£if£M F E U I LL ETOIÜ. Het familie-geheim. 47st« Jaargang. Donderdag 24 April 1924. 13929. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1-5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, o maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 6 O'bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door^ Buitenlandsch Nieuws. DE HERSTELKWESTIE. Het besluit van de Commissie van Herstel, om bij de belanghebbende regeeringen de con clusies der experts aan te bevelen, komt de Fransche regeering onbevredigend voor, omdat andere geallieerde regeeringen haar taak anders kunnen opvatten dan de Fransche. In Fransche kringen wordt het beter geacht, de interpretatie van ieder der geallieerde regeeringen af te wach ten. De Commissie van Herstel zou dan ver volgens haar eigen competentie moeten af bakenen, met nauwkeurige aanwijzing, welke punten daarbuiten vallen en dus tot de bevoegd heid behooren van de geallieerde regeeringen. Men is derhalve van oordeel, dat de G. v. H. haar technischen arbeid ten einde moet brengen, waardoor ze in staat zal zijn, een definitieve beslissing te nemen, haarzelf betreffende, welke beslissing alsdan door de regeeringen zou worden aangevuld. RELGIE. De commissie van onderzoek naar de toepas sing van den achturendag is benoemd. Zij be staat uit 41 leden, onder voorzitterschap van den oud-minister Coremans. Verder zitten er in de commissie 7 leden van het parlement, hoogleeraren, 3 vertegenwoordigers van de socialistische syndicate commissie, vertegen woordigers van de christen-democraten, afge vaardigden van de patroons en van den hoogen raad van nijverheid en koophandel en van den raad van arbeid. FRANKRIJK EN RUSLAND. Poincaré heeft aan Tsjitsjerin geschreven, dat zijn overbrenging van den wensch der Fransche geleerden, dat hun Russische collega's, te Kief berecht, voor de doodstraf gespaard mochten blijven, geenszins een inmenging is geweest in Rusland's binnenlandsche aangelegenheden. De Fransche regeering bemoeit zich niet met Rus land's binnenlandsche aangelegenheden, en even min raakt het huidige regeeringssystcem in Rusland de Fransche regeering. Poincaré eindigt met te zeggen, dat alle be weringen, dat de veroordeeldep van Kief in geheimen dienst voor Frankrijk werkzaam waren lasterlijke aantijgingen zijn. HET NIEUWE DEENSCHE KABINET. Na een gemeenschappelijke vergadering van de sociaal-democratische fractie in het Deensche parlement en van het bestuur der sociaal-demo cratische partij heeft gister Stauning aan den koning de lijst van ministers ter goedkeuring voorgelegd. De lijst bevat de volgende namen Stauning premier en handel. Graaf Carl Moltkc buitenlandsche zaken. F. J. Borgbjerg sociale aangelegenheden. N. Hauge binnen landsche zaken. L. Rasmussen landsverdedi ging. Dr. P. Dahleeredienst. J. Friis Skotte publieke werken. Mevrouw Nina Bang onder wijs. C. V. Bramsnaes financiën. K. K. Steincek: justitie. K. Bording landbouw. Pasja tot het voeren van onderhandelingen. De Nationale Vergadering van Angora beeft beslaten voor den tijd van zes maanden op recés te gaan. CANADA. Sir Richard Squires, oud-premier van New- Foundland, Campbell, ex-minister van land bouw, Meaney, ex-drankwetcontroleur, alsmede verscheidene hooggeplaatste ambtenaren zijn gearresteerd onder beschuldiging van belang rijke malversaties ten nadeele van de staatskas. Squires wordt er van beticht, 20.000 dollar ver duisterd, Meaney staat onder verdenking 100.000 dollar gestolen te hebben. Deze arrestaties zijn de bekroning van een langdurig onderzoek, dat groote sensatie heeft teweeggebracht. ALLERLEI. Volgens een bericht uit New York worden handelswaren uit California in Tokio gedeel telijk geboycot. Uit Jeruzalem De Turksche regeering gaat voort met het verbannen van vreemde lingen, voor het meerendeel christenen. In de omstreken van Damascus worden thans meer dan 3000 vluchtelingen verzorgd. !Uit Berlijn De Turksche autoriteiten hebben sluiting gelast van de Amerikaansche medische hoogeschool te Gonstantinopel. Uit Parijs Aan de ,,Echo de Paris" wordt uit Spiers gemeld, dat de burgemeester van Munchweiler, toen hij Maandag uit Pirmasens huiswaarts keerde, door automobilisten, welke uit de ric-hting Heidelberg waren gekomen, met