BM&BLMO WBOa SCHIESiftf EN OMSTREKEN* FEUILLETON. Het familie-geheim. 47sfte Jaargang. Dinsdag 8 April 1984. 13916, Bureau: KOEMARKT S. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. ,Q Advertentiën: 1—5 regelIs 1.75, eUte regel daarboven 35 cent 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeehngen 75 ct. per regel, post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Tarieven worden op aanvraag Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gelieele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim: f 60 bii verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere oflicieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. AFGESLOTEN RIJWEG. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de brug aan het Groeneweegje vanaf Woensdag 9 April a.s. tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Buiteulaudsoh Nieuws. DUITSCHL AND Duitschland verkeert wederom in een periode van groote spanning, schrijft de „Msb." In verband met de a.s. publicatie van het rapport-Dawes is een groote zenuwachtigheid merkbaar. Voorts zijn er de Micumverdragen, waarover minister Stresemann gisteren de on mogelijkheid der verlenging duidelijk heeft uitgesproken, terwijl Poincaré een niet-verlen- gen als een nieuw lijdelijk verzet beschouwt. Dan is er nog een spoorwegstaking, waarover de arbeider Zondag en gister beraadslaagd hebben zonder tot resultaten te zijn gekomen. Eindelijk de Beiersche verkiezingen, waarvan voorloopig de uitslag ten deele bekend is. De algemeene verkiezingen zullen in Juni worden gehouden. In vferband hiermede heeft de Zuid-Afrikaansche régeering den prins van Wales verzocht, zijn voorgenomen bezoek aan Zuid-Afrika uit te stellen. VERKIEZINGEN IN BEIEREN. Gisteravond zeven uur was te München de uitslag van 159 kiesdistricten bekend. De sociaal democraten hebben thans 356.000 stemmen, de democraten 61.500, de communisten 17.900 de Völkischen 406.000, de vereenigde natio nale rechterzijde 167.000, de Beiersche Volkspar tij 752.000 de Beiersche Boerenbond en de middenstandsbank 124.000 stemmen. Ui 38 districten ontbreken de uitslagen nog. VERKIEZINGEN IN ITALIË. De berichten, welke tot nu toe te Rome zijn binnengekomen, bevestigen, dat de opkomst ter stembus groot is geweest. Alle partijen heb ben aan de verkiezingen deelgenomen. De re- geeringslijst staat vooraan met een enorme meer derheid. Tot dusverre zijn twee derden der uitgebrachte stemmen geteld. ENGELAND. De Labour-regeering heeft gisteravond in het Lagerhuis een nederlaag geleden, doordat het voorstel in zake het huurwetje, waarvan de bedoeling was te bepalen, dat werkloozen wegens wanbetaling der huur niet uit hun woning kun nen worden gezet, met 221 tegen 212 stemmen werd verworpen. De regeering denkt niet aan aftreden. CHINA EN SOVJET-RUSLAND. Naar verluidt, heeft de Ghineesche regeering in haar antwoord aan den sovjet-gedelegeerde, Karakhan, geweigerd om besprekingen te voeren over China's betrekkingen met andere mogend heden. De Chineeschc regeering uit echter haar bereidwilligheid om de ontwerp-overeenkomst van 14 Maart j.l. met enkele kleine wijzigingen, te onderteekenen. ZUID-AFRIKA. Generaal Smuts heeft aangekondigd, dat het parlement binnen enkele dagen zal worden ont bonden ten gevolge van den uitslag der tusschen- tijdsche verkiezing te Wakkerstroom in Trans vaal, waar de regeeringscandidaat Robertson door den nationalist Naude is geklopt. 82 Hoe groot was zijn verbazing, toen hij haar in gezelschap der grafelijke familie zag uitstij gen. Onmiddellijk ging hem een licht op. Zij hoopte zeker, dat hij hier in den vreemde meer voor haar plannen zou gevoelen. Met vormelijke hoffelijkheid begroette hij de leden van het gezelschap, die in hetzelfde hotel zouden logeeren als zijn moeder. Er ging thans geen dag voorbij, v/aarop hij niet minstens tweemaal met freule Hertha samen was. Wanneer hij zijn moeder in het hotel be zocht dan kon hij er zeker van zijn, dat de jonge dame zou verschijnen. Wanneer hij zijn moeder voor een ritje afhaalde,wat