SCmEBMM IPA.SC JtïEN". i m m m m FEUILLETO Het familie-geheim. 47ste jaargang. Zaterdag 19 April 1924. No. 13926 Gratis-Oogevallenverzekeriüg 1509 bij levenslange geheele invaliditeitflsöO bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies vaneen duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 t;" ^erlles van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Maandag, Tweeden Paasehdag, .zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COU RANT, Dagblad voor Schiedam en omstreken .NIET VERSCHIJNEN. Buïtenlandsefa Nieuws. COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal. 85 Postbus: 39. .«eÉK' Advertentiën: 1—5 regeh 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 'leent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Ivcrkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Be Bireetie. Gezegend zij de Held, Die 'f goddeloos geweld Met Zijn macht en Zijn kracht en Zijn stdnderl Ter neder heeft geveld. Dit zegelied legt de groote Vondel in zijn drama „Lucifer" den zegenpralenden Engelen in den mond, toen zij hunne schitterende overwinning op hun opstandige broeders uitjubelden. Die loi algeheele overwinning van Michael's legerscharen j wonderbare feit geloochend, nog niemand heeft gedurende twintig eeuwen herhaald heeft en zich zal blijven herhalen tot aan het einde der tijden. Ja, bij het geopend graf op den berg van Galvarië begint de triomf van den verheerlijkten Christus,begint die reeks schitterende zegeprale. waardoor Hij de wereld en de zielen der menschen zal veroveren. Van Hem staat geschreven „blij ven zal Hij, zoolang zon en maan duren, van ge slacht tot geslachtHij zal heerschen van zee tot zee, van den vloed tot aan des aardrijks uiteinden. Hem zullen alle koningen der aarde aanbidden, alle volken zullen Hem dienen. Zijn naam zij gezegend in eeuwigheid. Zoolang d€ zon staat, blijft Zijn Naam. En in Hem zullen gezegend worden alle geslachten der aarde alle volkeren zullen Hem verheerlijken". En Zijn graf zal heerlijk zijn." En toch zijn er geweest, die den verheeHijkten Christus het slijk der verguizing hebben nage worpen. Met cynischen spot heeft men Zijn glorievolle verrijzenis durven loochenen, haar onder de legenden trachten te rangschikken, haar trachten toe te schrijven aan het gefabel eener zinsverbijsterde vrouwdoch heeft men dat op Lucifer met zijn trotsche .volgelingen was slechts een flauw en nevelachtig schaduwbeeld van de altijd en overal en over allen triomfeeren- de zegepraal van Christus. Doorloop de eeuwen maar van het begin der kerk van Christus taf tot op dezen dag, dan zult gij het moeten er kennen, dat de oorlogsroem der grootste over winnaars geheel en al verbleekt voor den Zijne en dat er in de geschiedenis der eeuwen geen held gevonden wordt, die gelijk Christus, zoozeer 't Goddeloos geweld Met Zijn macht en Zijn kracht en Zijn stdnderl Ter neder heeft geveld. Hij, die daar zeteld aan de rechterhand van de kracht Gods in het ongenaakbaar licht, voor wiens stralend aangezicht alles verdwijnt ge lijk de schaduwen worden weggevaagd voor de aanschitterende dagvorstinne, Hij is de groote overwinnaar door alle eeuwen heen op Zijne vijanden, de eenige triomfator over duivel, dood en hel. Hij is de heerscher,wiens banieren hel opschrift dragen „Koning der koningen en Heer der heerschers." Hij is de Koning van Hemel en aarde, wiens rijk geen einde zei nemen, Hij is de hemelsche Triomfator, voor wién de glans en roem der grootste overwinnaars aller eeuwen in het niet wegzinkt. Van dien eeuwigen Koning, van dien almach- tigen Overwinnaar, juwelen wij heden het zege lied. Op de kruinen der bergen, in de diepte der