DAGBLAD WO&Êf SCHIEDAM ESW OMSTREKEN. Het spookhuis. FEU 5LLETON. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 45 Postbus 39. «a Advertentiën: 15 regels 3.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Post M/7" Per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk acïverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een f liff i&| ve|,ii8s va^ esp iWi*lr Hfi^' iiJ tn i Ifi"il/V1 mm viDQer. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Buiteniandseh Nieuws, HET HER STELVRAAGSTUK. De Commissie van Herstel heeft, na gepleegd overleg met de Kriegslastenkommission besloten, dat de eerste vergadering van de organisatie commissie der spoorwegen, op 22 Mei a.s. te Parijs zal plaats hebben. De geallieerde regeeringen zullen worden vertegenwoordigd door Lefévre en Acwirth, terwijl voor Duitscbland Vogt en Bergmann tegenwoordig zullen zijn. De gedachten wisseling tusschen de regee ringen van Frankrijk en Engeland, met het doel de tenuitvoerlegging van het plan der experts voortgang te doen hebben, in weerwil van den gewijzigden politieken toestand in Frankrijk wordt voortgezet. DE DUITSCHE KABINETSCRISIS. Uit Berlijn verluidt Ten aanzien van de Vrijdag gehouden kabinetszitting wordt nader gemeld, dat het kabinet heeft besloten reeds thans aan den rijkspresident mede te deelen, dat het voornemens is, af te treden, zoodra de mogelijkheid bestaat tot vorming van een nieuwe regeering. Men stelt zich voor, clen weg tot vorming van een nieuwe regeering te openen, doordat de 'middenpartijen aan de Duitsch-nationalen hun buiteniandseh politiek program zullen voorleggen, waarvan de hoofdinhoud zal zijn de aanvaarding en uivoering van liet. rapport- dei' experts. Het schijnt, dat daarbij door cle rechtervleu gels van Centrum en Duitsche Volkspartij aan drang op de Duitsch-nationalen uitgeoefend zal worden om op- de basis vaD dat program zich bereid te verklaren met de middenpartijen een regeering te vormen. Het is evenwel toch waarschijnlijk, dat de Duitsch-nationalen dit zullen afwijzen daar zij op het standpunt staan, dat de vorming van een regeering hun als grootste partij a priori toekomt. Naar verluidt zou het wel in de bedoeling liggen, ten slotte aan de Duitsch-nationalen de vorming van een regeering op te dragen, doch eerst nadat de boven aangegeven oplossing gebeken is onmogelijk te zijn. Het zou dan echter vrijwel ondenkbaar zijn, dat de Duitsch- nationalen zouden kunnen slagen in bet vor men van een regeering. En dan zal alleen nog overblijven, den centrum-leider, dr. Marx, de opdracht te geven, hetgeen ten gevolge zou hebben, dat de tegenwoordige regeering, met enkele kleine wijzigingen, zou terugkeeren. DE CRISIS IN HET ROERGEBIED. Naar de bladen uit Essen vernemen is in zake de beslissing over de arbitrage-uitspraak voor de Roermijnen aan de betrokken partijen tol Dinsdag a.s. uitstel gegeven. De Christelijke mijnwerkersorganisatie en het Alter Bergarbeiterverband in de Roer heb ben zich uitgesproken tegen de bepaling omtrent de arbcidstijdverlenging in de scheidsrechterlijke uitspraak, zooals die Zaterdag is vastgesteld na de conferentie tusschen werkgevers en werk nemers in bet departement van Arbeid te Ber lijn. De kleine organisaties zouden gister ver gaderen. Wat zij zullen beslissen kan echter niets aan den toestand veranderen, daar zij verre in de minderheid zijn. Gij weet het hoezeer ik u beminde. Men fluisterde mij wel in, dat gij de kroegen bezocht, dat uw ambacht u weinig verdiensten opbracht, maar u geloofde ik meer dan hen, die mij van dat huwelijk afkeerig poogden te maken. Daaren boven trachtte ik mij te overtuigen, dat mijn zachtmoedigheid uw opvliegend karakter zou overwinnen, dat het bezit eener zorgzame huis vrouw u aan uw woning zou boeien.Ik berekende dat uw handwerk goede winsten kon afwerpen, wanneer gij met een helper voor eigen rekening werken zoudt. Mijn vader, die zelf meester was, zou u het meesterschap overdoen, wanneer gij zijn schoonzoon zoudt geworden zijn. Ik was de rijkste van ons beiden en bad dus het recht edelmoedig en vertrouwvol te zijn. Ik huwde u. God weet, Donat, hoe vurig ik Flem voor uw geluk gebeden, hoezeer ik den Hemel gesmeekt heb mij de macht te verleenen om u gelukkig te