beraad te houden en hedenochtend zijn definitief antwoord daarop te geven. Hij zal dus nog wel blijven. JOEGOSLAVIË. Heden zou Pasjitsj de opdracht tot vorming \an een kabinet teruggeven en de president van de Skoeptsjina zou aan den koning voor stellen, den leider van de links-democraten, Davidowitsj, de vorming van een nieuw kabinet op te dragen. HET HITLER-PROCES. De pleidooien zijn gister afgeloopen. Heden zouden in geheime zitting, alle beklaagden het laatste woord voeren de meesten zeer kort, behalve Hitier, die een rede van vier uur aan kondigde. De uitspraak zal Maandag a.s. vallen. ARBEIDSCONFLICTEN IN ENGELAND. De werkgevers in het scheepsbouwbedrijf te Londen hebben gistermiddag besloten op 1 April tot een algemeene uitsluiting op alle scheepswerven over te gaan, daar de pogingen zijn mislukt, om de arbeiders te Southampton, die nog steeds in staking zijn, tot hervalting van den arbeid te bewegen. Ongeveer 100.000 man zullen bij deze uit sluiting betrokken zijn. De nationale conferentie van mijnwerkers- gedelegeerden heeft gister besloten nog 'geen definitieve stappen te nemen. Men had, zooals gemeld, verwacht, dat daar de onderhandelingen met de eigenaren nie* tot een resultaat hadden geleid, er een beslissing zou zijn genomen over de kwestie van een onmiddellijke stemming onder de mijnwerkers in zake 'de uitroeping der staking. Er is echter een resolutie aangenomen, waarbij het uitvoerende comité wordt gemach tigd, om wederom met de eigenaren te confe- reeren, teneinde nadere voorstellen van lien te krijgen, welke aan de mijnwerkers in het geheele land zullen worden voorgelegd. De Associated Society van locomotiefma chinisten en stokers, welke nauw verbonden is met den bond van transportarbeiders, heeft gister bekend gemaakt, dat Vrijdagnacht een algemeene staking bij de ondergrondsche spoor wegen te Londen zal uitbreken, indien dan de verkeersstaking nog niet is opgeheven. IERLAND. Er gaan hardnekkige geruchten te Dublin, dat Cosgrave, de president van den vrijstaat, zal aftreden, daar zijn gezondheidstoestand hem niet langer in staat stelt, zijn ambt uit te oefenen. NOORWEGEN. De Noorsche regeering heeft aan het Storting ALLERLEI. Uit Londen. Bij de verkiezingen in West-Au- stralië heeft de Laboür-partij 25 van de 50 zetels veroverd. Twee uitslagen moeten nog binnenko men. Men verwacht, dat er een Labourregeering zal worden gevormd. Volgens bericht uit Rome is maarschalk Poch, die t^ Rome vertoeft, door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. Uit Berlijn In den Pruisischen Staats raad heeft gister de soc.-democratische fractie een interpellatie ingediend, waarin aan de re geering gevraagd wordt, hoe zij zou staan tegen over een eventueel in plaats van de rijksregee- ting komend directoire. Uit Londen De besprekingen tot bij legging der tramstaking te Londen zijn mislukt. De arbeiders weigerden het aanbod der di recties om 5 sh. loonsverhooging per week te geven en den eisch van het personeel tot be taling van nog 3 sh. aan arbitrage te onder werpen, te aanvaarden. Uit Antwerpen De tramstaking alhier is voorloopig weer opgeheven. Dezen nacht zal het personeel vergaderen om te beslissen, of de strijd definitief inoet worden aangebonden. De arbeiders eischen vijf francs booger loon per dag, de maatschappij biedt twee. Uit Hamburg In weerwil van de pogingen van comftiunistische zijde om de staking van de havenarbeiders nog te rekken, zijn gister toch nagenoeg alle stakers weer aan het werk gegaan. Tegen den Saksischen ex-premier Zeigner is dooi het O.M. bij het staatsgerechtshof te Leipzig drie jaar tuchthuisstraf geëischt. Volgens een bericht uit Parijs, Zou de afgezette sjah van Perzië voornemens zijn naar Teheran terug te keeren. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 26 Maart. Bij den aanvang van de vergadering wordt de oonclusie-Rutgers op het adres van de Exploi tatie L o u i s e - g r o e v e, betreffende de her ziening van den voor bruinkolen bepaalden prijs, verworpen met 54 tegen 23 stemmen. (De con clusie beoogde, het adres voor kennisgeving te doen aannemen). Met 57 tegen 22 stemmen wordt daarop aangenomen de conclusie der commissie tot instelling van een arbitraal onderzoek. De behandeling van de begrooting van oorlog wordt voortgezet. De heer Dressel huy s (V. B.) stolt voor, den tijd voor een repliek tot. een kwartier te verlengen, welk voorstel wordt verworpen met. 63 tegen 14 stemmen. De heer Van Z a d el h off (S. D.) zegt, dat hij in het Nederlandsche Parlement do ont wapeningskwestie zelfstandig, zal behandelen en dat dit niets heeft te maken met Engelsche beschouwingen. De minister van Oorlog, de heer V a n D ij k betuigt, dat de defensie een voorwerp is van staatszorg en staatsveiligheid en spr. acht. zich gerechtigd z»'ch te beroepen op Engeland en !e houding der partijgenooten van den heer van Zadelhof!' in het buitenland leerrijk te noemen, apr. heeft in den loop van het jaar bezuinigd en thans een begrooting ingediend op cijfers gelijk die zijn geworden in den loop der bezui nigingen. Het is de bedoeling de bezuinigingen door te zetten, maar op de begrooting houdt spr. vast aan de reeds bereikte cijfers Óntwape- ningsrealiteit moet over dé gansche wereld bestaan, alvorens Nederland daarmede rekening kan houden. De heer K. ter Laan (S. D.) verdedigt zijn amendement tot zeer krachtige verminde ring van de legersterkte. Hij wenscht den post salarissen enz. te verminderen met één miilioen gulden. De heer O u d (V. D.) kan zich met de amen- dementen vereenigen en zal er zijn stem aan geven. Overigens wenscht spr. als het stelsel van den Minister gehandhaafd blijft, in alle geval de dienstpaarden af te schaffen, omdat dat een overbodige luxe is en een ouderwetsch stelsel is. De Minister houdt deze dwaasheid in -Land. Spr. stelt een motie voor tot afschaffing van de dienstpaarden' De Minister wijst de amendementen als destructief af en verklaart ze onaannemelijk. De motie-Oud besprekend zegt spr. dat dienstpaarden noodig zijn om de verschillende groepen die oefenen te bezoeken. Bovendien zijn er vele officieren wier diernt in oorlogstijd bij de bereden wapens is en zij moeten zich snel kunnen verplaatsen. Hij ontraadt dus de motie. De heer Oud (V. D.) zegt dat bij oefenin gen officieren nooit te paard komen. De dienst paarden zijn niets dan luxe. De motie Oud wordt verworpen met 49 tegen 28 stemmen. Het amendement-Ter Laan wordt verworpen met 52 tegen 21 stemmen. Vóór socialisten, communisten, vrijzinnig-democraten en .platte landers. Vervolgens komt in behandeling het derde amendement-K. ter Laan tot afschaffing der cavalerie. De Minister wijst het amendement als onaannemelijk af. Het amendement wordt verworpen met 51 tegen 19 stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. Het geschil in de textielnijverheid. De bespreking tusschen de bij de uitsluiting in de Twentsche textielnijverheid betrokken partijen, onder leiding van den directeur-ge neraal van den arbeid, heeft geleid tot een voor stel van den directeur-generaal van den arbeid van den volgenden inhoud 7V2 P°L loonsverlaging verlenging van de 48-urige arbeidsweek met 1 poetsuur per week