DAGBLAD WQOm SCHIEDAM HM OMSTREKEN. F 6 UHL LET ON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Maandag t4 April 1924. No. 13921 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal <3a Postbus: 39. Advertent iën: 1—3 regels 1.75 elke regel aar °jen o ceD Abonnementen ner 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per jgjfcjpPfefiSk plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen p g post ƒ3— per kwartaal Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op anvra g met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. - Incassokosten worden berekend. met Officieel Kerkbericht JU ets. Gratis-Ongevallenverzekering f5110 bij levenslange geheeie invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 lij doodl1 200 bij verüe duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bi' "erlie^ van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. BuiSenlandseh Nieuws, DE RAPPORTEN DER DESKUNDIGEN. Havas seint uit Parijs Het besluit van de Commissie van Herstel beteekent een hulde voor de nauwgezette en onpartijdige poging van de Commissies van Experts en geeft den wenscli te kennen, dat de geallieerden spoedig tot overeenstemming met Duitschland zullen komen. De definitieve goedkeuring van het plan door de C. v. H. hangt echter af van de aanvaarding door Duitschland vóór 17 April a.s. van het nieuwe betalingsplan. De principeele adhaesie sluit geenszins het recht van de commissie uit om het systeem te amendeeren. De Fransche gedelegeerde heeft dan ook een voorbehoud van algemeene strek king geformuleerd, aangaande de voorgenomen controlemiddelen voor de uitvoering van het plan en van de garanties, welke de geallieerden onmisbaar mochten achten, om Duitschland er toe te brengen in de toekomst zijn verplichtingen na te komen. De mededeeling van het besluit der Commissie van Herstel om de Duitsche regeering te verzoe ken haar meening over het advies der Experts vóór 17 April te kennen te geven is Zaterdag eerst te Berlijn aangekomen toen de beraadsla gingen van de regeering reeds waren geëindigd. De regeering heeft daardoor nog geen formeel besluit genomen. Dit zal eerst kunnen geschie den in een kabinetsraad, heden te houden, na dat de minister-presidenten der verschillende landen zijn gehoord. Deze laatsten zijn met het oog daarop tegen heden naar Berlijn ontboden. Het staat buiten twijfel, dat de regeering zal besluiten het rapport der Experts te aanvaar- een als grondlag voor de onderhandelingen voor een definitieve oplossing van het reparatie- vraagstuk. De besprekingen van heden zullen zich waar schijnlijk bepalen tot de vraag, of de uiteenzet ting der Duitsche regeering aan de Commissie van Herstel onderling door speciale gedelegeer den dan w.el schriftelijk zal worden gegeven. De „Etoile Beige" publiceert een telegram uit Londen, waarin wordt medegedeeld, dat Mac Donald nog vóór het Paaschrecés in het Lager huis de verklaring zal afleggen, dat het Britsche kabinet de conclusies der experts aanvaardt en al het mogelijke zal doen om die voorstellen tot basis te maken van een overeenkomst met Duitschland. Hieraan kan nog worden toege voegd, dat zoodra de Duitsche gedelegeerden door de C. v. H. zullen zijn gehoord, vertegenwoor digers der geallieerde regeeringen te Parijs of Londen in conferentie zullen bijeenkomen om zich bezig te houden met het vraagstuk van de vaststelling van het bedrag der Duitsche schuld, met de kwestie van de Roerbezetting en de even tueel te nemen sancties, indien Duitschland zich, na eerst de conclusies der experts te hebben aanvaard, aan zijn verplichtingen onttrekt. VERKIEZINGEN IN DENEMARKEN. Over den loop der verkiezingen in Denemar ken wordt gemeld, dat de regeeringspartij overal en zelfs in J utland,waar zij tot dusveroppermach- tig was, verliezen heeft geleden. Te Kopenhagen heeft de partij 50 pCt. van haar stemmen ver loren. De sociaal-democraten hebben veel stem men gewonnen en ook de democraten kunnen 87 Stuur mij als 't u belieft, niet weg, mevrouw ik weet niet, hoe ik die scheiding zou moeten dragen. Ik zal met de meest bescheiden betrek king, die gij mij wilt geven, tevreden zijn, wan neer ik maar hier mag blijven ik ben bang voor de wereld daarbuiten, die mij zoo vreemd is. Susanne's gezicht nam een hoonende uit drukking aan. Dat zegt ge nu. Bescheidenheid is een deugd, die u vreemd is. Ook als ondergeschikte