mi warm siiykijzer, nooit-hed DAGBLAD WOBiS SCHIEDAM W OMSTREKEN. Pi- Het familie-geheim Ë21 FEUILLETON. lüfel I» fjG'"n <vM ül 47ste Jaargang. Woensdag 30 April Ï924. No. 13934 Sureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereomimmaal 85 Postbus: 39. Advertentie n: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden be ekend. trratis-OügevaüenverzekeiiBg f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een liand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim: f 60 bii verlies van een wijsvinger; f 15 li" -verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de IIoil. Algem. Verz.bank te Sc hie dain Rij of krachtens netten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Zitting centraal stembureau verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeen teraad maakt bekend,dat het centraal stembureau een zitting zal houden ten stadhuize op Vrijdag, 2 Mei a.s., des voormiddags 11 Va uur, ten einde te voorzien in de vacature ontstaan door de ontslagname van den heer J. M. van der Schalk als lid van den Raad der gemeente Schiedam. SCHIEDAM, 30 April 1924. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van M. SONNE VELD oiii vergunning tot oprich ting van een slachtplaats van rundvee en varkens en een rookerij en kokerij van vleeschwaren in liet pand van Leeuwcnhoeekstraat 7072, kadaster Sectie I. Nos. 24562457, met 2 electromotoren van resp. D/g en 1 P.K., drijvende 2 vleeschmolens. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secreta rie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 14 Mei a.s., des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen \óór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd, zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 30 April 1924. Buitenlandse!) Nieuws. murw van Brussel (12 Maart 1923), later herhaalde malen bevestigd, waarbij zij afspraken, de ontruiming van de Roer niet te laten afhangen van enkele beloften van Duitschland. De ministers behandelden ook de kwestie van de veiligheid in verband met de spoorweg- regie. Daarbij stelden zij vast, dat de vrijheid van verkeer der bezettingstroepen in dier voege verzekerd moet zijn, dat men geenszins af hankelijk is van Duitsche spoorwegarbeiders. Het is echter mogelijk, dat door zaakkundigen een systeem wordt gevonden, dat met dat oog merk rekening houdt en toch de economische activiteit van Duitschland niet belemmert. Alle bladen wijzen op het belang van hetgeen afgesproken is, nl. dat iedere ontspanning van den greep in dë Roer zou moeten worden vooraf gegaan door de afkondiging door Duitschland van alle wetten en decreten die het plan der experts meebrengt. Zij geven als hun over tuiging te kennen, dat Frankrijk en België ge makkelijk tot het accoord zijn gekomen, dat onmisbaar is voor de vaststelling van een effec tief stelsel van eventueel toe te passen sancties Het persbureau Stefani meldt, dat Mussolini na den terugkeer van zijn reis naar Sicilië, welke reeds vastgesteld was, een ontmoeting zal heb ben met de Belgische ministers Theunis en Hymans. Dit onderhoud zal waarschijnlijk tegen half Mei te Milaan plaats vinden. Donderdag a.s. vertrekken Theunis en Hy mans naar Londen waar zij Vrijdag op de Bel gische ambassade de lunch zullen gebruiken. In den namiddag vertrekken zij dan naar het land goed The Chequers, waar zij de gasten van den premier MacDonald zullen zijn tot Zaterdag, gg i.H HET IIERSTELVRAAGSTIJK. De Amerikaansche experts Dawes, Young en Bobinson zijn per „Leviathan" in Amerika aangekomen. In een gezamenlijk 'gepubliceerde bekendmaking dringen zij aan op deelneming van Amerika aan de uitvoering van het plan der deskundigen, in het bijzonder ten aanzien van een leening aan Duitschland. Zij noemen dit een gezonde geldbelegging, welke ruim schoots gewaarborgd is. De leening zou volgens hen het plan-Dawes op gang brengen, de eco nomische kalmte en de koopkracht in Europa herstellen en leiden tot een tijdperk van vrede en samenwerking. Uit