DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLET Het familie-geheim- 47ste Jaargang. Vrijdag 2 Mei 1924 N«. 13936. Bureau KOEMARKT i. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden med.edeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallen verzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinqer. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officiecle af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur, HINDERWET. Burgemeester' en Wethouders van. Schiedam hebben bij hun besluit van 1 Mei 1924 het ver zoek van de Scheepsbouw-Maatsohappij „NIEU WE WATERWEG" om vergunning tot uitbrei ding van de scheepswerf, ketelmakerij en machi nefabriek aan de Wilhelminahaven, kadaster Sectie N. No. 3G4, door bijplaatsing van 82 elcc- tromotoren van totaal 1125 P.K. en van een stoomketel met een verwarmingsoppervlak van.' 46Y2 M., drijvende diverse werktuigen, en door verplaatsing van diverse electromotoren en werktuigen, VERDAAGD, aangezien het des betreffend onderzoek nog niet is geëindigd. S c h i e d a m, 2 Mei 1924. Ruitenlandsefe Nieuws, IIET HERSTELVRAAGSTUK. Uil Amerika wordt gemeld Bij zijn aankomst te New York is de Amerikaansche experts Young geinterviewd met betrekking tot de oczetting van hot Roergebied. Young verklaarde hierom trent het volgende „Ik zie niet. in, waarom de bezettingslegers in het Roergebied, indien zij zich buiten den cconomischen gang van zaken houden, schade lijker zouden zijn, omdat zij Fransch zijn, dan wanneer zij tot een geheel andere nationaliteit zouden belmoren.De soldaten zouden zich moeten bepalen tot de vervulling van de werkzaamheden van de garnizoenen. Ik geloof niet, dat hun aan wezigheid een ongunstigen invloed zal hebben op de Duitsche arbeiders." Theunis en Hijmans zijn gisteravond te Lon den aangekomen en zouden heden een onderhoud hebben met Ramsav MacDonald. DE MILITAIRE CONTROLE. De Gczantenraacl heeft, in zijn gistermorgen gehouden vergadering o.ro. beraadslaagd over het antwoord, dat aan Duitschland gegeven zal worde inzake de kwestie van de intergeallieerde controle. liet antwoord van den Gezantenraad zal de volgende week aan Berlijn worden toegezonden. UIT IIET BEZETTE GEBIED. Bij bet debat dat gister in liet Engclschc par lement is gehouden zijn van regeeringszijde ge gevens verstrekt over het aantal Dnitschers, dat in liet bezette gebied werd gevangen genomen of werd uitgewezen. Volgens de Duitsche autoritei ten zijn deze gegevens niet juist en vermoedelijk uit Belgische of Fransche bron afkomstig. Harer zijds hoeft de Duitsche regeering nooit verzuimd de juiste gegevens ter beschikking te stellen van de betrokken ententeregeeringen. Uit deze gegevens blijkt, dat het aantal Dnitschers dat uit het bezette gebied werd uitgewczenl40.000 bedraagt terwijl ongeveer 1700 Duitschers inde Fransche en Belgische gevangenissen in het bezette gebied opgesloten zijn. In Frankrijk cn België zelf zitten 54 Duitschers gevangen. 102 Ik ben tot uw dienst, mevrouw. Best, kindje, best. Kom dan maar mee. En, nietwaar,gij wilt mij wel toestaan, dat ik u-, evenals mijn andere pleegkinderen, bij den voornaam noem, ik moet toch, om zoo te zeggen de plaats eener moeder bij u vervullen. Welzeker, mevrouw. Dus juffrouw Johny dan. Een mooie naam.die komt bij ons niet veel voor. Johny ging naast haar den tuin in Aller oogen vestigden zich op de slanke, voorname meisjesfiguur in het eenvoudige, maar elegante en uitstekend gemaakte rouwcostuum. Het wipneusje wist niet, wat zij meer moestbcwon- deren, het lieve, treurige gezicht, het prachtige goudglanzende haar of de gedistingeerde snit barer kleeding. Wat is zij mooi, zei Marie Hagen zacht, en vestigde haar melancholieke grijze oogen bewonderend op Johny. De brunette IJelma met het weinig aan trekkelijke jongensgezicht, keek met stillen nijd naar het mooie meisje cn Lise smeerde met een sentimenteelen zucht nog een broodje. Magda echter, de jongste, maakte plaats voor DENEMARKEN. De Deense he premier, Stauning, heeft gister zijn regecringsverklaring afgelegd, volgons welke het sociaal-democratische partijprogram het doel van zijn werken zal zijn. Wat de buitenlandscho politiek betreft, zoo verklaarde