CHIEOAM EN ""feuilleton. Het familie-geheim- 47ste Jaargang. Maandag 28 April 1924. No. 13932 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 2.0 cent, franco per post ƒ3.1 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets Ad vertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per iegel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. met Officieel Kerkbericht 10 ets. U'C«"AI"UC"- 7^7T7r-rT; Gratis-Ongevallenverzekering f 5UÜ bij levenslange gelieele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood 1 200 bij verlies van een Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 24 April 1924 VER GUNNING VERLEEND aan de N. V. W. A. ITOEK'S MACHINE. EN ZUURSTOF.FABRIE tot uitbreiding van de machine- en zuurstof- fabriek aan de Flavenstraat 19 kadaster Sectie N. Nos. 309 en 325, met 4 electromotóren van resp. 7Va, 2 en 2 P.K. waardoor in af wijking van de verleende vergunningen in totaal zullen worden geplaatst 23 electromo- toren van totaal 900 P.K. drijvende diverse werktuigen. Schiedam, 28 April 1924. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van MARINUS BOS, alhier, om verlof voor den verkoop van alco holhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de bene den voorlocaliteit van het perceel Hoogstraat 184 en herinneren dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 28< April 1924. Buitenlandsch Nieuws, HET HERSTELVRAAGSTUK. F r a n k r ij k 's antwoord aan de C. v. H. De Commissie van Herstel heeft Zaterdag de Britscbe, Fransche, Belgische en Italiaansehe antwoorden gepubliceerd, welke op haar nota in zake de expertsrapportcn zijn ontvangen. In het Fransche antwoord wordt gezegd, dat dc rapporten juist beantwoorden aan het door de Commissie beoogde doel, en een zeer be langrijk, en zeer compleet geheel vormen. Poincaré wenscht zich er dan ook geluk mee, de samenroeping der commissies van experts te hebben voorgesteld. De C. v. H. kan nu, aldus gaat het Fransche antwoord voort, het oordeel uitspreken verwacht door de regeeringen, de conclusies der experts motiveeren, en haar een krachtige uitvoering geven, door ze te completeercn op zekere punten, welke aan het onderzoek der Commissie zijn overgelaten of waaromtrent niet door de experts is beslist. De regeeringen zullen slechts met vrucht kunnen handelen, wanneer zij weten, welk practisch gevolg dc Commissie van Herstel aan de conclusies geeft, wanneer de noodzakelijke maatregelen,tot uitvoering van het plan door het Duitsche rijk zullen zijn genomen na goed keuring door de C. v. H. van de öntwerp-mach- tigingsd eer eten ter verzekering der uitvoering van het plan, welke van Berlijn gevraagd zijn. De rcgecringen zullen dan de conclusies moeten goedkeuren, opdat de voorgestelde plannen zoo spoedig mogelijk de volledige uitwerking hebben. De C. v. H. kan rekening houden met de bezwaren van de Duitsche regeering, die zich zal kunnen laten liooren. Vervolgens moet zij echter haar beslissing nemen me' het gezag haar door het Vredesverdrag verleend. 98 Lothar schudde hen de hand en besprak nog een en ander met hen. Toen liet hij hen gaan. Onrustig liep hij, toen hij alleen was, in zijn kamer op en neer. Zijn gedachten zochten in smartelijk verlangen Johny, buiten in de groote wereld. Wat zou zij Wel van hem denken? Zou zij werkelijk gelooven, dat hij zich met een ander wilde verloven Hij had haar immers nooit in duidelijke termen zijn liefde verklaard. Maar wanneer zij hem liefhad, zooals hij haar moest zij het onuitgesprokene dan niet verstaan heb ben En welke uitwerking had het valsche be richt van die verloving op haar gehad Golden haar smart en haar vertwijfeling alleen de schei ding van Wildenfels Neen neen, hij wist het die had zijn ontstaan ook te danken aan de ge dachten, dat hij zich met een ander zou verlo ven. Misschien was het haar door die mededee- ling eerst duidelijk geworden, wat zij eigenlijk voor hem voelde. Lothar kende Johny te goed, om bij zijn vermoedens, niet den spijker op den kop te treffen. Maar juist daarom wist hij ook, hoe vrcese lijk het Johny moest te moede zijn. Zij had im mers niemand, dien zij haar leed kon klagen. Waar de experts overigens hebben verklaard, dat de economische en financicele eenheid van het Duitsche rijk zou moeten worden