zou ik u niet kunnen gebruiken. Daarvoor zijt ge mij te ongehoorzaam geweest. Tegen mijn wil en bevel hebt gij n voortdurend vertrouwelijkheden veroorloofd tegenover mijn zoon, die een jong- mensch wel amuseeren, mij echter schaamteloos toeschijnen. Reeds uit dien hoofde is uw verblijf op Wildenfels geheel en al onmogelijk geworden. Bovendien heb ik nog andere redenen om op uw verwijdering aan te dringen. Mijn zoon zal zich in de naaste toekomst met freule Liebenau verloven en ge begrijpt, dat er voor u hier geen plaats meer zal zijn naast de toekomstige vrouw van mijn zoon. Jolmy stond langzaam op van haar plaats. Het was haar te moede, alsof plotseling de kamer met haar ronddraaide als verdween de grond winst boeken. Algemeen vermoedt men, dat de sociaal-democraten zullen trachten, een kabi net samen te stellen, dat onder leiding van Stau- ning zou staan en op den steun van de radicale linkerzijde zou kunnen rekenen. JOEGO-SLAVIE. De Joegoslavische regeering is afgetreden ten einde de politieke parlementaire situatie te helpen verlichten, welke toestand is ontstaan door het feit, dat verschillende groepen van afgevaardigden het program, waarop zij zijn gekozen, hebben gewijzigd, zonder daarvoor gevraagd noch gekregen te hebben de goedkeu ring van hun kiezers. GRIEKENLAND. De regeering heeft de arrestatie gelast van achttien hooggeplaatste militaire en vlootauto- riteiten, die verdacht worden betroken te zijn bij een in 't geheim voorbereiden royalistischen opstand. IIET OLIESCHANDAAL IN AMERIKA. In een krachtig betoog heeft naar Reuter meldt, president Coolidge zich tot den senaat gewend, met den eisch, dat het onderzoek naar de olieschandalen, met inachtneming van de wet, behoort te worden verricht. De presi dent protesteert tegen de geheeie reeks enqu êtes, die thans aan den gang is, en wel omdat deze enquêtes in het wezen van de zaak een straf rechtelijk onderzoek uitmaken, waaromtrent de wet eischt dat de getuigenissen zullen worden onderworpen aan het oordeel der z.g. ,,groote jury", welke thans echter uitgeschakeld is. HONDURAS. De Matin" verneemt uit Washington, dat daar officieele berichten zijn binnengekomen, volgens welke de hoofdstad van Honduras, Tegucigalpa door een vliegtuig der revolution- nairen is bestookt. Verscheidene huizen zijnver- woest, vier bommen vielen in de onmiddellijke nabijheid der Amerikaansche troepen, welke blijkbaar voor vijandelijke troepen werden ge houden. Er zijn 140 dooden, o.w.Jeen groot aan tal vrouwen en kinderen. AMERIKA EN DE ONTWAPENING. Uit Washington verluidt Het senaatslid King heeft een voorstel ingediend, krachtens het welk de president der Vereenigde Staten zal worden gemachtigd vertegenwoordigers te be noemen om te beraadslagen met de ontwape ningscommissie van den Volkenbond, Het voor stel is verwezen naar de commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden. ALLERLEI. Uit Riga De Russische Sovjetregeering meldt, dat de Roemeensche regeering over Bessarabië den staat van beleg heeft afgekondigd. De Roemeensche regeering zou hebben ver klaard, dat deze maatregel verband houdt met de Russische troepenconcentraties aan de grens. Naar uit Riga aan de Daily Mail" wordt gemeld is aldaar mgr. Cieplak, de door de sov- jelregeering verbannen bisschop, aangekomen. De bisschop bevindt zich in een toetand van uitputting. Uit Berlijn. In een aantal steden, o.a. te München en Breslau zijn de typografen in sta king gegaan, waardoor de dagbladen niet kon- onder haar voeten en alsof zij verzonk in een onpcilbaren afgrond. Zij' strekte haar handen uit als een kind, dat bang is in de duisternis. Waren reeds Susannes harde woorden over haar gedrag tegenover Lothar als mokerslagen op haar schuldeloos hoofd neergekomen, het bericht, van Lothar's verloving wondde haar met ver nietigende scherpte diep in het hart. Een ont zettende smart maakte zich van haar meester. Opeens kwam er klaarheid in haar binnenste alsof een sluier voor haar ontzette oogen midden door werd gescheurd zij hield van Lothar niet als zijn zuster maar zooals de vrouw van den'man houdt. Die liefde was wel zonder ver langens, maar toch van zoo smartelijke innig heid, dat de gedachte aan zijn te verwachten verloving haar ondragelijk was. En dat bewustzijn veranderde plotseling datgene, wat haai eerst wenschelijk leek. Thans verlangde zij opeens met hartstochtelijke heftig