dalen, in de woelige steden, in de stille en vredige landouwen, overal stijgt het jubelend „alleluia" uit de vreugdevolle harten der menschen ten hemel ter eere van den zegevierenden Christus, en alle volken zingen mede in alie talen en her halen het eeuwenoude cn toch altijd nieuwe over winningslied „Surrexit Christus, spes mea" en belijden aldus hun geloof in den verrezen God, mensch. En de forsche en fiere klokkentorens die het kruis opheffen boven het lage menschen- leven, en die als zoovele zegeteekerxen van dien hemelschen Triomfator over de wereld verspreid staan, steunen onze zwakke jubelzangen met hunne zware metaalklanken en echoën ze verder voort tot hoog in den helderen hemel. En daar is reden tot jubel en dank. Want de overwinning, welke hëden de volkeren gedenken en hen weer begeestert, is eenig cn zonder weer ga in de geschiedenis. Het is de zegepraal van den triomfeerenden Christus, welke eenmaal begonnen op den blijden Paaschmorgen, zich 92 Lothar zat een oogenblik als verlamd. Toen stond hij op, alle teekenen eener ontzettende opwinding toonend. Johny is weg van Wildenfels Gij hebt haaf in haar gedrukten zi'eletoestand weggejaagd naar vreemde menschen, naar een liefdeloozc omgeving? vroeg hij met 'n stem van ingehouden woede. Zijn moeder schrok van zijn dreigend uiter lijk, maar zij huichelde gelijkmoedigheid. Mijn hemel waarom zulke tragische woorden Het was toch de meest voor de hand liggende oplossing. Wat heeft het meisje nog verder op Wildenfels te zoeken. De dwaasheid van uw grootmoeder behoeft toch niet door ons te worden voortgezet Voor juffrouw Warrens was het de hoogste tijd, dat zij in de kringen te rugkeerde, waar zij thuis hoort. Grootmama heeft haar ongelooflijk verwend. Ik heb op de royaal ste manier voor haar gezorgd en daarmee is die aangelegenheid toch wel voor goed afgedaan. Lothar balde toornig zijn vuisten. De aderen op zijn voorhoofd zwollen. Het was alsof er een roode nevel voor zijn oogeu lag. Johny weg Zijn lieve, kleine Johny uitge bet weerlegd en heeft het geloof er aan kunnen wegrukken uit de harten der menschen en nog altijd worden alle 'ruwe lasteringen en fel]- spotternijen overstemd door den geloovigen en jubelenden kreet aller volken „Hij is verrezen gelijk Hij gezegd heeft, alleluia Ja, immer knielen er nog ontelbare Maria Magdalena's in een levendig geloof aan Zijn ver heerlijkte voeten, nog immer vallen er als St. Thomas millioenen in aanbidding voor Hem neder, als zij door het aanschouwen Zijner ver heerlijkte wonden tot de overtuiging komen „Ja waarlijk, Deze is de Zoon van God." Maar waar zijn zij gebleven die hoogmoedig! geesten, als een Strauss, een Renan, een Rous seau, een Voltaire, die in hun waanwijsheid ge poogd hebben de aureool der Godheid aan Chris tus te ontnemen, Zijn wonderbare verrijzenis te loochenen, haar naar het rijk der fabelen te verwijzen Waar zijn zij gebleven, die heidensche impe rators, die talrijk® vorsten zooals een Juliaan de afvallige, een Nero, een Hendrik VIII cn zoovele anderen, die al hun woede ontketend hebben tegen den zegevierenden Christus en ZijnRijk, die met ruw geweld ZijnKerk vervolgd hebben, die goddelijke stichting, waardoor Hij de wereld veroverde Zij zijn vergaan, verstoven als zand op den adem van den wind. Hun ijdel streven is te niet gedaan. Al hun macht en glorie verdwijnt bij de goddelijke almacht en roem van Hem,die alle volkeren telde onder Zijn rechtsge bied. Het heilloos streven van al Zijn vijanden heeft Hij verijdeld gelijk het machteloos streven der Sanhedristeu, die door den verzegelden steen en een hand vol soldaten Christus' goddelijke macht meenden te kunnen