MO WOOÜ SCHSEMMM EM Het nieuwe Kiesreglement. 47sie Jaargaog. Zaterdag 26 April 1924, ft®, 13931. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1-5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. met Officieel Kerkbericht 10 ets. -= Gratis-Ongevallenverzekering f 5ÖÜ bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oi oog f 200 bij doodlf100 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f. 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Deverzekermg wordt gewaarborgd door de Hoü Aigem, Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. Oud papier te koop. Dinsdag 15 April schreef het „Volk" De Onderwijsaanslag. Het schot is gelost! „Makkers, ten laatste male!" (A. B. K.) Het schot is gelostEér de Kamer Vrijdagmiddag voor de Paaschvacantie uiteen ging, kondigde de Voorzitter aan, dat als 6 Mei de zittingen weder zullen beginnen, de Onderw.ij s-verminkingen op de Agenda zullen komen. Dat beteekent de beslissing of met ingang van 1 September de toegang tot de school aan kinderen onder de zeven zal worden ontzegd. De vrome vogelaars, die ons voortfluiten, dat d i e zaak van de baan is, zoeken met die ge ruststelling slechts het verweer te dooven. In de stilte, die dan volgt, hopen zij hun slag te slaan In Mei zal dus de dag komen, waarop de Kamer zal oordeelen over de vraag, of onze kinderen van 7 tot 9 jaren aan een ander kind zullen worden toevertrouwd, dat in drie maan den zal worden gevormd van leerlinge eener U.L.O.-school tot leermeesteres der jeugd, in een overladen klasse. Het is dus kort dag Nu of nooit zullen wij hl onze kracht tegen deze noodlottige be dreigingen moeten richten. Niets minder dan onze toekomst is de inzet van dezen strijd. Zonder twijfel heeft de ruchtbaarheid, welke onze actie aan deze heikooze plannen gaf, het gevaar van hunne verwezenlijking verkleind. De hoop, dat dit vlot voor elkaar zou komen, is door onze waakzaamheid verijdeld. Maar de Reactie staat ook hier voor niets. En de laatste loodjes van onze actie zullen zonder twijfel het zwaarst wegen Laat dus iedere afdeeling, ieder strijder, ieder denkende arbeidersvrouw, de versprei ding der geschriften over deze zaak met vol harding voortzetten, zoodat zij in geen arbei derswoning ontbreken. En zwaar wege vooral het groote gewin, dat wij, indien tijdig toegerust, op den 1-Mei-dag het geheele land met die geschriften kunnen overstroomen. Tot de hierbedoelde geschriften, die in geen arbeiderswoning mogen ontbreken, behoort in de eerste plaats 'n brochuurtje „Redt onze kinderen van denzelfden A. B. K. Iedere afdeeling, ieder strijder,ieder denkende arbeiders vrouw moet de verspreiding met volharding voortzetten. Het partij-secretariaat heeft voor het propaganda-materiaal gezorgd. Karre- vrachten geschriften liggen ter verspreiding gereed. Op den 1-Mei-dag zal het geheele land daarmede worden overstroomd Zóó was het plan. Maar het kan niet worden uitgevoerd. Om de eenvoudige reden, dat „deze nood lottige bedreigingen" waartegen de sociaal democraten in hun geschriften zich richten, niet meer bestaan. Ze zijn ingetrokken, kort en goed. Terwijl de roode propagandisten hun afbrekende en opruiende geschriftjes redigeerden, zijn „onze kinderen" door anderen „gered". Tot die andeten behoort ook de R. K. Tweede Kamerfractie. Het bulderen in het openbaar liet onze partij aan Ossendorp en andere Kleere- koper's over maar intusschen werd er door de onzen binnenskamers hard gewerkt. Vóór het Paaschreces was de vrucht van dien arbeid klaar. En terwijl A. B. K. in zijn schuldige onwetendheid de „„Makkers, ten laatste male in „Het Volk" opriep, werd in de Landsdrukkerij de laatste hand aan Minister De Visser's Paasch- 1 