hersteld zoodra aan het plan uitvoering wordt gegeven, is Poincaré van oordeel, dat wat dit cardinale punt betreft, de commissie de conclusies niet behoefde te wijzigen. De regeeringen zullen onderling de voor waarden van fusie of ruiling der door Frankrijk en België vastgehouden panden met die, welke in onverdeeld bezit aan alle geallieerden zullen worden gegeven, bespreken, doch eventueele operaties zullen niet kunnen plaats hebben, voordat Duitschland het plan werkelijk in uitvoering heeft gebracht. Ilct staat aan de regeeringen in algemeene overeenstemming de noodzakelijke waarborgen te bepalen. Poincaré besluit met te zeggen^ dat de Fran sche regeering te zijner tijd in een geest van tegemoetkoming bij de a.s. besprekingen alle pogingen zal instellen, voorzoover die met de vitale belangen van Frankrijk overeen te brengen zijn, om de prompte uitvoering van de defini tieve beslissing clcr C. v. H. mogelijk te maken. De publicatie der geallieerde antwoorden aan cle Commissie van Herstel maakt te Parijs in de p :rs een zeer goeden indruk. Zij wijst op het daarin uitkomende verlangen naar verzoe ning en merkt op dat ofschoon er zekere meenings verschillen zijn omtrent de werkwijzen, geen enkele moeilijkheid onoverkomenlijk schijnt en dat alles de hoop op een accoord wettigt. VERKIEZINGSREDE VAN DR. MARX. De Duitsche Rijkskanselier Marx heeft gister te Dusseldorp in een vergadering van de Cen trumpartij een verkiezingsrede gehouden. Ilij trachtte een rechtvaardiging te geven voor de door het Centrum in den Rijksdag gevolgde poli tiek en brak opnieuw een lans voor de rechtma tigheid van de grondwet van Weimar. Verder sprak de rijkskanselier ook over den Volkenbond. Wij zijn aldus zcide spreker niet afkeerig om tot den Volkenbond toe te treden, als dit instituut in werkelijkheid uit gelijkgerechtigde volken bestaat en ons toetreden kan geschieden wanneer onze natio nale eer volkomen zal worden gerespecteerd. Vooral achten wij voor onze toetreding ook van belang, dat de idee van den Volkenbond werkelijk in daden zal worden omgezet. Wanneer wij vervolgde Marx in onze buitenlandsche politiek tot onderhandelingen en vervulling van onze verplichtingen over gaan, spruit zulks niet voort uit gebrek aan moed. De gedachte dat men zich tegen de sterkste militaire macht der wereld met wan- dekstokken zou willen verzetten is evenwel be lachelijk. De Duitsch-nationalen wenschcn een afwijzing van de experts-rapporten, maar een rapport van werkelijke experts is tot dus verre steeds door Duitschland verlangd. Deze regeering beschouwt zich niet als een zakenkabinet. Zij weet volkomen juist wat zij wil. Ons antwoord op de rapporten der experts zullen wij volgens ons geweten en plicht matige overtuiging geven. Natuurlijk zullen deze rapporten niet maar voetstoots door ons worden aanvaard.Zij zullen het onderwerp van langdurige besprekingen uitmaken. Door middel van deze onderhandelingen moet bereikt worden, dat dc „oorlog in vredestijd" welke de laatste jaren heeft geheerscht, nu eindelijk ophoudt. ENGELAND Volgens de „Daily Express" zal er weldra een belangrijke verandering plaats hebben in de politieke verhoudingen. Terwijl in de liberale gelederen nog steeds groote verwarring heerscht en de socialisten terrein verliezen, heeft de conservatieve partij besloten, zich te doen gelden, waarbij zij op de eerste plaats uitgaat van de overweging, dat een oppositie ook oppositie moet voeren. De partij zal een nieuwe, scherp omlijnde verklaring omtrent de conservatieve politiek bekend maken en een systematische reorganisa tie van de conservatieve machine is reeds aan gevangen. Guest, liberaal parlementslid, oud-whip en oud-minister, pleit in de „Daily Mail" voor samenwerking van conservatieven en liberalen tegen „de machtige goed georganiseerde en scha delijke beweging van de socialistische partij." Dc politieke correspondent van de „Daily Mail" zegt, dat de eerstvolgende vergadering der liberale partij Woensdag zal plaats hebben, waarop een beslissing zal worden genomen, ten aanzien van de houding tegenover dc re geering. Verwacht wordt, dat het besluit der vergadering zal zijn, dat verdere steun der liberalen aan de regeering afhankelijk zal zijn van een bestand in de kiesdistricten. Het heet ook, dat