DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Woensdag 14 Mei 1924. No. 13946 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ou gevallen verzekering f 500 bij levenslange gekeele invaliditeit200 bij'verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 li; verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere ofiicieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. KENNISGEVING. Belasting op het houden van honden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 4 der verordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de Gemeente Schiedam (Gemeente blad no. 12) de 1ste lijst voor het dienstjaar 1924 bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente, op heden is gesteld in handen van den Gemeente-Ontvanger ter invordering der belasting. Wordende voorts de belastingschuldigen er aan herinnerd dat overeenkomstig art. 5 der Verordening de belasting moet zijn voldaan veertien dagen na de dagteekening van het aan slagbiljet op straffe van vervolging, volgens de wet. Schiedam, 14 Mei 1924. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. J. T. v. d. PAS om vergunning tot oprichting van een banketbakkerij c.a. in het pand St. 'Liduinastraat 34, kadaster Sectie M. No. 1525, met een electromotor van 3 P.K drijvende een amandelpers-, een eierklop- en een ijsmachine 2o. F. G. VAN TIENEN om vergunning tot uitbreiding van de brood- en banketbakkerij in het pand Singel 216, kadaster Sectie I. No. 412, met een heetCluchtoven, ter vervanging van een spaanderoven, en 3 electromotoren van resp. 1, x/a cn */s P-K-, drijvende een deeg-, een amandel- en een speculaasmachine en 3o. J. D. HULSMANN om vergunning tot uitbreiding van zijn rijwielfabriek in het pand Hagastraat 69, kadaster Sectie L. Nos. 647, 635 en 1628, met een electromotor van 14 P.K. ter vervanging van den bestaanden van 15. P.K. en door bijplaatsing, verplaatsing cn weg neming van diverse werktuigen. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 28 Mei a.s., des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeen komstig art. 7 dier Wet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedan, 14 Mei 1924. Buitenlandsch Nieuws, DE FRANSCIIE KABINETSCRISIS. Zooals gemeld, heeft Poincaré medegedeeld, dat hij op 1 Juni a.s. aan Millerand het collec tieve ontslag van zijn kabinet zal aanbieden. Op 1 Juni zal tevens het nieuwe parlement bijeenkomen. Tot dien datum zal de regeering 111 Gravin Susanne kleurde diep en Hasselwert keek haar met de oude verliefde blikken aan. Zult ge nooit heelemaal verstandig worden vroeg zij schijnbaar boos, maar toch met een gevoel van vreugde. Hij zuchtte. Mij ontbreekt juist de veredelende invloed van de lieftallige vrouwelijkheid. Ik zal nog heelemaal verwilderen, als gij u niet nog eens over mij ontfermt. Gij zoudt werkelijk een goed werk doen. Ach, kom, ik ben intusschen een oude vrouw geworden. Hij drukte een kus op haar hand. Belaster mijn vriendin niet Voor mij zijt gij nog altijd jong en mooi, als weleer. Weer bloosde gravin Susanne. Hun gesprek wcrcl gestoord, zij waren niet meer alleen. Maar het was toch een aangenaam gevoel voor Susanne, dat Hasselwert aan hare voeten teruggekeerd was. HOOFDSTUK XXXVI. In tevreden stemming reecl gravin Susanne zich uitsluitend met de loopende zaken bezie- houden. Zoo zal met. name de uitvoering der decrets lois voorloopig achterwege blijven, welke be zuinigingen ter hoogte van een milliard zullen moeten brengen, cn thans gereed waren ter ratificatie aan de departementale raden te worden voorgelegd. De regeering houdt zich niettemin het recht voor op de verschillende ministerieele depar tementen langs administratieven weg, die be zuinigingen in te voeren, welker verwezenlijking niet onderhevig is aan organische wetten. Het zal Verder de taak van de nieuwe regee ring zijn in overeenstemming met het parlement te besluiten, of de decrets lois zullen worden toegepast dan wel opgeheven. Laatstgenoemde oplossing schijnt de overhand te