Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen N. tot W. wind, meest zwaar bewolkt, waarschijn lijk enkele regenbuien, iets zachter. De nieuwe Utrechtsche Commissaris. De nieuw-benoemde commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Mr. H. Th. 's Jacob heeft heden zijn ambt aanvaard. Vreesèlijk voorval. Ten huize van den apotheker H. te Heerlen heeft zich hedenmorgen een vreeselijk voorval afgespeeld. De vrouw van H. geraakte bij 't aanmaken van den kachel de haren in brand, ter wijl de apother zelf, die haar te hulp snelde, eveneens ernstige brandwonden' opliep. Beide verkeeren in levensgevaar. De Kruiser „Java." De kruiser „Java" is heden officieel door de Marine in dienst genomen en van Vlissingen naar Rotterdam vertrokken, om te dokken en daarna proef te stoomen. Groote brand. Uit Amsterdam meldt men ons In het groote fabrieksgebouw Phoenix" van Hellingmans Bouwmij.,gevestigd aan de Looijers- gracht ontstond hedenmorgen tegen half negen op de 4e verdieping brand. In dit gedeelte van het gebouw zijn gevestigd de meubelfabriek en de magazijnen van „Liberty" (Metz óc Co.) Weldra stond ook de zolderverdieping in brand; hierop is gevestigd dé mattenfabriek der firma Fey. De brand nam snel in aanvang toe, zoodat toen de brandweer arriveerde, de vlammen met kracht naar buiten sloegen. Met veel materiaal tastte de brandweer het vuur aan en slaagde erin den brand tot de 3 bovenste verdiepingen van 't gebouw te beperken. De oorzaak is nog onbe kend men vermoedt, 't omvallen van een brandende pot lijm of een ongeluk met den mo tor. VerzekeJig dekt de schade. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 30 April 1 Mei. Londen 11.72» a 11.70»/, Berlijn - 0.623/4* -0.63»' Parijs -17 27 - 17.20»/, - 14.68 -14 23 Zwitserland - 47.60 - 47.60 Amerika -2.67»/,, -2 67»/, Weenen - t oo»/, - o.o»/, Kopenhagen -44 80 - 45.22 Stockholm - 70.15 - 70 40 Christiania -36 80 -36 90 Madrid - 36.55 - 36 82»/, Milaan - -11 95 - 11.97»/, per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 30 April 1 Mei. Londen 11 72 11.69 - 0.62»/4* - 0.63* - 17.35 -17.20»/, - 14.70 14.25 - 47.60 - 47.60 Weenen -0.0037»/4 -0.0037 »/4 Kopenhagen - 44 90 - 45.10 Stockholm - 70 40 - 70.40 Christiania - 36 80 -37.— New-York— - 2.674 - 2.67»/, j per billioen. A'damsch Beursoverzicht 1/5 24. De fondsenmarkt was heden grootendeels buiten de publieke belangstelling, en liet resultaat was dat de affaire van zeer bescheiden omvang bleef en de stemming lusteloos waé. Op de olie- £>fd. bewogen koninkl. en geconsólid. zich iets beneden het niveau suikerwaarden iets lager aan de markt, in verband met prijsdaling in Amerika. In scheepvaarten ging maar wéinig om; aanbod werkte hier eenigszins deprimeerend. De tabaksmarkt was stil, sommige Suinatrasoor- ten iets lager rubbersoorten bleven ongeveer op 't zelfde peil. Prolongatie 42/45 Kerknieuws. Financ- en Eeon. Mededeelingen. De Nederl. leening in Amerika. De te New York door de firma Kuhn, Loeb A Co, en de National City Company aangebo den 61/, Nederlandsche staatsleening, groot $40 millioen, was onmiddellijk volte'ekend. SPORT. 't H.-.D.V.S.-jubileiim. Ter gelégenlieid van 't a.s. 40-jarig jubileum van TI.-.D.Y.S. zullen Zaterdag en Zondag a.s.eenige jubileumwedstrijden op 't terrein a.d. Damlaan gespeeld worden. Zaterdagmiddag 3 uur kampt H.-.D.V.S.III tegen Excelsior I, Zondagmiddag om 12 uur H.-.D.V.S.II tegen Vlaardingen I en om 2uur H.