DAGBLAD WOOM SCHIEDAM EM OMSTREKEffl. 47ste Jaargang. Zaterdag 12 April 1924. Aa. 13926. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 506 bij levenslange geheele invaliditeitf 2TftTbIj_verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem.Verz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. Kapitaalvorming. Keynes berekent, dat iedere arbeider, die in het huidige productiestadium het arbeidsleger komt vergrooten', een bedrag van 1000 pd. st. aan kapitaaluitrusting vordert. In een land als Nederland, lezen we in In- en Uitvoer, waar de mannelijke arbeidende bevolking met ca. 30.000 per jaar toeneemt, zou hier reeds een kapitaalvorming van 350 millioen per jaar mee zijn gemoeid. Prof. Bruins komt op een nog hooger bedrag 500 millioen) en dan hebben wij nog niets voor vooruitgang. Een zekere mate van benauwenis kan men aan de gestadige be volkingstoename ook in dit verband zeker niet ontzeggen. Wij mogen ons gelukkig prijzen een Minister Hooge tarieven en geen sluitend budget zouden wij willen vervangen zien door lage tarieven en een sluitend budget." Gemengd Nieuws. Spoedig in de val geloopen. Toen de heer K. en zijn echtgenoote te Weesp gister avond uit de Apostolische kerk huiswaarts keerden, bemerkten zij dat in hun woning, Hoog straat 60, een ongenoode gast kans gezien had, tijdens hun afwezigheid, een inspectie te houden. De man was, door indrukking van een ruit aan denachterkant van het huis, de woning binnen gedrongen en had zich daar verschillende gouden sieraden toegeëigend. Hoewel de echtgenoote van den heer K. daar geen bepaald motief voor kon opgeven, wees zij als den vermoedelijken dader een zekeren H. W. aan, die vroeger wel bij hen aan huis kwam, toen hij nog in Weesper- karspel woonde. Tegenwoordig woont hij te van Financiën te "hebben, die van het groote j Amsterdam, doch komt dagelijks naar Weesp, gewicht der kapitaalvorming doordrongen is j daar hij op de fabriek van de firma C. J. v. en van wien wij dus mogen verwachten, dat hij hiermee bij zijn belastingpolitiek rekening zal houden. Want het gaat nu eenmaal in meerdere of mindere mate zooals Ford het zegt Of de be lastingen 1 of 99 pCt. van zijn winsten zouden opvorderen, zou op zijn persoonlijke vertering geen verschil maken. Al wat de belastingen aan zijn winsten nemen, wordt onttrokken aan het geen hij anders in zijn bedrijven zou hebben gestoken, aan hetgeen dus verdere industrieelc ontwikkeling zou hebben mogelijk gemaakt. Ten onzent is het evenzoo wanneer men de grootere inkomens niet tot vermogensvorming in staat stelt, zal zulks zich onvermijdelijk op de algemeene welvaart wreken, tenzij de ge meenschap zelf of de groote massa, de kapitaal vorming ter hand zou nemen. Daar ziet het echter al heel weinig naar uit. De dure Post en 't sluitend budget. Het „Huisgezin" schrijft naar aanleiding van de behandeling der Postbegrooting „Het is jammer, dat de minister van Water staat een standpunt inneemt, dat van weinig durf en koopmanschap getuigt. Als we van de nadeelige saldi bij de poste rijen willen afkomen moeten we het port stevig durven verlagen. In andere landen met koopmansgeest, als Engeland en Denemarken, heeft men het al lang gedaan, en geen sterveling daar klaagt er over. Onze dure tarieven gaan rechtdraads tegen het algemeen belang en tegen het financieel belang der posterijen in. Men schrijft veel minder brieven en brief kaarten om het hooge port. En alle Kamers van Koophandel en die zijn op dit punt eenstemmig weten te ver zekeren, dat handel en industrie onder de hooge tarieven te lijden hebben. Wij hebben een