1 DMGBLAB WO OR SCHSEOMM EN OMSTREKEN* Het spookhuis. i FEUILLETON. H i m 47ste Jaargang. Dinsdag 20 Mei 1924. No. 13951 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 li" verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 15 'Mei 1924 het ver zoek van lo. W. GEELEN om vergunning tot oprichting van een inrichting voor het be werken van metalen in de panden Visschers- straat 2224, kadaster Sectie L. Nos.878 en 879, met een electromotor van 3 P.K., drijvende 2 draaibankjes, 1 boormachine, 1 ijzerzaag, 1 zandsteen, 1 amarilsteen en 1 ventilator 2o. de NEDERLANDSCHE GIST- EN SPI RITUSFABRIEK te Delft om vergunning tot oprichting van een kurkenfabriek in het pand Groenweegje 20, kadaster Sectie A. No.1300, met één electromotor van 5 P.K., drijvende diverse werktuigen en 3o. de NEDERLANDSCHE GIST- EN SPI RITUSFABRIEK te Delft om vergunning tot oprichting van een gereedschapherstelplaaLs in het pand Groenweegje 10, kadaster sectie A. No. 1355, met een electromotor van 2 P.K., drijvende een draaibank, een boormachine en een ventilator, verdaagd, aangezien het des betreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 20 Mei 1924. Buitenlandseh Meuws, HET HERSTELVRAAGSTUK. Van de gister gehouden conferentie te Milaan is 't volgende officieele communiqué gegeven. De Belgische ministers en de Italiaansche premier constateeren, dat de kwestie van herstel een ernstige reden tot politieke ongerustheid en economische crisis vormt. Zij zijn van mee ning, dat het noodzakelijk is, deze zonder verwijl op te lossen door uitvoering van de experts- rapporten. Deze vormen een basis waarop over eenstemming kan worden bereikt, indien de r»111.in- i- Jovaal ,i,. vereisehte maat regelen neemt en uitvoert. Voorts heeft de toestand, welke zou ontstaan door een opzettelijk in gebreke blijven van Duitschland de aandacht der ministers bezig gehouden. Een intergeallieerd accoord in dezen schijnt mogelijk. De ministers zijn van meening dat, zoodra de intergcallieerde gedachtenwisselingen genoegzaam gevorderd zijn, er een intergeallieer de conferentie dient te worden bijeengeroepen ora te geraken tot een bekrachtiging van het aldus voorbereide accoord. De Belgische ministers en de Italiaansche premier zullen alle mogelijke pogingen doen, om zonder uitstel te geraken tot verwezenlijking van de plannen der experts en zij erkennen dat de kwestie van de intergeallieerde schulden verbonden blijft met de integrale definitieve oplossing van de herstelkwestie. Het onderhoud is geëindigd. Naar verder gemeld wordt is de conferentie tusschen de Belgische ministers Theunis en Hijmans en Mussolini volkomen geslaagd, daar de ministers tot algeheele overeenstemming zijn gekomen ten aanzien van de Belgische en Italiaansche meeningen. Het resultaat dezer conferentie zal aan de regeering te Londen worden bekend gemaakt en de hoop wordt uitgedrukt, de Britsche in- 3 „Onmogelijk, uw tegenwoordigheid in de hut kan mij nog beschermen." De wildstrooper klom op een ladder en op de laatste sport gekomen, lichtte hij een klein luik van den, zolder open zoodia hij zich daar be vond, wierp hij de ladder omver en liet het luik neder. De kleine ruimte, waar hij zich thans bevond, was nauwelijks eenige vierkante voeten groot, het hellende dak, 't welk slechts onvoldoende met stroo gedekt was, daalde langs beide zijden neder in het midden waren de balken en latten vermolmd en was de bloote hemel geheel zicht baar. Donat brak enkele latten geheel door en maakte de opening grooter, waarna hij zich door het gat wrong en de nok van het dak bereikte. Hij zag de lichten zijn hut naderen, hoorde ver warde stemmen en de wind voerde hem eenige dreigende en onrustbarende woorden over. Toen ging hij rechtop op het dak staan, maar greep met beide handen een stevigen eikentak vast, die zich over het dak heenboog, en slaagde er door zijn weergalooze vlugheid en behendigheid in een grooteren en dikkeren tak te bereiken. De noodige voorzorgen nemende, klom hij van tak stemming voor de overeengekomen politiek te verwerven. DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. In kringen der linkerzijde verluidt, dat wan neer de