OMSTM£l€EM- """feu ILLËTOfe, Het familie-geheim. alleen in pakjes 47ste Jaargang. F Zaterdag 5 April 1924. 13914. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buiteniandsch Nieuws. HET HERSTEL? Rijksbankpresident. Schacht verklaarde aan een vertegenwoordiger van de „Braunschwei- gische Staatszeitung" dat met zijn laatste reis zijn persoonlijke medewerking aan de Parijsche expertsbesprekingen is geëindigd. Hij zal niet weer naar Parijs gaan. De vooruitzichten voor handhaving der ver kregen markstabilisatie zijn volgens hem zeer gunstig. De Duitsche regeering zal tegenover het be sluit der experts haar volledige vrijheid behouden Er is volgens Schacht alleen die oplossing mo gelijk, waarbij Duit.schlands economische gelijk- gerechtigheid en economische souvereiniteit bin nen het geheele rijksgebied wordt hersteld en dat een ontruiming van het Roergebied beoogt. Uit Parijs wordt bericht, dat de belangstelling voor de rapporten der Commissies van Experts zoo groot is, dat de tekst naar aile deelen der wereld zal "geseind worden. Alle telegraafkabels tusschen Frankrijk en de Ver. Staten zijn tegen Zondag voor den duur van acht uren afgehuurd ten behoeve van de overzending der rapporten naar Amerika. FRANKRIJK. De Kamer heeft gister opnieuw het wets ontwerp betreffende de burgerlijke en militaire pensioenen behandeld. De minister van Finan- ciën, Marsal, stelde de vertrouwenskwestie tegen het amendement van Bouisson, strekkende om deze wet ook uit te breiden over de staats- arbeiders. De minister verklaarde, dat de positie van deze laatsten bij een afzonderlijk wetsont werp zal worden verbeterd. Het amendement-Bouisson werd daarop ver worpen met 327 tegen 201 stemmen. ALLERLEI. Varenne heeft namens de socialisten in de Fransche Kamer verklaard, dat zij Duitsch- land als verantwoordelijk voor den oorlog be schouwen en verlangen, dat het de schadeloos stelling zal betalen. Uit WashingtonDe correspondent van de „New York Times" meldt, dat Hughes voor nemens is, met den Amerikaanschen advocaten- bond naar Engeland te komen. Ook Taft wordt verwacht. Een verordening in zake de beperking voor het reizen van Duitschers naar het buiten land is door den rijkspresident afgekondigd. Uit Leipzig Zeigner zal nu ook wegens landverraad vervolgd worden. Op bevel van den Oberrechtsanwa 11 is tegen hem een onder zoek ingesteld naar aanleiding van redevoeringen die hij gehouden heeft op 7 Augustus ;n het Volkshuis te Leipzig en op 8 October in den Saksischen Landdag en waarin hij beweerde, dat er nauwe betrekkingen bestonden tusschen de rijksweer en zekere rechtsradicale geheime organisaties. Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 4 April. Besloten wordt, Dinsdag a.s. het initiatief voorstel A 1 b a r d a te behandelen. 80 Hij legde zijn arm om haar schouder en voerde haar naar een stoel. Toen ging hij tegenover haai zitten. Waart gij met Johny in het park vroeg zij glimlachend. Ja, grootmama voor het laatst. Het is mij zeer zwaar gevallen, haar mijn gevoelens niet te verraden. Zij knikte. Dat geloof ik. Maar toch is het met het oog op uw moeder beLer, dat ge weggaat, zon der het beslissende woord gesproken te heb ben. Dat is ook de reden, waarom ik het niet gedaan heb. Zij is bovendien slechter dan ooit over Johny te spreken en blijft stokstijf staan op haar plan, mij met freule Liebe- neau te doen trouwen. Ik laat Johny achter in uwe trouwe hoede en leg haar wel en wee in uw handen Gravin Tha zuchtte. Zoolang ik leef, geniet Johny de beste bescherming. Maar ik ben oud, Lothar, en op mijn leeftijd kan de dood soms plotseling ko men. Ik hoop, dat ik uw terugkeer nog beleef, maar het kan ook anders gebeuren. Bij uw Voortgegaan wordt met de behandeling van de marinebegrooting. De heer Marchant (V. D.) zegt, dat mi nister Westerveld doet, alsof de Vlootwet was aangenomen. De fmancieele ziekte is nog niet geweken daarom zijn engagementen op langen duur als de Vlootwet uit den booze. Hij dient een motie in, vragende terugneming van de credieten voor nieuwen aanbouw, totdat de beslissing is genomen over samensmelting van de militaire departementen, waarna door vereenvoudi ging van de