goed geoutilleerden post dienst, die veel geld kost (de bezuinigingen, die door het afschaffen of inkrimpen van over bodige hooge rangen te verkrijgen waren, be hoefde men niet achterwege te laten), maar die heelwat meer werk zou kunnen verzetten, als hij het drukker had. Welnu, drukker kan hij het alleen krijgen indien men tot een flinke tarievenverlaging overgaat. De Goede Week. We naderen van zeer nabij de Goede Weck, de verhevendste en zinrijkste week van geheel 't kerkelijk jaar, de zeven dagen van de hoogste liturgie, worlelend in het machtigste, wereld- wisselende gebeuren 't lijden en dood van Christus, onzen Zaligmaker, die door Zijn ver duurde marteling en vermorseling, ons 't leven en :t geluk bracht. Morgen, Palmzondag, begint de rijk-litur gische herdenking van de zoo droef verloopende lijdensweek, met den glorieusen zegetocht van Christus langs Jeruzalems breede heirbaan tot binnen de stad, op welken weg de hosanna's uit duizende kelen heerlijk schalden, met pal men en takken werd gewuifd en kleeden werden uitgespreid voor de voeten van Hem, Die ge zeten op een ezelinne-veulen, als een zachtmoe dige en wijze Koning Zijn volk wilde verlossen, al moest Hij er ook Zijn leven voor veil hebben. Ja, dien dag had Hij de eenvoudigen van hart onder Zijn volgelingen maar Hij zag ook hen, die van verre bleven staan, de schijnheilige priesters en pharisaeën, de trotschen van hart, die slechts enkele dagen later Hem Zijn zielen- buit weer zouden ontrukken, door Hem te ver- oordeelen om godslastering en volksopzweperij, zoo heette het, maar in werkelijkheid om eigen Verdorvenheid en duivelschen nijd. 't Was dan ook maar één dag van uiterlijke glorie, welke in z'n kern de kiem droeg van een Houten en Zn. werkzaam is. Hoewel de politie de aanwijzing, die klaar blijkelijk zonder eenigen grond gedaan werd, zeer vaag achtte, begaf zij zich hedenochtend naar het station, alwaar met den trein van 7 uur, een groot aantal alhier werkende Amster dammers arriveert. Ook H. W. was onder hen hem werd verzocht even mede te gaan naar het bureau van politie, alwaar de chef, de heer Krap, hem een verhoor afnam en hem tevens fouilleerde ITet bleek inderdaad dat hij een gouden horloge bij zich droeg, hetwelk aan den heer K. toebe hoorde en dat gisteravond ontvreemd werd. De 22-jarige dader koos den verstandigsten weg en bekende de inbraak gepleegd tc hebben. De overige sieraden die vermist werden, bevonden zich nog in Amsterdam. W. werd onmiddellijk in arrest gesteld. F o k k e r-v 1 i e g t u i g e n. De vliegtuigen- fabriek Fokker heeft aan een vertegenwoordiger van Aneta verklaard, dat hij in verband met de toenemende bestellingen van zijn C IV ver kenners, in Amerika zelf gaat fabriceeren. Er is in New Yersey een voormalige fabriek van Wittemann-Lewis voor aangekocht, waar de fabricatie zal worden aangepakt, zoodra de nieuwe leger- en marinebegrootingen weer los komen. Deze plannen beteekenen echter niet dat de fabricatie hier te lande wordt opgegeven. „Al eerverleden jaar, zei Fokker, hebben wij cr toe besloten het geheele bedrijf te concen- treeren en naar Rotterdam over te brengen, waar wij een moderne fabriek laten bouwen. Die plannen zijn volledig uitgewerkt en zullen worden uitgevoerd ook. Dat wij die plannen echter niet eerder konden verwezenlijken, houdt verband met zeer groote buitenlandsche op drachten, die wij onverwachts kregen en die binnen korten tijd moesten worden uitgevoerd. Wachten op het bouwen van een nieuwe fabriek konden wij niet. Daarom besloten wij ónze be staande fabrieken te Amsterdam en Veere nog eenigen