en 100 overuren per jaar bestendiging van deze regeling tot J: J uni 1925. De commissie ad hoe uit de Fabrikanten vereenigingen is van oordeel, dat harerzijds al het mogelijke moet worden gedaan, aan de beëindiging van het conflict mede te werken. Waar het contract tusschen de 39 werkgevers den loonaftrek va.n 10 pet. inhoudt, i9 de com-, missie ad hoe verplicht, de zaak aan het oordeel van de contractanten te onderwerpen. Zij zal dit ten spoedigste doen en kan reeds thans mededeelen, dat zij, behoudens voormelde ver- eischte goedkeuring, het gedane voorstel aan neemt. De vertegenwoordigers van de textielarbeiders vereenigingen De Eendracht, St. Lambertus en Unitas legden de volgende verklaring af „Ten opzichte van de voorstellen omtrent den werktijd meenen wij, dat waar in de textiel industrie in het algemeen niet langer dan 48 uur per week wordt gewerkt, er geen enkele reden aanwezig is, in Twente langer dan 48 uur te werken. Ten opzichte van de loonsverlaging de drie besturen stellen zich nog altijd op het stand punt, dat dit conflict het karakter heeft, dat het gaan om de 10 pet. loonsverlaging dat zij nog altijd niet de overtuiging hebben, dat deze loonsverlaging absoluut noodzakelijk is. Om ech ter te toonen, dat ook wij willen medewerken aan een oplossing van dit geschil, zijn wij bereid, onze leden te adviseeren, een verlaging van 5 pet. te aanvaarden." Partijen zullen ten spoedigste den directeur- generaal van den arbeid bericht zenden van den uitslag van haar overleg met. de leden. Het feest der Nederl. Handel Mij. Omtrent het programma voor de viering van het 100-jarig bestaan van de Ned. Han del Maatschappij wordt o.a. het volgende mede gedeeld. Morgen zal de directie zich met het geheele personeel van de hier te lande gevestigde kan toren der Maatschappij vereenigen in het Ge bouw Carré te Amsterdam, dat daarvoor spe ciaal zal worden ingericht. Behalve hetgeen door het personeel zelf zal worden ten beste gegeven, zal door de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandgch Tooneel, onder directie van Dr. W. Royaards Mijlpalen worden opgevoerd. In den namiddag van dien dag zullen op het terrein van de A. F. C. de voorwedstrijden tus schen de Sportvereenigingen van het personeel te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage plaats vinden. Zaterdag 29 Maart, den eigenlijken datum van het honderdjarig bestaan, zullen reeds des morgens 0111 9 1/4 uur deputaties van het personeel door de directie worden ontvangen. Daarop volgt van 10 tot 11 uur de officieele 'ontyangst van verschillende deputaties. Bij die gelegenheid zullen ook eenigé geschenken worden aangeboden. Te elf uur zal de receptie aanvangen van allen, die de Maatschappij op dezen dag hun gelukwenschen zouden willen aanbieden. In den namiddag hebben de eindwedstrijden van het Sportfeest plaats, dat gevolgd zal wor den door een maaltijd van de deelnemers in Krasnapolsky. Ten slotte zal Zaterdag in het Concertgebouw te 7 uur een feestmaaltijd plaats vinden, waar toe tal van autoriteiten en vooraanstaande personen uit de kringen, waarmede de Maat schappij het meest in aanraking komt, zijn ge- noodigd. Eindelijk valt nog te vermelden, dat de di rectie aan alle leden van het personeel een bron zen penning zal ter hand stellen, die voor deze gelegenheid door den heer J. G. Wienecke is gesneden en door 's Rijksmunt te Utrecht is geslagen. De begrooting van Marine. De heer Duys c.s. heeft een aantal amende menten ingediend op Hoofdstuk Marine der Staatsbegrooting 1924, waarvan de strekking is, niet mee te gaan met de voorstellen