De heer Snoeck Henkemans (C. H.) acht de gronden voor dit ontwerp vervallen, nu de Arbeidsgeschillenwet 16 dezer in werking treed. Hij adviseert tot aanhouding. De heer Albarda (S. D.) verdedigt het voor stel. De artikelen worden afgehandeld. Het wetsontwerp wordt verworpen met 59 tegen 23 stemmen. Vóórsocialisten, communisten, vrijzinnig democraten. Voortgegaan wordt met het Hoofdstuk X (Arbeid). De Minister van Arbeid, de heer A a 1 b e r s e zegt eenige gegevens over de reorganisatie der sociale wetgeving te willen geven, gelijk ver zocht is. Het zijn alleen groote lijnen, die spr. geven wil. Aan de reorganisatie liggen twee beginselen ten grondslag le. de sociale verzekeringongevallen, ziek te, invaliditeit en ouderdom, werkloosheid als verplichte verzekering, is in wezen arbeiders verzekering zij beoogt een ingrijpen in de ar beidsovereenkomst, waardoor een deel van het loon gereserveerd wordt voor dagen, dat geen arbeid kan worden verricht. Daarnaast is" als aanvulling, plaats voor vrijwillige verzekering voor hen, die economisch met arbeiders zijn gelijk te stellen 2e. de uitvoering der verzekering geschiedt bij voorkeur door uit de maatschappij, speciaal de organisaties van werkgevers en arbeiders, opgenomen organen. De overheid beperke zich zooveel mogelijk tot. het stellen van dwingende regelen, het houden van toezicht, zoo noodig het geven van noodzakelijke leiding, terwijl zij aanvullende organen opricht, welke de uitvoering der sociale verzekering zullen bezorgen, zoover daaraan naast de bijzondere, uit de maatschappij opgekomen, organen behoefte mocht blijken. Avondvergadering. De begrooting van de Landsdrukkerij en het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen, waar mee de avondzitting opende, hebben den mi nisters Ruys en van Dijk geen moeilijke oogen- blikken bezorgd de bijna 14 ton voor de Lands drukkerij ^gingen er. zonder eenig debat door, de bijna millioen voor de Artillerie-inrichtin gen na de mededeeling van den heer Iliemstra, dat hij de bespreking van eenige personeels aangelegenheden, die hem zeer ter harte gaan, tot na het Paaschrecés wilde uitstellen, indien de Voorzitter hem daarvoor de gelegenheid wilde geven bij de behandeling van het rapport der Staatscommissie over de Artillerie-inrich tingen, hetgeen mr. Kooien natuurlijk gaarne toezegde. Ook de begrootingen voor Suriname en Cu ragao werden aangenomen. De vergadering werd verdaagd tot heden Binnenland. R. K. Staatspartij. Het Bondsbestuur der R.K. Staatspartij zal zooals gemeld Zaterdag 12 April a.s. des voor middags half 12 in het gele zaaltje van Res taurant Centraal (Jaarbeursgebouw) Utrecht, bijeenkomen. De agenda bevat als hoofdzaak Behandeling-van het ingekomen ontwerp-alge- ineen kiesreglement derCommissie-Bongaerts c.s. en vaststelling van de agenda der Bondsverga dering van 30 en 31 Mei a.s. Tot deze vergadering zijn uitgenoodigd de politieke hoofdredacteuren van R.K. Dagbladen. Eveneens is uitgenoodigd de heer ir. M. Bongaerts het eenige lid (tevens voorzitter) der Commssie, dat anders niet zou aanwezig zijn. 1* ubliekre ch te lijke be drij fsorgani satie In 'n vergadering van de afdeeling Amsterdam van den Nederl. R.K. Volksbond heeft prof. mr. J. A. Veraart gesproken over medezeggen schap. Hij sprak van de groote verandering in de politieke en de sociale positie van de arbeiders sinds 1918, welke, zoo zeide hij, zich wreekt in groote arbeidsconflicten, als we thans in Twente beleven, waarbij de kerkelijke overheid voorgaat met steun aan de arbeiders. Kort nadat in 1919 in het Katholieke Paasch- manifest de nieuwe ideeën omtrent de maat schappelijke orde die komen moet, geformuleerd waren, zonk alles, ten gevolge van het gemis aan cultuur, weer in elkaar/Ieder kwam met een eigen stelsel, toen het onderwerp der publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie naar het politiek forum van de kiesvereenigingen werd overge bracht. Gelukkig hebben de arbeiders aan de leuze van het Paaschmanifest vastgehouden, zooals ook de Fwentsche strijd bewijst. Het probleem van 't medezeggenschap zit onver brekelijk vast aan de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, en is een politieke zaak, die thuis behoort, in de kiesvereenigingen. Wordt ze daar niet besproken, dan behoeven de R.K. arbeiders zich van de verkiezingen in 1925 geen illusie te maken. De ervaring van 1918 heeft geleerd, dat er beweging komt in de regeering, als er beweging komt in een groote politieke partij thans moet die beweging maar eens komen van de R.K. Staatspartij, om de regeering te stuwen in de richting van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Het politieke program voor 1925 moet tijdig in de kiesvereenigingen in behandeling komen, omdat het daarin noodzake lijk over de financieele paragraaf zal gaan, waar van men niet kan spreken zonder aan het medezeggenschap te raken. Spr. zeide verder, dat de S.D.A.P. voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie haar socia lisatie prijsgaf, wat verheugend is, want zij ver laat hiermede haar revolutionnair stand punt en wil medewerken aan opbouwenden eco nomischer! arbeid. Niet geheel gerust, aldus spr., kunnen wij zijn wat betreft de houding van dé Christ, lijk-Protcstantsche arbeiders, aan wie door een hunner leiders de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie is voorgesteld als een keurs- i lijf voor liet bedrijfsleven. Ten aanzien van de I |\l\ A A A I groote R.K. werkgevers zeide spr., dat de op- V \l 1 V V r*\/*\l marsch voor het medezeggenschap moet voort gaan, zoo niet met, dan zonder hen, nu het een zaak van practische politiek is geworden. E. M. Gf van Berkel. f Te Noordwijkerhout, waar zij tijdelijk ver toefde is gisteren overleden mej. E. M. G. van Berkel, lid van de Prov. Staten van Zuid-Hol land. Mej. van Berkel werd 20 October 1888 te Utrecht geboren en werd dus slechts 35 jaren oud. Haar begaafdheden waren velerlei en ze beschikte ook over buitengewone welsprekend heid. Helaas, haar zwakke gezondheid liet niet veel toe. Met veel moeite kon men haar- ten slotte overhalen, om althans lid van de Prov. Staten te worden, waarvan ze slechts kort een sieraad kon zijn. Ook de R. K. Vrouwenbond en dé Drankbestrijding verliezen in juffrouw van Berkel een groote kracht, die moeilijk te ver vangen zal zijn in de opkomende vrouwenbe weging. Mej. v. Berkel bezat de hoofdacte als onder wijzeres, verschillende bij-acten en de acte M. O. Scheikunde K I. Zij begon als leerares aan de handelsschool te Amersfoort, waarna ze over ging als leerares aan de Vroedvrouwenschool te Heerlen. Vandaar kwam ze als schoolopzie- neres in de tweede hoofdinspectie naar Den Haag. Haar gedachtenis zal bij velen in eere blijven. R. I. P. Verlaging van porto De heer T. S. Noordhoff, voorzitter van den Centr. Ned. Ambt. Bond, deelde gisteren in 'n salarismeeting te 's-Gravenhage bij een be spreking over het georganiseerd overleg mede dat bij dit overleg is gebleken, dat het in de bedoeling van den Minister van Waterstaat ligt om, teneinde aan de industrie tegemoet te komen, het buitenlandsch briefporto van 20 op 15 cents te verlagen, terwijl voorts stads- briefkaarten van vijf cents zullen worden in gevoerd. Met dezen maatregel zal l1/, millioen gemoeid zijn. De belasting op rijwielen. Blijkens de Memorie van Antwoord nopens het ontwerp van wet tot heffing eener belasting op rijwielen kan de Minister niet inzien, dat de omstandigheid, dat het rijwiel enkele jaren ge leden als grondslag voor de heffing der perso- neele belasting is prijsgegeven, een beletsel zou zijn om het thans, bij veranderde behoeften der schatkist, opnieuw als voorwerp van belasting heffing te