I a DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKENL FEUILLETONS. Het familie-geheim- 47ste Jaargang Woensdag 23 April 1824, N«. 13928. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. - Postbus: 39. "ÏLa Sfdedeeling^ö dTper "gel. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. - --T tt„n Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 200bij dood 100 bq ve duim; 160 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vmger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz. bank te acn_ Advertentiën plaatsen wordt 2 maal berekend. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Taneven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van le. de N.V. BLOCKDALE DISTILLEER DERIJ MAATSCHAPPIJ om vergunning tot oprichting van een distilleerderij in de panden Nieuwe Haven 95/97, kadaster Sectie M. nos. 3323/3324, met 3 electromotoren van resp. l1/2> 5 en 71/Si P.K., drijvende 3 pompen 2e. K. VAN DER KNOOP Azn., om ver gunning tot uitbreiding van depeulvruchtcndro- gerij en opslagplaats van granen en zaden in het pand Hoofdstraat 22, kadaster Secrie L. no. 1329, met*een erwtensplitterij en door ver plaatsing van de 3 bestaande electromotoren van resp. 2, 3 en 3 P.K., en door bijplaatsing van 4 electromotoren van resp. 2, 4, 5 en 22 P.K., drij vende diverse werktuigen en een elevator. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, 7 Mei 1923 des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken ip te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op cle secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis, worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 23 April 1923. Buitenlandseh Nieuws, verwezenlijking van het plan der experts, zal hebben aangenomen. Gedurende de Paaschdagen heeft Ramsay MacDonald gesproken over de rapporten der experts. Hij zei o.a. „Hier heeft men dus een rapport, dat een parig is onderteekend, en waaronder ook bur gers van de Ver. Staten hun naam hebben ge zet. Hier heeft men Europa's kans. Brengt het meteen in toepassing, maakt het werk af, en ge brengt ons werelddeel den vrede en de vei ligheid. Mogelijk zal er eenige vertraging ko men door de aanstaande verkiezingsperiode in Frankrijk en Duitschland, maar niettemin kan men reeds zeggen, dat de algemeene houding, die de voornaamste regeeringen tegenover de rapporten aannemen gunstig is." De Duitsche regeering zou, volgens een cor respondent van de „Information" te Berlijn, voornemens zijn, ten spoedigste haar persoon lijke meening te kennen te geven, wat betreft de fiscale en economische eenheid van het Duitsche rijk, welke zooals bekend, de experts van essentieel belang hebben genoemd voor de verwezenlijking van hun plan. Bovendien wenscht Duitschland te weten, of de reeds ge dane betalingen op zijn rekening zijn afge schreven. Ook zou men te Berlijn van plan zijn, een beroep te doen op een hof van arbitrage, met het oog op de interpretatie van zekere passages uit de rapporten, welke volgens de Duitsche regeering duister zijn. HET HERSTEL. Naar het „Petit Journal" meldt, lrecft Poin caré een memorandum doen toekomen aap Barthou, den voorzitter van de G. v. H. en eersten Franschen gedelegeerde in die commis sie, waarin hij 'n uiteenzetting geelt van het Franschc standpunt ten opzichte van de uit voering van het plan der experts. Die uiteenzetting komt .over het algemeen overeen met, de jongste redevoering door Poincaré over de hcrstelkwestie gehouden, waarin hij verklaarde, dat de bevindingen dei- experts Frankrijks houding gerechtvaardigd hebben. Na er den nadruk op te hebben gelegd, dat Frankrijk 't rapport Dawes zonder voorbehoud heeft aanvaard, wijst hij er, volgens het „Petit Journal" op, dat de experts zelf de noodza kelijkheid hebben beklemtoond, dat hun con clusies moeten worden gepreciseerd en ge completeerd, zoowel door de Commissie van Herstel als door de geallieerde regeeringen. Poincaré wenscht in het bijzonder, zooals reeds in een llavas-telegram is aangeduid, dat de taak van de verschillende offieieele licha men Dij de uitvoering van het plan der experts en speciaal die van Duitschland, nauwkeurig wordt omschreven. Wat de regime-verandering in de