DE PHOENIX" DAGBLADW0OM SCHIEDAM EN Verven en Stoomen. FEU ILLETOM. Het familie-geheim- 47ste Jaargang. Dinsdag 29 April 1924. No. 13933 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereoxnmuuaal 85 Postbus: 39. v Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 2.0 cent, franco'per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden inededeelmgen 7o ct. per regel. post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kcrkbericht 10 ets. ^^tlgÉÉIIpP^"1 toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ougevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood 1 L0Ü duim; f 00 bij verlies van een*wijsvinger; f 15 bi; verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz. bij Buitenlandse!* Nieuws» f 200 bij dood f 200 bij verlies van een bank te Schiedam HET HERSTELVRAAGSTUK. Gister gaven we reeds een samenvatting van het Fransche antwoord aan de Commissie van Herstel in zake de conclusies der experts. Het Belgische antwoord luidt in 't kort als volgt Zoo zeggen Hymans en Theunis uit naam der Belgische regeering, dat deze bereid is, de conclusies deif experts in haar geheel te aan vaarden, ten einde te komen tot een practische en billijke regeling van het schadevergoedings probleem. De Belgische regeering vertrouwt, dat de C. v. H. de wets- en decreetsvoorstellen, die zij wenscht dat de Duitsche regeering haar voorlegt, en die noodig zijn om de volledige tenuitvoerlegging van het plan der experts te verzekeren, zal onderzoeken. Zij geeft verder uitdrukking aan de hoop, dat de C. v. H. naarstig de maatregelen zal voorbereiden, welke te nemen het rapport aan haar overlaat, opdat, is haar taak eenmaal volbracht, het aanbevolen plan meteen ten uitvoer kan worden gelegd krachtens gemeenschappelijk accoord tusschen de ge allieerde regeeringen. De Belgische regeering zoekt reeds thans contact met haar geallieerden. In het Engelse he antwoord bericht de regeering van MacDonald, dat zij de conclusies aanvaardt, en alles zal doen wat in haar vermogen is om de aanbeveling, door de C. v. H. aan de ge allieerde regeeringen gericht, effectief te doen worden, welke aanbeveling strekte tot het eveneens aanvaarden van die conclusies dei- experts, welke kwesties betreffen die tot de competenties dier regeeringen behooren. „Wat de experts adviseeren," zoo heet het verder, „lijkt ons geenerlei vermindering in te houden van het totaal der Duitsche reparatie- schuld, en het schijnt, dat noodige wijzigingen in den betalingsstaat van Mei 1921 behooren tot de competentie der C. v. H., bij eenparigheid van stemmen besluitende, zonder dat bovendien de afzonderlijke machtiging vereischt wordt van de krachtens art. 234 van het Verdrag van Versailles in de G. v. H. vertegenwoordigde regeeringen. Indien echter op dit punt Lwijfel mocht bestaan, is de Britsche regeering bereid, die afzonderlijke machtiging te verstrekken. De eenige verdere, uit de aanbevelingen der experts voortvloeiende kwesties, die tot de competentie der geallieerde regeeringen schijnen te behooren, zijn de volgende a. Herstel van het fiscale en economische gezag der Duitsche regeering over het geheele Duitsche grondgebied b. Maatregelen, noodig om dwingende kracht bij te zetten aan de nieuwe garanties en aan de nieuwe controles, zoover deze niet reeds duidelijk gedekt worden door de bestaande bepalingen in het Verdrag van Versailles c. Samenvatting van alle financieele ver plichtingen, aan Duitschland bij het Vredes verdrag opgelegd, in één annuiteit. Wat liet eerste punt betreft, is de Britsche regeering