Stauning, wenscht Denemarken goe de vriendschappelijke betrekkingen met de andere landen. De verhoudingen tusschen de nationaliteiten in dé grensgebieden zullen op rechtvaardige wijze worden geregeld. Voorts zullen maatregelen worden genomen tot sta biliseering van de Deensche valuta, ter be strijding van de werkloosheid, bevordering van de productie en bezuinigingen in het staal- huishouden. Dc nieuwe minister van Verdediging, Ras mussen, heeft aan de pers medegedeeld, dat hij in dc herfstzitt.ing van het parlement een ont wapeningsvoorstel zal indienen. Een dergelijk voorstel, reeds eerder door de sociaal-demo craten in de commissie voor militaire aange legenheden te berde gebracht, is„ zooals men weet, verworpen. Nu echter zou het als een regeeringsvoorstel worden ingediend. Dit voorstel zou berusten op liet beginsel van ontwapening cn de instelling van de internatio- naal-benoodigde politiewacht aan de landgren zen en op zee. De uitgaven hiervoor zouden bedragen van 7 Lot S millioen kronen of ongeveer één zevende gedeelte van de tegenwoordige militaire uitgaven. Indien de rijksdag dit voorstel zou aannemen, zou het aan een referendum worden onder worpen. De herfstmanoeuvres zullen dit jaar worden uitgesteld, in dit verband sprak dc minister de hoop uit, dat in den aanstaanden winter rijksdag zal besluiten haar geheel en al af te schaffen. BELG IE EN RUSL AND. Omtrent dc tusschen België en de Sovjets aangeknoopte onderhandelingen betreffende erkenning, waarover we reeds berichtten, wordt aan dc „Petit Parisien" nog gemeld, dal eenige weken geleden door den Russische^, legatiesecretaris te Londen, Hernier (die ook in Nederland besprekingen heeft gevoerd) het Russische voorstel naar Brussel is -gebracht, waarop het Belgische kabinet besloot, er een gunstig gevolg aan te geven. De punten, die binnenkort nu tusschen beide regeeringen te Londen zullen ter sprake ko men, zijndc verdragen cn conventies die vroeger tusschen België en Rusland zijn ge sloten, dc positie der Belgische industrieëlen in Rusland en de voorwaarden voor een her stel der economische betrekkingen. ENGELAND. Een grooto belangstelling bestaat voor het wetsvoorstel waarbij wordt voorzien in evenredi ge vertegenwoordiging, welk wetsontwerp heden in tweede lezing in het Lagerhuis zal worden be handeld. De wet zal worden ingediend door Atheïsten Rendall en andere op zich zelf staande liberale Lagerhuisleden, doch dc liberale partij heeft de principes daarvan officieel aanvaard. Ook een deel van de Labour-partij steunt dil wetsvoor stel. DE 1 MEI-VIERING. De 1 Mei-dag-viering is in 'L buitenland over 't algemeen rustig verloopen. De Mei-betoogingen te Londen trokken in Johny, en bood haar toen het voorstellen was afgeloopen, den stoel naast haar aan. Zoo kwam Johny tusschen haar en Maria Hagen te zitten. De jongedames wedijverden om haar van dienst te zijn. De een schonk haar kopje Yn, de ander gaf haar de broodschaal en een derde voorzag haar van suiker Ja, ja, juffrouw Johny vandaag wordt ge verwend, zeide mevrouw Bronkmann glim lachend. Van alle kanten sprak men tot haar. Na tien minuten verklaarde het wipneusje enthou siast, dat zij en Johny vriendschap, moesten sluiten, en het bakvischje Magda beweerde, dat Johny alle Jenasche studenten het hoofd op hol zou brengen, wat haar een bestraf- fenden blik van mevrouw Bronkmann bezorg de. Alleen Maria Hagen sprak geen woord. Toen echter juffrouw Helena met Johny een diepzinnig gesprek over litteratuur begon, om met baai- geestelijke qualiteiten te kunnen schitteren, richtte Maria Hagen zich plotseling uit haar nadenkende houding op en zei rustig Wilt ge juffrouw Johny niet eerst eens rustig laten ontbijten Anders moet zij weer mot honger opstaan. Voor Maria Hagen hadden de jonge meisjes allen een zeker respect. Giebelend zwegen zij-- Johny keek echter Maria Hagen aan. Ilaar treurige oogen ontmoetten een blik, waarin bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem.Verz. bank te Schiedam verband met het slechte weer slechts een matige Binnenland, belangstelling. De betoogers verzamelden zich in verschillende' deelen van de stad, voornamelijk in het Oosten cn op de rivierbaden. In