fëüTll. eto m."" DAGl WO OR SCHSEE2MM alleen in pakjes Het familie-geheim- 47ste Jaargang. Zaterdag 29 Maart 1924. Na; 13908. Bureau: K O EjM A IIK T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentië|n: 15 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheeie invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies vao eiken anderen vinger.De A^rzekering^wordt^ew^arborgd^d°or de HoIl.Al gem.Verz. bank te S Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws, HET NIEUWE KABINET-POINCARE. Poincaré is gister in zijn pogen geslaagd en zijn nieuwe ministerie is thans definitief als volgt samengesteld Poincaré, minister-president en Buitenland- sche Zaken. JLefévre du Prey, Justitie en vice-president van den ministerraad. De Selves, Binnenlandsche Zaken. Maginot, Oorlog. Le Trocquer, Openbare Werken. Francois Marsal, Financiën. Loucheur, Handel. BokanowskiMarine Daniel Vincent, Arbeid. Henri de Jouvenel, Openbaar Onderwijs. Gapus, Landbouw. Louis Morin, Bevrijde Gebieden. Kol. Fabry, Koloniën. Het nieuwe ministerie is veel homogener dan het vorige. Alleen Loucheur en De Jouvenel maken een uitzondering, doch deze zijn ten slotte politiek niet sterk gekleurd. Zij verbreeden de basis van 't ministerie naa r't linksche centrum en zijn bovendien mannen van gezag. Gapus, kolonel Fabry, Bokanowski en de Jouvenel waren nog nimmer ministers. Het nieuwe kabi- bestaat slechts uit vier senatoren, namelijk Poincaré, Marsal, Deselves en De Jouvenel. OOSTENRIJK. De staatsrekening over 1923 toont een defi cit van 1578 milliard papierkronen of 109.6 millioen goudkronen. De commissie van den Volkenbond had voor hetzelfde tijdvak een deficit van 226 millioen kronen toegestaan. GRIEKENLAND. Een B.T.A.-telegram uit Athene geeft een tegenspraak van berichten uit Italiaansche bron, volgens welke de staat van beleg in Griekenland zou zijn afgekondigd. Voorts wordt uit Athene gemeld, dat gene raal Mataxas tot deelneming aan het plebis ciet heeft besloten. Volgens bericht uit Berlijn zou het Grieksche koningspaar plan hebben, zich voor goed in Engeland te vestigen. TURKIJE. De Nationale Vergadering te Angora heeft na een heftig en langdurig debat ten slotte een motie van vertrouwen aangenomen in het kabinet- Ismet pasja. ALLERLEI. Uit Berlijn. In de handelsafdeeling van het Amerikaansche gezantschap alhier is gisternacht ingebroken. Slechts verschillende sieraden, en verder geld en chequeboeken zijn gestolen. Uit Berlijn. Volgens een bericht uit New Yorkgelooft men daar dat het schip,waarmee de Mexicaansche rebellen-generaal Iiuerta naai de V.S. is gevlucht, met alle opvarenden in een storm is gebleven. Uit Londen. Er is gisteravond een over eenkomst bereikt inzake de staking bij de tram en omnibus. De voorwaarden zijn een onmiddellijke op slag van 6 shilling per week, terwijl de 2 shilling meer, die de stakers geëischt hadden,'op en neer zullen gaan met de kosten van levensonderhoud. 74 In een klein zaaltje naast de eetzaal waren twee prachtige dennen neergezet. Zij waren al leen maar met tallooze witte kaarsen bezet, zonder eenige verdere versiering, In ernstige pracht en met dé volle schoonheid hunner ge daante staken zij hun takken naar alle kanten uit. Lothar had voor zijn verwanten van zijn rei zen prachtige stoffen en juweelen meegebracht. Voor Johny was een heerlijk, ragfijn weefsel uit witte zijden draden bestemd, dat met prachtig gestikte borduursels versierd was. En op deze otof lag een eigenaardige gordel uit gedreven zil ver van kostbare vreemdsoortige schoonheid,. Tusschen de rijke ornamenten waren allerlei raadselachtige scbiftteekens te zien. Zij streek met haar handen zacht en lief- koozend over den zijdeachtigen glans van het weefsel Gravin Susannc had voor den vorm Johny een armband geschonken, maar weerde echter koel en bijna kwetsend haar dank af. Johny droeg dezen armband nooit hij lag onderaan in haar