geneigd, al haar steun te geven aan de aanbevelingen der experts en, in overleg met de overige betrokken regeeringen, die maat regelen te nemen, die nopdig kunnen zijn om het volledig herstel van bedoeld gezag ten spoedigste te verwezenlijken. Wat het tweede punt aangaat, blijft er, aan gezien de adhaesie der Duitsche regeering reeds verkregen is, nog slechts dit te doen dat men overgaat tot de formeels verwezenlijking ervan 99 Zoo, Schifiler, de postzak kan aan mijn moeder gegeven worden, wanneer zij er naar vraagt. Uitstekend, jonker. En nu wil ik een rijtuig hebben, ik rijd naai de stad. Schiffler verliet de kamer e n Lothar snelde naar boven. Eindelijk kon hij handelen, eindelijk wist hij, waar hij zijn Johny zoeken kon. Heet en onrustig joeg het bloed door zijn aderen,zijn oogen schitterden en zijn oude elasticiteit en veerkracht spraken uit zijn bewegingen. Hij verkleedde zich snel en gaf zijn kamer dienaar bevel wat nachtgoed voor hem in een klein handkoffertje te pakken, daar hij waar schijnlijk in de stad zou overnachten. Toen stuurde hij den kamerdienaar weg, om een bood schap te doen. Terwijl hij zich omkleedde, maakte hij zijn plannen. Beneden hoorde hij het rijtuig voor rijden. Hij keek op zijn horloge. Hij had nog tijd genoeg om rustig een en ander te regelen. Hij bestudeerde eerst zijn spoorboekje. Intusschen had hij den hofmeester laten roepen. Toen deze binnentrad, ging hij hem tegemoet. Schiffler ik ben van plan een kleine de Britsche regeering zal bereid zijn, iedere methode toe te passen, die het meest geschikt en het meest effectief zal blijken ter bereiking van dit doel. Wat het derde punt betreft, aanvaardt de Britsche regeering de aanbeveling der experts en is harerzijds bereid, de G. v. H. te vragen, een plan voor te stellen, ten einde dit punt ten uitvoer te leggen." De Italiaanse he regeeririg einde lijk drukt zich bij monde van Mussolini aldus uit: De Italiaansche regeering heeft met de leven digste belangstelling de beide rapporten onder zocht, die, door de groote autoriteit van degenen, die ze hebben opgesteld en de eenstemmigheid waarmee de conclusies zijn genomen, gewaar deerd moeten worden als documenten van de hoogste waarde. De inhoud van beide rapporten wordt door de regeering des konings als één ondeelbaar geheel beschouwd, en daarom heeft zij dan ook met voldoening gezien, dat de C. v. H. ze in hun geheel heeft aangenomen, terwijl ze er voorts zeker van is, dat cle Commissie thans haar arbeid snel kan voortzetten. Harerzijds is de Italiaansche regeering reeds thans bereid, de conclusies der experts integraal aan te nemen, evenals de beginselen waardoor ze zijn geinspireerd immers zc is ervan over tuigd, dat die conclusies en die beginselen een billijke basis kunnen opleveren voor de regeling van de schadevergoedings- en aanverwante kwesties, overeenkomstig de onafgebroken cloor de regeering des konings gevolgde gedragslijn." i Uit Parijs verluidt verder Poincaré, Theunis en Hymans hebben gister den gehöelen ochtend beraadslaagd. In den namiddag had een nieuw onderhoud plaats. Deze bespreking had meer het karakter van een conferentie, waaraan verscheidene vooraanstaande Fransche persoonlijkheden, o. w. maarschalk Foch, deelnamen. Na" de conferentie verklaarde de Belgische minister, dat tijdens de besprekingen een alge- hcele overeenstemming tusschen de zienswijzen der beide regeeringen tot uiting was gekomen. Zij voegden hieraan toe, dot deze besprekingen zullen worden voortgezet door tusscheiikomst van de ambassades. Theunis en Hymans