Afgesloten rijweg. Blijkens een officieele kennisgeving in dit blad, zal de brug aan het Groeneweegje vanaf mor gen tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen zijn afgesloten. Volksbadhuis. In de week van 30 Maart tot 5 April werden genomen 476 baden. lste klasse kuipbaden 37, regenbaden 64. 2de klasse kuipbaden 41, regenbaden 323. Kinderbaden 11. Gedurende de maand Maart werden genomen 1962 baden, lste klasse kuipbaden 152, regenbaden 242. 2de klasse kuipbaden 163, regenbaden 1362. Kinderbaden 43. De dubbele Raad. Voor den binnenkort te houden dubbelen Raad ter definitieve beslissing over de nieuwe grensregeling SchiedamRotterdam zijn heden door de gezamenlijke politieke partijen de vol gende candidatenlijsten ingediend Kring I H. J. Jansen (R. K.), A. P. J. Leusen (R. K.), H. M. Willemse (R. K.), E. H. v. Waardenberg (S.D.A.P.), J. Oostlander (S. D. A.P.), A. J. Schreuder (C. PI.). Mr. J. V. H. Kok (A. R.), J. v. Egmond (G. P.). K r i n g II H. B. A. Bertels (R. K.), C. A. M. Jansen (R. K.), Mevr. C. A. Bakker v. d. Hoek (S.D.A.P.), A. v. Duinhoven (S.D.A.P.), N. Krabbendam (G.H.), P. Korsten Sr. (A.R.) E. G. v. d. Bovenkamp (Vrijheidsbond), C. v. Wingerden (S. P.). Kring III H. J. Steens (R. K.), Th. M. A. v. Dijk (R. K.) Id. H. A. Plettenberg (S.D. A.P.), G. v. d. Zee Hzn. (S.D.A.P.), P. R. v. Ellecom (C. H.), H. G. Theunissen (G. H.), B. G. Hoogendam (A. R.), H. L. Goemans-Geert- sema Beckeringh (Vrijheidsbond), E. Koopmans (V. D.). UIT ROTTERDAM. De schadeloosstelling van de R.E.T.M. Naar de ,,N. Rott." ter oore komt, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland het raadsbesluit, om met de R.E.T.M. een regeling te treffen tot op schorting van de door haar voorgenomen maat regelen gedurende het tijdvak 8 April t.e.m. 31 Mei en haar daarvoor een schadeloosstelling van 50.000 toe te kennen, in hun gister gehouden vergadering goedgekeurd. Gemengd Nieuws. Zware brand. Gisteren is het dorpje Leende aan den spoorweg Eindhoven-Weert door een zwaren brand geteisterd. Binnen een uur tijds werden niet minder dan vijf groote boerderijen in asch gelegd. .De brand ontstond op het gehucht Broekelen- heuvel in de boerderij van den landbouwer P. Lucas en wel omstreeks half vijf in den middag Onmiddellijk stond dit vrij groote gebouw in lichte laaie. Voor en al eer de bewoners van de boerderij aan de overzijde van den weg het vuur hadden bemerkt, was ook deze groote hofstede aangetast. Het vuur laaide hoog op, zoodat de brand ver in den omtrek zichtbaar was. De om liggende boerderijen waren alle met stroo ge dekt, zoodat slechts een klein vonkje noodig was om nog een tweetal even groote boerderijen in vlam te zetten. Tevens werd nog een boerderij met pannen dak, aangetast. Het dak geraakte in brand, doordat de aangrenzende schuur, welke met stroo gedekt waren, vlam vatte. Gelukkig woei de wind in tegenovergestelde richting van het dorp, daar anders wellicht de ramp niet te overzien was geweest, te meer waar de brand weermiddelen uiterst primitief zijn. Een kleine brandspuit was aanwezig. Hier mede heeft men te vergeefs getracht om de boerderijen te sparen. Aan redden viel niet te denken. De inboedels van de vijf boerde rijen verbrandden geheel. Slechts eenige kleinigheden werden gered. Dakloos zijn zes huisgezinnen, wijl er in de boerderij van den heer Baks twee families woon den. Naar wij vernemen dekt assurantie de schade. De waarde wordt op een halve ton geschat. De oorzaak is vermoedelijk deze, dat kinderen met vuur hebben gespeeld. „Tel." Brand in een goederen waggon. Toen Zaterdagavond de trein uit Utrecht het station Amersfoort binnenreed, sloegen bij het openen van een goederenwaggon de vlammen naar buiten. De brand moet vlak voor het binnen komen ontstaan zijn, anders zou het vuur wel sterker om zich heen gegrepen hebben. Met slaan en water gooien waren de uitgeworpen pakketten spoedig gebluscht. Zeer waarschijnlijk is de brand ontstaan dooi de patentolielamp