DAGBLMO VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Donderdag 1 Of April 1924. Se, 13918. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Tarieven worden ct. op aanvraag Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws. DE RAPPORTEN DER DESKUNDIGEN. Gistermorgen eindelijk hebben de commissies van deskundigen haar rapporten aan de Com missie van Herstel overhandigd, waarover we gister reeds een en ander meldden. De eerste commissie van deskundigen, die tot taak had een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop de Duitsche begrooting in evenwicht kan worden gebracht, komt tot de conclusie, dat het Duitsche rijk de valuta kan stabiliseeren en de begrooting in evenwicht brengen en tegelijkertijd kan voldoen aan de bepalingen van het verdrag van Versailles. De commissie van deskundigen meent echter, dat geen methode voor het in evenwicht brengen van de begrooting, hetzij tijdelijk of duurzaam, onder de huidige omstandigheden bestaanbaar is, en zij hebben zich gedwongen gezien, hun rapport te baseeren uitsluitend op de hypothese, dat de fiscale en economische eenheid van het Duitsche rijk zal worden hersteld. Hun adviezen zijn gebaseerd op de veronderstelling, dat de economische bedrijvigheid niet gestoord zal worden door eenigen vorm van georganiseerde controle anders, dan die in het plan worden voorgesteld. Alle maatregelen, die deze bedrijvigheid tegengaan, zullen als gevolg hiervan moeten worden ingetrokken, zoodra Duitschland po sitieve stappen heeft ondernomen, in overeen stemming met dit plan, zooals de instelling van een orgaan, waardoor de aangegeven inkomsten de Geallieerde controle passeeren. Dergelijke maatregelen mogen niet opnieuw worden ge nomen, behalve in geval van beslist in gebreke blijven en zelfs in dit geval zijn de deskundigen van oordeel, dat het duidelijk in het eigen financieel belang van de crediteur-regeeringen en van hen, die geld hebben geleend, is, dat zij met aanneming van wederzijdsch vertrouwen den aard van de sancties vaststellen. Het papier-geld dat op het oogenblik in omloop is, moet worden ingetrokken, om plaats te maken voor een enkele, uniforme geldsoort n.l. bankbiljetten van de nieuwe emissiebank, die stabiel moeten blijven op goudbasis, terwijl de bank het fiscaal orgaan van de Duitsche regeering zal zijn en haar zal moeten worden toegestaan, leeningen op korten termijn aan te gaan. Het karakter en het bedrag van dergelijke leeningen moet met zorg worden beperkt en gewaarborgd. De bank zal een kapitaal hebben van 400 millioen goudmark, waarvan 300 millioen moet worden ingeschreven gedeeltelijk in Duitsch land en gedeeltelijk in het buitenland en de rest, 100 millioen, moet worden uitgegeven, voor den aankoop van de werkelijke bezittingen van de Rijksbank. De nieuwe emissiebank, zal worden onder worpen aan het toezicht van een controle commissie, waarin vertegenwoordigd zullen zijn Engeland, Frankrijk, Italië, België, Amerika, Nederland en Zwitserland Het rapport van de tweede commissie die de Duitsche kapitaalv lucht moest nagaan, schat het Duitsche tegoed in het buitenland op 31 December 1923 in totaal op een bedrag van om en bij de 8 milliard goudmark, te weten 6750 millioen Duitsch kapitaal, uitstaand in het buitenland, en 1200 millioen aan buitenlandsch geld, dat in Duitschland wordt vastgehouden. De houding van het Duitsche volk ten op zichte van de betaling der oorlogscrediteuren 4 Het was slechts een eenvoudige breuk, die in een paar weken genezen zou zijn. Maar intusschen was Lothar veroordeeld stil te liggen en had nu tijd en gelegenheid zijn weinig vroo- lijke gedachten en zijn heimzee audiëntie te ver- leenen. Johny, lieve, kleine Johny, wanneer gij maar bij mij waart, dacht hij dikwijls in stormachtig verlangen. Hij wenschte, dat hij vleugels had en moest toch bewegingloos op zijn bed blijven liggen Zijn kamerdienaar beleefde geen vreugde aan hem. Hij was een ongeduldige patiënt en er niet aan gewend ziek te zijn. HOOFDSTUK XXVII. Gravin Susanne was zeer ontstemd naar huis gekeerd. Haar schoonmoeder ontving slechts korte antwoorden op haar vragen naar Lothar's gezondheid. Iedere kleinigheid moest zij Susanne uit den mond halen. De oude dame was te scherpzinnig om niet te bemerken, dat bleek vooral bij de kapitaalsvlucht, welke oor spronkelijk het gevolg was van de