zijn gisteravond weer naar Brussel teruggekeerd. Bij besluit van 17 April jl. heeft de Commissie van Herstel de Duitsche regeering uitgenoodigd, haar in kennis te stellen van elk wetsontwerp, dat ingediend zou worden ingevolge het rapport der Commissies van Experts, alsmede haar de namen op te geven van hen, die van Duitsche zijde benoemd zullen worden, om zitting te nemen in de door de experts bedoelde commissies Aan het laatste gedeelte van dit verzoek heeft de Duitsche regeering reeds voldaan. Zij heeft namelijk door bemiddeling van de „Kriegs- lasten-Kommission" de namen van vier per sonen aan de Commissie van Herstel doen op geven en wel twee voor de Commissie voor de Organisatie van de Verplichtingen der Industrie, te weten dr. Bücher van het „Reichsverband der Deütschen Industrie" en Brandelenburg van het ministerie van Handel, en voor de Spoorwegcommissie, Vogt van het ministerie van Verkeerswezen en staatssecretaris Bergman® De door de Commissie van Herstel bedoelde wetsontwerpen zijn nog in bewerking en het zal nog eenigen tijd duren, voordat zij in den ministerraad zullen kunnen worden behandeld. In elk geval zullen zij eerst na de verkiezingen ter kennis van de Commissie van Herstel kunnen worden gebracht. VENIZELOS NAAR GRIEKENLAND TERUG Naar verluidt, heeft Venizelos een brief naar zijn vrienden te Athene gezonden, waarin hij verklaarde weldra naar Griekenland terug te keeren. Dit bericht werd door zijn vrienden met groote vreugde ontvangen, hoewel men denkt, dat Venizelos zich huiten de politiek zal houden. EGYPTE. Naar de Engclsche bladen uit Cairo melden, beeft Zagloel pasja, naar aanleiding van de uit- noodiging om naar Londen te komen voor het houden van besprekingen met de Engelsche re geering, gezegd „Wij gaan onderhandelen met Engeland om de volledige onafhankelijkheid van Egypte en Soedan te verwerven. Als wij daarin niet slagen, zullen wij terugkceren met opgerich- ten hoofde en met ongeschonden waardigheid". Zagloel klaagde voorts over de oppositie, waar mee hij in eigen land te kampen heeft, en welke uit partij overwegingen tracht het succes van de onderhandelingen in gevaar te brengen. ALLERLEI. Uit Londen Vier parlementsleden voor Clvde en verscheidene bekende liberalen, hebben de resolutie gesteund, die op de betooging te Glasgow is aangenomen en waarbij do instelling gevraagd wordt van een eigen Schotsch parle ment. Uit Berlijn De aangekondigde uitsluiting van de Bcrlijnschc bouwvakarbeiders is gister ochtend vroeg aangevangen. Gisteravond was de uitsluiting algemeen. Uit Parijs Volgens de „Petit Parisian" i,s Pierpont Morgan gisteravond uit Parijs naar Londen vertrokken, waar hij met Gity-tinanciers zal confereeren, speciaal met den directeur dei- Bank of Engeland. - Aan de „Corriere della Sera" ontleenen wij het bericht, dat 1.1. Donderdagavond in liet dorp Covo in de provincie Bergamo, de priester Cornelis Roncaglio, toen hij gereed stond zich naar een stervende te begeven, in zijn woning door een jeugdig fascist is doodgeschoten. Uit Boedapest. De saneeringscrisis is reeds begonnen, voordat met de eigenlijke saneering een aanvang is gemaakt. 