aan de zoldering. Zij werd in stukken tusschen de brandende goederen ge vonden. Onderzoek moet uitmaken of de lamp is los geraakt of stukgesprongen. De oliehouder van zoo'n lamp is als afweer voor stooten omgever door een glazen omhulzel. De goederen in den waggon waren bestemd voor Amersfoort en hooger gelegen plaatsen, richting Zwolle. Bedrog door Nederlanders. De politie te Hamburg heeft heden drie Nederland- sche kooplieden, Simon van Buuren, Roelof Beun en Gerard Bergers gearresteerd wegens bedrog op groote schaal. Zij hadden namelijk talrijke slachtoffers gemaakt door het verltoo- pen van zwart-geverfde geit.envellen voor Alaska- vosscn. Een groot bedrag aan Duitsch en vreemd geld, dat zij bij zich droegen, is in beslag genomen Geraamte gevonden. Bij het graven van een greppel langs den nieuwen Duinweg is een menschelijk geraamte gevonden onder Julianadorp. In den schedel werden twee looden kogels gevonden ook zijn een plaat van een koppelriem en eenige koperen knoopen ontdekt. Vermoed wordt, dat het geraamte het overblijf sel is van een soldaat uit den tijd, toen de Engel- schen en Russen op de Noord-Hollandsche kust bij Grooten Keeten landden. De r ij k e club. De voetballers van Vrien denschaar I van Culemborg, die Zondag te Baarn speelden, hadden hun schatten zijnde ongeveer f 127 in een koffertje gedaan. Na afloop van het spel was het koffertje met inhoud echter ver dwenen. Ongelukken. Zaterdagavond is het 3- jarige zoontje van den heer Niestyl te Peizer- made onder een tram geraakt. Het knaapje was onmiddellijk dood. Vrijdagavond is de ongehuwde 30-jarige schipper Slierendrecht van het beurtschip Delft- Amsterdam op het Kagermeer overboord ge slagen. Aan boord van het vaarti ig heeft nie mand iets van het ongeluk bemerkt. De doove 88-jarige W., verpleegde van het oude mannen- en vrouwenhuis te Middelburg, die een auto niet hoorde aankomen, is over reden en aan de gevolgen overleden. Smokkelen van spiritus. Kom miezen bij de belastingen te Leeuwarden hebben verscheidene 50 Literblikken met spiritus in beslag genomen, welke een boot uit Nes (W.D.) van gebroeders de B. voor zekeren H. aldaar had aangevoerd. De vervoerder kon geen bewijs tot vervoer toonen. De boot is aan den ketting gelegd. De dure kool. De kool wordt steeds duurder. Dat bewijst wel de te Zuid-Scharwoude voor een partijtje bestede prijs. Een bouwer heeft nl. voor 150 kooien 180 ontvangen. Hoe duur wordt die kool wel, eer ze bij den consu ment op tafel verschijnt Een r e c o rd. Gisteren hebben Spaarn- damsche melkslijters de melk verkocht voor 4 cent den liter. Hollandsch verleerd. De N. V. Lochemsche Handelsdrukkerij heeft een druk werkje teruggekregen uit Terborg, waarop de postbode had' geschreven Verzogen nach un it ekantt. Angstige opgenblikken. Op den Urker botter LT 34 van schipper Joh. Romkes, die met zijn zoons Klaas en Albert, resp. 21 en 15 jaar oud, de visscherij op de Noordzee uit oefent, heeft men verleden week angstige oogen- blikken doorleefd. Wijl bij Ameland niets te vangen was, zouden zij naar IJmuiden varen, terwijl er een stevige Noordoostenwind stond. Al zeilende en stoomende, joeg de motorbotter voort over de golven, tot onvoorziens een hevige slag van de zeilschoot den schipper met zijn jongsten zoon, die naast hem werkzaam was, overboord sloeg. Zoo spoedig mogelijk wendde Klaas het roer, doch het duurde nogal eenigen tijd voor hij teruggekeerd was op de plaats des onheils, waar zijn vader in zinkenden toestand verkeerde en zijn broer reeds met het hoofd naar beneden dreef, boven gehouden door de lucht in zijn ruime kleeding. Een lijn, naar zijn vader gewoipen, werd gelukkig juist bijtijds gegrepen en weldra was er één gered. Intusschen was Albert voortgedreven en moest de botter over den wind om rakelings langs hem te komen, terwijl Klaas met een haak gereed stond hem dan naar zich toe te trekken. Een eerste poging mislukte, wijl de kleeding uitscheurde bij de tweede poging