OMOBf -MD WB&R SCHIE0AIM EM OMSTEEKEN FEUILLETON Het familie-geheim. 4/si© Jaargsuig. nIm m BflfflWh sern an gpHHWUi Woensdafl 9 April 1324. N«. 13917. £j#fi OO A H v p r t. ft ntifin': 1—5 reerels f 1.75, elke regel da Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent iiin: 1-5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. Per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanviaag toegezonden. Incassokosten worden berekend. met Officieel Kerkbericht 10 ets. g mn hn vutHps van ppn Gratis-Ongevallenverzekering 501) bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij 1 i Schiedam dnim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; I 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door c.e HolUygem. vera. ---- -- -- -- ---------- eouthampton, heeft alhaar te Sout- Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieelc af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 7 April 1924 vergun ning verleend aan lo. VISSER CO. tot oprichting van een distilleerderij in het pand Lange Haven 52 kadas ter Sectie C. no. 1242, met een electromotor van 1 P.K., drijvende een spoelmachine en 2o. de N.V. DISTILLEERDERIJ EN LIKEURSTOKERIJ „DE VINK" tot oprich ting van een distilleerderij in het pand Lange Haven 50, kadaster Sectie C. no. 1243, meteen electromotor van 1 P.K., drijvende een pomp. Schiedam, 9 April 1924. Buitenlandsch Meuws, HET RAPPORT DER EXPERTS. De eerste commissie van experts heeft gister een bijeenkomst gehouden voor het lezen van gecorrigeerde diukproeven van het rapport, hetwelk hedenochtend om 10 uur aan de Com missie van Herstel zou worden aangeboden. Bi] deze gelegenheid zullen generaal Dawes en McKcnna als voorzitters van de beide commissies het woord voeren, waarop Barthou, als voor zitter van de Commissie van Herstel, zou ant woorden. Generaal Dawes keert 22 April naar Amerika terug, maar gaat van te voren in Italië wat uitrusten van zijn beslommeringen. De Fransohe bladen behouden zich hun com mentaar voor, doch merken in het algemeen op, zooals de Temps" doet, dat het rapport, wat principieele vraagstukken betreft, vol doening zoowel aan Duitschland als aan Frank rijk zal geven. Volgens de „Matin" stellen de experts eerstens voor, de vorming van een reparatiekas te ver zekeren, met een gereed kapitaal van 16 milliard goudmark. Duitschland zou dat bedrag kunnen realiseeren door middel van zekere maatregelen, welke de experts nader voorstellen. Verder stellen de experts voor, de betaling van annuiteiten en wel in het eerste jaar tot een minimum van 1400 millioen en een maximum van twee milliard, in het tweede jaar één milliard, in het derde jaar 1200 millioen, in het vierde jaar 1750 millioen en in de volgende jaren 2460 millioen per jaar. Deze bedragen zullen eventueel verhoogd worden met aanvullende betalingen, gebaseerd op den economischen en financieelen voorspoed van Duitschland.. Voorts zou de exploitatie dor -Duitsche rijks spoorwegen overgedragen worden aan een maat schappij, met een kapitaal van 26 milliard. Een gedeelte der aandeel en zou aan het rijk gegeven worden, en een ander aan de Commissie van Herstel waarvan de opbrengst na vier jaar 660 millioen zou bedragen. Het rapport voorziet verder in waarborgen in den vorm van hypothecaire vorderingen op de Duitsche industrie, en de storting van de douane-, tabak- en alcohol-ontvangsten op de rekening van de herstelkas, die bij de nieuwe emissie-bank geopend wordt. Het Duitsche rijk zal nauwgezet toezicht op de financiën moeten houden. Schiet het daarin tekort, dan zullen de geallieerden met uitgebreide bevoegdheden die controle op zich nemen. De experts zijn van oordeel, dat het evenwicht in de begrooting en het financieele herstel van Duitschland waarbij de militaire bezetting van het Roergebied buiten rekening kan worden gelaten verzekerd zijn door de door hen voorgestelde maatregelen. Volgens hen is voorts een blijvend economisch herstel in Duitschland afhankelijk van een algeheel herstel der economische eenheid van het rijk. De experts stellen verder voor, dat het rijk de hulpbronnen van Roer- en Rijksgebied zal exploiteeren, onder speciaal toezicht van den geallieerden vertegenwoordiger, ten einde een