DAGBLAD WO GRSCHIEDAM V 0MSTREKEM FEUILLÊTOC" alleen in pakjes Het famiiie-geheim. 47ste Jaargang. Zaterdag 12 April 1024. No. 13920 - 5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Abonnementen per 3 maanden 2.70, per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummeis 4 cent met Officieel Kerkbericht 10 c.ts. ÏjiierroïTunimiial 35 Postbus 39. sjkPcSfivf. Advertentiën: 1** 0-- week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen To ct. per regel. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. toegezonden. Incassokosten worden jerekend. Tarieven worden op aanvraag (Ui'atis-Ougevailenverzekcriug f590 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een Hand, voet of oog f 290 bij dood f 299~bg V?",®e" duim; f 60 bij verlies van een wijs vinger; f 15 l7 "^rlies vanelkcn anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door jeHoll.A^ het artikel in Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD~ Bij of krachtens weiten of verordeningen voo» geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. INENTING. Ter algemeene kennis wordt gebracht lo. dat aan te vangen op Woensdag 16 April a.s., tot en met Augustus d.a.v. iederen Woens dagmiddag in den St. Joris Doele door de Ge- meentegeneesheeren zitting zal worden gehouden tot het van doen inenting en herinenting tegen pokken 2o. dat die zittingen gehouden zullen worden van 11/i21/2 uur des n.m. ten behoeve van hen, die kostelooze inenting of herinenting verlangen, en van 21/23 uur des n.m. ten behoeve van hen die inenting of herinenting verlangen tegen een aan de Gemeente te betalen recht van 50 cent per hoofd. Voor een juiste vermelding in de vaccine- bewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen is het gewenscht, dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Schiedam, 12 April 1924. VERKEERSREGELINGEN. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat heden zijn afgekondigd de op 10 April 1924 vastgestelde wijzigingen van de Verkeersrege lingen in de Gemeente Schiedam. Volgens deze wijzigingen is de Breede Markt- steeg voor alle verkeer wederom opengesteld, doch het gedeelte van de Schie tusschen Ooie- vaarssteeg voor alle rij verkeer afgesloten, ter wijl deze straat vanaf de Breede Marktsteeg niet mag worden bereden met rij- ol' voertuigen, waarvan de asbelasLing meer dan 1500 K.G. bedraagt. HINDERWET. Burgemeester en Weihouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 10 April 1924 VER GUNNING VERLEEND aan N. H. VAN SE- TER3 tot uitbreiding van de meubelmakerij in het pand Boterstraat 66, kadaster Sectie B, No. 1333, met een electromotor van 5 P.K. ter vervanging van 2 elcctromotoren van resp. 1 en 2 P.K.,drijvende een gecombineerd vlak- en vandiktebank. S c h i.e d a m, 12 April 1924. Buitenl&ndseh Nieuws. DE RAPPORTEN DER DESKUNDIGEN. Het rapport der eerste commissie van experts heeft ook te Rome een voortreffelijken indruk gemaakt. Het wordt in regeeringskringen als alleszins bevredigend beschouwd. De „Tribuna" wijst er op, dat de bevindingen van de experts overeenstemmen met de mee ning, die Mussolini volgens het blad in Januari 1923 reeds tot uitdrukking bracht. De Commissie van Herstel heeft gistermiddag in een voltallige bijeenkomst het volgende be sluit genomen. Dc C. v. H. is na nota te hebben genomen van de rapporten der commissies van experts, van meening, dat deze een practische basis bieden voor een spoedige oplossing van de kwestie van het herstel. Zij is derhalve ter- 86 Gravin Susanne had haar een plaats naast Grill aangewezen. Johriy was zelf te zeer ge schokt door het smartelijk verlies, dat haar getroffen had, om zich volkomen van haar positie bewust te zijn. Slechts over een ding maakte zij zich ongerust. Zij had onmiddellijk een brief aan Lothar geschreven waarin zij hem haar geheele zieleleed bloot legde, en zij had ge hoopt, daarop onmiddellijk een antwoord te zullen ontvangen. Maar dit antwoord kwam niet. Het kwam evenmin de volgende dagen. Johny werd steeds