1 )e banken zijn i ijdag j.l. begonnen met een massa-ontslag, hetwelk van 20lot 40 van het personeel omvat, Binnenland, De R.K. Staatspartij. De „Residentiebode", met voldoening con stateerend, dat liet nieuwe Kiesreglement een goede pers heeft,wijst er op,dat we hiermede nog niet zijn, waar we wezen moeten Zooals dezen winter, hij de discussies over de herziening der partij en niet minder bij die over cle ministerieele crisis herhaaldelijk geble ken is, moet er nog méér gebeuren, wil de Katho lieke Staatspartij liaar aloude eenheid handhaven en stevigen. Al dadelijk valt het oog op het program. Telef: 15. reis te ondernemen ik wenscb. echter niet, dat iemand op het kasteel daar iets van merkt. Zoogenaamd reis ik naar de stad. Ik stijg in het hotel af en zend het rijtuig terug. Zeg mijn moeder, dat ik naar de stad gereden ben en dat het mogelijk is, dat ik eenige dagen niet naar huis kom. Hebt ge dat begrepen Uitstekend, jonker. Schiffler hoog met een onbewogen gezicht. Hij merkte zeer goed, dat er iets tusschen Lo thar en zijn moeder gaande was. De aangele genheid met den postzak had hem reeds te den ken gegeven. Maar hij wachtte zich natuurlijk wel een opmerking te maken en richtte ziehpre- cies naar Lothar's bevelen, want die had thans op Wildenfels 't meest in de melk te brokkelen. De jonker kan onbezorgd zijn, uw bevelen zullen zonder fouten worden opgevolgd, zeide hij onderdanig. Het is goed, Schiffler, ik verlaat mij op u. Wees nu zoo goed, mijn reistasch beneden in het rijtuig te brengen. Wacht beneden tot ik kom ik heb u misschien nog wat op te dra gen. De huismeester verwijderde zich met dc reistasch, en Lolhar ging snel naar de kamer zijner grootmoeder. Zooals hij verwacht had, vond hij Grill in de voorkamer. Grill voelt ge u goed en krachtig ge noeg om een reis te ondernemen Zij zag hem verbaasd aan. Een reis, jonker Jawel een reis in mijn belang. Grill knikte levendig. Heel graag. De jonker behoeft niet te denken dat ik zwak en ziekelijk ben. De Hoer beware mij wanneer de jonker het wenscht, reis ik nog naar Afrika. Lothar glimlachte. Zoover gaat de reis niet, Grill. Maar misschien is het toch wel wat vermoeiend voor u. O dal is zoo erg niet, ik heb thans genoeg geluierd. De jonker kan over mij be schikken. Goed, Grill. Let clan eens op. U reist vanmiddag om 4.16 naar Berlijn. Tegen 8 uur 's avonds komt ge daar aan. In Berlijn over nacht ge in een hotel. Ge weet daar den weg, nietwaar Ja, zeker. -Prachtig. Morgen vroeg om 8uur reist ge met den D-trcin naar Weimar, vanaf het An- halter station. In Weimar komt ge tegen II uur aan. Daar informeert ge naar den eerstvolgenden Rein naar Jena. Dan neemt ge dien en ge gaat in Jena naar het hotel, dat ik hier opgeschreven heb. Daar zal een kamer voor u gereserveerd zijn. En daar wacht ge op verdere berichten van mij. De treinen heb ik voor alle zekerheid opge schreven. Hebt ge dat alles kunnen volgen Volkomen de jonker behoeft niet te vreezen. Ik ken dé reis wel zoo ongeveer, want Vorige malen is er, en terecht, aanmerking op gemaakt, dat dit te laat tot stand kwam, zóó laat, dat cle canclidaatstelling reeds zoo goed als afgeloopen was. Er is nu, meenen we, toegezngd, dat dit niet meer gebeuren zou. Maar daar zit dan feitelijk ook aan vast, dat het program niet meer dien omvang zal krijgen als het thans geldende. Op zichzelf reeds zijn er bezwaren tegen, want het is niet mogelijk een zoo gedetailleerd en tot in alle onderdeden gestipuleerd program vast te stellen en tegelijk alle „denkrichtingen" zooals we dat tegen woordig eigenaardig noemen er op te vereeni gen. Er zal meer vrijheid moeten gelaten wor den. Vrijheid ook om verschillende punten, na de verkiezing, telkens als het practiseh noodig wordt, in hun uitwerking, aangepast aan de clan geldende omstandigheden, te bekijken. Men zal dus moeten aansturen op een kort program met enkele hoofdpunten,de uitwerking nader aan de Kamer overlatend. Naast die