DE PHOENIX DAGBLAD MOOR SGHiEBAMEW Verven en Stoomen FEUILLETON. Het familie-geheim. 4.7s$a Jaargang. Vrijdag 11 April 1924. n». 19919. Advertentiën 15 regei3 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelirigen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nümmers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering i 5U0 bij levenslange geheele invaliditeitf 2tKTbIj verlies van een hand, voet of oog f 290 bij doodf 500 bij verlies van een duim; f60 bii verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Hol3.Algem.Verz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Ruitenlandseh Nieuws. I)E RAPPORTEN DER DESKUNDIGEN. Persstemmen. De aanbevelingen van het rapport der eerste expertscommissie worden te Londen vrijwel algemeen gunstig opgevat en beschouwd als een weg ter ontkoming aan jarenlange onzeker heid omtrent de kwestie van herstel. Verwacht kon worden, dat de Engelsche openbare meening evenveel nadruk legt op het oordeel van de Dawes-commissie nopens de economische vrij lating van de Roer als van de stellige bevinding dezer commissie, dat Duitschland niet onmachtig tot. betalen is. De Evening Standard" liet zich gisteravond in een hoofdartikel over het rapport als volgt uit' ,,De tijd zal leeren in hoeverre het rapport door alle betrokken regeeringen zal worden goedgekeurd. Frankrijk moet, evenals ieder ander, ten slotte de feiten onder de oogen zien, Het kan niet van anarchie in Duitschland voor deel trekken en ter zelfder tijd de vruchten van Duitsche orde plukken. Het kan niet door be zetting van Duitsch gebied industrieele voor- deelen in den zin van reparatie-betalingen ver wachten. Duitschland kan deze betalingen al léén doen, wanneer het de vrije beschikking over zijn hulpbronnen heeft. Wat het overige betreft, kan niet worden betwijfeld, clat Duitsch land hetzij moedwillig of wegens zwakte de rol van frauduleus bankroetier heeft gespeeld. De inflatie van de mark bezorgde het een ont zaglijke winst ten koste van den vreemdeling. Groote kapitalen werden naar elders gesmokkeld buiten bereik van de Duitsche regeering of van de geallieerden. De belastingen waren ten eenen- male onvoldoende en werden op groote schaal ontdoken. Dit moest veranderen. Ofschoon er in Duitschland stellig armoede werd geleden, waren er toch ook ontzaglijke rijkdommen, hetgeen ieder reiziger op het Continent heeft kunnen waarnemen. Die rijkdommen dienen bij te dragen tot het herstel van het Duitsche crediet ter voldoening van Duitschlands credi teuren. Het is inderdaad niet de minst bevredi gende kant van de rapporten der experts, dat deze, hoewel daarin voor Duitschland de voor waarden, welke voor de nakoming van zijn ver plichtingen onontbeerlijk zijn, worden geëisclT, ten eenenmale de aanvaarding weigeren van het beginsel, dat de overwinnaars moeten verliezen en de schuldige partij ontkomt aan de betaling van rechtmatige schadevergoeding." De Fransche bladen bespreken gunstig de rapporten der experten en wijzen erop, dat de deskundigen erkennen, dat Duitschland betalen kan en tevens dat het noodzakelijk is voor de geallieerden, sancties te voorzien voor 't geval Duitschland in gebreke blijft. Dit is een recht vaardiging van de Fransch-Belgische politiek. Dat is een waarschuwing, schrijft de „Jour nal" die de Duitschers niet in den wind moeten slaan. De Matin" schrijft De experten hebben een betalingsmachine geconstrueerd, die de regelmaat heeft van een uurwerk, en onmid dellijk in werking kan worden gesteld. Maar alles hangt af van de houding van Duitschland. De „Petit Parisien" acht deze rapporten een grooten stap op den weg naar een overeenkomst. 85 Zij boog zich voorover, om de warme deken over haar te leggen, die voor zulke gevallen steeds gereed lag op een stoel naast de canapé. Daarbij raakte zij even gravin Thea's hand aan. De "hand was koud en stijf. Zij greep er nu in plotselingen schrik naar en trok 't gordijn terug, dat een schaduw op het gezicht wierp. Zij blikte ontzet in het gezicht ecner dpode. Een doffe kreet ontsnapte haar horst. Grill kwam toegesneld. Johny snelde haar tegemoet en klemde zich aan haar vast, alsof zij een steun noodig had. Grill L goede Grill het is niet waar zeg mij, dat het niet waar is smeekte zij builen zichzelve van angst. Grill legde haar armen om het sidderende meisje. Zoo traden zij tezamen