voer de botter over den dren keling, maar deze kwam bij het roer weer te voorschijn en was toen weldra eveneens binnen gehaald, nog levend en ongedeerd. Waardelooze pakketten. Twee werklooze werklieden te Amsterdam hebben zich in de laatste weken schuldig gemaakt aan het oplichten van schippers voor kleine be dragen. De een woonde te Amsterdam de ander in Monnikendam. Ze gaven een beurtschipper een pakje voor een bekend persoon in een plaats, waar hij langs kwam of aan het eindpunt was van zijn reis. Ze hadden dan tevens een brief bij zich van dengene voor wien het pakje be stemd was, waarin opdracht stond eenige bood schappen te doen en vroegen dan een klein be drag, omdat ze geen geld hadden. De geadres seerde was er goed voor. In den regel werd het gevraagde bedrag gegeven. Als de schipper het pakje bezorgde wist de geadresseerde van niets, bleek de inhoud van het pakje uit steenen,vodden zand e. d. te bestaan en was de schipper zijn geld kwijt. Toen een schipper een der daders tegen kwam heeft hij hem na hevig verzet aan de politie overgeleverd. Beide mannen hebben nu volledig bekend. Gr ij ze oplichters. Te Zwolle hadden •rich op gemeubileerde kamers gevestigd een beer en dame, zich noemende de heer en me vrouw Bakker, uit Den Haag. Hij verleende zijn bemiddeling tot het plaatsen van hypothe ken. Het kwam de politie ter oore, dat hij een transactie tegen zeer hooge provisie tot stand had gebracht. De politie deed een onderzoek en hij bleek in Den Haag onbekend. Bij het ver hoor viel hij door de mand en bleek hij te zijn zekere J. L. M., assuradeur, in Den Haag. De commissaris der politie lste afdeeling in Den Haag had zijn aanhouding verzocht, de commis saris van politie te Leeuwarden had tegen zijn practijken aldaar, waar hij zich mr. Rees noemde gewaarschuwd. Beiden (hij is 74, zij 63 jaar) Zijn naar Den Haag overgebracht. Bierbrouwer ij aan boord. Volgens een Radio-telegram uit New-York hebben de douane-autoriteiten aldaar aan boord van den Transatlantischen Duitschen stoomboot „Albert Ballin", een bierbrouwerij in het klein ontdekt, welke meer dan 1000 liter per dag kon produ- ceeren. De biernrouwerij was nog in werking, toen het schip zich reeds binnen de territoriale gren zen bevond. Inbeslagneming zal dus wel volgen. Onderzeeër aan den grond. Een Engelsche onderzeeër, naar verluidt de L 25, is bij den ingang van het Needles-kanaal op de Shingle bank geloopen. Twee torpedojagers en een watervliegtuig verleenen assistentie. De onderzeeër bevindt zich nog gedeeltelijk boven water. Vreeselijk aut o-o n g e 1 u k. Nabij Freienohl aan de Roer is een automobiel van een 12 merer hoog viaduct afgestort. De wagen kantelde en kwam bovenop de inzittenden terecht, die, door het breken van het benzine reservoir, geheel met benzine werden overgoten en jammerlijk verbrandden. Hevige regenval. Uit Rio de Janeiro (Brazilië) wordt gemeld, dat daar in 5 uur tijd 24 c.M. regen is gevallen. Verscheidene men- schen zijn verdronken en tal van huizen zijn ingestort, doordat de onderbodem wegspoelde. 't- Nieuwste. Het Hollandsch Nieuws bureau verneemt uit LondenEenige dagen geleden werd gemeld, dat de Deensche ingenieur Assen een uitvinding had gedaan, waardoor het mogelijk zou worden met mechanische mid delen de grenzen te verdedigen, welke uitvin ding hij aan de Ver. Staten dacht te kunnen ver- koopen. Thans schijnt echter, dat Engeland in het bezit is van een nog beter verdedigings systeem, waarmede dezer dagen proeven zullen worden genomen. Dit systeem is de uitvinding van Mathew Grindell, die er reeds tijdens den oorlog eenig succes mede had en wiens embrio- nale uitvinding toen door de regeering werd aangekocht. Grindell heeft zijn uitvinding thans verbeterd en beweert in staat te zijn, door het uitzenden van onbekende stralen een gebied van 50 mijl in straal tot een hoogte van 5 mijl onveilig te kunnen maken voor alles wat ont plof baar is. Hij zou in staat zijn ieder lucht schip of