DE PHOENIX" Verven en Stoomen. DAGBLAD SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Dinsdag 15 April 1924. No. 13922 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. A d v e r t e n t i n 1-5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen 7o ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f590 bij levenslange geheele invaliditeit f 23)0 Marlies van een hand, duim; f HO bij verlies van een wijsvinger; i 15 hl: frites van eiken anderen vm<jer, De verzekering wordt gewaarborgd^ dej^ Euitenlandseh Nieuws. DE RAPPORTEN DER DESKUNDIGEN. De Internationale Kamer van Koophandel had in haar bijeenkomst van 7 Maart j.l. te Rome besloten, dat ieder plan der experts, hetwelk zou strooken met de termen van de resolutie omtrent het herstel der wereld, zooals deze te Rome was aangenomen, den steun zou verkrijgen van de geheele Internationale Kamer van Koophandel. Dientengevolge onderzocht de economische commissie der Kamer van Koophandel gisteren de rapporten der experts en nam daarna de volgende motie aan ,,De commissie voor het economisch herstel uit de Internationale Kamer van Koophandel is eenstemmig van meening, dat de rapporten der experts een rechtvaardiging zijn van de beginselen waarop het streven der Internatio nale Kamer van Koophandel is gebaseerd. Zij bieden goede vooruitzichten voor het nemen van practische maatregelen en het uit den weg ruimen van hinderpalen welke het herstel belemmeren en verdienen daarom den krachtigcn steun van de geheele Internationale Kamer van Koophandel. De commissie is het erover eens, dat de rapporten gelegenheid bieden voor een ©ogenblikkelijk handelen, hetgeen in zaken- kringen noodzakelijk wordt geacht voor de ver betering van den wereldtoestand, en meent dat de rapporten den weg banen voor een definitieve en alomvattendeovereenkomst betreffende de regeling van de schadeloosstelling en andere kwesties, wier oplossing de commissie even nood zakelijk acht." Deze motie was geteekend door sir Felix Schuster, waarnemend voorzitter der commissie en leidend Engelsch bankier Després, president van een bank te Brussel Egnell, plaatsvervan ger van den Zweedschen minister van Buiten- landsche Zaken Kent, ice-president van de Bankers Trust Cy te New-York Lewandowsky, directeur van het Gomptoir National d'Escompte te ParijsMylius, vertegenwoordiger van de firma Pirelli te Milaan mr. Westerman, presi dent van de Rotterdamsche Bankvereeniging; en Booth, vice-president van de Guarantee Trust Cy te New York en voorzitter van de Inter nationale Kamer van Koophandel. D1JITSCHLAND EN DE RAPPORTEN. Op de rijkskanselarij te Berlijn heeft gister de gedachtenwisseling tusschen de rijksregeering en de minister-presidenten plaats gehad. Alle minister-presidenten waren aanwezig en zelfs de heer Von Knilling was te Berlijn gekomen. De beraadslagingen duurden tot laat in den avond. De aanwezige leden van het rijkskabinet hebben den inhoud van het rapport der des kundigen toegelicht en tevens verklaard, hoe dit rapport door het kabinet werd beoordeeld. De rijksregeering hoopt de regeeringen der bond staten voor haar standpunt te kunnen winnen. In haar antwoord zal de rijksregeering zich in principe vereenigen met het antwoord. levens zal zij er echter op wijzen, dat volgens haar meening de groote moeilijkheid ligt in het betalen van de door deskundigen geëischte 800 millioen goudmark voor het jaar 19241925. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk bedrag niet plotseling aan het Duitsche bedrijfsleven kan worden ontnomen, maar moet worden ge geven in den vorm van een internationale lee ning, die in de eerste plaats op de Engelsche en Amerikaansche geldmarkt zal moeten worden ondergebracht. Alhoewel de bespreking nog niet ten einde is gevoerd, schijnt men reeds te kunnen ver zekeren, dat alle aanwezigen het eens waren. Het definitieve antwoord van de Duitsche re geering zal worden gesteld in een kabinetsraad, die volgens het aanvankelijke plan onmiddellijk op de bespreking met de minister-presidenten zou volgen, maar die vermoedelijk eerst heden zal plaats vinden. DE MICUMVERDRAGEN. Namens de „Micum" is gister verklaard, dat met de industrieelen een overeenkomst tot stand is gekbmen, doch dat nog een groot aantal punteu nader geregeld moet worden. Een Duitsch communiqué