juweelenkistje. Zij voelde dat hij niet Men verwacht, dat het tram, en omnibusver- keer niet voor Zondag of Maandag zal worden hervat. Aan de bestuurders van de Londensche sporen is last gegeven, aan het werk te blijven. Naar verluidt zullen Von Kahr, Von Los- sow en Seisser dezer dagen met hunne gezinnen een vacantie-reis naar Korfoe ondernemen. Het gerechtelijk onderzoek tegen hen is nog niet afgeloopen, doch de justitie ziet geen aan leiding, om te verordenen, dat zij in het land moeten blijven. Een later bericht meldt, dat de drie genoem de heeren gistermiddag reeds zijn vertrok ken. Uit Washington. De attorney-generaal Daugherty heeft gister zijn ontslag ingediend hetwelk onmiddellijk door president Coolidge is verleend. Staten-Generaal. van een Schiedam TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag28 Maart. Bij het begin van de vergadering brengt de voorzitter dank en hulde aan den directeur en de redacteurs van het tachygrafisch verslag, die vandaag voor het laatst hun zwaren arbeid verrichten. Bij de voortzetting van de behandeling van de begrooting van binnenlandsche zaken en land bouw laakt de heer Van Rappard (V. B.) de sloopende bezuinigingsmaatregelen op den landbouw, ten voordëele van de steden. De heer H i e in s t r a (S. D.) wil wettelijke maatregelen tegen opvoering van de pachtprij zen, opdat er een einde kome aan de schrijnende tegenstellingen tusschen rijke landheeren en zeer arme landarbeider en zwoegende pachters. De heer AmentJR, K.) bestrijdt het ondes kundige besnoeien van uitgaven voor den land bouw. Hij vraagt handhaving van het subsidie voor de bijenteelt. De heer Bakker (C. H.) wenscht uitbrei ding van werkgelegenheid op het platteland en gaat accoord met het advies van de pachtcom- missie over de oplossing van het pachtvraag- stuk. De heer We it kamp (C. H.) bepleit de politiek, die rekening houdt met de belangen •/an producent en consument. Hij vraagt een afzonderlijke departement van landbouw. De heer Winter mans (R. K.) vraagt zooveel mogelijk bescherming van den land bouw. De Minister van Landbouw, de heer R u y s de Beerenbrouck, betoogt dat er wel veel is bezuinigd op deze afdeeling maar niet meer, maar minder dan op andere afdeelingen. Geen vitale belangen zijn daarbij geschaad en niemand heeft het tegendeel bewezen. Van een afzonderlijk Departement van Landbouw kan op dat moment geen sprake zijn. Het contact met de organisatie en het departement is steeds zeer goed geweest. De landbouw vraagt geen directe hulp maar vraagt indirecte maatregelen tot steun. Instelling van een kleine commissie tot regeling van pachtaangelegcnheden zal spr. gaar ne overwegen. De vraagstukken die bij de emigratie te pas komen, zal spr. alle onder het oog zien. Sa menwerking met Verschillende organisaties is daarbij gewenscht. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. Binnenland. Het eeuwfeest van de Handel-Maatschappij. De Prins is voornemens, hedenavond deel te nemen aan het feestmaal, dat ter gelegenheid van het 100-jarige bestaan van de Nederland- sche Handel-Maatschappij in het Concertgebouw te Amsterdam zal plaats hebben. Aan dezen maaltijd zullen ook eenige ministers deelnemen. Wetsontwerp sera en vaccins. In voorbereiding is een wetsontwerp, houdende regelen in zake de bereiding en het afleveren van sera en vaccins en andere soortgelijke praepara- ten. De bedoeling van dit ontwerp is, minder waardige praeparaten te weren. Wijziging Arbeidswet. Naar de ,,Msb." verneemt, overweegt de minis ter van arbeid een wijziging der Arbeidswet, hiertoe strekkend, dat voortaan wettelijk ge oorloofd zal wezen een kind niet meer leer plichtig, doch nog beneden den leeftijd van 14 jaar, arbeid in een werkplaats te doen ver richten krachtens een ingevolge de Nijver heidsonderwijswet gesloten leerovereenkomst. Het conflict in Twente. De 39 verbonden werkgevers, betrokken bij het conflict