Lloyd George in deze ver gadering een worp zal doen naar het leiderschap en het gevoelen wint veld, dat Asquith voor leider lichamelijk te zwak is. ENGELAND EN MEXICO. Een telegram uit Mexico-City meldt, dat verwacht wordt, dat de uitwisseling van offi eieele mededeeliugen tusschen Engeland en Mexico zal leiden tot dc hervatting van de diplomatieke betrekkingen na de presidents verkiezing. JOEGOSLAVIË. Do koning, die eergisteren te Belgrado is teruggekeerd, heeft den leiders der Servische agrariërs en den president der partij van de zelfstandige democraten ontvangen. De oplos sing van de kabinetscrisis wordt échter niet vooi het eind dezer maand verwacht. AMERIKA EN JAPAN. President Coolidge poogt een regeling te tref fen ten aanzien van de uitsluiting der .Japanneis, welke regeling hen, die vóór beperking zij ti, zou bevredigen en meteen een beleediging van Japan zou verhoeden. Deze regeling, welke is voortgevloeid uit een conferentie tusschen Coolidge en een ambtenaar van Buitenlandsche Zaken, zou president Coo lidge toestaan, een wetsvoorstel te teékenen, dat aan zijn verontrusting over het immigratie- ontwerp uitdrukking geeft, over welk ontwerp eenige zijnir adviseurs hem aanraden, zijn veto uil te spreken. ALLERLEI. Uit-Parijs De Amerikaansche bankiers John Pierpont Morgan en Harjes hebben Zaterdag morgen een onderhoud gehad met. Barthou en Bradbury óver de mogelijkheid van het plaatsen van een leening van 800 millioen, zooals in In t ontwerp der experts is voorzien. Uit Parijs. Uit Berlijn wordt aan de bladen gemeld, dat volgens berichten uit Hannover maarschalk Von Hindenberg ziek te bed ligt zijn toestand wordt met het oog op zijn hoogen leeftijd ernstig geacht. Von Kalir is opnieuw met vacanfie uit Munchen vertrokken, -Seisser, die nog niet naar Beieren was teruggekeerd, heeft verlenging van zijn verlof aangevraagd. Bevestigd wordt, dat von Lossow als officier van instiuctic dienst gaat nemen in het Turkschc leger. De Albaneesche moordenaars, die onlangs twee Amerikaansche kooplieden vermoord heb ben, zijn gearresteerd. Binnenland. Om tenminste iets te doen, ging hij nog eens naar Grill toe. Hij deelde de oude vrouw mede, wat zijn grootmama omtrent haar bepaald had. Zij bedankte hem met tranen in de oogen. Maar hij weerde dien dank af. Mij behoeft ge niet te bedanken, Grill. Het doet mij genoegen, u te kunnen zeggen, dat ge hier nu geheel naar wensch en verlangen kunt leven. Niemand heeft u iets te bevelen en als gij iets bezonders te wenschcn hebt, kunt ge u tot mij wenden. Maar nu iets anders, Grill. Beschrijf mij als u blieft, nog eens het uiterlijk van mevrouw Bronkmann. Grill deed dat in de puntjes. ITcbt ge haar hooren spreken. Ja, jonker. Sprak zij het een of ander dialect Neen, dat niet maar haar tongval was anders dan hier in de buurt. Hm de trein van 11.30 is de sneltrein naar Berlijn. Sprak de dame als iemand uit Berlijn Neen in Berlijn ben ik dikwijls genoeg geweest met mevrouw zaliger daar spreker de menschen anders. Dus is de reis in ieder geval nog ver der gegaan. Dank u, Grill, en praat met niemand over deze aangelegenheid. Dat behoeft dc jonker mij niet te zeggen Lothar knikte haar toe en verliet de kamer Nederland en Rusland. Over den stand der Russisch-Néderlandsche onderhandelingen wordt aan de „N. Rott." van bevoegde zijde het volgende medegedeeld De onderhandelingen nemen een gunstigen loop. Dit blijkt, reeds uit het feit, dat bij de eerste te Berlijn gevoerde besprekingen de Nederlandsehe delegatie uitsluitend over het sluiten van het handelsverdrag wilde onder handelen, terwijl de Russen als eerste voorwaar de voor een dergelijke gedachtenwisseling de erkenning de jure verlangden. Ditmaal zijn de Nederlandsehe gedelegeerden echter bevoegd de beide vraagstukken als basis van de verdere beraadslagingen te beschouwen. De Nederlandsehe delegatie heeft in een eergister gehouden zitting een aantal niet ver plichtende voorstellen betreffende het handels verdrag ontwikkeld. Heden heeft de heer Kres- tinski daarop aan de Nederlandsehe gedelegeer den medegedeeld, dat het hem onmogelijk was deze voorstellen te onderzoeken, zonder eerst bevoegde deskundigen te hebben geraadpleegd. Daar hij echter vreesde dat verdere onder handelingen over het