optochten met muziek en banieren, met versierde wagens, die verschillende symbolen moesten verbeelden, trok men naar Hyde-Park en andere parken. Vanaf de wagens werden redevoeringen gehouden waarin werd aangedrongen op internationale solidariteit der arbeidersklasse, terwijl voorts een onmiddellijke omverwerping der bestaande orde werd geëischt. Sommige sprekers vielen den premier Mac Donald aan die volgens hen niet rood genoeg was. ('t Kon wel eens waar zijn). Do 1 Mei-dag is te Parijs rustig verloopen. Er waren geen taxi's, maar de autobussen reden en ook de ondergïondsehe spoorweg functionneerde normaal, zoodat het ongerief niet al te groot was. Ook uit andere steden van Frankrijk komen berichten binnen waaruil blijkt, dat de rust nergens is verstoord. Te Havre staakten ongeveer dc helft van dc havenarbeiders. In België hebben de socialisten den I Mei-dag gevierd door optochten in alle steden van het land. Geen enkel incident heeft plaats gehad. Volgens de eerste berichten welke hij de „Giornale d' Italia" zijn binnengekomen, heersch- te gister in geheel Italië volstrekte rust. Een spe ciale. bewakingsdienst was ingesteld voor de Russische ambassade te Rome, waarop de roodc vlag der sovjets-republieken wapperde. Ook te Berlijn heeft de 1-Mci-dag geen groote opschudding teweeggebracht. Bet aspect van de stad was niet anders dan gewoonlijk, alleen viel het op, dat de politicagenten met karabijnen waren gewapend. Eveneens uit hel binnenland zijn geen berich ten binnengekomen over ordeverstoringen, be halve dan uit Koningsbergen waar een demon stratie van communisten aanleiding heeft ge geven tot een schietpartij, waarbij een politie agent ernstig werd gewond en een der- demon stranten gedood. In weerwil van het desbetreffende verbod hebben de communis! en Ie Athene gister tóch getracht betoogingen te bondon. Dit had bot singen met de politie ten gevolge, waarbij eenige personen werden gewond en een groot aantal gearresteerd. ALLERLEI. Uit Parijs Gisteravond plaatste een individu een bom aan den ingang van een zaal, waar een twintigtal fascisten waren vcrocnigd. De bom ontplofte, waardoor een jonge vrouw licht werd gewond. De dader kon ontvluchten. Uil, Charleroi. Op een alhier gehouden vergadering van mijnwerkers' werd een besluit genomen om Maandag a.s. den arbeid neet te leggen. Aan "de mijnwerkers in de streek van Luik en Borinagc zijn telegrammen verzonden, om hen met dit besluit in kennis te stellen. Het schijnt, dat de vakverenigingen niet hun goedkeuring aan het besluit hebben gehecht. Er zijn berichten, die er op wijzen, dat er te Athene een vinnige strijd gaande is om het presidentschap der Grieksclie republiek, en Wel tusschen dc aanhangers van admiraal Kondoeriotis cn die van Zaimis. Volgens een telegram uit Athene aan de „Vossische Zeitung" heeft de Duitsche zaakge lastigde aldaar de regecring meegedeeld, dat Duitschland de Grieksclie Republiek officieel erkent. Nederland en Rusland. De Nederlandsch-Russisthe beraadslagingen te Berlijn zijn ook heden niet voortgezet. De Nederlandsehe delegatie, die liet standpunt dei- Russen ten opzichte van de Nederlandsehe voorstellen ter kennis van het departement van buitenlandsche zaken te 's-Gravenhage heeft gebracht, wacht sinds een paar dagen op nieuwe volledige instructies, zonder dewelke een voortzetting van de gedachtenwisseling doelloos ware. De Russen die van hun kant lmn regecring in kennis hebben gesteld met de door de Neder landsehe gedelegeerden ontwikkelde gezichts punten, hebben bereids antwoord uit Moskou ontvangen en zijn bereid tot voortzetting dei- besprekingen. Op de vragen van den heer Boon betreffende de onderhandelingen ten opzichte van de Neder- landsch-Russische betrekkingen heeft Minister van Karnebeek geantwoord, dat het niet juist is dat de Regeering aan haar onderhandelaars te Berlijn volmacht heeft gegeven, een overeen komst te sluiten, waarbij dc jure erkenning van Sovjet-Rusland zou worden uitgesproken, zonder dat van Russische zijde erkenning van het beginsel van continuiteit wat betreft de inter nationale verplichtingen der opeenvolgende Rus sische regeeringen is aanvaard en in verband daarmee de oude Russische