vliegtuig tot neerstorten en ieder oor logsschip of arsenaal binnen de genoemde af standen tot ontploffing te brengen. Bovendien kan de machine, waarmede hij deze kracht opwekt, op een vliegmachine of in een gewone auto worden vervoerd. A u to-o ngelukken. Zondag hebben er te Berlijn verschillende ernstige automobiel ongelukken plaats gehad. Te Wansee werd een geneesheer, die op zijn fiets zat, door een auto omvergeworpen. De man werd zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht waar hij overleed. De bestuurder van de auto was bij het overrijden van den geneesheer het stuur kwijt geraakt. De auto kwam terecht in den tuin van een villa, waar de huisheer met zijn vrouw en een vriend thee zaten te drinken. De vriend werd op slag gedood, de twee andere personen levcnsgewaarlijk gewond. Nog een ander ongeluk ha te Berlijn plaats. Hier reed een auto, waarin 6 personen zaten, tegen een boom. Een dame werd uit het rijtuig geslingerd en op slag gedood. Een andere dame werd ernstig gewond. Een 18-jarige j o n g e n, die in een bij Berlijn gelegen opvoedingsgesticht is onder gebracht, heeft bekend, twee jaar geleden, toen hij nog geen 16 jaar oud was, met een twee jaar ouderen kameraad een koetsier op een landweg te hebben vermoord en uitgeplunderd. Het ver minkte lijk van den koetsier werd destijds ge vonden, zonder dat de autoriteiten erin slaag den, de moordenaars te ontdekken. Kameel overreden. Gisterochtend ontsnapte een kameel uit een circus te Hal bij Brussel en ging er van door. Tijdens de vervol ging stak het dier den spoorweg BrusselDoor nik over, waar het door een sneltrein werd ge grepen en gedood. De trein reed door. Hij kan het u i t z i n g e n k.De af gezette Sjah van Perzië, die trouwens voortaan een pensioen van zijn ontrouw land zal krijgen, raakt met zijn val nog niet aan den bedelstaf. Het lijkt er niet naar. Hij is immers de erfge naam van vorsten, die te allen tijde, terecht, doorgingen voor de rijksten ter wereld. Moesaffer-ed-Din, vader van den thans ont troonden vorst, was een twintigtal jaren gele den te Brussel en verblindde daar iedereen, zoo vertelt de „Etoile Beige", met de schatten aan kostbare stoffen en juweelen, die hij had meegebracht en op iedere wandeling met zich meesleepte. Geweldige saffieren prijkten op zijn epauletten, smaragden en turkooizen fon kelden. in zijn sabelscheede en op 't gevest vier reusachtige robijnen vervulden de plaats van uniformknoopen, en aan zijn kola (hoofd deksel) was een der schoonste diamanten van deze planeet bevestigd. „Daria Noer", de Zee van Licht. Een aigrette van diamanten vol tooide op fraaie wijze het geheel. Zooals hij daar liep, langs de Brusselsche boulevards, werd hij op 34 millioen francs, dus 17 millioen gulden geschat. Zijn totale vermo gen was zeker 150 millioen francs. Een fat soenlijke erfenis voor den nu pas afgezetten Sjah. Roofmoord. Zaterdagavond is in esn filiaal van Lloyds Bank te Bordon Gamp,Hampe- hire, de directeur, W. E. Hall, vermoord gevon den. Hij was door twee kogels doorboord, ver moedelijk uit een automatische revolver. Een der kogels was hem door het hoofd gegaan. De andere kogel had gemist en was in den muur gedrongen. Er werd 1000 pond sterling vermist. Zaterdagavond laat ontving de politie bericht, dat men een vreemdeling om ongeveer 7 uur des avonds in den autobus van Frensham Vale had zien stappen en hem vervolgens den trein had zien nemen van Farnhem naar het Water loo-Station te Londen. In verband met deze inlichtingen stelde de politie te Bordon Camp zich in verbinding met de politie van Londen, terwijl voorts overal in het land de politie-autoriteiten werden gewaar schuwd. Van andere zijde wordt evenwel beweerd, dat de moordenaar(s) in een rooden auto zou(den) zijn gekomen en vertrokken. De Ku-Klux-Klan. Een aantal leden van de Ku-Klux-Klan kwam gisternacht in het open veld nabij Lilly (Pennsylvanië) bijeen, om hunne ceremoniën te houden. Bij een daarbij plaats vindende