Doorzitten en Stufcloopen Stads- en Gewestelijk Nieuws. INGEZONDEN. Gemeenteraad. Rentezegels. Bij Kon. Besluit van 1 dezer zijn onder meer de volgende wijzigingen in het uiterlijk der rentezegels gebracht le. de kleur van het rentezegel voor loon- klasse I is roode opdruk op lichtrooden onder druk en de op het zegel uitgedrukte geldswaarde 25 cent 2e. de kleur van het rentezegel voor loon- klasse II is bruine opdruk op groenen onderdruk en de op het zegel uitgedrukte geldswaarde 30 cent 3e. de kleur van het rentezegel voor loon- klasse III is roode opdruk op blauwen onder druk en de op het zegel uitgedrukte geldswaarde 40 cent 4e. de kleur van het rentezegel voor loon- klasse IV is blauwe opdruk op groenen onder druk en de op het zegel uitgedrukte geldswaarde 50 cent. De thans bestaande rentezegels blijven echter geldig. Mr. Van Gijn te Weenen. Mr. A. van Gijn, de nieuwe adviseur van de Oostenrijksche Nationale Bank, beeft aan de Neue Freie Presse gezegd, dat hij aan den oproep van mr. Zimmerman heeft gehoor gegeven, omdat hij het als zijn vaderlandschen plicht beschouwde zijn bijstand te verleenen aan den landgenoot, die een zoo belangrijken arbeid voor Oostenrijk verricht. Hij heeft slechts met moeite zijn werk in Nederland kunnen onderbreken en- had een voorstel in de Tweede Kamer willen indienen, waarbij hij zich nu door partijgenooten moet laten vertegenwoordigen. Mr. van Gijn hoopt nog vóór de bijeenkomst van den Volken- bondsraad in Juni zijn advies te kunnen uit brengen. Nederlandsche inijnontginning op Spitsbergen. Volgens een telegram uit Tromsoe aan Aften- posten is het stoomschip Texel, van de Neder landsche Steenkolen-Maatschappij gereed om heden voor zijn eerste reis dit jaar naar Spits bergen te vertrekken. Aan boord bevinden zich honderd geschoolde Duitsche mijnwerkers en 150 Noorsche arbeiders en verder materiaal voor mijnenbouw. Verdrag NederlandBelgie. Benoemd tot gedelegeerden van Nederland in de Ned.-Belgische commissie tot opstelling van een ontwerp voor een met België te sluiten verdrag tot regeling van de rechterlijke bevoegd heid van het gezag en de uitvoering van rechter lijke uitspraken en beslissingen van scheids lieden en authentieke akten de heeren mr. B. C. J. Loder, president van het Permanent Hof van Internationale Justitie, lid van de Staats commissie voor internationaal privaatrecht prof. mr. J. Ph. Suyling, hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht, lid van de Staats commissie voor internationaal privaatrecht en mr. J- K-osters, raadsheer in den Iloogen Raad der NedarlajizUp ."a" ,J~ Jr1- vour internationaal privaatrecht. Raadsbesluit vernietigd. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben, met vernietiging van het raadsbesluit der ge meente Velsen d.d. 6 November j.l., beslist, dat de door het R. K. Kerkbestuur der parochie van den H. Jozef aldaar gevraagde medewerking tot het beschikbaar stellen van de benoodigde gelden voor de bestrating van de speelplaats der R.K. Jongensschool moet worden verleend. Het Haagsche raadhuis. De Haagsche gemeenteraad heeft gister bij herstemming (onlangs, bij eerste stemming, hebben de stemmen met 19 tegen 19 gestaakt) de motie-Wittert van Hoogland voor den bouw van een nieuw raadhuis op het Alexanderveld, met 20 tegen 19 stemmen verworpen. De stem ming was verdeeld. Alle wethouders hebben voor de motie gestemd het nieuwe Raadhuis komt nu dus op het Spui. De laatste kindertrein. Men meldt uit Weenen, dat de laatste kinder trein uit Nedeiland te Weenen aangekomen is. Aan het station werden geestdriftige ovaties aan Nederland gebracht en werden redevoeringen uitgesproken om Nederland dank te brengen voor de buitengewone hulpverleening. In de Steïanskerk is een dankplechtigheid gehouden voor de Nederlandsche weldoeners. Salarisverlaging Rijksambtenaren In het vereenigingsorgaan adviseert het cen traal bestuur der Vereeniging van directeuren en commiezen bij de P. T. T. aan zijn leden geen procedure aan te gaan tegen den Staat in zake de, korting op de salarissen. Graan uit Rusland. Reuter seint uit Moskou Het -eerste Nederlandsche stoomschip is te Taganrog aan de Zee van Azof aangekomen voor inlading van graan. Spoorwegen. De naam van de halte Rijswijk wordt in gaande 1 Juni gewijzigd in RijswijkWateringen. Drankverbod. De Haagsche gemeenteraad besloot met 21 tegen 17 stemmen tot drooglegging van oud- Scheveningen en het Laakkwartier. Congres R. K. technici. Op Zaterdag 31 Mei a.