moeten hebben, zonder dat men nochtans afziet van een politiek van zuiniger beheer, da'ar men zijn toevlucht zal nemen tot andere middelen. Nu Poincaré weggaat komt de vraag, wie hem zal opvolgen. In de eerste plaats wordt genoemd Edouard IJerriot, den burgemeester van Lyon. Daar hij evenwel veel tegenkanting zal ontmoeten van de gematigde elementen, is het -waarschijnlijker, dat Briand geroepen zal worden het premier schap te aanvaarden. Herriot, wordt door zijn tegenstanders ge noemd. de „Kerenski van Frankrijk" in verband met zijn extremistische ideeën, gepaard gaande aan gebrek aan durf om te besluiten, welke karaktertrekken overeenkomen met die van den vroegeren leider in Rusland. Poincaré had nog slechts enkele maanden premier moeten blijven om een record te slaan waL betreft den duur van zijn premierschap. Indien Briand eerste minister wordt, zal dit voor den achtsten keer zijn. Hij zal verschillende records slaan, waaronder het totaal aantal malen, dat hij geroepen wordt aan het hoofd der regeering te treden, den totalen tijd, dat bij minister-president zal zijn en bet aantal ministers, dat onder zijn ministeries het land gediend heeft. Briand is ook de man, die in zijn kabinetten de meeste ex-premiers had. Van Poincaré's bezoek aan Londen zal naar verluidt niets komen en ook zal geen uitvoering worden gegeven aan de op grond van de mach tigingswet voorbereide bezuinigingsmaatregelen. De linksche pers blijft roepen, dat ook Mille rand moet aftreden, daar hij zijn lot aan dat van het Nationale bloc verbonden heeft en dit een nederlaag heeft geleden. Millerand schijnt hier werkelijk aan te denken. Naar wij vernemen heeft hij gistermiddag met Herriot geconfereerd. Dat hij werkelijk tot aftreden zal besluiten, blijft echter onwaarschijnlijk, daar dit strijdig zou zijn met elke traditie. In de verantwoordelijke kringen te Londen is nog iets bekend over de mogelijke gevolgen van de politieke crisis in Frankrijk. De alge meene indruk is Schter, dat er geen drastische verandering in de Fransche buitenlandsche politiek te verwachten valt. De uitslag der verkiezingen acht men hier voort te vloeien uit binnenlandsche kwesties, zooals de verhoogde verlastingen. lier zou worden gehouden. De toestand is over het algemeen onveranderd. Het aantal van hen, die zich bereid hebben verklaard, acht uur te weiken, is niet vermeer derd, hetgeen trouwens in verband met de onderhandelingen, welke heden te Berlijn aan vangen, ook niet te verwachten was. HET DUITSCH-RUSSISCHE INCIDENT Uit een officieuze regecringsmedcdeeling uit Berlijn blijkt, dat met de Russische legatie onderhandelingen worden gevoerd over do bij legging van het geschil, ontstaan door den inval in het bureau van de Russische handelsdelegatie te Berlijn. Ten einde een oplossing te bespoedigen, heeft het departement van Buitenlandsche Zaken de resultaten van het ingestelde onderzoek ter beschikking gesteld van het Russische gezant schap. Voor zoover thans objectieve voorrechten zijn geschonden van medewerkers der handels delegatie, die het recht van persoonlijke ex territorialiteit genieten, heeft het departement van Buitenlandsche Zaken verklaard dit te betreuren. Ter bijlegging van het. conflict, zijn aan het Russische gezantschap de noodige verklaringen en voorstellen gedaan, waarover nader onder handeld zal worden. De correspondent van de „Vossisohe Zeitung" to Moskou vernam van een afdeelingsvoorzitler van het commissariaat van Buitenlandsche Zaken aldaar, dat de Sovjet-regeering ten aan zien van het Berlijnsche conflict minstens eischt bestraffing van de schuldige politic-beambten, schadevergoeding en erkenning van de exter ritorialiteit. HONGARIJE. In een publicatie aan zijn kiezers gericht verklaart graaf Betlden, dat de periode van ellende voor Hongarije geëindigd is. Thans be gint de saneeringsarbeid. De Volkenbond heeft zijn hulp verleend, en de buitenlandsche leening is verzekerd. Volledige vrijheid op economisch gebied zal terugkeeren. De financierde