Ontstoken en Smettende plekken PUROL 25 van de grondwet in dier voege gewijzigd dat het recht tot ontbinding van het wetgevend lichaam aan de .Nationale. Vergadering blijft voorbehouden, mits er een absolute meerderheid is. ALLERLEI. Uit Bern De Zwitsersche regeering heeft het Fransche voorstel aanvaard, om de kwestie der vrije zones aan een gemengde juristen commissie van twee leden te onderwerpen. Uit Berlijn Aan het hoofd van de Deutsch- Völkische lijst voor de rijksdagverkiezingen staat Ludendorff, die de candidatuur heeft aanvaard. 1 Uit Londen De afgezette koning van Griekenland, heeft al zijn bezittingen in Athene verkocht. Uit Breslau. In Opper-Silezië is bij de mijnen en hoogovens de algemeene staking geproclameerd. De arbeiders verlangen van de werkgevers dat zij de verlenging van den ar beidstijd niet in toepassing zullen brengen. De politie is er belangrijk versterkt. Uit Londen. De stakingskoorts grijpt hier te lande steeds meer om zich heen. Gister is alle arbeid weer neergelegd op de uitgestrekte terreinen van de Britsche Rijkstentoonstelling te Wembley, welke, zooals men weet, op 23 April zal worden geopend. De talrijke groote gebouwen aldaar zijn echter nog lang niet vol tooid. De gister uitgebroken staking dreigt derhalve de opening te zullen vertragen. Uit Londen. De werkgevers in het scheeps bouwbedrijf hebben besloten 5 April de mede- deeling aan de betrokken vakbonden te verzen den, dat 10 April de algemeene uitsluiting op de scheepsbouwwerven van kracht zal worden voor alle vakbonden, waarvan bij de staking te Southampton betrokken leden op 8 dezer niet op het werk zijn teruggekeerd. Uit Bochem. De vier mijnwerkersorganisa- ties hebben de overeenkomst in zake het ver richten van overwerk tegen 15 April opgezegd. Uit Toronto. In Alberta staken 8000 mijn werkers. Zij eischen een loonsverhooging van 10 Uit Rome De Romeinsche correspondent van de „Daily Herald", het blad der Labour- partij is op last van het Italiaansche ministerie van Binnenlandsche Zaken uit Italië uitgewezen, zoogenaamd wegens lasterlijke propaganda tegen de Italiaansche regeering en de waardigheid van Italië gericht. Uit Rome Naar verluidt, heeft de Ita liaansche regeering aan de heeren Von Kahr, Von Lossow en Seisser een wenk gegeven dat hun verblijf in Italië niet gewenscht wordt. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 1 April. Bij den aanvang van de zitting dient de heer D u y s (S. D.) een motie van orde in om den voorzitter van den ministerraad en den minister van financiën uit te noodigen, aanwezig te zijn bij de behandeling van de marinebegrooting, met het oog op de regeeringsverklaring van 17 Januari en de financieele gevolgen der vloot- plannen. De voorzitter bestrijdt deze motie, daar deze zaak reeds twéémaal is behandeld. De motie wordt verworpen met- 46 tegen 16 stemmen. Daarna wordt de behandeling van de begroo- tirig voor binnenlandsche zaken en. landbouw voortgezet. De heer Hiemstra(S. D.) dient een amen- -dement in om den post der rijksleeningen te verhoogen, welke amendement door minister Ruys ontraden wordt. De heer Deckers (R .K) bepleit het hand haven van nieuwe toelagen voor minvermogende studenten. De minister zal dit voor 1925 overwegen. De heer Van Voorst tot Voorst (R- K.) wil den steun voor boerderijen op woesten grond als een voorschot beschouwen gelijk dat bij „hét Zuiderzeefonds het geval is. De heer De Boer (Platt. Partij) steunt deze gedachte. Hij acht het gewenscht dat de Regeering hier krachtigen steun verleent. De Minister hoopt dat een volgend jaar meer geld beschikbaar zal kunnen worden ge stéld voor dit goede werk. De heer v.d. Heuvel (A. R.) bespreekt den planten-ziektekundigen dienst. Als deze dienst zich gaat ontwikkelen, zal hij groote kosten met zich brengen. De beraadslagingen worden gesloten. De stemming over het wetsontwerp zal mor- gen plaats hebben. Avondvergadering. Aan de orde is Hoofdstuk VI (Marine) van dé Staatsbegrooting voor 1924. De heer Duys (S. D.) wijst er op dat het algemeen Marinebeleid niet aan de orde zou zijn omdat dit zou geschieden bij het ontwerp-Vloot wet. Van beleid is trouwens van niet veel sprake de millioentjes vliegen weg en dat is alles. Nu weer worden 40 millioentjes in den bodemloozen put geworpen. En de defensiemi nisters doen alsof zij de grootste weldoeners der menschheid zijn. Van den éénen strop komen wij in den anderen, gelijk de historie van ue'marine leert. De eenige lichtzijde is dat het hoe langer hoe meer tot het volk begint door te dringen. Als wij eens nagaan wat wij do laatste jaren hebben gekregen voor de vele mil boenen dan zien wij niet veel meer dan ouden rommel De heer v.d. Voortv. Z ij p (A. R.) staat dichter bij de partijgenooten van den heer Duys aan de overzijde van het Kanaal. De Mi nister meent dat de helft van de vroeger voor gestelde vloot een neutrahteitsvloot was. Heeft de Minister daarbij gedacht aan de steuripun- ten? J 8(fApot)i.<nDr»gllt«n 948 10 De heer D r ess e l h uy s (V. B.) bespreekt de toekomst-plannen van den Minister. De vraag is in hoeverre de Min. gereèhtigd is der gelijke plannen te maken. De regeering heeft het ernstigste echter geleden dat zij lijden kon. Het Kamer-votum is duidelijk geweestzoolang het financieel evenwicht niet was verkregen wilde men van geen plannen weten. Mr. Bomans was niet optimistisch. De marine, vooral de Nederlandsche, is z.i. veel te duur, veel te grootsch van opzet, wanneer men haar taak niet verder uitstrekt dan tot de verzorging van de kustverdediging. Het resultaat van de jarenlange actie voor bezuiniging op Marine vond Mr. Bomans al zeer teleurstellend. Zou hij liever zwijgen, de regeering daagde hem nn tot spreken uit. Er was zelf een „climax in de uit daging bij de regeering En daartegenover bleef mr. Bomans op het standpunt van 26 Octo ber staan géén nieuwe uitgaven voteeren, waar van det noodzakelijkheid niet onomstootelijk vaststaat, alvorens het financieel evenwicht is hersteld. De heer Bomans zal dus tegen de begrooting stemmen. Een ander tegenstander van wijlen de Vloot wet, mr. van Schaik. nam een minder offen sieve houding aan. Van 's heeren Duys „uit stervingssysteem" bleek deze afgevaardigde allerminst gediend. De vergadering werd verdaagd tot heden. Binnenland. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. In de gister gehouden buitengewone ver gadering van de Provinciale Staten van Zuid- Holland is, ter voorziening in de vacature in het college van Gedeputeerde Staten, ontstaan door het overlijden vanmr, Kolkman, tot Gedeputeerde gekozen W. C, J. baron van Voorst tot Voorst (R. K.), sedert 1919 lid der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en sedert 1 Augustus 1922 notaris in Den Haag. Baron van Voorst tot Voorst is verder hoog heemraad van Delfland, welke functie hij thans wegens zijn verkiezing tot Gedeputeerde moet neerleggen. Tegen den stemplicht In de Maandagavond gehouden jaarverga dering van de Vrijz. Dein. Vereeniging is de volgende motie met groote meerderheid van stemmen aangenomen „De vergadering van dé 'Vrijz. Dem. Ver eeniging te Amsterdam spreekt zich uit tegen den stemplicht bij verkiezingen en verzoekt het bestuur deze uitspraak ter kennis van dé V. D. Kamer-fractie te brengen." De Postcheque- en Girodienst. Het rapport van de commissie tot onderzoek: van de oorzaken van de ontwrichting en van de voortgezette ontwrichting van den post cheque» eii girodienst, alsmede naar de schul digen daaraan (commissie-Tak) is j.l. Vrijdag aan den minister van waterstaat en den direc teur-generaal van de posterijen en telegrafie overhandigd. Voor Volkenbond en Vrede. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft het voornemen, te herdenken, dat het 10 Mei a.s.' een kwart eeuw geleden zal zijn, dat de eerste vredesconferentie, op uitnoodiging van de Koningin, te 's»Gravenhage bijeenkwam. Spoorwegpersoneel. Gisteren heeft de buitengewone algemeene vergadering plaats gehad van den Bond van ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen. Verschillende afdeelingen verdedigden het standpunt, dat de B.A.N.S., die eerst sedert 25 Maart door de directie in het overleg betrok ken was geworden, zijn afwijzende houding ten opzichte der overeenkomst zou handhaven. Het hoofdbestuur adviseerde op verschillende gronden, de regeling te aanvaarden, zij het nood gedwongen, aangezien de 4 andere organisaties op 29 Maart de geheele overeenkomst reeds hadden aangenomen en tegenover de groote schaduwzijden van de ontwerp-regeling, het toch niet zonder gevaar was, alles weder op losse schroeven te zetten. De groote verdeeld heid onder het personeel bij aanvang der onder handelingen werd als een der redenen van het onvoldoend succes der bonden genoemd. Ten slotte werd het hoofdbestuur met 78 stemmen voor en 33 tegen gemachtigd de over eenkomst aan te gaan, waarvan aan de directie der Nederl. Spoorwegen mededeeling gedaan is. Nederlandsche Spoorwegen. Volgens de „Res. bode" zijn er onderhande lingen gaande tusschen de directie der Neder landsche Spoorwegen en de regeering, om te komen tot een geleidelijke afschaffing van de le klasse bij de spoorwegen. Het handhaven van deze rijtuigen moet aan een economische exploitatie zeer ernstig in den weg staan. Zelfs op de drukste trajecten als RotterdamAm sterdam, levert de exploitatie van deze rijtuigen, aldus het blad, nog verlies op. Luchtdienst Rotterdam—Straatsburg Gisteren is het eerste vliegtuig van den nieu wen luebtdienst Rotterdam—Brussel—Straats burg van het vliegveld Waalhaven vertrokken. De lijn wordt geëxploiteerd door de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabens, welke met de Belgische regeering een subsidie-overeenkomst van 30 jaar heeft aangegaan en thans als eerste lijn van haar net deze van Rotterdam uit opent. De lijn op Straatsburg zal voorloopig slechts goederen en paketpost vervoeren. Fusie van Katholieke bladen Reeds eerder kwamen ons geruchten ter oore over grootsche plannen in zake de R. K. Pers. We kregen er nu meer vaststaande gegevens van te hooien van een zijde, die er meer van weten kan. Er is, volgens die mededeeling, een sterk financieel consortium gevormd, dat een groot Katholiek dagblad met morgen-, middag- en avondeditie zal exploitoeren. De bedoeling moet zijn, het ergens midden in het land te vestigen, maar, als we 't wel hebben, zou er een fusie van verschillende bladen aan vastzitten. De plannen zouden reeds in vergevorderde staat van voorbereiding zijn en binnenkort zou en meer van bekend gemaakt worden. Verder deelt men ons mee, dat de plannen tevens omvatten het gronden van een Pers bureau. Dit „Nieuwsbureau Urbi et Orbi" heeft reeds contact gekregen met K. I. P. A. in Zwit serland, Rome, Weenen en Spanje en zal ook als binnenlandsch persbureau fungeeren. Dit alles lijkt ons echter haast ól te mooi om zóó maar verwezenlijkt te kunnen worden. „Resb." Mej. E. v. Berekel. Naar wij vernemen, is de toestand van mej. E. van Berekel, lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland, van dien aard, dat haar de H.H. Sacramenten der Stervenden zijn toegediend. Zooal9 men zich zal herinneren, werd zij eenige weken geleden, toen zij te Noordwijkerhout vertoefde, plotseling ernstig ongesteld, zoodat zij daar ter plaatse bij de E.E. Zusters moest worden opgenomen, waar zij thans nog ver pleegd wordt. SLAPELOOSHEID brengt U in een toestand van volkomen uit putting. Mijnhardt s Zenuwtabletten overwin nen slapeloosheid spoedig. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. 