voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van mej. E. M. G. van Berkel (R. K.) tot lid van de Staten van Zuid-Holland benoemd verklaard de heer L. F. Guit (R.K.) Den Iiaag Koopkrachtig publiek. De (anti-rev.) „Rotterdammer" driestart Met de „Verelendungs-theorie", met de leer, dat de positie der arbeiders voortdurend slechter wordt, is het nu eens en goed gedaan. Het „Volk" zelf heeft haar den nek omge draaid. Immers daar adverteert dit socialistisch dagblad Dagblad „Iiet Volk", 50000 lezers wordt gelezen door een koopkrachtig publiek. Het „Volk" met zijn 50.000 lezers wordt ge lezen door een „koopkrachtig publiek" aan de waarheid dier bewering valt niet te twijfelen, nu dit orgaan nog pas op de zuiverheid der reclame van de dagbladpers aandrong. Het „Volk" wórdt gelezen door het zelfbe wust proletariaat, door de moderne arbeiders klasse. Dat zelfbewuste proletariaat wordt een „koopkrachtig publiek" genoemd. Met het verdrukte en vertrapte arbeiders proletariaat is het dus gedaan. Het gaat goed met den Nederlandschen arbeider Wij juichen met het „Volk" Voorloopig geen verbintenissen meer. In verband met de a.s. reorganisatie van het instituut van den vrijwilligen landstorm en de gewijzigde bepalingen omtrent toelating bij dat instituut, zullen van 1 Mei af voorloopig geen jongelingen meer tot een verbintenis bij den vrijwilligen landstorm worden aangenomen. Inlijving lichting 1924. In het tijdvak 15 Mei zullen de dienst plichtigen der lichting 1924, in het bezit van een bewijs van voorgeoefendheid, en bestemd voor opleiding tot den onderofficiersrang bij een der regimenten infanterie of het regiment wielrijders, in werkelijken dienst worden gesteld, tot het vervullen van hun eerste oefening. Het rijkspersoneel. Dinsdagmiddag heeft het hoofdbestuur van den Gentralen Nedcrl. Ambtenaarsbohd te Amsterdam vergaderd, hoofdzakelijk ter bespre king van de situatie voor het rijkspersoneel. In verband met een besluit, genomen in een Dinsdagmorgen gehouden vergadering van het comité ter behartiging van de algemeenc be langen van overheidspersoneel, werd besproken de vraag van het voeren van een procedure tegen den staat in verband met de eventueel toe te passen salarisvermindering. Het hoofd bestuur verklaarde zich eenparig voor het aanhangig maken van zulk een proces en besloot daarover het oordeel van den bondsraad te vragen, waartoe dit. bondscollege in vergadering is bijeengeroepen tegen Zondag a.s., te Utrecht. De K. XI. De aan de werf van de Maatschappij voor Scheeps- en 'Werktuigbouw Feijenoord voor rekening van het departement van marine in aanbouw zijnde onderzeeboot K XI, bestemd voor den dienst in Nedcrl.-lndië is gisteroch tend met goed gevolg te water gelaten. Directeur-generaal der posterijen en telegrafie. Bij Kon. besluit is aan den hoofdinspecteur der posterijen en telegrafie W. D. Nolting op zijn verzoek eervol ontslag verleend voor de langdurige en belangrijke diensten door hem in zijn betrekking aan den lande bewezen, en is hij in afwachting van 'n beslissing omtrent de reorganisatie van het staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en de telefonie tijdelijk benoemd tot directeur-generaal der posterijen en telggrafie een en ander met ingang van. 22 dezer. Een nieuwe spoorlijn. De spoorlijn StadskanaalTer Apel-rijks- grens zal op 2 Mei voor het verkeer worden opengesteld. Dé volgende stations en halten zijn aan deze lijn gelegen Stadskanaal H.S., Stadskanaal- Oost, Nieuw-Buinen, Eerste Exloënnond, Mus- selkanaal, Valthermond, Zandberg, Vetstukken- mond, Ter Apel, Ter Apel-rijksgreiis. In beide richtingen zullen op werkdagen 10 treinen rijden, die overal stoppen des Zondags 6. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ongevallenverzekering Tuinlieden. B. en W. schrijven aan den Raad Op 1 Mei a.s. eindigt het jaar. waarvoor de gemeente ten behoeve van de verzekering van haar tuinlieden is toegetreden als lid tot de „Nederlandsche Onderlinge Vereeniging voor Land- en Tuinbouwers." Zooals bekend eischt de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922, dat de gemeente of premie betaalt aan de Rijksverzekeringsbank of zich aansluit bij een z.g. bedrijfsvereeniging, welke bij Koninklijk bésluit is erkend. Nu is in het stelsel van deze wet de aansluiting bij een bedrijfsvereeniging, die zelf het risico draagt en geheel vrij is in het berekenen van premie hoofdzaak alleen is voor degenen, die zich niet willen aansluiten bij een vereeniging de gelegenheid geopend rechtstreeks met de R.V.B. in verbinding te treden. Natuurlijk is verzekering bij een bedrijfs vereeniging voordeeliger. Dit heeft dan ook verleden jaar geen punt van bespreking uit gemaakt, maar wel de vraag, bij welke bedrijfs vereeniging zich aan te sluiten. In 't bijzonder werden er twee genoemd, nl. de „Tuinbouw Onderlinge" en de „Nederlandsche Onderlinge Bedrijfsvereeniging voor Land-en Tuinbouwers." De keuze is toen, althans voorloopig voor een jaar, gevallen op de „Nederlandsche Onder linge." De vraag, of het voordeeliger is de verzekering bij cle „Nederlandsche Onderlinge" te conti- nueeren, clan wel zich bij een andere bedrijfs vereeniging aan te sluiten, kan nog niet worden beantwoord. Immers het betreft hier een nieuwe verzekering, waarvan het eerste boekjaar pas met Mei a.s. afloopt. In Juni of Juli zullen de Vereenigingen hun premie kunnen vast stellen en dan eerst zal het mogelijk zijn cle voordeeligste en soliedste maatschappij uit te zoeken. In verband met het vorenstaande stellen wij U daarom voor het lidmaatschap van de „Neder landsche Onderlinge", welke Vereeniging sinds eenigen tijd georganiseerd is in de „Nationale Bóeren-Onderlinge", ten behoeve van de ver zekering van de tuinlieden ingevolge de Land en Tuinbouwongevallenwet 1922 met één jaar te verlengen. Stedelijk Muziekkorps Schiedam. (Directeur H.II. van Vleuten) Rooster der te geven muziek uitvoeringen seizoen 192 4. 30 April Woensdag, Verjaardag Prinses .Juli ana 11 Mei Zondag 20 Mei Woensdag 1 Juni Zondag 8 Juni Zondag, le Pinksterdag 18 Juni Woensdag 29 Juni Zondag 6 Juli Zondag 16 Juli Woensdag 27 Juli Zondag 2 Aug. Zaterdag, verjaardag Koningin Moeder 10 Aug. Zondag 20 Aug. Woensdag, 31 Aug. Zondag verjaardag II.M. de Koningin 10 Sept. Woensdag 21 Sept. Zondag 28 Sept. Zondag. Emmabloempje. Door den heer M. Germeraad wordt als pen ningmeester van de Schied. Ver. „T. B. C." mede gedeeld, dat de gister alhier gehouden verkoop van het Emmabloempje heeft opgebracht 1009.47, het vorig jaar 1074,28. Dank wordt gebracht aan allen, die hiertoe hebben bijgedragen. Heropening. Na een vijftal weken restauratie-arbeid is gisteravond de vleeschhouwerij van den heer J. H. v.d. Water, Dam 52, heropend. Behalve dat de winkel aan ruimte heeft gewonnen, is de in richting van 'tgeheel nu zoo gemoderniseerd, dat het volkomene hier bereikt lijkt. Roomkleurige tegelwanden, 'n frissche terraz- zo-vloer met stofvrije naden,voor het overige een inventaris van marmer, glas en nikkel, en een voorraad prima vleesclnvaren die er wezen mag. Een groote frissche koelcel staat in onmiddellij ke verbinding met den winkel, zoo ook een klein, maar geriefelijk kantoortje. Hét. behoeft geen betoog, dat het vertrouwen wat de heer v.d. Water reeds zoo lange jaren van hot publiek ondervindt, na al deze verbeteringen bestendigd en vergroot zal worden een succes, dat dc ondernemende eigenaar ruimschoots ver dient. Het geheel is uitgevoerd onder leiding van den aannemer L. J. v. Ameyden het schilder werk is verzorgd door den heer R. S. Steens cle mooie elcctrische verlichting geschiedde dooi den heer J. G. Brugger en cle slagerij-installatie werd geleverd door S.I.O. (Slagers Installatie Onderneming) te Rotterdam. „Beethoven". Feltzer's bekende dilettanten-symphonie-or- kest heelt gisteravond in den R. K. Volksbond met medewerking van verschillende solisten weer eens een concert gegeven, dat bij de vele aanwezigen getuige cle spontane bijvalsbetui gingen goed in den smaak is gevallen. 