revolverschoten is vermoord. Uit Londen De arbeiders van de scheeps werven te Southampton hebben den arbeid hervat. De uitsluiting is daarop door de werk gevers opgeheven. Uit Berlijn Bij verordening van den rijks- president is tot directeur-generaal van de Duit- sche rijksspoorwegen benoemd, de rijksminister van Verkeerswezen, dr. Oeser. Hem is een voor- loopig directorium ter zijde gesteld, dat echter slechts adviseerend kan optreden. Staten-Generaal. ROEMENIE EN TURKIJE. De Roemeensche premier, Bratianoe, is gister morgen per boot te Constantincpel aangekomen, vergezeld van den minister van Justitie en dien van Financiën. Na een kort verblijf aldaar zal het gezelschap vertrekken naar Broessa. De aan wezigheid van de beide ministers schijnt "het particuliere karakter van het bezoek vrijwel uit te sluiten, hoewel niets bekend is van een even- tucele ontmoeting tusschen Bratianoe en Ismed 95 Ik wil in ieder geval afscheid van u nemen, voordiat ge naar Rome gaat, want ik voel he. bijna met zekerheid, dat ik u niet zal weerzient Wat ik u te zeggen had, heb ik bier opgeschreven. In de eerste plaats zorg goed voor mijn oude bedienden hoofdzakelijk mijn oude, trouwe Grill beveel ik in uw goede zorgen aan. Zij moet haar leven geheel naar \frensch en smaak in Wil- denfels kunnen beëindigen en niemand meer behoeven te gehoorzamen dan u alleen en moet tot aan haar dood het loon ontvangen, dat zij tot dusverre genoten heeft, opdat zij ook eens haar bijzondere wenschen zal kunnen bevredigen. En nu mijn lieveling, Johny. Gij hebt ze lief en wilt ze tot uw vrouw maken. Mijn zegen zal met u beiden zijn. Maar uw moeder is een trot- sche vrouw, en ik voorzie ernstigen strijd. En daar ik u misschien niet meer zal kunnen bij staan, wil ik u voor het ergste geval een middel aan de hand doen, waarmee ge haar weerstand kunt breken. Zij is zoo trotsch op den naam Wildenfels, dat ze het als een smaad beschouwen zal, wanneer de eenvoudige naam Warrens daarmee verbonden wordt. Ik heb lang geaar- EERSTE KAMER. Vergadering liah Woensdag, 23 April. Aan de orde is het wetsontwerp tot oprichting van een Naarnlooze Vennootschap Gemeen schappelijke Mijnbouw-Maatschappij Billiton. Het ontwerp wordt bestreden door den heer van K o 1 (S. D.) die staatsexploitatie bepleit en van het ontwerp roofbouw ducht. De heer Slingenberg (V. D.) en minister de Graaf meenen, dat daartegen door art. 15 der concessie-voorwaarden kan worden ge waakt. Het ontwerp wordt met 26 tegen 8 stemmen aangenomen. Aan de orde zijn de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1924. De heer Van Embden (V. D.) acht het vraagstuk der landsverdediging het belangrijkst. Hij is voor nationale ontwapening en wil alles uit het leger verwijderen wat oorlogstaak is en alles behouden wat politiezaak is. Hij becijfert, dat 42 millioen gulden voldoende was met in begrip van de gelden thans voor politiedienst uitgegeven. Spr. gelooft niet in een nieuwen oorlog hier in het Westen, omdat er algemeene oorlogsmoe- beid bestaat. Komt er nog wel een oorlog dan zijn wij er utilistisch gesproken beter aan toe met ont wapend-zijn. België beeft door zich te verdedi gen moeten zien dat de strijd op zijn terrein is gevoerd. Als België nog sterker was geweest was heel België'één puinhoop geworden. De oorlog is een onberekenbaar roulette-spel dat niet de minste zekerheid geeft. Het toeval bepaalt ons lotwij moeten den kant kiezen van hen, die staan tegenover hen die onze neu traliteit schenden. Door den chemischcn oorlog mogen wij ons niet verdedigen omdat deze oor log een uiLmoorJing van strijders en burgers zal zijn. De heer De Vos van Stee n\v ij k (C. H. brengt het Kabinet hulde dat liet is gebleven na het votum nopens de Vlootwet en laakt de impotentie der 50 tegenstemmers die de gevolgen van hun daad niet hebben aanvaard,. Het af breken acht hij niet ver af te staan van kwa- jongenswerk. Spr. acht het ridicuul en onbeschaamd dat links een andere partijgroepcoring wensch t. Van een nationaal kabinet wil spr. niets weten, vooral niet zoolang de aandrang daartoe komt uit de kringen die in 1914 van zoo'n Kabinet niets wilden weten. In het voorloopig verslag is niet opgenomen, een zin van spr. dat bet aanzien van het par lement was gedaald