DMGBLAD VOOR CHS EDAM ""feuilleton. Het familie-geheim- 47sSe Jaargang, Woensdag 7 Mei 1924, No. 13940 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. AbonnemeD ten per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelirigen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de HolI.Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandseh Nieuws. IIET HERSTEI,VRAAGSTUK. De „Daily Express" meent te weten, dat een internationale conferentie bijeengeroepen zal worden om de rapporten der deskundigen te bespreken in liet eerste gedeelte van de maand Juni. DE DUITSCIIE VERKIEZINGEN. liet Wolffburcau geeft den voorloopigen officieelen uitslag der Duitsche Rijksdagver kiezingen als volgt weer Sociaal-democraten 100; Centrum 65; Duitsche volkspartij 44Duitsch-nationalen 96 Demo craten 28 Bciersche volkspartij 16 Commu nisten 62Middenst. en Bciersche Boerenbond 10 Duitsch-IIannoveranen 5 Volkische vrij heidspartij 32 Landboncl 9 Duitsch-soeialcn 4 totaal 471. De „Msb." schrijft Het is typeerend voor de Duitsche mentaliteit, dat geen enkel blad de nederlaag die zijn partij geleden heeft, ruiterlijk erkent. Alleen dc „Zeit" maakt daarop een vit- zondering, maar men tracht toch van andere zijde den liclrtgeloovigen wijs te maken, dat dr. Stresemann zeer ingenomen is met het bloedzuiveringsproces, dat zijn partij doorge maakt heeft, ook al kostte hem dat 22 van zijn 66 zetels. Dc rechtsche blad.cn zijn het er allen over eens, dat de groote coalitie geen levensvatbaar heid meer heeft en dat er minstens een burgerbloc tot stand gebracht moet worden. Zij kunnen daartoe met recht wijzen op de verliezen, die geleden zijn juist door die partijen, welke de groote coalitie samenstelden. De meeste linksche cn middenbladen probeeren natuurlijk het tegen overgestelde te bewijzen. De regeering houdt zich stil en de „Zeit" en de „Germania" zijn gereserveerd. Zooals de stand van den uitslag thans is, zal de nieuwe rijksdag minstens 471 leden tellen. (Dit aantal is niet constant, daar het getal af gevaardigden afhangt van het aantal uitgebrach te stemmen. Op elke 60.000 stemmen komt een afgevaardigde). Curieus genoeg tellen de beide combinaties, de groote coalitie en het burgerbloc, precies evenveel en wel 230 stemmen en zijn zij beide dus in de minderheid. Hieruit springt de door slaggevende rol naar voren, die den kleinen partijen in het nieuwe parlement te wachten staat. Bij een burgerbloc-samehstelling wordt de combinatie 96 Duitsch-nationalen, 9 land- bonders, 44 Duitsche volkspartij, 15 Bciersche volkspartij, en 65 centrumsleden en bij de groote coalitie 45 Duitsche volkspartij, 65 centrum, 28 democraten en 1100 socialisten. Van een rcchtsche regeering is natuurlijk geen sprake, evenmin als van een linksche, daar zoowel de Völkischen als de communisten in beginsel tegen samenwerking gekeerd zijn met een deel van de middenmoot. Voor een goeden gang van zaken is het in alle geval te hopen, dat de völkischen zoo heftig mogelijk in de oppositie zullen treden, daar dit een leuterenden invloed uit zal oefenen op hun naaste buren, de Duitsch-nationalen, precies zooals dat ook tusschen communisten en socia listen het geval is geweest. De nieuwe rijksdagleden, die hel. meest de aandacht trekken, zijn generaal Ludendorff, groot admiraal von Tirpitz, dr. von Sehnee 106 Het waren het mooie wipneusje en juffrouw IJelma met het hoekige jongensgezicht. Aan den ingang van het hek ontmoetten zij Lothar. Het wipneusje wierp een snellen, coquetten blik op den eleganten jongen man. Zij liet nooit een gelegenheid voorbijgaan om te coquetteeren. De beide jonge meisjes gingen gearmd voor Lothar uit. Hij volgde ze, om misschien iets van hun gesprek tc verstaan. Juffrouw Helma maakte Trudi daarop opmerkzaam. Zij ging het liefst met Trudi uit, omdat die zooveel bewonderende blikken ontving, zoodat Helma zich in haar glans ook wat koesteren kon. O, Trudi, hij is allerliefst hoor eens, zoo'n goed verzorgde man heb ik hier nog niet gezien. Zeg, hij neemt ons scherp op, hoor hij volgt ons zeker met opzet. Trudi glimlachte gevleid en liet geheel „per ongeluk" een boek vallen, dat zij in haar hand hield. Natuurlijk bukte Lothar zich