onevenwichti ge begrooting en de inflatie. De experts achten het noodzakelijk dat de finitief een einde wordt gemaakt aan de inflatie door middel van het plan, hetwelk door de eerste commissie wordt voorgesteld. De monetaire saneering zal de repatrieering van het Duitsche bezit veroorloven. Het comité stelt vooi, gedurende de over gangsperiode hen v.oor straf te vrijwaren, die onder de bestaande strafbepalingen op de ka pitaalsvlucht zouden vallen, en aan de Duitsche inschrijvers, die zulks met thans in het buiten land belegd kapitaal willen doen voordeelen te geven. Het comité oordeelde het van geen nut, een onderzoek in te stellen bij de buitenlandscbe janken, daar het Duitsche kapitaal over het algemeen verscholen zat. Het Duitsche comité ging echter' na hoeveel in totaal het Duitsche tegoed in den vreemde bedroeg bij het uitbreken van den oorlog. Voorts werd onderzocht., welke verminderingen dit tegoed door verschillende oorzaken heeft ondergaan, met name door het tekort op de handelsbalans, waarbij rekening gehouden werd met de winsten der Duitsche exploitatie van de bezette gebieden in België Frankrijk, Roemenië en Polen. Voorts is be rekend de toeneming van het Duitsche tegoed in het buitenland gedurende den oorlog, be nevens de schommelingen tot aan 31 December. De toeneming was vooral het gevolg van het vormen van 8 milliard goudmark banksaldi in het buitenland. Voorts schat het rapport de toeneming van het Duitsche bezit door den verkoop van goederen, waarden, eigendommen, de verteringen der toeristen in Duitschland, de inkomsten uit de Duitsche bezittingen in de afgestane gebieden etc. biet comité kwam, na aftrek van de oorzaken der bezitsverminderingen, tot een bedrag van om en bij de 8 milliard. Bij de overhandiging der rapporten der ex- perten, hield Dawes een rede, waarop Barthou antwoordde. Barthou prees de arbeid der experten, de technische waarde van de thans overhandigde documenten, tot stand gebracht door belangelooze mannen, die uitsluitend tot doel hadden den vrede te verzekeren, een vrede gevestigd op eerbied vooi het verdrag. De medewerking der Amerikanen is een ge beurtenis, waarvan de tijd het buitengemeen belang zal doen blijken Deze commissies van advies hebben een nieuw tijdperk geopend. De commissie van herstel zal nu haar taak hervatten, wij zullen de moei lijkheden bestudeeren, wij kennen onze verantwoordelijkheid met oprechtheid en goeden wil, en wij zullen ons laten inspireeren door uw conclusies. Wij zijn het tribunaal, dat geen overwinnaars en geen overwonnenen kent, Wij kennen slechts crediteuren en debiteuren, wier rechten en plichten door een openbaar contract geregeld is. De commissie van herstel zal de voorwaarden der toepassing van dat contract hebben te bepalen, wij zullen enkel luisteren naar ons geweten, wij wenschen niets anders dan de we reld de weldaden te brengen van het recht en den vrede. 't Zou inderdaad te hopen zijn, dat nu einde lijk eens, na zes jaar schijn-vredestijd, den eer sten zekeren stap naar het wereld-herstel werd gezet. Duitschland schijnt niet onwillig om zijn er opnieuw een gespannen verhouding tusschen moeder en zoon was en het viel haar niet zwaar, de ware oorzaak daarvan te raden. Een brief van Lothar, dien hij van Rome uit schreef, bevestigde haar vermoeden. Hij deelde haar mede, wat er tusschen hem en zijn moeder was voorgevallen. Gravin Thea zette een eigenaardig gezicht, toen zij den brief las en keek op naar het portret van haar zoon.Daarna gleed haar blik langs de schrijftafel. Een zucht onlshaptQ haar lippen en zij zag lang, in gedachten Vprzpnjsen, op den brief neer. Maar tóen kwam er een glimlach op haar gelaat en zij las verder. Lothar deelde haar nog mede, dat hij op het punt stond naar buiten te gaan en verzocht haar den ingesloten brief- aan Johny te geven. De brief yan Lothar aan Johny bevatte als steeds, een nauwkeurige beschrijving van zijn leven, terloops vermeldde hij ook dat graaf Liebenau met zijn dames in Rome ge weest was en dat hij veel met hen tezamen ge weest was. Maar omtrent de plannen zijner moe der schreef hij geen woord. Den lentestroomen joegen over het land, sneeuw en ijs waren verdwenen. In de aarde rekten en strékten zich, duizende geheimzinnige krachten en schuchtere kiemen drongen naar het licht. In het Wildenfelserpark lag een groen waas over