gelederen dezer gemeente zit het kwaad diep, om den middenstand te ondermijnen. Gemeente-ziekenhuis en Gem. Bibliotheek 'ijken geheel eigenmachtig in hun doen en laten, wat zij doen is troef. Inplaats van hunne be hoeften onder de inwoners te verdeden, hebben zij slechts voorkeur voor één. Gemeentewerken draagt orders op aan reizi gers en colporteurs van buiten deze stad. Inrichtingen met Gemeentelijke subsidie als vakscholen, cursussen enz. ontvangen hare voornaamste benoodigdheden uit den vreemde En zoo gaat men maar voort. Bestuurderen van middenstandsvereenigin- gen, voor U is nog veel te doen, laat hiertegen een krachtig protest hooren en zorg, dat het eerstens zaak is van de Propaganda-commissie op het Stadhuis bij zich zelf te beginnen. U, M. de R., mijn vriendelijken dank voor de plaatsing dezer regelen. Hoogachtend, X Gemengd Nieuws. De vergeten Baarnsche zwer ver. Naar het U.D. verneemt heeft de justitie termen gevonden om een gerechtelijke ver- volging in te stellen tegen een der politiebeamb ten te Baarn, aan wiens verzuim het te wijten is dat men in het politiebureau aldaar den opge sloten zwerver heeft vergeten. Deze politiebeambte zal te Utrecht terecht staan op 27 Mei a.s. des namiddags ten 2 uur. Hem is bij dagvaarding ten laste gelegd overtre ding van art. 308, subs 283 Wetb. van Straf recht, veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel en wederrechtelijke vrijheidsberooving. Branden. Gisternacht zijn te Hoogelaan 2 boerderijen afgebrand. De brand was ont staan in de schuur van C. J. ten Have. Vandaar sloegen de vlammen over op de boerderij van de Wed. Ch. Hendriks. Bij den landbouwer Ten Have werden 15 varkens een prooi der vlammen. Van den inboedel kon zoo goed als niets gered worden. Ook de paardenstal alsmede een groote loods gingen in de vlammen op. De oorzaak is onbekend. Te Luiksgestel is Zondagmiddag de boer derij van den landbouwer P. S. afgebrand. Van den inboedel kon niets gered werden. Ook kwam veel vee om. De oorzaak is onbekend. Wereldvlucht. De teruggevonden ma joor Martin, die oorspronkelijk het bevel, voerde over het Amerikaansche vliegeskader, dat een wereldreis tracht te volbrengen, bevindt zich, zooals gemeld, te Port Moller op Alaska. Van daar zal hij zich naar Washington begeven en weer zijn plaats in den militairen-vliegdienst innemen. De overige drie vliegtuigen hebben bevel ontvangen den reis voort te zetten onder lei ding van luitenent Smith Een nieuw record. De Duitscher Fer dinand Schulz bleef in Rositten (bij Konigs- berg) met een motorloos vliegtuig 8 uur en 42 minuten en 9 seconden in de lucht, hetgeen een nieuw wereldrecord is. Koningsschat gevonden. Een te legram meldt, dat na zes jaar zoeken, de begraven gouden plaat en de verdere schatten ter waarde van 1.800.000 pond, welke door den vroegeren koning Nicolaas van Montenegro waren ver borgen, bij den afbraak van een huis te Zagreb in Joegoslavië zijn terug gevonden. De plaat welke het monogram van den ko ning draagt, alsmede een verzameling gou den munten uit alle landen zullen waarschijn lijk worden verdeeld tusschen de Montenegrijn- sche koninklijke familie en de Joegoslavische regeering. O n g e l u k lt e n. Te St. Pieter bij Maastricht is gistermiddag de 50-jarige Kooien aldaar door een auto overreden en gedood. Te Wormerveer is het tweejarige zoontje van den heer Sman in een gracht achter dewoning verdronken. De heer J. G. S. uit Rotterdam bereed door onbekendheid met de verkeersregeling te Bloe- mendaal met zijn auto een weg in de verkeerde richting. Toen hij dit bemerkte, zwenkte hij een zijweg in en heeft toen twee Haarlemsche dames met kinderwagens omvergereden. De dames wer den gewond, de