DE PHOENIX Verven en Stoom en. DAGBLAD MOORSCHHSDAM EK MEM. F EUILLETOIM. Het familie-geheim. De Katholieke Kring. 47ste Jaargang. Dinsdag 1 April 1924. 13910. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85.Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiëjn: 15 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 7 f 590 bij levenslange geheelë mvaliditeit~pfg0(j bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood ;f 100 bij verlies van een Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officicele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. BANKEN VAN LEENING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op art. 14 der Pandhuiswet 1910 (Staats blad no. 321) Brengen ter algemeene kennis, dat door Louis Raske wonende aan de Nieuwstraat no. 24u, een verzoekschrift is ingediend, om de bij besluit van hun College dd. 24 October 1921 verleende toelating aan L. Raske tot bet houden van een particuliere bank van leening in bet, perceel Nieuwstraat 24 alhier, ten name te willen stellen van Isaac Raske en Louis Raske handelende onder de firma I Raske Zoon en dat ieder tegen de inwilliging van uit verzoek bezwaar bij hun College kan inbrengen. Sc i e d a m, 1 April 1924. SCHOUW. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de Schouw over de wateringen en heinsloten in het Oud- en Nieuw-West-Frankeland zal worden gehouden op Woensdag 16 April 1924 de v.m. ten negen ure. Schiedam, 1 April 1924. In den nazomer van 1923 werd in onze stad de oprichting van deii Katholieken Kring een feitbijna tegelijk met de R.K.O. Leeszaal, werd hij begroet als een nieuwe uiting van openbaar Roömsch leven. Ofschoon niet zonder eenigen durf, leefde hij in bescheiden eenvoud voort, wetend een uitnemend werk te hebben gedaan door het bestaan van de R.K.O. Leeszaal te verlichten. Zonder twijfel een groote verdienste. Tot nu toe bleef meerdere openbaarheid ach terwege, die in eigen boezem niet tot rust dwong er werd getast en gezocht naar de juiste richting, door velerlei bespreking en onderzoek kwam er klaarheid, gedachtig het door levenswijsheid bezielde woord van Vader Vondel „Denkt aleer gij doende zijt" in de toekomst zint de K.K. op het andere deel van dit Vondelvers „en doende denkt dan nog." Na gedacht te hebben, gaat de K.K. doen 't wordt dus tijd om meer bekendheid te geven aan het doel en de middelen. Er is nu reden te over om te zeggen, dat hij hoopt op medewerking niet van enkelen, maar van allen de K.K. moet 't niet hebben van menschen, die eerst eens willen zien of bet wel gaat, maar van leden, die zullen maken dat het gaat en goed gaathier worden verwacht stadgenooten en geloofsgelijken, die de handen ineen slaan en zeggen „het kan, dus het moet." De eenig juiste weg is deze helpen opbouwen en dan beoordeelen,maar niet het werk onmogelijk maken door afbrekende kritiek en onwelwillend veroordeelen. Voor goed begrip is het gewenscht, duidelijk te zeggen wat de K.K. niet wil en niet zal doen, opdat helder in het lichte kome, wat hij wel beoogt. De K.K. weigert gelegenheid te geven om op zijn terrein te bereiken, wat in andere ver- eenigingen niet wenschelijk is de K.K. laat de politiek aan de Kiesvereeni- ging, de behartiging van Middenstandsbelangcn bij de Hanze, de zorg voor de jeugd aan de Jeugdorganisatie, enz. enz. 76 Hij beheerschte zich echter zooveel mogelijk in Johny's tegenwoordigheid, teneinde haar gemoedsrust niet te versLoren. Zooveel bezinning behield hij steeds, dat hij zijne gevoelsuitingen steeds een stempel van broederlijkheid wist te geven. Dikwijls leek het hem een dwaasheid, dat hij nog een heel jaar ver van haar verwijderd wilde levert, zonder haar te zeggen, wat zij in werkelijkheid voor hem was. Maar dan overwon het verstand. Hij begreep, dat, wanneer hij weg zou zijn, Johny aan alle stormen zou zijn prijs gegeven. En dat het niet zonder stormen zou gaan, wist hij even goed als zijn grootmoeder. Op oudejaarsavond arriveerden de gasten bijna allen precies op tijd. Op het land geniet men grondig van alle feestelijkheden en niet zoo maar „en pasant" als