kiezen. Met het denkbeeld om bij de heffing een zekere progressie toe te passen, kan de Minister niet instemmen. Het eenvoudig zakelijk karakter der belasting zou verloren gaan. Nederland en Belgie. Naar men uit Brussel meld* heef* jhr. van Vredenburch, onze gezan* gisteren een beleefd heidsbezoek gebrach* bij minis*er Hymans. De heer van Vredent^rch was n.l. in het Zuiden toen minister Hymans zijn ambt aanvaardde. Men verzekert, dat er in 't geheel niet gesproken is over de tusschen beide landen hangende kwesties. Men bepaalt zich op het ministerie van buitenlandsche zaken ertoe, te zeggen, dat men van de beste gezindheid vervuld is en men wacht slechts op de gelegenheid om de besprekin gen te hervatten. Spoorwegpersoneel. Naar men meldt, heeft het bestuur van den Bond van Ambtenaren, in dienst bij de Neder- landsche Spoorwegen, de besturen van de andere organisaties van spoorwegpersoneel uitgenoodigd tot een bespreking op morgen over de tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en het personeel af te sluiten overeenkomst, in verband met de debatten, die terzake in de Twee de Kamer zijn gevoerd. Prov. Staten van Zuid-Holland. In de gistermiddag gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, is, ter voorziening in de vaca ture, ontstaan .door het ontslag nemen van den heer D. G- de Graaff te Vianen, tot lid van dje Provinciale Staten benoemd verklaard G. H. Alblas (Herv. Staatspartij) te 's-Gravenhage. Staatscommissie productie gedistilleerd. Bij Kon. besl. is, te rekenen van 1 Januari 1923 af, aan dr. B. H. de Jongh, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct-secretaris van de Staatscommissie in zake de productie van gedistilleerd, ingesteld bij Kon. besl. van 6 Maart 1919 no. 16. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ons steeds toenemend debiet? OMDAT onze Kantoorartikelen, Pa pierwaren en Schrijfbehoeften aan de allerhoogste eischen voldoen en daar bij bijzonder laag in prijs zijn. Uw eigen belang eischt dus alléén bij ons te koopen. INTERN. EXPORTHUIS voor Kantoorartikelen, Coolsingel 67, Rotterdam, Tel. 02492. Vraagt geïllustreerde prijslijst 1037 19 concert van Handel. Na de pauze zal mevr. Andersen aan den vleugel begeleid worden door haar man Franz Andersen, terwijl Corry van Batenburg, mej. Jo Koeckes, uit den Haag, als accompagnatrice heeft. Het Orkest voert o.a. de Symphonie met den Paukenslag van Haydn en Ballet-Faust uit. Een programma dus dat er mag zijn. Auto verbrand. Gistermiddag maakte de heer L. A. P. Da niels van Rotterdam een proeftochtje met een luxe-auto welke hij wilde koopen van den eige naar v.d. Hulst wonende Goudscheweg Rotter dam. Terugkomende uit onze gemeente, geraak te de voorwielen van den auto nabij het Pomp station in het mulle zand, waardoor D. het stuur kwijt raakte, met het gevolg, dat de wagen van den dijk afreed. D. had nog juist gelegenheid om uit den auto te springen en tot zijn geluk, want halverwege den dijk sloeg de wagen om en vloog in brand. Toen men met emmers water tevergeefs getracht had de vlammen te dooven, is de brandweer ontboden die met meer succes op trad, maar van de carosserie was toen niet veel meer overgebleven. De auto was verzekerd voor I 2000. burg is vanmorgen met een deskundige voor de sectie op het lijk in Terneuzen aangekomen en vandaar naar Zaanslag vertrokken met mede neming van de 7 jongens, die de baldadigheid bedreven hebben. Ongelukken. Dr. LI. Schonfeld, te 's-Gra venhage, die Zondag het slachtoffer was van een ongeluk aanrijding van zijn motorfiets dooi de tram is gisternamiddag na 's morgens ge opereerd te zijn, overleden. Dr. Schonfeldt was een der markantste per soonlijkheden uit de kolonie van Vlaamsche acti visten hier te lande. De 21-jarigeW.S. te Zwolle is de vorige week komen te vallen doordat kinderen iets tusschen de spaken van zijn