sluiten van een handels verdrag verscheidene maanden zouden kunnen duren en hierdoor geen gebruik meer zou kunnen worden gemaakt van den voor de scheepvaart gunstigen tijd, stelde hij zijnerzijds een andere regeling voor. Onmiddellijk, nadat de beide staten elkaar de jure zouden hebben erkend en de respectievel. gezanten zouden hebben be noemd zouden de onderhandelingen over het sluiten van een handelsverdrag worden voort gezet. De Nederlandsehe gedelegeerden schijnen niet ongeneigd m dit voorstel te treden, meenden echter dat in het protocol betreffende de er kenning en het benoemen van gezanten de clausule van de meest begunstiging zou moeten worden opgenomen. Hiermede verklaarde de heer Ivrestinski zich zijnerzijds accoord, mits een uitzondering zou worden gemaakt voor de staten, die Rusland reeds vroeger de jure hebben erkend, alsook voor een aantal staten uit het Oosten, zooals Afghanistan, die bijzondere belangen in Rusland hebben, belangen, die niet tegen die van Neder land indruischen. De Nederlandsehe delegatie zou heden nieuwe instructies ontvangen. Ook de Russen ver wachten nieuwe instructies uit Moskou. Bindend zijn de verschillende ontwikkelde voorstellen natuurlijk nog in geen geval. Een. oplossing. De Nederlanders, die vroeger in Duitschland werkzaam, geregeld gestort hadden in dc Duit sche kassen voor invaliditeitspensioen of u.it- keeringen moesten ontvangen volgens de Duit sche Rijksongevallenverzekering of ziekenkas sen, zijn jarenlang gedupeerd geweest door de waardelooze papiermark. Te Kcrkrade, waar niet minder dan 487 dergelijke gedupeerden woonachtig zijn, weid Zijn hersens werkten nu als die van een de tective. Maar hij had te weinig aanknoópings- punten om achter Johny's spoor te komen. Van de hulp der politie wilde hij in geen geval ge bruik maken. Misschien zou hij uit den post zak wel iets te weten komen. Hij w ilde nog eenige dagen wachten. Dan zou hij dc hulp van een detectieve inroepen, hoe onaangenaam die ge dachte ook voor hem was. Maar afgezien van zijn eigen verlangen en onrust, mocht hij Johny niet 'langer dan beslist noodig was, in haar ver banningsoord laten. HOOFDSTUK XXjXI. Lothar vertoefde nu reeds drie dagen op Wil denfels, zonder dat het hem gelukt was het ge ringste omtrent Johriy te weten te komen. le deren dag keek hij de postzakken na. Hij hoopte, dat Johny ten minste aan Grill haar adres zou schrijven. Dat Johny dat reeds enkele dagen na haar vertrek gedaan had, wist hij niet. Gra vin Susanne had den brief eenvoudig aan Johny teruggestuurd met de aanmerking, dat zij haar nie.t veroorloofde met één der bewoners van het slot te correspondeeren. Hoe opmerkzaam Lothar ook de postzakken controleerde, hij vond niets, wat hem een vingerwijzing had kunnen geven. Den vierden dag zat hij alleen in de eetkamer bij het ontbijt, toen Schiffler, als steeds 's mor gens, binnentrad en den postzak voor hem neei- le"de. Toen de hofmeester de kamer verlaten had, opende Lothar den zak met den sleutel, dien hij had laten maken. Er lagen eenige brieven en drukwerken in. Lothar keek die eerst vluchtig door, daar hij naar Johny's handschrift zocht. Langzaam legde luj ze er na elkaar weer in met een teleurgestelde uitdrukking op zijn gelaat. Ten slotte hield hij nog een zakelijk uitziend couvert in zijn hand, dat aan zijn moeder ge adresseerd was. Reeds wilde hij het bij de andere leggen, toen hij bemerkte, dat door dendunnen omslag het schrift van den ingesloten brief schemerde. Werktuigelijk hield luj het dichterbij. Plotseling richtte hij zich met een ruk op en keek scherp en nauwkeurig op het couvert. Heel duidelijk kon hij nu boven in den hoelc eenige woorden lezen. jL>na Pension Bronkmann. Die woorden hadden een verrassende uit werking op hem. Hij sprong op en zwaaide den brief als een krijgstropliee in de lucht. Aan liet venster tredend, onderzocht hij nog eenmaal of hij ook goed gelezen had. Tr Nu keek hij naar den poststempel. Het Klopte, de brief was in Jena gepost. Een oogenblik weifelde hij, of hij den brief ook zou openen. Maar toen wierp hij hem weer ongeopend in den postzak terug, sloot dien en gaf hem aan den hofmeester terug. Daarbij keek hij op zijn hoi - l0ge. (Wordt vervolgd) COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1