bestond er voor deze altijd een reden, Hertha met of zonder haar ouder op sleeptouw te nemen. Het Romeinsche Carnaval bezocht hij in gezelschap van de Liebenau's. Bij het be roemde bloemencorso zat hij met het freuletje en zijn moeder in een met viooltjes versierd rijtuig. Hij begreep steeds duidelijker, hoe kracht dadig men er voor werkte, hem en Hertha nader bij elkander te brengen. Zoo dikwijls hij kon, ALLERLEI. Uit Rome. Uit Palermo wordt aan de „Gior- nale d'Italia" gemeld, dat, tijdens een op een openbaar plein gehouden verkiezingsvergadering, een bom ontploft is op een plaats waar een groote menschenmenigte was. Twee carabinieri en een soldaat werden gedood. Uit Trani wordt aan de „Osservatore Roma no" gemeld, dat eenige fascisten de deuren van de katholieke club aldaar hebben gefor ceerd, het gebouw zijn binnengedrongen en alles wat zij vonden, hebben verbrand. Uit Londen. De scheepsbouwarbeiders te Southampton hebben de voorwaarden verwor pen, door aanneming van welke de nationale uitsluiting zou zijn voorkomen. Uit Londen. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Calcutta deelt mede dat aldaar het gerucht loopt, volgens hetwelk Ghandi, Das en andere Swaraj-leiders door de Britsche regeering zijn uitgenoodigd naar Londen te komen voor een conferentie met de regeering. Uit Riga. In Finland is een door de Sovjet- regeering georganiseerde omvangrijke spion- nage-organisatie ontdekt welke tot doel had, in dat land de revolutie voor te bereiden. Tal rijke Finsche communisten zijn gearresteerd. Uit Boedapest. De zetters bij de dagblad drukkerijen zijn gister wegens loongeschillen in staking gegaan. liet grootste deel der avond bladen kan niet verschijnen. Uit Londen. Uit Moskou wordt officieel gemeld, dat Trotzky geheel hersteld is en zijn functie aan het ministerie van Oorlog weder zal opvatten. Uit Lemberg. Er worden nieuwe arrestaties van katholieke geestelijken uit Rusland ge meld. Uit Rome. De Paus heeft Krupp von Boh- len und Halbach ontvangen. Binnenland. Intrekking art. 40 Bezoldigingsbesluit. Het St. bl. no. 172 bevat een Kon. besluit van den 7den April 1924, houdende wijziging van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1920. Het besluit berust op de volgende onbeholpen gestelde brabbelpraat, officieel genoemd „over wegingen" overwegende, dat eene bepaling als in artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1920 (St. bl. no. 37) is vervat, on juist moet voorkomen, omdat zij ten aanzien van het behoud van bepaalde wedden verwach tingen wekt, welke desondanks om den aard van de rechtskracht van het voorschrift, waarbij de bepaling is gegeven, niet zijn verzekerd Artikel 2. Dit besluit treedt in werking met ingang van den tweeden dag na dien der dagteekening (7 April) van bet Staatsblad,waarin bet is geplaatst. De invoering van de Arbeidsgeschillen wet. Bij Kon. besluit van 7 April 1924 is bepaald, dat de Arbeidsgeschillenwet 1923 in werking zal treden met ingang van 18 April 1924. Voor de uitvoering van die wet is het rijk ver deeld in vier districten waarvan omvatten bet le district de provinciën Friesland, Gro ningen en Drenthe bet 2e district de provincie Noord-Holland het 3e district de provinciën Zuid-Holland, Utrecht en Overijsel, benevens het gedeelte der provincie Gelderland, dat gelegen is benoorden De Waal het 4e district de provinciën Limburg, Noord- Brabant en Zeeland, benevens het gedeelte der provincie Gelderland, dat gelegen is bezuiden de Waal. De Koningin heeft benoemd tot Rijksbemidde laar in het lste districtmr. E. van Ketwich Verschuur, burgemeester van Groningen 2de district mr. S. de Vries Czn., oud-minis ter van Financiën, 's-Gravenhage 3e district: ir. H. A. van IJselsteyn, oud-mi nister van landbouw, nijverheid en handel, te 's-Gravenhage 4de district ir. L. A. Fruytier, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, te 's-Gra venhage. bedoeld ontwerp in behandeling. Ter zelfde vergadering zal ook de agenda worden vastgesteld der algemeene vergadering van den