zeemacht aan het financieele herstel kan worden gewerkt. Mevrouw Bronsveld-Vitringa (R. K.) bepleit het in dienst nemen van inlandsch personeel voor de Indische vloot, ter verminde ring van de zedelijke gevaren voor Nederlandsch personeel. De lieer De Boer (Plattel.) is voor verbroe dering van de volken en tegen deze plannen. De heer Oud (V. D.) betoogt met cijfers, dat de marine door een te veel aan officieren top zwaar is. Na de pauze beantwoordt minister W ester- v e 1 d de sprekers. Op marine is wel bezuinigd, maar vele uitgaven liggen vast, zoodat de on middellijke resultaten niet te groot zijn. De nieuwe plannen zijn geen uitvoering van de Vlootwet, doch slechts technische verbeteringen, die noodig zijn om de vloot op peil te houden voor neutraliteitshandhaving. Over een andere nieuwe Vlootwet is het overleg in het kabinet nog niet geëindigd. Speker deelt voorts mee, dat voor de oplossing van de personeelskwestie een interde partementale commissie is ingesteld. Overbren ging van opleidingen naar andere plaatsen is praetisch en financieel onvoordeelig. Voor oud- gepensionneerden wordt iets gedaan, zoodra een sluitend budget zal zijn verkregen. De motié-Marchant wordt verworpen met 56 tegen 22 stemmen. Vóór V.D., S.D.,plattelan der en comm. fractie. De heer D u y s (S. D.) verdedigt thans het eerste zijner vijf amendementen om de nieuwe voorstellen van den Minister te schrappen. Het amendement-Duys wordt verworpen met 57 tegen 21 stemmen. Vóór S.D., V.D., comm. fractie en de heeren Braat en de Boer. De heer D u y s (S. D.) trekt zijn overige amen dementen in. Bij art. 80 bespreekt de heer v. d. Bilt (R. K.) den loodsdienst, die in de Wielingen gelukkig al zeer is verbeterd. Hij hoopt dat dit in het belang van beide landen is. De heer Van G IJ N V. B.) vraagt waarom de gebouwen van den Loodsdienst niet onder den algemeenen gebouwendienst vallen. De Minister zal de vraag van den heer Van Gijn overwegen. De begrooting wordt aangenomen met 52 tegen 19 stemmen. Tegen d'e S. D., V. D., C. P. en Plattelanders en Bomans. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. innenland. vragen aanhangig gemaakt inzake regeling van de werkloosheids\ erzekering. Daarbij is in de eerste plaats gevraagd (onder verwijzing onder meer naar de nieuwe regeling in België en de voorstellen of rapporten, die aanhangig zijn in Zweden, Noorwegen en Zwitserland), of de Raad van oordeel is, dat in de naaste toekomst moet worden gestreefd naar invoering van een verplichte verzekering voor arbeiders voorts of zoo die vraag bevestigend wordt beant woord die verplichte verzekering aanvanke lijk alleen voor bepaalde groepen van arbeiders ware in te voeren, dan wel als algemeene rege ling, en zoo de verplichte verzekering par tieel wordt ingevoerd of moet worden be gonnen met de verzekering van arbeiders in bepaalde vakken, dan wel van die, welke in bepaalde aangewezen bedrijfsgroepen (industrie takken) werkzaam zijn. De Handelsregisterwei. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft zich tot de Kamers van Koophandel ge wend met het verzoek, zulks ter bevordering van de mogelijkheid en de wenschelijkheid van vermindering van de ingevolge de Handels registerwet op handel en nijverheid drukkende lasten, om antwoord op de volgende vragen a. Behoort naar uwe meening bij eventueele herziening van de wet in bedoelde bijdragen wijziging te worden gebracht b. Zoo ja, welke behooren naar uw oordeel die wijzigingen te zijn c. Hoeveel zou volgens raming na het inwei- kingtreden van een wijziging als bedoeld in sub a het jaarlijksche inkomen uwer Kamer bedra gen Het ligt in de bedoeling, naar aanleiding van deze vragen binnenkort een vergadering te beleggen van de secretarissen der Kamers van Koophandel. met Officieel Kerkbericht lü ets. y<ftn Gratis-Ongevallenverzekering t 5ÜÜ bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog t 200 bij dood f 100 bijI va duim* f60 bil verlies vaneen wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door use Holl.Algem. verz. „wél met geloofsverschil zouden rekenen." Het „Vad." meent zich daarbij te kunnen beroepen op een uitspraak van Louis \euillot. Het „Centrum" zegt van een en ander „Men zou het verband moeten kennen, waarin diens uitspraak werd gedaan, om hare waarde te kunnen beoordeelen. En ook daarom lijkt het ons beter nu het over ons eigen land gaat het getuigenis te citeeren van gezaghebbende Nederlandsche ka tholieken. Dr. Schaepman schreef een veertigtal jaren geleden „Over de godsdienstvrijheid zal ook in Nederland niet worden getwist. Niemand zal ontkennen, dat zij in Nederland eisch van recht is. De katholieke Nederlanders hebben nooit opgehouden, dit recht te vorderen." Mgr. Broere had zich reeds dertig jaren eerder als volgt uitgesproken „Laat ons verstandig zijn, laat ons doen, wat zoozeer met de matig heid van ons nationaal karakter overeenkomt, derhalve niet het onmogelijke beproeven en lijnregt in bandelen tegen de begrippen van den tijd, maar door aan te grijpen en ons toe te eige nen, wat in die begrippen waar en goed is, het kwade, dat zij in zich sluiten, afkeeren of zooveel mogelijk verminderen. Zeer zeker is het iets goeds dat de godsdienst zich door overreding, niet door geweid moet uitbreiden is het iets goeds, wat ten allen tijde, maar heden bijzonder moet vastgehouden worden dat de Staat zich niet. behoort te mengen in de godsdienstige aan gelegenheden." En nog eerder, in 1848, had men in een adres voor vrijheid van godsdienst en onderwijs, door den bekenden en geëerden mr. J. B. van Son (1804—-'75) opgesteld, kunnen lezen„Het meest onschatbare recht in hun (der katholieken) oog, een recht, hun dierbaarder dan het leven, en welks erkenning voor lien een vraagstuk is van zijn of niet zijn, is de vrijheid van godsdienst, is het recht, God in het openbaar en in vereeni- ging te kunnen eeren en dienen, naar de inspraak van het hart, buiten alle inmenging of bemoei ing van het wereldlijk gezag." Kan het duidelijker, klaarder, onomwon- dener worden gezegd, dat wij, katholieken, de vrijheid willen En is het „Vaderland" niet van gevoelen, dat het, na zijn apodictisch oordeel over Rome en zijn beroep op Veuiilot, ook van deze uit spraken kennis behoort te nemen en te geven De vraag, of van de zijde der liberalen nooit op geloofsverschil werd of wordt gelet, noch daarmee rekening werd of wordt gehouden men denke aan de jarenlange achterstelling der katholieken bij benoemingen enz. in ons eigen land en aan den Kulturkampf in Duilsch- land zullen wij dan maar verder laten rusten. De salarisverlaging der rijksambtenaren. „Het Volk" verneemt, dat de commissie van tien in de te 's-Gravenhage gehouden spoedbij- cenkomst van de centrale commissie voor over leg in ambtenaarszaken bemiddelingsvoorstellen heeft gedaan, die neerkwamen op een aftiek van een verminderd percentsge. Deze voorstellen beoogden een tijdelijke regeling te scheppen en hadden dus geen betrekking op het ont-werp- liezoldigingsbesluit, dat bij de centrale commissie aanhangig is. Zij betroffen een tijdperk van 1 Mei 1924 tot 1 Mei 1925. Werkloosheidsverzekering. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft opnieuw bij den Werkloosheidsraad eenige Vrijheid. Aan het slot van een artikel over het gezant schap bij den H. Stoel schrijft het „Vaderland" „Wij komen ten slotte tot de vraag, ons zoo vaak schriftelijk en mondeling door lezers ge steld Wij vinden het wel juist, dat gij in het staatkundige met geen enkel geloofsverschil wilt rekenen, en gij zijt daarbij zeker in de lijn van Thorbecke, maar zijt gij er niet md ons van overtuigd, dat de Roomsch-Katholieken, als zij hier baas waren, wél met geloofsverschil zouden rekenen Natuurlijk zijn wij dat, Rome kan en mag zelfs niet anders. Louis Veuiilot beeft het eens met beminnelijke openhartigheid gezegd Wij aanvaarden van de liberale regeeringen eenc vrijheid, die wijzelven niet zouden geven als wij baas waren. De dogmaticus is door zijn dogma zelf tegenstander \an de vrijheid, onverschillig of hij Calvijn, Torquemada of Lenin heet." Hier wordt weer eens de vrijheid als een monopolie der liberalen voorgesteld, de vrijheid, welke in het staatkundige met geloofsverschil niet rekent. En daartegenover staat dan de „dogmaticus" als tegenstander van de vrijheid, staat Roine, dat „niet anders