rijwiel wierpen. Het stuur kwam met zoo'n kracht tegen de maagstreek, dat de maag scheurde. Gisternacht is hij aan de gevolgen overleden. UIT ROTTERDAM. Uit het havenbedrijf. Bij het gisteren vanwege den Centralen Bond van transportarbeiders gehouden referendum betreffende de voorstellen van de Scheepvaart- vereeniging Zuid hebben de stemmen gestaakt. Slechts ongeveer een derde der betrokken leden heeft aan de stemming deelgenomen. Naar aanleiding hiervan schrijft het bestuur tegen het begin van de volgende week een nieuwe vergadering uit, waarin met de leden zal worden beslist over de verder te volgen gedragslijn. Op den Parallelweg alhier is een autobus, bestuurd door den chauffeur H. J. B., bij het uitwijken voor een fietsrijder tegen een spoorrail gereden en omgeslagen. Van de inzittenden zijn door de scherven van de ruiten van de autobus, die alle gebroken zijn, verwond vrouw H. S. aan de linkerhand, J. H. en zijn vrouw aan de linkerhand en linkerpols, vrouw G. van LI. en haar dochter beiden aan de rechter hand. Allen zijn aan den hulppost van den ge neeskundigen dienst aan de Maashaven ver bonden. Gemengd Nieuws. ,.L. v. Beethoven." Onder leiding van haar directeur, den heer J. C. M. Feltzer, zal het Dilett,. Symphonieorkest ,,L. van Beethoven" op Donderdag 24 April a.s. het 32ste Donateursconcert geven (sinds de oprichting 1908). Het programma belooft niet onder te zullen doen voor dat van 13 Nov. j.l. (feestconcert 15 jarig bestaan). Ook nu ver leent een drietal solisten medewerking, t.w. mevr. Anny Andersen-Rokker, sopraan, Rotter dam, mej. Corry van Catenburg, cello, Den Haag en den heer L. J. van Ameyden, kobo, alhier, die resp. met orkestbegeleiding zullen voordra gen: Senta-ballade uit „Der Fliegendeblollander" van Wagnerhet Adagio van Bargiël en Hobo- Verdronken. Gister is het 9-jarig zoon tje van de wed. Z., teStadskanaal, van een brug over het Boerendiep gevallen en verdronken. Poging tot omkooping. Naar wij vernemen moet er een ernstige poging tot om kooping zijn gepleegd bij den wedstrijd Quick— Sparta op Zondag jl. Volgens loopende geruchten, zou een lid van Quick, een der spelers, den doel- veidediger van isparta, Roem, een som gelds hebben aan geboden,indien hij Quick liet winnen. Wij hebbe naar aanleiding van dit gerucht ons tot den secretaris van Ouick gewend, die ons verklaarde, dat het bestuur, zoodra het van dit bericht kennis had gekregen, Zondag een ónderzoek heeft ingesteld, welk onderzoek Maan dag is voortgezet. Uit dit onderzoek is gebleken, dat het bestuur van Quick geheel vrij uitgaat. De zaak is in handen van den N.V.B., zoodat spoedig mag aangenomen worden, dat de schul dige gestraft zal worden. ,,Vad." Fraude? Een der berichtgevers va:n het Hbl. in het Gooi meldt De justitie heeft een onderzoek gelast in ver band met handelingen van den uitvoerder en opzichter van de restauratie van den kerktoren te Kortenhoef. Men vreest dat er met. de loon lijsten fraude zou zijn gepleegd. Bovendien heeft verkoop van materialen, welke voor de restau ratie bestemd waren, plaats gehad. Per deur- waardersexploit is den burgemeester teruggave van het geld, door laatste feit verkregen, aangeboden, hetgeen deze op advies van de justitie geweigerd heeft. Voor deze restauratie hebben het rijk en de provincie aanzienlijke sub sidies verstrekt. Smokkelen. Op de Wadden achter Wes- ternieland (Gr.) zijn Maandag 30 bussen met spiritus, elk 10 L. inhoudend, in beslag genomen. De vliegtochten om de wereld. De Amerikaansche wereldvliegers zijn thans van Seattle verder gevlogen naar Vancouver. De Engelsche vliegers moeten wegens zware averij aan hun toestel geruimen tijd te Korfu blijven. Nader wordt gemeld, dat de 4 Amerikanen Zondagmorgen van Seattle zijn vertrokken naar Prince Rupert in Golumbië. Drie dezer zijn daar denzelfden dag gearriveerd. Ze