DAGBLMD WOOÜS&HÊEDAM EB DITJES EN DATJES. 47ste Jaargang. Zaterdag 5 April 1324. No. 13914 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 5Ü0 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 15 "erlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit twee blmden en een Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLAD. Politieke actie. We lezen in de Christelijke Actie." Onlangs hebben wij gemeld, dat het bestuur van den Kieskring „Dordrecht" aan de plaatselij ke R.K. Kiesvereenigingen kennis heeft gegeven van zijn voornemen, om binnenkort een verga dering te beleggen van de besturen der tot den kieskring behoorende organisaties, teneinde mid delen te beramen, om het hier en daar kwijnend politiek leven tot hooger bloei te brengen. Deze tijdige activiteit van het kieskringbe-, stuur lijkt ons zeer prijzenswaardig. Uiterlijk toch in het begin van het volgend jaar misschien reeds vroeger, zullen de kiesgerechtig de Nederlanders naar de stembus worden geroe pen, ter verkiezing van afgevaardigden ter Twee de Kamer. Het spreekt vanzelf, dat wij Katholieken ver plicht zijn ervoor te zorgen, dat onze R.K.Staats- partij door zooveel mogelijk leden vertegenwoor digd is, om zoodoende ook in de volgende jaren een Cristelijke regeering aan het bewind te bren gen. Onnoodig er op te wijzen, dat wij in ons eigen belang hiervoor alle krachten moeten inspannen. Om dit doel te bereiken moeten de R.K. Kies vereenigingen wederom in actie komen,moeten zij waar dit -noodig is, gereorganiseerd worden en waar zij niet meer bestaan, weder opgericht wor den, want zonder organisatie der R.K. kiezers in onze Kiesvereenigingen is het onmogelijk, dat de stemmingen in 1925 het gewenschte resultaat hebben. De Kiesvereeniging immers moet de kiezers niet alleen aansporen bij de stemming hun plicht te doen, maar zij moet hen ook bijtijds op hun taak voorbereiden. Want er mag geen stem vér- loren gaan. De Kiesvereeniging moet bij de kiezers de noodige belangstelling wekken voor de politiek en hun de gelegenheid verschaffen om zich te laten voorlichten. De Kiesvereeniging moet daarvoor zorgen, dat onze kiezers in contact komen met onze politieke voormannen om het vertrouwen der kiezers in hun leiders en vertegenwoordigers te versterken. De Kiesvereeniging moet.'t mogelijk maken, dat de kiezers op de vergadering hun harten kunnen luchten en de gelegenheid hebben om wenschen en bezwaren te kennen te geven, ten einde onverschilligheid en ontevredenheid te voorkomen. De Kiesvereeniging eindelijk, moet er voor zorgdragen, dat het geld dat nu eenmaal absoluut noodzakelijk is, om bij een politieke actie iets te bereiken, zoo ruimschoots mogelijk bijeenkomt. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat er Kiesvereenigingen moeten bestaan en wel Kies vereenigingen, waarbij een ieder, die daarvoor in aanmerking komt, aangesloten is organisa ties, die leven en werken. Een der expedities, die Egypte zoogenaamd ten dienste der wetenschap in alle richtingen „doorgraven" (de Egyptenaren hebben er een minder mooien naam voor) stiet laatst in zoo'n onderaardsche doodenwoning op een rol koper draad. De voiidst zou ongemerkt voorbij zijn gegaan goud, zilver en ivoor loont beter de moeite indien de geleerde leider van het wroetgezelschap met een Pickwicksiaansche schranderheid niet op een scherpzinnig idee was gekomen. De man die bijna van de ontdekking duizelde, riep in een vlaag van geestverrukkingZiedaar het bewijs dat ook eeuwen geleden telegraaf- en telefoonlijnen bekend zijn geweest. Zijn volge lingen, die even van verbazing bevangen waren, vergrootten weldra de