normaal verkeer en de veiligheid van de be zettingstroepen te verzekeren, en op het spoor wegverkeer alle faciliteiten open te houden voor een eventueele algemeene hervatting van het werk. Omtrent het heden te verwachten rapport van de Commissies van Experts, neemt men te Berlijn over het algemeen aan, dat het door de „Matin" gepubliceerde uittreksel, juist is. Voor zoover de voorstellen van de deskundi gen daar bekend zijn, worden zij over het alge meen niet ongunstig beoordeeld. Wel acht men de schatting van de progres sie van de jaarproductie te hoog, doch men geeft toe, dat in de voorstellen ook eenige voor Duitsch land gunstige bepalingen voorkomen, zooals b. v. de coriverteering van de Duitsche bepalin- Dat de deskundigen geen emd-bedrag voor de Duitsche reparatie-verplichtingen hebben vastgesteld, verklaart men hier aldus, dat de Commissie van Experts niet tot taak had om vast te stellen, wat Duitschland in totaal kan opbrengen, doch slechts wat Duitschland in de komende jaren kan betalen. De Rijksregeering zal zoo spoedig mogelijk het rapport behandelen. Men is van oordeel, dat het rapport ook van beteekenis zal zijn voor de besprekingen met de Micum. Nadat de besprekingen van gister niet tot een resultaat hebben geleid, is de Commissie van Zes naar Berlijn vertrokken, om aan de regeering verslag uit te brengen. Men acht het waarschijnlijk, dat, op basis van het rapport der experts, ook overeenstem ming zal worden bereikt in zake de leveringen na 15 April a.s. DUITSCHLAND. Op grond van een gistermiddag genomen defi nitief besluit van het kabinet, om een loonsver-; hooging van zes pfennig per uur toe te staan, is in een daarna plaats gehad hebbende bespreking tusschen vertegenwoordigers van het Rijksmi nisterie van Verkeerswezen en van het Rijks spoorwegpersoneel overeenstemming bereikt. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Er wordt te Praag druk gesproken over een door de Weensche „Stunde" verspreid gerucht dat aan dr. Benesj de rol zou zijn toegedacht van bemiddelaar tusschen Duitschland en den Vol kenbond resp. tusschen Duitschland en Frank rijk. Nader wordt vernomen, dat dit gerucht,dat ook door het officieele persbureau was ver door dr. Benesj niet wordt tegengespro ken. Ongetwijfeld ligt een dergelijke bemiddeling wel in de lijn van dr. Benesj, doch de Tsje chische politiek staat op het standpunt, dat het initiatief tot een dergelijke stap van Duitsch- and behoort uit te gaan. De Duitsche gezant te Praag, dr. Koch, gister naar Berlijn vertrokken. DE VERKIEZINGEN IN BEIEREN. Het definitieve resultaat van de verkiezingen voor den Beierschen Landdag is als volgt Beiersche Volkspartij 919.587 -371/2 pCt.) Völkische blok 491.682 (20 pCt.) Vereenigde Soc.-Dem. 433.821 (171/? pCt.) Beiersche boe ren- en middenstandsbond 207.022 (8x/2 pCt.) Communisten 203.017 (8 1/, pCt.) Vereenigde nationale rechterzijde 197.509 (8 pCt.) Wanneer men aanneemt, dat er een zetel toe gewezen wordt op 26.000 stemmen, zoude de Beiersche Landdag er uitzien als volgt Beiersche Volkspartij 36 zetels Völkische blok 18 sociaal democraten 16 nationale rechterzijde 7 com munisten 7 boerenbond 7 Duitsche blok 3 na- tionaal-liberale landspartij 2. DE VERKIEZINGEN IN ITALIË. Volgens de „Giornale d'Italia" zal de samen stelling van de nieuwe Kamer een parlementaire meerderheid toonen. De zetels zullen als volgt zijn verdeeld Regeeringspartij 374Socialisten van ver schillende nuances met inbegrip van de commu nisten 65 Popolari 39 Liberaal-democraten 17 Sociaal-democraten 11 Gonstitutioneele oppo sitie 12 Slaven en Duitschers 4 Republikeinen 7 Boerenpartij 3 De Sardinische partij 2. HONGARIJE'S HERSTEL. De Volkenbondsraad heeft tot commissaris- generaal voor Plongarije den heer Smith be noemd, een Amerikaansch bankier met groote ervaring op het gebied van internationale fi nancieele organisatie. Smith vertrekt de volgende week naar Boedapest. TURKIJE. Naar uit Constantinopel gemeld wordt, heb ben dè Turksche autoriteiten alle buitenlandsche scholen gesloten, welke de religieuze emblemen nog niet uit de schoollokalen hadden verwijderd. PERZIE. Volgens de „Daily Mail" heeft de Perzische premier zijn ontslag genomen, daar hij, in