De heer Slavenburg heeft ditzelfde bezwaar en meent verder, dat de gewone dienst nu ieder jaar weer met 17000 wordt bezwaard, waarom de uitlating van B. en W. dan ook niet juist is dat de gewone dienst van dit voorstel geen voor- of nadeel zal onder vinden. De heer v.d. T e m p e 1 meent, dat in 't voorstel de belasting-inkomsten al vast zijn ge steld op 840.000, maar, vraagt hij, is nu ook 't vermenigvuldigingscijfer al vast maar bepaald. Spr. moet hierop eerst antwoord hebben, voor hij zijn stem aan dit voorstel al of niet zal kunnen geven. De heer Dinkelaar spreekt er zijn vreug de over uit, dat dank zij de transactie met R'dam de gemeente nu een „potje" heeft, maar z.i. blijven. B. en W. te vast op dat „potje" zitten, eerst in den persoon van weth. Houtman, en thans in dien van weth Boddeüs. Dat vasthouden van dat geld acht spr. niet noodig en daarom verklaart hij er zich tegen, om successievelijk de opgenomen ƒ280.000 weer af te lossen. Dat geld moet nu maar in eens verbruikt'worden, om aan 't verzoek van Ged. Staten te kunnen voldoen. De heer H ij m a n stelt voor Ged. Staten nog eens te verzoeken de oude regeling hier te laten blijven gelden. Weth. Houtman zegt slechts met tegen zin voor B.enW.'s voorstel te kunnen stemmen z.i. teert de gemeente thans in en wordt ze ver keerd gefinancieerd, nu men de begrooting met buitengewone middelen moet sluitend ma ken. 't Beste is daarom, dat het voorgeschoten kapitaal weer zoo gauw mogelijk terugkomt, de potjes moet men niet gaan opteren, want onge twijfeld wordt de toekomst voor de gemeente nog zwaar te dragen, en hij waarschuwt daarom ernstig tegen de t'inancieele politiek der Soc.- Dem. die zich niet bezorgd maken voor den dag van morgen. Onze bezittingen moeten we bewa ren besluit weth., die blijven de borg voor onze 14 millioen schuldenlast. In de toekomst zal de bevolking van Schiedam, grootendeels uit arbei ders bestaan, die alleen de vruchten van onze financieele politiek zullen kunnen plukken, wanneer ook de tegenwoordige arbeiders hebben geleerd, voorzichtig te financieren. Weth. de Bruin meent, dat weth. Houtman den raad pessimistisch wil stemmenmetzijnzwar ten kijk op de toekomst, 't Verheugt weth., dat de raad in Dec. een' potje heeft gevormd, zon der welke we thans de nieuw-voorgeschreven regeling niet zoud.en hebben kunnen volgen. Weth. is zeer gevoelig voor den raad van weth. Houtman aan 't adres van de S.D.A.P., maar hij moet toch liever niets hebben van de'pplitiek van 't. uitstervende liberalisme, waarvan weth. Houtman een vertegenwoordiger is. Thans moet de S.D.A.P. overal den faillieten boedel van de kapitalistische politiek opknappen, men zie naar Engeland, Denemarken (verschillende leden geven duidelijke blijken, dat ze 't met deze woorden niet eens zijn) maar 't socialisme zal daar niet voor terugdeinzen, 't weet wat 't. wil. Weth. Boddeüs begint met op te merken, dat de uitersten tegenover elkaar zijn komen te staan in de personen van weth. Houtman, die slechts noode met 't voorstel van B. en W. wil meegaan en den heer Dinkelaar, die de betrokken ƒ280000 nu ook zoo maar direct wil opmaken. B. en W. bewandelen z.i. in deze zaak den gulden, middenweg en weth. legt daarom 't voorstel nog eens duidelijk uit. De gemaakte winst op de waterleidinggronden, groot 585.000, werd onlangs tot een fonds vastgelegd, waarvan de jaarlijksche rente ter beschikking van de plan nen van den raad zou blijven. In dezen geest is tenminste door weth. de toen aangenomen motie van den heer Dinkelaar opgevat. De rente zou niet in grondbedrijf maar ook niet in den gewonen dienst worden gestort, wat B. en W. veroorloofde te zeggen, dat de gewone dienst, er geen voor- of nadeel van had. Nu wordt voor gesteld de helft van dat fonds renteloos in den gewonen dienst te storten, om aan den wensch van Ged. Staten te kunnen