maken, door u eenige gemakken en, bij voortdurenden werklust, 'n onbezorgd be staan te verschaffen, u een goed Christen te doen worden door u te leeren bidden. Huguette zweeg een diepe zucht ontsnapte hare lippen, zij zag haar man weemoedig aan, Heden komen de werkgevers bijeen. Zij zullen waarschijnlijk de uitspraak aanvaarden. De stemming onder de mijnwerkers is overi gens zeer slecht. Zaterdag hebben verschillende demonstraties plaats gehad, waarbij de politie herhaaldelijk moest ingrijpen. HET DUITSCH-RUSSISCHE INCIDENT. Wegens beweerde begunstiging van de ont snapping van Bozenhardt zijn nog 9 personen gearresteerd. Bozenhardt zelf zal na het eerste verhoor door de instructie naar Slargardt over gebracht worden. DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. In een interview met een vertegenwoordiger van de Fransche pers verklaarde Herriot, dat hij een opdracht tot kabinetsformatie alleen zou aanvaarden met medewerking van de so cialisten voor de vorming van een kabinet van de linkerzijde. Dit was in overeenstem ming zeide hij met de wenschen en ge voelens, welke de natie bij de algemeene ver kiezingen heeft uitgesproken. Herriot wensch- te zich zelf niet belachelijk te maken door de politiek van de nieuwe regeering te gaan voor spellen voordat hij zelfs een uitnoodiging had ontvangen om een kabinet te vormen. Sprekende namens de meerderheid van de linkerzijde ver klaarde hij evenwel, dat als hij uitgenoodigd zou worden een regeering te vormen, zijn eerste zorg zou zijn voor de vestiging van een defiritiefe en verzoenende buitenlandsche politiek, waar van naarzijn meening de binnenlandsche politiek zou afhangen. De betrekkingen van Frankrijk met België zouden noodzakelijkerwijs onveran derd blijven. Met Engeland zouden cordiale en zelfs broederlijke betrekkingen worden on derhouden. „Lyon is het Manchester van Frankrijk aldus Herriot -en mijn positie als burgemeester van een groot industrieel en commercieel cen trum heeft mij de gelegenheid gegeven om sym pathie te verwerven in alle landen van Europa en in Amerika." Herriot kon niet medcdeelen welke de hou ding der nieuwe regeering jegens Rusland zou zijn, maar zijn eigen gevoelens jegens Rusland waren bekend. De aandacht der regeering zou voorts aller eerst gevestigd worden op intrekking van de machtigingswet en herstel van het lucifers monopolie. Aangaande zulke vraagstukken als de Roer kwestie en de plannen der experts behield Her riot zich zijn meening voor. DE AMERIKAAN SCHE IMMIGRATIE WET Alle hoop, dat president Coolidge zijn veto zal uitspreken over de immigratie wet, waarin de bestaande uitsluitings' lausule in zake de Ooster- sche rassen is opgenomen, is te Tokio opgegeven. Men spreekt over mogelijke maatregelen ter beantwoording van de Amerikaansche wetge ving. Overigens wordt toegegeven, dat dergelijke maatregelen slechts van weinig uitwerking zou den kunnen zijn. Het Japansche ministerie van Buitenland sche Zaken beeft verklaard,dat Japan waarschijn lijk een formeel protest tot de regeering der Vcr- eenigde Staten zal richten door middel van zijn ambassadeur te Washington, als de immigratie- wet eenmaal geteekend is. die tegen den muur geleund in sombere gepein zen verdiept scheen toen hernam zij met een smartelijken glimlach „Mijn hoop was spoedig vernietigd reeds een maand na ons huwelijk keerdet gij naar de her berg terug ik bleef eenzaam en verlaten in mijn hut achter en weende in stilte. Mijn vader stierf, zonder te weten dat mijn leven ver giftigd was. Zoo het een enkele maal gebeurde, dat gij uw leven scheent te willen beteren, her- vielt ge spoedig weder in uw uitspattingen. De klanten verlieten ons, het geld begon te ontbreken gij begont wars te worden van het geregelde levenEen man, die mij altijd een soort van afschrik heeft ingeboezemd, Jacquet, wist u een maand lang buiten onze woning te lokken Toen gij terugkwaamt, had de uitdrukking van onverschilligheid en luiheid, die ik vroeger op uw gelaat opmerkte, plaats gemaakt voor toorn en verstoktheid. Gedurende uwe afwezigheid, liadt gij een geheele verandering ondergaan. „Jacquet bracht een week bij ons door toen hij vertrok, vernam ik dat wij de woning zouden verlaten, waarin ik groot gebracht was. Ik smeekte u dit