DAGBLAD VOO#? SCHIEDAM EN FE UÏÜL ETO K Het familie-geheim. alleen in pakjes 47ste Jaargang. Zaterdag 10 Mei 1924. No. 13943 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus 39. s&gjir Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buiienlandseh Nieuws, HET HERSTELVRAAGSTUK. Naar Ilavas verneemt, heeft de Engelsche ambassadeur te Parijs, Poincaré namens Mac Donald uitgenoodigd voor een bespreking op de The Chequers op 20 Mei a.s. Het onderhoud zal een officieus en particulier karakter dragen. Waarschijnlijk zal geen enkel medewerker van de beide premiers bij de besprekingen tegenwoor dig zijn. Nader wordt gemeld, dat in gemeenschap pelijk overleg besloten is, dat het onderhoud tusschen Poincaré en MacDonald op 20 dezer op The Chequers zal plaats vinden, daar de parlementaire werkzaamheden MacDonald ver hinderen Londen te verlaten. Volgens de Fransche bladen zal na de bespre kingen die de Belgische ministers Theunis en Ilymans te Milaan met Mussolini zullen hebben opnieuw een Fransch-Belgische conferentie te Parijs plaats vinden. Een algemeene conferentie van geallieerde ministers zal hierna mogelijk zijn. Men voorziet, dat deze conferentie in de eerste helft van Juni te Parijs of Londen zal worden gehouden. Naar de sociaal-democratische parlements- dienst vei'neemt, heeft het partijbestuur van de vereenigde Sociaal-democratische Partij in zijn gister te Berlijn gehouden vergadering be sloten een referendum voor te stellen over de kwestie van al- of niet-aanvaarding van het deskundigen-rapport. Daar de uitslag van de algemeene verkiezingen, waaraan, zooals men weet, 23 partijen deelnemen,geen oplossing heeft gebracht, meent de V.S.P.D., dat het stand de aangewezen weg is om het volk in zijn geheel te laten beslissen. DUITSCHLAND. De nieuwe rijksdag zal 27 Mei voor de eerste maal bijeenkomen en wel ter verkiezing van een president. De Duitsch-nationalen zullen aanspraak ma ken op den presidentszetel maar men ver wacht, dat van andere zijde een verrassing zal komen in den vorm van het optreden van cen trum, Duitsche volkspartij en democraten als één fractie onder den naam van Block der Mitte, waartoe misschien ook nog de Beiersche boerenbond en de Hannoverancn zullen toe treden. Dit middenblok zal dan met 153 stem men de sterkste fractie zijn en als zoodanig het voorzitterschap voor zich kunnen opeischen, waaraan .de sociaal-democraten dan zouden meedoen. De moeilijkheid is alleen, wie dan eigenlijk voorzitter zou moeten worden want tegenover dezen rijksdag met zijn sterke communistische en Völkische fracties heeft men daarvoor een ijzervreter noodig. In ieder geval zal deze op lossing het mogelijk maken het overwicht der Duitsch-nationalen te breken. IN HET ROERGEBIED. In den strijd in het Rijnsch-Westfaalsche in dustriegebied hebben zich gister geen nieuwe momenten voorgedaan. Beide partijen blijven op haar stuk staan. De bemiddelingsactie van den Rijksminister van Arbeid wordt voort gezet, maar de eigenlijke onderhandelingen zul len eerst de volgende week kunnen beginnen. De minister, die voornemens was naar de jaarbeurs te Keulen te gaan, heeft van dat 108 I.ieve schat, u moet ik het 't eerst ver tellen. Ik heb mij zoo juist met mijnheer vbn Wildcnfels verloofd. Gij hebt mij zoo vol liefde en begrijpen in mijn leed getroost, ik zal u dan alles vertellen wat mij drukte. Maar nu niet want ik heb geen tijd. Ik ga met mijn verloofde mijn trouwe, oude Grill afhalen. Och ja, dat is waar ook ge weet niet, wie Grill is. Dat vertel ik u later. Och, Maria ik ben zoo gelukkig na al dat leed. Ge zijt toch niet boos op me, dat ik een oogenblik het uwe daardoor vergeten ben. Ik moest u zeggen, hoe gelukkig ik ben. Maar -nu doe ik werkelijk mevrouw Bronkmann concurrentie aan met mijn woordenvloed. Maria kustte haar glimlachend op haar roodc mondje. Laat ik u van harte gelukwenschen, lieve Johny. Ik gun het u van harte, al ben ik ook zeer bedroefd, dat gij nu weer van ons weggaat. Voorloopig blijf ik nog hier, Maria. Wij zullen dan