in de groote stad. Gravin Susanne ontving de gasten aan Lothar's zijde. Zij had er sedert lang niet zoo mooi uitgezien als heden. De kranige verschij ning van haar zoon aan haar zijde, verminderde den glans harer verschijning niet, integendeel moest men deze schoone nog altijd jeugdige moeder, bewonderen. Johny was voorloopig nog boven bij gravin de K.K. staat los van alle vereenigingen, heeft er als zoodanig geen enkele noodig, laat ieder vrij op zijn terrein, maar reserveert zich dap ook do meest mogelijke vrijheid op eigen gebied de K.K. beoogt niet en heeft niet ten doel een sociëteit van Roomschen te houden en te bevor deren, al meent hij die te mogen gebruiken als middel, aan zijn doel ondergeschikt, echter toch zoo dat niemand daaromtrent eenige verplichting heefthet lid zijn van den Katholieken Kring geeft wel het recht om er te komen, maar ol' men van dit recht wil gebruik maken, is aan ieders zin en wil geheel overgelaten 't. blijft puur bijzaak, juist als in den Rotterdamscheu Katholieken Kring, waar 't ook geen hoofdzaak is. Er is voor een Kring van Katholieken nog- wel wat anders te doen daarom gaat de Sc hie- damsche Kring in de richting van geestelijke verdieping, van hoogere ontwikkeling en ver edeling van smaak. De K.K. wil door nauwere aaneensluiting, onder de Katholieken van Schiedam onze Roomsche beginselen bekend maken op maat schappelijk, wetenschappelijk en kunstgebied, om zoo hun leven te veredelen en te veraange namen, om het in den gunstigsten zin mooier en blijder te maken. Bij den K.K. zijn ontspanning en ontwikkeling volkomen veilig onder Roomschen keur zelfs de jongeren zullen niet vergeLen worden. Wie de Krmgavondcn van Rotterdam kent, weet wat ook hier kan verwacht worden, mits men zooals daar, niet afwacht, maar meedoet. Omdat bij ontwikkeling op velerlei gebied, lectuur onmisbaar is, bevordert de K.K. cle deelname aan de R.K.O. Leeszaal 't waren de Bestuurderenvan den Kring te Rotterdam, die spontaan erkenden, dat wij hierin hun Kring reeds vooruit zouden zijn. De K.K. zal op zijn winterprogram het hou den van lezingen en conferenties vermelden, maar het nuttige ook met het aangename vereenigen door muziekavonden, kunstbeschouwingen, films en uitvoeringen te geven. Zoo wil de K.K. te Schiedam nut stichten, ook door samenwerking met den Kring te Rotter dam, waar dit te verwezenlijken is. Als straks de Kerkelijke en Koninklijke goed keuring is verkregen, komt er een door de leden te kiezen definitief bestuur maar het voorloo pig bestuur rekent op de toetreding van vele leden, om den weg te bereiden tot samenstelling en uitvoering van een keurig winterprogram, waarop ieder naar smaak en keuze het zijne kan vinden. Hopen wij, dat de K.K. een tijd van bloei tege moet gaatde allereerste eisch daarvoor is aansluiten en meedoen. Buitenlandseh Nieuws, LIET HERSTEL. Volgens de „Temps" is het zeker, dat de rapporten der beide expertscommissies aan het einde van deze week aan de Commissie van Herstel zullen worden overhandigd. FRANKRIJK. Gister heeft Poincaré in de Kamer zijn regee- ringsverklaring afgelegd. Daarin wordt de toe passing aangekondigd van de onlangs aangeno men fiscale wetten, en medegedeeld, dat de voorgenomen bezuinigingen zullen worden door gevoerd in afwachting van de geregelde betalin gen van Duitschland. Poincaré verklaarde, dat Frankrijk verzoeningsgezind is, doch voorzichtig moet zijn. De opbouw van de verwoeste ge bieden moet plaats hebben zonder inflatie der financiën. Poincaré wees verder op de noodzakelijk heid van de aanneming der wetten betreffende cle pensioenen. Frankrijk is vredelievend en wil een rustig en menschelijk Europa. Poincaré verklaarde, flat Frankrijk het Roer gebied zal ontruimen naar gelang van de be talingen van Duitschland. Frankrijk rekent op de werkzaamheden van de Commissies van Experts voor de zoo spoedig mogelijke oplossing van de schadevergoedings kwestie. Frankrijk wenscht niets anders dan eerbiediging van de verdragen. als premier een vrij keuze te hebben voor de leden van het kabinet. BELGIE EN DE 8 UREN-DAG. De Belgische