De Handelskamer. De vereeniging De Middenstandsunie te Utrecht heeft zich tot de Tweede Kamer gericht met een adres, waarin zij zegt, met groote ver wondering kennis genomen te hebben van het voornemen der regeering tot het verstrekken van een renteloos voorschot van 627.500 aan de Handelskamer. Naar haar oordeel bestaat voor dien regeeringssteun thans niet de minste aanleiding meer. De salarisverlaging van het rijkspersoneel. Het Comité tot behartiging van de algemeene belangen van het marinepersoneel beneden den rang van officier (G.A.M.B.O.) deelt mede, dat bij de eerste uitbetaling van het verlaagde salaris op 9 Mei j.l. aan boord der oorlogsschepen en bij de inrichtingen der zeemacht in de verschil lend" marinestations in Nederland, het over- groote deel van het marinepersoneel de ver minderde bezoldiging in ontvangst heeft ge nomen onder voorbehoud van alle rechten. De postcheque- en girodienst. De eommissie-König, die tot taak had een onderzoek in te stellen en de regeering van advies te diénen omtrent het meest gewensch- te stelsel, dat bij de heropening van den Post- chéque- en Girodienst zou moeten worden ge volgd, is met haar rapport gereed Dit rapport is thans ter drukkerij en zal binnenkort ver schijnen. Naar de „Msb." verneemt verklaart de com missie zich in haar rapport op verschillende pun ten niet bevoegd om een beslissing te nemen en definitieve voorstellen aan de regeering te doen. De olieboring te Corle. We lezen in de „Tel." Den laatsten tijd bereikten ons wederom be richten omtrent de petroleumwinning te Corle en die luidden minder opwekkend. Er zou nt. op 70 M. diepte in het boorgat een instorting hebben plaats gehad. Het gevolg hiervan was, dat er geen olie meer kon worden bovengebracht en de werkzaamheden moesten worden stopgezet. Bij een onderzoek, dat we ter zake te Win terswijk instelden, bleek ons, dat inderdaad de olieboring te Corle stopgezet en het boorgat dichtgemaakt was geworden, tengevolge van het bovenvermelde ongeval, dat op 13 Zaart, dus nog geen 3 weken na het winnen der eerste olie, plaats vond. We hebben naar aanleiding van onze bevin dingen te Winterswijk dr. Tesch enkele nadere bijzonderheden omtrent het gebeurde en de beteekenis daarvan gevraagd en het volgende van hem vernomen. Toen eind Februari de eerste olie uit net boorgat te Corle verkregen was, vatte dr. Tesch oogenblikkelijk het plan op te trachten het boorgat tot een olieproduceerenden put te ma ken indien dat zonder belangrijke verdere kosten mogelijk zou blijken. Om dat doel te bereiken was 't, naast verschillende andere werkzaam heden, in de eerste plaats noodig de waterkolom, welke in het boorgat stond, uit te scheppen. Toen men daarmede bezig en de kolom reeds voor een flink deel uitgeschept was (er waren reeds 40 atmosfeeren druk „uitgenomen"), zijn de buizen ten gevolge van den gasdruk van de olie platgeslagen. Daar er toen geen buisgat meer was, kon vanzelf geen water meer uitge schept, geen olie opgehaald worden. En 'tzou alleen met veel verdere onkosten en met groot tijdverlies mogelijk zijn geweest het gebeurde weer te verhelpen. Daar er evenwel geen geld beschikbaar was en de rijksopsporingsdienst feitelijk reeds niet meer bestond, besloot de minister conform het advies van dr. Tesch zich tevreden te stellen met de olievondst op zichzelve en de zaak hier mede als afgedaan te beschouwen, verdere op sporingen en eventueele exploitatie nu aan het particulier initiatief overlatende. Ht boorgat is nu dichtgemaakt, hetgeen ook geschied zou zijn indien er niet de meevaller van den oliewinning te boeken ware geweest Op een ander punt in de naaste omgeving kan thans het particulier initiatief nieuwe boringen aanvangen. Tot zoover dr. Tesch. In verband met zijn laatste uitlating vernemen we, dat er inderdaad van particuliere zijde dergelijke plannen be staan. 