waarde van de gebeurte nis, doordeopmerking,datuit den verwarden toe stand waarin de rol verkeerde, de gevolgtrek king was te maken, dat destijds de postcheque- en girodienst in Egypte eveneens ingevoerd ge weest moest zijn. Nu was de victorie volkomennaar de vier windstreken der wereld werd de heuglijke boodschap rondgebazuind. De over geheel de aarde „verstrooide" geleerden, die eerst in katzwijm vielen van intellectueele bewogenheid, stonden daarna door eenzelfde aandoening op hun hoofden en tevens op het punt, om de vin dingrijke Egyptoloog, met eere-doctoraten en leerstoelen te bekogelen in Holland dacht men er aan om hem in een commissie te duwen of in de rij wachtgelders. Men begrijpt dat sir Ho ward Carter, die in Luxor (niet hier te stede) opereert, en met veel succes Toetankhamen en de halve wereld bij de neus tracht te riemen, over een en ander niet bijster ingenomen was en de gegronde vrees kreeg, dat de belangstelling die Het is niet voldoende, dat de kiezers later aan de stembus hun plicht doen ook al meent men, dat hieromtrent zekerheid bestaat, mag dit geen reden zijn, niet reeds nu met de reorganisatie of zoo noodig met de organisatie te beginnen. De aanhangige reorganisatie van ons kiesstel sel in de partij tracht te voorkomen, dat er een splitsing onder de R.K. kiezers zal plaats hebben. Door de leiders zullen vroegtijdig alle noodige inlichtingen betreffende de verkiezing verstrekt moeten worden, om de kiezers op de hoogte te brengen van wat het algemeen belang vordert. Immers.dat er leiding zijn moet, daarvan zijn wij allen overtuigd. Maar door invoering van de evenredige vertegenwoordiging ook in de partij zal aan de kiezers alle mogelijke vrijheid gegeven worden. Al deze maatregelen echter zullen nutteloos blijken, wanneer bij de behandeling dezer vraag-, stukken in de plaatselijke afdeelingen niet wordt, medegewerkt wanneer wat vastgesteld wordt slechts de wil van enkelen zou zijn, terwijl het gros der kiezers zich afzijdig houdt. Derhalve moet nu reeds getracht worden, be weging in de massa te brengen en het kiezers volk worden opgeroepen tot medewerking, ten einde verzekerd te zijn, dat ook later door hen zal worden uitgevoerd, wat besloten werd. Zoo alleen zal verwarring voorkomen worden en de eenheid bewaard blijven. Op deze wijze ook zullen onze Kiesvereenigin gen een opgewekt leven leiden en later haar doel bereiken. Dat men dan tijdig met elkander wedijvere in de voorbereiding van de a.s. Kamerverkiezing onder de leuze „Op, voor het behoud eener Christelijke regeering." Binnenland. Roomschc lectuur voor het Roomsche kind. Wij zijn niet de eersten die in dezen modernen tijd dezen eisch stellen. Een tiental jaren geleden reeds schreef Pater D. Duurkens S.J. „Stellen wij de vraag hoe de boeken voor jongens behooren te wezen, dan luidt het ant woord aldus „Zij moeten zijn vooreerst Room sche boeken, dat staat voorop berekend naar ieders aanleg en karakter, nuttig, leerzaam en onderhoudend." Het boek dat werkelijk boeit, oefent op de verbeelding van een jeugdig lezer een invloed uit, dieper vaak dan men vermoedt. De held van zijn verhaal wordt voor den jongen lezer een karaktermodel. Die helden, die karakter- modellen, moeten dus stralen in den vollen luister van zuiver Roomsche schoonheid. Het is niet genoeg, dat het boek voor onze jeugd „fatsoenlijk" is, naar plaat en tekst, (wat tegenwoordig lang niet altijd het geval is) het is ook niet genoeg dat het boeit,"en „bezig houdt" en wellicht leerzaam is bovendien; het is zelfs niet genoeg dat het „onschuldig" wordt ge noemd, neen, het moet zuiver Roomsche ont- spannings- en