vooruit zichten van hel land zijn gunstig. ENGELAND. De motie-Baldwin waarin handhaving der Mc. Kenna-rechten werd gecischt, en welke door de Labour-regeering als een motie van wantrouwen werd beschouwd, is door het Lager huis met 317 tegen 252 stemmen verworpen. DE UITSLUITING IN 'T ROERGEBIED. De gisteren te Berlijn in het rijksministerie van Arbeid gevoerde onderhandelingen hebben in zooverre tot resultaat geleid, dat zoowel de mijnwerkers als de werkgevers zich bereid hebben verklaard, vertegenwoordigers te zenden naar, een conferentie, welke heden bij den Rijkskansc- naar huis. Den volgenden morgen, toen zij haar chocolade gebruikte, liet Lothar, die vroeg in den morgen te Wildenfels was gekomen, haar om een onderhoud verzoeken. Zij ontving hem dadelijk. LI ij begroette haar beleefd, evenals altijd met een handkus, en vroeg of zij goed geslapen had. Zij bood hem een stoel aan. Zijt ge twee dagen in de stad geweest, Lothar Ik hoorde, dat ge vanmorgen zijt teruggekomen. Hebt ge u goed geamuseerd vroeg zij beminne lijk, alsof er niets tusschen hen was voorge vallen. Lothar ging zitten. Ik was maar even in de stad mama, ik ben op reis geweest. Zij ontstelde en keek hem niet erg op haar gemak aan. Op reis Wat bedoelt ge daarmee En iets in zijn gelaat verontrustte haar plotseling. Hij keek haar strak aan. Ik ben m Jena geweest mama. Zij sprong verschrikt op, alle kleur week uit haar gelaat. In Jena Wat wildet gij daar hoe kwaamt ge op die gedachte stotterde zij. Ik heb daar in de woning van mevrouw Bronkmann, Johny gevonden en nu ben ik gekomen om u te vertellen, dat ik mij met haar verloofd heb. Zij sprong op en bleef hoog opgericht voor BULGARIJE. Uit Belgrado, wordt gemeld, dat de Bulgaar- scbe regeering besloten heeft, alle staatsambte naren te ontslaan, van wie het bekend is, dat zij tot de communistische partij behooren. Bo vendien zullen alle bladen, welke een commu nistische tendenz hebben, worden verboden. Communisten, die bij de jongste verkiezingen onder den naam van Agrariërs in de provinciale raden zijn gekozen, zullen geen toestemming Verkrijgen hunne zetels te bezetten. AMERIKA EN HET INT. HOF. Op 'senator Lodge's opzienbarend voorstel, om met terzijdestelling van het bestaande Int. Hof in Den Haag een nieuw te stichten, is thans van de zijde van. het Witte Huis een ietwat timide antwoord gekomen. President Cooiidge heeft- nl. te kennen gegeven, dat hij; ofschoon hij Lodge's idee de overweging waard oordeelt, zelf niet de overtuiging heeft verloren, dat het hem staan. Daar protesteer ik tegen deze verloving moet ongedaan gemaakt worden riep zij driftig en verontwaardigd uit. Hij bleef volkomen kalm. Zij kan niet ongedaan gemaakt worden, mamaGij kunt geen tegenwerpingen maken, daar ik meester over mijn handelingen en on afhankelijk ben. Maar ik vraag u dringend, u niet langer op dit vijandige standpunt te plaat sen. Ook uw eed behoeft u niet langer tusschen ons te plaatsen. Lees eerst dit document, voor gij verder nog een woord over deze aangelegen heid spreekt. Pas van morgen vroeg heb ik er kennis van genomen. Grootmama heeft mij van het bestaan ervan op de hoogte gebracht. Ook ik had, evenals zij, gehoopt, dat ik het document ongelezen zou hebben kunnen vernietigen. Maar gij Jiebt, door u tegenover mijn levens geluk te stellen, mij gedwongen een geheim aan u te openbaren, dat beter begraven had kunnen blijven. Ik had het u en mij graag gespaard, maar gij liet mij geen keus. Hij Had zeer ernstig gesproken. In zijn bleek gelaat las men smartelijke ontroering. Men zag het hem aan, dat de onthulling van het geheim hem zeer had geschokt. Iets van zijn stemming ging op zijn moeder over. Zwijgend en verlegen nam zij 't papier uit zijn hand. Zij ging aan het raam zitten en las. Lothar stond tegenover haar, tegen den voorstel Ilarding-IIughes tot toetreding van de Ver. Staten tot het bestaande Int. Hof, altijd onder -zeker voorbehoud, het „eenig prac- tische plan" is. DE OPSTAND IN TURKESTAN. Volgens