ontwerp te laten varen, alles was nutteloos. Het was mijn plicht, Donat, te gehoorzamen, en ik deed het. De goddelijke Ver losser troostte mij ter wille van Zijn lijden en toen mij mijn lieveling geschonken was en ik mijn Dizier in mijn armen mocht drukken, beklaagde ik mij niet langer en hoopte ik dat uw kind van u zou kunnen verkrijgen, wat gij ALLERLEI. Uit Weenen. Zaterdag zijn hier uit Con- stantinopel berichten ontvangen, die wijzen op een aanstaande breuk tusschen Turkije en Frankrijk in verband met de Syrische kwes tie. Binnen enkele dagen zal de regeering te Angora een nota naar Parijs zenden, waarin zij de algeheele uitvoering vaa het verdrag van Angora, gesloten met Franklin Bouillon, zal eischen met onmiddellijke verleening van plaat selijke autonomie aan Antiochië en neutralisatie van dit district, terwijl krachtig geprotesteerd zal worden tegen de aanvallen op de Zuidelijke grens. Binnenland. Het professiefeest van Z. Em. Kardinaal Van Rossum. Er heeft zich, naar uit Rome wordt gemeld, aldaar een comité gevormd, om Zijne Em. Kardinaal Van Rossum met zijn gouden pro- fessiefeest te huldigen. Daarin namen onder anderen zittingde Hoogeerw. Pater Mag. Theissling, algemeen overste der Dominicanen de Hoogeerw. Pater dr. Broeken, algemeen overste der missionarissen van het H. Hart de Zeereerw. Pater Moots, procurator der Pre- monstral ensers de zeereerw. lieer Asseldonk, procurator der Kruishceren (die penningmees ter-secretaris is), en de procurator van het Nederlandsch Episcopaat Mgr. dr. B. Eras. De Democratische Partij. Te Amsterdam heeft de Democratische Partij haar derde jaarvergadering onder leiding van prof. Heeres gehouden. Prof. Heeres besprak een fusie van de Dem. Partij met de Vrijz. Dem. Bond. De partij heeft besloten tot fusie met de Alg. Ned. Vrouwen organisatie. Rem. Zweers geridderd. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de heer Bernard Zweers, toonkunstenaar te Amsterdam, die gister zijn 70sten verjaardag vierde. Spoorwegen. Naar wij vernemen is in de laatste,onder voor zitterschap van mr. dr. D. A. P. N. Kooien ge houden vergadering van den Loonraad van de Nederlandsche Spoorwegen besloten, te advi- seeren de tusschen de directie en de organisaties gesloten loonovereenkomst in te voeren. Indische bcgrooting voor 1922. Bij de Tweede Kamer zijn wetsontwerpen ingediend tot nadere wijziging van de begrooting van Nederlandsch-Indië voor 1922. In totaal Hordt de begrooting verlaagd met 105,133,553. De Staking bij Werkspoor. Rijksbemiddelaar ir. H. A. van IJsselstein heeft de organisaties in de metaalindustrie uit genoodigd tot een conferentie op morgen. Minister Colijn te Brussel. Uit Brussel wordt gemeld Eergisteren heeft de Nederlandsche minister van financiën, de heer H. Colijn, het Hollandhuis bezocht. Met belangstelling hebben de minister en zijn familie de permanente tentoonstelling van Nederlandsche en Nederlandsch-Indische mij weigerdeHelaas, ook deze hoop werd teleurgesteld „Weldra vernam ik, dat gij leefde van het wildstroopen en sedert werd het leven mij een voortdurende marteling telkens als gij afwezig waart, vreesde ik dat u eenig gevaar dreigde. Ik bracht slapelooze nachten door, ik werd ziek ik, die eertijds gezond en sterk was, werd als een schaduw.Toch wilde ik niet sterven ik bezat Dinier. .Tusschen uw dronkenschap en uw nachtelijke strooptochten, beproefde gij Lijwijlen mij te doen gelooven, dat gij nog ge voelens van genegenheid en liefde jegens mij koesterde. Maar uw betere natuur werd telkens onderdrukt. Mijne tranen waren een beschuldiging voor u, mijn wanhoop stemde u tot toorn en iederen dag dcedt gij een schrede verder op den weg, die naar den afgrond geleidt. „Toen gij ongeveer twee maanden geleden gevangen genomen en voor den graaf de Cha- teauneuf gevoerd- werd, voelde ik dat ik u nog 'iefhad, ondanks al uw ondeugden mijne smee kingen en tranen redden uw leven. Helaas het was mij onmogelijk u een schandelijke kas tijding te doen ontgaan, welker herinnering uw hart met haat en wraakzucht vervult. Donat, ik smeek het u, zin op wraak noch op bloed, gij imudt de gerechtigheid vinden en onder uwl dolzinnige pogingen bezwijken. Gij wilt vertrekken. Welnu, ik zal u volgen. Kan ik mij aan een