Bond, welke 30 ei» 31 Mei a.s. zal worden gehouden. „Msb." Luchtvaartverkeer. In Maart zijn in de luchthaven van Amster dam, het vliegveld Schiphol, 271 toestellen aan gekomen en 272 toestellen vertrokken. In de luchthaven van Rotterdam, het vlieg veld Waalhaven, zijn 200 toestellen aangekomen en 199 toestellen vertrokken. Het vliegveld Waalhaven telde in de afgeloope maand 770 betalende bezoekers. De coöperatieve vercenigingcn. Een ontwerp is ingediend tot wettelijke rege ling van de coöperatieve vereenigingen. Behoudens enkele ondergeschikte veranderin gen is dit ontwerp geheel ontleend aan de Staatscommissie voor de Herziening van de wet. op de coöperatieve vereenigingen, wier ver slag in Juni 1923 is openbaar gemaakt. De Memorie van Toelichting brengt een woord van waardeering voor den door de com missie, onder leiding van mr. J. A. A. Bosch, tevens vice-president bij den Hoogen Raad, ver richten belangrijken arbeid. Voor de noodlijdenden in Duitsclilnd. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft van het centrale comité in Nederlandscli-Indië van de vereeniging Het Nederlandsche Roode Kruis te Batavia wederom 10.000 ontvangen ten bate van de noodlijdenden in Duitschland. In het geheel heeft het Nederlandsche Roode Kruis voor dit doel nu 50.000 uit Indië ontvangen. Droog Amerika en Nederland. Verwacht wordt, dat de Vereenigde Staten en Nederland binnen afzienbaren tijd een ver drag zullen sluiten, geheel op gelijke grond slagen als dat, hetwelk tusschen de Veree nigde Staten en Engeland is tot stand gekomen. Staking in het houtbedrijf. De samenwerkende organisaties in het hout bedrijf te Zaandam, nl. de modernen, de R.K., Christelijken en de federatie hebben gister het werk neergelegd. Reden der staking is de eisch der werkgevers een half uur langer werken of 5 pet. loonsverlaging de staking omvat 500 man. Invoer van schoenwerk. De Minister van Arbeid maakt bekend, dat ter uitvoering van de wet tot tijdelijke beper king van den invoer van schoenwerk door hem is bepaald, dat met ingang van 9 April invoer van schoenwerk, waarvan het bovenstuk groo- tendeels van leder is vervaardigd, zal kunnen worden toegestaan indien daartegenover een aankoop van schoenwerk van binnenlandsch fabrikaat staat tot een waarde gelijkstaande aan die van het in te voeren schoenwerk. R. K. Staatspartij. Zooals men zich herinneren zal, is de laatste vergadering van den Algemeenen Bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties het niet m overwegende voorts, dat onder de tegenwoor- t alle détails eens kunnen worden over de reor- Mr. W. L. Bossehart. f Bij de familie tc Amsterdam is uit Melbourne (Australië) bericht ontvangen, dat aldaar is overleden, 64 jaar, de heer mr. W. L. Bossehart, consul-generaal der Nederlanden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Bevolking. Bevolking 29 Febr. 43243. Vermeerdering door geboorte 119, door vesti ging 240, totaal 359. Vermindering door overlijden 39, door vertrek 251, totaal 290. Vermeerdering in Maart 69. Bevolking op 31 Maart 43312. Er werden in Maart 10 huwelijken gesloten. Spaarbank Schiedam Opgave over de maand Maart 1924 dige omstandigheden de noodzakelijkheid be staat van een algemeene vermindering van wed den en inachtneming daarbij voor de onder bo vengenoemd Bezoldigingsbesluit vallende amb tenaren van de in artikel 40 van dat besluit betreffende ene vermindering van wedden ge stelde bepaling niet mogelijk is, zoodat ook uit dien hoofde het artikel niet kan worden gehand haafd en luidt Artikel 1 Artikel 40 van het bovengenoemd besluit wordt ingetrokken. verontschuldigde hij zich door ambtsbezigheden voor te wenden. Toen hij eens ambtsplichten had voorgewend, om aan een gemeenschappelijk tochtje te ontkomen, moest hij tot zijn leed wezen ervaren, dat het door den neef vanhet freuletje uitkwam, dat het slechts een voor wendsel geweest was. Zijn moeder maakte hem verwijten, de geboren prinses plaagde hem met gedwongen vertrouwelijkheidfreule Hertha poogde de beleedigde te spelen. Dat alles