in de Twentsche textielnijverheid, hebben het bemiddelingsvoorstel van den direc teur-generaal van den arbeid met algemeene stemmen aangenomen. Gister heeft te Enschede het hoofdbestuur van de Eendracht met de afdeelingsbesturen en den heer Stenhuis, den voorzitter van het Nederl. Verb<jnd van Vakvereenigingen verga derd. De Haagsche conferentie werd besproken en besloten dat de volgende week in alle afdee lingen ledenvergaderingen zullen worden ge houden. Internationaal reizigersverkeer. De overeenkomst ingevolge het tusschen Nederland en Duitschland gesloten verdrag tot samenvoeging van de douanebehandeling in het internationale reizigersverkeer, is gister gesloten. Spoorwegpersoneel. De B. A. N. S. (voorwaardelijk) en dp Neutrale bond aanvaarden de voorwaarden van de di rectie. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is in vergadering bijeenge roepen tegen Dinsdag 1 April des avonds te 8^2 uur. Tegenvaller. De opbrengst van de in- en uitvoerrechten en accijnzen zijn in Indië in 1923 f 9.599.677.50 beneden de raming gebleven. De R.K. Bijz. onderwijzers en de salarisverlaging. De Federatie van Alg. Dioc. Vereenigingen van R.K. Bijz. Onderwijzers in Nederland kwam dezer dagen in buitengewone Fcderatievergade- ring bijeen te Utrecht ter bespreking van de door de Regeering voorgestelde salarisverlaging. Als resultaat van de besprekingen werd de volgende motie met slechts één stem tegen aan- genoinen De Federatie van Algemeene Diocesane Ver eenigingen van R.K. Bijzondere Onderwijzers in Nederland van meening, dat de wijze, waarop in verschillende officieele stukken en redevoeringen de tegenwoordige uitgaven voor het onderwijs worden vergeleken met die van 1914, bij het publiek een totaal verkeerden indruk vestigt met betrekking tot het accrés der uitgaven op de begrooting van onderwijs dat daarnaast de Regeering art. 40 van het Bezoldigingsbesluit zonder behoorlijk overleg intrekt dat na het versóhijnen der brochure-Ceulen, nóch van den kant der Regeering, nóch vanuit de Kamer is gepoogd aan te toonen, dat op de wijze in deze brochure uiteengezet, herstel van het evenwicht in 's lands geldmiddelen onmoge lijk is dat hierdoor een ongewenschte mentaliteit onder de Nederlandsche ambtenaren en daarmee gelijkgestelden is ontstaan dat door de voorgestelde regeeringsplannen ernstige schade aan onderwijs en opvoedig wordt toegebracht, terwijl nog niet is aangetoond, dat een verlaging van salarissen in verband met den tegenwoordigen levensstandaard noodzakelijk is spreekt den wensch uit dat de Regeering rekening houde met de in bedoelde brochure aangegeven middelen tot bezuiniging op de uitgaven en tot versterking der inkomsten, draagt het Bestuur op deze motie ter kennis te brengen van de Rege'ering en de Staten-Ge- neraal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Uit den Raad. De Raad was gister weder eens zoo galant, om bijna 4 volle uren voor f 5 te blijven zitten, grootendeels ten gerieve van het medelid Gollé, dat meer dan 2 uur zijn stokpaardje heeft be reden, d.w.z. meer dan 2 uur zijn gal heeft uit gespuwd op 't door hem zoo gehate instituut van het Burgerl. Armbestuur. Hij verdacht de ambtenaren van 't B. A. van ernstige willekeur bij de uitkeeringen, maar uit de weerlegging van weth. de Bruin bleek maar spoedig al te duidelijk, dat Collé in zijn blinde woede de waar heid maar weer eens te kort had gedaan. Op een gezegde van weth. de Bruin betreffende zijn eigen persoon, liet de S.P.-er zich plotse ling zelfs ontvallen „dat lieg je", en toch even later, moest hij bekennen, dat hij zelf had ge logen. 't Geheeie debat was overigens zeer hate lijk, en onvruchtbaar, en had veel beter achter wege kunnen blijven. Weth. v. Velzen zal wel in zijn vuistje hebben gelachen, toen hij gister bij zijn voorstel tot ver hooging van den waterprijs kon constateeren, dat bijna alle leden hem thans als makke schaapjes daarin wilden volgen. In Dec. j.l. was. datzelfde verhoogingsplan nog verworpen, terwijl men toch 't zelfde van den toestand wist als nu, en gister ging 't met glans er door. Slechts 4 leden waren er tegen. Ja, er is niets veranderlijker dan een mensch. 