-.D.V.S.I tegen V.O.C.I bij welke gelegenheid vooraf om half 2 de bondsvoorzitter van den N.V.B. de heer: Kips, de jubileerende vereeniging de eere-vlag, de z.g. N.V.B. vlag zal uitreiken. Om 7 uur n.m. heeft dan in „de Po„ort van Kleef" te Rotterdam een diner plaats. Zaterdag 10 Mei wordt in den R.K. Volksbond, alhier, een feestavond gegeven, met opvoering van een revue. VOETBAL. Onder leiding van scheidsrechter L. J. van Blerk wordt hedenavond om 6 uur een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tusschen Oud- Vitesse en een ITermes-D.V.S. Comb, op het terrein aan den Damlaan. De competitie om het kampioenschap van Nederland wordt a.s. Zondag vervolgd. Gespeeld worden te Rotterdam Feijenoord-Enschede en te Breda N.A.C,Be Quick. Pandorabekerwedstrijden. De R.K.S.V. Excelsior zal dit jaar de Pandora- beker doen verspelen op de Zondagen 25 Mei en 1 Juni a.s. Een 8-tal vereenigingen zal worden uitge- noodigd aan deze seriewedstrijden deel te nemen. Burgerlijke Stand. Gehuwd: April 30. L. C. Rijkuiter 29 j- en C. M. Bakker 23 j. J. A. Suijker 23 j. en H. C. M. Jeup 21 j. J. L. Naring 21 j. en L. van Dijk 22 j. J. Moerman 30 j. en J. G. Zwa gers 27 j. L. H. Verhagen 31 j. en C. Eeuwijk 25 j. Geboren: April 29. Peter Willy z.v. J. J. Dullaart en K. Reiser, Bakkerstraat. Krijn z.v. W. van Rhijn en J. C. Mulder, Maasdijk. Grietje d.v. J. van Schie en K. Streefkerk, Gas- straat. Overleden: April 29. Franciscus Maria Josephus Hesselberth, oud 8 weken, vanBeveren- straat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 1 Mei v.m. 2.04 n.m. 2.16. 2 Mei v.m. 2.42 n.m. 2.52. 3 Mei v.m. 3.12 n.m. 3.25. SCHIEDAM, 30 April. Aangekomen Eng. s.s. Swiftway, ledig van Rotterdam. Eng. s.s. Carthagie, ledig van Rotterdam beide om hier te dokken in de Wilhelminahaven. s.s. Gaaster- dijk, Holl. Am. Lijn, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 30 April.Vertrokken :Italiaansch s.s. Burma, ledig naar Rotterdam. Japansch s.s. Mito Mam, 'met restant lading stukgoederen naar Hamburg. SCHIEDAM, 1 Mei. Verwacht Eng. s.s. Elpenor met olie van Kobe via Rotterdam voor N. V. Schieveem aan de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 1 Mei. Gedurende de maand April kwamen alhier binnen 32 stoomschepen 2 zeelichters, 1 zeilschip, 1 marinevaartuig en 1 zeesleepboot, tegen 16 stoomschepen, 1 zee- sleépboot, en 1 niijnenlegger in April 1923. SCHIEDAM, 1 Mei Aangekomens.s. L-oppersiun, ledig van Vondelingen Plaat Pernis om hier op te leggen in de Wiltonhaven. de slapende bewoners (man, vrouw en 7 kinderen) nog bijtijds te redden. Alles verbrandde. De brandweer wist de belendende perceelen te sparen. Aussuxantie dekt de schade. Omtrent de oor zaak tast men in het duister, doch er bestaan Sterke vermoedens, dat, speciaal ten opzichte van laatstgenoemde boerderij, kwaadwillig heid in het spel is. De politie stelt dan ook een onderzoek in. Feit is dat in laatstgenoemde boerderij 'savonds nergens vuur aan geweest is en dat de brand is uitgebroken achter de stookplaatsen. Kinderen van een geslach t.Vo- rige week werden te Uithuizen in den echt verbonden de heer K. Bouwman en mej. J. Bouwman. Als ambtenaar van den burger lijken stand fungeerde de heer A. J. Bouwman, de vader van de bruid. De getuigen waren allen familieleden met den naam Bouwman. Tèrwijl ten slotte als bevestiger van het huwelijk optrad prof. dr. II. Bouwman, hoogleeraar aan de Theo logische School te Kampen. Vlot gekomen. Men meldt ons uit TIol- lum (Ameland). Het schip Rival is Maandagavond vlot ge komen. Het ligt thans voor anker op de Nesser- rede. De lading turf is echter nat geworden. Botsing tusschen twee auto's. Gisternacht omstreeks 12 uur zijn op het Rijs- wijksche Plein in den