heid van Wildenfels weg te gaan, zoover haar voeten haar konden dragen Nu kon zij niet meer blijventot geen prijs. Lothar hier op Wildenfels aan de zijde eener jonge vrouw zijn intocht te zien houden neen - dat ging boven haar krachten dat vermocht zij niet. Het was goed, dat gravin Susanne haar wegstuurde, Izij moest haar nog dankbaar zijn, dat zij zoo goed voor haar wilde zorgen.. Zij liet zich weder op haar stoel neervallen i en zat nog geruimen tijd als verstijfd. Gravin Susanne had haar scherp gadegeslagen. Haar gedrag scheen duidelijk te bewijzen den verschijnen. Te Berlijn wordt slechts bij één dagblad gestaakt. Uit Washington. De Japansche regeering heeft bij het staatsdepartement een krachtig protest ingediend tegen het voorstel van het Congres, om de Japansche immigratie nog ver der te beperken. Hughes heeft dit protest aan den Senaat overgebracht., Uit Sydney. Het oorlogsschip „Australia" is 20 mijl buiten de pieren van Sydney tot zin ken gebracht, overeenkomstig de bepalingen van het vlootverdrag van Washington. De uitsluiting in het Britsche scheepsbouw bedrijf strekt zich tot alle werven met uitzonde ring van die te Southampton uit100.000 man zijn er bij betrokken. Uit Washington. Het Huis van Afgevaar digden, heeft het wetsontwerp van Johnson in zake de immigratiewet aangenomen, waarbij de quota worden bepaald op 2 van het bevol kingsaantal, waarbij als basis wordt genomen de volkstellingen van 1890. Binnenland. Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal Dinsdag 22 April, des middags te 2 uur, alvorens in de afdeelingen te gaan, in openbare vergadering bijeenkomen tot het inbrengen van een aantal in de tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, die daarna in de afdeelingen moeten worden onderzocht. Een dubbel jubileum. Het R.K. Dagblad „Het Centrum" viert 1 Mei a.s. zijn 40-jarig bestaan. Dienzelfden dag is de hoofdredacteur, de heer P. H. J. Steen- hoff, 40 jaar aan „Het Centrum" verbonden. Tweede Kamer. In de Zaterdag gehouden zitting van het centraal stembureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer naar aanleiding van het bedanken van mr. P. J. M. Aalberse voor zijn benoeming in de, vacature-Kolkman, is tot lid van. de Kamer benoemd verklaard mcj. M. J. J. A. Meijer, te Rotterdam. Het conflict in Twente. De heer Van IJsselsteyn, rijksbemiddelaar voor de Arbeidsgeschillenwet in het desbetref fend district, heeft aan de besturen van de ver schillende organisaties, bij het conflict in Twente betrokken, meegedeeld, dat de wet 16 dezer in werking treedt en de besturen uitgenoodigd tot een bespreking op Donderdag 17 dezer op het gemeentehuis te Enschede. Het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland protesteert tegen uitlatingen, in een vergadering te Enschede van den textiel- arbeidersbond De Eendracht, van de heeren Rengeling en Stenhuis, die het zouden hebben voorgesteld, alsof de leiders der christelijke organisaties bereid zijn, zich thans op genade of ongenade over te geven en den strijd te be ëindigen. Een vorstelijke gift. De Parijsche Figaro meldt dat mevrouw Bier- mans-Laporte en de heer Biermans, die van Belgische en Nederlandsche afkomst zijn en in Canada wonen, eergister aan de universiteit van Parijs een som van een millioen dollars ge schonken hebben. Zij hebben deze^som aan den dat zij gehoopt had, Lothar in haar netten te vangen. Nu. zij haar plannen verijdeld zag, ver loor zij ook haar zelfbeheersching. Deze zeker heid maakte de gravin nog. harder. Zij richtte zich trotsch op Gij ziet dus in, dat ge hier niet langer kunt blijven Johny zag haar met dieptreurige oogen aan. Zij wrong haar handen. Ja ik wil weg van Wildenfels zoo spoedig mogelijk heden nog of morgen, stiet zij i it. Susanne's oogen schitterden triomfantelijk. Nu gij kunt kalm den tijd er voor nemen om te pakken. Mijn zoon komt pas over een paar weken terug. Ik zal ook eerst nog mevrouw Bronkmann de dame, bij wie gij inwonen zult, mededeelen, dat zij u afhaalt. Wanneer zij aankomt, moet ge zorgen, dat ge gereed zijt. En nog iets mijn zoon heeft nu geen tijd om met u te corrcspondeeren daarom heeft hij ook uw brief nog niet beantwoord. Wanneer ge in de toekomst den een of anderen wenscb of eenig verlangen hebt, kunt gij u tot mij wenden Ik ben steeds bereid u tegemoet te komen, wan neer ge mijn voorschriften opvolgt. Johny stond op. Zij