ontwikkelingslectuur bieden. Of er zulke lectuur bestaat O ja, en veel. hij voortdurend profijtelijk gewaar wordt, scha delijk zou tanen. Die vrees deelden met hem de hotelhouders, reisbureaux, persagentschappen, Carnarvons erven en andere, die tot nu toe slechts zoete winsten gedeeld hadden. De geldelijk betrokkenen staken de hoofden tezamen, bekeken alles nog eens goed wat er gevonden was en kregen toen een inval als 'n oud huis. Den volgenden dag lazen de menschen in hun bladenIn Luxor is geen koperdraad gevonden, waaruit wij concludeeren, dat weleer alhier de draadlooze dienst reeds beoefend werd. Carter had zijn tegenstander getroefd dc man is reeds vergeten, geslagen op alle fronten. Evenwel ik geloof Carter niet. Dat draadloos kan geen uitvinding zijn van de redelijke, een voudige Egyptenaren, die ontdekking is een echt kind van onzen grilligen, nukkigen, zichzelf niet gelijk blijvenden tijd. Waar je ook zoekt je vindt geen draad. Jarenlang is er door onderwijzers en an dere opvoedkundigen geklaagd, dat het school gaan van kinderen die nauwelijks 5 jaar zijn een onding is de hersenen zijn bij de meeste nog niet voldoende ontwikkeld om de leerstof op te nemen zooals de vhkterm zegt, waardoor én voor kind én voor onderwijzer(es) het onderwijs een dagelijksche kwelling wordt. Bijna een eeuw geleden bepleitte Nicolaas Beets in zijn Camera, op overtuigenden toon, dat men een kind voor zijn achtste jaar de school-beproeving niet moest aandoen. En zie, nauwelijks is de minister van Onderwijs van plan, om aan de redelijke eischen te voldoen of een oordeelsch lawaai steekt op, en in woord en beeld wordt een actie gevoerd, die om haar eenzijdigheid weerzinwekkend is. In een pamflet, dat laatst verspreid werd en bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de HolL Algern. Verz.bank heilig leven moet de werking Gods door zijn genade bekend maken aan alle menschen. En nu mag het ons niet ontmoedigen dat naast de deugd het kwaad zoo welig tiert, dat het Eén ding is maar jammer, dat er niet genoeg propaganda voor gemaakt wordt. Och, elke vader en moeder willen voor hun kind het beste wat er op dit gebied bestaat, maar zooals het overal gaat, zoo gaat het ook hier het kwaad wordt met volle handen uitgestrooid, het kwaad komt opdringerig naar voren, het kwaad ver toont zich in schelle kleuren, terwijl de parel verborgen ligt én slechts onder het bereik komt van enkele ingewijden. Wie helpt het goede propageeren Liturgie. PASSIEZONDAG. Onze intrede in de school van Christus, die is de school des lijdens „Als iemand Mij vol gen wil, is de algemeene uitnoodiging, hij neme zijn kruis op dagelijks, en volge mij zóó na." De veertien dagen die ons nog resten van den boetetijd van de vasten gaat Christus voor ons uit, als Hoogepriester van het Nieuw-Ver- bond, Gode opdragend het eenig offer van wel behagen Zijn eigen Lichaam en Bloed. En wij moeten volgen ook wij moeten offeren ons ei gen leven, geslachtofferd niet door beulen maar door de liefde en de plichtsvervulling, die op de liefde is gegrondvest. Hoe zullen we nu dat leven inrichten om met succes te werken De wereld is van de zóó levenden de voort durende tegenstreefstertegen zoo sterk een vijand zoeken wij een bondgenoot en vinden geen minderen dan God zeiven. Op hem stellen we dan ons ganScbie vertrouwen en wat we van eigen ongenoegzaamheid niet durven verhoopen, daar zijn we zeker van in de kracht Gods.: „Verschaf mij recht o God en doe uitspraak in mijn geding tegen een onheilig volkaan den ongerechtigen en arglistigen man onttrek mij want gij zijt mijn God en mijn sterkte." Naast zulk een