boodschap gelegd. Het eerste schot was het laatste. De S.D.A.P. heeft haar kruit te vroeg ver schoten. Arme S.D.A.P., die zich een politiek fortuintje ziet ontgaan. Arme partij-secretaris die nu met karre- vraebten haast waardelooze propagandaschriften zit opgescheept(i>Tijd") Om een runder kop. Een keurmeester trad plotseling een worstmakerij te Bussum bin nen en bemerkte daar een runderkop, welke tee kenen van bederf vertoonde en zijn reukorgaan minder aangenaam streelde. Hij pakte de kop beet, de knecht van den slager greep eveneens naar den kop en wilde dien niet loslaten. Bij de woordenwisseling, die daarbij ontstond, kwam de baas zelf in de worstmakerij en ook hij greep den kop beet. De keurmeester had inmiddels zijn vingers in de neusgaten van den runderkop ge stoken en begon uit alle macht te trekken om oorlogsweezen, de oorlogsinvaliden, den bond tot bestrijding der tuberculose enz. voor hun verdere leven een of ander teeken dat op hun avontuur wijst meekrijgen. Vooral de slechte behandelingen in het algemeen inspireert de ongelukkigen tot klaagbrieven waarin zij op spoed aandringen. Men heeft in sommige verlaten verblijfplaat sen dezer benden stukken van kinderlijkjes gevonden en dit is aanleiding geweest tot het gerucht dat de bandieten het kannibalisme weer in eere zouden hebben hersteld. Bevestigd is zulks niet maar ai die praatjes zijn natuurlijk koren op hun molen. Dat ook deze bandieten als zij in een goede bui zijn hun zin voor humor nog niet geheel met zijn buit naar buiten te komen en hij, een aamoKKenjKe avonturen, van lum ecu vuu- stevige knaap, zou deze trekpartij wel gewon- i voering ondervonden. Berichten over ont- nen hebben als niet de baas was gaan roepen voeringen zijn in de Chineesche bladen dan ook nen hebben, als niet de baas was gaan roepen Kom is Leen, kom is Leen En Leen, de zwager van den baas, kwam uit de huiskamer en hielp nu meetrekken, terwijl de knecht losliet. De keurmeester, die met een hand alles aanklampte wat in zijn bereik was, werd door de vereende krachten van den baas en van Leen vooruitgetrokken en de richting van de aangrenzende keuken, waarop de baas, zijn vrouw, die inmiddels ten toonele verschenen was en hem aan zijrf jas trok, toeriep Die de keukendeur open! De vrouw voldeed aan dit bevel en hierop rolde ten slotte allen in de keuken over den grond, waarbij de keurmeester een hand zóó bezeerde, dat hij den kop losliet. Hij ging naar buiten, om enkele oogenblikken later met twee politieagenten terug te komen. Men zocht hierop naar den kop en 't bleek, dat de vrouw hem in het brandende fornuis had gestopt. Het gevolg was, dat tegen den slager en diens zwager proces-verbaal is opgemaakt wegens ver zet tegen den keurmeester en wegens belem mering van een ambtenaar in de uitoefening van zijn functie, en tegen de vrouw wegens het ver donkeremanen van het corpus delicti. B a n d i e t e n-g i I d e n in China. Waarschijnlijk sterker dan ergens anders bestaat in China het gildenwezen nog, beroepsorganisa ties, welke echter op geheel andere leest geschoeid zijn dan hun Westersche dito's. Worden van een stad als Newi-York de bedelaarsvereenigingen als een curiosum genoemd, in de groote steden van China aanvaardt men de bedelaars en ban dietengilden als iets heel gewoons en vanzelf sprekends. Natuurlijk weten out-siders weinig of niets van hun innerlijke organisatie. Soms - - - blijken enkele verrassende bijzonderheden om- hebben verloren, bleek dezer dagen uit een J - verhaal, dat te Hongkong de ronde deed. Er was een oude vrouw geroofd. Zij trachtte haar ontvoerders wat milder te stemmen door te wijzen op haar leeftijd, haar armoede en haar waardeloosheid. „Waarachtig