de hoornen. lederen morgen kon gravin Thea vanuit haar venster zien, dat die verplichtingen naar vermogen te voldoen, maar laat van den anderen kant Frankrijk weer niet 't onmogelijke gaan eischen, want anders komen we steeds verder van huis. Binnenkort zullen de besprekingen over de rapporten wel beginnen, hopen we, in een ,ver- zoeningsgezinden, eendrachtigen geest. De eerste Duitsche en Amerikaansche pers stemmen zijn overigens niet van gelijkluidende opinie, sommige zelfs een weinig pessimistisch. De hoofdzaak is echter wat Frankrijk doen zalof 't o.m. bereid zal zijn 't Roergebied te ontruimen. FRANKRIJK EN RUSLAND. Poincaré heeft opnieuw verklaard, dat Rus land eerst zijn schulden moet erkennen, voordat Frankrijk onderhandelingen met de Sovjets aanknoopt. KONING GEORGE EN GRIEKENLAND. Koning George II van Griekenland heeft van uit zijn verblijfplaats Brasow (Transsylvanië, een proclamatie gericht aan het Grieksche volk, waarin hij o.a. het volgende zegt ,,Ik besteeg onder tragische onstandigheden den troon, liet mij steeds door liefde voor het vaderland leiden en besloot plechtig, de mij door de grondwet opgelegde plichten trouw na te komen en mij te verheffen boven de ramp zalige partijtwisten, die het land uiteenscheur- den. Een organisatie van officieren, die alle plichtsbesef had verloren, maakte zich schul dig aan anarchie en vertrapte de constitutie. Hoewel ik geduldig tot 't uiterste ben en voor geen opoffering terugdeins, maakte die militaire bond het door de plichtsverzaking zijner leden noodig, dat ik door mijn stilzwijgendheid het aangerichte kwaad niet vergoelijk, maar open lijk protest aanteeken wegens de misdaden jegens de natie begaan. Ik eisch mijn recht op tot vervulling van mijn koninklijke plichten, do.or de grondwet vastgesteld." Hieruit volgt, dat de Grieksche koning vrij willig geen afstand van den troon zal doen. HUGO STINNES. Volgens de jongste berichten is de toestand van Hugo Stinnis dusdanig verergerd, dat nog slechts weinig hoop op beterschap bestaat. ALLERLEI. Uit München. Hitler's z.g. adjudant, Esser, tegen wien, wegens deelneming aan den Putsch van 8 Novmber j.l. een vervolging was ingesteld, doch die sedert dien spoorloos verdwenen was, is gister te Landsberg, waar Hitier zijn vesting straf doorbrengt, gearresteerd. Staten-GeneraaL van de oorlogswinst en groote crisisuitgaven. Na de pauze zet de heer Kramer zijn rede voort Hij vraagt maatregelen tegen het funeste spion- nagestelscl en. afschaffing van de poenale sanctie. Spreker ontkent, dat de spoorwegstaking in Indië een politieke staking was, en vraagt publi catie van het rapport van den verzoeningsraad. De heer De Waal M a 1 e f ij t (A. R.) con stateert, dat er belangrijke stap is .gedaan naar de sluitendmaking van het budget. Hij brengt hulde en dank aan den Gouv.erneur- Generaal voor den door hem gepresteerden bezuinigingsarbeid. De heer Haazevoet (R. K.) verdedigt den Minister tegen-iet verwijt, dat hij weinig of geen rekening zou houden met de meeningen en uitspraken van den Volksraad. De roeringen in Indië schrijft hij niet toe aan het beleid van de regeering, al waarschuwt hij den Minister tegen te groot optimisme. De heer Haazevoet bespreekt voorts de tegenwerking, die wordt ondervonden door missievereenigingen, die zedelijke verheffing voor het volk wenschen te brengen. Zoo werd op Ambon het permanent verblijf geweigerd aan een R.K. geestelijke. Aan R.K. geestelij ken is ook bezoldiging geweigerd. Ten opzichte van de concessies op Nieuw Guinea sluit spr. zich geheel aan bij het uitne mend betoog van den heer v. Kettwich Ver schuur. De vergadering wordt verdaagd tot heden 11 uur. Dan is het woord aan den heer Ver kouteren. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag, 9 April. Aan vle orde is de voortzetting van de behan deling van de Indische begrooting. De heer Kramer (S. D.) critiseert de on volledigheid van de memorie van antwoord, spreekt van klasse- en rassenjustitie en betoogt het uit van het bureau van arbeid. Hij behandelt verder dé onderwijskwestie en zegt, dat ver hooging van sqhoolgeld en intrekking van studie beurzen van grooten invloed zijn geweest op het schoolbezoek Hij wenscht uitbreiding van de gouvernements rubbercultuur. Hij betoogt verder, dat de tekor ten jn Indië niet zijn ontstaan door te uitgebrei- den staatsdienst, doch door-te geringe heffing sluier dichter en dichter werd. Met dankbare oogen genoot zij van het ontwaken der natuur om haar heen, maar zij voelde, dat haar krachten merkbaar afnamen. Naar buiten kon zij niet meer gaan. Langzaam verminderden de krachten van een wezen, dat lange jaren in goedheid en zachtmoedigheid Wildenfels bestuurd had. De ouderdom liet plotseling zonder genade zijn rechten gelden. Grill en Johny weken bijna niet meer van haar zijde. Johny moest met geweld van haar verwijderd worden, teneinde eens af en toe een uurtje,van de frissche lucht te genieten. Gravin Susanne bracht haar schoonmoeder iedèren morgen een beleefdheidsbezoek. Eens vroeg zij den dokter of er eenige reden tot bezorgdheid bestond. De dokter gaf een voorzich tig antwoord, sprak van hoogen leeftijd en ver val van krachten. Toen kwam op goeden dag het bericht van Lothar, dat hij gevallen was cn zijn enkel ge broken had. Hij berichtte zijn ongeluk op humoristische wijze, teneinde zijn familieleden niet te verschrik ken, maar gravin Thea viel toch in onmacht. Haar. zwak lichaam was voor dergelijke opwin dingen niet sterk genoeg meer. Ook Johny's hart klopte onrustig, vol angst en zorg. Zou Lothar goed verpleegd worden, zou het hem aan mets ontbreken Maar hij schreef, dat zij zich geenei- lei zorg om zijnentwille moesten maken, liet TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag9 April. De arbeidsbegrooting wordt verder behan deld. De heer Smeenk (A. R.) juicht de afschaf fing van de eenheidsrente toe, doch is tegen de eenheidspremie, daar het verband tusschen pre mie, loon en rente verloren gaat. Flij keurt de samenwerking van ziekte- en ongevallenverzeke ring af en vreest dure administratie van de ziekteverzekering en langdurig uitstel van de invoering daarvan De heer Bakker (G. H.) bepleit behoud van de particuliere ziekenkassen, die" uitmuntende organen voor uitvoering van de ziekteverzeke ring zullen blijken. De heer Van Rappard (V. B.) bestrijdt de bondsvorming, waardoor veel kapitaal aan de productie wordt onttrokken. De heer B i e r e m a (V. B.) wil de gemeenten laten behouden de wiskunde reserves voor per soneel, dat ontslagen wordt. De heer Van G ij n (v, b.) zal tegen de tijde lijke afwijking van art. 20 der Invaliditeitswet stemmen. De heer Snoeck Henkemans (C. H.) heeft ernstige bezwaren tegen reorganisatie, waardoor de sociale verzekering zal ophouden een eigen instituut met eigen leiding te zijn. Hij is er ook tegen, dat de particuliere ziekenkassen om hals worden gebracht. De verzekering wordt een aanhangsel van het arbeidscontract en zal bovendien zeer duur worden. Na de pauze is de verleden week voorgestelde motie-S chape r, waarin de volledige toepas sing van- de Arbeidswet wordt gevraagd, aan genomen met 39 tegen 30 stemmen. Voor stem den de linkerzijde, behalve de Vrijheidsbond, mej Van Dorp en Braat de katholieken, behalve de heer Kooien, en de heer Smeenk (A. R.). ,;§Bij de voortzetting van de behandeling van de arbeidsbegrooting zegt de heer Oud (V. D.). onaangenaamste was van de zaak, dat hij eenige weken zou stil moeten liggen. Gravin Thea herstelde zich slechts met moei- te. Twee dagen later kwam Johny van een wandeling naar het dorp terug. Gravin 1 hca had haar met een boodschap daarheen gestuurd, liet was 's middags vier uur. Ga heel zacht naar binnen, juffrouw, Johny, mevrouw slaapt, ik heb zoo juist eens gekeken. Johny knikte. Het was nu volstrekt geen zeldzaamheid meer, dat de oude dame op onge wone tijden sliep. Zacht trad het jonge meisje binnen, zooals zij ook anders deed en zei te zich met een handwerkje aan het venster. Gravin Thea lag nog op de canapé. Haar gezicht lag in den schaduw, zoodat Johny het niet kon zien. Na een poosje legde zij haar werk neer en luisterde. Het was alsof er een zachte zucht uit de richting van de canapé gekomen was en het kwam haar voor, alsof de oude dame zich in de lengte had uitgestrekt in haar slaap. Daar echter alles stil bleef, nam zij haar werk weer op. Maar vreemd een rilling voer haar door de leden, alsof het koud was in de kamer. Bezorgd stond zij op. Grootmama had het thans zoo gauw koud en zij wilde eens zien, of zij wel warm was toegedekt. Op haar teenen sloop zij naar haar toe, ten einde de slaapster niet te wekken. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1