sterken bondgenoot, die ons in den strijd bemoedigt en ons juichen doetWie zal iets tegen mij vermogen als God met mij is, vinden wij een reden tot ernstig aanpakken in de belooning die ons wachtChristus heeft door Zijn lijden en dood „een eeuwige verlos sing bewerkt" zegt de epistel. Maar die eeuwige verlossing moeten wij op ons zeiven zien toe te passen, anders zouden Christus oneindige verdiensten voor ons vruch teloos blijven. Dat bedoelt St. Paulus als hij zegt, „ik vul in m'n vleesch aan, wat aan de verdiensten van Christus ontbreekt" d.i. de oneindigheid van Christus verdiensten in zich tracht ik door Zijne navolging mijzelven te verzekeren. Het deelgenoot zijn met Christus dat is dus de groote belooning die ons wacht als wij hem hebben nagevolgd, Zal dan de wetenschap van zulk een toekomst ons niet doen besluiten „Wat is al het lijden van de zen tijd, vergeleken met de glorie die eens in ons zal geopenbaard worden Nog een derde reden is er om moedig den strijd aan te pak ken en niet te versagen Wij strijden den strijd Gods. Hij wil ons wel gebruiken om zijn glorie in deze wereld te verbreiden ons deugdzaam en ook onderteekend was door den Ncd. Onderwij zersbond, stond als een der redenen waarom men tegen de nieuwe plannen was, vermeld het medelijden met de moeders,die nu haar kinderen een jaar langer moesten thuis houden, 't Is roerend Zoo'n oppervlakkig argument moge geheel in de lijn liggen van lieden, die inplaats van kinderzegen bij voorkeur spreken van kinder- last, het verklaart de dwaasheid ervan nog niet voldoende. Bovendien hebben zoover mij bekend is genoemde onderwijzers nooit een aanmerking gemaakt op lange vacanties en vrije halve- en heele dagen, welke twee-vijfden van 't jaar innemen en die door de moeders toch ook niet geestdriftig verwacht worden. Dat heet dan gewoonlijk 't belang van 't kind" waar alles voor wijken moet. maar waarom dan nu zoo'n rumoer. Wie den draad vindt mag 't zeggen Meenen dat door deze onderwijzers alleen het belang van 't kind verdedigd wordt, wanneer hun eigen belang tevens er mee gediend is, is allicht vermetel, en'de veronderstelling, dat de heeren wat lawaai maakten, om het publiek af te leiden gedurende het overloopen in massa naar de S.D.A.P.,zal mogelijk te boosaardig we zen. Wat hebben na de verwerping van de Vloot wet, de tien Katholieke tegenstemmers er van langs gehad, in hun eigen pers én in de bladen van de anti-revolutionnairen en van de Christe- lijk-Historischen. Zeker er waren millioenen mee gemoeid, dat werd grif toegegeven evenwel dat die ont aarde Kamerleden niet geschroomd hebben, om die reden de Christelijke regeering op te offeren, dat was te verregaand. Onder ons mocht er verschillend over die oordeelvellingen gedacht worden, de oprecht heid dier scherprechters trok men niet in twijfel. Nauwelijks zit de regeering weer in 't zadej haast het goede te verstikken dreigt de eindoverwinning is aan God. „Dikwijls bestook ten zij mij van mijn jeugd af aan, maar toch overheerschten zij mij nietlang dreven zij hun ongerechtigheid, maar de Heer, de rechtvaar dige, verbrak eindelijk de nekken der zondaren." Moed in den strijd putten we overvloedig uit deze beschouwingen maar het voorbeeld des Heeren leere ons hoe we zullen optreden. Met de wetenschap dat de Joden Hem stonden naar het leven, treedt Hij openlijk op en verkon digt Zijn hemelsche leer zonder eenige voorbe houd. Dat ze woedend op Hem worden en Hem dreigen kan Hem niet uit het evenwicht slaan. Zeker van Zijn zaak, steunend op de waarheid zal Hij ze dienen trots alles. Dat moeten ook wij doen. „Een is er, Die oordeelt God." ,dat