het is niet bekend, of hij de clausule der uit sluiting van Japan een voldoende rechtvaar diging acht om zijn veto over de immigratie- wet uit te spreken. Coolidge heeft wel aan de leiders van het congres laten weten, dat hij den datum van 1 Juli voor de uitvoering van de nieuwe immigra tie-wet veel te vroeg acht om in dien tusschentijd nog tot een diplomatieke regeling met Japan te kunnen komen. DE OPSTAND IN AFGHANISTAN Omtrent den opstand in Afghanistan wordt uit Kaboel vernomen, dat de toestand in het Khont-district ernstig is. Sommige opstandelin gen hebben zich echter weer bij de troepen van den emir aangesloten. Kaboel is nog in telefoni sche verbinding met Matoen. ALLERLEI. Uit Londen Volgens de „Daily Herald" hebben de bouwvakarbeiders de voorwaarden der werkgevers verworpen, en tot het procla- meeren der staking gemachtigd, indien de werkgevers onwillig blijven. De arbeiders vroe gen, zooals gemeld, een verbooging van het uurloon met twee penny, terwijl de werkgevers tot nu toe 1/2 penny boden. Hun leiders zijn bereid, den werkgevers ge legenheid te geven tot verdere onderhandelingen. U.it Washington Een resolulie, ingediend door senator King, maakt een onderzoek moge lijk naar den huidigen toestand van de vloot door een commissie uit het congres. De commis sie zal in het bijzonder tot opdracht hebben rapport uit te brengen, of de verhouding voor wat betreft de groote schepen 5:5:3, aan genomen door de conferentie van Washington, wordt gehandhaafd door de Vereenigde Staten en of er van afgeweken wordt door een der andere contractcerende mogendheden. Uit Berlijn Naar uit Riga wordt gemeld, is de Russische generaal Boedienny benoemd tot opperbevelhebber aan de Roemeensche grens. Uit, Berlijn Volgens berichten uit Buenos Aires heeft de président der Argcntijnsche repu bliek ingegrepen in de algemeene staking. De bladen maken melding van ongeregeldheden in verschillende deelen des lands. Uit Londen. Naar verluidt wordt de kwestie van de benoeming van een gezant van denIer- schen Vrijstaat te Washington door de regeering overwogen. In verband hiermede wordt de naam genoemd van den Ierschen handelsvertegenwoor diger Imiddy, die in de Vereenigde Staten ver toeft. Uit Moskou. Te Leningrad is een rechts vervolging ingesteld tegen een aantal rechters, magistraten en leden van het revolutionnair gerechtshof, beschuldigd van afdreiging en om- kooping. Het aantal beschuldigden bedraagt twee-en-veertig. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag7 Mei. Voortgegaan wordt met de behandeling van de begrooting van onderwijs, kunsten en weten schappen. De heer Verkouteren (C. H.) zegt, dat de vitale belangen van het land gaan boven de vitale belangen van het onderwijs. Hij meent trouwens, dat de belangen van de leerlingen meer en meer worden opgeofferd aan de belangen van de onderwijzers. Aan de hoogleeraren zou hij eischen van zedelijkheid willen hebbengesteld. Verhooging van den leeftijd voor toelating tot de lagere school acht hij zeer goed. Wat ver eenvoudiging van ons onderwijs is zijns inziens wenschelijk. De heer De V r i c s (C. TI.) wenscht behoud van de normaalscholen. De heer de Jong (R. K.) wenschte meer vrijheid van leerplan voor schoolbesturen en terugkeer tot de salarisregeling van 1920 met toepassing van de korting. De heer Slotemaker de Bruine (C, H.) bepleitte o.a. gelijkheid en Vastheid bij sala risvermindering voor leeraren en vroeg of het juist is dat te Utrecht met particulieren steun een nieuwe Indische faculteit in de rechten wordt ingesteld, welke een absolute tegenstelling zou vormen tegen de leerstoel te Leiden. Minister de Visser antwoordt, dat ruimte beschikbaar komt voor medische studenten te Utrecht. Het stelsel van subsidieering brengt vanzelf vrijheidsbeperking mee. De leeraren worden op gelijken voet in hun salaris gekort als andere rijksambtenaren. De minister verdedigt zich tegen de beschuldi ging van onvastheid en zegt, dat men het recht mist zich te verzetten tegen zijn bezuini gingsmaatregelen als men geen andere uitvoer bare plannen