vooruit. De oude trouwe ziel zag direct, dat haar meesteres was ingeslapen, om niet meer te ontwaken. Zacht en voorzichtig legde zij haar hand over de oogen van haar beminde meesteres. Toen vifl zij weenend op de knieën en kuste de hand der doode. Het is waar, kindje, zij is dood, snikte zij. Johny viel naast haar neer eri omvatte met De bladen te New York noemen de rapporten der experts eenstemmig bewonderenswaardige documenten, welke een definitieve regeling in houden, terwijl tegelijkertijd Duitschland in staat wordt gesteld, opnieuw op financieel en economisch gebied vasten voet te krijgen. HUGO STINNES. f De bekende Duitsche „Kaufmarm" Hugo Stinnes is gisteravond te Berlijn bij volle bewust zijn overleden. Hugo Stinnes werd op 12 Februari 1870 ge boren te Mülheim a.d. Roer na voor koop man opgeleid te zijn heeft hij een tijd als mijn werker gearbeid en werd in 1890 in de firma Matthias Stinnes opgenomen. In 1893 stichtte hij een eigen firma, met talrijke afdeelingen in Duitschland en in het buitenland. Hij stond te ven saan het hoofd der Stinnes-mijnen bij Essen en speelde sedert 1903 een leidende rol in het; kolen-syndicaat. Sedert 1920 was hij, voor dé Duitsche Volkspartij, lid van den Rijksdag. Stinnes heeft pionierswerk verricht voor do electriciteitsverzorging en den aanleg van wegen in het Duitsche industriegebied. Hij is de stichter van het Stinnes-concern, de grootste trust de-r Duitsche grootindustrie, die verscheidene con cerns van de mijnbouw-, de electriciteits- en de fabrikaten-industrie omvat. Het is geheel .inge- richtvolgens het stelsel dervertioale concentratie, zoodat in éénzelfden trust alle industrieele ope raties, van af de productie der grondstoffen tot de aflevering van het geheel afgewerkt product vereenigd zijn. Zoo was Stinnes tegelijk betrokken bij de grondstoffen-exploitatie in Duitschland en het buitenland, bij de scheepvaart (A. G. Hugo Stinnes für Seeschifl'ahrt und Ubersee- handel in Hamburg) en het courantenwezen. DE MICUM-VERDRAGEN. De industrieele Commissie van Zes heeft gister te Berlijn de besprekingen met de Rijks- regeering voortgezet. Naar aanleiding van deze beraadslagingen zou de Commissie van Zes heden tc Dusseldorp de onderhandelingen met de Micum voortzetten. ENGELAND EN RUSLAND. De Russische gedelegeerden bij de Brilsch- Russische onderhandelingen zijn te Londen aangekomen De voornaamste leden der Russische delega tie zijn Rakowski, de nieuw benoemde zaak gelastigde te Londen, Scheineman, Tomsky en Preobazhenski. BELGIE. De afdeelingen der Kamer hebben gister middag met 79 tegen 55 stemmen het door de katholieke afgevaardigden ingediende wets voorstel aangenomen, krachtens hetwelk aan de vrouwen het kiesrecht zal worden verleend voor de verkiezing van leden van de provinciale raden. Het is nog niet bekend, wanneer de Kamer zich definitief hierover zal uitspreken. PEBZIE. In een geheime zitting van de Perzische na tionale vergadering is een motie van vertrouwen in den premier, Riza Khan, roet 86 tegen 20 sterpmen aangenomen. DE OPSTAND JN TURKESTAN. Turkestan is zooals reeds gemeld, in opstand gekomen tegen liet bolsjewistisch regime. Een gedeelte van de provincie Ferghana is door de opstandelingen bezet. Het heeft den 20.000 man van het leger der revolutionnairen weinig- moeite gekost schrik en ontsteltenis te brengen onder het handjevol sovjet-ambtenaren, die deze Mohammedaansehe autonome republiek bestuurden. Thans wordt- de stad Khiva door de revolu tionnairen, die meest allen fanatieke Mohamme danen zijn, bedreigd. Het schijnt, dat de tsaristi sche officieren zich aan het hoofd van de bewe ging hebben geplaatst. De bevolking zou groolendecls Op de hand der opstandelingen zijn in verband met de graanbelasting en de anti-godsdienstige pro paganda der boisjewiki. Te Moskou meent men, hier met een der meest ernstige anti-bolsjewistische opstanden te doen te hebben, tot dusverre ooit voorge komen. De sovjet-regeering heeft sterke troe- penafdeelingen van het roode leger naar Tur kestan gezonden om den opstand te bedwingen. Het opstandelingen leger heeft evenwel de beschikking over goede moderne artillerie en is goed geproviandeerd. De eigenlijke aanleiding tot den opstand moet gezocht worden in de terechtstelling van den 14 jaar ouden zoon van den Khan van Khiva le Moskou, alsmede van tien vooraanstaande