moet onze leuze zijn in heel onzen handel en wandel. Wat de menschen zeggen komt er minder op aan als ons geweten maar zeggen kan God is over u tevreden. Dan zullen ze misschien ook tegen ons wel te iioop loopen, maar als God het wil zullen ook wij ongedeerd uit hun midden heen gaan. En wil God anders, dat men ook ons uit werpt, 't zal gaan als met den lamme die om Jezus de synagoge werd uitgebannenHem wachtte Jezus zelf op om in plaats van het on dragelijk juk der oude wet hem op te leggen zijn juk, dat licht, en zijn last, die zoet is Zulk een troost wacht ons als wij standvastig de zijde van den meester gehouden hebben, ook in droefheid en lijden. Gemengd Nieuws. Het Radio-station op het Va tic a a n, Uit Rome verneemt de „Msb." Veel is er den laatsten tijd geschreven over het radiotelefonisch station, dat op het Vati- caan zou zijn aangebracht en dat er als het ware 't aanzien van zou gewijzigd hebben. Vele gis singen zijn dienaangaande gemaakt en niet zonder eenigen grond heeft men ook verband gezocht tusschen deze berichten en 't radio- telefonisch ontvangapparaat, dat de IJ. Vader ten geschenke heeft gekregen en waardoor Zijne Heiligheid zou zijn gesteld, de concerten te hooren, die in verschillende deelen der wereld gehouden worden. Professor Emanuelli nu, professor aan de universiteit van Rome, en secretaris van den geleerden pater Hagen, directeur van de Va- ticaansche Sterrewacht, is zoo welwillend ge weest, in een interview daarover de volgende bizonderheden te vertellen. Vooreerst, aldus professor Emanuelli, zij het mij-geoorloofd op te merken, dat het hier geens zins over een nieuwigheid gaat. Reeds sedert 1910 en misschien wel eerder had het Vati- caapsch observatorium zijn radiotelegrafisch station, hetwelk zich helaas den laatsten tijd niet meer in den gewcnschten toestand bevindt, zoodat men er ernstig aan gedacht heeft, het of dc Christ. Hist, fractie komt met een voorstel tot opheffing van 't gezantschap bij den IT.Stoel, aldus voor 35.000 de regeering op 't spel zetLend Verwacht nu niet dat de Chr. Hist..persen dood en verderf braken over deze boosdoeners neen, in de kolommen van de „Nederlander" kringelt wierook op voor de helden. Je verstand staat er bij stil, tast hopeloos om zich heen. Of zou 't soms anti-papisme zijn Rotterdam staat gaarne in den roep van frischheid. Met de voeten rust het in de Schie, met de romp ligt het in de Maas en bij den Hoek heeft het juist gelegenheid, het hoofd in de Noordzee te dompelen. Rotterdam beroemt zich als ondernemend koopman, ook op koenen durf en als Hollander op vrijheidszin. Het heeft een bioscoopcommissie waarin één Katholiek en 19 andersdenkenden o.w. 5 inspec teurs-van-poli tie-met-een-sabel. Bij het keuren der films ging men natuurlijk uit van frischheid en durf, en wanneer er eens 'n bedenking rees de vrijheidsvlag was daar om de lading te dekken. Totdat er een film kwam waarin één kruis- teeken gemaakt werd. Vergeten was de frisch heid, de durf, de vrijheidszin. Weg er mee De commissie grinnikte inwendig, tot zoolang de burgemeester eens kwam kijken en zonder bedenking het deurtje indrukte, dat de heeren zoo goed verzegeld waanden. Mo dunkt dat zij bij deze flinke daad van mr. Wytema het gevoel hebben gehad of zij een oorvijg kregen. Dc 5 inspecteurs-met-den-sebel waren van te voren al gestraft. lederen avond hadden ze de handen vol om den toeloop naar de film te regelen. Men zegt dat zij bij die gelegenheid we derom inwendige gewaarwordingen hadden, maar 't waren geen vroolijkc meer. Intusschen, de draad Maaslandus, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5