regeering heeft besloten tot instelling van een commissie van pnderzoek, welke zal worden samengesteld uit vertegen woordigers van de werkgevers uit de industrie en de arbeiders, terwijl hun bovendien eenige parlementsleden en economen zullen worden toegevoegd. Deze commissie zal een onpartijdig onderzoek instellen naar de gevolgen van de toepassing van de wet op den achturigen ar beidsdag, zoowel wat betreft de productie, als den moreelen invloed en dien op het gezinsleven van de arbeiders. RUSLAND EN ROEMENIE. Naar de „Izwestia" meldt, staat de Sovjet- regeering er op, dat er een volksstemming in Bessarabië zal plaats vinden. Deze zou na de terugtrekking van de Roemeensche bezettings troepen en -autoriteiten dienen te geschieden. In de jongste zitting van de Russisch-Roe- meensche conferentie te Weenen heeft de Rus sische vertegenwoordiger er op gewezen, dat de regeering van de Unie van Sovjetrepublie ken zich nooit accoord heeft verklaard met de toevoeging van Bessarabië aan Roemenië en de bezetting als een gewelddadige toeëigening beschouwt. Van Russische zijde wordt echter medegedeeld, dat Roemenië afwijzend staat ten aanzien van het voorstel tot het houden van een volks stemmingen Bessarabië. De Russische delegatie staat op het standpunt, dat de kwestie van de volksstemming het voornaamste punt is van de conferentie en dat de afwijzende houding van Roemenië het slagen der besprekingen in gevaar brengt. IIONGARIJE'S HERSTEL. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de Hongaar- sche banken toegestemd hebben in een leening' aan de Hongaarschc regeering ten bedrage van 12 miilioen Zwitsersche franc, als voorschot op de te sluiten buitenlandsche leening. TURKIJE. Er schijnt te Angora een nieuwe politieke crisis te broeien. Naar verluidt heeft het bestuur van dè Volkspartij het ontslag van de ministers van Binnenlandsche Zaken, Justitie, Onderwijs en Openbare Werken geëischt. Ismet Pasja weigerde daaraan gevolg te geven. Hij verklaarde Telef: 15. Thea. De oude dame wilde pas naar beneden komen, wanneer alle gasten aanwezig waren, teneinde haar krachtenniet te vroegte verbruiken. Toen de beide dames arm in arm de feestzaal binnentraden, rustten bijna alle oogen met weigevallen^op Johny's lieflijke verschijning. Zij droeg wel slechts een eenvoudige, witte japon, met appelbloesem bestikt, maar zij zag er uit als de vleeschgeworden lente. Lothar zag on-' middellijk, dat zij den zilveren gordel droeg, dién' hij haar cadeau had gegeven. Zoodra hij zich eenige minuten kon vrij maken, ging hij naar naar toe, om het lieflijke wonder meer van nabij te beschouwen. Zij zag vol verwachting naar hem op. Wat zegt ge wel van den gordel, Lothar Is hij niet prachtig Hij sluit zoo mooi, als ware hij van zijde en niet van metaal vervaardigd. En wat staat hij goed bij mijn costuum, vindt ge ook niet zeide zij levendig en de blijd- I schap over haar mooie japon verhelderde haar gezicht. jj Hij echter zag niet den gordel, maar haar j geheele, bloeiende, jeugdige verschijning, i Prachtig als een levend sprookje 6e l schoone slaapster zeide hij. Och, ik bedoel toch den gordel, zeide zij ijverig. Ja, ja de gordel natuurlijk hij is mooi. Thans werd Johny door een schaar jonge- lièden omringd, die allen om haar balboekje verzochten. Slechts met moeite kon Lothar nog eén wals en een galop vóór zich reserveeren. In een oogenblik was Johny's boekje met aller lei handteekeningen bedekt. Zij toonde het lachend aan Lothar. Kunt gij een enkele van die namen lezen. -—.Neen. Ik ook niet. Maar dat is ook niet noo dig. De heeren zullen zich wel aandienen, als de beurt aan- hen komt- Uw naam kan ik er wel uithalen. Op die twee dansen verheug ik mij het meest, Ik ook, kleine Johny. Maar nu moet 'ik mijn plichten vervullen. Kijk die liefelijke dainesschaar eens aan daar moet ik mij doorhéén dansen. Heb medelijden met mij Plotseling schrok zij. Lothar volgde haar blik. Wat hebt ge, Johny Zij zuchtte. Och, daar is baron Hasselwert. Ik dacht, dat hij al op reis was. Hij heeft zijn vertrek verschoven ter eere van ons bal. Zijt ge bang voor