ambtenaren in Turkestan, nu een maand ge leden, in verband met het feit, dat volksstam men uit de bergen zich meester hadden ge maakt van Khiva. Zij werden spoedig weer verdreven maar de veroordeelden werden voor het gebeurde verantwoordelijk gesteld. Na hun executie, die bij de bevolking veel wrevel wekte, ontstonden de revolutie-plannen. ALLERLEI. Uit Gonst.antinopel Uit Angora wordt ge meld, dat het drankverbod is afgeschaft. De belasting op alcoholische dranken is ver viervoudigd. Op geïmporteerde dranken zal een twaalfvoudig douane-recht worden betaald. De regeering is gemachtigd om binnen drie' maanden de fabricage, verkoop en uitvoer van sterke dranken te monopoliseeien. Uit CorstantinopelIn verband met de door de Turksche regeering gelaste sluiting van de scholen, welke de religieuze emblemen niet uit de lokalen hebben verwijderd, hebben de buitenlandsche vertegenwoordigers bij wijze van mededeeling, een vriendschappelijke col lectieve nota aan de Turksche regeering gericht, waarin wordt gewezen op het ongemak van dc sluiting. De regeering heeft echter geantwoord, dat zij haar standpunt handhaaft. Uit Berlijn Te Kief zijn gister 4 van de 18 intellectueelen (de professoren) die voor het Revolutionnaire Tribunaal terechtstonden, ter dood veroordeeld. De anderen werden tot ver schillende vrijheidsstraffen veroordeeld. UT Parijs De Kamer heeft den datum van het wetgevend mandaat op 6 jaar bepaald, met dien verstande, dat om de twee jaar één derde gedeelte der leden zal aftreden. Uit Dresden De beruchte Max Hölz, die o. m. is veroordeeld tot levenslang eerverlies, is door de communisten als eerste op de lijst Chemnitz-Zwickau geplaatst voor de Rijksdag verkiezingen. Telef ló. haar jonge, warme handen het smalle fijne gezicht der oude vrouw, dat de majesteit van den dood nog veredeld had. Grootmama, lieve, goede grootmama zijt ge nu voor altijd van mij weggegaan, wilt ge mij niet nog^eenmaal aanzien met uw lieve, goede oogen snikte zij en kuste den kouden, bleeken mond, als wilde zij haar op deze wijze doen herleven. Grill trok.haar terug. Johny sloeg haar handen voor haar gelaat. Grill, lieve Grill, nu ben ik geheel alleen en verlaten. Grill streek haar vertroostend over het haar. Dat verhoede God, juffrouw Jolmy. Onze goede Jonker is er toch ook nog. Johny wrong haar handen in plotselinge smart. Hoe vreeselijk zal het hem treffen, Grill en hij kan niet eens hierheen komen met zijn gebroken been. Grill droogde haar tranen. Ik moet thans naar de jonge mevrouw gaan, kindje. Blijf zoolang hier ik kom direct terug. Er moet in ieder geval aan den jonker getele grafeerd worden. Gravin Susanne nam het bericht van den dood harer schoonmoeder zeer rustig op. In gezelschap van Grill ging Susanne naai de vertrekken harer schoonmoeder. Het was te. verwachten, juffrouw Grill, Mama was in den laatsten tijd zeer verzwakt. En zij heeft een hoogen leeftijd bereikt, zeide zij. Johny week terug van het bed der doode, toen gravin Susanne binnentrad en haar met. kouden blik opnam. Zij en Grill stonden bedrukt, achter in de. kamer, terwijl gravin Susanne een kort geheel uitsprak. Het bewustzijn, dat die trotsche, koude vrouw haar onverzoenlijke vijandin was, woog als een vreeselijke last op Johny's ziel. Grill moest nu de beambten en de bedienden laten bijeenroepen, Zij stelden zich allen in de groote zaal op en gravin Susanne verkondigde hun op plechtige wijze, dat gravin'T hea zooeven overleden was. De vlaggen op het kasteel werden halfstok geheschen en talrijke boden werden naar alle zijden uitgezonden, om de treurmare mee te deelen. Een hunner bracht het telegram aan jonker Lothar naar de post. GravinSusanne had het zelf opgesteld en toen zij het teekende, dacht zij er met heimelijke bevrediging aan, dat hij thans niet naar huis zou kunnen komen. De begrafenis van gravin Thea moest werke lijk zonder Lothar plaats vinden. Hij had als antwoord op de droeve tijding een lang- telegram gezonden, dat zijn groote droefenis weergaf, juist nu aan het ziekbed gebonden te zijn. Hij liet er een langen brief op volgen mét allerlei bepalingen en stelde zijn terugkeer in uitzicht, zoodra hij weer zoover hersteld zou zijn, om te- kunnen reizen. Gravin Susanne antwoordde daarop, dal Thans hebben de communisten bij de Sak sische regeering- een voorstel ingediend, om het