't Derde, eenigszins uitgepiekerde punt waren van harte gegeven was. Daarentegen had gravin gravin fhea voor haar lieveling rijke geschum- !i/n opgestapeld en hier toonde iedere kleinig heid de liefdevolle zorgvuldigheid, waarmee die waren uitgezocht Zonder dat zij het wilde, was het jonge meisje het middelpunt, waarom dien avond alles draaide, en zij zou volkomen gelukkig geweest zijn, wanneer zij niet af en toe gravin Susannë's kouden, onderzoekenden blik op haar had gevoeld. Op gravin Thea's verzoek zong Johny eenige Kerstliederen. De klare, warme meisjesstem vulde de feestzaal met welklinkende geluiden on drong tot in de harten der toehoorders. Lothar luisterde eerst als betooverd. Maar toen verlokten de bekende melodieën hem en zijn krachtige bariton vi 1 in. Helder en vroolijk klonken de beide jonge stemmen tezamen. Hun stemmen harmonieerden goed. Gravin Thea zat stil met gevouwen han den en met niet meer aardschen blik. Zelfs gravin Susanrie was tegen haar wil in de stemming gekomen en neuriede zacht het eene of andere lied mee. „Eere zij God in den Hooge" en „Vrede op Aarde" klonk het thans plechtig. Begreep zij de vermaning of werd een warmer gevoel in haar wakker zij schudde knikte glimlachend haar schoonmoeder toe. Misschien waren op dat oogenblik haar zorgen verdwenen. Lothar had zich den geheelen avond zoo bedwongen en Johny was in haar tegenwoordig heid ook anders reeds zoo schuchter, dat zij niet veel sprak. Later dan gewoonlijk ging men aan tafel. Lothar was eer blij over de goede stemming zijner moeder. Hij wijdde ook aan haar bijzonder Veel aandacht en bleef ook nog bij haar, toen gravin Thea en Johny naar bed gin gen. De oude dame nam het meisje nog mee naar haar zitkamer. En daar vertelde zij haar de geschiedenis van den verkeerd opgeborgen halsketting en hoe het gekomen was, dat zij Johny naar Wildenfels gebracht had. Johny hoorde met groote, verbaasde oogen toe. Tot nu toe had zij nooit geweten, waarom gravin Thea de ouderlooze kleindochter van den rentmeester Horst zoo liefdevol bij zich had opgenomen. De oude dame had de halsketting te voor schijn gehaald en deed die lachend als om die aan de passen, om Johny's slanken hals. Ziet ge, krullekopje«nu weet ge, dat ge wel het recht heb op Wildenfels to zijn. Ik nam u tot mij om mijn schuld te boeten. Dat gij mij 8edert dien steeds liever zijt geworden, heeft daarmee verder niets te maken. Ge zijt nu mijn lief dochtertje geworden. En op uw huwelijks dagdan moet ge de ketting dragen. Misschien beleef ik dat nog. Johny maakte langzaam de ketting van haar hals los en bekeek ze aandachtig. Hoe zeldzaam glinsterden die stcenen haar tofc als wilden zij een geschiedenis vertellen een andere dan die, welke gravin Thea zooeven ver teld had. Johny legde de halsketting weder in de handen der oude dame. Haar gezichtje stond zeer ernstig. Ik zal nooit trouwen grootmama, zei zij zacht. De oude dame streek haar glimlachend over het haar. Wacht maar, tot dc ware Jozef komt. Johny schudde het hoofd. Die zal voor mij niet komen, geloof mij. Ik zou ook niet graag weg willen van Wilden fels, waar u>v liefde mij zulk een heerlijk tehuis gegeven heeft. Hoe zal ik u ooit daarvoor kun nen bedanken. Gij zijt mij geen dank schuldig. Ik heb slechts gedaan, wat mijn plicht was. Johny omarmde de oude dame innig. Spreek toch niet van plicht, lieve, lieve grootmama. Ook, wanneer dc schuld duizend maal grooter geweest was, dan zou uw liefde en goedheid die al lang hebben goed gemaakt. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HSSSffl's „STER-KOFFIK" 431 45

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1