als gevolg van de regeling van het huidige kiesrecht. Opzettelijk is deze zin weggelaten en daartegen komt spr. met kracht op. Spr. zal er dus Juist nu over spreken. Hij beroept zich op verschillende van zijn tegen standers die 'dit met hemeens zijn. Het kies stelsel dient te worden opgeruimd omdat het het parlementaire stelsel in den grond heeft bedorven. Vele begaafde personen houden zich afzijdig, omdat zij niets niet het partijgedoe te maken willen hebben. Thans spelen de partij bonzen de baas, de 'gladakkers, intriganten, niet bepaald schurken, maar ri.reivers, zijn spr. zeer antipathiek zij reizen het gahsche land af om het volk politiek op te voeden! Zij rijden op hun gratis-abonnement overal heen, geven handjes aan ieder, zijn vriendelijk voor ieder Feitelijk zetten zij dc ca nd idolen- lijsten in elkaar. Het fascisme neemtz. i. sterk toe, ook als gevolg van deze omstandigheden. Dat alles is de schuld van het kiesstelsel, dat feu jammerlijke mislukking is. Spr. breekt zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd tot heden elf uur. Binnen !sed, „We willen ook we! eens regeeren." In zijn slotwoord lieeft do voorzitter van het roode congres te Arnhem ronduit gezegd, dat de S.D.A.P. ook wel eens het oogenblik wil beleven, dat zij, evenals de sociaal-democratische partijen in andere landen, tot regeeren wordt geroepen. Daarmee gaf de heer Vliegen niet te kennen, dat de S.D.A.P. bij de Kamerverkiezingen van het volgende jaar op een sociaal-democratische meerderheid onder de kiezers rekent bet spréékt van zelf, dat, als het tot deelneming aan de regeering mocht komen, het niet anderen zou moeten geschieden. Onder die. „anderen denkt ook de heer Schaper het eerst aan de Katho lieken. Naar aanleiding hiervan schrijft „De Volks krant" onder meer het volgende Is er, als ze ons noodig hebben, aan ons wel iets goeds te vinden ook dr. Nolens wil volgens hen wel den goeden kant uit de S. D. A. P. zeld, alvorens ik een geheim zou prijsgeven, dat een schaduw werpt op het leven van uw vader, van mijn innig geliefden zoon. Maar ik weet, dat ik in den geest van uw vader handel, wanner ik u en uw moeder het geheim prijs geef, wanneer ik daarmee uw levensgeluk koopen en tegelijk mijn werk voltooien kan. En daarom, mijn lieve Lothar, wanneer ge geen uitweg meer weet, wanneer ge liet verzet van uw moeder niet op andere wijze kunt breken, open dan het ingesloten document, lees het en geef het uw moeder ter lezing. Het zal voor haar trots een harde slag zijn en voor u zal 't misschien een schaduw werpen op 't beeld van uw vader. Maar bedenk dan, dat geen mensch zonder schulden of fouten is. Ik heb er mijn zoon niet minder om lief gehad en gij zult er, wat uw vader betreft, niet anders over denken. In zijn stervens uur gaf hij mij dit document, met het verzoek, zijn fout goed te maken. Mijn leven was sedert dat uur aan dit doel gewijd. En wanneer gij met Johny vereenigd en gelukkig zijl, dan is het doel bereikt, waarnaar ik streefde. .Johny mag niet met leege handen uw vrouw worden. Ik vermaak haar in ieder geval de helft van mijn vermogen. En dan moet de halsketting die ge in de cassette vindt, mijn huwelijks geschenk voor haar zijn. Verder heb ik niets meer te zeggen. Ik groet u beiden eens en voor het laatst, mijn lieve zelf zal, als het moet, wel wat water in haar politieken wijn doen. Zoo zei dc heer Schaper, toen een eenvoudige ziel in dc vergadering op het verkiezingsprogram als regeeringsprogram wees, dat een verkiezings program nog geen regeeringsprogram is, en dat bij heel goed wist, dat men op een verkiezings program niet regeeren kan. 