uit Helsiagfors ontvangen berichten zou de opstand, welke in Turkestan Legen de •Sovjet-regeering is uitgebroken, steeds grooter omvang beginnen aan te nemen. Driekwart van het land moet reeds in handen der opstande lingen zijn. Het hoofd van de Tsjeka te China is naar Moskou ontboden om verslag over de situatie uit te brengen. Naar hij zou hebben verklaard is er van het communistisch bewind in Turkestan niet veel meer over. De leider der opstandelingen, generaal Sitjef, heeft de nationale conventie bijeengeroepen om te laten beslissen over een definitieve oorlogs verklaring aan Moskou. Generaal Sitjef's staf bestaat meerendeels uit vroegere tsaristische officieren. DE VERKIEZINGEN IN JAPAN. Dc regeering van Kiyoura is, naar thans blijkt, bij de Zondag plaats gehad hebbende algemeene verkiezingen verslagen. De resultaten zijn nog niet volledig bekend, doch de oppositie heeft reeds 135 zetels, dc regeeringspariij 52, de on- afhankelijken 96. Het aftreden der regeering wordt als zeker beschouwd en verwacht wordt, dat burggraaf Ka to de nieuwe minister-president zal zijn. ALLERLEI. Uit Parijs Een aantal nieuw gekozen link sche afgevaardigden heeft het voornemen te kennen gegeven onmiddellijk na de bijeenkomst van de nieuwe Kamer een voorstel te zullen indienen tot het. verleenen van amnestie aan alle door den krijgsraad wegens politieke mis drijven veroordeelden. Te gdijker tijd zal worden voorgesteld alle wegens staking ontslagen spoorwegarbeiders cn andere beambten weer te werk te stellen. Uit Berlijn Dat men aan de gebeurte nissen van Zondag te Halle nog niet genoeg heeft,fblfjkt wel daaruit, dat men van Völkische zijde meer dergelijke dagen op touw zet juist in plaatsen, waar men-zeker kan zijn van tegen- demonstraties. Zoo is voor Zondar a.s. een „Duitsehe" dag belegd in het overwegend republikeinsehe Breslau. lal van Sta hl helm— groepen, Nationalverbande, enz. zullen er Zater dagavond aankomen om Zondagmiddag in de stad te demonstreeren. Dc republikeinsehe bond van Front-soldaten heeft een tegendemonstratie aangekondigd. Tot nu toe zijn de demonstraties nog niet verboden, De Engelschc bladen vermelden dc be noeming van luitenant-generaal sir J. P. Cane tot generaal-opperbevêjhebber van Britsche leger aan den Rijn. Volgens onbevestigde te Sjanghai ont vangen berichten, zou de „president van Zuid- China" Soon Yat Sen, overleden zijn. Staten-Generaal. Du het TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 13 Mei. Bij den aanvang van de vergadering wordt besloten de interpellatie-van Ravesteyn over den stand der onderhandelingen met Rusland Vrijdag a.s. te houden. De heer Boon (V. B.) vraagt een interpella tie aan over de weigering van de Koninklijke schoorsteenmantel geleund, cn sloeg haar gelaal: gade. Een hooge blos en doodelijke bleek.ieul wisselden zich daar snel op elkaar af. Toorn en verontwaardiging, schrik en schaamte teekenden zich, terwijlzij las, op haar gelaat af. toen z] geëindigd had, liet zij het papier werktuige ijk uit haar hand vallen en leunde met gesloten oogen achterover in haar stoel. De tint van haai gelaat was vaal en er lag een bittere, verachte lijke trek om haar mond. Lothar had zijn moeder nog nooit zoo gezien. Snel liep hij op haar toe en boog zich over haar heen. Mama lieve mama vergeef mij. Ik zou het u graag gespaard hebben. Maar nu zie g' het wel, wij zijn allen arme, dwalende menschen of wij in een burgerwoning of m een slot geboien worden. Ik bid u, oordeel zacht over mijn aimen vader. Hij heeft menschchjk gevoeld, maar hij heeft er ook onnoemelijk zwaar voor geboet. Gravin Susanne sprong plotseling op en liep gejaagd de kamer op en neer. Nooit nooit vergeef ik hem dit. Ik de eclitgenoote van een dief - ik, die zoo trotseh was op den vlekkeloozen naam van ons geslacht. Oeh ik schaam mij ontzettend mijn echt genoot een dief de vader van mijn zoon een ecrlooze. Wee hem, ik ril ervan, dat ik zijn naam draag. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1