werd Lothar te machtig. Men begon in de Romeinsche wereld reeds aandacht te schenken aan het jonge paar, dat men overal te zamen zag. Eens op een dag plaagden eenige vrienden en kennissen Lothar tamelijk duidelijk met zijn voorliefde voor het gezelschap der Liebenau's. Hij verweerde zich zeer krachtig en eenigszins ontstemd tegen die plagerijen. Maar deze kleine gebeurtenis was de druppel die den beker van zijn geduld deed overloopen. Hij bezocht zijn moeder den volgenden dag op een tijdstip, waarop hij wist, dat de Liebe nau's met hun neef kerken en musea bezichtigden Gravin Susanne kende dat alles reeds en hield niet van zulke vermoeiende genoegens. Zoo kwam het, dat hij haar, zooals hij gehoopt had, alleen aantrof. Zonder veel omwegen, verzocht hij haar dringend, hem in de toekomst .zoo weinig mogelijk met freule Hertha samen te brengen. ganisatie van het Kiesreglement en werd toen voor het doen van nadere voorstellen een nieuwe commissie in het leven geroepen, be staande uit de heeren M. Bongaerts (voor zitter), A. -van Rijckevorsel, A. van der Kal len en A. E. M. de Groot (secretaris). Deze commissie is thans met haren arbeid bereed gekomeii en heeft een ontwerp-kies- reglement bij het Bondsbestuur ingediend. Naar wij vernemen, komt op de aanstaande vergadering van het Bondsbestuur, welke deze week Zaterdag te Utrecht, wordt gehouden, Maar waarom wilt ge dat, Lothar De Liebenau's zijn zulke sympathieke, charmante menschen en ik kan hun gezelschap hier moeilijk ontberen. En Hertha is toch werkelijk zoo'n beminnelijke jongedame. Neem mij niet kwalijk, dat ik u in de reden val, mama. Ik ken alle goede eigenschappen, die gij in freule Hertha ontdekt hebt, voldoende. Ik kan echter, helaas, uw smaak niet deelen, de jongedame is mij meer dan onverschillig. Ik zou u willen verzoeken uw pogingen op te geven. Zijn moeder beet opgewonden op de lippen. Toen richtte zij zich energiek op en zag hem vastberaden aan. Welnu, dan zeg ik u hierbij, dat het mijn wensch en mijn wil is, dat ge u nog tijdens mijn aanwezigheid hier met freule Hertha verlooft. Ik ben opzettelijk met de bedoeling naar Rome gekomen, om u tot elkander te brengen. Dat was mij duidelijk reeds vanaf het oogenblik, dat ik u in haar gezelschap hier zag aankomen. Het was mij zeer onaangenaam, dat ge mij zoo dikwijls tot een samenzijn met haar gedwongen hebt, want ik kan uw wenschen niet vervullen. Zij zag hem onderzoekend aan. En wanneer ik nu reeds met haar ouders heb afgesproken, dat een verbintenis tus schen u beiden slechts een kwestie van tijd is. Inlagen Terugbetalingen Aantal inleggers 1 Nieuwe deelnemers Maart Geheel afgeschreven deelnemers Aantal inleggers 31 Maart 145.740.— - 142,426.83 16059 131 16180 33 16157 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 Maart 1924 4.467.114.45. Gij hadt niet het recht iets dergelijks af te spreken. Zeker, het recht van een moeder op haar zoon Dat recht heeft ook zijn grenzen. Hebt gij eenige verplichtingen aangegaan, dat moet gij u er zelf inaar weer vrij van maken. Wilt ge mij dan compromitteeren Wat moet ik voor een reden opgeven Er zou er maar één zijn, die steek houdt, dat ge zonder mijn voorkennis reeds een andere verbintenis zoudt hebben aangegaan. Hem trof een scherp onderzoekenden blik. Hij ving dien op en dwong zichzelf tot kalmte en voorzichtigheid. Wel heb ik nog geen verbintenis van dien aard aangegaan, maar gij kunt mijnentwege dien uitvlucht gebruiken. Zeg den Liebenau's wat gij wilt, maar bevrijd mij eens eindelijk van den dwang, hen overal te ontmoeten en blootgesteld te moeten zijn aan hun tamelijk duidelijke pogingen, wat bijna onverdragelijk begint te worden. Zelfs haar neef houdt lof zangen op zijn nicht, wanneer ik ambtelijk met hem te doen heb. Ik staak er eenvoudig mee, dat houd ik niet langer uit. De laatste woorden uitte hij heftig en ont- stuimig. Zijn moeder trok een nerveus afwerend gezicht. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT imin

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1