tijd aan te houden en uit te breiden, terwijl wij voor den vleugelbouw van al die honderden toestellen gebruik konden maken van een gedeelte van de fabrieksgebouwen van Werkspoor te Utrecht. Dat decentraliseerend werken is echter, zooals begrijpelijk is, niet goed koop. Wanneer wij er nu toe overgaan ook in Ame rika onze 'vliegtuigen te bouwen, is dat dus nog feller oplaaienden haat tot verdervens toe en daarop volgden drie dagen van intiemen omgang met de Apostelen en de trouwste vrien den, in de grootste verborgenheid, de Maandag, Dinsdag en Woensdag. Den vierden dag, in den avond, was de tijd van voorbereiding op het eigenlijke aardsche levensdoel verstreken en vergaarde Christus voor de laatste maal de Apostelen om zich heen, oin hun plechtig te Verklaren, dat 't oogenblik van de voltooiing van Zijn leven op aarde nu zeer nabij was, smachtend had Hij daarnaar verlangd maar op mystieke wijze wilde Hij toch onder hen blijven en gaf toen door de instelling van het H. Altaar-sacrament tot aan het einde der tijden als een voortdurende offerande Zichzelven voor het heil der wereld prijs. Maar eerst moest Christus toch den aller- smartelijksten lichamelijken dood lijden, om Zijn bij het laatste Avondmaal gedane belofte te kunnen vervullen en bovenal om Zijn Hemel sehen Vader Zijn aangeboden en welwillend aanvaard levensoffer te brengen tot eeuwige, onuitputtelijke genoegdoening voor de zonden der wereld. En Christus, van tafel opstaande, met 't vast besluit Zijn bloedigen plicht te volbrengen, ging toen de elf trouw.-geblcven Apostelen voor uit naar den Hof van Gethsemane, waar Hij zoo dikwijls tot den Vader placht te bidden, maar waar Hij thans een doodskamp moest door worstelen, welke Hem bloedig zweet uit de poriën perste en Zijn ziel belaadde met ondraag- alleen, om onze producten ook in massa ge plaatst te krijgen op de Amerikaansche markt. Om bijv. ook aan de Spaansche regeering te kunnen leveren, lieten wij verleden jaar een nieuwe fabriek bij Madrid bouwen, waar onze toestellen in licence worden gefabriceerd. Bin nenkort hoop ik ook fabrieken op te richten in eenige andere landen. De fabrieken in Neder land blijven hoofdzakelijk werken voor de Nederlandsche en Indische bestellingen, als mede voor den overigen export. Om verder ge heel onafhankelijk te zijn van het buitenland, wil ik in Nederland ook de fabricatie van mo toren en bewapening voor vliegtuigen ter hand gaan nemen. Dat de jonge vliegtuigindustrie voor ons land ovei-igens reeds beteekenis heeft oekregen blijkt wel hieruit, dat wij ook dit jaar weer voor vele millioenen guldens aan opdrachten hebben." Een gevaarlijk bandiet geveld. Een paar dagen geleden werd een chauffeur van de Hochelaga-bank te Montreal in Canada, terwijl hij een auto'tje met geld van de bank bestuurde, in een stil gedeelte van de stad door bandieten overvallen en neergeschoten. De aanvallers maakten zich meester van het geld, 30.000 pond sterling, maar zagen zich weldra in een vuurgevecht gewikkeld met de politie, die er in slaagde, den leider, Harry Stone, neer te leggen. Deze Harry Stone is inderdaad een klassiek exemplaar van het genus „boef" geweest. Me nigeen kende hem niet eens onder den naam Stone, want in de wandeling gebruikte hij voor zijn nederig persoontje twaalf verschillende namen, waarvan de een in den loop der jaren al meer gevreesd is geworden dan de ander. Stone was misschien wel de stoutmoedigste hoofdman van den internationalen smokkel in bedwelmende middelen opium, „coco", enz. Een paar maanden geleden bracht hij een groote partij van dat goedje per vliegmachine