vér band met zijn houding in zake de vestiging van de republiek, het algemeene vertrouwen en den steun van het parlement heeft verloren. BRITSCH-INDIE. De hoogepriester van den beroemden Sikh tempel te Nangkang is door Akali's vermoord De tempel te Nangkang was twee jaar geleden ook het tooneel van een vreeselijk drama, toen tweehonderd Akali's door godsdienstige fana tici vermoord werden. staking te Southampton, heeft alhaar te Sout hampton stakende leden geroyeerd. Twaalfhon derd stakers worden hierdoor getroffen. Mis schien wordt thans de uitsluiting bij den scheeps bouw nog voorkomen. Uit Londen. Naar uit goede bron verluidt, heeft de Prins van Wales zijn voorgenomen reis naar Zuid-Afrika afgezegd in verband met de aanstaande politieke campagne aldaar. Uit Parijs. De Kamer heeft gister met 415 tegen 70 stemmen het door den Senaat gewijzigde wetsontwerp aangenomen, betreffende den bouw van tien vlooteenheden, vervat in het tweede gedeelte van het vlootprogramma, waarvoor een bedrag van 40 millioen franc is uitgetrokken. Uit Londen. De moord op de beide Ameri- kaansche kooplieden Belong en Caroman in de buurt van Tirana wordt als van politieleen aard beschouwd. De Albaneesche regeering heeft de meest uitgebreide maatregelen genomen. Uit Warschau Het aantal stakers in Poolsch Qpper-Silezie is gedaald tot 10 pet van het totaal aantal arbeiders. Te Konigshüt.te en in andere plaatsen is de staking al volkomen gedaan. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 8 April. Aan de orde is de Indische begrooting. De heer De M u r a 11 (V. B.) prijst het fi nancieele beleid van den minister. Voor spreker is het grootste belang van Indië een sluitende begrooting. De heer v. K o 1 (S. D.) verdedigt den inboor ling tegen insinuaties en laster. De inlander geeft voor een slecht loon en een slechte behande ling zijn gansche werkkracht ten bate der Europeanen. Hij vraagt behoorlijke controle op het ambte narencorps in Indië en waarborgen tegen her haling der corruptieschandalen, die o.a. bij de politie aan het licht zijn getreden. De heer v. Ketwich Verschuur (V. B.) wijst op de internationale positie van Indië, die den laatsten tijd pas wordt ingezien. Z.i. bestaan groote gevaren aan het in exploi tatie geven van een zoo uitgebreid gebied op Nieuw Guinea. Hierdoor wordt alle andere vreemd kapitaal op dit gebied uitgesloten. De vergadering wordt verdaagd tot heden 11 uur. 83 Ik mis den toon van kinderlijken eerbied zeer smartelijk in uw woorden. Hij kuste haar snel de hand. Vergeef mij, mama, ik ben te heftig ge weest, maar gij moet ook rekening houden met mijn toestand. Dwang verdraag ik niet. Be vrijd mij nu daarvan, als 't u belieft. Dan zal ik u zeer dankbaar en gehoorzaam zijn. Zij zuchtte diep. Dat zij werkelijk geen kans meer had, Lo- thar met Hertha te verbinden, zag zij in. Mis schien was de jungedame toch te onaantrekkelijk. Maar wanneer zij van dien wenscli moest af stand doen, wilde zij zich er temninste op een andere wijze tegen vrijwaren, dat hij geen dwaze verbintenis zou aangaan. Nu goed, ik wil zien, wat ik kan doen. Maar dan verlang ik aan den anderen kant ook een belofte van u. Wat voor een belofte Dat ge nooit een huwelijk beneden uw stand zult sluiten. Lothar hield zijn gezicht in bedwang geen trek van zijn gelaat verried zijn aandoening bij deze woorden. HONDURAS. Het departement van Staat te Washington heeft berichten ontvangen omtrent ernstige typhus- en buikloop-epidemieën die woeden in Tegucigalpa, de hoofdstad van Honduras, welke plaats in verband met de revolutie van on langs nog belegerd wordt. In de buitenwijken liggen de lijken op straat en sterven de inboor lingen in hun vuil. Er wordt- zelfs niet gepoogd om de dooden te begraven of te verbranden. ALLERLEI. Uit Londen. Een van de grootste vakvere nigingen, welker leden deelnemen aan de wilde Ik beloof u, dat ik nooit een dame mijn hand zal reiken, die onwaardig is gravin Wilden- fels te worden. Bah dat is een zeer rekbaar begrip, mijn zoon. Een andere belofte kan ik u niet geven, mama Zij drukte toornig haar nagels in haar hand palmen en er schitterde een boosaardig licht in haar oogen. Hij denkt dus toch ook nog aan die Johny Warrens dat