een aan het hoofd, de ander aan een arm. De kinderwagens werden geheel ver nield, maar de kinderen bleven ongedeerd. De gewonde dames zijn de echtgenooten van den directeur der Middelbare Technische Sdhool en van een leeraar der Ambachtsschool te Haarlem. De griezelige vondst .De mogelijk heid bestaat dat een nieuwe uitbreiding van de moordzaak te Eastbourne te verwachten is. De politie stelt op het oogenblik een uitgebreid onderzoek in naar de verblijfplaats van een 17- jarig dienstmeisje met den familienaam Waller. Zij woonde te Londen, maar wordt sedert 31 Maart vermist. Het blijkt, dat de naam Waller ook werd opgegeven, door den geheimzinnigen bewoner van het landhuisje te Eastbourne aan de leveranciers. De politie ziet verband tusschen deze twee feiten. Inmiddels heeft men het on derzoek in het huis zelf zoo nauwkeurig mogelijk voortgezet. Hotelbrand. Volgens bericht uit New York is in de benedenverdieping van het Wal- dorf-Astoria-hotel een brand uitgebroken, die zich tot de derde verdieping uitgebreid heeft. De hotelbewoners konden in haast in veiligheid komen. Er is belangrijke materieele schade aan gericht. In een ravijn gestort. Volgens een bericht uit Madrid is Zaterdag tusschen San Juan en Algerata een omnibus in een ravijn ge vallen, waarbij 4 personen gedood en 16 gewond werden van wie 5 ernstig. Moord. Gebleken is, dat de inlandsche sergeant, die gearresteerd werd in verband met den moord te Tjimahi, krankzinnig is. Het is een vroegere huisjongen en hij heeft thans volledig bekend. Laatste Berichten. Omgeslagen. Bij Enkhuizen is gister voormiddag de ijzeren tjalk „Twee Gebroeders", van Amsterdam, schipper L. van der Kolk, ge laden met turfstrooisel voor Enkhuizen, door een stormvlaag omgeslagen. Een laken werd als noodvlag geheschen. De opvarenden de schip per, zijn vrouw en drie kleine kinderen en zijn knecht, trachtten zich tenslotte bij de onstuimige zee in de roeiboot te redden. Enkhuizer visschers zijn uitgevaren, hebben hen opgepikt en behou den aan wal gebracht. Ongelukken. Op den straatweg tusschen Utrecht en De Bilt sprong gistermiddag een 16-jarige jongen op de tram naar Utrecht, echter aan den verkeerden kant van den weg, d.w.z. aan de binnenzijde, dus aan den kant waar zich het tramspoor voor de richting naar de Bilt bevindt. De jongen probeerde over het balcon- hekje te klimmen, maar op het oogenblik dat zijn beenen ver buiten den wagen uitstaken was er een tram genaderd die naar de Bilt ging en de jongen kreeg van dien wagen een klap tegen de beenen, met het gevolg dat hij met het hoofd door een ruit ging en een zeer ernstige wond aan het gezicht kreeg. De jongen is in bewusteloozen toestand bin nengedragen bij een der bewoners van den Bilt- schen weg en daarna naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Zijn toestand was vanochtend zeer bedenkelijk, meldt het U.D. Massa-bedwelming. Verscheidene maanden geleden werden op den verkeersweg tusschen Pittsburg en haar vijf volkrijke voor steden, onder een zuidelijken heuvel, twee tun nels geopend. Door de staking van het tramper soneel waren j.l. Zaterdag al de bewoners der voorsteden gedwongen naar Pittsburg te rijden in tal van auto's. Toen al deze wagens, de aan na de ander, de tunnel inreden, ontstond er plotseling een opstopping, zoodat de beperkte ruimte in een oogwenk gevuld was met de vergiftigde afge werkte gassen der voertuigen. Chauffeurs en passagiers verloren het be wustzijn. Hulpbrigades, van gasmaskers voor zien, drongen de tunnels binnen en voerden de bewusteloozen menschen naar Pittsburg. Meer dan veertig slachtoffers van deze af gewerkte dampen werden in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. De burgemeester van Pittsburg heeft maat regelen genomen, ter voorkoming van meerdere ongelukken. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen Z.W. tot Z.O. wind, afnemende bewolking, waar schijnlijk droog weer, behoudens kans op onweer, warmer. s De Koningin naar de Betuwe. Men meldt ons uit Tiel In den loop van de volgende weck, vermoedelijk Dinsdag of Woens dag, zal H. M. de Koningin, met klein gevolg, na een tocht door de bloeiende Betuwe een officieel bezoek brengen aan Tiel en ten stad- huize worden ontvangen, door het gemeente bestuur en den raad. De nieuwe burgemeester van Groningen. Men meldt ons uit Den Haag Naar wij vernemen zal de St.crt. van heden avond bevatten de benoeming van den burge meester van Brummen, jhr. mr. dr. Bosch van Rosenthal tot burgemeester van Groningen. De nieuwe burgemeester werd in April 1884 te Dordrecht geboren. Hij is gehuwd met freule Pauw van Wieldrecht. Hij studeerde te Leiden in de rechten, waar hij in 1909 promoveerde. Daarna zette hij te Utrecht zijn studie voort, in de staatswetenschappen en promoveerde daar in 1911. Na eenige jaren te Zutphen de advocaat-practijk te hebben beoefend waar hij eveneens plaatsvervangend kanton-rechter was, werd hij in 1917 benoemd tot burgemeester van Brummen. In de politiek neigt hij naar de Christel.-Histor. richting. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 12 Mei 13 Mei. Londen 11.67s a 11-68*/» Berlijn 0.611',* - 0.621/,,* Paiijs-15 05 - 14 871/» België- 1255 - 12 69 Zwitserland 47.40 - 47.421/» Amerika2.671/» - 2.67®. Weenen-0.00»/, -0.00»/, Kopenhagen-45 45 -45.42Vi Stockholm- 70 85 - 70 85 Ghristiania-37.15 -36 80 Madrid -36.92'/, -36 95 Milaan-1185 -1185 per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 12 Mei 13 Mei. Londen/li 671/, 11 69 Berlijn- 0.616/,* - 0.621/,* Parijs- 15 10 -14.95 Brussel 12.65 - 12.75 Zwitserland47.45 47.45 Weenen-0.0037»/, -0.0037a/, Kopenhagen- 45.50 -45.35 Stockholm - 70 65 - 71.10 Christiania-37,35 -37.— New-York - 2.671/a -2.67»/, per billioen. A'dauisch Beursoverzieht 13—5'24. Nog steeds droeg de handel een zeer kalm karakter, maar toch ging cr heden iets meer om Er viel blijkbaar eenig aanbod van materiaal te verwerken wat bier en daar eenige koersverlaging ten|gevolge had, o.m. in de afd. Oliewaarden, die ook onder invloed stonden van prijsdaling in Amerika. Suikerfondsen en Ind. Cultuur werden even eens wat lager afgedaan, in verband met de prijsverlaging in Amerika. Van scheepvaarten waren de Holl. booten aan aanbpd onderhevig rubber en tabakken weinig veranderd. Nederl. industrieelen grootende'els veronachtzaamd.. Prolongatie 4%—4 Telegrammen. HET KABINET-POINCARE GAAT HEEN. PARIJS, 13 Mei. (draadloos) In den lieden gehouden ministerraad deelde Poincaré aan president Millerand mede, dat 't geheele kabinet met 1 Juni a.s. zal aftreden. HERRIOT PREMIER PARIJS, 13 Mei (draadloos) De „Echo de Paris" verneemt van een officieele persoonlijk heid, dat de opvolger van Poincaré ongetwijfeld de afgevaardigde Herriot zal zijn. ONTPLOFFING. NEW YORK 13 Mei. (draadloos) Te Auto- fagasta zijn het station en 100 huizen verwoest door het ontploffen van twee wagons kruit. Vele personen werden gewond. ARBEIDSCONFLICT. LONDEN, 13 Mei. (draadloos) In het conflict van kolentremmers te Leith heeft de minister van arbeid zijn bemiddeling aangeboden. Correspondentie. Abonné W. Wij zouden gaarne eerst Uw naam willen vernemen. Kerknieuws. Mgr. Biermans. Mgr. J. Biermans, apostolisch vicaris van den Boven-Nijl heeft Zaterdag zijn bisschopsstad verlaten om een gezoek aan Nederland te komen brengen. Alvorens naar zijn vaderland te komen, zal hii echter eerst eenigen tijd te Rome vertoe ven. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Assistent te Rotterdam (H. Jo seph) den Weleerwaarden heer S. Duyn, kape laan te Helder (O. L. V. Onb. Ontv.). Het iubileum van kardinaal Mereier. Het gouden priesterjubileum van kardinaal Mereier is gister te Mechelen plechtig gevierd in tegenwoordigheid van een enorme menigte. De pontificale mis werd door den kardinaal gecelebreerd, waarbij de koning, de koningin, prins'Leopold en prinses Marie-José, de Belgische bisschoppen, bet corps diplomatique, alsmede tal van civiele, religieuze en militaire autoriteiten aanwezig waren. Het jubeljaar. Uit' Rome verneemt de „Msb." De kardinaal-vicaris heeft, in de hoedani- heid van eere-president van het centraal- comité voor het jubeljaar, aan alle bisschop pen der wereld een schrijven gericht, waarin gesproken wordt over de plechtige viering van het jubeljaar, dat 29 Mei, op het feest van 's-ITeeren Hemelvaart, officieel met een pause lijke bulle zal aangekondigd worden. Wijl in dit jaar, zoo lezen wij o.a. in dit schrij ven, aan de geloovigen, die dit jaar de tomben der H. Apostelen zullen bezoeken, buitengewone geestelijke gunsten worden geschonken, is het te voorzien, dat zich een overgroote menigte naar de eeuwige Stad zal begeven, vooral ook, omdat in ditzelfde jaar de missietentoonstelling zal gehouden worden. De kardinaal zet vervolgens in hetzelfde schrijven uiteen, hoe ter waardige voorberei ding van deze gebeurtenis hier in Rome een centraal comit. is samengesteld. Terzelfdertijd zijn ook in de verschillende landen plaatselijke comité's opgericht, die op last van den kardinaal staatssecretaris onder toezicht staan van de respectieve nuntii. Kardinaal Pompili verzoekt echter den bis schoppen om het werk van deze comité's zoo veel mogelijk-te steunen om daarmee het werk van het centraal comité te vergemakkelijken. „Ik geloof", schrijft kardinaal-vicaris, „in den geest te handelen van mijn collega's in het episcopaat door hiertoe het initiatief te nemen, vooral om de schoone idee, welke hier aan ten grondslag ligt. Het schrijven eindigt met het verzoek om de giften voor dit feest aan het eentraal-comité over te maken. SPORT. Bnrgerlijke Stand. Geboren: Mei 10. Maria Sophie d.v. G- Springer en F. K. S. C. Zufheide, Buitenhaven weg. Gerardus Johan Frederik z.v. N. van der Stelt en A. Tijssen, Warande. Hendricus Petrus z.v. B. W. H. Kleiss en J. M. L. Krowin- kel, Huysmansstraat. Maria Roca d.v. F. F. H. van der Boor en M. C. W. van Rijswijk, Lange Achterweg. 11. Albert z.v. A. van Bokhorst en J. Slagmolen, Mariastraat. Johanna d.v. M. 't Hart en A. van Oosten, Gedempte Broers- vest. Maria Johanna d.v, L. B. Rollof en P. de Jager, den Bommelschestraat. Simson z.v. G. Rosman en A. van Kersen, Huijsmans- straat. Overleden: Mei 10. Gerrit van der Hoeven, oud 81 jf en 4 nind, Hoogstraat. 11. Jannetje van Waart, oud 79 j. en 10 mnd, laatst weduwe van M. van der Gaag, Nieuwe Haven. zee Vlsscherij. SCHIEDAM, 13 Mei. Vertrokken naar ter haringvisscherij de loggers SCH 454 „Handel" schipper F. Verbaan en SCH 32 „Wouter", schipper Jan Pronk, beide voor de eerste reis. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 13 Mei v.m. 9.58 n.m. 10.44. 14 Mei v.m. 11.17 n.m. 12. 