voelde, dat het met haar zelfbeheersching gedaan was. Mag ik mij thans verwijderen, mevrouw Zeker gij kunt gaan. Het jonge meisje verliet langzaam eii me wankelende schreden de kamer. Moeizaam sleepte zij zich tot aan de hare. Daar aangekomen viel zij zonder geluid en rector van de Parijsche universiteit overhandigd om haar te bestemmen voor de stichting van huizen in de universiteitswijk die in de eerste plaats bestemd zullen zijn voor Belgische stu denten en in de tweede plaats voor Nederland sche studenten uit Limburg en voor studenten uit het groot-hertogdom Luxemburg. Het mond- en klauwzeer. Doordat deze veeziekte zich in Drenthe steeds uitbreidt zijn door den betrokken minister krach tige maatregelen genomen om het besmettings gevaar te beperken. De invoer zonder verlof van Drenthe naar plaatsen in Groningen en om gekeerd is verboden. De Commissarissen der Koningin kunnen ontheffing van dit verbod ver- leenen. Staking geëindigd. In de te Zaandam gehouden stakersvergade ring zijn de nadere voorstellen van den patroons bond met 386 stemmen voor, 180 tegen en 14 stemmen in blanco aangenomen. Besloten werd dat de stakers zich Dinsdag voor hervatting van den arbeid zullen aanmelden mits van pa troonszijde de verzekering wordt gegeven, dat geen rancune-maatregelen zullen worden geno men. Een procedure tegen den Staat Naar wij vernemen, wordt in ambtenaars kringen overwogen, in hoever het wenschelijk is over te gaan tot een procedure tegen den Staat naar aanleiding van de intrekking van Art. 40 en de met 1 Mei a.s. ingaande korting op de ambtenaarssalarissen. Alvorens men tot een rechtsactie zal kunnen overgaan zal het feit der inkorting moeten zijn geconstateerd, hetgeen zeggen wil, dat men niet eerder over kan gaan tot het in rechten aan spreken van den Staat, alvorens voor die amb tenaren die per maand hun salaris ontvangen, de maand, waarover de korting gaat, verstreken is. Zij zullen dus eerst na 31 Mei kunnen optreden De ambtenaren, welke per week worden be taald, zullen eerst na één week een rechtsactie kunnen beginnen. Verschillende juridische ad viseurs hadden den organisaties aangeraden, hun houding eerst na die data te bepalen, mede in verband met *de resultaten der op 6 Mei in de Tweede Kamer voort te zetten behande ling van de „Bevoegdheidswet." Nederland en Rusland. Naar de „Ost Express" meldt, Zou den 23sten April een Nederlandsche delegatie te Berlijn aankomen om met den Russischen gezant Kres- tinski opnieuw te onderhandelen over het sluiten van een Nederlandsch-Russische handelsover eenkomst. Zooals^ men weet werden de voor kort gehou den onderhandelingen afgebroken, omdat de Nederlandsche delegatie bij gebrek aan vol doende volmachten niet kon voldoen aan den Russischen eisch om vooraf de Russische re- geering de jure te erkennen. Naar de „Ost Express" mededeelt, zou de thans naar Berlijn komende Nederlandsche delegatie volmachten in dezen zin medebrengen. Steenhouwers. Naar wij vernemen hebben thans, nadat de moderne Bouwvakarbeidersbond was voorge gaan, ook de cotifesioneele steenhouwersorga- nisat'ies de nieuwe collectieve arbeidsovereen- zonder kracht op den grond neer. Met starende oogen en zonder bewustzijn van haar toestand, lag zij daar alsof een vernietigende slag haar ter aarde geworpen had. Zoo vond Grill haar na een poosje, toen zij eens naar haar wilde komen zien. Zwijgend nam zij de ongelukkige op en legde haar op den divan. Zij wreef baar voorhoofd en slapen met eau de cologne en behandelde Jolmy met zoo teedere liefde cn zooveel zorg, dat deze eindelijk in tranen uitbrak, die haai' hart lucht gaven. Wat is u overkomen, juffrouw Johny Wilt ge het mij niet vertellen Gij weet toch, hoe ik aan u gehecht ben. O God, als mijn goede me vrouw u thans kon zien, dan zou zij geen rust vinden in haar graf. Was gravin Susanne zoo onaangenaam Wat heeft zij u toch aangedaan Johny legde haar gezicht aan den schouder der trouwe ziel. Grill, ik moet weg van W ildenfels. Grill'schrok hevig. Och neen, och neen. Heere nnjn tijd, dat is toch niet mogelijk. Dat mag niet gebeuren. Mijn mevrouw zaliger zal zich in haar graf omdraaien. En onze lieve, beste jonge graaf beware, kindje, die zal dat nooit toelaten wees daar omtrent maar gerust. Neen, neen, dat laat^ hij niet toe, zoo zeker als ik hier sta dat doet hij niet. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1