Parijs wordt nog gemeld Poincaré, Theunis en Hymans hebben Maandag bij hun onderhoud de hoofdbeginselen voor een gemeen schappelijke actie vastgesteld. Duitschland zal het plan der experts moeten ten uitvoer leggen en de G. v. H. zal die ver wezenlijking officieel moeten bekrachtigen, op dat Frankrijk en België kunnen overgaan tot opheffing of wijziging van de huidige maatre gelen van controle en organisatie in de Roer en Rijnland. Het herstel van de economische en fiscale eenheid van Duitschland volgens de wenschen der experts brengt in geenen deele het onmid dellijke beëindigen der bezetting mee. De beide regeeringen toch houden zich aan de resolutie 100 Zooals zijn plan geweest was, stapte Lothar in de stad voor het hotel af en stuurde het rijtuig naar huis. Daarna verliet hij echter het hotel weer en ging naar het station. Met een zucht van verademing wierp hij zich korten tijd daarna in een hoek van zijn coupé. Hij had alle voorzorgsmaatregelen genomen, om bij zijn moeder geen argwaan te wekken. Anders zou zij die mevrouw Bronkmann wel telegrafisch gewaarschuwd hebben of iets anders hebben gedaan om hem het vinden van Johny onmogelijk te maken. Hij had uitgerekend, dat hij tegen zeven uur 's avonds nog in Jena kon zijn. Dan kon hij 's avonds nog het terrein Verkennen. In een zoo kleine stad als Jena kon het bijna niet moeilijk zijn, het pension van me vrouw Bronkmann te vinden. En den volgenden morgen vroeg kon liij dan .Johny al wel gevonden hebben. BEPERKING BEWAPENING. De gedelegeerden van den Volkenbond zijn te Praag bijeen geweest ter bespreking van dc mogelijkheid eener controle op den particulieren aanmaak van wapenen. De gedelegeerden ver tegenwoordigen de buitengewone subcommissie van de tijdelijke gemengde commissie voor de ontwapening. Zij houden zich bezig met de be spreking van een aantal door colonel Carnegie (Canada) ingediende amendementen op de oni- werp-internationale conventie voor de regeling van den particulieren aanmaak van wapens en munitie. Colonel Carnegie stelt voor, dat de particuliere aanmaak van wapenen in de staten, welke hij de conventie zijn aangesloten, zal worden ver boden, behalve door fabrieken, aan welke daartoe door de regeering toestemming is verleend. Voorts stelt hij voor, dat deze fabrieken ver plicht zullen zijn, haar regeeringen van elke order, welke zij voor den aanmaak van wapenen ontvangen, in kennis te stellen. Deze voorstellen van colonel Carnegie zijn door de commissie met algemeene stemmen aangenomen. DE BRITSCH-RUSSISCHE CONFERENTIE. De commissie van de Engelsch-Russisohe Conferentie, welke de verdragen behandelt, is gistermorgen bijeengekomen. De sub-commis sie dezer commissie welke de kwestie der schulden behandelt, heeft gistermiddag ver gaderd. Geen der commissies is voldoende met hare werkzaamheden gevorderd, dat zij reeds verslag uit kan brengen, zoodat de datum voor de plenaire zitting der couferenCe nog niet kon worden vastgesteld. iüfaa espaar U zelf en Uw kleeren het harde wrijven. De wollen vezels zijn bedekt met kleine schubbetjes net als visch.schub betjes, welke door hard wrijven vernield worden. Wasch zorgvuldig in LUX, dan goed uitspoelen en plat te drogen leggen. A&m :<v DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN Fabrikanten van SUNLIGHT en LIFEBUOY. HOOFDSTUK XXXII. Johny was in een troostelooze, treurige stem ming in Jena aangekomen. Het vriendelijke huisje der praatzieke dame lag in een mooien grooten tuin, die zich regelrecht tol aan den oever der Saaie uitstrekte. Het jonge meisje kreeg een lichte, ruime kamer met mooie meubels en gordijnen. De vensters keken op de Saaie uit. Mevr. Bronk mann zag haar vol verwachting aan. Deze kamer was de grootste en mooiste van het geheele huis. Johny bad die gekregen, omdat er een bijzonder pension voor haar betaald werd. Daar Johny geen woord zei, om haar tevreden heid te uilen, vroeg mevrouw Bronkmann ge krenkt Wel, beste juffrouw Warrens, bevalt de kamer u niet