over van Duitschland naar Engeland. In Canada arriveerde hij met een koffer vol opium, die in handen viel van de politie. Niet echter de eige- die wist te ontkomen. naar Tweemaal zag hij er kans toe, uit Amerikaan sche gevangenissen tc ontvluchten. Ook uit een Canadeesche cel, nl. in de FortWilliam gevange nis in Ontario, wist hij weg te komen, door de tralies voor het venster door te zagen. Een tijdlang maakte hij deel uit van het Amerikaansche Legioen. Terwijl hij in 1916 als zoodanig eens te Calgary lag, stelde hij zich aan het hoofd van een bende roovers, die een overval waagde op een café en op het bureau der bereden politie. Omdat hij naar het front zou gaan, werd hij op vrije voeten gelaten maar toen deserteerde hij. Zijn „carrière" sinds 1909 was één aaneen gesloten reeks arrestaties en ontvluchtingen over het geheele reusachtige grondgebied tus- schen Vancouver en New York. Twee doeken van Rubens. Uit Herbesthal bereiken ons berichten over de vondst van eenige belangrijke schilderijen. Een Nederlandsch verzamelaar trof daar in familie bezit vijf oude doeken in zeer stoffigen toestand aan. Er werd vastgesteld dat het werken van Rubens, Jordaens en Cornelisz. Gornelissen, den Haarlernschen meester, waren. De beide Rubens zijn van het belangrijkst, hun echtheid moet door Pransche en Belgische experts zijn vastge- 'ijk leed. Te zwaar werd Hem die last van lichaamspijn en zonde-schrijning en beducht voor bezwijken smeekte Hij om eenigen troost, •lie de Vader Hem goedgunstig gaf, enkel echter om Zijn welbeminden Zoon de kracht te schen ken, den nog dreigenden berg van lijden en pijn met onversaagden moed te beklimmen. Langs welken lijdensweg, van verraad, ver loochening, verguizing, geeseling en kruisiging, de Man van Smarten den top van den berg be reikte, behoeven we hier niet te herhalen, lot 't einde toe heeft Hij Zijn bloedige, mensch-on- draaglijke lijdenstaak volbracht en wilde, ge klonken aan het Kruis, eenigen tijd zelfs door Zijn Vader verlaten zijn, maar toen was alles naar Gods bestel volbrachl en werd het Offer genadig aanvaard. „Vader, in Uwe handen beveel ik Mijnen geest on met neer gebogen hoofd gaf Christus den geest on werd 't lichaam, dat om wonden en bloed onherkenbaar was geworden, in een nieuw graf bijgezet. Slechts voor enkele dagen, tot den purperen morgen der verrijzenis. Volgen we nu de liturgie der Goede Week in ue gepaste vasten-stemming, dan trekken in juiste, zinrijke beelden, de lijdenstafereelcn aan °ns geestesoog voorbij en zullen niet nalaten op °ns geloovig hart een indruk te maken, welke ons weer om zal vormen tot ware Christus-be- kjders en stoutmoedige dragers van eigen smai l. en leed. Schooner, vruchtbaarder tijd voor onze zielen, dan de drie laatste dagen der komende steld en zij geven een allegorie en een portret van Maria de Medicis, dat als eigenhandig werk van Rubens waarschijnlijk in Parijs ont staan is, toen de meester aan den cyclus der verheerlijking van Maria de Medicis in het Lu xembourg arbeidde. De allegorie is een triomf van Aphrodite. De doeken komen waarschijnlijk uit de Ita- liaansche schilderijenverzamelingen die in Napoleon's tijd naar Parijs werden gebracht en die later niet aan hun eigenaars werden teruggegeven. Voor de beide Rubens zou uit Londen reeds een bod van 15.000 pond gedaan zijn De Jordeaens is minder van kwaliteit. De Cornelisz is een herhaling van den Betlehem- schen kindermoord uit het Rijksmuseum. Een kostbaar plan. Tusschen de re geeringen van Canada en van de Vereenigde Staten loopen op het oogenblik onderhandelingen van groote