nóg meer van elkaar hooren. Maar ge moet mee naar beneden komen, ik wil u aan mijn verloofde voorstellen. plan afgezien en blijft te Berlijn om elk oogen blik te kunnen ingrijpen. De Duitsche draadlooze dienst meldt nog, dat op driehonderd massavergaderingen m het Roergebied het communistische stakings parool van de hand werd gewezen. De vier oude mijnwerkersvonden hebben een verkla ring gepubliceerd, waarin wordt ontkend, dat. het huidige conflict zijn oorsprong vindt politieke motieven. m SAKSEN. Bij het conflict in de mijnindustrie in Saksen bestaat kans op een vergelijk. De Saksische mi nister van Arbeid heeft gister een aanbod tot be middeling gedaan. Beide partijen van het con flict schijnen wel geneigd daarop in te gaan. Waarschijnlijk zullen heden te Zwickau de on derhandelingen beginnen. DE ECONOMISCHE BLOKKADE VAN DUITSCHLAND. Volgens het „Journal" heeft de volkenbonds raad officieus laten weten dat een taak als bedoeld door den Britschen premier, n.l. de controle over een eventueele economische blok kade van Duitschland, niet tot zijn .competentie behoort. DE KABINETSCRISIS IN ZUID-SLA VIE. In politieke kringen te Belgrado gelooft men. dat de ministerieele crisis door het aanblijven van het kabinet-Pasjitsj beëindigd is. BLOEDIGE BOTSING. Het Engelsche departement van Koloniën heeft uit Bagdad berichten ontvangen omtrent ernstige ongeregeldheden te Kirkoek, die daar op 4 Mei hebben plaats gevonden. De ongeregeld heden ontstonden naar aanleiding van een twist tusschen eenige plaatselijke winkeliers en een afdeeling militairen, die ten slotte zoo hoog liep dat de soldaten van hun wapenen gebruik maak ten. Zes militairen en ongeveer 100 burgers werden gedood. DE IMMIGRATIE-WET IN AMERIKA. De Amerikaansche Senaat besprak het immi- gratieontwerp en beide zijden vielen heftig uit het conferentie-rapport, aan waarbij de Japan- sche uitsluiting werd uitgesteld. De senatoren Robinson, Borah, Johnson, Lodge, Resd en anderen, hielden vol, dat immigratie een zuiver binnenlandsche aangelegenheid was, welke niet tot onderwerp van verdragsonderhandelingen mocht worden gemaakt. De Californische Sena tor Shortridge deelde mede van plan te zijn een motie in te dienen, waarin gezegd wordt, dat de conferentie door het uitstellen van den datuin der toepassing van de wet aan te bevelen en het opheffen der belemmering van de Aziatische immigratie, haar bevoegdheid te buiten ging. AMERIKA EN DE WERELDVREDE. Omtrent de resolutie van senator Lodge, in zake een wereldgerechtshof wordt gemeld, dat dit voorstel de instemming van president Coo- lidge heeft. Het zal bij de aanstaande presidents verkiezing deel uitmaken van het republikein- sche programma. Volgens de „Philadelphia Legger" is pre sident Coolidge voornemens dit jaar in Augustus of September een nieuwe internationale confe rentie te beleggen voor de beperking van de •bewapening te land, ter zee en in de lucht. Hoewel thans voor de eerste maal een defi nitieve datum voor deze conferentie wordt ge noemd, wordt het echter nog geenszins ze ker geacht, of de conferentie dit jaar al moge lijk zal blijken. VERKIEZINGEN IN JAPAN. Heden worden in Japan de algemeen verkie zingen gehouden. De uitstag zal een of twee dagen later bekend zijn. De opwinding onder de bevolking is groot en de verkiezingsstrijd is zeer verbitterd. ALLERLEI. v Uit Helsingfors. De sedert lang broeiende onte vredenheid in het Finsche leger is eindelijk tot uiLbarsting gekomen. Onlangs is de minister van Oorlóg afgetreden in verband met het uitge brachte rapport van de commissie, welke een onderzoek heeft ingesteld naar het wanbeheer bij de administratie van het wapen der artillerie. Thans zijn de officieren in staking gegaan. Ne gentig procent van hen heeft hun ontslag ge nomen. In Zwitserland dreigt een uitsluiting in de metaalindustrie. De industrieelen zijn voor nemens, de uitsluiting te proclameeren. indien de arbeiders zich blijven verzetten tegen het invoeren van den 52-urigen week. .Uit Londen. Door de Universiteit