schulden, als ook concessies of andere Nederlandsehe claims zijn erkend. In het standpunt der Regeering is geen wijzi ging gekomen, wél in de basis, waarop de onder handelingen thans worden gevoerd. Toen bij de aanvankelijke besprekingen over een handels verdrag het Russische standpunt in dien zin werd verslaan, dat aan eenige regeling van zaken een volledige erkenning zou moeten voorafgaan, werd bezwaar gemaakt, daarin te treden en op dien voet de besprekingen voort te zetten. Thans zijn de onderhandelingen her vat op dezen grondslag, dat hot complex dei- hangende kwesties wordt onder de oogen gezien, met dien verstande dat, wanneer ter zake een bevredigende regeling mocht worden bereikt, herstel der diplomatieke betrekkingen daarvan het gevolg zal zijn. veel eerlijke deelneming en warm begrijpen lag. Dit stille, treurige gezicht was haar direct sympathiek, zij voelde zich tot Maria aangetrok ken. De onrustige praatster tj es stonden van de ontbijttafel op, om met mevrouw Bronk mann naar het vischnel te gaan, dat bij den oever hing. Men wilde er een snoek uithalen voor het diner. Maria bleef bij Johny zitten. Daar zij niets zeide, dwong Johny zich zelve een paar woorden te zeggen. Toen boog juf I rouw Maria zich met- een warme uitdrukking in haar oogen naar haar Loc. Ge moet niet praten, wanneer ge er geen behoefte aan hebt. In mijn tegenwoordigheid kungt ge ongestoord zwijgen, zeide zij met een glimlach die Jolmy zeer treurig toescheen. En na een poosje vroeg Maria rustig Wilt ge een wandeling met mij maken? Wemogen nooit anders dan met zijn beiden het huis verlaten, wanneer mevrouw Bronkmann ons niet verge zelt. En hier is het meestal zoo druk, dat men naar rust verlangt. Ik geloof, dat wij beiden elkander niet zullen storen. Johny stond onmiddellijk op. Ik wil graag met u uitgaan, wanneer mijn gezelschap u niet lastig is. Dan zou ik u niet gevraagd hebben. Neem me niet kwalijk mijn vraag was dwaas. Ik moet over liet algemeen om geduid verzoeken. Hét is mij hier alles zoo Het conflict in dc Twcntsclic textielnijverheid. Omtrent de bemiddelingspogingen van den rijksbemiddelaar in het conflict in de textiel nijverheid is het volgende officieele communiqué verstrekt Woensdag vond te Enschedé te 11 uur onder leiding van den rijksbemiddelaar H. A. van IJsselsteyn een tweede bespreking plaats van de -vertegenwoordigers der partijen in het con flict in de textielindustrie. In den namiddag werd deze vergadering voortgezet. Nadat te 21/2 uur de vergadering door de vertegenwoordigers van De Eendracht en van andere arbeiders, die zich stelden op het standpunt, dat nader overleg met de werkgevers niet tot eenig resultaat zou kunnen leiden, verlaten was, heeft in een bijeenkomst met de werkgevers en dc vertegenwoordigers van St. Lambertus, Unitas cn verschillende ongeorga niseerden de rijksbemiddelaar het volgende voorstel gedaan 1. De verlaging van het loon-zal zijn 772 pet., met dien verstande, dat er gedurende vier maanden een bijslag van 1.50 per week aan ongewoon. Maria zag haar vriendelijk aan. Ge zult wel gauw wennen. Men leeft hier over het algemeen, zooals men zeil wil.Mevrouw Bronkmann voert wel een praatziek, maar geen ty ra uniek bestuur. Zij laat eenieder op haar manier doen, wanneer men maar de vormen in acht neemt. Maar laten wij thans onze hoeden en handschoenen halen. Mijn kamer ligt naast dc uwe. Zij gingen zwijgend naar boven en kwamen na een poosje, aangekleed om uit te gaan, weer naar beneden. Mevrouw Bronkmann kwam met een flirikcn snoek naar binnen geloopen. O, wilt ge uitgaan, juffrouw Johny. Wanneer ge het mij gezegd had, dan zou ik meegegaan zijn. Juffrouw Maria was zoo vriendelijk, mij haar geleide aan te bieden, antwoordde Jolmy snel. Zij vreesde mevrouw Bronmann's rapheid van tong. Zoo, zoo nu dat is ook goed. Juffrouw Maria weet hier voldoende den weg, om u met de streek bekend te maken. Maar, wat ik zeggen wou gij gaat toch nooit alleen uit, niet waar Ik heb dat niet graag, het is niet conime il faut. Als geen van de jonge dames u begeleiden kan, dan ga ik natuurlijk met met u mee. Johny boog liet hoofd. (Wordt vervolgd) SCHIEDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1