socialisten zich beperken tot het ver- leenen van steun aan het komende kabinet en daarin geen zitting nemen, Herriot het voor nemen heeft, zelf president van den minister raad te worden zonder portefeuille en aan Aristide Briand die van Buitenlandsche Zaken aan te bicden, terwijl Painlevé zijn plaats op het ministerie van Oorlog zou hernemen. Heden komt Herriot te Parijs aan en het staat wel vast dat hij voor het einde der week ter consultatie naar het Elyssée zal worden geroepen. IndieD de socialisten wél in het kabinet zitting nemen, is het hoogstwaarschijnlijk, dat Alexan dre Varenne Binnenlandsche Zaken zal krijgen, Vincent Aureuil Financiën, Paul Boncour Oor log, Moutet Justitie en misschien Léon Blum Buitenlandsche Zaken, zegt de ,,Tel." Over de eventueele samenwerking tusschen radicalen en socialisten schrijft Robert de Jouvenel in ,,1'Oeuvre" „Welk programma zou een regeering, samen gesteld uit radicalen en socialisten kunnen realiseeren De schrijver noemt dan ten aan zien van de buitenlandsche politiek de volgende onderwerpen op de uitvoering zonder reserves van het plan der experts het afzien van dwangmaatregelen naarmate Duitschland zijn verplichtingen nakomt de bevrijding der Duitsch-gevangenen, zelfs zonder tegen-prestatie, daar men in humanis tische kwesties niet marchandeeren moet. De verwijzing naar den Volkenbond van de kwesties van de veiligheid en ontwapening de erkenning der Sovjets, welke de voorwaarde is van een gemeenschappelijke politiek van de geallieerden in Rusland en, wat. de binaenlandsche politiek betreft volledige amnestie, de weder tewerkstelling der spoorwegbeambten hervorming va,n .het kiesstelsel, afschaffing van de' hervorrning-Ëerara betreffende het onderwijs, herstel van het lucifersmonopolie. Ten slotte dient president Millerand te worden genoopt zijn ontslag te nemen. Te zelfder tijd zou een democratisch budget worden samengesteld, de nieuwe militaire wet kunnen worden uitgewerkt en een sociaal pro gramma geredigeerd. Maar dat is een werk van langeren duur. De Parijsehe correspondent van de „Neue Züricher Zeitung" heeft een onderhoud gehad met Herriot, waarin deze, als het program van de radicale-socialistische partij aangaf, het traditioneele republikeinsche program, aange vuld met liberale hervormingen en een vredes- program, zooals de tijd zulks vereischt. „Poincaré", zoo zeide Herriot, „heeft van de reparatiekwestie slechts de politieke factoren gezien en niet de economische." Voortgaande verklaarde Herriot nog „Wij moeten er naar streven, van Duitschland ga ranties van algemeenen aard te verkrijgen. Door dit systeem zouden wij in staat zijn, het Roergebied te ontruimen, van het oogenblik af, dat onze vordering op Duitschland geïnterna tionaliseerd is. Indien wij geen toestand wen- schen, welke voor den vrede van Europa hoogst gevaarlijk is, bestaat er geen andere oplossing. tot tak, van boom tot boom, en op het oogenblik dat zijn vervolgers de hut bereikten, bevond hij zich reeds op grooten afstand en dus voorloopig in veiligheid. „Bah", riep een der boschwachters, „de ven sters zijn gesloten, het wild zit in de klem. Be waakt de openingen, wij zullen de deur openen. Een zware slag weergalmde dof en onheilspel lend door de hut, het kind ontwaakte en begon luidkeels te schreeuwen Huguette, niet weten de of haar man zich nog op den zolder bevond, beefde door al haar leden en durfde de deur niet openen. „Wij zoeken Donat," riep een barsche stem, „open, Huguette, of wij laten den rooden haan van uw dak kraaien," De jonge vrouw nam haar kind op den arm met het bewonderenswaardig instinct aan zwak ke wezens eigen, en schoof den grendel van de deur. „Donat, waar is Donat boschwachters op gebiedenden toon. „Ik weet het niet", antwoordde Huguette ;„en gij weet even goed als ik, dat hij meer tijd in de herberg dan thuis doorbrengtGa naar de naburige herberg, wellicht zult gij hem daar vinden." Twee mannen drongen het nauwe en donkere vertrek binnen en sloegen een vorschcnden blik in het ronde een derde doorzocht de legerstede van stroo in het ellendige verblijf. „Ik weet dat gij niet gelukkig zijt met dien vroeg een der De