kan en mag", staan deRoomsch- katliolieken, van wie het „Vad." „natuurlijk" overtuigd is, dat zij, als zij hier baas waren laatste, langdurige afwezigheid, heb ik dikwijls gevreesd, dat ik zou worden weggeroepen zonder van u afscheid te hebben kunnen nemen en u nog het een en ander te hebbén opgedragen. Aan deze vrees zou ik mij niet gaarne opnieuw' blootstellen. Daarom wil ik heden met u be spreken, wat mij op het hart ligt en klaarbewust afscheid van u nemen, alsof het voor altijd was. Niets is mij pijnlijker dan de gedachte, dat ik eens plotseling zou overlijden, zonder afscheid van u te hebben genomen. Lothar boog zich voorover en nam haar han den in de zijne. - God moge u nog lang voor ons behouden, lieve grootmama. Zijn wil geschiedde, lieve Lothar. In ieder geval wii ik gereed zijn, wanneer Hij mij tot Zich roept. Luister thans naar wat ik ga zeggen. Hier in mijn schrijftafel ziet ge dit kleine,aparte vak, dat slechts met dezen sleutel geopend kan worden. Het is een zeer gecompliceerd slot. Neem alsjeblieft in de eerste plaats den sleutel bij je en bewaar dien goed. Het is van belang, dat hij niet verloren gaat. Zij gaf hem een klein sleuteltje, dat Lothar aan een kleinen sleutelbos vastmaakte, waaraan hij alle belangrijke sleutels bewaarde. Wat is er met dien sleutel, grootmama Dat zult ge nu hooren. Wanneer ik ster ven mocht, voordat ge terugkeert, dan vindt ge na uw terugkomst hier in dit vak een kleine brandvrije cassette. In die cassette ligt een gesloten, aan u geadresseerde enveloppe' en die halsketting welke op een voor Horst zoo nood lottige wijze verdwenen is. Die halsketting moet ge aan Johny geven op den dag, waarop zij uw vrouw wordt. Zij moet die als huwelijkssieraad dragen. Maar dat tusschen twee haakjes. De hoofdzaak is de enveloppe. Daarin bevindt zich een verzegeld document en een schrijven van mij aan u. Geef mij uw eerewoord, dat ge alles, wat ik in dat schrijven van u verlang, zult goen. Ge kunt het mij onvoorwaardelijk geven. Behalve eenige laatste beschikkingen bevat het slechts de be paling,wat ge met het document moet aanvangen Ge weet, dat ik niets van u zou verlangen, wat niet goed voor u zou zijn. Ik geef u mijn woord daarop, groot mama, u wil zal nauwkeurig worden uitge voerd. Dank u, lieve jongen. Nu ben ik, omtrent dit punt gerustgesteld. Een bijzonder testament zal ik niet maken, ik weet dat ge mijn beschik kingen zult aanvaarden zooals ze zijn.En mocht ik u niet weerzien dan zij Gods zegen met u, mijn geliefd kind. Ge hebt mij het verlies van mijn te vroeg gestorven zoon vergoed, mijn oude hart met vreugde vervuld en mij in hooge mate liefde geschonken. De hemel moge u een onvermengd levensgeluk schenken, dat zal mijn laatste gebed, mijn laatste wensch zijn. Of ge bij mij zijt of niet, wanneer ik van dit leven af scheid neem, zal mijn laatste ademtocht een zegenwensch voor u zijn. Lothar knielde, diep geroerd, naast haar neer en sloot haar zoo vast in zijn armen, als wilde hij haar niet meer loslaten. Grootmama gij hebt mijn leven inhoud gegeven, van u heb ik heide niets uan liefde ondervonden. Nooit zal ik u vergeten. Al uv wijze woorden en lessen, uw vriendelijke wijs heid, uw menschelijk begrijpen Miggen als een onvergankelijke schat in mijn hart begraven. En uit uwe hand ontvang ik nu ook nog een reine, liefdevolle en beminnelijke vrouw, een heerlijk schepsel, dat ge met liefdevolle toe wijding opgevoed hebt tot een waarlijk gelijk waardige levensgezellin voor mij. Gij hebt al die kostelijke eigenschappen in haar tot bloei gebracht, die mij gelukkig zullen maken. Dat geve God, Lothar. Ik heb niet zoo veel verdienste in dit opzicht als ge denkt. Uit een edel metaal kan men edele vormen gieten. Maar een gelijkwaardige echtgenoot zal Johny voor u zijn in den echten zin van het woord, want zij is een adellijk wezen, trots haar burger lijken naam. Hij kuste haar innig. Uwe woorden zal ik nooit en nimmer vergeten, grootmama. Ik hoop echter van ganscher harte dat ik u zal weerzien bij mijne terugkomst. (Wordt vervolgd) NIEUWE EDAMSCHE COURANT SMSRAï ff. ROSSEl'S „STER-KOFFIE" 431 ir>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1