ongeruster. Was Lothar's toestand verergerd Kon hij niet schrijven HOOFDSTUK XXVIII. Den tweeden dag na de begrafenis van gravin Thea trad Grill Johny's kamer binnen. Juffrouw, Johny, gij moet onmiddellijk bij mevrouw komen, zij heeft u laten roepen. Johny's droevig gezicht werd nog een weinig stond en binnen de grenzen harer bevoegdheid bereid, de conclusies daarvan goed te keuren en de methoden, daarin vervat, toe te passen. Ten einde de toepassing van het program dei- experts te bevorderen en te bespoedigen, is de C. v. H. voornemens de conclusies van de rapporten aan de betrokken regeeringen aan te bevelen. De C. v. H. is evenwel verplicht haar defini tieve goedkeuring en het initiatief uit te stel len, totdat de Duitsche regeering zich bereid heeft verklaard tot medewerking bij de uitvoe ring van de plannen der experts. Te dien ein de zal de commissie op 17 April gehoor verleenen aan gedelegeerden der Duitsche regeering, ten zij deze er de voorkeur aan geeft een schriftelijk antwoord te zenden. Dit besluit is terstond aan de Kriegslasten- kommission medegedeeld. Naar verluidt, is men het er in Berlijnsche kringen over edns, dat de voorstellen van de Commissies van Experts, dienen te worden aan genomen. De Engelsche regeering heeft door haren gezant te Berlijn doen mededeelen, dat zij de voorstellen zal aanvaarden. UIT DE ENGELSCHE INDUSTRIE. Uit Londen meldt Reuter Bij de stemming onder de mijnwerkers over de gedane loonvoorstellen zijn deze verworpen met 338.650 tegen 322.392. Deze uislag der stemming beteekent evenwel nog geen staking. De uitsluiting in het Engelsche Scheepsbouw bedrijf ving gisteravond aan. ALLERLEI. Uit Melbourne De twee laatste verkiezingen voor het parlement van West-Australië zijn ook gewonnen door de Labour Party, welke thans over 26 zetels beschikt. Alle burgerlijke partijen samen hebben 24 zetels. Uit Londen Gister heeft het Lagerhuis het wetsontwerp tot ratificeering van het vredes verdrag met' Turkije met algemeene stemmen in derde lezing aangenomen. Uit Sofia De ministers uit het boeren- kabinet-Stamboeliiski zijn vrijgesproken. Uit Londen In den ouderdom van 110 jaar is te Kaap de Goede Hóóp overleden de oud-strijder Charles Hoster, die in 1854 in den Krim-oorlog gewond werd. Volgens een mededeeüng uit een brief, wel ken de Gross Deutsche Zeitung" op 4 dezer uit Rome heeft ontvangen, zijn Von Kalir, Von Lossow en Seisser te Rome. Stalen-GeneraaJ. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 11 April. Voortgezet wordt de gisteravond aangevan gen behandeling van de ontwerpen betreffende dc herziening van de bepalingen betreffende de. rechten en verplichtingen der ambtenaren. De heer Dresseliiuys (V. B.) acht sa- iariskorting voor het sluitend maken van de begrooting noodig, maar verlaging van de reeds*, schrale salarissen bij de rechterlijke macht is ungewenscht. Art. 40 van het Bezoldigingsbesluit was een politieke blunder, een oeconomische dwaasheid en een onwettigheid. Spr. erkent de bevoegdheid der regeering het artikel in te trekken, maar verkregen rechten worden daar door niet ongedaan gemaakt. De regeering moet desnoods een financieel offer brengen voor het herstel van het zedelijk onrecht. Door welwil lend overleg is een resultaat bereikbaar. Spr. behoudt zich zijn stem voor. De heer Troelstra (S. D.) betoogt, dat de treurige toestand der financiën bij het afleg gen van de belofte van art. 40 was te voorzien. Spr. erkent, dar art. 40 moet worden ingetrok ken, maar door overleg, waarbij onbevangen naar bevrediging van wederzij asch verlangen wordt gestreefd. De regeering was onmachtig om een bezuiniging tot stand te brengen die meer hoofdbrekens zou kosten. Bet wetsontwerp is een misdaad tegen de moreele gezindheid van het NederJandsche volk. De heer van S c h a i k (R. K.) acht het wets ontwerp overbodig, daar eenzijdige salarisver laging geoorloofd is. Door dit ontwerp worden echter rechten ontnomen, die spr. niet erkent, maar die volgens sommigen bestaan. Waarom