Johny schrok op uit haar droefgeestige over peinzingen. Zeker, het is heel mooi. Neem mij niet kwalijk, dat ik het niet onmiddellijk zeide, maar ik ben zoo moe. Ja, ja, de reis is wat vermoeiend en de lente lucht maakt moe. En dan gij zijt op het kas teel andere kamers gewend geweest. Maar hier in huis is het 't beste. Gij zult u er wel op uw emak voelen. En beneden in het parterre zijn ENGELAND Bij de indiening van de begrooting in het Lagerhuis heeft de Labour-minister Snowden de opheffing van de z.g. McKenna-invoerrecbtcn tegen 1 Augustus aangekondigd. Verder werd door Snowden een aanzienlijke verlaging aangekondigd van de belasting op verschillende consumptie-artikelen. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. De Vrijstaatregeering zond een nota aan den Britschen minister van Koloniën. I homas, waarin dezen verzocht wordt, stappen te doen tot on middellijke uitvoering van de artikelen betreffen de de grensbepaling in het Engelsch-Iersehe verdrag. de gemeenschappelijke eetkamer, dc werkkamer en het salon, waarin de jonge dames bezoek kunnen ontvangen. Het zal u wel bij ons be vallen. Al mijn jongedames zijn heel graag bij mij en zouden heclemaal niet meer weg willen. Zal ik u aan de dames voorstellen De gemeen schappelijke tafel is wel afgeloopen, maar de jongedames zijn nog wakker, dan kunt ge tegelijk met hen kennis maken. Johny had slechts één wensch eindelijk alleen te worden gelaten en het voortdurende praten dier onvermoeide vrouw niet meer te hooren. Och, ik ben werkelijk vanavond niet meer in staat met iemand te spreken. Ik heb hoofdpijn en zou graag direct naar bed gaan. Maar ge Vilt toch zeker nog wel iets gebruiken? Neen, dank u, ik heb geen honger. Ook niet een kop thee Johny schudde slechts zwijgend het hoofd. Zij voelde, dat haar krachten en zelfbeheersching haar begaven. Mevrouw Bronkmann merkte eindelijk, dat haar tegenwoordigheid hier hinderlijk was. Na een laatste poging, haar diensten bij het uitpakken aan te bieden, verliet, zij de kamer tegelijk met het kamermeisje, dat nog versch drinkwater had binnengebracht en de nieuwe huisgenoote nieuwsgierig opnam. DE VALERA. Uit Washington wordt gemeld, dat mrs. Catherina De Valera, moeder van den bekenden Ierschen republikeinschen leider, die, zooals bekend, nog steeds in Ierland gevangen zit, gister te Washington is aangekomen, waar zij liet Congres wil verzoeken, stappen tc doen tot vrijlating van haar zoon. AMERIKA EN JAPAN. Naar de „Chicago Tribune" verneemt, heeft president Coolidge reeds bedekt te kennen ge geven, de immigratiewet-Johnson, die thans door Senaat en Kamer tezamen bestudeerd wordt, met zijn veto te zullen treffen, wanneer Johny kleedde zich snel uit en legde zich tc bed. Langen tijd lag zij nog, ondanks haar ver moeidheid, wakker en snikte hartroerend in haar kussens. Maar eindelijk sliep zij toch in, door de vermoeidheid overmand. Toen zij den volgenden morgen ontwaakte, hoorde zij vroolijk pratende meisjesstemmen onder haar venster. Zij stond op en keek, door de jalouzieën heen, naar beneden in den tuin. Vijf jongedames, tusschen zeventien en twee en twintig jaar, zaten, in zeer elegante morgen toiletten, met mevrouw Bronkmann aan een helder gedekte ontbijttafel. Johny hoorde duide lijk ieder woord, dat zij spraken. Is zij mooi, mevrouw vroeg een kleine, slanke brunette met een eenigszins jongens achtig voorkomen en hoekige bewegingen. Heel mooi, juffrouw Helma, bijzonder mooi, ge zult er verbaasd over staan, antwoordde mevrouw Bronkmann. En heeft ze geen ouders en familie meer vroeg een gezette, groote blondine met senti- menteele blauwe oogen. Neen, juffrouw Lise, zij staat geheel alleen op de wereld en zal bij ons blijven, tot ze trouwt. En ge zegt, dat ze van een voornaam oud kasteel komt, informeerde een mooi, slank meisje met een fijn wipneusje en mooie, groote, bruine oogen. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT .4 m-yy. (WAV

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1