voldoen, maar in plaats van rente te betalen lost de gewo ne dienst nu ieder jaar 6 van dit geld af (c.a. 17000), zoodat na 16 jaar het fonds weer geheel gecompleteerd zal zijn. Weth. vindt de meening van weth. Houtman als zouden we op den verkeerden weg zijn wel wat te pessimistisch zoover zijn wc z.i. nog niet, dank zij het winstpotje. Tegen den heer v. d. Tempel zegt weth.,dat de/840000 aan inkomsten belasting nog slechts voorloopig is vastgesteld, totdat in Mei het vermenigvuldigingscijfer zal zijn bepaald. Wat de heer Dinkelaar wil, noemt weth. inderdaad interen van bezit en wat de heer Hijman wenscht, is z.i. noodeloos werk. Hij raadt daarom tenslotte aan, B. en W. op hun middenweg te volgen, welke geen roekeloos pad is. De heer Slavenburg is nog niet tevreden gesteld. Hij meent, dat de rente van hetfonds in ieder geval in den gewonen dienst thuis hoort, en dat met B. en W.'s voorstel eigenlijk twee grepen uit de gemeentekas worden gedaan, daar men 't reeds aan den gewonen dienst ont nomen potje nu ook nog weer door aflossingen voor de 2e maal wil vormen. Den heer Sch offers is door het woord renteloos in den uitleg van weth. Boddeüs de rente-kwestie nu duidelijk geworden. De heer Kavelaars acht 't niet te veel geëischt, dat de 280.000 ineens in 't komende belastingjaar worden gestoken, omdat we z.i. reeds vroeger 't recht hadden, dat geld op te maken als winst op den gewonen dienst. De heer Dinkelaar merkt nog op, dat weth. Boddeüs meening, als zou zijn motie alleen 't vrije gebruik der rente van het potje hebben bedoeld, niet juist is wel degelijk werd ook 't kapitaal, 't potje zelf bedoeld. Weth. Boddeüs ontkent nogmaals 't dooi den heer Slavenburg beweerde als het juiste standpunt. Verder blijft weth. bij zij meening, dat er een fonds moet zijn, een bezit, waaraan men ook volgens Ged. Staten niet mag komen, zoodat de gemeentekas zóu interen. 't Debat is hiermee geëindigd, 't Voorstel van B. en W. wordt hierop in stemming gebracht en met 10 tegen 13 st. verworpen. Tegen stemmen de heeren v. Dorp, v.d. Hoek, Slavenburg, Ingelse, Dinkelaar, Kavelaars, v.d. Tempel, Korpel, Collé, de Bruin, Hijman, Kra mer Freher en mevr. Koeten Ooms. Op voorstel van weth. Houtman wordt nu besloten, dat B. en W. zich nogmaals over deze belastingzaak zullen beraden. Gemengd Nieuws. Ongelukken. In het Wilhelminakanaal, te Terheyden, is Zondagavond de 26-jarige G. Balenians, uit Bavel, verdronken. Men vermoedt dat hij door een rukwind in het water is geraakt. Het vijfjarige kind van C.N., uit een woon wagen op het Stortje in Den Bosch, is aldaar door een stoomtram uit Den Dungen overreden en gedood. Te Lieshout (N.B.) is de metselaar van der A. uit Erp onder een instortend in aanbouw zijnd huis van zijn zwager gekomen waarbij hij levensgevaarlijk werd gekneusd. Zijn toestand is zorgwekkend. Te Vlagtwedde (Gr.) is Zaterdagavond de nieuwe boerderij van den heer J. D. Jzn. door een windhoos omvergewaaid. Op den rijksweg Echt—Maasbracht is Maandagavond een persoon, die plotseling van achter een met stroo beladen kar te voorschijn kwam, door een motorfiets aangereden en ge dood. Maandagmiddag is, naar het Hsgz. meldt, het achtjarig zoontje van A. Megcns, te Oirschot, met zijn das in aanraking gekomen met de spil van een watermolenmomp op een ontginning op de grens van Oirschot en Zeclst. Hij was oogen- blikkelijk dood. De das heeft het jongetje blijk baar de keel dicht geknepen. Maandagavond is het vijfjarig zoontje van den heer J. S. W. te Dronrijp in een sloot geval len en verdronken. ofschoon hij zijn functie van machinist reeds jaren beoefende. Het kostte heel wat mieite om den armen man te bevrijden Ofschoon hij zeer ernstig gekwetst was bleef hij bij zijn bewustzijn en hield zich flink. De militaire pot. Lit ontevreden heid over het eten, zijn Maandagnamiddag 41 militairen uit