't Dilettanten-gezelschap kweet zich dan ook knap en verdienstelijk van z'n taak, wat echter niet wil zeggen, dat 't nog niet beter had gekund. Techniek beziLten de meespelenden wel in bevredigende mate, maar een fijn, beleefd spel is dikwijls nog bij hen niet te vinden. We ver geten niet, dat we hier met amateurs te doen hebben, wat een soepeler critiek verplichtend maakt, doch waar is 't ook, dat amateurs met gestadige oefening en goeden wil 't ook zeer ver in juiste treffende voordracht en weergave kunnen brengen. Zooals gisteravond b.v. Haydn's symphonie No. 6 (m. d. paukenslag) werd gespeeld, daar zijn we niet over tevreden. We misten erin de „fijne, geschaafde kantjes" en de reine weergave van dergelijke subtiele muziek. Bovendien was 't andante niet overal zuiver en kwamen er eenige rammel-passages voor. We zijn overtuigd, dat „Beethoven" toch wel beter kan. En dat dit zoo is, bewees 't orkest bij 't spelen der twee andere nummers Ouver ture „Martha" van Flotow en 'n Faust-ballet- divertissement naar Gounod, wel andere genre- werken, maar toch zeker niet minder zwaar. Ditmaal was 't program zeer varieerend, doordat behalve 't orkest ook nog een drietal solisten optraden de sopraan, Mevr. A. Ander senRokker, uit R'dam, mej. C. v. Batenburg, celliste, uit den Haag en de heer v. d. Meer, le hoboist van de Kon. Militaire Kapel, uit den Haag, die onzen stadgenoot, den heer L. J. v. Ameijden, door omstandigheden verhinderd, moest vervangen. Over 't algemeen waren de praestaties van celliste en hoboist te roemen, al bleek dan de celliste nog een „aankomende" kracht te zijn, de sopraan echter kon ons maar matig bekoren. Zij heeft op de eerste plaats een erg onduidelijke uitspraak en nog weinig voor dracht. Haar geluid is op alt-hoogte wel geniet baar, maar in de hooge sopraan-regionen niet meer daar werd ze minder beschaafd en bleek ze nog te ongeschoold. Gelukkig is ze evenals de celliste nog een jonge kracht en kan zich in den loop der jaren nog heel wat verbeteren. Alleen „Über Nacht" van Hugo Wolf zong ze, begeleid op den vleugel door den heer Fr. Ander sen, die ook de vleugel-harp-partij in 't Faust- ballet goed verklankte, in vrij juiste weergave met warm gevoel. Afgezien dan van genoemde feilen en feiltjes, is overigens de avond voor „Beethoven" en de verdere medewerkenden een succes geweest, dat voor de toekomst hoopvol vertrouwen blijft geven. Schriftelijke vragen. De heer Scheffers stelde hedenmiddag in den Raad de volgende vragen lo. Is het waar, dat door B. en W., zij het dan ook voor tijdelijk, een Inspecteur ter con troleering der steunuitkeeringen is benoemd 2o. Indien deze benoeming geschied is, welke waren dan de overwegingen welke B. en W. hier toe deden beslui* en 3o. Waarom hebben B. en W. deze controle niet opgedragen aan in functie zijnde ambte naren van b.v. de Accountantsdienst, temeer waar het hier betrof een afloopende zaak wijl de werkloosheid toch gelukkig gestadig ver mindert 4o. Indien deze zaak niet aan een in functie zijnde ambtenaar was op te dragen, welke waren dan de redenen dat B. en W. hiervoor geen openbare oproep van sollicitanten hebben noodig geacht, doch een bepaald persoon blijkbaar hebben aangezocht Levensvcrzekcringsbcdrijf. De negende opgave van in Nederland geves tigde ondernemingen tot uitoefening van het levensverzekeringbedrijf, aan welke is uitgereikt de verklaring, bedoeld in art. 18 der wet op het levensverzekeringsbedrijf, vermeldt o.m. de Ilollandsche AlgeineeneVerzekeringsbank, alhier. Geveilde en verkochte onrocr. goederen. Notaris Boddeiis. Veiling25 April. IXX. Twintig afzonderlijk te veilen nieuw gebouwde huizen, elk verdeeld in een benedenwoning en 2 bovenwoningen met erven en open