breidelen. Zij zijn. verdwenen, vergeten is hun naam, ontglanst hun glorie het is hun allen gegaan als den trot- schen Lucifer en zijnen trawanten, van wien Vondel zingt Die God slak naar Zijn kroon Is uit den hoogen troon Mét zijn macht in den nacht neergezonken. Zoo zegevierde de hemelsche Triomfator op den aanlichtenden Paaschmorgen glorievol over zijn vijanden zoo zegepraalde Hij ook in den loop der eeuwen over allen, die Hem Zijn glorie kroon wilden ontrooven, Zijn troon wilden onder mijnen. En thans, nu de natuur weer verrijst uit haar graf, waarin de bange winter haar ge- stooten in de vreemde wereld met haar hart vol jammer en leed. En dat had zijn moeder hem aangedaan. Slechts met inspanning van alle krachten hield hij zich rustig. Gij vergist u, mama, wanneer ge deze aangelegenheid als afgedaan beschouwt. Gij hebt het arme kind zeer onrechlbaardig en zeer onbarmhartig behandeld. Gij hebt evenmin in grootmama's geest als in den mijnen gehandeld. Zeg mij, als't u blieft, direct waar Johny zich bevindt. Nog heden zoek ik haar op en breng haar naar Wildenfels terug. Gravin Susanne stond nu eveneens op. Zij was volkomen rustig geworden. Dat zult ge niet doen, zei zij koud. Integendeel, dat zal ik beslat doen. Ik zal het geen oogenblik langer verdragen, dat Johny als een verstootene bij vreemde menschen leeft. Zij behoort hier thuis en hier blijft zij antwoordde hij vastberaden. Neen, zij hoort hier niet thuis, en ik ver draag het niet, dat zij hier terugkeert. Daarom zeg ik u ook niet, waar Johny is. Ik heb deze scène verwacht en mijn maatregelen genomen. Ge zult geen domheid begaan, zoolang ik het verhinderen kan. Wat gaat dat meisje u eigen lijk aan Niets. ,IIet zal niet lang duren, dan trouwt ge. Wat moet juffrouw Warrens dan op Wildenfels doen, in welke verhouding moet zij dan tegenover uw vrouw.staan? sloten hield, nu de bloeiende lente weer onder weelderigen groei van planten en bloemen en onder de jubelende koren der vogelen haar blij den intocht houdt, nu verrijst ook de Chris tus, van wien alles leven en groeikracht ontvangt, heerlijk uit Zijn graf en doet Zijn zegepralenden intocht in de wereld onder de* blijde allelua's der volkeren, hun meedeelend Zijn licht en leven. Zoo straalt nog immer over de wereld de glorie van den verrezen Christus, overwinnend, levend en wonderen werkend in Zijn mystiek lichaam, de H. Kerk, welke daar staat als een onloochen baar bewijs van Zijne glorievolle opstanding tot een onsterfelijk leven. De donkere nacht van lijden en beproeving is thans weer vooi haarvoor- bij. Zij heeft haar kleed van rouw en boete afge legd en zich getooid met haar feestgewaad ter eere van haar zegevierenden Meester en zij zingt en jubelt weer naar het woord van Lacordaire met de blijheid der eeuwige jeugd haar nimmer veranderend alleluialied. En wij, hare kinderen, deelen in de reine vreugde en den jubel van ons aller Moeder, te meer daar ook in onze zielen de blijde lente weer haar intrede heeft gedaan, daar ook wij het doodskleed van ongerechtigheid hebben afgelegd en wij, verrezen uit het graf der zonden, weer herboren zijn tot een nieuw leven. Ontzettend had de storm der verleiding en bekoring in veler harten gewoed en menige teedere bloem van deugd geknakt en van haren stengel gerukt. In zoovele zielentempels, die daar onteerd stonden en verlaten, wijl de zonde God er uit gebannen had, heerschten de treurig ste ruine en volslagen duisternis. Maar wij heb ben weer de onmetelijkheid Zijner liefde overwo gen, Zijn goddelijk zoenbloed weer zien vloeien. En de overweging dier allesomvattende liefde heeft weer het licht ontstoken in 'onze zielen dat vergoten bloed