■djtOCxf dndöYpokki/ncf de bepaling waardoor Japanners uit de Ver. Staten worden geweerd erin opgenomen blijft. AMERIKA EN DE PHILIPPIJNEN. Er is thans in het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp ingediend, strekkende tot oplossing van het Philippijnen- vraagstuk. Het ontwerp houdt het midden tusschen een algeheele onafhankelijkheid dezer eilanden en de handhaving van den status quo. Het tegenwoordige systeem zou dan worden vervangen door een constitutioneels regeering, een z.g. Commonwealth van de Philippijnen. Dertig jaar lang zou deze regeering onder con trole van Washington staan. Daarna zou de bevolking der 'Philippijnen door middel van een volksstemming mogen beslissen of de Com monwealth zal blijven voortbestaan, of dat de eilanden geheel zelfstandig worden. Gedurende het bewind der Commonwealth zal Amerika het recht hebben, een gewapende macht op de eilanden te handhaven. ALLERLEI. Uit Rome Generaal Di Giorgio is tot minister van oorlog benoemd in de plaats van generaal Diaz, die wegens gezondheidsredenen is afge treden. Uit Berlijn De beambten van de Berlijn- sche verkeersondernemingen hebben besloten van cle doorvoering van een stilstand in het verkeer op 1 Mei af te zien. Uit Berlijn. De rechtsradicale „Süddeutsche Zeitung" verzekert, dat Ludendorff er niet aan denkt in den Rijksdag zitting te nemen. Hij heeft zich alleen maar candidaat gesteld voor do propaganda, doch zou voornemens zijn, onmid dellijk na zijn verkiezing te bedanken. Staten-Gcneraal. EERSTE KAMER. Vergadering tan Dinsdag, 29 April. Devoorzitte r doet mededeeling van een verzoek van den heer W i b a u t (S. D.) 0111 op 1 Mei geen Kamerzitting te houden, daar de sociaal-democraten zich dien dag zooveel moge lijk aan hun gewone werkzaamheden onttrekken. Spr. vraagt het gevoelen van de Kamer maar is zelf tegen inwilliging van het verzoek, omdat op nationale feestdagen de Kamerzittingen ook doorgaan. Nadat ook de heer de Vries (G.H.) zijn bezwaren tegen het verzoek heeft ontvouwd trekt de heer W i b a u t zijn verzoek in. Daarna is aan cle orde het salarisontwerp voor de leden van de rekenkamer, den raad van slate en de rechterlijke macht. De ontwerpen worden goedgekeurd met 23 tegen 11 stemmen. Tegen de sociaal-democraten, de vrijzinnig-democraten. Voortgegaan wordt met de algemeene be schouwingen over de begrooting voor 1924. De heer Dobbelman (R. K.) juicht 't Kabinet toe. Hij verwacht er veel van, vooral van minister Colijn en hij is zelfs dankbaar gestemd voor cle daden van dit Kabinet. Belastingverhooging, althans voor de di recte, is onmogelijk. Eer is verlaging nood zakelijk. Spr. wenscht herziening van de ta rieven van invoerrecht omdat deze al lang ver ouderd zijn. Aan de beide motie-van Embden en Wibaut kan spr., zijn stem niet geven. Ten slotte vraagt hij of de regeering wil over wegen beschikbaarstelling van goud ten einde inflatie tegen te gaan, die er z.i. reeds is. De heer De Gijselaar (C. H.) zag met genoegen, dat deze Minister van Financiën niet wil putten uit het Leeningsfonds dan voor aflossing van de leeningen. Bij de vlottende schuld telt de Minister het kassaldo van dit fonds niet mee en dat acht spr. onjuist, want dit bedrag zal op den cluur verdwijnen. De regeling der pensioenen acht spr. in vele opzichten meer dan ergerlijk. Deze wetten heb ben vooral bijgedragen tot toeneming van het aantal ambtenaren, waardoor het moeilijk is geworden het budget sluitend te maken. Het verheugt spr. dat herziening in voorbereiding is. Naar zijn rneeninsr zal met zeven procent kunnen worden volstaan. Het gaat zniet aan te veel te laten betalen en een fonds te stichten waarvan latere geslachten zuilen pro- fiteeren. De staat moet niet meer eischen dan strikt noodzakelijk is. Door dit te doen krijgt de staat gelden vrij. Mevr. Pothuis-Smit (S. D.) protesteert tegen het ontslag aan de gehuwde ambtenares en ziet daarin een terugkomen op passief vrou wenkiesrecht. Spr. acht combineeren van de vervulling van een functie en de zorg voor het gezin wel zeer goed mogelijk. Spr. betuigt haar instemming met de rede van mr. Van Ëmbden, die nationale ontwapening wenscht. De heer B 1 o m j o u s (R. K.) acht de rede van mr. Van Ernden inzake cle ontwapening onlogisch en verward. Hij ontkent, dat de mili taire uitgaven zóó hoog zijn. Zij zijn „slechts" 17 pCt. van ons budget. Overigens verdedigt hij het nut van ons leger voor dc verdediging van ons land. De vergadering wordt verdaagd tot heden elf uur. Nederland en Rusland. Wanneer cle Nederlandsch-Russische onder handelingen te Berlijn ertoe leiden, dat Neder land Rusland de jure erkent, zal tot Nerlerlandsch gezant te Moskou worden benoemd mr. A. van der Sande Bakhuizen, consul-generaal in al- gemeenen dienst, toegevoegd aan het ministerie van buitenlandsclie zaken. De heer Van der Sande Bakhuizen is in 1922 secretaris-generaal geweest van de Russische conferentie te 's-Gravenhage. Gehuwde ambtenares. Bij Kon. besluit is bepaald, dat vrouwelijke ambtenaren, die wegens huwelijk eervol ontslag hebben genomen en geen aanspraak hadden op dadelijk ingaand pensioen en deswege een gratificatie ontvingen, bij herplaatsing in eenige pensioengerechtigde betrekking verplicht zijn onverwijld het uitgekeerde bedrag terug te storten. Dc Koningin en de bezuiniging. In verband met het ingaan der salarisver- mindering van de Rijksambtenaren op 1 Mei heeft de koningin goedgevonden thans eveneens gevolg te geven aan het reeds het vorig jaar geuite voornemen om een gedeelte van haar rijksinkomen ter beschikking van den Minister van Financiën te laten. Salarisverlaging. De Eerste Kamer heeft gister met 23 tegen 11 stemmen goedgekeurd de wetsontwerpen, waarbij de salarissen der leden van Raad van State, Rechterlijke Macht en Rekenkamer wor den verlaagd. De Indische begrooting. In dc vergadering, waarin de begrooting voor 1925 definitief werd opgemaakt, bleek, dat, hoewel eenige cijfers onzeker bleven, niettemin met stelligheid verwacht kon worden, dat de begrooting zal kloppen. Overwcrkvergunning bouwvak. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft aan hoofden of bestuurders van onder nemingen tot het uitvoeren van bouwwerken in alle gemeenten des rijks vergund, dat in hun ondernemingen gedurende het tijdvak van 1 Mei tot 1 October 1924 door arbeiders van 16 jaar en ouder, overwerk wordt verricht en zulks onder voorwaarde lo. dat door bedoelde arbeiders niet langer dan 10 uren per dag en 55 uien per w eekarbeid wordt verricht 2o. dat de arbeid van bedoelde arbeiders op cle eerste vijf werkdagen der week niet aanvangt vóór 6 uur des voormidclags en niet eindigt na 7 uur des namiddags, met dien verstande, dat tusschen begin en einde van den werktijd geen langere tijdsruimte dan een van twaalf uren gelegen mag zijn. 3o. dat den arbeid van bedoelde arbeiders op Zaterdag niet aanvangt vóór 7 uur des voor middags. De Postcheque- en Girodienst Naar de „Tel." uit postkringen verneemt, zou de heer J. Lazonder, directeur van het postkantoor te Rotterdam in aanmerking komen voor de benoeming tot directeur van den Post cheque- en Girodienst. i a Proecdeerendc ambtenaren Naar „Het Volk" meldt zullen, ingevolge het besluit van de vergadering van het Algeru. comité ter behartiging van de belangen van overheidspersoneel, de vorige week gehouden, ook de andere, bij dit comité aangesloten or ganisaties, tegen den staat procedeeren op dezelfde gronden als de Gentr. Nederl. Ambte- nairsbond dat zal doen. De „neutrale" Rond „Mercurius." Er zijn besprekingen begonnen tusschen dc hoofdbesturen van den Alg. Ncd. Bond van Handels- en Kantoorbedienden en den Nat. Bond „Mercurius" ten einde