't Is de Ned. Maatij, tot het verrichten van mijnbouwkundige werkzaamheden, welke op het oogenblik bij Groenlo boringen .verricht en voornemens is ook te Corle tot nieuwe boringen over te gaan, voorgelicht als ze thans is door de bevindingen van den Rijksopsporingsdienst van delfstoffen. Assistenten. De „Tijd" kan niet mededoen in het koor dergenen, die dit instituut voor de school trach ten bespottelijk te maken. Het blad begrijpt waarlijk niet, waarom men dankbaar de hulp van een „kweekeling" zou blijven gebruiken en die van een „assistent" zou afwijzen. Jaren lang heeft men het toch gedaan met art. 8 van de wet van 1878, dat jongelieden van 14 jaar als kweekeling toelaat. En zijn die „kweekelingen" of „assistenten" van veertien tot negentien jaar nu afgeschaft Wel neen Want art. 191 der L.O.-wet 1920 bepaalt onder meer „1. Tot en met 31 December 1931 kunnen kweekelingen op den voet van de artikelen 8 en 9 der wet van 1878 in de school worden toegelaten." En hoe is de toestand nu Nog altijd zijn dergelijke jongelui, zelfs aan de model-ingerichte openbare scholen der groote steden, werkzaaim Nog altijd worden jaarlijks op de stedelijke begrootingen bedragen uit getrokken voor honoraria aan kweekelingen van openbare en bijzondere scholen. En het voorstel der Regeering behelst nu eigenlijk niets nieuws. De „Tijd" schrijft dan ook terecht „De opgeblazen „quaestie" staat dus nuchter beschouwd als volgttot het einde van 1931 mogen volgens de bestaande wet de klee- kelingen blijven. Volgens het nieuwe voorstel mogen er nu bovendien tot het einde van 1929 zoogenaamde „assistenten" bijkomen. Tusschen beiden is er toch eenig verschil. De „kweekelingen" hebben toegang tot de school, zoo haast zij den leeftijd van veertien jaren hebben bereikt de „assistenten" moeten tot hun zestiende jaar wachten. En aan de be voegdheid van de laatsten worden heel wat hooger eischen gesteld, dan aan die der kweeke lingen. En wat ziet men nu Tegen de kweekelingen, die lager onderwijs of maar weinig meer genoten hebben, is nooit protest aangeteekend. De „assistenten" echter, die een 3-jarige H.B.S. doorloopen hebben of daarmede overeenkomende ontwikkeling hebben bereikt, worden met een hagelbui van liefelijke benamingen als „sprotje", „hittepetit", „bak- vischje", „schoolhitje", enz. begroet. Wanneer de politiek er zich mede bemoeit lijkt in Nederland alles, ook het onzinnigste, mogelijk. Maar aan degenen, die het met ons volksonderwijs ernstig meenen, mag men toch vragen is dat eigenlijk geen minderwaardige critiek En zouden sommigen, ook in onzen kring, die als onderwijsspecialiteiten in „Katholieke" schoolbladen nog wel zich aandienen, dit soort critiek niet liever aan „Het Volk" en „De Notenkraker" overlaten Een merkwaardig oordeel. In de „Telegraaf" van Zondag 4 Mei lazen wij onder de rubriek „Kunst en Letteren" een beschouwing van den Leidschen hoogleeraar prof. dr. W. Storm v. Leeuwen over „Arthur Schnitzler als historieschrijver van het genees kundig milieu." Van belang is, hetgeen de Nederlandsche medische hoogleeraar schrijft over „Professor Bernhardi", een der tendenzstukken van den Weenschen Heyermans. In dit boek teekent Schnitzler een zwaarzieke patiente in een toe stand van cuphorie de zieke voelt zich gelukkig en denkt aan geen sterven. Een liefdezuster roept evenwel een priester. Deze komt, maar wordt tegengehouden door de medici. De zuster- verpleegster waarschuwt nu het meisje, dat de priester er is. Maar deze schrikt hevig en sterft daardoor. Men voelt de tendenz de arts, die den priester tegen hield om het leven van zijn patiente (die immers niet schrikken mocht) maar te sparen, had gelijk. En de hetze tegen hem op touw gezet was klerikaal fanatisme. Daartegenover schrijft prof. Storm v. Leeuwen „En daar is het nu, dat Schnitzler volgens mij en volgens vele andere artsen een fout begaan heeft. Met de vraag of een patiënt op een bepaald oogenblik „bediend" zal worden, komt elk arts herhaaldelijk in aanraking. Ik wil elke discussie omtrent de religieuse beteeke nis van het toedienen der sacramenten hief natuurlijk vermijden, maar alleen constateeren, dat het niet waar is (zooals een leek op medisch gebied en