der regee ring, waardoor een begin van uitvoering met de verworpen Vlootwet zou worden gemaakt, dat de Kamer voor de toekomst zou binden aan een eerste uitgaaf van meer dan ƒ20 miilioen. De voorstellers meenen, dat deze voorstellen geheel in strijd zijn met de Kabinetsverklaring, <lat het treffen van een voorziening inzake de maritieme verdediging eerst zal kunnen vol gen op maatregelen tot herstel van het finan cieel evenwicht, zulks in verband met de beslis sing der Kamer van 26 October, dig het Ka binet in de gegeven omstandigheden als feit aanvaarde. Spoorwegpersoneel. Gistermiddag is te Utrecht een vergadering gehouden van afgevaardigden van den R.K. Bond van spoor- en tramwegpersoneel St. Ra phael, Nadat de voorzitter, de hepr J. Hellemans verslag had uitgebracht van de Dinsdag gehou den bespreking van de vertegenwoordigers der personeelsorganisaties met de directie der Ne derl. Spoorwegen in zake de dienstvoorwaarden, is besloten, de daarbij door de directie gedane voorstellen te aanvaarden. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Wijziging Verordeningen Bewaarsehooleursus. B. en W. schrijven aan den Raad Wij hebben de eer Uwen Raad hiernevens ter vaststelling aan te bieden twee ontwerp verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld aan den Gemeentelijken Cursus tot opleiding van Bewaarschoolonderwijzeressen en een ontwerp tot wijziging van de verordening tot regeling van dien cursus. Deze wijzigingen brengen geen verandering in het thans bestaande tarief van schoolgeld heffing, maar hebben hoofdzakelijk ten doel dit tarief op alle leerlingen, die de school be zoeken, van toepassing te brengen. Indertijd bij de overname van den Cursus werd de bepaling gemaakt, dat de leerlingen, die helpsters aan een gemeentelijke bewaar school waren, vrijgesteld zouden worden van schoolgeld, die van de bijzondere bewaarscholen niet. Sedert is de toestand echter geheel veranderd. De jaarwedden van de helpsters zoowel van de openbare als de bijzondere scholen worden door de. gemeente betaald, en de cursus wordt thans door beide categorieën bezocht. De vrij stelling van schoolgeld van ééne categorie is daardoor ongemotiveerd geworden. In overeen stemming met de gelijkstellingsidee stellen wij U daarom voor conform het advies van de Onderwijscommissie, van alle leerlingen, die den cursus bezoeken, het schoolgeld te heffen, hetwelk tot heden alleen van de bijzondere helpsters gevorderd werd. De Commissje van Toezicht op het Bewaarschoolonderwijs kan zich met deze gelijkstelling zeer goed vereenigen. Van deze gelegenheid hebben wij tevens gebruik gemaakt eenige verdere onjuistheden uit de verordeningen weg te nemen. Het tijdstip, waarop de wijzigingen zijn in te voeren, is o.i.-het best te stellen op 1 Sep tember a.s., waimeer de nieuwe cursussen weder aanvangen. In verband met het hiervoren medegedeelde stellen wij U voor aan de bijgaande ontwerpen Uwe goedkeuring te hechten. Een mooi matinee. Mevr. FaberGronemann, die in binnen- en buitenland reeds met groot succes voor velen is opgetreden met haar door luitspel begeleide liederen, heeft ook gistermiddag hier in gebouw „Eendracht" de leden der IT. B. S. ver. „Onder Ons" een middag verschaft van veel genot en t evens leering. Voordat de sympathieke dame met haar repertoire begon, gaf ze een korte hysterische schets van hét ontstaan en T gebruik van haar lievelingsinstrument, de luit, welke reeds eeuwen vóór Christus in Egypte door toevoeging van een klankbodem (resonanskast) aan de harp O NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1