grond, opeenvolgend aan den Parallelweg nrs. 90 a, b, c t/m 128 a, b, c (even) ter gezamen lijke grootte van 24 aren 1 centiare Respect, ge veild voor 7000, 7000, y 6900, 6800, 6900, 6800, 6800, 6800 ƒ6800, ƒ6900, ƒ6900, 6800, 6900, 6900, 6900, 7000, 7000, 6900, 6900, 7100. XXI. Het naar de eischen des tijds ingericht, in het centrum der stad gelegen Gebouw „Een dracht", met afz. bovenwoning en erf aan het Plein Eendragt, nr. II a6, bevattende o.a. 5 vergaderzalen en vestiaire, groot elf aren 26 cen tiaren. Geveild voor ƒ40.100. XXIIXXV. Vier afzonderlijk te veilen— nieuwgebouwde hoerenhuizen, elk verdeeld in vrij heneden- en bovenhuis, met erven en open grond, aan het Plein Eendragt, nummers 7 ab, 9 ab, 13 ab en 15 ab, groot 5 aren 10 centi aren. Respect, geveild voor 14900, 15000, 15200, 15300. I. Een gunstig gelegen nieuwgebouw heeren huis met erf en grooten tuin aan de Willem de Zwijgerlaan nr. 10, groot 4 aren 46 centiaren. Uit de hand verkocht. II. Een beneden- en bovenwoning met erf en open grond, aan de Ouddorpschestraat 27, groot een are 5 centiaren. Geveild voor 4200. III. Een huis en erf aan de Nieuwe Haven nr. 15, groot 65 centiaren. Geveild voor 1800. IV. Een Huis en erf aan de Hagastraat nr. 55 groot een are een centiare. Geveild voor 3700. Perc. V. Een nieuw vrij burgerwoonhuis met erf aan de Broersvest nr. 159, groot 40 centiaren. Geveild voor 4300. Heerenhuis, Tuinlaan 36, ƒ8500. Afslag 2 Mei. Notaris van Ellekom. Veiling 25 April. I. Het pand verdeeld in beneden- en boven woning te Schiedam aan de Warande no. 4, groot 1.21 arenGeveild voor 7350. II. Het pand aan de Mariastraat nos. 89 a en b, groot 1,51 aren. Geveild voor ƒ5000. III. Het pand aan de Mariastraat nos. 91a en b, groot 1.32 aren. Geveild voor ƒ4900. IV. Het pand aan de Mariastraat nos. 93a en b, groot 98 c.A. Geveild voor ƒ5000. V. Het pand ingericht voor waterstokerij met bovenwoning aan de Huismanstraat 78, groot 84 c.A. Geveild voor /5300. Afslag 2 Mei. De Pandor a-d irectie, had voor een reusachtige reclame-plaat van „De razende Roland" een speciaal affiche-bord laten maken, dat viermaal grooter was dan het gewone. Toen werklieden hedenmiddag dit bord van uit de bovenverdieping neerlieten, brak plotseling de strop en smakte .het gevaarte op de straat, waardoor het nogal beschadigd werd. Gelukkig was het publiek tijdens deze manoeuvre op een afstand gehouden, zoodat ongelukken niet voorvielen. De bouw van 48 woningen aan de Lekstraat alhier voor de Bouwvereeniging „Eendracht" dc vorige week aanbesteed, is opge dragen aan den laagsten inschrijver C. Riksman, alhier voor ƒ115.665. De Schietvereeniging „D e R o o s bestaande uit leden van de Schied. Burgerwacht alhier, zal Zaterdagmiddag 2 uur haar eersten onderlingen schietwedstrijd houden op de banen aan den Kethelweg. UIT ROTTERDAM. De 77-jarige J. B. uit Haarlem is in een woning- op den Schiedamschenweg alhier van een kelder trap gevallen. Inwendig ernstig gekwetst, met ge broken ribben en een gebroken sleutelbeen werd hij naar het ziekenhuis gebrachtdaar is hij aan de gevolgen overleden. Gemengd Nieuw?. Meisje dood gereden. Een 16-jarig meisje is gister op de Prins Hendrikkade te Am sterdam door 'n auto overreden en gedood. Het meisje dat op 'n fiets zat, geraakte bekneld tus- schen een vrachtauto en een personenauto. Hoe het ongeval zich toegedragen heeft kon echter nog niet worden vastgesteld. De politie heeft de personenauto in beslag genomen. De vrachtauto is doorgereden. Het nummer is niet bekend. Botsing tusschen autobus en goederentrein. Gisterochtend omstreeks 9 uur heeft te Nijkerk een botsing tusschen trein en autobus plaats gehad, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. De overweg aan den Putterstraatweg van de lijn van het station naar de haven is onbewaakt terwijl een boerenhuis voor naderende voertuigen het uitzicht belemmert. Er kwam juist op dit gedeelte een locomotief met