tot een fusie van beide organisaties te geraken. Ten opzichte van de verhouding tót de ar beidersbeweging -zoo meldt de „Tel." stellen beide besturen zich op het standpunt, dat een gemeenschappelijk optreden naar buiten van de beide groepen, hand- en hoofdarbeiders, noodzakelijk is mét een afzonderlijke groepeering van dc hoofdarbeiders, welke voor hun belangen zelfstandig optreedt. Ten einde deze organisatie voor te bereiden wenden zich beide bonden tot de instanties, waarbij zij zijn aangesloten, met het verzoek zich daarover met elkander te verstaan en een regeling tot stand te brengen. Middelerwijl be reiden de bonden de fusie voor. De nieuwe bond zal deel uitmaken van het Verbond van vereenigingen van hoofdarbeiders, welk verbond in bepaalde gevallen met het N. V. V. zal samenwerken. Als deze fusie doorgaat is de toestand duidelijk: de zoogenaamde „neutrale" Bond „Mercurius" gaat dan feitelijk op in den „Algemeenen" deze, tot nu toe een onderdeel van het roode N. V. V„ zal dan ook wel verder voor het contact met de centrale van socialistische vakbonden zorgen. Via Stenhuis komt Mercurius" dus l»ij de S. D. A. P. terecht. Dat is dan weer het einde van dc zoogenaamde „neutraliteit." Limburg's kolenrijkdoni. Blijkens het supplement op het verslag van den Rijksopsporingsdienst van delfstoffen over 19201923, waarin de aanvullende onderzoe kingen in Zuid-Limburg worden behandeld, is de kolenrijkdoni van Zuid-Limburg minder rijk gebleken dan aanvankelijk vermoed werd. De ontginliare kolenlagen strekken zich niet zoo Zuidelijk uit als vroeger werd beweerd. Ten Zuiden van de spoorlijn MaastrichtSimpelveld zal nagenoeg geen steenkool met ontginnings mogelijkheid gevonden worden, terwijl ten Noorden van de lijn de ontginbaarheid op veel plaatsen minder groot is "dan aanvankelijk ge dacht werd. Niettemin blijven voor dé Staats mijnen voldoende terreinen over om nog ver schillende ontginningszetels te vestigen. Salarisverlaging voor rijksambtenaren. Het hoofdbestuur van den Centialen Nederl. 1317 15 Ambtenaarsbond heeft aan de leden-rijksambte naren per circulaire geadviseerd, op den dag, waarop zij voor het eerst het verlaagde salaris ontvangen, aan v hun handteekening toe te voegen de woorden „onder reserve van alle rechten." Zoodra het rijkspersoneel op deze wijze heeft verklaard, dat het zich zijn rechten, voortvloeiende uit art. 40 van het Bezoldigings besluit, voorbehoudt, zal het hoofdbestuur de verdere voorbereidende maatregelen treffen om den staat in rechten aan te spreken. Het hoofdbestuur schrijft verder, dat indien een hoofd van dienst het personeel mocht willen beletten, de woorden „onder reserve van alle rechten" op den betaalstaat te plaatsen, hetgeen volgens ontvangen berichten hier en daar schijnt te zullen geschieden, het wenschelijk is, dat de leden weigeren den staat te teekenen of het loon te ontvangen, en dat zij zich telegrafisch wenden tot het bondssecretariaat. Nijverheidstentoonstelling Nederl. Fabrikaat. Aan de Nijverheidstentoonstelling van Neder- landsche industrie, welke de Vereenigirg „Ne- derlandsch Fabrikaat" organiseert in de zalen van het Kurhaus te Scheveningen van 31 Mei tot en met 15 Juni a.s., zal o.a. worden deel genomen door het Centraal Normalisatie Bureau. Een. 20-tal Nederlandsche firma's heeft zich reeds bereid verklaard artikelen volgens Neder landsche nonnen voor de inzending van de Hoofdcommissie af te staan. Van de verschillende deelnemers belooft o.a. de Friesche afdeeling belangwekkend te worden. Tijdens de tentoonstelling zal op 7 Juni ter gelegenheid van de tentoonstelling de Vereeni- ging van Secretarissen van Kamers van Koop handel en Fabrieken in het Kurhaus hare ver gadering houden, terwijl eveneens de jaarlijksche Algemeene Vergadering van de Vereeniging „Nederlandseh Fabrikaat" aldaar op 7 Juni a.s. zal plaats hebben. Overwegende, dat de bevordering van de nationale nijverheid nauw samenhangt met het vakonderwijs, heeft het Bestuur besloten aan inrichtingen van vak- en nijverheidsonderwijs gelegenheid te geven op bepaalde voorwaarden op de tentoonstelling uit te konten. Bloempjes- en speldjesverkoop door kinderen. Naar aanleiding van het rapport der Tuoht- Unie, betreffende het collecteeren en venten door kinderen, heeft het bestuur van Herwonnen Levenskracht, R. K. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, zich tot het Centraal Bureau van de Katholieke Sociale Actie gericht, wat nu, na een onderzoek betreffende deze' zaak, een gedocumenteerd rapport heeft uitgegeven. De conclusie waartoe in het rapport gekomen, worden in de volgende bewoordingen gegeven Resumeerende meenen wij te mogen zeggen, dat het onderzoek, hierboven weergegeven, geen zoodanige feiten aan het licht brengt, dat daarom het houden van bloemen- en speld- jesdagen dient te worden afgeschaft. Immers, de slechts in 15 van de 396 ingekomen antwoorden aangevoerde feiten zijn van on- gunstigen aard. Wel blijft het natuurlijk een eerste plicht voor allen die bij deze aangelegenheid middellijk of onmiddellijk betrokken zijn, om de grootst mogelijke waarborgen te scheppen, dat elk ge vaar voor de eerlijkheid of zedelijkheid, aan het verkoopen van bloempjes mogelijkerwijze nog verbonden, geheel worde weggenomen. We zouden dat, mede aan de hand van wat in het rapport der Tucht-Unie staat, in de vol gende conclusies willen samenvatten 1. Op ieder ouder rust de plicht, alvorens zijn kind toestemming te geven tot het mee werken aan een bloemen- of speldjesdag, zich ernstig af te vragen of dat kind daarvoor wel geschikt is. 2. Elke vereeniging, die een bloemen- of een speldjesdag organiseert, moet zeer voorzich tig zijn in de keuze der medewerkenden letten op gedrag en kleeding van dezen en vóór den te houden dag wenken geven aangaande doel der collecte en gedrag der medewerkenden. 3. De plaatselijke overheid schrijve algemeene maatregelen voor, waardoor eenerzijds de kans voor oneerlijkheid zoo goed als wordt "uitgeslo ten, anderzijds het doel der collecte goed duide lijk worde 4. De medewerkenden zeiven vermijden alles wat aanleiding zou kunnen geven, dit werk van liefdadigheid tot een gevaar voor de zedelijkheid te maken. In een aanhangsel wordt nog het volgende opge merkt: Het lijkt ons gewenscht, dat er verandering komt in het groot aantal bloemendagen, die elk jaar opnieuw georganiseerd worden. Indien de verschillende vereenigingen, zich eens met elkaar verstonden en gezamenlijk een dag organiseerden Stads- en Gewestelijk Nieuws. Verjaardag II. K. II. Prinses Juliana. Heden ter gelegenheid van Prinses Juliana's 15den verjaardag, werden door Gemeentebestuur en Oranjevereeniging resp. de volgende tele grammen verzonden Aan II. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden biedt het Gemeentebestuur van Schiedam op den verjaardag van H. K. II. Prinses Juliana eerbiedig zijn gelukwenscben aan. De Burgemeester. II. M. de Koningin, 's-Gravenhage. Dc Oranjevereeniging te Schiedam biedt Uwe Majesteit en Huis eerbiedig gelukwenschen aan ter gelegenheid van de verjaardag van H. IC. II. Prinses Juliana. Montfoort, Voorzitter. De St. ct no. 82 bevat o.m. de statuten der naamlooze vennootschap „De Schiëdamsche Courant" alhier. UIT ROTTERDAM. De sigarenwinkelier P. Peters trachtte gister middag omstreeks halfeen een petroleumkachel tje dat hij op een stoeltje geplaatst had in zijn winkel aan de Nieuwe Haven alhier te herstellen, terwijl het brandende was. Daarbij is hetkachel- tje van het stoeltje gevallen met het gevolg, dat er brand ontstond. In een kwartier stond de ge- heele winkel met een daaraan grenzend achter- vertrekje in lichte laaie en sloegen de vlammen aan de straatzijde fel uit. De brandweer was het vuur spoedig meester. De winkel en het achtervertrekje zijn zoo goed als geheel uitgebrand in de bovenwoning is eeni ge brandschade aangericht. Verzekering dekt de schade. Gemeenteraad. De inkomstenbelasting. 