deelt echter mede dat men op alle punten tot een accoord is geko men. Heden zou het nieuwe verdrag geteekend wor den. Het zal twee maanden geldig z n. ENGELAND EN RUSLAND. De Engelsche premier, MacDonald, heeft een memorandum ontvangen van vooraanstaan de Londensche bankiers, waarin de manier wordt aangegeven, waarop naar hun meening Ruslands crediet in Engeland kan worden her steld. Verlangd wordt daarin lo. de erkenning van publieke en particu liere schulden in een vorm, voor beide landen aanvaardbaar 2o. een billijke regeling van het herstel van den vreemden eigendom in Rusland 3o. de stichting van een rechterlijk college, bevoegd ten aanzien van deze kwesties, waar bij voorop moet staan de erkenning van de heiligheid van particuliere contracten; 4o. definitieve garantie, dat de particuliere eigendom voortaan gevrijwaard zal zijn voor het gevaar van confiscatie 5o. dat Britsche bankiers, industrieelen en kooplieden zonder inmenging van hoogerhand met particuliere ondernemers in Rusland kun nen onderhandelen 6o. dat de Sovjet-regeering haar propaganda tegen de instellingen in andere landen staakt. FRANKRIJK. De Fransche Kamer en Senaat hebben gister de behandeling van en de stemming over dc verschillende punten hunner agenda's beëindigd en zijn daarop tot begin Juni uiteengegaan. OOSTENRIJK. Men meldt uit Weenen De Maandagbladen publiceeren met groote letters berichten over den noodtoestand der rijksambtenaren.Zij eischen van mr. Zimmerman zijn hervormingsplannen, die in dit opzicht ernstige rekenfouten behelzen, te veranderen en voorspellen een staking, om te beginnen bij het staatstheater, waar eveneens ellende heerscht. Zij deelen mede, dat hoog geplaatste rijksambtenaren, die eenige kinderen hebben, sinds kort toegangsplaatsen bij het circus Hagenbeek verkoopen, om er wat bij te verdienen. Het hoofd van een hoogen staats dienst is door ondervoeding ziek geworden. De toestand van de rechterlijke macht is trooste loos. Bij de regeering ligt een stapel verzoeken om voorschot. 88 Johny schudde treurig het hoofd. Zij bedwong zich met geweld. Zoo mocht zij zich niet verder laten gaan, wanneer zij haar harteleed niet wilde verraden. Beste Grill wanneer jonker Lothar naar huis komt, ben ik reeds lang weg over een paar dagen verlaat ik Wildenfels. Grill sloeg haar handen in elkaar. Maar, lieve hemel, dat gaat toch niet. Wat moet er dan van u worden Maak u daarover geen zorgen, zei Johny, met een bitteren glimlach. Gravin Susanne zorgt op de grootmoe digste wijze voor mij. Zij heeft reeds een tehuis voor mij gezocht. Ik kom in huis bij een zekere mevrouw Bronkmann, waar ook nog andere jonge meisjes een tehuis gevonden hebben. Voor gebrek ben ik bewaard,maak u maar niet ongerust. Grill zag bedrukt in het lieve bleeke ge zichtje. Zou ik gerust kunnen zijn, wanneer ik u zoo ongelukkig en vertwijfeld voor mij zie Ik weet toch, dat uw hart verscheurd wordt, Wanneer ge van Wildenfels weg moet. Ik ken j U toch, sedert ge een klein meisje waait. Toen Deze mededeelingen, ofschoon zij al lang bekend waren, baren groot opzien. DENEMARKEN. De Deensche minister-president heeft bij den koning het ontslag van het kabinet ingediend. De koning nam het aan. De sociaal-democraat Stauning is met de vorming van het nieuwe kabinet belast. DE REPUBLIEK GRIEKENLAND. Na de voor de republiek gunstige verkiezingen treedt de krijgswet voor nagenoeg geheel Grie kenland in werking. Papanastasioe heeft den directeuren der dagbladen geadviseerd gematigd op te treden. Tevens heeft hij om hun mede werking verzocht ter voltooiing van het werk der pacificatie. Met hetzelfde doel heeft hij een onderhoud o-ehad met generaal Metaxas met betrekking tot het herstel van de nationale eendracht en ter bespoediging ecner verzoening van de partij richtingen. De regeering heeft gister een decreet uitge vaardigd, waarbij het voor een tijdsduur van 5 jaar verboden is, aanvallen tegen de republiek te richten of in het openbaar te debatteeien over den staatsvorm. Krachtens een ander decreet zal de regent Kondoeriotis tot voorloopig president der re publiek worden benoemd, totdat de Nationale Vergadering een definitief presidenL zal hebben gekozen. DE REVOLUTIE IN TURKESTAN. De anti-nolsjewistische revolutie in lurke- stan wint terrein. De roode troepen hebben