het Remonte-Depot te Milligen weggeloopen. Drie soldaten kregen echter be rouw en keerden eenigen tijd later terug, terwijl de overige 38 naar De Harskamp zijn gewandeld. Verkeersstoring. Op de lijn Deventer —Zwolle is het verkeer gistermiddag van 2 u.30 tot 5 u. 15 geheel stop gezel geweest door het ontsporen en omvallen van een paar goederen-, wagens. Eenige materieele schade is aangericht Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Geheime brander ij. De Rijksambte naren hebben te Kampen bij een bewoner in de Vinistraat een geheime branderij ontdekt. Het spoorwegongeluk te Bel li n z o n a. Naar de Berlijnsche correspondent van het Hbld. bericht, worden aan den Duitschen consul te Lugano vele inlichtingen gevraagd om trent het verblijf van personen, van wie veron dersteld wordt, dat zij bij het spoorwegongeluk te Bellinzona zijn omgekomen. Onder deze aan vragen is ei- ook een over den Nederlandschen heer Daelman. De consul kon echter tot nog toe geen inlichtingen over hem verstrekken. In beslag genomen. Gister zijn in geheel Twente bij verschillende loterijkantoren obligaties in beslag genomen, waarbij Broekhuys betrokken schijnt te zijn. Dierenmishandeling. In Eindho ven en omstreken hebben gedurende de eerste drie maanden van dit jaar de marechaussees niet minder dan 32 processenverbaal opgemaakt wegens dierenmishandeling. Spoorwegongeluk. Omtrent het spoorwegongeval in het Eustonstation te Lon den deelt de „Evening News" de navolgende bijzonderheden mede De treinen, waartusschen de botsing plaats had, waren de electrischc trein van Watford naar Euston en een voetbaltrein", welke om 5.20 uit Coventry vertrokken was. Het ongeluk vond plaats in de Camden Tunnel, welke onder de Park Street (Regent's Park) ligt. De voet baltrein had in verband met bet sein „onvei lig gestopt, gedeeltelijk in en gedeeltelijk buiten den tunnel, en wel bij den uitgang, die 'L dichtst bij Euston is gelegen. De trein had daar twee of drie minuten gestaan, toen de éiéctrische trein, welke hetzelfde spoor hield, er op vloog. Beide treinen waren vol. De electrische reed met een matige vaart, doch de schok was zóó hevig, dat dè achterste wagen van den voetbal- trein en de achterste wagen van den electrisc.hen trein in elkaar schoven waarbij de laatstge noemde wagen omviel en de beide spoorlijnen blokkeerde. De wagen werd geheel uit zijn voegen gerukt. De tunnel was weldra bedekt met een chaos van splinters, kussens, stukken van banken en glasscherven. Onmiddellijk na- de botsing ontstond er een paniek onder de reizigers. Sommigen zaten dermate tusschen de ineengeschoven banken en andere wagondeelen bekneld, dat het ge- ruimen tijd duurde alvorens men hen uit hun benarde positie had bevrijd. Spoedig waren reddingsbrigades uit Euston eri Camden Town ter plaatse. De machinist van den electrischen trein lag onder den motor. Hij is een oud gediende van de maatschappij en dit is zijn eerste ongeluk, Plevige onweders. De laatste dagen woedden in zekere gedeelten van Duitschland onweders zoo hevig, als men sinds Juni 1880 niet heeft gekend. Zoo wordt uit de Overlausitz gemeld, dat in tal van dorpen de bliksem is ingeslagen. Hagelbuien met ongewoon groote steenen, hebben zoo groote schade aangericht, dat vele velden opnieuw moeten worden be zaaid. In Berlijn heeft het gister den geheelen morgen bij tusschenpoozen geonweerd. In het Westen van de stad sloeg de bliksem in een draad van de tram, waardoor het verkeer geruirnen tijd werd gestremd. De pest. De builenpest in Lahore (Br.