snel en gaf het haar terug, terwijl hij hoffelijk groette. Het wipneusje dankte met een glimlach cn een allerliefsten oogopslag. Lothar was niet van plan, het „toeval" on benut te laten. en OH o von. Bismarck. Niet zullen verschijnen von Knrdoff, on Ranmer, von Lerchner Marot zki. Volgens dc laatste berichten zal de nieuw- gekozen rijksdag Donderdag 22 Mei bijeenge roepen worden. Het rijkskabinet is gistermiddag bijeenge komen, ten einde den door de verkiezingen ontstanen toestand te bespreken. Besloten werd. dat met de formeele ontslagaanvrage nog zal worden gewacht, totdat de nieuwe Rijksdag bijeen, zal zijn gekomen en daardoor vast zal staan, hoe de nieuwe meerderheid zich zal vor men. Aan deze wijze van doen werd de voorkeur gegeven met het oog op de buitenlandschc politiek, in het bijzonder in verband met de besprekingen over de expertsrapporten. IN HET ROERGEBIED. Bij de mijnen van het Roergebied werd gister aan alle mijnwerkers, die Maandag slechts 7 uur hebben gewerkt, belet weder aan hei werk te gaan. In de meeste gevallen hebben de mijnen de poorten gesloten. Naar uit Duisburg wordt gemeld, wordt ook daar onder de mijnwerkers weder een sterkere agitatie voor den zeveniirigen werkdag gevoerd. Men vreest, dat de Thjssen-fabriek zal worden stilgelegd. Op talrijke mijnen in het gebied van Duisburg wordt gestaakt. Uit Bochum wordt vernomen, dat, ofschoon de scheidsrechterlijke uitspraak in zake dc ioon- geschillen in de metaalindustrie Donderdag a.s. zal vallen, in verschillende bedrijvep reeds door de directies een loonregeling is vastgesteld. In verband daarmee is een aantal arbeiders van de fabrieken van de Bochumer Verein in staking gegaan.- ENGELAND EN RUSLAND Niettegenstaande geruststellende officicele me- dedeelingen omtrent den gang van zaken in dc Engelsch-Russischc conferentie, is men toch verre van optimistisch, vooral aangezien de kwestie der schulden ral van moeilijkheden op levert. Dc Russen hebben zich in principe bereid verklaard hun oude schuld aan Engeland te erkennen mits Rusland zijnerzijds vergoeding krijgt voor dc schade door de Engelschen tijdens de bekende interventie aangericht. Het blijkt thans, dat de Russen langs allerlei onnaspeurlijke en oncontroleerbare wegen zouden zijn gekomen tot een totaal voor deze interventie- schade, dat ver boven de drie milliard pond sterling uitgaat en dat dus veel meer bedraagt dan Engeland, ook namens zijn onderdanen, van Rusland heeft, te vorderen. RUSLAND. De diplomatieke medewerker van 'de „Daily Tel." verneemt, dat uitvoerige berichten te Londen zijn ontvangen waaruit blijkt, dat de uiterst linksche vleugel der bolsehewiki te Moskou de macht volkomen in handen heeft gekregen. De nieuwe communistische leiders zouden er niet tegen op zien, dc arrestatie en gevangen zetting te bevelen van meer gematigde macht hebbers. Zelfs de positie van Krassin zou ze.ei moeilijk zijn geworden. De volkscommissarissen en andere booge ambtenaren der sovjets nemen zich Zeer in acht. Dc overwinning der extremis ten bemoeilijkt de Engelsoh-Russische onder handelingen. DUITSCIILAND EN RUSLAND. Het „Berliner Tageblatt" schrijft naar aan leiding van de berichten uit Moskou, volgens welke het incident in het gebouw der Russische handelsdelegatie als ernstig wordt beschouwd, dat tc Berlijn aan een koersverandering ten opzichte van Rusland niet wordt gedacht. Het is dan ook te wenschen, dat het incident zoo spoedig mogelijk door wederzijdsche tegemoet koming wordt bijgelegd. Ook dc andere bladen laten zich in dien geest uit. De „Deutsche AUgemeine Zeitung" hoopt, dat de normale betrekkingen spoedig zullen worden hersteld en dat in 't bijzonder de ge bouwen der handelsdelegaties ten behoeve van het handelsverkeer spoedig weer zullen worden geopend. Pardon dames, is Hier in de buurt misschien het huis van mevrouw Bronkmann Trudi vermoedde, dat die vraag slechts een voorwendsel was, om een gesprek aan te knoopen Helma kneep haar van pleizier in den arm. Zij keken beiden voorzichtig rond. Geen mensch was in de buurt. Mevrouw Bronkmann woont in het vierde huis van hier wij komen er zoo juist vandaan. Och dat is een gelukkig toeval. Dan kunt gij mij zeker wel