zei toen de aanvoerder der bende je hebt gelijk, je bent een oud mager varken en daarom moeten ze je gewicht naar den marktprijs van varkensvleesch betalen. Zij werd daarop gewogen en door de familie a zooveel per pond teruggekocht. Voorjaarsopruiming. Mussolini heeft besloten alleen hen als edelen te erkennen, die vóór 1870 door den Paus-Koning in den adel stand zijn verheven. Wie dit geluk nó 70 te beurt viel, zal niet meer tot den adelstand worden gerekend. Hiermee worden 60.000 hertogen, graven, baronnen en markiezen weer „burgers". Zij, die groote geldsommen betalen (hertogen 70.000 lire, graven 50.000, baronnen 30.000) kunnen door een koninklijk besluit in den adel stand gehandhaafd blijven. Al de oude adellijke geslachten, die hun papieren kwijt raakten, wor den ook uit den adelstand ontzet. Alleen wie authentieke stukken overlegt, zal een titel mo gen blijven voeren. Begrijpelijkerwijze heeft een en ander groote consternatie gewekt in de aristocratische krin gen. treilt de „werkwijze" van dezen onaantastbaren bedelaarsstand en doen dan de weloverwogen wijze van werken uitkomen. Er bestaat tusschen de diverse afdeelingen dier vereenigingen een levendige handel in gevangen genomen rijke burgers voor wie een losprijs wordt bedongen, een handel, die de vroegere slavenmarkten in herinnering brengt. S'm is een typisch Chineesch woord voor iemand, die gevangen wordt gehouden voor een losprijs. Eigenlijk beteekent het woord „hart" maar men drukt er lichaam en ziel mee uit. Lai s'm (het lichaam wegleiden) beteekent iemand ontvoeren. Duizenden brave burgers weten over de beteekenis van dit woord in de werkelijkheid mee te praten, hebben aan den lijve de weinig j aanlokkelijke avonturen, van zulk een ont- Met het rapport der commissie-Bongaerts brengt het Bestuur van den Alg. Bond van R. K. Kieskringorganisaties een oplossing voor de candidaatstelling, welke vermoedelijk nu wel algemeene bevrediging zal schenken, voor zoover dit op dit ondermaansche mogelijk is. Met herinnert zich, dat men op de vorige Bondsvergadering bleef steken in het rapport Barge. Dat rapport-Barge was gebaseerd op drie hoofdgedachten de instelling van een Verkiezingsraad, het instituut der „vrije lijsten" en de wenschelijkheid dat het politiek advies vooraf moet gaan. De verkiezingsraad werd reeds omgezet in een adviescommissie. De ver gadering had bezwaar tegen bet „vrije lijsten"- stelsel. Toch werd voor „evenredige vertegen woordiging binnen de grenzen onzer partij" een meerderheid gevonden, die aan een commissie de uitwerking van dit denkbeeld opdroeg. In deze commissie kregen zitting de Tweede-Kamer leden M. Bongaerts en A. van Rijckevorsel, benevens Dh. A. van der Kallen, terwijl mr. A. E. M. de Groot het secretariaat der commissie op zich nam Zij hebben volgend jaar zijn reeds de Kamerverkiezingen spoed betracht, het rapport ligt nu voor ons en het zal reeds einde Mei behandeld worden. Volgens deze voorstellen, die bereids door het Bestuur aanvaard zijn, zal het verloop der candidaatstelling in de Partij Voortaan als volgt geregeld worden. Er wordt een Adviseerend College geschapen, Luxe-telegrammen, De directie der Belgische posterijen zal, gelijk aan het Parijsche „Journal" bericht wordt, binnenkort een nieu wigheid invoeren nl. „luxe-telegrammen". Men hoopt dat het publiek daarvan ruim gebruik za! eens een vinger van net ^w^- maken voor bijzondere gelegenheden huwelijks- Als het heel erg is, krijgt de familie van e even zulke dagelijks terugkeerende kost als bij ons te lande de gemengde berichten en zij zijn dat reeds sedert de laatste geregelde regeering heeft opgehouden te bestaan. Bij iedere ban- dietenstreek, roofpartij of