-In- dië) neemt steeds toe. Er komen iederen dag 20 a 30 sterfgevallen tengevolge van de ziekte voor. Er zijn reeds vier colleges in de stad Lahore gesloten en de autoriteiten van andere colleges overwegen insgelijks de sluiting hunner institu ten. Er worden strenge maatregelen genomen om de ziekte te bestrijden. De m ij n r a m p in Virginia. Bij de mijnramp te Wheeling (Virginia) zijn volgens latere berichten 107 mijnwerkers bedolven. Na wegruiming der puinhoopen bij den mijn ingang hebben de redders reeds 5 dooden en 16 gewonden gevonden. Ef bestaat weinig hoop op redding der ande ren. Als door een wonder gered. De Fransche gezant in Zwitserland, en indertijd secretaris-generaal van de Vredesconferentie is dezer dagen ternauwernood aan den dood ont snapt. De auto waarin hij met een chauffeur een rit maakte in de buurt van Tours, geraakte in een sloot, en kantelde, zoodat beide inzittenden er onder geraakten. Zij werden als door een wonder van den dood door verstikking gered. Terwijl de auto langzaam in het slijkerige water zonk, kwam de drukknop van den klaxon in aanraking met een stuk rots. Hierdoor werd het apparaat in werking geteld en stiet eenige minu- ten lang zulke hartverscheurende tonen uit, dat de aandachtvan eenige in de buurt werkendeland arbeiders werd getrokken. Zij kwamen toeloopen en schoten te hulp. De chauffeur was reeds be wusteloos, terwijl de gezant volkomen uitgeput was door zijn wanhopige pogingen zich onder dc wagen vandaan te werken. De kalenderhervorming. De Zweedsche astronomische vereeniging heeft aan de Zweedsche regeering haar zienswijze te kennen 'gegeven over de Volkenbondsvoorstellen tot kalendervorming. De vereeniging stelt voor den nieuwen kalender te laten beginnen op 1 Januari 1928. Ontsporing. Vermoedelijk ten gevolge van sabotage is een werktrein die een brug ver voerde voor spooraanleg nabij Bandoeng, ont spoord. Twee koelies werden verpletterd. Er wordt een onderzoek ingesteld. U i t B e r 1 ij n. In een in het Noorden van Ber lijn gehouden sociaal-democratische verkiezings vergadering drongen gisteravond dichte drom men communisten binnen. Er werd bloedig ge vochten en niet minder dan 20 personen werden zwaar gewond. De politie ontruimde de zaal. Uit Londen. Reuter bericht uit Cuba, dat aldaar de lang gevoelde ontevredenheid in het Santa' Clara-district tot uitbarsting is gekomen. Een afdeeling van de landelijke politie begon tè muiten en riep „Weg met president Zayas Men vreest voor verdere uitbarstingen. Telegrammen. SPOORWEGSTAKING GEËINDIGD. CIIRISTCHURCH, 30 April (draadloos) Be spoorwegstaking in Nieuw Zeeland is totaal mislukt. Heden werd het werk overal hervat. Gister had de regeering bekend gemaakt dat zij niet met de stakers wilde onderhandelen over hun eischen, voordat het werk zou zijn hervat. HONGARIJE. BOEDAPEST, 30 April (draadloos) De commissaris-generaal Smith van den Volken bond, komt hier Donderdag aan om met de saneeringsarbeid een aanvang te maken. DE MIJNRAMP IN DE VER. STATEN. WHEELING, 30 April (draadloos) Tot dusver zijn 45 lijken uit de mijn te Bentwood naar boven gebracht. KRUISER VASTGELOOPEN. NEW YORK, 30 April (draadloos) Gemeld wordt, dat de Amerikaansche kruiser „Cincinna- ty" bij de Chineesche kust op de rotsen is geloo- pen. De schade is groot. DE SCHADEVERGOEDINGEN. PARIJS, 30 April (draadloos) Volgens de „Echo de Paris" heeft dc conferentie tusschen Mussolini en de Belgische ministers Theunis en Hyman, op 16 Mei te Milaan plaats. DE ENGELSCIIEN IN RIJNLAND. LONDEN, 30 April (draadloos) Generaal sir Godley, de opperbevelhebber van het Britsche bezettingsleger in het Rijnland, keert naar Enge land terug. Hij wordt opgevolgd door luitenant- generaal sir Ducane. Laatste Berichten. tot Z. wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. Aanrijding. Men meldt ons uit Eindhoven Doordat een met kisten eieren heiaden vracht auto van de Nijmeegsche exp. mij. gisteravond te Woensel voor een stoomwals moest uitwijken reed de achteropkomende stoomtram met kracht den auto aan. De vrachtauto werd geheel in elkaar gedrukt en vernieldduizenden eieren gingen verloren. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 29 April 30 April. Londen ƒ11.721 2 11 72 Berlijn - 0.623// -0.63*// Parijs 17 27 - 17 24 België...- 14 68 - 14 47x/a Zwitserland -47.60 - 47.631/2 Amerika - 2.673/14 - 2 67 Weenen-0 Oo3/, - 0.003/8 Kopenhagen - 44 80 - 45.0212 Stockholm -70.15 -70 25 Ghristiania - 36 80 - 36 85 Madrid- 36.55 - 36.80 Milaan - 11 95 - 11.977a per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 29 April 30 April. Londen 1172 11.72'/, Berlijn- 0.623// - 0.637/ Parijs - 17 35 - 17.237g Brussel 14 70 - 14.47y2 Zwitserland 47 60 - 47.671/* Weenen_-0.00373/4 -0.00373/4 Kopenhagen- 44.90 -45.05 Stockholm - 70.40 - 70.25 Christiania - 36 80 - 36.80 New-York- 2.67],4 -2.67ys per billioen. A'damsch Beursoverzicht. 30/4 '24. Het beursverloop was heden ten eenenmale onbelangwekkend, de handel was tot een minimum ingekrompen, daar noch het publiek, noch de beroepshandelaren de minste lust aan den dag legden iets te ondernemen. Eenige be weging ontwikkelde zich in de olie-al'deeling, waarvan zoowel koninkl. als geconsolideerden ge durende het beursverloop wat van hun koers moesten inboeten. Tabakken hadden een kalme markt suikerwaarden waren goed prijshoudend waarschijnlijk naar aanleiding van eenige prijs stijging in Amerika. De koersfluctuaties waren overigens onbeteekenend. Scheepvaarten op zeer bescheiden voet verhandeld met eenige re actie rubber bijna geheel veronachtzaamd. Prolongatie 5*/4. Burgerlijke Stand. Gehuwd: April 29. P. II. Poldervaart 27 j. en J. L. Verwey 24 j. Geboren: April 27. Thomas z.v. Th. Rehe- man en M. Suttorp, Gedempte Broersvest. 28. Pietertje d.v. G. Noordijk en K. Schilperoord, Lange Nieuwstraat. Maarten z.v. L. P. Verlinde en N. Nesse, Pultershoekschestraat. Cornelia Galharina Anthonia d.v. Th. J. Alberts en P. M. A. Hersbach, Brugmanstraat. Overleden: April 28. Jan Frederik den Houting, oud 65 j. en 11 mnd, Ivethelstraat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 30 April v.m. 1.21 n.m. 1.33. 1 Mei v.m. 2.04 n.m. 2.16. 2 Mei v.m. 2.42 n.m. 2.52. SCHIEDAM,,29 April. Aangekomen -Japansch s.s. „Mit.o Maru", van Kobé via Rotterdam met olie voor N.V. Schieveem in de Wilhelminahaven. ANTWERPEN, 27 April Aangekomen s.s. „Sisak", met stukgoederen van Schiedam. Handelsberichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen W. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 30 April.Officieelenoteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 17. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 30 April. Men noteert voor Spiritus 100 f41. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Sehied. Spoelingvereen ging". Heden f 1.30 per ketel. ROTTERDAM, 29 April. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 210 paarden, 5 veulens, 2044 magere runderen 728 vette runderen 266 vette kalveren, 1469 nuchtere kalveren, 57 schapen of lammeren, 278 biggen, 13 bokken of geiten, 35 overloopers. Prijzen per x/2 kg. koeien 32 60 et.., ossen 50_57V2 ct., stieren 45—54 ct., kalveren 57 72— 90 ct. Prijzen per stuk van mager vee melkkoeien 325—490, kalfkoeien 375—480, stieren 150— 42Q, pinken 120—190, vaarzen (200—300, paarden ƒ300—400, slacht,paarden loO—22o, hitten 170—300, veulens 100—160, biggen 8—16 (per week 1.50—2), overloopers 20— 66, nuchtere fokkalveren 20—28, nuchtere slachtkalveren 14—17. E i e ren: N.V. Rotterdamsche Cons. Veiling Weenaplein. Aanvoer 240.000 stuks. Kippeneie ren 5,757, eendeneieren 5.85— 6.20, ganzen eieren 16—18, kalf oen 10—12. Rotterdamsche Veiling Delftsche Straat kipeieren ƒ4.507.45, eendeieren 5.566.15, de 100 stuks. Aanvoer 225.000 stuks. Boter: Rotterdamsche Boter- en Kaas veiling Aanvoer boter 2550 kg. Hoogste prijs 1.98, middelprijs ƒ1.90, laagste prijs ƒ1.68. Aanvoer kaas 4550 k.g. Leidsche 10 c. tot 63 c, Goudsche 30 c. tot 1.24.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3