eerverlies van Hölz op te heffen en hem terstond in vrijheid te stellen, ten einde hem in staat te stellen voor zijn verkiezing te werken. -Uit Londen Ondanks het feit, dat de werkgevers in het scheepsbouwbedrijf besloten hebben de algemeene uitsluiting tot hedenavond uit te stellen, ten einde de wilde stakers te Sout hampton gelegenheid te geven, den arbeid te hervatten, hebben deze met 538 tegen 47 stem men besloten, niet aan het werk te gaan. Binnen I and. Georganiseerd overleg rijksambtenaren. Dezer dagen heeft de Centrale Commissie voor georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken vergaderd. Het eerste gedeehe der vergadering werd bijgewoond door den secretaris-generaal in algemeencn dienst, rnr. J. B. Kan, die namens de regeering eenige mededeel ingen voorlas, namelijk dat eenzelfde regeling van salariskorting voor het geheele rijkspersoneel zou gelden, hetgeen der commissie reeds bekend was uit de gepubli ceerde memorie van antwoord op het wetsont werp 307 in zake de leden der Algemeene Reken kamer dat de regeering in den brief van de. Centrale Commissie van 3 dezer geen enkel overtuigend argument kon vinden om wijziging te biengen in haar voornemens van 1924 dat zij bereid is, ten aanzien van het treffen van een of meer overgangsbepalingen voor 1925 met redelijke voorstellen der commissie ernstig rekening te houden dat de regeering niet bereid was, den brief van 3 April aan de Tweede Kamer over te leggen, daar de zakelijke inhoud reeds was gepubliceerd, en dat de commissie of leden der commissie voort aan hun medewerking in het overleg niet af hankelijk mogen maken van het door de regee ring a priori voldoen van hunnerzijds te stellen voorwaarden. Besloten werd, eenigszins uitvoerig op deze voorgelezen mcdedeelingen te antwoorden. De commissie stelde voorts baar advies vast inzake vergoeding bij verschijnen voor den Pen sioenraad en het tarief van inkoop van dienst tijd. De Wcsterschelde. De Nederlandsche rijkswaterstaat heeft aan W. A. van den Tak's Bergingsbedrijf te R'dam opgedragen, het in de Westérschelde nabij Bath gezonken Belgische stoomschip Sierra Grande met de lading op t-e ruimen tot een diepte \an ten minste 10 meter onder laagwater. Met de voorbereidende maatregelen is reeds begonnen het eerste dynamiettransport zal vandaag te Bath aankomen. Het Conflict in de Textielindustrie. Naar wij vernemen had de heer Zaalberg zich Donderdagmorgen nog niet tot de organisaties der arbeiders gewend in verband met haar voorstel om nader over het bemiddelingsvoorstel te beraadslagen. Volgens officieuse mcdedee lingen zouden de werkgevers verder overleg niet hebben afgewezen. Door het onverstandig en hatelijk optreden van dc „moderne" organisatie tegenover de Katholiek en Christelijk georganiseerd en, blijkt de verhouding tusschen de arbeidersbonden ti niet beter op te worden. hij maar rustig eerst zijn genezing moest af wachten, zij zou wel voor het noodige zorg dia gen. Gravin Thea had, zooveel zij wist, geen testament nagelaten. Dat was ook wel over bodig, gezien hij dc eenige erfgenaam was. Na tuurlijk zou men zoo royaal mogelijk voor de bedienden van gravin Thea zorgen. Johny s naam werd van weerskanten niet. geïioemu. Lothar verzweeg dien met opzet, daar hij van Rome uit geen beschikkingen wilde treiten, waarvan zijn moeder misschien toch geen notitie zou nemen en gravin Susanne bad bepaalde plannen met het meisje, die zij Lothar niet Wilt e verraden. De begrafenisplechtigheden waren geheel m overeenstemming met de hooge positie en den rijkdom der familie Wildenfels. Susanne had met zorg alles geregeld en ontving de condo- léanties met voorname waardigheid. Men be treurde algemeen, dat Lothar door zijn ongeval verhinderd was zijn grootmoeder de laatste eer te komen bewijzen. Maar nog veel meer had men medelijden met het bleeke, slanke meisje in de zwarte kleeren en met den rijken schat van haarvlechten op het. jonge hoofd. Men kende voldoende de eigenaardige verhouding van Johny tot de beide gravinnen, om niet te ver moeden, dat het levenspad van het jonge meisje in de toekomst niet over rozen zou gaan. Immers reeds thans speelde zij een ondergeschikte rol. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 22-inwiMUwmjim m i»i«Mwinww»T^wiiiw*wniiifi«niri-,iT*'*''— 99

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1