rechten van Frankrijk kunnen slechts be veiligd worden door een internationaal systeem van scheidsrechterlijke uitspraken. DE CRISIS IN DE ROER. Volgens de verklaring van de mijnwerkers- organisaties is thans een van de belangrijkste strijdpunten tusschen de beide partijen, betrok ken bij het stakingsconflict in de Roer, de vraag, welke arbeidstijd op het oogenblik van rechts wege bestaat. Men is het hierover namelijk niet eens, nadat de tot nu toe geldende overeen komst is afgeloopen en de arbeiders de scheids- rechtelijke uitspraak van 16 Mei j.l. hebben verworpen. In verband hiermede heeft de rijksminister van Arbeid aan den voorzitter van den Reichs- wirtscha f tsrat opgedragen, onpartijdige des kundigen aan te wijzen, die deze kwestie zullen hebben op te lossen. DE MILITAIRE CONTROLE. Lord d'Abernon, de Britsche ambassadeur te Berlijn, deelde den rijksminister van Buiten landsche Zaken, Stresemann, mede, dat evenals Frankrijk en België Engeland de demonstraties te Ilalle beschouwt als een bewijs van den mili- Laristischen geest, die nog in Duitschland leeft en dat Engeland dientengevolge moet vast houden aan de onmiddellijke hervatting der intergeallieerde militaire controle. RUSLAND EN JAPAN. Uit gezaghebbende bron wordt gemeld, dat de Russisch-Japansche besprekingen te Peking thans als officieel worden beschouwd. Aan beide onderhandelaars is opdracht ge geven om een verdrag te ontwerpen, dat af hankelijk zal worden gesteld van het feit, of zij het eens kunnen worden over vele ingewikkelde kwesties, bijv. die van de erkenning van de sowjets. IERLAND. Het geschil over de grenzen tusschen den Ier- sëhen Vrijstaat en Ulster is, in een stadium ge- «vmtiB, dat eenige kans belooft op een vriend schappelijke oplossing. Terwijl Sir James Graig in den beginne voortdurend vasthield aan de bestaande grens en niet wilde hooren van eenigen afstand van gebied, heeft hij zich thans bereid verklaard eventueel dorpen waar de meerder heid der bevolking aansluiting bij den Vrijstaat verlangt de gelegenheid hiertoe te openen. Aan deze toezegging heeft hij evenwel de voorwaarde verbonden, dat de Vrijstaat desgelijks zal han delen wat districten betreft, waar de Ulsterianen de meerderheid bezitten. DE MOSOEL-KWESTIE. Vernomen wordt, dat de Engelsch-Turksche onderhandelingen over de provincie (het vilajet) Mosoel vandaag te Constantinopel beginnen. Sir Percy Gox is de eerste vertegenwoordiger van Engeland, terwijl de president der Nationale Vergadering van Angora, Fethi Bey, de Turksche delegatie leidt. Art. 3 van het Verdrag van Lausanne zegt, dat dit vraagstuk bij minnelijke onderhande ling door Groot-Brittannië en Turkije moet worden opgelost. Mochten zij het ten slotte niet eens kunnen worden, dan zou de Volkenbonds raad de beslissing in deze zaak hebben. ALLERLEI. Uit Washington Het Huis heeft 't veto van schelm en dronkaard,", sprak een der bosch wachters „en gij mocht wel een zware wasch- kaars ontsteken tereere van Onze Lieve Vrouw van Cléry, waarvoor onze heer en koning zoo veel devotie heeft, zoo men u van hem ontlastte.. Spreek dus onbeschroomd waarheid, Huguette, is Donat heden avond in zijn woning terugge keerd „Donat vergeet vrouw en kind dit antwoord zegt u genoeg." „Gij hebt ongelijk hem nog te verdedigen het ware beter alles ronduit te bekennen, ook in uw eigen belang." „Ik behoef niets te bekennen," hernam de vrouw, „gij weet trouwens wel dat ik reeds onge lukkig genoeg ben om mijn verdriet niet nog grooter te maken." „Komt binnen," riep Laurent, de aanvoerder der boschwachters, tot de lieden die buiten de wacht hielden, „gij ziet Wel dat hethuis ledig en de vogel gevlogen is." „En toch weet ik zeker," hernam Mare, „dat de schurk, die ons zooveel slapelooze en onge ruste nachten bezorgt, hier binnengegaan is en er nog moet zijn Zie, hij heeft de hand hier op de vensterbank gelegd, want er kleeft mg bloed aan wat wilt gij nog meer j „Ik heb een magere kip geslacht, die ik bij mijn huis hield.", sprak Huguette gevat. „Neen, Huguette," hernam Laurent, „het is vandaag Vrijdag, en gij zijt een te goede Christin- ne om aan het gebod der Kerk ontrouw te wor president Coolidge