doet de regeering dit De heer Schokking (G. H.) wil de kor ting voor gehuwden in 1924 beperken tot 5 pet. Spr. acht het wetsontwerp betreffende intrek king van artikel 40 overbodig. De heer R u t g e r s (A. R.) acht het ontwerp noodig om een toestand van onzekerheid met langdurige processen te voorkomen. De heer Nolens (R. K.) wil het groote be zwaar dat hij heeft nog eens uiteenzetten. De hoofdvraag is deze, dat medewerking wordt ge vraagd om de gelegenheid weg te nemen, dat de rechterlijke macht een poging van de ambte naren om zich op art. 40 te beroepen, met suc ces zou bekronen. Zonder nadere inlichtingen aarzelt spr. zeer zijn stem te geven aan dit ontwerp. Spr. meent, dat er wel wat anders uit te denken valt en hij vraagt of het geen overweging verdient de behandeling van dit ontwerp uit te stellen. De Minister van Financiën, de heer G o 1 ij n zegt, dat als geen bezuinigingen op de salaris sen mogen worden aangevracht, er nog 15.000 .behalve de 10.000 ambtenaren moeten afvloei en dit is onmogelijk. De ervaring met nieuwe belastingen in de Kamer opgedaan is ook niet geschikt om de regeering nieuwe voorstellen te doen indienen. Het gemiddelde ambtenaarsinkomen is geste gen met 10272 pet., het gemiddelde volksin- komen met 87 V 2 P°k De regeering zou zelf niet graag de salarissen in haar bezuinigingsplan hebben betrokken, maar er is overmacht. De. heer Dresselhuys (V. B.) stelt voor de behandeling van liet wetsontwerp uit te stel len tot pa Paschen, d.w.z. 6 Mei a.s. De heer Troelstra (S. D.) zal afwachten wat de regeering doen zal. De motie-Dresselhuys wordt aangenomen met 65 tegen 24 stemmen. De motie-.J. ter Laan wordt verworpen met 68 tegen 21 stemmen. Het eerste wetsontwerp wordt goedgekeurd met 67 tegen 22 stemmen. De beide andere worden bij zitten en opstaan goedgekeurd. De vergadering wordt tot nadere bijeenroe ping gesloten. - Binnenland. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 11 April in Nederland uitgesproken 113 faillissementen tegen 84 faillissementen in dezelfde wee'k van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 11 April 1924 1343 faillissementen tegenover 1179 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft de wetsontwerpen tot voorloopige voorziening ten aanzien van de bezoldiging van de leden van de Algemeene Rekenkamer, van den Raad van State en van de rechterlijke macht aangenomen. De behande ling van het wetsontwerp inzake de rechtspo sitie van de ambtenaren is, op voorstel van mr. Dresselhuys, geschorst tot 6 Mei. De motie J. ter Laan tot hervatting van het georganiseerd overleg is verworpen. Grensregeling. Gcd. Staten van Zuid-Holland bereiden een plan van grensregeling voor, waarbij de gemeen ten Voorburg en Rijswijk aan de gemeente zullen worden toegevoegd. s-Gravenhage Nieuwe electrische tramlijn De nieuwe electrische tramlijn van Leiden over VoorschotenVeur, Voorburg en Den Ilaag naar Scheveningen is gistermiddag officieel geopend. en De „Tijdcommissie." De minister van binnenlandsche zaken landbouw, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, heeft gisteren in een der lokalen van zijn departement de z.g. Tijdcommissie geinstalleerd. R. K. Vrouwenbond. De Dioc. R. K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem zal de algemeene vergadering houden op Woensdag 23 April 1924 's morgens 11 uur in het gebouw St. Bavo, Smedestraat 23 te Haarlem. Ter viering van het 10-jarig bestaan van den Bond zal op dien dag des namiddags te half 3 uur, eveneens in het gebouw St. Bavo eene feestveigadering worden gehouden, waarop de hoogeerw. plebaan L. Westerwoudt de feestrede zal uitspreken. Christelijk Sociale Partij. De Christelijk Sociale Partij houdt op Dinsdag 22 dezer te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering. De agenda bevat een voorstel van de meerderheid van het hoofdbestuur tot op heffing van de partij en de benoeming van een commissie tot liquidatie. De partij is financieel vastgeloopen. Onze Tweede Krtmcr. De heer