heeft ons weer ï'ein gewas- schen van onze ongerechtigheden. En thans, het harte vol innige dankbaarheid, vallen wij Hem onder vreugdetranen te voet met St. Thomas geloovig uitroepend „Mijn Heer pn mijn God". Dat is de zegetocht van den verrezen Christus in de zielen zijner kinderen. En nu er weer groote kalmte en vrede heerscht in ons hart, nu wij w.eer vreugdevol ons alleluia kunnen jubelen, nu moe ten wij met frissche kracht en onverschrokken moed den harden en doornigen levensweg ver volgen. Want over dezen Paaschdag donkert ras de avond neer, zooals iedere vreugde hier beneden haar avond heeft. En dan keeren wij weer terug tot het dagelijksch leven, voor menig een zoo vol beslommeringen, droefheid en bit terheid. En spoediger dan wij meenen zullen de stormen der bekoring in en buiten ons wellicht, met nog feller woede losbreken dan voorheen, doch dit moet onze vreugde op dezen dag niet temperen. Neen, geen vreeze of angst dale neder in onze zielen. „Ik ben de verrijzenis en het leven die in mij gelooift, zal niet stefven in eeuwigheid." Jezus is onze overwinnaar en derhalve onze steun en kracht. Hij, die duivel, dood en hel heeft overwonnen, zal ook onze vijanden ter neder vellen en verdelgen. Met de leerlingen van Em- maus moeten wij in geloovig vertrouwen tot Hem gaan en de smachtende bede richten tot den verrezen Meester „Heer, blijf bij ons, want het wordt avond." Blijf bij ons, Heer, Gij, die het licht der wereld zijb, want duisternissen omringen ons van alle kanten blijf bij ons, opdat wij te midden dier duisternissen niet af dwalen van uwe wegen, maar blijven wandelen in Uw lichttotdat eenmaal het eeuwig licht ons omstraalt. Zoo moeten wij op dezen blijden Paaschmor gen hooger gaan dan de vergankelijke wereld Lothar had moeite zijn zelfheheersching te bewaren. Mama ik verlang onmiddellijk van u Johny's verblijfplaats te vernemen. Neen, van mij verneemt ge die nooit. Wat geeft u aanleiding tot zulk een wreed aardige handelwijze tegenover dit hulpelooze schepseltje vroeg hij heesch van opwinding. Gravin Susanne richtte zich trotsch op. Dat zal ik u zeggen, mijn zoon. Ik wil ver hoeden, dat die obscure juffrouw Warrens verder met u coquetteert en u in haar netten vangt. Denkt u, dat ik het niet reeds lang weet, dat ge verheft op haar zijl en er misschien zelfs aan aan denkt, haar tot gravin Wildenfels te maken Uw geheele manier van doen, u tot haar ridder op te werpen, heeft mij alles verraden. Ik duld echter niet, dat ge zoo smadelijk de tradities van ons huis vergeet. Ge zult uw afstamming van een der edelste geslachten des lands waardig blijven. Dank er mij voor, dot ik u de hand boven het hoofd houd en de ergernis uit den weg ruim. Ik verbied u, u nog verder om het meisje te be kommeren. Lothar had zijn voorhoofd gefronst. Om zijn mond lag die uitdrukking van onbuigzame wilskracht, die zij reeds dikwijls gezien had. Gij zoudt mij even gemakkelijk kunnen ver bieden te bestaan, zeide hij met harde metalen stem Nu gij er zelf over spreekt, wil ik 't u niet verhelen. Ja ik heb Johny Warrens lief en onze blikken vestigen op dien eeuwigenPaasch- dag, waarover geen avond meer dalen zal en waar een nimmer wegstervend alleluia zal op stijgen tot voor den troon van het vlekkeloos Lam, hetwelk ons rein gewasschen heeft in Zijn Goddelijk bloed. Als wij zoo ons Pa&schfeest vieren, dan zal de vrede, welken Christus op den dag Zijner glorie rijke verrijzenis aan Zijne leerlingen bracht ook ons deel zijn en dan zullen wij weer blijde en hoopvol den weg van strijd en zelfverloochening betreden en in ruime mate de vruchten van Christus' heerlijke verrijzenis in ons ontwaren. O. S. HET