na hardnekkige gevechten een groot terrein ont ruimd ALLERLEI. Uit Londen. De Engelsche premier Mac Donald en zijn dochter miss IsabelMacDonaid zijn door den koning en de koningin uitgenoodigd een week-end op Windsor Castle door te brengen als hun gasten. Deze uitnoodiging is van zuivel particulieren aard. Het bezoek zal plaats hebben gedurende het week-end hetwelk op 26Apiil a.s. begint. Uit Washington. Het Huis van Afgevaar digden heeft het gedeelte van de immigratie- wet, uetwelk de Japanners feitelijk van immi gratie in de Vereenigde Staten uitsluit, goedge keurd. In dit gedeelte wordt bepaald, dat met beperkte uitzonderingen, er in de Vereenigde Staten geen onderdaan van een vreemde mogend heid, die voor het staatsburgerschap der V.S. niet in aanmerking komt, zal worden toegelaten. Uit Rome. Generaal Dawes, de voorzitter van de Eerste Commissie van Experts, is hier gister aangekomen en door Mussolini ontvangen. Omtrent hun onderhoud wordt echter niets uitgelaten. Prins Roland Bonaparte is te Parijs over leden. Roland-Napoléon prins Bonaparte werd in 1858 te Parijs geboren. Hij was de zoon van Pierre Napoléon en de kleinzoon van Lucien Bonaparte, broer van den grooten Napoleon I. De eerste keizer der Fransehen was dus Ro land's oodoom. Uit Hongkong. In verband roet de aan vallen der roovers is besloten de stoomvaart diensten Hongkong—Kongmoen te staken, tot dat vlootescortes bescherming verleenen. Uit Londen. ITet stakingscomité te Sout hampton dat verantwoordelijk is voor de uit sluiting in den scheepsbouw, die Zaterdag is begonnen, heeft voorstellen tot opheffing van het conflict uitgewerkt, welke heden door de vakvereenigingsleiders worden overwogen. Men gelooft, dat deze zullen leiden tot een spoedige oplossing van het conflict. Uit Moskou. De ten uitvoer legging van het Kiëfsche vonnis is uitgesteld. Het opperste ge rechtshof heeft de stukken opgevraagd. Uit Meilila wordt gemeld, dat de leider der Marokkaansche rebellen Abd-el-krim, door een bom uit een Spaansch vliegtuig ernstig gewond is. Een van zijn officieren zou gedood zijn. Binnenland. Het rapport-Tak. Men schrijft aan de ,,N. Rott." Het blijkt, dat het rapport van de commissie- Tak over dë ontwrichting van den girodienst en haar oorzaken, een zaak, die toch zekervan algemeen belang is (waarom men mocht verwach ten, dat de mededeelingen erover, welke het rapport bevat, op ruime schaal zouden verspreid worden), nergens of zoo goed als nergens te krijgen is. De boekhandel heeft het niet en op de postkantoren is het evenmin verkrijgbaar. Naar ons is gebleken, verwijst men op het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie de genen, die naar het rapport vragen, naar de Landsdrukkerij, op de Landsdrukkerij verwijst men hen echter naar het hoofdbestuur. Het aantal aanvragen om exemplaren van het rapport, bij de Landsdrukkerij inkomende, is groot. Evenwel kan men er daar niet aan voldoen, aangezien het hoofdbestuur zelf de verspreiding in handen heeft genomen. Het heeft er intusschcn meer van of men integen deel de verspreiding van de, het moet gezegd worden, ook voor het hoofdbestuur niet-aan- gename en -vleiende conclusies van het rapport zooveel mogelijk wil beperken. Van het rapport zijn 400 exemplaren gedrukt, waarvan er ten minste 150 ter beschikking zijn gesteld van de Staten-Generaa! en nog een ferm aantal meer voor het hoofdbestuur zelf zijn ge reserveerd. Wanneer 't meevalt zijn er dus op zijn hoogst 200 exemplaren voor het publiek over. Deze zouden volgens het hoofdbestuur aan de postkantoren verkrijgbaar gesteld worden aangezien er echter 350400 postkantoren zijn, zouden deze elk niét eens één exemplaar kunnen ontvangen. Wellicht zijn er eenige postkantoren geweest, die exemplaren ten verkoop hebben ontvangen het postkantoor te Rotterdam had er echter tot voor enkele dagen geen en blijkens de ondervinding van boekhandelaren verkeeren andere postkantoren in hetzelfde geval. Op deze wijze geëxploiteerd, moet dit rapport, dat, wanneer het behoorlijk veikrijgbaar was gesteld, de kosten' van zijn uitgave ruim had kunnen bedruipen, een tekort opleveren, en mogen degenen, die van den volledigen mhoud ervan kennis willen nemen, ernaar fluiten. De Postcheque- en Girodienst. Naar onze Haagsche redacteur verneemt, moet het in de bedoeling