die zelf niet katholiek is, allicht meenen mocht), dat in het algemeen, de mededeeling dat de priester komen zal, de patiënten zeer verschrikt of voor hen een bewijs is, dat zij nu zeker sterven moeten. Herhaaldelijk zien wij juist, dat zulks hun rust geeft. Wanneer men in een bepaald geval die mededeeling ontactvol doet, of de priester zelf ontactvol optreedt, dan zou het leven van den patiënt daardoor wel kunnen worden verkort, maar dat is een uitzon deringsgeval." Had Schnitzler van een dergelijk uitzonderings geval willen gebruik maken, dan had hij b.v. moeten doen uitkomen, dat deze priester bijzon der ongeschikt was om op dat moment bij de patiënte binnen te treden, maar dat doet hij niet. Afgescheiden daarvan meen ik, dat juist een niet-katholiek arts zich moet onthouden van de beoordeeling wat op een bepaald oogen blik de geestelijke behoeften van een katholiek patiënt zijn, dat kan in het algemeen ge sproken de priester (de arts der ziel) beter beoordeelen dan wij. Wij kunnen slechts ons oordeel geven of onmiddellijk levensgevaar aanwezig is of niet. Wanneer nu Schnitzler een bepaalde opvatting heeft over een medische kwestie, die hij in zijn comedie invoert, en ik een andere, zou dat voor mij geen reden zijn om te zeggen, dat er een principieele fout in het stuk zit. Maar hier is het wat anders. Schnitzler doet het voorkomen, alsof volgens de algemeene medische ethiek Bernhardi onbetwistbaar gelijk heeft, zoodat indien een collega hem zegt, dat hij zijn handeling afkeurt, deze collega van oneervolle bijgedach ten, politieke intrigue enz. mag worden beticht. En zoo is het niet. Bernhardi's opvatting is ook voor iemand, die geheel buiten de kwestie Elisabethinum, joodsche artsen en katholicisme staat aanvechtbaar en daarom zit er in 't eenige stuk van Schnitzlerm, waar de basis gevormd wordt door een medische kwestie, een fout." Het is goed, dat dit eens van zoo'n hoog geachte en onverdachte zijde wordt gezegd Stads- en Gewestelijk Nieuws. Maggi-produeten. In een pittige voordracht, tactisch afgewisseld door fraaie filmbeelden en practisch onder broken voor het ronddienen van een smakelijk Maggi-product, heeft de vertegenwoordiger van de firma Paul Horn, niet alleen de zintuigen gestreeld maar ook de aandacht gehad van het vrij talrijke gehoor dat zich in Musis" gister avond verzameld had. Spr. vertelde in zijn voorwoord, hoe voor 50 jaar, in een periode van voedselschaarschte, Julius Maggi, heel in 't klein, in Zwitserland begonnen was met de productie van soep- en bouillonblokjes, waar alleen nuttige bestand- deelèn in waren samengeperst. Het voornaamste doel waarom men nu de soeptabletten in den handel brengt is het ver gemakkelijken der bereiding van een bord soep, dat als een inleiding tot den hoofdmaaltijd, de eetlust opwekt en de spijsvertering bevordert. In ons land beschouwt men het gebruik van soep als voorgerecht te veel als luxe, en het dagelijks van den grond af aan gereedmaken, vindt men te tijdroovend. Beide bezwaren worden echter volkomen door „Maggi" onder vangen, omdat de prijs heel laag is en de be reiding zooals gezegd, zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt is, waardoor men in een minimum van tijd een heerlijk bord soep tot zijn beschikking heeft voor variatie is voldoende gezorgd, want niet minder dan 21 soorfen zijn voorhanden. De fabricatie van de Maggi-producten is zoo solide en de grondstoffen van zulke hoedanig heid dat al de Maggi-artikelen aan de strenge eischen van de Warenwet meer dan voldoen. A)s beste bewijs hoe hoog de fabrikant zijn taak opvat deelde spr. mede dat gedurende den oorlog de fabrieken zijn stopgezet, omdat de firma niet wilde dat de kwaliteit van haar product onder de ongunstige omstandigheden zou lijden. Behalve soepen in vasten vorm maakt men ze ook in vloeibaren toestand, terwijl den laat sten tijd ook de broze riz-julienne in den handel gebracht is. Na deze uiteenzetting en een kleine demon stratie van de kook-leerares, volgde de mooie film die een volledig