meentebestuur van Ossendrecht heeft het rooken in de bosschen onder die gemeente verboden. Groote brand te Enschedé. Gister zijn totaal uitgebrand de groote opslagplaatsen van katoenafval der KatoenMij., voorheen M. van Dain aan de Hengêloschestraat te Enschedé. In 'n minimum van tijd breidde de brand zich zoo uit, dat bij de komst der brandweer het ge heel met balen katoen volgepropte gebouw in lichte laaie stond. De achter gelegen opslagplaat sen voor brandstoffen van den kolenhandel Reestman werden eveneens door het vuur aan getast, doch zijn gedeeltelijk behouden. De belendende perceelen hebben ernstige water schade be omen. De schade is zeer aanzienlijk. Alles is verzekerd. Vermist. Bij de politie te Enschede is aangifte gedaan, dat sedert Donderdag vermist wordt, de 28-jarige gehuwde Van Os, wonende te Almélo. De vermiste, die hoofdbestuurslid is van den textielarbeidersbond St. Lambertus vertoefde in verband met het conflict in de tex tielindustrie de eerste dagen der vorige week daar ter stede en vertrok Donderdag weer naar Almelo, waar hij eenige tijd in zijn woning ver toefde. Men vreest, dat hem een ongeluk is over komen. Overreden. Onder Kruiningen is gister avond door den laatsten trein overreden en gedood een 40-jarige landarbeider. Inbraak. Te Katwijk aan Zee is vannacht ingebroken ten huize van dr. Hueting. De die ven zijn aan de achterzijde van het huis binnen gedrongen. Voorzoover bekend wordt geen geld vermist, wel voor een aanzienlijke waarde aan tafelzilver. Met politiehonden uit Waalsdorp is dadelijk een onderzoek ingesteld. Ook zijn vin gerafdrukken gevonden, waarvan de Leidsche recherche foto's genomen heeft. Van de daders tot dusver geen spoor. Brandstichting. Te Ilupsel bij Ei bergen is het leegstaande boerderijtje De Jorde afgebrand. De eigenaar is op vermoeden van brandstichting aangehouden. D o o d. e 1 ij k e val. Gistermiddag is op de terreinen van de Nederlandsche Scheeps- bouw-maatschappij te Amsterdam, een ernstig ongeval gebeurd. Twee werklieden, een z.g. tcgenhouder en een nagel jongen, bevonden zich op een stellage, die buiten boord hing van een stoomschip, dat op helling I in aanbouw is. Zij hingen tien meter boven den beganen grond. Deze stellage nu is gebroken en beide mannen zijn naar beneden gevallen. Ten gevolge van het voortdurende geraas heeft niemand iets gehoord, terwijl men evenmin het tweetal heeft zien vallen. Een derde arbeider, die binnenboord van het schip werkte, bemerkte echter dat zijn apparaat niet meer funotionneerde. Hij keek over de reeling en zag dat de stellage met de beide werklieden verdwenen was. Op zijn schreeuwen kwamen anderen toesnellen en zij vonden het tweetal in bewusteloozen toestand op de werf liggen. Men droeg hen naar de ver- bandkamer vervolgens werden zij per auto- brancard. van den Geneeskundigen Dienst naar het O. L. Vrouwe Gasthuis vervoerd. Hier zijn ze beiden spoedig na aankomst overleden. De politie van het bureau Kattenburg heeft een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Zij heeft ontdekt, dat het hout van de stellage, dat zelf door de betrokken personen is uitge zocht, geheel nieuw was, maar dat in een balk onzichtbaar een kwast zat. Op deze plek heeft de breuk dan ook plaats gehad. Een verlaging die een verhoo ging wordt. Hoe ongelooflijk het ook klinke het bleek ons, dat voor een betrokkene soms een verlaging van wedde een verhooging kan betee- kenen. Men vertelde ons ('t is uit zeer betrouwbare bron 1) dat er iemand is, die op een der Rijks kantoren een kleine bijbetrekking vervult en daarvoor een vergoeding geniet van 75 per jaar. Nu komt de salarisverlaging en de man, die ge huwd is, moet 5 pet. van zijn salaris missen 75 wordt dus nu 71.25. Maar neen, dat wordt het niet, want het betref fende Kon. besluiL bepaalt, dat na de korting het verkregen bedrag tot op 10 naar boven wordt afgerond. Voor den betrokkene wordt het nieuwe sa laris dus niet 71.25, maar 80. Oosrspronkelijk was z'n wedde 75, nu wordt ze (na de korting 1) 80, dus hier brengt de korting voor den be trokkene een verhooging. Zoo heeft elke onaangename zaak ook wel eens