beteekenis over een reusachtig pro ject tot het reguleeren van den loop van den St. Lorenzrivier dit project, waarvan de kosten op 1/4 millioen dollars geschat worden, heeft ten doel de rivier tot aan de groote meren voor zee schepen bevaarbaar te maken en het uitbuiten der waterkrachten voor electrische kracht-instal laties. De Oostelijke staten der Unie bekomen nu reeds een groot gedeelte van haar electrische bedrijfskrachten van de Hydro-elect.rische werken, die aan de Canadeesche rivieren en watervallen opgericht zijn. Door de nieuwe overeenkomensten hopen de Amerikanen zich nog meer Canadeesche krachtbronnen te kunnen verschaffen, 'L is dus niet anders als natuurlijk dat bij de Amerikanen hiervoor meer geestdrift voorhanden is als bij de Canadeezen. De pu blieke meening in Canada, die reeds sedert lang met eenige zorg gadeslaat hoe de Amerikanen met alle mact de exploitatie en uitbuiting der Canadeesche wouden voor de fabricatie van papier en der Canadeesche waterkrachten zich toeëigenen voor het bedrijf der met Canada sterk concurreerende industrie, begint met 't oog op dit nieuwe project na te denken en heeft de regeering in Ottowa er toegebracht een voorzichtige, aiwachtende houding aan te nemen. Daarbij komt nog, dat de provincie Qucbeck, die het grootste deel der Lorenzri vier met de groote haven van Montreal contro leert en een gevaar voor hare wateren en water- bouw-inrichtingen vreezend met alle energie protesteert, terwijl de provincie Ontario groote voordeelen door het project verwacht en in het bondsparlement op aanneming aandringt. Ook een beroep. De „New York World' vertelt Thomas Kaul, nachtwaker in een groote zaak te New-York, heeft als „bijverdienste" een beroep gevonden, dat hem vrij groote sommen oplevert. De man laat zich bloed aftappen De vorige week onderging Kaul de 59ste bloedtransfusie. Voor elke operatie ontvangt hij 200 a 300 dol lar. De doktoren beschouwen Kaul als een iet wat buitengewoon menscli. Hij zelf verklaart, dat hij zijn volbloedigheid te danken heelt aan het eten van rauwe uien. week, is wel niet denkbaar. Witte Donderdag wekt met z'n plechtige viering van de instelling van het H. Altaarsacrament met processie en voetwassching de gaafste gevoelens van weder liefde voor zooveel goddelijke goedheid, waarvan de wereld tot aan het einde der tijden de wel dadige werking en de zekerste sohutsë tegen alle gevaren kan smaken. De „donkere metten in den avond herinneren er ons aan, dat Christus den lijdensnacht is ingetreden, met Zijn gang naar Gethsemane, en dof rijst daarna de sombe re morgen van Goeden Vrijdag, welken andeis- denkenden als een zorgeloozen Zondag vieren, maar dien wij op meer gepaste wijze in verster ving en Christus' lijden en dood door de liturgie en in ons hart belevend, wenschen door te bren gen. 't Treffendst moment is wel de kruisweg oefening om 3 uur in den middag, op t zelfde uui waarop eens de Godmensch door Zijn dood aan liet kruis de wereld en den duivel overwon. Paaschzaterdag brengt ons dan reeds een voorsmaak van liet glanzende Paasch-mysterie, dat met breede alleluja's wordt begroet en met klaterenden klokkenklank wordt, ingeluid. Voor bij is de vastentijd, de tijd van voorbereiding op 't hoogste kerkelijke feest. „De Christus is verrezen, de Heer is opgestaan" zoo jubelt da verend het verlossingslied onder de gewelven en ook in het geloovige hart zingt het van heilige vreugde, van vertrouwen en verlangen. Pasohen bewerkt de vernieuwing van den mensch, die 't, wel meent met zijn God en zich zelf. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5