overzicht gaf van het land-, akker- en tuinbouwbedrijf der Maggi-firma, dat over een oppervlakte van 800 H.A. gedreven wordt in het heerlijke Zwitsersche landschap ook de prachtige veestapel was niet vergeten- Toen alle aanwezigen op een kopje voortref felijke Maggi-soep waren onthaald, gaf de ver tegenwoordiger een beknopte en duidelijke uit eenzetting over de kwaliteiten en voordeelen van de maggi-bouillonblokjes en het spijzen- en soepen-aroma. Het 2e gedeelte van de film voerde ons in de Maggi-fabrieken en liet zien hoe hygiënisch bewerking en verpakking van de verschillende grondstoffen en artikelen geschiedt. Wederom volgde een tractatie nu van een smakelijken kop bouillon, en als een amusant slot, werd op het witte doek, de schoonheid van Davos'winterlandschap vertoond en de verschil lende takken van sport, die in dat heerlijke oord zoo sierlijk beoefend worden. We moeten erkennen, dat de firma Paul Horn er slag van heeft, om de reclame voor de artikelen, waarvan zij de hoofdvertegenwoordi ging in Nederland heeft, op een aangename en toch doeltreffende wijze te voeren. Hedenavond wordt er in „Musis" weer een zelfde demonstratie gegeven en ieder die tot nu toe dat verzuimd heeft, kunnen wij aanraden de gelegenheid te benutten, om iets meer van de „Maggi" aan de weet te komen. Volksbadhuis. In de week van 410 Mei werden genomen 486 baden. lste klasse kuipbaden 40, regenbaden 59. 2de klasse kuipbaden 42, regenbaden 327. Kinderbaden 18. Hedenmorgen half zes is in de Wilhelminahaven, ter hoogte van het Furness- dok 2, drijvende gevonden het lijk van een man, vermoedelijk dat van den sinds 16 Januari vermisten J. Booi, schipper van het toen ge zonken scheepj'e „Wilhelmina." Door de politie is het lijk overgebracht naar de drenkelingen-barak op de algemeene begraaf plaats. Vannacht is ingebroken in het tuinhuisje van V. in het Sterrebosch. Vermist worden een koperen schemerlamp en andere huishoudelijke voorwerpen. In het clubhuis van de voetbal club „Achilles", achter de wasscherij van Bijl, is eveneens ingebroken. De deur was vernield en verscheidene voetbal-artikelen verdwenen doozen met chocolade en rumboonen waren door elkaar gegooid. Naar aanleiding van dezen inbraak zijn gearresteerd de jongens B. G. en J. v.T,, die na een streng verhoor bekend hebben. Hedenmorgen is op last van den commissaris van politie, de Duitscher E. A. P.,die niet in 't bezit was van de noodige papie ren, over de grens geleid. Gedurende den avonddienst in de Geref. kerk aan den Rotterdamschendijk Zondag j.l., ia in het portaal van die kerk de weezenbus opengebroken en de inhoudontvreemd De vorige week werd door i e- mand bij de politie aangifte gedaan, dat zijn rijwiel, wat hij neergezet had voor het café Roe- ling, m de Vlaardingerstraat, gestolen was. De politie deed vele moeiten om den dader te achter halen, maar heden bleek dat de fiets niet ge stolen, doch slechts geleend was door een goeden kennis van den eigenaar. Gistermiddag is in de chemi- sche fabriek op de Vondelingenplaat een doode- lijk ongeluk gebeurd. De 25-jarige werkman A. Peters, wonende Grofbaan alhier, die werkzaamheden in een ketel had te verrichten schijnt door gasdampen ge stikt te zijn. Hoewel het ongeluk spoedig bemerkt werd en P- onmiddellijk met het zuurstofapparaat behandeld werd, kon de inmiddels ontboden dokter, niets anders dan den dood constateeren P. was gehuwd en laat een vrouw en twee kinderen achter. UIT ROTTERDAM. Grenswijziging met Schiedam. De burgemeester heeft de commissie uit de ingezetenen voor de beoordeeling van 't wetsont werp tot wijziging van de grens tusschen de gemeenten Rotterdam en Schiedam bijeenge roepen tot een vergadering in het Stadhuis op Woensdag 21 dezer, des n.m. 2 uur. De burgemeester zal aan de commissie voor stellen, haar bijeenkomst openbaar te doen zijn. Autobus-ongeluk. In de Hillelaan alhier is Zaterdagavond om streeks halftwaalf een autobus, bij het over steken van de rails, door een motorwagen van de elecHische tram in de flank aangereden. Van de autobus werden het voorstuk en alle ruiten vernield. De chauffeur J. H. werd aan het hoofd gewond, en van de passagiers van de autobus werd de wed. A. aan het hoofd gewond, haar 13- jarige dochter gekneusd aan een schouder, de wed. 