te Glas gow is de Britsche premier Mac.Donald tot doc tor in de rechten (honoris causa) benoemd. Uit Beuthen. De toestand in het Opper- Silezische kolengebied schijnt iets verbeterd te zijn. Formeel is Cr nog niets veranderd. De werk gevers weigeren te onderhandelen en de bedrijfs- raden handhaven hun standpunt. De algemeen zeer slechte toestand van de arbeiders heeft echter ten gevolge gehad, een meer uitgebreide hervatting van den arbeid. Overhet algemeen bedraagt het aantal werk willigen dertig procent, hier en daar zelfs tot tachtig procent. Slechts in een drietal bedrij ven is de staking nog algemeen. Naar uit Kopenhagen wordt gemeld, werd op verzoek van den Deenschen koning het' trak tement van den kroonprins Olaf met het oog op den ongunstigen financieelen toestand van de begrooting geschrapt. Uit München. Het blijkt, dat van de zijde der Beiersche regeering ook den heer Von Kahr wel is waar niet schriftelijk maar mondeling in zeer duidelijke termen is medegedeeld, dat men het op prijs zou stellen als hij zoo spoedig mogelijk van het tooneel verdwëen. Het schijnt dat Vou Kahr nog niet de consequenties van deze mededeeling heeft aanvaard. Naar verluidt is generaal Von Lossow in Turkije. Uit, Amite City (Louisiana) Er zijn gister zes Italianen door ophanging ter dood gebracht wegens moord op een restaurateur, in het jaar 1921 gepleegd, ofschoon bij het gerechtelijk onderzoek was vastgesteld, dat slechts één van hen het doodclijk schot heeft afgevuurd. Dit ge val heeft groote internationale belangstelling gewekt, welke culmineerde in een beroep van den Italiaanschen premier Mussolini op president Coolidge. Binnenland. De Kath. arbeiders in Twente. Het einde van het conflict in Twente geeft een jammerlijken strijd te zien tusschen de arbeiders onderling. De „Gelderlander" schrijft naar aanleiding daarvan „Wij vragen waardeering voor de kloeke houding onzer geloofsgenooten, die,toen zij de voorstellen van den bemiddelaar aannemelijk en billijk oordeelden, niet hebben geaarzeld het einde van den strijd aan te kondigen. Het be sluit daartoe is genomen met groote meerder heid, nadat ieder in volle vrijheid zijn meening had mogen uiten en zijn stem uitbrengen. In- plaats van deze beslissing der katholieke en christelijke arbeiders tè eerbiedigen, schelden de socialisten erop Zij willen het onderste uit de kan hebben. En nu zien wij van hier uit, wat er gebeuren gaat. Er wordt een hetze gekweekt tegen de ge- loovige arbeiders, die het zoogenaamde „ver raad" hebben gepleegd. Een „hetze" in het openbare leven en op de fabriek. Katholieke arbeiders, die straks te mid den van roode vakgenooten moeten werken, hebben geen leven meer. Maar toen zij hun stem uitbrachten vóór het beëindigen der staking, hebben zij deze zwarte toekomst wel voorzien. Wel geweten, wat hun straks wachten zou in de openbare meening der opgehitste socialisten en wat hen treiteren ging in de fabriek. Toch hebben zij gestemd naar eer en ge weten. En dan zegt men wel eens, dat het weinig verschil uitmaakt, of de arbeiders in katho lieke of socialistische vakvereenigingen zijn georganiseerd. Zoo spreken soms menschen, voor wie de katholieke vakorganisatie niet altijd met de pet in de hand staat. Maar dat riskeeren onze roomsche arbei ders in de roomsche vakvereenigingen, vooral in streken, waar hun principieele tegenstan ders sterker zijn dan zij dat zij in hun dagelijk- schen werkkring om hun lidmaatschap der kon- fessioneele organisatie worden gehoond en niet zelden vervolgd. Het is niet prettig te worden gescholden, onder het gehoor der mede-arbeiders, voor verrader van het arbeidersbelang, ook al is men overtuigd, dat het arbeidersbelang beter gediend is door toegeven dan stijfkoppen. Het kan een marteling worden, dat dage- iijksch gehoon en gesar en getreiter, als men met weinigen staat tegenover velen, en toch houden onze mannen onverzettelijk vast aan hun roomsche organisatie, ter wille van hun roomsche Geloof. Dat verdient waardeering." Socialistisch