een enkele maal een lichtzijde Valse h bankppapier. Men zal zich herinneren, dat in 1919 en 1920 herhaaldelijk in verschillende steden valsch bankpapier werd aangetroffen, voornamelijk briefjes van 40 en van 25 gulden. De uitgevers van dit papier zijn nooit bekend geworden. De circulatie is toen opgehouden, doch sedert Februari j.l. gebeurde he_t weer, dat hier en daar een valsch briefje van 40 werd ontdekt. De politie heeft toen haar voel horens opnieuw uitgestoken met het resultaat, dat zij tot de ontdekking kwam, dat een vrouw, wonende in een hofje aan de Bakkerstraat te te 's-Gravenhage, valsche papieren uitgaf. In een vroeg morgenuur is verleden week in twee woningen van het hofje tegelijk een inval gedaan. Toen de werkplaats ontdekt was, heeft de politie de vermoedelijke daders gearresteerd. Het waren de 30-jarige muzikant en teekenaar H. v. L. de 39-jarige F. de G., die schoenmaker van beroep is, hun beide vrouwen en de kost ganger van De G., de 47-jarige J, G. In de woning van Dd G. werd tevens gevonden een cahier, waarin eenige met de hand groen ge kleurde strooken papier, welke precies de afme tingen hadden van bankbiljetten van 40 gulden. Ook e.enige valsche biljetten waren aanwezig.Zij zijn keurig met de hand nageteekend en tevens voorzien van een watermerk. Dat ze bijna niet van de echte te onderscheiden zijn, blijkt wel hieruit, dat bij de uitgifte die voor de zekerheid steeds in het avonduur gebeurde, niemand de valschheid opmerkte. Ook bij het agentschap van de Nederlandsche Bank alhier kwamen er een paar terecht, welker valschheid men eerst later ontdekte. De teekenaar v. L. ging aldus te werk. Hij nam een sigarenkistje, waarin een electrische lantaarn brandt. Op het kistje waren twee glazen platen gelegd, waartusschen een bankbiljet van 40 gulden. Op het glas legde hij nu het groen ge- kleu rde papier en zoo kon hij door middel van het doorschijnende biljet, dit nateekenen met verdunde inkt. Met gomelastiek werd de laatste hand aan de biljetten gelegd en het watermerk erin gemaakt door het papier hier en daar de verdunnen. In de eerste dagen van het politieverhoor ble ven alle vijf hardnekkig ontkennen. Bij de aan voering van bewijsmateriaal zijn ze echter één voor één door de mand gevallen, zoodat zij nu een volledige bekentenis hebben afgelegd. Er zijn nu een 12-tal biljetten in beslag ge nomen. Eenige zijn er nog zoek. Van L. verklaarde nog, dat hij ipdere twee uur een biljet kon afleveren. De opgravingen te U r. Het moei lijkste werk, dat het Britsch Museum te zamen met het Museum van de Universiteit van Penn sylvania dit jaar te Ur heeft laten verrichten, was, volgens mededeeling van de autoriteiten van het Britsch Museum, het uitgraven van den toren van de oude stad der Chaldeeën. Voordat met den arbeid was aangevangen, zag men er slechts een hoogte met, steile hel lingen van puin, alléén van de andere hoogten onderscheiden door dat zc er boven uitstak thèns staat er een steenen gebouw, dat door zijn grootte en den merkwaardig goeden toestand waarin het verkeert tot een der belangrijkste monumenten van het oude Mesopotamia be hoort. Op een kunstmatig aangelegd terras Verheft" zich een rechthoekig bouwwerk van ongeveer 195 voet lengte, 150 voet breedte en 60 voet hoogte. De solide massa van het onderste deel werd gebouwd door Ur-Engur, die koning van Ur was in 2350 v. Ghr. Dat het metselwerk zoo buitengewoon goed bewaard is gebleven, pleit wel voor de bekwaamheid der bouwers en de hoedanigheid van het gebruikte materiaal, ter wijl de waardige opvatting den koning eert, die een nieuwe keizerlijke dynastie stichtte. Het bovenste deel is gebouwd door Nabomi- dus, den laatsten koning van Babylon, die in 535 v. Ghr. dit werk liet aanvangen. Op de steenen van het'door hem gebouwde deel staat zijn naam gestempeld "en er zijn leemen kegels gevonden, waarop zijn godvruchtige werken staan vermeld met de geschiedenis van den bouw. Bij het aanschouwen van dit geweldige bouw werk vraagt men zich allicht af, waarom het met zooveel moeite is opgericht. Men zal be grijpen, waarom hiertoe werd overgegaan, wan neer men weet, dat