in zake den bonus aan oud strijders met meer dan de benoodigde twee derde meerderheid, nl. met 313 tegen 78 stemmen afgewezen. Uit Washington De Amerikaansche Se naat heeft gister de „Soldiers bonus bill" aan genomen, waarover president Goolidge zijn veto had uitgesproken. Het ontwerp is dus thans wet geworden. Uit Washington De Amerikaansche ge zant in Japan heeft verzocht ontheven te worden van zijn functie als zoodanig. Het is niet bekend, of zijn aftreden in verband staat met de openbare rede, welke Woods onlangs te Tokio heeft ge houden, en waarin hij zijn afkeuring te kennen gaf over de nieuwe Amerikaansche immigratie- wet. Uit Berlijn De Nationalistische demon straties te Fuerstenwalde nabij Berlijn hebben Zondag tot ongeregeldheden geleid. De Commu nisten deden herhaaldelijk pogingen om de zalen, waarin de feestelijkheden plaats vonden, te bestormen. Gummistokken, messen en knuppels werden gebruikt bij de gevechten tusschen communisten en de politie. Drie politieagenten werden doodgestoken. Honderd Communisten werden gearresteerd. De Grieksche commissie welke de nieuwe Grieksche constitutie bestudeert, stelt voor alle eeretitels en onderscheidingsteekens op te heffen. Uit Berlijn Uit Rome wordt gemeld, dat Mussolini en Benesj het eens zijn geworden over de grondlijnen van een Italiaansch-Tsjechisch verdrag. Uit Parijs Generaal Townshend is gister nacht in een Parijsch hotel na een ziekte van eenige maanden overleden. Generaal Sir Charles Vere Ferrers Townshend, heeft zijn roem als militair leider wel voorname lijk te danken aan zijn moedige verdediging van Koet-el-Amara, het versterkte kamp aan den Tigris, tegen de Turken, die het belegerden. Uit Rome De Tsjechische minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Benesj, is gisteren door den kardinaal-staatssecretaris ontvangen. Vervolgens verleende de Paus hem een audiëntie, Uit Londen Uit Calcutta wordt gemeld, dat bij een gevecht, dat ontstond na een demon stratie tegen de oplegging van een belasting aan de pelgrims, die clen Hindoe-tempel te Tarakes- war bezoeken, één der demonstranten gedood en een groot aantal werd gewond. Binnenland. Het conflict in Twente. Bij de gemeentelijke controle van de admi nistratie van het Enschedesche comité der ongeorganiseerden zijn zooveel onregelmatig heden ontdekt, dat de burgemeester de ver gunning tot collecteeren heeft ingetrokken. Behalve de 74 agenten cler Enschedesche politie zijn thans voor handhaving van de orde te Enschede aanwezig 25 rijksveldwachters, 31 marechaussees en 125 man militaire politie. Zondagsarbeid. Zondag moesten te Vlissingen op den kruiser Java werkzaamheden verricht worden. Het bestuur van de anti-rev. kiesvereeniging Vlis singen heeft daarvan een anti-rev. Kamerlid telegrafisch in kennis gesteld. Daarop is van den minister van marinetelegrafisch bericht ingekomen dat deze Zondagsarbeid was ver boden. den Donat is hier binnengekomen, ik zou er op durven zweren. Maar zie, er is een luik in den zolder aan het werk, zet de ladder op de vos zit in de klem. Huguette drukte haar kind dichter aan den boezem en zag het kruisbeeld, dat boven de wieg van haar kind hing, met smeekenden blik aan. Laurent klom de ladder op en drong op den zolder door, maar deze was ledig de toestand van het dak bewees echter genoeg langs welken kant Donat ontsnapt was. „Slechts een ellendeling als die Donat kan zich zonder den hals te breken van zulk een hoogte doen nedervallen." sprak Laurent. „Vooruit, dezen nacht hebben wij het holjpveder ledig ge vonden. .Maar ik zweer het bij mijn ziel, dat mijn beurt eenmaal komen zal dood of levend, Donat moet in mijn handen vallen." „Dood of levend, het verschil is zoo groot niet wat mij betreft, ik geef geen penning meer voor zijn huid." Laurent kwam weder in het woonvertrek terug, waar Huguette hem met angst ver beidde. Zij slaakte een zucht van verlichting en deed een schietgebed ter cere van Onze Lieve Vrouw van Clory bij liet zien van het teleurgestelde voorkomen van den jachtopziener. (Wordt vervolgd) ast r UWE SCHIEDAMSCHE COURANT weike een half uur duurde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1