Roer be treft, verklaart Poincaré, dat het nieuwe "re gime, waardoor de economische eenheid van Duitschland zal worden hersteld, eerst dan kan worden ingevoerd, wanneer de Duitsche Rijksdag de wetsontwerpen, noodig voor de ONTWAPENING. Gister te New York het woord voerende aan de jaarlijksche lunch van de „Associated Press" verklaarde président Coolidge, dat hij, wanneer de kwestie der Duitsche schadevergoeding defi nitief zal zijn geregeld, de bijeenroeping van een nieuwe wereldconferentie zal begunstigen ter bespreking van een verdere beperking van de bewapening en de codificatie van het inter nationaal recht. De president zei de, dat de conferentie van Washington veel heelt bijgedragen tot het her stel van de harmonie en den goeden wil tusschen de naties, doch de kwesties van de onderzee strijdkrachten, de luchtvloot en de legers zijn nog steeds onopgelost. DENEMARKEN. Volgens een bericht uit Kopenhagen zal dc Dcenschc socialiste Mina Rang in het ministerie- Stauning de portefeuille van Onderwijs op zich nemen. 94 Hij zag haar smeekend aan, maar zij wierp het hoofd in den nek. Nooit, antwoordde zij kortaf. Gij wilt mij wel veroorloven, thans weg te gaan wij hebben elkander voor het oogenblik niet meer te zeggen. Zij knikte stom met het hoofd. Zonder eerst naar zijn eigen kamers te gaan, betrad Lothar boven gravinThea's apartementen' Grill zat, volgens gewoonte, op haar plaats aan het venster, hoewel zij hier thans niet meer noodig was. Zij sprong op, toen Lothar binnen trad. Haar door smart geteekend gelaat werd rood van vreugde. Is cle jonker nu eindelijk weer gezond stamel de zij en keek hem in zijn bleek, smartelijk vertrokken gelaat. Zij vermoedde, wat die diepe rimpel op zijn voorhoofd te beduiden had. Ja, Grill ik ben eindelijk weer hier. Gaat het goed met u Dank u, jonker, zoo goed als het een oude Vrouw gaan kan, die tot niets meer nut is. Zeg dat niet, Grill. Maar ik weet, uw trouw hart heeft ook een zwaar verlies geleden. ENGELAND. In een gister te Llanfair-fechan (Carnarvon Wales) gehouden redevoering protesteerde Lloyd George tegen de door de Labour-regeering aangenomen houding tegenover de liberalen en stelde de vraag, waarom de beide partijen niet beter kunnen samenwerken. Spr. zeide, dat de liberalen in Januari jl. een belangrijken stap hebben gedaan, toen zij voor het eerst een Labour-regeering aan het bewind brachten. De liberale partij heeft beloofd de Labour- regeering „fair play" te geven en dit was haar ernst, daar zij slechts het belang van het land zocht te dienen. Lloyd George beklaagde zich ei pver, dat, terwijl de liberale parlementsleden hun stem uitbrengen voor de regeering en deze steunen bij het invoeren van goede maatregelen, de regeering dezen steun beantwoordt met vijan- Grill veegde haastig haar tranen weg met een strook van haar boezelaar. Dat weet God, jonker. De dood heeft mij van mijn geliefde meesteres beroofd -en nu - nu is ook juffrouw Johny weg. Lothar kwam dicht naar haar toe en legde zijn hand op haar schouder. Grill weet ge niet, waar men juffrouw Johny heengebracht heeft Zij schudde treurig het hoofd. Ik weet heelemaal niets. Juffrouw Johny wilde mij direct schrijven maar ik heb nog geen regel van haar ontvangen ik maak mij ernstig bezorgd. Ik weet thans, dat cle dame, die haar afhaalde, mevrouw Bronkmann heette. Geen me'nsch in het slot weet, waar de reis heen ging. Maar zij voelde zich vreeselijk ongelukkig, toen ze weg moest. Heeft zij u geen boodschap aan mij opge dragen vroeg hij opgewonden. Grill zuchtte. Och, lieve hemel, dat heeft ze niet gedurfd, omdat maar, ik weet niet, of ik dat mag zeggen Ge moet mij alles zeggen, Grill, ik verzoek u vriendelijk daarom. Grill zag hem angstig onderzoekend aan en zei toen aarzelend Welnu, omdat de jonker zich weldra met freule Liebenau zal verloven. Lothar verschoot van kleur. HET MAANLICHT WERPT PRACHTIGE TINTEN OVER HET LANDSCHAP GEEFT PRACHTIGE TINTEN AAN UWE VERSCHOTEN BLOUSES EN JAPONNEN DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, VLAARDINÖEN Fabrikanten'van LIFEBUOY en VIM. digheid ten opzichte van de liberale partij in on buiten bet parlement. Spr. deed een crnsHg beroep op de regeering