't Is alsof de heer Schaper tegen ons zegt zeg maar op, wat moet er van ons verkiezings program af en wat moet er bij. Men moet zooveel inschikkelijkheid bij zoo brandende begeerte, om, na vijf en twintig jaren van critiek, ook eens aan de regeering te komen, weten te waardeeren. Maar de S. D. A. P. krijgt ons niet mee, of er zou heel wat moeten gebeuren heel wat bij de S. D. A. P., heel wat bij ons en heel wat bij de andere christelijke partijen. En daar het voorbarig zou zijn, daarop te rekenen of dat te duchten, zal de S. I). A. P. voorloopig haar begeerte om te regeeren nog wat moeten betoomen. Dc nieuwe bezuiniging op het onderwijs. Wij lezen in „De Tijd" Er is op gewezen, dat in de Memorie van Antwoord inzake de onderwijsplannen geen berekening van de te verwachten besparingen is medegedeeld. Naar wij vernemen, zullen de vermindering van het totaal bedrag der salarissen met I6V2 pet. en de wijziging van art. 28 (beperking van het aantal door het rijk te vergoeden leer krachten tot één onderwijzer per 48 leerlingen een besparing van 34 millioen opleveren. Daar echter de afvloeiing der leerkrachten een vijftal jaren zal duren, heeft men dc totale bezuiniging, die het 48-plan brengt, behalve dus het bedrag, dat aanstonds wordt gevonden door verlaging der salarissen, over vijf jaar verdeeld te denken. Waardeering. De (cbrist.-hist.) „Nederlander" schrijft Als wij 't Onderwijs-ontwerp van 4 Jan. leggen naast het gewijzigd ontwerp, dat de thans ver schenen Memorie van Antwoord vergezelt, dan schijnt ons de keuze niet moeilijk. Al blijven groote moeilijkheden, bestaan, de wijzigingen, in liet tweede ontwerp voorgesteld schijnen ons beslist veel minder schadelijk dan die uit de oorspronkelijke plannen voortvloeiden. Het stemt bovendien tot voldoening, dat deze ver betering verkregen is door een niet-onbelang- rijke schrede in de richting van meer vrijheid. Met (liberale) „Vaderland" concludeert Het gewijzigde ontwerp van Minister De Visser komt dus aan vele bezwaren tegemoet, in'het Voorloopig Verslag tegen het ontwerp geuit. Natuurlijk had men ook dit gewijzigd ontwerp liever niet gezien, maar de nood der tijden dwingt. kinderen. Gods rijkste zegen zij met u. En wanneer gij man en vrouw geworden zij t, vernietig dan het document en wijd uw vader een even liefhebbende nagedachtenis. Uw liefhebbende grootmoeder." Lothar zat lang te staren op de regels, die hij zoo juist gelezen had. Toen hief hij zijn blik naar het portret zijns vaders. Welke schuld u gedrukt moge hebben, het is niet aan mij daarover te oordeelen en niets zal mijn kinderlijke liefde voor u aan het Wankelen brengen, want gij had mij lief, en wie liefde zaait,zal liefde oogsten, dacht hij bewogen. Hij v/oog het document, dat de verklaring van zijn vader bevatte, op de hand en beschouw de het zegel. Zou hij het moeten openen Wanneer het eenigszins mogelijk was, wilde hij dat vermijden en het document ongeopend verbranden. Eerst wanneer hij alles geprobeerd zou hebben, wilde hij tot dit laatste middel zijn toevlucht nemen, want niet alleen zijn oogen, ook de scherpe, koude blikken zijner moeder zouden dan deze schuldbekentenis moeten lezen. Nog eenmaal las hij het schrijven zijner grootmoedor door. Daarop stak hij het in zijn. zak. Het document legde hij weer bij de halsketting in de cassette en bracht die naar zijn werkkamer, waar hij ze wegsloot in zijn schrijftafel. Hulp aan Duitsehland. Hot Nedêrlandsche Roode Kruis heeft van het centrale comité van het Roode Kruis in Nedorlandsch-Indië wederom een lvedrag van 10,000 ontvangen ten behoeve van de nood lijdenden in Duitsehland. In totaal is voor dat doel uit. Iridic thans ƒ60,000 ontvangen. Emigratie. De heer S. L. Veenstra, directeur van het bemiddelingsbureau voor transatlantische emi gratie meldt, dat de eerste berichten over-en van dc emigranten, door dat bureau uitgezonden (onder wie de Leidschc groep) uit Canada zijn ingekomen. Hun geleider, die ook de zorg voor Nadat hij zich met behulp van zijn kamer dienaar omgekleed en iets gegeten bad, liel hij zich bij zijn moeder aandienen. HOOFDSTUK XXX. Gravin Susanne ontving haar zoon in baai- boudoir met hetzelfde koele en onbewogen bewogen gezicht als anders. Nadat LoLhai haar had plaats genomen, ging hij onmiddellijk op zijn doel af. Ik heb zooeven van grootmama's laatste beschikkingen kennis genomen en wilde u daarvan op de hoogte brengen. Ga uw gang ik luister, zeide de gravin vormelijk. Mama heeft zich m uw hart nog geen stem te mijnen gunste doen hooien vroeg hij smeekend. Zij zag hém koel, verbaasd aan. Ge schijnt een zeer geringe opinie over mijn wilskracht te hebben. Hij fronste zijn voorhoofd en beet zich op de lippen. Daarna zuchtte hij diep. Ge wildet mij over grootmama's beschikkingen spreken, zeide zij losweg op conventioneelen toon. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1