de bouwers van de torens in de steden van Mesopotamië afkomstig waren uit een bergland. Daar waren zij gewoon geweest hun goden te aanbidden in „hooge plaatsen" en hun altaren te zetten ,,op iederen hoogen heuvel." In het dal van de Eufraat konden ze hun goden niet naderen, zooals ze dat gewoon, waren, daarom moesten ze wel torens bouwen waarvan de top tot aan den hemel reikte kunst matige heuvels waarop men zich zoo dicht mogelijk bij de goden kon voelen. De treinbotsing inZwitserland. Dc directie der Zwitsersche Bonds-spoorwegen houdt zich momenteel bezig met de schadever goedingen aan de overlevenden van de slacht offers van de ramp te Bellinzona. In het algemeen staat de directie op het standpunt, dat zij liever een rente, dan een kapitaal in-eens betaalt. Zij zal zich nu bij de vaststelling van de te be talen schadevergoedingen regelen naar den staat van inkomen en vermogen van de betrokke nen. Te dien einde heeft zij strikt vertrouwelijk inlichtingen gevraagd over de door de verslage nen betaalde vermogens- en inkomstenbe lastingen. Weer wat nieuws. Uit Londen wordt bericht dat de „Daily Express" melding maakt van de uitvinding van een gifgas, dat gemakkelijk met behulp van een vliegtuig kan worden ver spreid. Het is een onzichtbaar en reukeloos gas. Professor Bruns, van de Londensche univer siteit heeft verklaard, dat aan het eind van den oorlog de oorlogvoerende mogendheden dit gas bekend was, maar dat men toen nog de methode niet kende om het in groote hoe veelheden te l'abriceeren. De scheikundigen hebben thans, naar hij mededeelde, dit vraag stuk 'opgelost. M- ij n b r a n d. Er is brand uitgebroken in de mijn Laoboeah van de Oost Borneo Mijnbouw- Mij. Drie Europeanen en zeven inlanders zijn gewond, van wie een Europeaan en drie inlanders later zijn overleden. Moord. De heer Steuerwald jr. en een Ben- galeesche waker zijn gearresteerd als verdacht van moord op den op 24 April dood gevonden zwager van eerstgenoemde, den heer Van Slijpe te Weltevreden. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwacht i n g Zwakke tot matigen Z.W. tot 2., of Z.O. wind, meest half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen of onweer, iets koeler. Noodloltgc ontploffing. Bij de fa. Fresfon Go., auto-garagehoudster a.d. Mauritsstraat 9 te Rotterdam, had heden morgen tegen hall' elf in een benzine-bewaar- plaats een ontploffing plaats, waarbij zekere 15- jarige C. wonende Diergaardesingel, 't ongeluk had levensgevaarlijk met brandwonden over dekt te worden. Kassiersfirma failliet. De Kassiersfirma Groeneveld cfc Co te Baarn is hedenmorgen door de Utrechtsche Rechtbank in staat van faillissement verklaard. 14 Mei 15 Mei. 11,703 4 /II 6874 - 0.62%* - 0.623 4* - 15 72 - 15 77 - 13 38 - 13 14 - 47.45 - 47.35 - 2 67%1, -2.67% -0.007, - o 00 7 8 -45 45 - 45.35 - 71.15 - 71 06 - 37 027, - 36 95 -37.— -36 95 - 11 9772 - 11 92 WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Londen Berlijn - Parijs België- Zwitserland Amerika...- Weenen Kopenhagen Stockholm Christiania- Madrid Milaan per billioen. WISSELKOERSEN Londen Berlijn -- - Parijs Brussel -■ Zwitserland Weenen». Kopenhagen Stockholm Christiania New-York per billioen. TE AMSTERDAM. 14 Mei 11.707, - 0.627,* - 15 75 - 13 40 - 47 45 -0.0037 74 - 45 50 - 71 15 - 37 - 2.68 15 Mei. 11 677, - 0.627,* - 15.55 - 13 07 7, - 47.40 -0.00378/4 r 45.70 - 71 - 37.40 - 2.677, A'damsch Beursoverziclit 15/5 - 24. De markt was heden weer stilOlicwaarden waren zonder groote variatie koninkl. kwamen ■iets boven de begin-koersen, maar de fluctuaties Waren niet groot. Scheepvaarten hadden een stille markt, evenals de rubber en tabakken. Suikerafd. toonde weer eenige verlaging, in 't vooruitzicht van een goeden Amerikaansehen oogst. Prolongatie 4 een advertentie Telegrammen. BOTSING VAN VLIEGTUIGEN. RRUSSEL, 15 Mei (draadloos) Twee vliegtui gen die te Bierset nabij Luik op een hoogte van 1300 voet vlogen, kwamen met elkaar in aan raking. Zij sloegen vlogen 600 voet voordat zij weer van 'elkaar los waren. Een der vliegtuigen landde normaal, het andere kwam op een boom terecht en werd vernield. De piloot is niet gewond NIEUWE STAD. SYRACUSE, 15 Mei. (draadloos) Mussolini heeft gister den eersten steen gelegd van de nieuwe stad Mussolinia, die aan den voet van den Etna verrijzen zal. Kerknieuws. J. W. van HeesWijk Vrijdag te Rotterdam aan komen. De plechtige installatie zal Zondagavond in de kerk aan den Houttuin geschieden door den hoogeerw. heer Schraag, Deken van Schie dam Gouden professiefeest. 