hem Bang niet, maar ik vind het pijnlijk hem te ontmoeten. Hij zal wel zoo weinig mogelijk in uwe buurt komen. Lothar, kom alsjeblieft met mij mee naai de Liebenau's. Ge hebt nauwelijks meer dan eenige woorden ter begroeting met henge.wisseld. ALLERLEI. Uit New York. Het natinale referendum over het vredesplan-Blok heeft als uitslag opgeleverd, dat 534.177 stemmen werden uitgebracht vóór het plan, cn 76.381 ertegen. Uit Keulen De economische toestand in het bezette gebied is in den laatsten tijd niet onbelangrijk verbeterd. Volgens mededeeling van het bureau voor de Rijnprovincie is in de twee regeeringsdistricten Keulen en Dusseldorp in de laatste week het aantal werkloozen met 12 afgenomen, terwijl in de daaraan vooraf gaande week het cijfer reeds met 9.5 was afgenomen. Uit Berlijn Volgens de „Neue Leipziger Zeitung" heeft Zeigner tegen het Zaterdag tegen hem uitgesproken vonnis heioep aange- teekend. Uit Londen Het Londensche tramper soneel heeft met 9428 tegen 4377 stemmen de voorwaarden voor bijlegging van de staking aanvaard. Het werk werd hedenochtend hervat. Daar het omnibuspersoneel slechts een sym pathiestaking was begonnen, heeft dit natuur lijk aan de gehouden stemming geen deel ge nomen. Uit Londen De vliegtuigen van de dien sten over groote afstanden zijn gister in ver band met een loongeschil, niet uit Croydon vertrokken. 'Uit Parijs. Naar de „Journal" meldt, heeft het congres van de extremistische syndicaten der metaalarbeider in beginsel tot algemeene staking besloten, niettegenstaande een groote minderheid er tegen was. Een commissie is belast om deze beslissing op een datum, die haar geschikt lijkt, uit te voeren. Binnenland. De bezuiniging bij Oorlog. „Er is door de regeering op de defensie-uit gaven bezuinigd, dit valt niet te betwisten. Er kan echter meer worden gedaan, en het behoort tot de taak der katholieken, dat zij in die richting werkzaam blijven en daartoe in vloed trachten uit te oefenen op de Regeering. Vermindering van financieele en persoonlij ke laste moet richtsnoer en doel blijven, heette het reeds in ons Program van 1896, en ons te genwoordig program sluit zich daarbij zij 't dan in andere bewoordingen, aan. Waarbij wij tevens, voor zoover dit van ons afhangt, hebben na te streven het ontwape- nings-ideaal, dat Benedictus XV z.g. in zijn vredesnota van Augustus 1917 aan de wereld voorhield." (Gentrum). Handel met Rusland. Een Nederlandsehe delegatie uit Rotterdam, Amsterdam en IJ muiden is naar Rusland ge weest, om handelsbetrekkingen aan te knoopen wat de IJmuider reeders aangaat voor den afzet van visch, ook van haring. Dit zou tot gevolg kunnen hebben, dat alle stoomtreilers zouden kunnen varen. Waarschijnlijk zouden er dan ook Nederlandsehe treilero in de Witte Zee mogen visschen. Daarvan zal echter eerst sprake kun nen zijn, als de Russische regeering de jure er kend wordt. Lothar ging aan haar zijde door de zaal. Menig meisjesoog volgde belangstellend zijn hooge, slanke gestalte, die in den anders zoo weinig flatteerenden rok zoo uitkwam. Freule Liebenau, die er ondanks haar rijk, elegant toilet, heel weinig aantrekkelijk uitzag, kreeg wat kleur, toen hij voor haar boog en om haar balboekje vroeg. Het verheugt mij zeer, u bij ons te zien, freule. Ik dacht, dat gij reeds op de hoffeesten in de residentie zoudt zijn, zeide hij vormelijk Mevrouw, uw moeder zei mij onlangs, dat gij dezen winter aan LI. LI. M. M. zoudL worden voorgesteld. Dc freule lachte gevleid en lichtte haar zware oogleden op, alsof het haar moeilijk viel, op te kijken. Wij gaan pas half Januari naar de residentie, mijnheer von Wiklcnfels. Mevrouw uw moeder, zal na uw vertrek met ons meegaan. Gij gaat naar Rome nietwaar Ja, freule. Wij gaan daar einde Februari ook heen en denken dan tot Paschen te biijven. Lothar was dit volmaakt onverschillig. Hij vermoedde niet, da t zijn moeder deel had aan dit besluit der grafelijke familie. Voor den vorm huichelde hij eenige blijdschap. Wij zullen elkander dan in ieder gi va' in Rome weerzien, freule. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1