echec. De „Rotterdammer", van de Duitsche verkiezingen feppend., zegt „Sterk trekt de enorme achteruitgang der sociaal-democraten, die van 171 op 99 terug gingen, de aandacht. Dat hun verlies bij de stijging der communis ten voor de ontwikkeling der Europeesche ver houdingen als een vooruitgang mag worden ge- Intusschen waren ook de andere pension dames „geheel toevallig" naar beneden in den tuin gekomen Johny moest ze allen voor stellen en Lothar blikte glimlachend op deze bloeiende meisjesschaar. Trudi en Helma be dankte hij er nog eens bijzonder voor, dat zij hem in het huis gebracht hadden. En met Maria, die hem zeer goed beviel, had hij een onderhoud, totdat Johny, gereed was om uit te gaan. Terwijl Lothar met Johny naar het hotel ging, om Grill af te halen, stond in het Pension Bronkman alles op zijn kop. Het wipneusje was in een roes van verrukking. Een graaf, een echte graaf had haar de hand gekust, had met haar gesproken en zijn verloofde zou nu nog langen tijd met hen samen zijn. Aan tafel werd van opwinding bijna niets gegeten en mevrouw Bronkmann maakte in gedachte uit de overvloedige resten weer een volkomen rnenue op voor den volgenden dag. De mondjes stonden niet stil en mevrouw Bronkmann kon slechts met moeite aan het woord komen, om haar relaas te vertellen. Het vooruitzicht, een hoog adellijke oude kamenier als huisgenoote te krijgen, leek allen zeer romantisch toe, en de litteraire Helma verklaarde, dat zij zich direct geïnspireerd voelde, een roman over bet nieuwe bruidspaar te schrijven. Toen werden er bloemen geplukt, om er Johny's kamer mee te versieren en men debat teerde er opgewonden over, of graaf Wildenfcls wel aan het souper zou deelnemen. Deze door Trudi opgeworpen vraag bracht eindelijk eenige rust in de opgewonden schare. De jonge dames ijlden allen naar boven, naar hun kamers, om hun beste kleeren voor deze gelegenheid voor den dag te halen. Slechts Maria Hagen zat stil ter zijde op een hank in den tuin en keek met groote, nadenkende oogen voor zich uit. Zoo lang Johny nog hier blijft, wil ik ook hier blijven. Maar wanneer zij weggaat, dan meld ik mij bij- de diaconesseninrichting ik wil mij niet langer zoo egoistisch met mijn smart opsluiten. Ook voor mij zal er wel een taak in het leven te vervullen zijn, dacht zij met nieuw ontwaakten levensmoed. HOOFDSTUK XXXIV. Lothar en Johny hadden elkaar, op weg naar het hotel, nog veel te zeggen. Johny was na de eerste geluksroes, nu toch weer een beetje angstig geworden. Nog altijd stond als een dreigende wolk gravin Susanne aan den hemel van haar geluk. Lothar las de onrust van haar trekken, maar stelde haar gerust. Ik breng alles in orde, mijn lief klein meisje denk er nu niet aan denk er alleen maar aan, dat wij elkaar eindelijk hebben gevonden en dat nu alles licht en klaar tusschen ons is. Als ge toch eens wist hoe ik naar u verlangd heb Hij drukte haar arm vast tegen zich aan en zij keek met een blik vol geluk naar hem op. 'O, Lothar, het is mij alles als een droom. Is' het een mooie droom plaagde hij. Zij knikte. Ik wou dat ik er nooit uit ontwaakte. Zij keek hem aan met zulk een blik vol liefde en overgave, dat hij er door getroffen werd. Kijk mij zoo niet aan, Johny, anders zoen ik u zoolang ten aanzien van dien eerzamen politieagent, ginds op den hoek van de markt te Jena, tot hij ons beiden naar de wacht brengt.^ Zij lachte gelukkig. Zegjena is een mooie oude stad. Heerlijk, mij bevalt ze bijzonder en als ge eenmaal mijn vrouw zijt, gaan wij hier elk jaar eenige dagen heen en vieren zoo onzen verlovings dag. En els het zoover is, kom ik hier zoo dikwijls els het mij maar mogelijk is, om te zien of ge mij nog liefhebt en niet tot andere gedachten zijt gekomen. Grill was juist in het hotel aangekomen. Zij schreide van vreugde, toen zij Johny naast Lothar zag en deze haar vertelde, dat hij met baar verloofd was. Word/ vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i RQSSEI's „STER-KOfFIE" 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1