30 Aug. e.k. hoopt de eerw. Overste van het St. Catharinagesticht aan den Walenburger- weg 25 te Rotterdam haar gouden professie- feest te vieren. Rechtzaken. De Rotterdamsche rechtbank heeft gister het faillissement uitgesproken van G. P. Thomas, winkelier in chocolade etc. van Leeuwenhoeckstraat 20, alhier, zaak doende Groote Markt 7. Rechter-commissaris mr, S. G. Canes curator mr. M. M. van Velzen, alhier. Een kind aan de ketting. Gister heeft te Maastricht terecht gestaan de lompenkoopman J. M. te Heerlerheide, wegens vrijheidsberooving van zijn 9-jarig dochtertje Maria. De buren hadden de politie er op attent gemaakt, dat beklaagde (die 7 kinderen had) met' zijn vrouw den boer opging en dat hij dan dat kind aan een ketting vast bond, gesloten met een stevig slot, terwijl de ketting aan een haak in den muur was vast gemaakt. Bekl. verdedigde zich door te zeggen, dat het kind anders wegliep. Het OiM. wees op het beestachtige van zoo'n handelwijze en eisclrte wegens vrijheidsberoo ving drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak 27 Mei. Financ en Eeon. Mededeeling en. De Philipsfabrieken te E i n d- hoven hebben, naar men uit Praag meldt, onder den naam „Philips" Betriehsges, m.b.H. een dochteronderneming te Praag gesticht. SPORT. Het Baarsje. Dj koninklijke erkende Hengelaars Vereen., „Het Baarsje" zal op Zondag 1 Juni een kas- concours houden in de wateren bij Maassluis. De reis heen en terug zal in een door de Vereen, afgehuurde auto gemaakt worden. Burgerlijke Stand. Geboren: Mei 13. Johan z.v. P. van de Voorcn en C. Bosschaart, Vriendschapstraat. 14. Gornelis z.v. D. van den Hoek en J. M. G. de Bruin, Buitenhavenweg. Overleden: Mei 13. Maria Theresia Vuijl- steke, oud 88 j. en 8 mud, Nieuwe Haven. Scheepvaart. noog water te Hoek van Holland. 15 Mei v.m. 12.24 n.m. 12.57. 16 Mei v.m. 4.n.m. 1.14. 17 Mei v.m. 1.4'4 n.m. 1.59. SCHIEDAM, 15 Mei. Aangekomen motor- schoener „Oostzee II" ,kapt. A. Tammes, ledig van Amsterdam om hier flesschen te laden voor Londen. SCHIEDAM, 15 Mei. VertrokkenEng.s. stoomjacht „Surprise" proefstoomen naar de Noordzee. Noorsch s.s. „Blus", ledig naar Rotterdam. ANTWERPEN, 14 Mei. Aangekomen s.s. „Essen", met stukgoederen van Schiedam. Handelsberichten. Installatie deken J. W. van Hees wijk. Naar wij vernemen zal de hoogeerw. Deken Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 15 Mei. Officieclenoteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 15,—. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 15 Mei. Men noteert voor Spiritus 100 f 36. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 1.20 per ketel. VEEMARKT DELFT, 15 Mei. Aanvoer: 337 runderen 75 schapen of lam meren, fl paarden, 428 varkens, 3 vette kalveren, 1053 biggen, 305 magere kalveren, 11 geiten of bokken, vette varkens, veulens. 2087 lammeren. Vette koeien ie kw. f:M0—490, 2ekw. fkalfkoeien le kw. f 2o0—f 47a, 2e i f Jvaarkocien le kw. 180 f 375, 2e'kw. f-fvette kalveren le kw. 2e kw. f1 vette schapen le kw f_!2e kw. fschapen met lammeren le kw. f 2e kw. f- weilammeren lc kw. f 1525, 2ekw. f— magere varkens le kw. f 1660, biggen, f 8— 20, nuchtere kalveren le kw. f 1024, paarden f 150—425. l Rundvleesch per kilo f 1.201.10 f 1. Boter f2.10 a 2.50 per kilo. Aanvoer 175/8, en 4/16 wegende te zamen 3540 kilo. IN DIT BLAD IS DE BESTE RECLAME VOOR ELICEN WI N K E LI ER ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN DE NIEUWE SCHIED. COURANT IS HET MEEST GELEZEN DAG BLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ADVERTEERT IN ONZE RUBRIEK KLEINE ADVERTENTIËN DOOR UWE NAAM DAGELIJKS ONDER DUIZENDEN LEZERS TE BRENGEN KAN SUCCES NIET UIT BLIJVEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3