Haag een luxe-auto bestuurd door H. K. uit Delft, en een luxe ver huurauto bestuurd door J. M. uit de Joh. Camp- huysstraat, tegen elkander gebotst. De huurauto, waarin 5 passagiers zaten, kreeg zoo'n schok, dat hij omsloeg en grooten deels vernield werd. Van de passagiers werd de 16-jarige jongedame A. v.d. IJ., van de Hoef- kade ernstig aan hoofd en handen verwond. Haar 18-jarige zuster kreeg wonden aan de handen. De overigen kwamen er met schram men en lichte kneuzingen af. De meisjes zijn op het politiebureau Rijswijksche weg ver bonden. Het politieonderzoek wees uit, dat de heer H.K., waarschijnlijk schuld heeft. Ten op zichte van hem kwam de huurauto van rechts. Hij had dezen dus volgens de regels van den 'weg vóór moeten laten gaan. Met den kraanwagen van de Brandweer is de wagen overeind gezet en naar de garage ge sleept. De moord te Drachster Com pagnie. Ook de laatste verdachte in zake den moord met roof te Drachster Compagnie is uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Dienstmeisje in brand. In een woning in de Waldeck Pyrmontlaan te Am sterdam wilde een dienstmeisje een brandend petroleumtoestel verzetten. Zij liet het toestel uit de handen vallen, de vlam greep haar en met ernstige brandwonden is zij naar het gast huis vervoerd Ernstig ong eluk Op den weg tusschen Maasbracht en Linne' is een voerman, die plot seling verkeerd uitweek, overreden door een motorrijwiel uit Herstal. In zwaar gewonden toe stand is de man naar een in de buurt zijnde wo ning vervoerd. In de val geloopen. De brievenbe steller te Rotterdam J.L., werkzaam op het hoofdpostkantoor is aangehouden, verdacht van verduistering van brieven. J. L. had de gewoonte onder het sorteeren zich brieven toe te eigenen, waarin bonnetjes voor cadeaux van een siga- rettenfirma waren. Men heeft toen een val opgesteld maakte een gefingeerden brief, die in zijn bezit werd gevondeh, waarop hij is aan gehouden. Ongelukkige val. Te Geertruidenberg is gistermorgen de dienstbode van den heer A. L. met twee emmers water van een zol dertrap gevallen, zij brak haar nek en was on middellijk dood. Tornado. Uit Atlanta (Georgia) wordt ge meld, dat een tornado eenige Zuid-Oostelijke Staten gister in den vroegen morgen heeft ge teisterd. Er zijn 57 dooden en 130 gewonden. Tevens wordt gemeld, dat nog vele personen worden vermist. De schade wordt geschat op één millioen dollars. Ernstige botsing. Gemeld wordt, dat een lid van de Fransche controlecommissie gister te Berlijn gedood werd bij een botsing tusschen een motorfiets en een fiets. De fietser werd zwaard gewond. De mijnramp b ij Wheeling. Tot dusver zijn reeds 79 lijken naar boven gebracht uit de mijnen, waar op 28 April de mijngas- ontploffing plaats vond. Pelgrims g e d o o d. Uit Cochin wordt gemeld, dat booten met Indische pelgrims over de rivier de Ghowara voeren, toen op een gegeven oogenblik de middelste boot, die 21 pelgrims bevatte, door den bliksem getroffen werd. Zes pelgrims werden gedood en verscheidene andere ernstig gewond, waaronder een kind, dat in de armen van zijn moeder lag. Het kind is later ook Overleden. De verwekker van het mond en klauwzeer. Naar Wolff aan de Ger- mania ontleent, zou prof. Dahmen van de vee- artsenijkundige hoogeschool te Berlijn er in geslaagd zijn cultures te maken van den verwek ker van het mondL en klauwzeer. Dit opent het vooruitzicht', dat een doelmatige bestrijding" van de plaag gevonden zal worden. Prof. Dahmen zet zijn ondei'zoekingeu dienaangaande voort. Klooster verwoest. Uit Belgrado wordt gemeld, dat het beroemde klooster Ililen- dar