HERSTELVRAAGSTUK. In weerwil van alle dementis door officieele kringen te Parijs en te Londen gegeven, schrijft de „Nation Beige" „Wij meenen te weten, dat een intergeallieerde conferentie na de Paasch- dagen te Londen bijeen zal komen. Aan deze conferentie zullen deelnemen verschillende En- gelsche, Fransche en Belgische ministers, die zich zullen bezighouden met het Rapport 4er Commissies van Experts als basis voor de on derhandelingen ter oplossing van het herstel- probleem. België zal vertegenwoordigd worden door Theunis en Heymans, Frankrijk door De Jouvenel en Loucher. Als voorzitter van de conferentie zal ongetwijfeld MaxDonald op treden." Dit bericht is onjuist. Een dergelijke con ferentie zal eventueel nimmer voor Mei kun nen plaats hebben, daar de Commissie van Herstel een aantal formaliteiten heeft te ver vullen, voordat een intergeallieerde conferen tie met vrucht zou kunnen bijeenkomen. HONGARIJE'S HERSTEL. Nu de door de Nationale Vergadering aange nomen saneeringswet binnen enkele dagen in werking treedt zal de regeering reeds onmiddel lijk na Paschcn de inschrijving op de aan- deelen van de nationale gank openstellen. Het ligt in de bedoeling, dal de bank einde Mei in werking zal treden. MEXICO. Naar de „Times" meldt, is de Mexicaansche regeering voornemens een nieuw algemeen offensief tegen de rebellen te ondernemen. Generaal Martinen heeft een aanval onder nomen op Progreso, terwijl door andere le- gerförmaties de opstandelingen te Tabasco,Cam- pcche in Chiapas bestookt worden. ALLERLEI. Volgens de jongste berichten uit Mezico, zou de leider der Mexicaansche rebellen Huerta naar Europa gevlucht zijn. Door de beambten van den geheimen dienst zou vastgesteld zijn dat Huerta, nadat hij Mexico verlaten had, zich eerst naar Havana, begeven heeft, waai hij een maand verbleef, zonder herkend te worden. Van Havana is hij naar New-York gegaan, vanwaar hij zich naar Europa in veiligheid heeft gebracht. Uit Londen. De federatie van werkgevers in het scheepsbouwbedrijf meldt, dat nagenoeg alle leden van den transportarbeidersbond te Southampton het werk hadden hervat en dat, in verband hiermede, de uitsluiting van de leden van dien bond in andere districten is opgeheven. Uit Washington. De Amerikaansche Se naatscommissie voor buitenlandsche aangele genheden heeft gelast, dat een sub-commissie met alie kracht en ninigheid, die in mij is, en wanneer zij wil, zal zij mijn vrouw worden Trotsch en gelukkig zal ik zijn, wanneer dit edele en fijnvoelende meisje gravin van Wilden fels wil worden. Zij staarde hem stom van ontzetting aan. Dat hij zoo openlijk bekende, wat zij in het geheim gevreesd had, overtrof haar ergste ver wachtingen. Zijl ge stapelgek riep zij huiten zich zelven van angst en verontwaardiging. Neen, mama, ik ben volkomen bij mijn verstand en zoo rustig, als ik onder de tegenwoor dige omstandigheden kan zijn. Ik beschouw Johny reeds lang als mijn verloofde, daar ik de hoop koester, dat zij ook van mij houdt. En grootmama de teederste, liefste vrouw, die ik in het leven ontmoeth eb, een echte gravin Wildenfels, heeft haar vollen.zegen gegeven op die verbintenis. Gravin Susanne lachte hard en snijdend. O, dat dacht ik wel. Uw grootmoeder wist dus van dien dwazen hartstocht. Lothar stoof op. Ik verzoek u mv woorden beter te kiezen. Van een hartstocht kan hier geen sprake zijn. Johny weet' niets van mijn veranderde gevoelens op grootmama's verzoek heb ik daarmee haar rust niet gestoord. Maar ik houd van haar met een reine, innige liefde en gij -'.uit mij niet ver hinderen haar mijn hart en hand aan te bieden. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1