15 Mei v.m. 12.24 n.m. 12.57. SCHIEDAM, 12 Mei. Aangekomen zeelich ter „Frisia", kapt. W. van Rees, met olie van Harburg in de Oude Spuihaven voor N.V. Schie- veem. SCHIEDAM, 13 Mei. Aangekomen Eng.s.s. „Seapool", ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 13 Mei. Aangekomen s.s. „Samarinda" (Rott. Lloyd) om op te leggen in de Wiltonhaven. Vertrokken Duitsch s.s. „Essen" met stuk goederen naar Batavja via Antwerpen. motorschoener „Oscar", naar Frankfort a.d. Rijn. Handelsberichten. Jubileum wedstrijden Oud-Vitesse. Zondag heeft onder toezicht van notaris van Gils de loting plaats gehad tot vaststelling der volgorde, waarin de deelnemende vereenigingen deJubilaresse zullen ontmoeten, met het volgende resultaat 1. Oud Poseidon, 2. Rotterdam Wanderers 1., 3. Excelsior 2, 4. Vlaardingen, 5. Rot terdam Wanderers 2, 6. Albatros, 7. Hermes- D.V.S.Comb., 8. Excelsior I, 9. S.P.S.V., 10. D.O.K., 11. Zwart Geel, 12 Trekschuiten. De wedstrijden zullen reeds deze week aan vangen, zoodat Zonderdagavond 6 s/« uur op het terrein van Excelsior wordt gespeeld Oud- VitesseOud-Poseidon. Voor deze serie vriendschappelijke wedstrijden zijn drie prijzen beschikbaar. 1 stë prijs Bronzen Beeld met 11 draagmedail- les 2de prijs Marmeren Beeld 3de prijs Zilveren Plaquette. Het ligt zoo mogelijk in de bedoeling den eer sten wedstrijd een eemgzins feestelijk aanzien te geven. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 13 Mei. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 15. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 13 Mei. Men noteert voor Spiritus 100 f 36. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereen ging". Heden f 1.20 per ketel. ROTTERDAM, 12 Mei. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 363 vette kalveren, 159 scha pen of lammeren, 1396 varkens, Prijzen per k.g. koeien 40621j2 c,„ ossen van 50621/» c., stieren van 4555 c„ kalveren van 6092*/2 c-> schapen van 421/!i—471/* c„ overblijvers van 5055 c., lammeren van 2830 per stuk var kens van 2830 c. per 1/2 k.g. Binnenl. granen Tarwe iets minder ruim ter markt. Nadat begin markt de püikste partijtjes tot iets boven de hoogste noteering waren uitgezocht, moest later onveranderd en in sommige gevallen zelfs iets lager worden afge geven om te kunnen ruimen. Verkocht van f 14 14.50 afwijkende 1213.50. Rogge niet getoond. Buitenl. granen. (Bericht van de make laars Hagenbeek Van der Schalk). Stemming kalm. Rogge. Zuid-Russische disponibel 10.Id. stoomend 9.90. Western, disponibel f 9.50. Idem stoomend 9.45. Laplata. aangekomen 9.40. Gerst. Zuid-Russische disponibel 209. Idem ladend/geladen 203. Donau disponibel naar kwaliteit 197—204. Haver. Petersburger disponibel naar kwaliteit 9.50—10.50. Laplata disponibel /8.50. Pom- mersche aangekomen 10.20. Boekweit per 2100 Kilo's. Noord-Russisch disponibel 11.90. Zuid-Russisch disponibel 11.80. Mais per 2000 kilo's. Amer. Mixed disponibel 220. idem stoomend 218-216. La plata nieuwe oogst stoomend naar aankomst 201 205. Aardappelen. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigenhei mers 8.50—9., Zeeuwsche blauwe 9.50—10.25, dito bonte 9.50—10.25, dito industry 6— 6.50, bravo's 7.508, poters ƒ4.50 5.25, Red Star 7.25—8, Limburgsche Redstar f 5.50— 5.60. Drentsche aardappelen 4.505, Malta's 12—15 c., dito springs 25—26 c. per k.g. Met tamelijken aanvoer, kalme vraag. ROTTERDAM, 13 MeiTer veemarkt waren heden aangevoerd 267 paarden, 1. veulen, 1642 magere runderen, 730 vette rundere», 268 vette en graskalveren, 1070 nuchtere kalveren, 170 schapen of lamme ren, 29 varkens, 374 biggen. Koeien le kw. 1.151.25, 2e kw. 1.10 1 05 3c kw. 1.0.90. Ossen le kw. 1.05-1.15, 2e kw. 1.00— 0.95, 3c kw. 0.850.90. Stieren le kw. 1.051.10, 2e kw. 0.9o 0.85, 3e kw. 0.75. Kalveren le kw. 1.651.95, 2e kw. I.451.25, 3e kw. 1.050.95. Melkkoeien ƒ215385, kulfkoeien 225 395, stieren 160380, pinken 140—165, vaarzen 155200, werkpaarden 100300, Jachtpaarden 90150, hitten 95175, nuch tere kalveren 1322, fokkalveren 1828, biggen f 716, overloopers 1636. Handel en aanvoer redelijk, prijzen iets vaster,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3