949 g Stads- en Gewestelijk Nieuws. Hanze» vergadering. In Maison v. d. Heijden hield gisteravond „de Hanze" een spoedvergadering, welke maar matig was bezocht, al werd er dan ook tot kwart voor negen op meer publiek gewacht. Na opening door den voorzitter met den christelijken groet en het voorlezen van de notulen door den secretaris, kwamen de inge komen stukken aan de orde, waaronder een van 't bestuur van het Santosfonds, dat sterk aandringt op meerdere actie tot versterking van dat fonds, o.m. door 't organiseeren van een bloemendag. Op voorste] van den voor zitter zal nader onderzocht worden, of ook hier zoo'n bloemendag kan worden gehouden. Hierop deelde de voorzitter mede, dat de bestuursfuncties opnieuw waren verdeeld en wel als volgt Brounts, voorz., C. Janse, vice- voorz., v. Hees, le secret., v. d. Meer, 2e secret., de Leede, penningm., v. Dorp en v. Pelt, com missarissen. Als nieuwe leden werden aange nomen de heeren Penders, Hofhuis, Smeets en v. d. Kraan. Vervolgens kwam de hoofdschotel ter tafel een bespreking van het streeknet, waarvoor feitelijk de vergadering was uitgeschreven. De voorzitter leidde de kwestie in met te wijzen op de drie eerst mislukte pogingen tot instelling van dat net. Toch is men doorgegaan om het streeknet te krijgen en thans zoover gevorderd, dat een tarieventabel is opgemaakt. In drie klassen is deze tabel verdeeld, n.l. A, B en C, die geen of weinig, wat en veel belang bij een 1 net hebben. Klasse C, de groot-industrie, heeft nu 12000 bijeengebracht, welke moeten dienen om de kosten voor klasse A te verlichten, die bezwaar maakt tegen het gemiddeld tarief, dat werd vastgesteld op 132. 't Gevolg hier van echter zou zijn, dat de gegadigden voor klasseA verschillend en willekeurig werden „aangeslagen", maar 't Hanzebestuur, dat den laatsten tijd verschillende malen met de per manente streeknet-commissie uit de Kamer v. K. en babr.te Vlaardingen, hierover ver gaderde, wilde hier niet van weten. Tenslotte is men 't er toch over eens geworden, in dezen zin, dat klasse A 90, B 132 en G een variee- rend grooter bedrag betaalt, 't Contract zou dan gelden voor 5 jaar. Uit de vergadering gingen nog al stemmen op, die tegen de nieuwe plannen bezwaar maak ten. De heer Groenendaal vroeg, of 't contract met voor tien jaar zou kunnen gelden, waarop de voorzitter antwoordde, dat de grootindustrie met bereid was langer dan 5 jaar 't thans toe gezegde kapitaal bij te passen. De heer Schaeffer maakte ook bezwaren tegen de 5 jaar, waartoe 't naar zijn meening voor velen te zwaar was zich te verbinder. Op voorstel van den heer C. Janse werd toen goed gevonden, om in de K. v. K. en Fabr. nog te bespreken, of men zich niet van jaar tot jaar kan verbinden en of alle verplichtingen op houden, als men geen lid van het net meer wil zijn. Op een vraag van den heer C. Steens, 01' iemand, die geen lid van. het streeknet wil wor den, zijn telefoon mag behouden, antwoordde de voorzitter, dat dit waarschijnlijk niet 't ge val zal zijn. En wie zich te laat zou opgeven, zal zeker niet minder dan 132 moeten betalen.' De particulieren, niet zaken-menschen, zullen waarschijnlijk ƒ85 of ƒ90 hebben te betalen. De heer C. Janse drong er op aan, ervoor ie waken, dat een Hanzo-lid zeker niet meer dan 90 heeft te betalen, teanj duidelijk wordt Uwe bestellingen en/of aanvragen voor Kantoorartikelen, Papierwaren, Schrijfbehoeften, enz. uitsluitend aan het INTERN. EXPORTHUIS voor Kantoorartikelen, Coolsingel 67, Rotterdam, Tel. 02492. Vraagt geïllustreerde prijslijst 947 13 aangetoond, dat een of ander zooveel belang bij he* net zou hebben, dat hij verplicht zou worden meer te betalen. De voorzitter was van meening, dat dit nu bij de laatst vastgestelde tarieven toch al 't geval zou zijn, waarom men er z.i. niet verder op in moest gaan. Aan 't slot van 't debat deelde de voorzitter nog mede, dat binnenkort een lijst zal circu- leeren, waarop ieder Hanze-lid kan teekencn voor 90 of 132 op een daarna te Vlaardingen te houden vergadering, zal dan de eind-beslissing worden genomen, waarna de vereeniging van het streeknet definitief zal worden opgericht. Vervolgens werd nog besloten om voortaan niet meer voor iedere tombola cadeautjes