F. J. W. Drion, een der voormannen in den Vrijheidsbond en oud-lid van de Tweede Kamer, is thans medewerker aan „Opbouwende Staatkunde" het weekblad van de Nederlandsche fascisten. De heer Drion schrijft over de behande ling van de begrooting van Buitenlandsche bleeker. Zij keek Grill angstig aan. Nu wees maar niet bang, kindje, er kan u toch nicls overkomen, ga maar gerust, troostte de oude vrouw, hoewel zij zelf daarbij niet geheel gerust was. Het was geen geheim op het kasteel, dat gravin Susanne Johny niet mocht lijden. De bedienden hadden er in de laatste da gen voortdurend over gesproken, hoe nu wel Johny's positie in huis zou worden, en of gravin Thea het jonge meisje in haar testament al of niet bedacht had. Grill en de kamenier van gravin Susanne wisten, dat er geen testament was. Maar Grill alleen wist bovendien, dat haar mevrouw zaliger zeker op de een of andere wijze voor Johny gezorgd had - Grill wist nog meer - zij had menigen warmen blik in Lothar's oogen waargenomen, wanneer hij het jonge meisje aankeek. Dat behield zij echter voor zich. Intusschen maakte zij zich erg bezorgd over Johny, want graaf Lothar was ver weg en gravin Susanne zag er in de laatste dagen zoo eigen aardig onheilspellend uit, dat de trouwe, oude ziel niet gerust was. Het jonge meisje was opge staan, en had een onderzoekenden blik in den spiegel geworpen. Haar oogen waren rood van het wecnen. Zij wiesch ze snel met koud water en verliet daarna zwijgend en met een angstigen blik naar Grill, de kamer. Toen zij bij gravin Susanne binnentrad, nam deze het jonge meisje met koude blikken van het hoofd tot de voeten op. Neem plaats, ik heb iets met u te bespreken, zeide zij vormelijk. Johny ging gehoorzaam zitten, maar zij voel de zich niet erg op haar gemak onder de koude blikken harer vijandin. Hebt ge reeds over uw toekomst nage dacht, juffrouw Warrens vroeg Susanne in haar stoel achterover leunend. Neen, mevrouw, antwoordde Johny zacht. Dat dacht ik wel, daarom heb ik het voor u gedaan. Zeer vriendelijk, mevrouw. Susanne speelde klaarblijkelijk onverschillig met de kwasten van de leuning van haar stoel. Zij was echter volstrekt niet zoo rustig als zij wilde schijnen. Mijn schoonmoeder heeft, voor zoover ik lot nu toe vaststellen kan, geenerlei teste- mentaire beschikking gemaakt. Zoo is er ook voor uw toekomst op geenerlei wijze gezorgd Mijn schoonmoeder nam wel als vanzelfsprekend aan, dat wij iets voor u zouden doen. Ik ben dus bereid u een rente te geven, die u in staat zal stellen een zorgeloos leven te leiden. En voor het geval, dat gij trouwt, ben ik bovendien be reid u een som van twintig duizend mark als bruidschat te geven, die u op den dag uwer o 1- cieele verloving zal worden uitbetaald. Daai- tegenover verplicht gij u op zijn laatst, vandaag over acht dagen Wildenfels te verlaten. Ik ben reeds in onderhandeling met een dame, die al leenstaande jonge meisjes uit burgerlijke kringen in haar huis een vriendelijk tehuis bereidt tegen betaling van eene vergoeding, die daarmede in overeenstemming is. Gij zult daar met verschil lende jongedames te zamen zijn en u er in ieder geval weldra thuis voelen, Ik hoop, dat ge hierme de accoord zult gaan. Of hebt gij nog andere wenschen Ik ben bereid die aan te hooren en zal u, zooveel ik kan, tegemoet komen. Johny had als verlamd deze woorden aange hoord. Van alles, wat zij hoorde, was haar slechts dat duidelijk, dat zij weg moest van Wildenfels, weg in de vreemde wereld, los van alles, wat haar op aarde lief en dierbaar was. Haai gezicht was doodsbleek en haar oogen blikten in hulpe- looze ontzetting in gravin Susanne's gezicht. Ik moet weg weg van Wildenfels voor altijd bracht zij toonloos uit. Gravin Susanne blikte onbewogen in het mooie, angstige gezicht met de smartelijke uit drukking in de oogen. Inderdaad ik heb redenen, daarop te staan. Johny hief smeekend haar handen op. (Wordt vervolgd) EDAMSCHE COURANT ROSSEl's „STER-KOFFir 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1