liggen den directeur en den hoofdambtenaren van den Postchéque- en Girodienst, de heeren A. W. Kymmell, M. Pott en L A M v. d. Vorst, op hun intusschen ik u destijds met mevrouw zaliger hierheen bracht wat waart ge toen een lief kindje. En hoe lief hebben wij u allen gehad met uit zondering van de jonge mevrouw die kon u inderdaad vanaf den aanvang niet lijden. Maar mevrouw zaliger begon steeds meer van u te houden. Ik begrijp ook volstrekt niet, dat zij er niet in een testament voor gezorgd heeft, dat men u hier niets kan doen. Dat zal zij echter vermoedelijk niet hebben kunnen droomen, dat men u zou wegsturen. Neen neen neen - dat wil er bij mij niet in. Dat de jonker nu ook net niet hier kan zijn Die zou het niet toelaten, dat men u wegjaagt. Neen met zijn goedvin den gebeurt dat evenmin als met dan van me vrouw zaliger dat geloof ik zoo zeker, als ik aan het Evangelie geloof. Johny richtte zich op uit haar verdooving. Zij wist, dat Grill gelijk had, dat Lothar haar verwijdering niet wenschtej al had hij ook om de een of andere reden haar brief niet beant woord. Misschien deed hij liet met het oog op zijn toekomstige verloofde,; met het oog op haar, wilde hij misschien niet meer met haar corres- pondeeren. Maar welke reden hij ook mocht hebben, en of hij al of niét wenschte, dat zij zou blijven zij moest gaan, nu zij wist, dat zij hem lief had. Zij- kon hem niet weerzien. Zij dwong zich tot kalmte en verborg haar s nart in haar hart. Praat maar niet verder, beste Grill bet is veel beter, dat ik ga. Graaf Lothar zal zich weldra met freule Liebenau Verloven en als die jonge vrouw hier haar intrek zai nemen, dan is er vanzelf hier geen plaats meer voor mij. Grill zag haar stom verbaasd aan. Met freule Liebenau Onze jonge graaf Neen neen juffrouw Johny, die hooren absoluut niet bij elkaar. rjj Johny drukte haar handen op haar hart. Dat kunnen wij niet begrijpen, Grill zij is een heel voorname dame. Grill zag Johny onderzoekend en bezorgd aan. Thans begreep zij het grenzcnlooze lijden van dit jonge meisje. Zij had verstandige, open oogen, de oude Grill en had over graaf Lothar en Johny reeds lang gedacht. Zij wist ook, dat gravin Thea zoo echt tevreden had geglimlacht, toen de liefde den jongelieden als het ware uit de oogen straalde. Dat was zoo geheel naar haar hart geweest en ook naar dat van Giill, die haar hart geheel voor het jonge meisje ge opend had. En nu zou plotseling alles geheel anders worden Graaf Lothar zou trouwen met die freule Liebenau, die lange, houterige pop, met haar koude oogen en hoogmoedig gezicht. Dat was zeker het werk van gravin Susanne. Wie weet, hoe zij dat tot stand had gebracht. Die was de arme juffrouw Johny immers een doorn in liet oog. geweest en natuurlijk oe niet voornaam genoeg. Ja, ja on om a zoo zoo lief en mooi was veel mooier en veel lie ver dan freule Liebenau, daarom moest zij weg, uit de oogen van jonker Lothar. En hij wist daar natuurlijk niets van, anders zou hij wel overhaast met zijn gebroken been naar huis zijn gereisd, om het te verhinderen. p)us is het werkelijk en waarachtig waar, dat gij weggaat, kindje Ja, Grill, over een paar dagen haalt mevrouw'Bronkmann mij af. En nu wil ik ook niet meer schreien cn klagen, dat helpt toch niet. Grootmama heeft mij zoo dikwijls gezegd Wat God zendt, moet men met een dapper hart dragen. Daarbij liepen echter weer dikke tranen over haar wangen en de vertwijfelde, troostelooze oogen logenstraften haar dappere woorden. Grill's hart brak bijna van verdriet. Maar zij bedwong zich, om Johny's hart met nog zwaarder te maken. Waar wordt ge nu naar toe gebracht, k' _J jjj weet niets meer dan den naam van de dame in wier huis ik wonen ga. Maar Weet ge, Grill ik zal niet langer bij haar blijven dan tot dat ik op de een of andere wijze zelf mijn brood kan verdienen. Van grootmama heb ik graag alles aangenomen, wat zij mij uit de volheid, haars harten schonk. Daar zat niets vernederends in. Maar van gravin Susanne wil ik niets meer aannemen dan volstrekt noodzakelijk is. i heb immers heel wat geleerd. Denkt ge met dat ik eene betrekking als gezelschapsdame of gou vernante zou kunnen aannemen (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i r 1T 1 r7K. öllro roorpl rta

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1