mededeelcn, of mevrouw Bronkmann te spreken is. Mevrouw Bronkmann is op het oogenblik niet thuis. Zij zal echter weldra terugkomen, antwoordde Trudi en kneep thans van haar kant Helma. Blijkbaar amuseerden beiden zich kostelijk en waren zij in spanning, welke wending het gesprek nu zou nemen. Lothar was zeer aangenaam verrast, toen hij hoorde, dat mevrouw Bronkmann niet thuis was. Zoodoende had hij misschien meer kans, Johny tc zien en te spréken. Ik dank u voor uwe mededeeling freule. Eigen- lijk geldt mijn bezoek minder mevrouw Bronk mann dan wel een jeugdige bloedverwante van mij, die sedert kort bij haar woont. Zoudt gij misschien zoo goed willen zijn, mij te vertellen, op welke wijze ik juffrouw Johny Warrens zou kunnen te spreken krijgen Ik moet haar over een dringende aangelegenheid spreken. Trudi snoof mét een grappige kleine grimas DE IERSCHE GRENSKWESTIE. Craig, dc premier van Ulster, heeft gister in het parlement verklaard, dat het niet moge lijk was gevolg te geven aan het verzoek der Britsche regeering in zake de benoeming van een vertegenwoordiger in de commissie voor dc af bakening der grens tusschen Ulster en den Ier- sehen Vrijstaat. MAROKKO. Een telegram uit Melilla meldt, dat de Span jaarden gisteren een overwinning hebben behaald op eenige Riffbenden. Dc 'Opstandelingen leden zware verliezen, en hadden o.a. 50 dooden. Ook werd een belangrijke hoeveelheid oorlogsmate riaal buitgemaakt DE OPSTAND OP CUBA. De Amcrikaansche regerring heeft, lion oor- logsvliegtuigen ter beschikking gesteld van de Cubaansehe regecring om de rebellie te onder drukken. ROEMENIE EN RUSLAND. Via Parijs verneemt men dat de betrekkingen tusschen Rusland en Roemenië over het bezit van Bessarabië zeer gespannen zij rr en dat de toestand als ernstig moet worden beschouwd. Roemenië heeft in Frankrijk groote hoeveel heden wapentuig besteld. De koning en koningin van Roemenië gaan inmiddels kalm door met hun vacantiereis cn worden morgen tc Bern verwacht, vanwaar zij naar Genóve gaan om vólgende week eenige dagen te Londen te komen doorbrengen. TURKIJE. De „Times" meldt uit Constantinopcl Hier is bericht ontvangen, dat Chazi Moe- stapha Khemal Pacha, den correspondent van een buitenlandsch blad heeft medegedeeld, dat, nu het Khalil'aat is opgeheven, het noodig zal zijn ook het Grieksch-Katholieke en Armeen- sché patriarchaat en het opperarabbinaat van Constantinopcl op te heffen. De president verklaarde, dat de openbare meening niet het voortbestaan van deze instel lingen, die tijdelijke privileges hebben gekre gen, vreemd aan haar godsdienstig karakter, onder de republifeeinsche regeering kan tole- reeren. Hij beschuldigde deze instellingen vij anden te zijn van den vooruitgang cn broeinesten te zijn van politieke intriges. De publicatie van deze verklaring herinnert aan de wijze, waarop dc Chazi de redenen voor de opheffing van het Khalifaat cn de proclamatie de frissche lucht in als wilde zij zeggen Merkt ge nog niets Maar Helma beantwoordde dien blik, zonder iets te begrijpen. Zij was niet zoo vlug van begrip. Trudi vermoedde iets romantisch. En zij wilde den Voornamen jongen man gaarne van dienst zijn, men kon nooit weten, welk nut dat kon hebben. Zij wierp Helma een weisprekenden blik toe. Zullen wij mijnheer bij juffrouw Johny bren gen, Helma O, doet dat, als 't ti belieft, dames. Ik zal er u altijd dankbaar voor blijven, verzocht Lothar dringend. De meisjes giebelden een beetje en aarzelden nog een oogenblik. Maar hij zag toch, dat zij er niets tegen hadden.Éindelijk nam Trudi 'n besluit. Volg ons, mijnheer. Wij zullen u naaf de spreekkamer brengen en juffrouw Johny naar u toe sturen. Lothar zou het allerliefst van vreugde ecu rondedans gemaakt hebben, maar hij wist zich te beheerschen en op rustige wijze zijn dank uit te spreken. Hij volgde de dames naar binnen. De vestibule was leeg. In de keuken waren de meisjes bezig en een lichte braadlucht drong tot hem door. Wil hier, als 't u belieft, binnengaan, mijnheer. Wij zullen juffrouw Johny direct waarschuwen. Lothar kuste de beide jongedames in zijn groote dankbaarheid de hand, waarover zij van van de republiek voorbereidde en zij kan worden beschouwd