te geven, en verder in principe 't idee goedgekeurd, om dit jaar in Aug. weer een tentoonstelling te houden. Van de rondvraag werd door eenige personen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter tegen 11 J/t uur op de gebruikelijke wijze de ver gadering sloot. „Blue Band." De Volksbondzaal was gisteravond zoo goed als gevuld, met belangstellenden voor de lezing met lichtbeelden, die door de firma v.d. Bergh, de Blue-Band fabrikanten, als piopaganda voor het bekende margarine-merk, gehouden werd. De explicateur heette de aanwezigen welkom en verheugde zich over de groote belangstelling, die z.i. wel verdiend was, omdat ten eerste in deze tijden op de dubbeltjes gelet moet worden ten tweede de Nederlandsche margarine-fabri- catie aan de spits der wereld-industrie staat in dezen nijverheidstak (in 1918 bedroeg de uitvoer 168 millioen K.G.) en ten 3e, dat het nu eens tijd wordt, de vooroordeelen, die uit het cadeau-tijdperk nog overgebleven zijn, op te ruimen, want margarine is een kwaliteitspro duct geworden, dat er wezen mag. Spr. gaf daarna een historische schets ten beste, waaruit bleek dat Napoleon III uit vrees voor voedselnood in de toekomst, eenige geleerden aan het werk zette, wat in 1869 tot de ontdekking leiddedat de boter die uit de melK gewonnenwordt eigenlijk een product is, dat de koe uit haar vet samenstelt, welke uitvinding de grondslag is ge worden van de margarine-fabrikatie en van de bekende firma v.d. Bergh die nu een wereldnaam heeft verworven, niet alleen door de overal ver spreide fabrieken, maar vooral door de kwaliteit van haar product,samengesteld uit de beste grond stoffen en met al de ervaring en kennis die in de loop der jaren verkregen is. In de verschillende lichtbeelden die nu volgden maakten we kennis, met de inrichtingen te Rot terdam, zoo ook met het land waar de klapper- boomen groeien en met de transportslagerijen in Chicago. Na de pauze, waarin de aanwezigen zoet werden gehouden met Blue-Band-sprits, werd de lichtbeeldenserie vervolgd en kwamen we door interessante kiekjes uit fabriek en labora torium, volkomen op de hoogte van de hygieni- schie bewerkingen, waaruit de Blue Band ont staat, om tenslotte, zonder dat één hand haar heeft aangeraakt, verpakt en verzonden te wor den naar alle deelen van land en de geheele we reld. Na eenige tabellen die aangaven dat marga rine dezelfde samenstelling als natuurboter heeft, sprong het frissche Blue Band, meisje op het doek te voorschijn en kondigde de explica teur, die zich als een onderhoudend en vlot ver teller had doen kennen, het einde aan. Een hartelijk applaus volgde en de aanwezigen gingen voldaan huiswaarts. District Arbeidsbeurs. Op 29 Februari 1924 stonden ingeschreven 2659 werkzoekenden Het aantal ingeschrevenen in den loop der maand Maart bedroeg 499 afgevoerd werden in dezelfde maand 727 inschrijvingen het aan tal plaatsingen bedroeg 309, zoodat op 31 Maart 1924 nog ingeschreven stonden 2122 personen. Feestavond Alg. Middenstandsver. Maandagavond heeft de Algemeene Midden- standsvereeniging alhier voor leden met hun dames in Musis Sacrum een feestavond gehouden die zeer tot aller tevredenheid is geslaagd. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Maart 1924. Brieven binnenland: C. Gromwijk, LinschotenBur. de Maasbode, Rotterdam, Haagsche Courant, Den Haag; Kamer van Koop handel en fabrieken, Vlaardingen, Insp. Dir. Belastingen, Schiedam Inspec. Dir. Belastingen, Schiedam, Min. v. Financiën, Den Haag Pen sioenraad, Den Haag; Redacteur Stuiversblad, UtrechtScheltema en Holkema, Amsterdam Sec. Pensioenraad, Den Haag, allen geweigerd voor de port. Briefkaarten binnenland: J. Meeusen, Walsoorden P. Schellart, Rotterdam G. v. Slootten, Den Haag K. Slooten, Rbtter - dam. 1 briefkaart zonder adres. UIT ROTTERDAM. De R. E. T. M. B. tn W. van Rotterdam hebben thans het DoöS 90 - 60 - 30 et.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2