om haar houding te herzien. DE IERSCHE GRENSCONFERENTIE. De conferentie over de grensregeling tusschen Zuid en Noord-Ierland zal dezer dagen te Londen worden hervat. Hedenavond worden uit Dublin president Cosgrave en cle ministers O'IIiggings en Fitzgerald verwacht, terwijl Ulster zal worden vertegenwoordigd door Craig, den premier, lord Londonderry en Dawson-Bates. Men verwacht, dat de onderhandelingen van langen duur zullen zijn. CHINA EN SOVJET-RUSLAND. Men verneemt, dat cle onderhandelingen tusschen de sovjet-regeering en China opnieuw zijn afgebroken. De Russische onderhandelaar, Karachan, keert naar Moskou terug. AMERIKA. Dezer dagen heeft de Amerikaansehe Senator La Follette het program bekend gemaakt, het welk de radicalen van Wisconsin eerlang aan Wie heeft dat gezegd Mevrouw uw moeder, jonker. En dat heeft zij geloofd Grill had van vreugde bijna den noodigen eerbied vergeten, toen zij uit zijn woorden be greep, dat dïe verloving nog lang geen vaststaand feit was. Ja, zeker, juffrouw Johny moest dat wel gelooven daar mevrouw cle gravin het zelf gezegd had en dat er nu geen plaats meer op het kasteel was voor juffrouw Johny. Maar zij voelde zich erg ongelukkig, loen zij van me vrouw cle gravin terugkwam vond ik haar direct daarna in haar kamer op den grond liggen alsof zij op sterven lag. Zoo ellendig en ver twijfeld voelde zij zich, dat mijn hart bijna brak. En toch wilde zij steeds dapper zijn en niets laten merken. Maar, lieve hemel, dat was niet zoo gemakkelijk. En toen zij daarop met de vreemde dame wegreed Grill brak in tranen uit toen heeft zij nog eenmaal hier naar boven, naar mij, gekeken, alsof zij clen dood tegemoet reed. Lothar wendde zich af, om zijn smart te verbergen. 'Hij balde zijn handen Lot vuisten en haalde met moeite adem. Eindelijk had hij zijn zelfbeheersching terug en wendde zijn bleek gezicht weer naar de oude vrouw toe. Ik dank u, Grill. Weet ge met welken trein de dames zijn weggereisd de republikeinsche nationale conventie ter aan neming zullen voorleggen. Dat de conventie dit program zal verwerpen, niemand die er ook maar een oogenblik aan twijfelt. Wanneer dit gebeurt zullen deze radicalen zich bij de andere radicalen aansluiten en La Follette als onai- hankelijken derden candidaat. voor het president schap gaan stellen. DiL radicale program is een nauwgezette studie door La Follette zelf opgesteld. Ieder vooruitstrevende of radicale kiezer moet in dit program iets van zijn gading vinden. Maar als het geheel ten uitvoer zou worden gebracht zou het een kleine tevolutie beteckcnen in het, bestuur van het land. Contróle van de regeering en van de indus trieën met particulier monopolie wordt als een der belangrijkste punten beschouwd. Voor het tegengaan van de economische en politieke macht van de monopolies beveelt La Follette o.a. aan het houden van een grootc schoon maak in dc departementen van Justitie, Bin- nenlandsche Zaken en nog een paar ministeries. Verder het herstel van de staats-oliereserve- veldcn, die onwettig zijn verkwanseld vooi particuliere voordeelen. Ja, jonker. Die ging om 11.30. En verder zijt ge niets te weten gekomen. Neen, de spoorkaartjes heeft de vreemde dame zelf genomen en zij heeft ook de bagage zelf opgegeven. Ik heb dat ook al gevraagd aan den koetsier en den palfrenier, die haar naar het station gereden hebben. Dat is best, Grill als ge nog iets te weten komt deel het mij dan direct mede. Heel best jonker. Hij knikte haar toe en trad gravin 1 hca s zitkamer binnen. Uitgeput liet luj zich daar op een stoel aan cle schrijftafel vallen en haalde den sleutel vooi den da"', dien hij van zijn grootmoeder ontvangen had Hi opende 't vak en haalde de cassette eruit Na die geopend te hebben, haalde luj het couvert voor den dag. In gedachten verzonken las hü het adres. Toen sneed hij het couvert onen Het verzegelde document legde luj op zy en las eerst het andere schriftuur. De inhoud daarvan luidde als volgt Mijn beste Lothar Wanneer go dezen brief in "handen hebt, zal ik voor altijd zijn heen gegaan. Wondt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT tsammmnjem Twink l> co cv

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1