eenige goederenwagens langs. De machi nist gaf niet voldoende signalen, zoodat de autobus welke den dienst tusschen Nunspeet en Amersfoort onderhoudt, den trein niet hoor de aankomen. Een botsing bleef niet uit doch op het laatste oogenblik wist de bestuurder het stuurrad nog om te gooien, zoodat de autobus slechts opzij aangereden werd. Hij werd met een smak tegen een steenen paal geworpen en lag bijna geheel uit elkaar. De inzittenden zijn er ongedeerd afgekomen. Tegen de machinist- is proces-verbaal opge maakt wegens het niet geven van voldoende waarschuwingssignalen. Staking van d ij k w e r k e r s. Te Reiderwolderpolder hebben gistermiddag on geveer zeshonderd arbeiders bij de indijking van den Carelkoenraadpolder het werk gestaakt wegens een geschil over de loonuitkeering. Ongelukken. De 20-jarige autogecn- lasscher F. W. R. te Rotterdam is van het Rijn schip Martha in de Maas gevallen en verdronken. Op de Staatsmijn Wilhelmina te Terwinse- len had gistermiddag een ernstig ongeluk plaats, waarbij de mijnwerker V. uit Haanrade- Evgelshoven gedood en drie anders arbeiders nog al vrij ernstig gewond werden. Misdaad? Op 10 April j.l. in den vroegen morgen ging de 54-jarige bakker v.d. B., wo nende in de Zandstraat te Veenendaal, nadat hij in zijn woonkamer een kop koffie had ge bruikt, zijn werkzaamheden in de broodbakkerij beginnen. Toen een zijner huisgenooten even daarna in de bakkerij kwam, vond deze zijn lijk. Aan misdaad werd niet gedacht. Thans heeft de Justitie gemeend, naar aan leiding van loopende geruchten, een onderzoek, te moeten instellen naar 's mans doodoorzaalc daar wordt getwijfeld of de man wel zijn natuur lijken dood s gestorven. De Officier van Justitie heeft zich daartoe, vergezeld van geneeskundigen naar deze gemeente begeven en het lijk doen op graven. Een onderzoek wordt ingesteld. Het gister in een sloot bij Hengelo gevonden lijk is dat van de 27-jarige J. L. uit Enschede. Voor de worst. De politie te Wijk bij Duurstede heeft gisteravond doode kalveren van den koopman Van R. in beslag genomen, welke waarschijnlijk bestemd waren voor een worst fabriek. Branden. Te Alphen a/d Rijn is gister brand uitgebroken in de boerderij van den land bouwer Van der W. Het woonhuis, de stalling en een schuur zijn afgebrand. Het vee en een groot- deel van de inboedel konden worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Omstreeks 6 uur gisteravond is er brand uitgebroken in het perceel Pelsterstraat te Groningen waarin de firma gebr. Fleurke een kaashandel dreef. De brand is ontstaan doordat een ketel, waarin parafine, bestemd voor het parafineeren van kaas, verwarmd werd, omviel en in een petroleumtoestel terecht kwam. De vlammen bepaalde zich tot het inwendige van het gebouw, doch er ontwikkelde zich een ge weldige, kwalijk riekende rookmassa, die het blusscbingswerk bemoeilijkte. De waterschade is grooter dan de door het vuur veroorzaakte schade. Bedevaartgangers verdronken Een achttal personen, afkomstig uit Belfast, hadden bij wijze van bedevaart een boottocht ondernomen naar Church Island. Toen de boot zich midden op het diepe water van de Longh bevond, stak er een plotselinge rukwind op. De bestuurder van de boot besloot zeil te min deren, doch terwijl hij hiermee doende was, sloeg de boot om en vielen alle opvarenden in het water. Hun noodkreten drongen tot de kust door en onmiddellijk werden er van verschillende kanten drie booten uitgezonden om hulp te bieden aan de ongelukkigen. Vier der drenke lingen hadden reeds opgehouden te leven, de vier anderen konden gered worden. Een treurig Paasch feest. In een dorpje in Noord-Bohemen is een gezin van vijf personen omgekomen, doordat des nachts een kist met munitie, die op de slaapkamer stond, ontplofte. Alleen de moeder ontkwam aan den dood. De munitie was bestemd om inetPaschen te worden afgeschoten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2