9. Voorstel van B. en W. betreffende het nemen van maatregelen om de verantwoording der inkomstenbelasting met ingang van 1924/25 over twee jaren te doen plaats hebben overeen komstig de nieuwe rekeningsvoorschriften. B. en W. zeggen o.m. hierbij Van heeren Gedeputeerde Staten ontvingen wij een circulaire, waarin aan de Gemeente besturen werd gevraagd, of voor het belasting jaar 192324 de verdeeling der plaatselijke in komstenbelasting over den dienst 1923 en 1924 zal geschieden op de wijze als aangegeven in de art. 9 en 10 der rekeningsvoorschriften 1924 (2/3 en 1/3). Het vermelde art. 9 der rekeningsvoorschriften houdt in dat op den post „Belasting naar het inkomen" moet worden verantwoord a. (betreffende het in het dienstjaar aan vangende belastingjaar) hetgeen van het Rijk, of bij eigen inning zelf vóór de sluiting van het dienstjaar wordt ontvangen tot een maximum van 2/3 der bij het vaststellen van hef. vermenig vuldigingsgetal of percentage geraamde op brengst. b. betreffende het in het dienstjaar eindigen de belastingjaar (eventueele navordering be treffende eenige belastingjaar inbegrepen) het verschil tusschen het door het Rijk in totaal uitgekeerde bedrag (waaronder eventueele na vordering) of ingeval van eigen inning het totaal van de werkelijke opbrengst over het belastingjaar en de van 1 Januari t/m 31 De cember ontvangen navordering en het op het vorige dienstjaar sub. a. verantwoorde bedrag. Deze regeling geldt thans niet alleen voor de provincie Zuid-Holland, naar is gelijkluidend voor alle provinciën. In onze gemeente heeft echter van de invoe ring der inkomstenbelasting af de regeling ge golden, dat op het dienstjaar, waarin de be lasting is aangevangen, wordt gebracht, alles wat tot de sluiting van dat dienstjaar is ontvan gen. Nu de nieuwe regeling zal gelden voor het gansche land zal men gevoelen, dat deze uit zondering bezwaarlijk zal. zijn te bandhaven. De overgang van de bestaande tot deze nieuwe regeling gaat echter gepaard met een groot bezwaar. i Dit is niet alleen van administratieve be- teekenis maar daaraan zijn verstrekkende gelde lijke gevolgen verbonden. Het verschil komt hierop neer, dat wij voor het eerste begrootingsjaar hebben geanticipeerd op de opbrengst over de maanden Januari tot Mei over het volgend jaar waar immers het belastingjaar loopt van MeiMei. In het eerste jaar is dus te veel verteerd. Wilde men nu de nieuwe regeling bijv. met het belastingjaar 1924/25 invoeren, dan zou 1924, dat volgens de hier geldende regeling de volle opbrengst van dat belastingjaar zou ont vangen, volgens de nieuwe regeling slechts 2/3 daarvan ontvangen. Het zou dus 1/3 verliezen. Waar de inkomsten belasting dit jaar is uitgetrokken op 840.000. zou dit f 280.000 bedragen. Het is natuurlijk ten eenenmale onmogelijk dit bedrag uit de gewone middelen te vinden. Het zou dus moeten worden gevonden uit den kapitaaldienst. En daarom stellen B. en W. voor de be- noodigde gelden te nemen van het bedrag der winst op de onlangs aan Rotterdam verkochte waterleidinggronden (groot 565.000) welk be drag tijdens de laatste begrootingsclebatten ter nadere bestemming werd vastgelegd. De helft van dit „potje" groot 280.000, zou nu opden gewonen dienst kunnen worden overgebracht, welke iedev jaar 6 ervan (ca. 17000) weer aflost, zoodat in ca. 16 jaar 't geheele bedrag weer in den kapitaaldienst is teruggestort. De nieuwe regeling zou beginnen methetbelastingjaarl924 25. Den heer Scheffers is de rente-kwestie in dit voorstel niet erg duidelijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2