hut hechten, waarin ik slechts rampzalige dagen doorgebracht heb Neem uw vroe- producten en de andere instellingen van het Hollandhuis bezichtigd. Het conflict in Twente. De besturen van het R. K. Vakbureau en het Christelijk Nationaal Vakverbond hebben zich in een uitvoerigen brief tot den minister van justitie gewend in verband met de gebeurtenissen te Enschede. Zij hebben den minister verzocht te laten nagaan, door welke oorzaken het moge lijk was dat de leden der R. K. en Christelijke organisaties niet voldoende beschermd werden en vervolgens, of zoodra het weer noodig mocht zijn, zij er op kunnen rekenen, dat hun leden voldoende beschermd zullen worden tegen- eventueele molestatie en intimidatie. Motor- en Rijwielwet. Verschenen is een nota van wijziging op het wetsontwerp wijziging van de Motor- en Rijwiel- wet. Blijkens de toelichting zijn de wijzigingen, in het algemeen het onmiddellijk gevolg van aangenomen amendementen of zijn zij lovter n redactioneelcn aard. Het lijkt niet raadzaam aan hen, die thans van een rijbewijs zijn voor zien, onder wie personen, die reeds jaren aan het stuurrad zitten, de verplichting op te leggen van hun vaardigheid in het besturen van een motorrijtuig te doen blijken, te meer, waai de daaraan verbonden arbeid voor de administratie zeer bezwarend zou zijn. Die verplichting wenscht de minister dus niet op te leggen aan hen, aan wien reeds vóór 1 Mei 1924 een rijbewijs is uit gereikt. Het tijdstip 1 Mei 1924 is gekozen teneinde te voorkomen, dat alsnog rijbewijzen zouden worden aangevraagd met het oogmerk, den eisch aangaande het doen blijken van vaardig- luid in het besturen van een motorrijtuig te ontduiken. Het werk van Osscndorp c.s. Over de gevoerde protestacties tegen dé oor spronkelijke bezuinigingsplannen van den Mi nister van Onderwijs, schrijft inej. Joh. Wester man, lid van de Tweede Kamer, in „De Vrijheid" onder meer het volgende „Iedereen, die onbevooroordeeld de moeilijk heden wil bezien, waarmee de Regeering te kampen heeft, om de veel te wijd uitgezette en te royaal opgezette staatsbemoeiing op allerlei gebied weer tot behoorlijke proporties terug te brengen, heeft zich moeten ergeren aan de beschouwingen in een deel der socialistische persorganen en door enkel sociaal-democratische sprekers geuit over de motieven, die de Regee ring zouden bewegen bij de noodzakelijke be zuiniging op onderwijsgebied. Men beschuldigt daar de bewindslieden ervan, met genoegen het volksonderwijs te knauwen, omdat een dom volk zooveel gemakkelijker te regeeren is dan een ontwikkelde arbeidersklasse en schroomt dan niet die onedele motieven breed uit te meten. Mijns inziens is een dergelijke bestrijding aller minst geschikt,, om het prestige van de voorman nen der socialistische onderwijzersorganisaties tegenover anderen dan eigen leden hoog te hou den en ik ben overtuigd, dat zij de openbare school door dergelijke uitlatingen geen dienst bewijzen." ger handwerk weder op gij weet, dat ik in alle vrouwelijke handwerken ervaren benlaat ons dus naar de stad trekken in Rouaan met zijn prachtige kerken zal ik wel het middel weten te vinden om linnen te weven, dat in fijnheid en witheid het Hollandsche evenaren zal. Wie weet, of de vrede, de rust en het geluk niet in onze woning terugkeeren. Tegen dien prijs zal ik u op een woord, een eenvoudige belofte volgen ik zal trachten moed te vatten, ik zal ons kind in uw armen leggen en dit zal het eerste teeken van vergiffenis zijn. Wilt gij, Donat o, zeg dat gij zulks wilt De wildstrooper scheen getroffen door deze teedere onderworpenheid, door die buitengewone zachtaardigheid zijn blik was minder woest en hij wilde antwoorden, toen hij door het venster in het bosch het roode schijnsel eener toorts ontwaarde. Tegelijkertijd deden zich in de verte onheilspellende kreten hooren. Het geldt mij," schreeuwde Donat, terwijl hij met een sprong voor het kleine venster stond, de boschvvachters van den graaf de Chateau- neuf achtervolgen mij „Ga, ga, riep Huguette, in wanhoop de handen wringend. „Ja, ik ga hernam de wildstrooper „maarkom terug, dezen nacht nog, wanneer ik mijn plan /cl volvoerd hebben." „Vluchten wij samen sprak Huguette. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1