op den berg Atlios geheel door brand ver nield is. Het klooster werd in de middeleeuwen door de Servische koningen gesticht en was van groote historische waarden. Op den berg Athos op het uiterste Zuid- Oostelijk punt van het Schiereiland van Sa- loniki gelegen, vindt men niet minder dan twintig kloosters, door Grieksche monniken van de orde van den TI. Basilius bewoond. Dez'e kloosters, die door talrijke schilders en dichters bezocht worden, bevatten onme telijke schatten De vernieling van het klooster Hilendar beteekent een aanzienlijk verlies. Wagons verbrand. Op het spoor wegtraject BazelStein is een goederentrein, die het station Rheinfelden verliet in brand ge raakt. Het vuur was uitgebroken in een wagon, die met lucifers geladen was. Een spoorwegwachter, die de vlammen be merkte, maakte alarm en vier brandspuiten ver schenen om den brand te vlusschen. Talrijke wagons zijn verbrand. Een grootsch plan. De commissie, in gesteld voor een onderzoek naar de mogelijk heid, het enorme verkeer te New York wat te ontlasten, heeft eèn groot schema opgesteld voor den aanleg van vele nieuwe spoorwegen binnen een omtrek van 40 mijlen, met als mid delpunt het Manhattan-eiland. Hierdoor zullen de hoofdspoorwegen belangrijk worden ontlast. De uitgaven voor het geheele plan worden ge raamd op 687 millioen dollar. Daarvan wor den 18 millioen bijgedragen door de New York en New Yersey Spoorwegmaatschappij, 93 mil lioen door de stad New York, terwijl de rest van het bedrag wordt bijeengebracht door den staat New Yok, de provincie New York en de regeering van New Yersey en Conecticut, voor zoover deze bij het plan worden gebaat. Om een kleinigheid. Zondagavond om 9 iiur verliet een inlandsch militair zonder betalen een koffiehuis te Ariana, een voorstad A an Tunis. De kellner liep den man na. Voorbij gangers, jeugdige joden en inlanders, kozen par tij, dezen voor den soldaat, genen voor den kelner en er ontstond een bloedige vechtpartij, waarmee zich steeds meer voorbijgangers bemoeiden. Er waren wel 6000 menschen op de been. De inlan ders bestormden verscheidene Joodsche zaken. De drie voornaamste koffiehuizen werden ge plunderd en de kasteleins mishandeld, een gaarkeuken werd in brand gestoken. Een officier van de garde van den bei die in politiek was en dien de inlanders, voor een Jood aanzagen werd mishandeld. Er vielen tal van gewonden, van wie sommigen er ernstig aan toe zijn. Er zijn uit Tunis versterkingen gezonden om de orde te herstellen en tal van lieden zijn aangehouden. De Joden vierden Zondag hun Paschen pn de in landers zijn in den Ramadantijd. Wederzijdsch zijn de gemoederen ten zeerste opgewonden. De overheid heeft maatregelen genomen om verdere botsingen te voorkomen en een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. D o-o d e Tij k vliegongeluk. Toen te Genéve gistermorgen een militair vliegtuig deel nam aan manoeuvres, werd het plotseling door een rukwind gekanteld. Het stortte omlaag en vloog in brand. De piloot, een luitenant, kwam hierbij om het leven, terwijl de verkenner, even eens een luitenant, er wonder boven wonder met een beenbreuk afkwam. Pseudo-dokter. In het ziekenhuis te Aldershot (Engeland) neldde zich iemand aan, die beweerde door een auto overreden te zijn. Men onderzocht hem, doch kon geen spoor van letsel ontdekken. Daar'de man echter over hevige pijnen klaagde, werd hem toegestaan in het ziekenhuis te 'blijven. Na een paar uren begon de patiënt meer spraakzaam te worden en te vertellen, dat hij dokter was in een Londensch ziekenhuis.