't H. aan het hoofd gewond, de heer H. S. uit Den Haag eveneens aan het hoofd gewond de heer S. brak bovendien het rechtersleutel- been. Allen zijn aan den post vanden geneeskundi gen dienst aan de Maashaven verbonden en hebben daarna hun weg vervolgd. Op een door hen gehuurd zolderkamertje in de Blokmakersstraat alhier, zijn de 58-jarige havenarbeider J. O. en zijn 62-jarige vrouw dood gas bedwelmd te bed liggende gevonden. Van een gascomfoor was de slang afgeschoten de kranen van het comfoor waren wel, doch de afsluitkraan op de buis aan den muur was niet afgesloten. Een ter hulp geroepen dokter kon slechts den dood van het echtpaar vaststel len. UIT VLAARDINGEN. B. en W. stellen den gemeenteraad voor een crediet te verleenen van ten hoogste 5300 voor het aanbrengen van electrisrim verlichting van den Schiedamschen dijk tusschen de halte Vlaar- dingen Oost en de Vijfsluizen. Zij achten zulks noodig door het steeds toenemend snelverkeer over den dijk, die slechts een geringe breedte heeft. UIT DELFT. Nieuwe woningen. De woningbouw-plannen van de directie der Nederl. Gist- en Spiritusfabriek zijn gereed binnenkort zal de aanbesteding van den bouw van de 100 woningen plaats hebben. De huur prijzen van de te bouwen woningen zullen vari- eeren van 208600 700 per jaar. INGEZONDEN. Schiedam Modelstad Geachte Redactie De middenstanders te Dordrecht hebben een groothandelaar geboycot, omdat deze recht streeks bij de Gemeente had ingeschreven. In Schiedam is zulks ook niet van smetten vrij, ja zelfs gaat het hier nog fraaier. Onlangs werd hier ter plaatse aan zekere school gebeld. Een van het daar aanwezige personeel doet open en zie een statig persoon in livrei staat voor Als 't u blieft van die en die uit Rotter dam. Een brief spelden Wilt u dit ontvangst bewijs maar teekenen Da da 1 in Schiedam zijn er wel firma's die kans zien om aan rijks- en andere instellingen aldus te leveren, maar aan de stad harer inwoning is tot dusver geen sprake ofschoon zij telken jare inschrijven en de toets der concurrentie met glans kunnen doorstaan. Dat is toch wat al te bar. Onder liberaal bestuur ging dat destijds geheel anders. De leveringen en insluitingen werden uitslui tend aan Schiedammers opgedragen en gegund en vele zaken (natuurlijk liberale) vonden daarbij een zeker bestaan. Sedert dat bestuur is omgegaan zijn ook langzamerhand die oude zaken verdwenen en is thans, nu het vet van de pot is voor niet liberale firma's het tijdperk gekomen daarvan te pro- fiteeren. Het tegenwoordige bestuur onzer gemeente houdt thans vrije inschrijvingen en nog wel over het geheele land. Hoe het daarmede gaat luister Van de laatst gehouden inschrijvingen zijn er firma's, wier artikelen absoluut door het personeel geweigerd zijn, een en ander volkomen in den geest met Goethes spreuk Hij, die zijn werk ernstig vervullen wil, moet aan zijn mate riaal de hoogste eischen stellen. Ziedaar het resultaat van de vrije mededinging uit den vreemde, wier waren per auto worden thuisgebracht. Waar blijft nu de winstmarge voor den eer lijken zakenman Doch ondanks alle groot doenerij moet er toch verdiend worden. Loont het bedrijf niet, betaalt de aandeelhouder het gelag. Alles ten koste van den eerlijken midden stander. Wat blijft er nu over van den steun van over heidswege aan den middenstand, die inplaats van op te bouwen hem afbreekt en slechts hem veroorlooft belasting te betalen voor de stroppen aldus begaan Waar blijft nu die steun, het devies Schiedam voor de Schiedammers, waarin de Gemeente dient voor te gaan op elk gebied Maar er is nog meer. Van de bovenste tot de onderste lagen in alle (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden z e niet geplaatst wordt de kopyniet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2