waren sinds 1 Maart te Seattle en moesten daar den geschikten tijd afwachten om naar Alaska te vliegen. Hun toestellen werden voor zien van glijsleden om ze in de kuststreken te kunnen gebruiken als watervliegtuigen. W ildemannen. Op den Lützow Ufer te Berlijn is gister een autobus, die voor een woest rijdende particuliere auto wiide uitwijken, tegen een paal aangereden en vervolgens omgeslagen. Een tiental personen, die boven op de autobus- zaten, werden op straat geslingerd en min of meer ernstig gewond, de reizigers, die in den wagen zaten, moesten door de brandweer uit hun benarde positie worden bevrijd. De chauf feur van de particuliere auto, die door zijn snelle vaart het ongeluk heeft veroorzaakt, reed door zonder zich om de slachtoffers te bekommeren. Ernstig auto-ongeluk. Op den weg van Melun naar Ponthierry heelt een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Twee inwoners van Parijs wilden met hun automobiel een andere passeeren, waarin twee dames gezeten waren, toen beide wagons met elkaar in botsing kwamen. De auto, met de twee heeren erin, werd tegen een boom verpletterd. Beide inzittenden werden op slag gedood. De andere wagen werd beschadigd, maar de inzittenden werden slechts licht gewond. Spoorwegramp. Naar gemeld wordt, is de Turkestan-express nabij Katakoergan in een kloof gestort, waarbij 13 personen zijn gedood en 16 gewond. De Engelsche duikboot,,L.„ 25" die bij de Needies strandde, is weder vlot geko men. Moord? Vrijdagmorgen is onder de gemeen te Zaamslag een 18-jarige jongen, De Vries, bewusteloos in een sloot gevonden. Nadat hij naar de ouderlijke woning vervoerd was, is hij, zonder bij kennis gekomen te zijn, overleden. Later is gebleken dat hij den avond tevoren, toen hij in Terneuzen met een meisje wandelde, het slachtoffer is geweest van de baldagigheid van een troep jongens o.m. had hij een grooten steen tegen het hoofd gekregen. Hij is per fiets uit lerneuzen weggereden, maar den anderen ochtend in bovenvermelden toestand gevonden. Dit heeft de justitie aanleiding gegeven een onderzoek in te stellen. Het parket uit Middel» Opgehelderd. Uit Mondsee (Oostenrijk) wordt gemeld Het is aan de crimineele politie van Salz burg gelukt, een misdaad op te helderen, die den 20sten Mei 1920 te Mondsee werd gepleegd. Op dien dag drongen onverlaten de door haar kunstschatten beroemde parochiekerk binnen en verbraken het reliekschrijn, waarin de gebeenten van den H. Gonrad geborgen waren. De reliquieën waren op het hoogaltaar onder glas geplaatst en rijkelijk met paarlen, siersteenen, goud en zilver getooid. De paar len en steenen waren valsch, maar overigens viel er natuurlijk genoeg Van waarde te ont vreemden. De politie ontdekte in het bezit van een door haar aangehouden houthandelaar een brief, waarin de man werd uitgenoodigd, van de opbrengst van verkochte edelsteenen on middellijk 50.000 kronen te zenden, Nasporin gen wezen uit, dat met de genoemde edelstee nen die, afkomstig van den kerktoof te Mondsee, bedoeld waren. De houthandelaar bleek de hoofdschuldige aan den diefstal te zijn, daar hij tot den roof had aangespoord en er zelfs aan had deelgeno men. Wat de geschiedenis der reliquieën betreft, zij vermeld, dat het lichamelijke overblijfselen zijn van den H. Conrad, die als abt van de stichting Mondsee. den 16den Januari 1145 door sluipmoordenaars overvallen en gedood werd. Telegrammen. DE EXPERTS-RAPPORTEN. BERLIJN, 9 April (draadloos) De tekst van de rapporten der commissies van experts wordt heden te Berlijn verwacht. Het Rijkskabinet zal hedenmiddag bijeenkomen, om den inhoud der rapporten te bestudeeren. SPOORWEGRAMP. NEW-YORK, 9 April (draadloos) Bij Quere- taro (Mexico) stortte een personentrein op een goederentrein, waarbij 40 personen werden gedood en 80 gewond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2