als een waarschuwing voor het na derend lot van deze instellingen. OPSTAND IN TURKESTAN. Volgens te Londen onlvangen berichten zou de opstand der mohammedanen in Turkestan, die op 10 April begon, zich nog voortdurend uitbreiden. Dc opstandelingen hebben zich thans meester gemaakt van Imm Tasjkent, de hoofdstad der provincie van dien naam en de bolsehewiki zijn teruggedrongen tot een zeer klein gebied, waarop zich echter het draad- looze station bevindt, zoodat de overheid ge regeld met Moskou in verbinding kan blijven. De spoorweg van Samarkand naar Bokhara is eveneens in handen der opstandelingen, zoo dat de approviandeering der bolschewistische troepen per vliegtuig geschiedt. ALLERLEI. Uit Münchfn Te München is gisteren ge arresteerd de student Brandt, die in zooverre bij den moord op Rathenau betrokken zou zijn geweest, dat hij gezorgd zou hebben, dat op het juiste moment de noodigc auto's aanwezig waren. Deze arrestatie blijkt van beteekenis, omdat zij zou kunnen strekken ten bewijze daarvan, dat de Bciersche justitie thans haar standpunt tegenover dc regeering te Berlijn, heeft gewijzigd. Bovendien is in dit verband de arrestatie van belang, omdat bij Brandt- tal van stukken zijn gevonden, die betrekking hebben op de orga nisatie „Consul", alsmede stukken, die misschien aanwijzing zouden kunnen geven iri zake den moord op Erzberger. Uit WashingtonHet schijnt zeker tc zijn, dat er een onderzoek zal worden ingesteld of de tegenwoordige sterkte der Amcrikaansche vloot wel overeenkomt met de vlootsterkten van Engeland en Japan, volgens de overeen komst van Washington. Het is nog onzeker of het onderzoek door het Congres dan wel door het departement van Mari ne zal geschieden. Resolut ies van heider strekking zijn nog bij het Congres aanhangig. Uit Berlijn Van de personen, die in de Russische Rande 1 sgese 1 lschaft door de politie gearresteerd zijn, -werden zeven in verzekerde bewaring genomen. Tegen vijf van hen is thans een bevel tot in hechtenishouding uitgevaardigd. De Russische gezant Krestinski heeft zijn vertrek naar Rusland uitgesteld. I lij zal eerst dén terugkeer van Stoma niakof uit Londen afwachten. De bladen achten dit een teelten van ontspanning. Een telegram uit Moskou meldtUit Blagovyesthchensk (Siberië) wordt bericht, dat 21 personen, beschuldigd van deelneming aan een opstand, ter dood veroordeeld zijn. Uit Londen Baldwin heeft in verband met het voorstel tot opheffing der MacKcnna- rechten de volgende motie ingediend „Ret Huis is van oordeel, dat het niet wen- schelijk is, te midden van den heersehenden nood, over te gaan tot intrekking van de invoer rechten ingesteld krachtens de financieele wet van 1,915, waardoor veel werkloosheid is voor komen." Uit Genève De conferentie van des kundigen door den Volkenbondsraad hijeen- geroepen voor bestudeering van de kwestie der oneerlijke concurrentie, heeft gister haar eerste zitting gehouden. Uit New-York Het Opperste Gerechtshof besliste, dat Amerikanen die buitenslands wonen genoegen bloosden. Toen trad hij binnen en bleef in groote spanning in de kamer staan. Zoo dicht bij zijn doel, vreesde hij nieuwe bezwaren. Als nu mevrouw Bfönkmann maar niet thuis kwam, voordat hij Johny zag. Trudi en Helma waren buiten een oogenblikje blijven staan en knepen elkaar in stille zaligheid in de armen. Begrijpt ge het? fluisterde 1 null toen ge wichtig. Wat dan, Trudi Kunt ge niet begrijpen, wie die voorname mijnheer is Neenik dacht een bloedverwant van Johny. Baby, die ge zijt. Ik wil wedden, dat hel. de jonge graaf is, voor wicn men Johny hierheen heeft gestuurd. Helma zette groote oogen op. Meent ge dat zoo dat zou dan zeg dan hebben wij misschien een domheid begaan. Willen wij hem niet liever laten wachten, tot mevrouw Bronkmann terugkomt Het wipneusje tikte haar vriendin op het voorhoofd. Met liet resultaat, dat hij dan bij slot van rekening juffrouw Johny niet te zien krijgt. Neen hij is te aardig ik help hem. Och, Helma, dat wordt romantisch, let eens op. Op zoo'n avontuur heb ik al lang gevlast. Maar kom nu gauw. Laten wij Johny roepen, maar niet zeggen hoor, wie haar spreken wil. Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1