programkwestie vragen echter nog verschillende andere een oplossing. De Organisatie is nog slechts half af. De partij staat nog voor heel andere zaken dan de can- didaatstelling. Ze dient voortdurend in actie te zijn voor het geven van politieke voorlichting en in het propageeren der beginselen. Een ge weldige actie bij verkiezingen is uitstekend, kan niet gemist worden, maar deze mag niet alleen blijven, want dit soort actie beklijft niet,is slechts een stroovuur. Er dient voortdurend actie en ontwikkeling te zijn. Daarvoor is echter noodig beter contact én met de kiezers én met cle leiders. Verstandhouding met de Kamer club zal er dus ook moeten komen, maar eerste eisch van een goede parlijformatie is zeker wel een goed geoutilleerd partijbureau, waarop reeds zoo herhaaldelijk is aangedrongen. Verder dient er, zooals ook terecht meermalen is vooropgezet, beter contact met de pers le zijn. Daaraan wordt blijkbaar reeds gewerkt maar het dient uitge breid en gesystematiseerd. Inwisseling van oude zilver bons. De minister van financiën heeft besloten, voor de inwisseling van de ingetrokken zilverbons van 1 alsnog gelegenheid te geven. Binnenkort zal bekend worden gemaakt, waar en tol wanneer die gelegenheid zal openstaan. Ned. R. K. Volksbond. gister werd te Amsterdam de 34ste alge- meene vergadering gehouden, van den Centra len Raad van den Ned. R.K. Volksbond. Aan liet jaarverslag is ontleend, dat het aan tal afdeelingor met 2 verminderde tot 115. Het ledental liep terug van 31640 tot 28914. De aftredende bestuursleden cle heeren R. Huselmans, Th. Mouwens en II. Silvius ver- den herkozen. Daarna kwam in behandeling het voorstel van het Centraal Bestuur, om het kantoor \an het G. B. van Leiden naar Am sterdam tc verplaatsen. Verschillende afdee- lipgen spraken zich tegen het voorstel uit. Na nadere verdediging door den voorzitter werd gestemd met het resultaat, dat het werd aangenomen met 16901 tegen 8990 stemmen. Binnenkort zal dus het Centraal Bureau te Amsterdam worden gevestigd. Do voorzitter, de heer Silvius, werd met groote meerderheid als zoodanig herkozen. Aan dc orde werd gesteld het rapport der reorganisatie-commissie. Met bijna algemeene stemmen vereenigdc de vergadering zich met cle eerste conclusie van het rapport, lnidondc als volgt ik ben voor jaren eens met mevrouw zaliger in Friedriehsroda geweest. Des te beter, Grill, dan weet ge alles. Maar hooi- nu verder. Neem voor eenige weken kleeren mee, of neen, pak die in, ik stuur ze u dan wc-1 na. Neem nu alleen maar iets mee in een handtaschje. Begrijpt ge niemand mag vermoeden, waar wij heenreizen. Grill knikte voorzichtig en noemde nog maals alles op, wat zij doen moest. De jonker kan onbezorgd zijn. Afgesproken, Grill wij zien elkaar in Jena weer. Maar mond houden, hoor - ik ver laat mij op uw stilzwijgendheid 'I betreft juffrouw Johny Grill's oogen schitterden. Och, lieve God, och, lieve God, zei zij met sidderende stem. Stil, niet zoo luid, Grill. Dus ge weet nu alles precies. Hier is geld en steek het papier tje goed in uw zak. Morgenmiddag zijl, ge in Jena. Ik zal goed voor alles zorgen de jonker zal tevreden zijn'. Lothar knikte haar toe en verliet cle. kamer. Eenige minuten later zat hij in het rijtuig en reed weg. Den hofmeester had hij nog gezegd, dat juffrouw Grill verlof gevraagd had, om fami- lie te bezoeken. Hij moest er voor zorgen, dat zij op tijd naar het station gebracht werd. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT KjEHraiMHRinMe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1