overval zijn er steeds een paar weggevoerde slachtoffers, voor wie de familie dan moet dokken op een wijze, die een gevoelige leegte in de brandkast achterlaat. Maar er zijn ook bandieten, die het vak op minder ruwe wijze beoefenen, die in de groote steden in stilte hun slag slaan en huisvaders, zonen en dochters gerucht- en spoorloos doen verdwijnen. Sommigen van hen kunnen worden opgespoord, voor anderen wordt een groote losprijs betaald, terwijl weer anderen, voor wie de losprijs te lang uitblijft en die den last van het bewaren en eten geven niet meer waard worden gevonden, eenvoudig worden afgemaakt. Een verhaal, dat zelfs de daaraan, toch wel reeds gewoon geraakte Chineezen even heeft doen opkijken is dat van den brievensorteerder te Canton, die een dikken brief in handen kreeg waarvan de inhoud een stuk leer scheen te zijn. Uit nieuwsgierigheid besloot hij de envelop zelf aan den geadresseerde te brengen. Toen deze het couvert opende bleek de inhoud geen leer maar 't oor van een man die ontvoerd was. Het was bedoeld als een kleine herinnering aan de familie, dat de bende spoedig zaken wenschte te doen. Als herinnering doet somtijds ook wel eens een vinger van het slachtoffer dienst. aankondiging, kennisgeving van geboorten, feli citaties of condoleance. Die telegrammen worden gedrukt en getikt op zeer fraai papier, doch zijn onderworpen aan een extra „tax", waarvan het bedrag ten goede komt aan philantropische instellingenhet Nationaal Kinderwerk, de slachtoffer dit in stukken gesneden weer thuis. Deze Chineesche bandieten bezitten een dui- velsche genialiteit om hun slachtoffers uit gezochte kwellingen te laten ondergaan. Het komt dan ook maar zelden voor dat de onge lukkigen, ook als zij worden losgekocht, niet bestaande uit een verdubbeld Bondsbestuur ■li dat het politiek advies zal samenstellen. Dat college wordt uit dubbeltallen, door eiken Kieskring ingezonden, door het Bondsbestuur samengesteld. Met het Bondsbestuur vormen deze gekozenen het Adviseerend College. Het Adviseerend College zal beginnen met het plegen van overleg „met personen en be sturen van vereenigingen, op wier oordeel het prijs stelt, voor zoover die personen en besturen daartoe bereid worden gevonden of het verzoek tot het College hebben gericht." Het College bespreekt dan de verkiezingen, het aantal zetels dat voor de R. K. Staatspartij in eiken kieskring kan worden verwacht en de te stellen candidaten. Als tweede faze volgt nu de voorloopige aanwijzing van candidaten door de kiesver- eenigingen. Elke kiesvereeniging als zoodanig (dus elke parochiale afdeeling) is bevoegd ten hoogste vijf candidaten aan te wijzen. Boven dien hebben iedere 50 leden van kiesvereeni- gingen binnen dezelfde Kieskringorganisatie het recht één candidaat (elke 100 leden ten hoog ste vijf candidaten) te stellen. Door de Kringbesturen op lijsten verzameld, landen al de aldus aangewezen candidaten bij het Adviseerend College aan, dat deze lijsten, die het eventueel kan aanvullen, tot grondslag neemt voor -het uit te brengen politiek advies Te voren worden de verzamellijsten in de Ka tholieke pers gepubliceerd, terwijl inmiddels aan de candidaten de vereischte verklaringen o.m. betreffende hun accoord-gaan met 't Katho liek program - ter teekening worden voorgelegd. Celuidlooze inbreker. Met het nieuwste snufje op het gebied der grootestads- bandieterij heeft men dezer dagen te Berlijn kennis gemaakt, n.l. met den onhoorbaren in breker. Reeds in vele deelen der stad is hij ge signaleerd, maar zijn meesterstukje heeft hij uitgevoerd bij een rijken koopman in West- Berlijn. Van de slaapkamer, waar de koopman en zijn vrouw sliepen wist hij een kleine brand kast weg te sjouwen om daarna terug te kee- ren en in een andere kamer een hoeveelheid juweelen te stelen. Vervolgens plunderde hij vertrekken waar drie andere leden van het huisgezin sliepen. Hij vertrok met de kleine safe, waarin voor bedrag van 1200 gulden aan specie, en met 12500 goudmarken aan juweelen. Niemand in het huis heeft den inbreker gehoord. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 26 April v.m. 8.24 n.m. 9.05. 27 April v.m. 9.43 n.m. 10.37. 28 April v.m. 11.18 n.m. 12.13. Het Adviseerend College stelt dan zijn advies samen, dat wil zeggen het geeft voor eiken kieskring een lijst van candidaten aan in de volgorde welke voor de verkiezing wordt aan bevolen. Heb advies mag voor meer kieskringen gelijkluidend zijn. Nu volgt de stemming voor de definitieve lijst. Het advies van het College moet n.l. dooi de georganiseerde kiezers, die het laatste woord spreken, worden gekeurd. Maar hier moest een oplossing worden gevonden voor de „evenredige vertegenwoordiging" met verwijdering evenwel van de zgn. „vrije lijsten." Die oplossingTs nu als volgt Als binnen vier weken na het uitbrengen van het politiek advies in de Kiesvereenigingen wordt gestemd, ont vangt elk stemgerechtigde een stembiljet, waar op in ééne rij onder elkander voorkomen het politiek advies voor den kieskring, benevens in alphabetische volgorde de niet op het politiek advies geplaatste candidaten. Het stembiljet is zoodanig ingericht, dat op het politiek advies in zijn geheel en op elk der op het stembiljet voorkomende candidaten kan worden gestemd, i; Allo, volgens de voorloopige aanwijzingen vrije, zelfstandige lijsten worden op deze wijze eenvoudig ingevoegd in één groslijst met als wegwijzer het politiek advies. De uiterste consequentie van „vrije lijsten heeft de commissie echter niet gewild en daar valt zeker voor te pleiten, want ze zouden dan een al te grooten voorsprong krijgen op de ge adviseerde candidaten. Daarom heeft c e com missie gezorgd, dat niet alle stemmen ovu Ue heele land voor de vrije candidaten kunnen bij eengebracht worden, maar is het land verdeeld in drie groepen Holland en Zeeland, Brabant en Limburg, en de overige provinciën samen. Bepaald is^ dat slechts binnen zulk een groep het stemmental van een bepaalden candidaat gelden zal. De commissie motiveert dit door het argument, dat het gemeenlijk toch slechts te doen is om een candidaat van locale bekendheid. Geldt het echter werkelijk een candidaat die over het geheele Tand door een bepaalde „denk richting" (zooals men het noemt) wordt gewild, dan zal zijn voorloopige aanwijzing in alle of bijna alle kieskringen voor het Adviseerend College een wenk inhouden, welken het bezwaar lijk zal kunnen negeeren. En overigens wordt zulk een candidaat in een derde deel des lands dan toch wel gekozen en kan men in de twee andere groepen een ander candidaat van dezelfde richting stellen. Een moeilijkheid in het stelsel der commissie is dat de kiezers wel het recht hebben op een bepaalden candidaat van het politiek advies hun stem uit te brengen maar dat zij daarmee toch geen invloed kunnen uitoefenen op de volgorde van het advies. Zij stemmen altijd op het°advies in zijn geheel of buiten het advies. Degenen, die hun stem uitbrengen op een can didaat der alphabetische lijst, krijgen daarmee een kans om hun man tusschengesehoven te zien tusschen de adviescandidaten maar hun stemmen op een bepaalden advies-candidaat kan hem noch de anderen van plaats doen ver schuiven in de aanbevolen volgorde. Practisch achtte men het niet wel anders mogelijk. NIEUWE EDAMSCHE COURANT k ii i i e i 1 r'Pk ollrp rpcrpl f j t n<->1 mn dot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5