ervoor in de plaats kan stellen. De begrooting van onderwijs is z.h.st. aange nomen. Tegen stemden de leden van de S.D.A.P. Daarna werd aangevangen met de behandeling van de begrooting van justitie. De heer Heerkens T h ij s s e n (R. K.) noemt het celleven hoogst eentonig, ook ophet stuk van arbeid. Waarom ook niet gezorgd, dat kort voor 't ontslag den gevangenen wat meer lichaamsbeweging wordt gegeven Allicht ware ook het meubilair van een cel wat beter te maken. En dan mist de celstraf elk opvoedend beginsel. In onze gevangenissen moest men ten minste één man hebben, die gevoelt voor reclas- seeringswerk. Nu krijgt een gevangene wel be zoek, soms zelfs te veel, maar aan dit bezoek ontbreekt elk systeem. De zieken moeten door gediplomeerde verple gers worden behandeld, niet door menschen, die onbevoegd zijn. Minister H e e m s k e r k sympathiseert met vele opmerkingen van den heer Heerkens Thijssen. Er zijn gevangenen, die de cel prefe- reeren boven gemeenschappelijken arbeid. Het stelsel van werk, zooals dit in Veenhuizen ge schiedt, is meer opwekkend dan het celstelsel, al is dit laatste bij geen enkel strafstelsel als onderdeel te missen. Evenmin is eentonigheid van arbeid steeds te vermijden. Er is al één en ander gedaan om de celstraf minder een tonig te maken, o.a. door het aanbrengen, dik wijls door de gevangenen zelf, van decoraties aan de muren. De Minister is steeds een voorstander van reclasseering geweest, doch met- een groot aan tal gevangenen is niets te beginnen. Hctdeside- ratum, dat iedere gevangene individueel ge handeld en bewerkt dient te worden, zal wel niet geheel te vervullen zijn. Maar natuurlijk moeten er in de colleges van regenten perso nen worden gebracht, die zeer veel belangstel ling voor de gevangenen hebben. Over de verpleging van zieke gevangenen zijn geen ernstige klachten loopende. Zooveel moge lijk wordt reeds de hulp ingeroepen van gedi plomeerde verplegenden. De begrooting van Justitie wordt aangeno men zonder hoofdelijke stemming. De vergadering wordt verdaagd tot heden 11 uur. Aan de orde is dan de Marinebegrooting. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 7 Mei. Bij het begin van de zitting vraagt de heer Van Ravesteyn (comm.) een interpellatie aan over het afbreken van de onderhandelingen met Rusland, waarover morgen wordt beslist. Bij de behandeling van de wijziging van de Motor- en Rijwielwet verdedigt de heer Rut gers van R o z e n b u r g (C. H.) een amen dement om den druk van motorvoertuigen per wiel op 2500 K.G. vast te stellen. Na bestrijding, ook door minister Van S w a a y, trekt de heer Rutgers vanRozenburg zijn amendement in. De heer Van Braambeek (S. D.) licht toe een amendement om te bepalen, dat het maximum der snelheid bij bruggen enz. niet lager dan 12 K.M. mag worden gesteld. Hij wil niet verder gaan om het verkeer niet te belem meren. De heer v.d. Molen (A. R.) verdedigt een amendement om te bepalen dat de gemeenten geen hooger maximum dan 15 K.M. in plaats van 20 KiM. zullen mogen stellen. De Minister acht het amendement-van Braambeek niet aannemelijk. Wilde het aan nemelijk zijn dan zou de bepaling moeten gelden voor de bebouwde kom en voor bepaalde auto's, bijvoorbeeld met aanhangwagens. Het amende- ment-v.d. Molen wijst Spr. af 15 K.M. is te laag, een trekschuiten-snelheid. De heer Van Braambeek (S. D.) wijzigt zijn amendement in den geest van het geen de Minister heeft gezegd. De heer Van Ravesteyn. (C. Fr.) ver dedigt de instelling van een chauffeursexamen, waarvoor de Kamer indertijd een motie heeft aangenomen. De kosten van dit examen dienen gedragen te worden door de auto-eigenaars. Mej. Katz (C. H.j wenscht te bepalen, dat degenen die onder toezicht bestuurt, den leeftijd voor het verkrijgen van het rijbewijs moet heb ben. De Minister zegt op practische gron den het examen te moeten afwijzen. Het is en- voudig ondoenlijk. Spr. neemt het amendement-Katz over, maar wijst ten stelligste het voorstel-Van Ravesteyn af. Als men weet, dat de chauffeur gezond ver stand heeft is het meer dan voldoeride. Onge lukken zullen niet verminderen als een examen wordt vereischt. De stemming over het amendement wordt aangehouden tot na art. 17. Art. 12. De heer Rutgers van Rozenburg (C. H.) wenscht de periodieke controle op. de rijbewijzen te laten vervallen, met het oog op den romslomp die er aan verbonden is. De Minister acht de controle wel degelijk nuttig. De stemming heeft morgen plaats. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 uur. Binnen land. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. Zooals reeds vroeger werd gemeld, zal de Koningin in de week van 4 tot 9 Augustus Zeeland bezoeken. Het volgende programma is voor dit bezoek ontworpen. Dinsdag 5 Augustus komt de Koningin des morgens op het eiland Tholen aan voor een bezoek aan Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk en Stavenisse. In de haven van laatstgenoemde plaats gaat H. M. te on geveer 12 uur aan boord van de Hydograaf, welke naar Zierikzee vaart. Behalve aan Zierikzee zelf zal II.M. ook een bezoek brengen aan het Westelijk en Noordelijk deel van Schouwen. Op Woensdag 6 Augustus zal het bezoek alleen Middelburg gelden. Eerst- een tocht door de stad met als einddoel het Molenwater, waar dan om 11 uur de Provinciale huidebet ooging der Zeeuwen zal plaats hebben. Donderdag 7 Augustus, vertrekt de Koningin te 9 uur naar Veere, om van daar over te steken naar Kamperland voor een bezoek aan de vier gemeenten van Noord-Beveland, Wissekerke, Colijnsplaat, Kats en Cortgeni Van Gortgen wordt naar Wolphaartsdijk overgéstoken, om per auto het station 's Heer Arendskerke te bereiken. Des middags maakt de Koningin een rijtoer en woont o.a. te Goes een ringrijderij bij. Van Goes gaat H.M. per Koninklijken trein naar Vlake. Vrijdag 8 Augustus is bestemd voor een be- Pijnloos en radieaal werken Mijnhardt's Laxeertabletteni^/- 1410 4 zoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen, Sas van Gent, Terneuzen, Breskens, Schoondijke, Oostburg, Aardenburg, Sluis enz. Na de Schelde weder te zijn overgestoken, zal II. M. te Vlissingen nog een rijtoer door de stad maken, waarna zij per sneltiein van 6.50 Zeeland weder zal verlaten. De arbeidstijd iu de textielindustrie. Het Bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen heeft aan den minister van arbeid het volgende telegram gezonden Verzoeken u een eventueel verzoek om over werk te mogen verrichten in de textielindustrie niet toe te staan, daar niet bewezen is dat dit noodzakelijk is, en de groote meerderheid der arbeiders er zich tegen verzet. De wijziging van de faillissementswet. Nu kort geleden een tweetal wetsontwerpen door de regeering zijn ingediend tot, wijziging der faillissementswet, heeft het bestuur van den Middenstandsbond ook uitvoering gegeven aan het besluit van het in October jl. te Breda ge houden Middenstandscongres om een commissie te benoemen, welke ten doel heeft nader onder het oog te zien of wijzigingen of aanvulling van de faillissementswet evenals verbetering van de uitvoering dier wet, wenschelijk is. Gister is deze commissie te 's-Gravenhage geïnstalleerd en is dadelijk met haar werk be gonnen. De strijd tegen de zware auto's. In de gister gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de Geschillen van Bestuur, is o.a. voorlezing gedaan van het volgende Kon. Besluit Ongegrond is verklaard een beroep, ingesteld door het bestuur van den bond van Bedrijfs autohouders in Nederland te 's-Gravenhage tegen liet besluit van Ged. Stalen van Noord- Holland tot het afsluiten van wegen, geen rijks wegen zijnde voor motorrijtuigen. Het conflict in de textielnijverheid. De politiemach1 te Enschedé is eerst versterkt met 15 bereden marechaussee, 50 man militaire politie en een aantal rijksveldwachters en is daarna aangevuld met nog 30 marechaussee te voet. en 30 man politietroepen. De bier- en theeaecijns. Gister is afgekondigd de wet van 3 dezer, tot verhooging van den accijns op bier en van het invoerrecht op bier en op thee. Het ambtenaremvetje. De parlementaire redacteur van de ,,N. R. Ct." schrijft onder meer het