schijnt mij zeker te zijn. Welnu ik zal mijn maatregelen weten te nemen. Dat meisje zal en moet onschadelijk gemaakt worden of de een of andere wijze, dacht zij verbitterd. En ik zeg u, dat ik nooit een opvolgster, die niet van mijn stand is, op Wildenfels wil hebben. Nooit heeft een Wildenfels zijn naam oneer aangedaan, dus ook niet de smaad van een huwelijk beneden zijn stand. Gij zult niet de eerste zijn. Lothar was bleek geworden, maar in zijn oogen gloeide een onveranderlijk besluit. Een smet zou het alleen zijn, wanneer ik met een vrouw van slechte zeden trouw de. Zij keek hem somber aan. Ik blijf bij datgene, wat ik u gezegd heb en daar houd ik mij aan. Moeder en zoon scheidden in zeer geprikkeld stemming. Maar in de toekomst had Lothar rust, wat freule Liebenau en haar familie betrof. Gravin Susanne had met graaf en gravin Liebenau gesproken en er haar leedwezen over uitgedrukt, dat haar zoon, zonder haar voorkennis, reeds verplichtingen had aangegaan. De verhouding tusschen haar en de Liebe- nau's werd merkbaar koeler. Men trok zich van weerskanten terug. De Liebenau's keerden vroeger dan hun plan was geweest naar huis terug. Gravin Susanne bleef tot na Paschen. Haai verhouding tot Lothar bleef merkbaar gespan nen. Het afscheid was nog koeler dan anders, toen zij vertrok. Lothar kon een zekere ontstemming diet van zich afzetten. Hoe dwaas hem de wil zijner moeder ook voorkwam, moest hij nu toch inzien, dat hij nooit erop zou kunnen rekenen, den zegen zijner moeder op zijn verbintenis Johny te verkrijgen. Hij kende de kroniek zijner familie volkomen, om te weten dat geen zijner voorvaderen, ooit iets onbehoorlijks had gedaan. En zonder den zegen zijner moeder te trou wen, dat leek hem zeer bitter, hoe vei zij oo t overigens innerlijk van elkander a ston en. Desniettegenstaande dacht hij er geen oogen blik aan Johny op te geven. Daarvoor hield hij te veel van haar. Hij was er zeker van, dat zijn moeder argwaan koesterde. In ieder geval verlangde hij er dubbel naar, TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 8 April. Aan de agenda worden toegevoegd de ontwer pen betreffende salarisherziening en betreffende de rechtspositie van de ambtenaren. Bij de behandeling van het initiatief-voor- stel-Albarda tot het instellen van een onderzoek nopens het geschil in de textielnijverheid, ad viseert de heer Nolens (R. K.) tot uitstel van behandeling, daar de Arbeidsgeschillen- wet zal kunnen werken, voordat het ontweip- Albarda wet is geworden. Door uitstel van be handeling zal de werking van de Arbeidsgescbil- lenwet. kunnen worden afgewacht. De heer Boon (V. B.) zal tegen stemmen. De enquete al zijns inziens geen practisc-h resul taat hebben, daar ze veel tijd vordert, en het conflict er geen dag eerder door zal eindigen. De heer Marchant (V. D.) steunt het ontwerp. Officieelc bemiddeling, vooral van den heer Van IJselsteijn, zou zijns inziens weinig helpen, zoodat enquete noodzakelijk is- dat dit jaar voorbij zou zijn, opdat hij naar huié zou kunnen terugkeeren, en met open vizier om Johny's bezit strijden. Na Paschen werd liet weldra stil m Hoi De vreemdelingen reisden weg en de voorname Romeinen gingen voorden zomer aan zee of naar Ook de heeren van het gezantschap gaven er de voorkeur aan naar buiten te gaan toen het warmer en warmer werd. Lothar deed hetzelfde. Hij huurde m Roccadi Papa een klein huisje, dat geheel door bloeiende tuinen was omgeven. Hier wilde hij de warme maanden doorbrengen en zich slechts in Rome ophouden, wanneer de zaken liem absoluut vast- EerTbevriende jo„8c diplomaat koos eveneens dit idvllisch plaatsje tot zomerverblijf. Tezamen met dezen ondernam Lothar kleine tochtjes in het Albaner gebergte, maar nooit voor zonson- 1( Eens^ op een avond waren de heeren in een onbekende streek verdwaald en vonden eerst laai, den weg terug. Bij het snelle loopen gleed I othar uit en viel zoo ongelukkig van een kleine, maar steile helling, af, dat hij zijn enkel brak. Met twee te hulp geroepen boeren bracht zijn vriend hem op een geïmproviseerde baar naar huis en haalde den dokter. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT gen. -ij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1