- Bij telefonische navraag bleek de man onwaar heid te spreken. Voorts kwam aan het licht, dat een personage, welks signalement met het zijne overeenkwam, reeds elders in ziekenhuizen Was verpleegd geworden, na hetzelfde verhaal te hebben opgehangen De man werd door de politie in bewaring ge nomen. In zijn zakken werden medische in-1 strumenten gevonden. Hij schijnt nog van een meer ernstig feit dan diefstal- te worden ver dacht. Telegrammen. AMERIKA. WASHINGTON, 1 Mei (draadloos) Er wordt van een nieuw politiek schandaal gesproken. President Coolidge wordt er van beschuldigd Ford een concessie voor den tijd van 100 jaar te hebben toegestaan om de regeeringsolie- bronnen te exploiteeren, waarvoor Ford geen candidatuur voor het presidentschap heeft aangenomen, en Coolidge aanbevolen zou hebben voor herkiezing. President Coolidge ontkent de beschuldiging. EEN FRANSCHE OVERWINNING. LONDEN, 1 Mei (draadloos) De „Daily Telegraph" meldt uit Jeruzalem, dat de Fran sche troepen een overwinning hebben behaald op deTurksche ongeregelde benden aan de Noord grens van Syrië. Installatie pastoor II. G. Caarls. Gisterenavond, half acht, had onder over- groote belangstelling van de zijde der paro chianen de plechtige installatie plaats van den Zeer Eerw. heer H. G. Caarls,Pastoor der nieuwe parochiekerk van den H. Nicolaas in Rotter dam-Spangen. De Zeereerw. deken A. C. J. Schraag, die als waarnemend deken van Rotterdam de installatie- 'plechtigheid verrichtte, geleidde den nieuwen pastoor naar het altaar en las den benoemings brief van Z. D. H. den bisschop van Haarlem voor. Na deze eerste plechtigheid werd het H. Sacra ment ter aanbidding uitgesteld en zongen de geloovigen het „Veui Sancte Spiiitus". Hierna volgde het overige ritueel, waarbij de pastoor in het volle bezit werd gesteld van zijn kerk en alle bijbehoorighedèn. Alsdan be klom de Zeereerw. heer Schraag den kansel om op welsprekende wijze de geloovigen, paro chianen van de nieuwe parocnie eenige heilzame lessen te geven. Z. D. H. Mgr. G. A. M. Vuylsteke. Eergisteravond heeft met het s.s. „Veendam", van de Holland-Amerika Lijn Z.D. H. Mgr. Vuylsteke, apostolisch vicaris van Curagao en titulair bisschop van Chandras de terugreis naar zijn missiegebied aanvaard. Mgr. Vuyl steke wordt op zijn reis vergezeld door Pater Innocentius de Haas O.P. van Nijmegen, die bestemd is voor de Missie der Paters Domini canen op Puorto Rico. Tot New York zal hij Monseigneur vergezellen. Na eenige weken verblijf in de United States hoopt mgr. in de maand Juni op Curagao terug te zijn. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 1 Mei. Officieele noteerihg van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 Tl 7. Namens.de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 1 Mei. Men noteert voor Spiritus 100 f41. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereen ging". Heden f 1.20 per ketel. VEEMARKT DELFT, 1 Mei. Aanvoer 559 runderen 1731 schapen of lam meren, 8 paarden, 429 varkens, vette kalveren, 818 biggen, 335 magere kalveren, 9 geiten of bokken, vette varkens, veulens. Vette koeien le kw. f200—450, 2e kw. fkalfkoeien le kw. f 250f 450, 2e lcw_ fvaarkoeien le kw. 180—f 375, 2e kw. f-f1 vette kalveren le kw. jt 2e kw. fvette schapen le ]iW. f2e kw. f-, schapen met lammeren le kw. f-2e kw. f weilammeren le kw. 1'1522, 2e kw. f magere varkens le kw. f 1662, biggen, f 8 22, nuchtere kalveren le kw. f 820, paarden f 150—375. Rundvleesch per kilo f 1.201.10 fl. Boter f2.10 a 2.30 per kilo. Aanvoer 91/8, en 6/16 wegende te zamen 1880 kilo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3