volgende „Mr. Dresselhuys, dr. Nolens en tal van andere hadden gehoopt, dat in de weken, welke vóór de hervatting van de werkzaamheden der Tweede Kamer zoi den verstrijken, een minne lijke regeling mogelijk zoi blijken, waardooi elk voorschrift, dat den ambtenaren bij voorbaat den weg naar den rechter afsneed, overbodig zoi worden. Helaas, hiervan is niets gekomen. Trouwens dit kan minister Heemskerk worden toe gegeven de regeering heeft allerminst de valsche voorstelling gewekt, dat naar zoo'n vergelijk zou worden gestreefd. Blijkbaar heeft, de op zichzelf juiste overweging, dat georga niseerd overleg nooit meer dan ampele bespre king en weloverwogen advies kan beteekenen en dat steeds de regcering zelve de beslissing behoort te nemen, de ministers afgeschrikt. Toch hadden zij wel mogen bedenken, datwie het oude artikel 40 op zijn geweten heeft (en dat geldt voor schier alle leden van dit kabinet) niet al te ongenaakbaar moet zijn." En verder Uit deze stemmenverhouding mag intusschen allerminst worden afgeleid, dat de meerderheid der Kamer een proces over de salarisverlaging wenschelijk of de kansen op succes voor de amb tenaren groot acht. Twee tegenstemmers, mr. Dresselhuys en mr. Van Schaik, hebben reeds op 11 April betoogd, dat zij die kansen integen deel zeer gering achtten. Maar dit bracht h. i. nog niet mede, dat de weg naar den rechter zou worden versperd. Bezoek van een Amerikaanseheu kruiser. In de tweede helft van Juni is weer een bezoek aan ons land te verwachten van den Amerikaan- schen gepantserd en kruiser Pittsburgh, die verleden jaar Rotterdam heeft bezocht. Thans zal deze Amerikaansche oorlogsbodem te Am sterdam komen en daar acht dagen blijven. Stads- en Gewestelijk Nieuws. JUBILEUM R. K. WEESHUIS. 't Is heden een groote dag voor het R. K. Weeshuis, de dag van de feestelijke, dankbare viering van het 150-jarig bestaan, in welke perio de ondanks 't aardsche wisselvallige leven vol lijden toch reeds zoovele verlaten kleinen werden getroost en was 't dan niet onder de hoede van eigen ouders, toch onder de bescherming en leiding van God en offervaardige Zusters en Regenten, veilig voor het verdere leven werden opgekweekt. Is 't dan wonder dat 't festijn dezen morgen werd begonnen met een plechtige H. Mis van dankbaarheid ter eere van den almachtigen en barmbartigen Vader der Weezen, zonde. Wiens liefderijke leer 't lot der weezen allerbetreurens- waardigst zou zijn.Pastoor Janssen, de geestelijke leider van het gesticht, celebreerde in de prachtig versierde kapel de H. Mis, waaronder alle aanwezigen Zusters, Regenten en weezen ter H. Tafel naderden, 't Koor der weezen, met as sistentie van eenige zusters, zong keurig onder leiding van een eerw. dirigente, de grcgoriaansche en meerstemmige liturgische gezangen en na- de H. Mis nog 't dankvolle feest lied Jubilate Deo. Tijdens de H. Offerande, na 't Evangelie, hield pastoor Janssen een korte, heerlijke toespraak, waarin hij de hoogste hulde bracht aan de christelijke charitas, welke be werkte, dat ook hier in onze stad nu reeds 150 jaar een instelling bestaat, die de weezen, de armsten onder de armen, liefdevol opneemt en verzorgt. Warmen dank bracht de eerw. spreker ten slotte aan de lange reeks regenten, die van af de oprichting 't. Weeshuis zoo wijs hebben be stuurd, aan de eerw. Zusters voor haar nooit genoeg te roemen arbeid en aan geheel Ka tholiek weldadig Schiedam. Toen 't „Jubilate" was geëindigd, vereenigden zich allen aan een feestelijk ontbijt en volgde hierop om 10 uur in de recreatiezaal een aller aardigste huldiging door de weezen van het te genwoordige regenten-college, geestelijken leider en eerw. Zusters. Een zinrijke Jubelcantate, waarvan de sehoone woorden werden gemaakt door fr. Ign. van Brussel, klonk onder begelei ding van den heer Vredebregl innig en dankbaar op uit aller mond, terwijl vervolgens nog de twee oudste meisjes eenmooien dialoog voordroe gen, gedicht door een der oud-weezen, den onzen lezers wél bekenden heer J. Mouwens. Als gasten waren aanwezig de eerw. algemeene Overste uit