botsing met inwoners van deze plaats, gevolgd door een hevig vuurgevecht, werden vier personen gedood en elf gewond. De politie arresteerde 60 leden van den Klan. Botsing tusschen vliegtuigen. Boven de Straatsburgsche voorstad Neuhof zijn twee vliegtuigen met elkander in botsing gekomen. Zij stortten omlaag en werden verbrij zeld. De beide bestuurders werden gedood. Botsing. Een vrachtauto van het vlieg kamp te Getafe, welke 25 soldaten vervoerde, is bij Madrid met een trein in botsing gekomen. Vier soldaten werden gedood en vijf gewond. Tot zinken gebracht. Gemeld wordt, dat de commandant van de onderzeeër K. 26 draadloos heeft geseind, dat het niet mogelijk is aan boord van de „Frangestan" te komen, daar het schip in lichte laaie staat. Hij zal de boot tot zinken brengen, daar de romp toch waardeloos is geworden. Zooals gemeld, ontstond op de Roode Zee brand in de katoenlading van de „Frangestan", en werden daarna alle opvarenden, o. w. 1200 Mekkagangers, aan boord van een ander stoom schip in veiligheid gebracht. Door bijen gedood. Te Sefton, nabij Christchurch (Nieuw-Zeeland) werden vijf trek paarden door bijenzwerven overvallen en vier der dieren gedood. De eigenaar der paarden dreef zijn viervoe ters langs den weg voort toen een 30-tal bijen kolonies haar korven verlieten en de trekdieren aanvielen. Ofschoon de eigenaar zelf leelijk door de insecten gestoken werd, wist hij de twee voor ste paarden los te maken. De twee dieren renden in de richting hunner stallen, maar de andere werden dadelijk blind gemaakt en door de bijen gedood. Eén der losgemaakte paarden stierf nog vóór het den stal bereikte. Pes t-e pidemie in Britse h-I n d i Volgens een rapport van den directeur van den Openbaren Gezondheidsdienst te Lahore heerscht de pest thans heviger dan sinds het beruchte jaar 1918 ooit het geval is geweest. Men schat het aantal dooden ten gevolge van deze gevrees de ziekte over Maart op ongeveer 25.000. Naar men verwacht, zal de ziekte nog wel een zestal weken blijven heerschen. De regee ring heeft een bedrag van 50.000 rupees voor medische hulp toegestaan. Kooplieden vermoord. Het Stefa- nie-Agentschap mekT uit Tirana, dat daar gister twee Amerikaansche kooplieden op den weg \an Tirana naar Skoetari, 40 K.M. van Tirana door onbekenden zijn vermoord. De Albaneesche regeering heeft krachtige maatregelen genomen, om de daders te doen arresteeren. De Russische oogsten. De Sovjet pers is den laatsten tijd bepaald ongerust over den stand van den oogst in verschillende distric ten, met name in het Wolga-gebied, waar toe standen beginnen te heerschen, die wel de be zorgdheid rechtvaardigen. Men spreekt reeds openlijk, zoo meldt de „Times", over een ern- stigen hongersnood, want bet winterkoren is in die streek vrijwel vernield, deels door het slechte weer en deels door de slechte manier, waarop het landbouwbedrijf wordt beoefend. Toebereidselen voor den lentezaai worden in verschillende provincies belemmerd door een tekort aan zaden, dat te wijten is aan de late distributie daarvan vanwege de Sovjetregeering en de onvoldoende organisatie van die distribu tie. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat de aan dacht der regeering te veel gericht is geweest op den uitvoer van graan. De lentezaai in de Krim wordt met misluk king bedreigd doordien vaak in 't geheel geen zaad is uitgereikt. De „Prawda" schrijft o.a.„Wat er van de uit Nikolajef verscheepte haver is geworden, weet men niet, evenmin wat er is terechtge komen van 1000 ton gerst uit Krasnodar. Deze vertraging in het vervoer, te zamen met het gebrek aan trekdieren, dreigt de zaaicampagne in de war te sturen." Een Columbu s-g edenkteeken. Uit New-York wordt gemeld Men houdt zich momenteel in Zuid- en Noord-Amerika bezig met een plan tot oprichting van een grandioos gedenkteeken ter herinnering aan de ontdekker van dit werelddeel, Columbus. Dit gedenk- d O'. d. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2