Voorschoten, priorin Martina, die vroeger ook hier priorin is geweest en een viertal eerw. Zus ters die eenmaal zelf als weezen hier opgenomen, vanuit 't Weeshuis den kloosterlijken staat om helsden. Talrijke bloemstukken en palmen stonden er in 't rond opgesteld en waren de stille getuigen van een huldiging, welke alle gehuldigden om den eenvoud en oprechtheid ervan diep ontroerde en zij steeds als een rijk loon voor hun werken zullen blijven waardeeren. Men zag 't aan de blijde gezichten der kleinere en grootere kwee- kelingen, dat ze zich veilig en tevreden bevonden te midden van de over hen gestelden, die alles willen doen, om hun geestelijk en tijdelijk wel zijn te verzekeren. Heil, Christus, heil Uw liefdezonne lacht Uw komst was voor ons, weezen Het einde van den nacht. Zoo luidde een der strophen der jubelcantate en de zingende weezen begrepen deze woorden geheel en waardeerden er innig de heilzame werking van, nu zij daar stonden voor den kring van hun christelijke leiders en vrienden, die op Christus' voorbeeld de armste veriatenen niet als weezen willen achterlaten. Dat de oud-weezen zich ook niet onbetuigd hebben willen laten, blijkt wel allerduidelijkst uit de aanbieding van een geschenk in den vorm van 'n nieuwen vloer in de gang van 't Weeshuis en zelfs zooveel hebben ze gezamenlijk bijeenge gaard, dat er bovendien nog geld overbleef voor 't aanschaffen van eenige sieraden voor de kapel. Een drietal weezen, die binnenkort hun tehuis verlaten, begiftigden 't gesticht met een mooien barometer, terwijl de oud-wees G. Mulder zich nog bijzonder verdienstelijk maakte door 't schilderen van verschillende schilden, welke vandaag op vele plaatsen in 't gebouw ter ver siering werden aangebracht. Van de giften welke in en buiten de stad onder de katholieken werden verzameld zijn, gelijk men weet, verschillenden oodzakelijke reparaties in 't gesticht aangebracht, o.m. in de keuken, op de slaapzalen enz. Om 1 uur recipieerden de raad van Regenten in de feestelijk gesmukte recreatie-zaal. 't Groote moment van deze plechtigheid na derde, toen na 't zingen van de jubelcantate, de burgemeester binnentrad en den president der regenten, den heer J. A. J. Nolct mededeelde, dat 't H.M. de Koningin had behaagd, hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau, en spr. bracht hierbij tevens den dank van 't gemeentebestuur over, voor alles, wat de pre sident en 't geheele bestuur tot heil der weezen hadden verricht. Een hartelijk applaus en een Wilhelmus bewezen dat de aanwezigen van gan- scher harte over deze hooge onderscheiding vol daan waren. De geridderde zelf dankte bewogen voor deze onverwachte hulde, die men in zijn persoon de christelijke charitas had willen bewij zen en verzocht den burgemeester op de eerste plaats H.M. wel te willen bedanken voor Haar betoonde welwillendheid. 'Vervolgens trad de hoogeerw. deken naar voren met hartelijke gelukwenschen namens geheel Katholiek Schiedam, roemde den arbeid dei- tegenwoordige regenten, van wie de heer Nolet reeds bijna 30 jaar dat sehoone werk verricht, en van al de vroegere besturen, wier zorgzaam beleid zoo nauwkeurig wordt vermeld in 't gedenkboekje en spelde tenslotte den heer Nolet de voorname panselijke onderscheiding van Rid der in de Orde van Gregorius den Groote op de borst. Weer ging een luid applaus op en nog dieper ontroerd drukte de president den deken hartelijk de hand, geen woorden kunnende vinden voor zooveel eerbetoon. Verder verschenen ter receptie de eerw. gees telijkheid der stad, tal van besturen van instel lingen en vereenigingen Kerkbesturen, St. Vincentius-vereeniging, R.K. Vrouwenbond, wel ke een cadeau onder couvert aanbood, 't Zang koor der Havenkerk, H. Willibrordusstichting, Mariavereeniging, en 'n lange toet particulieren, o.w. de hoogbejaarde oud-sLaclgenoot, de heer Gerard Beukers. Pastoor Ligthart sprak nog een bijzonder woord van waardeering namens de geestelijk heid, aan wier zorgen de geestelijke belangen der weezen zijn toevertrouwd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2