%. zal te Utrecht in Hotel „1'Europe" des namiddags 4 uur de jaar vergadering plaats vinden van den Ned. R.K. Bond van Technici „St. Bernulphus", terwijl, ter gelegenheid van het le lustrum, op Zondag 1 Juni des n.m. 3 uur in Hotel „Noord Brabant" een congres zal worden gehouden. Als inleiders zullen optreden De heer Henri Hermans lid der Tweede Kamer met als onderwerp De werknemende Midden stand, terwijl de heer C. Verweij Jr. secr. pen- ningm. zal spreken over De positie van de technici en de bedrijfsleiders in de bedrijven en op de werken. Begrooting binnenlandsche zaken. Aan de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Eerste Kamer nopens de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Land bouw voor 1924 is het volgende ontleend Vloekverbod. De minister heeft gemeend geen medewerking te moeten ver leenen tot Vernietiging van de politie-veror- deningen op het vloeken, op grond, dat openlijk tentoonstellen of aanslaan van Godslasterlijke geschriften, enz. als in bedoelde verordeningen bedoeld, naar zijn meening leidt tot zedelijke verwording en ontaarding. Forensenbelasting. De minister vleit zich, dat het weldra in te dienen wetsvoor stel, houdende wijziging van de regelen van de plaatselijke belastingheffing op het stuk der forensenbelasting, de bezwaren, in het voor- loopige verslag uiteengezet tegen de thans geldende tegeling, zal ondervangen. De meening, dat de zakelijke belasting op het bedrijf, bij ruimere toepassing, de forensen belasting zoude kunnen vervangen, kan de minister, evenmin als andere leden, tot de zijne maken. Grenswijziging van gemeenten. Grenswijziging van gemeenten wordt voort durend, waar mogelijk, door den minister bevor derd. Burgemeestersbenoemingen. Naar het oordeel van den minister moet bij de vervulling van burgemeestersvacaturen als richt snoer, naast de regelen van art. 61 der Gemeente wet, gelden de politieke gezindheid van de meerderheid der kiesgerechtigde bevolking van de betrokken gemeente, zooals die in de samen stelling van den raad tot uitdrukking komt. De minister heeft bij de burgemeestersbenoemingen, onder zijn verantwoordelijkheid tot stand ge komen, steeds in die richting de aanwijzing ge zocht ter bepaling van zijn keuze onder ge geschikste candidaten. De mogelijkheid intus- schen bestaat, dat in den raad de groepeering niet is aan te wijzen, welke aangeeft langs welke lijn de vo'strekte meerderheid vaii dat lichaam zich beweegt, of dat zich op bijzondeie factoren doem gelden, die de benoeming doen berusten op andere overwegingen. Tot dergelijke gevallen behoort de benoeming van den tegenwoordigen burgemeester van Amsterdam en ook de ver vulling van de jongste burgemeestersvacatures te Dordrecht en te Giethoorn, terwijl men daar aan nog wellicht zou kunnen toevoegen de laatste benoeming te Rotterdam. Werkverschaffing. De m vv»j.-t er op, dra,t het nimmer in het voornemen van de regeering heeft gelegen de werkeloozen- zorg in haar geheel onder de toepassing van de Armenwet te brengen: Zij had uitsluitend het oog op de steunverleening en niet op de werk verschaffing. Naar het gewicht van de ter kennis van de regeering gebrachte practische bezwaren tegen haar aanvankelijk voornemen wordt een onderzoek ingesteld. De minister deelt voorts mede, dat de commis- sie-Nolens inderdaad niet gunstig heeft kunnen adviseeren op een verzoek om overheidssteun ter bevordering van den aanmaak van een voor export bestemde groote hoeveelheid sigaren. Emigratie. Van wege het departement van den minister is aan de emigratie-centrale Holland een renteloos voorschot in uitzicht gesteld. Aandenken Hongaarsche kinderen. Een gelukkig denkbeeld was het, om Hol- landsche pleegouders van Hongaarsche kinderen een aandenken aan te bieden aan het verblijf van hun zwak pleegkindje, dat later gezond,bloeiend, Hollands milddadigheid ging verkonden in het Magyaarsche land. De Hongaarsche ouders zonden voor al degenen, die een hunner kleintjes verpleegden, of op het oogenblik nog verzorgen een in fraaie kleuren, prachtig uitgevoerde her- deninkgsplaat. Boven in een medaillon „Maria" Hongarije's Patrones, links de Hollandsche Ghari- tas, die onder den Zegen van het H. Hart de ondervoede kleinen opneemt, rechts de uit- gezwakte Hongaarsche ouders met hun kroost, dat nog een plaatsje wacht. In het midden een kijkje op Budapest, waar boven een ruimte is vrijgelaten om den naam en bijzonderheden omtrent het verblijf van het pleegkind te kunnen vermelden. De platen zijn gratis te bekomen. Voor Schiedam zullen ze verkrijgbaar zijn bij de comitéleden alhier. Te water geraakt. Een ernstige waarschuwing langs dezen weg tot de ouders, in den omtrek van het Hoofd wonende, is zeer zeker niet misplaatst, daar andermaal gisteravond omstreeks half zeven, een jongetje van ongeveer 10 jaar, dat zich tekort aan den kant van de Voorhaven, nabij deWil- helminabrug begaf, te water is geraakt.De sluis wachter, J. Schippers aan de tegenovergestelde zijde van het water staande, waarschuwde zijn collega J. J. Veelders, die direct naar de plaats van het onheil toesnelde en juist op h^t tijdstip dat de drenkeling weer boven water kwam, dezen wist te grijpen en hem weer op het droge zette, zoodar de jongen, met een nat pak en den schrik vrij kwam. Het ongeval had evenwel schrijnen en smetten der huid, verzacht en geneest men met Purol. 1530 4 ernstiger kunnen zijn, omdat juist daar ter plaatse een aakschip aan den wal lag. Volksbadhuis. In de week van 11 tot 17 Mei werden genomen 483 baden. lste klasse kuipbaden 31, regenbaden 55. 2de klasse kuipbaden 37, regenbaden 330. Kinderbaden 30. Door H. in 't Hol is het gemeen tebestuur verzocht hem eervol ontslag te willen ■verleenen als Portier van de koopmansbeurs. Iletstedelijkmuziekkorpsgeeft morgenavonds 8 uur een uitvoering in de Plantage. Het programma luidt als volgt. 1. Landstorm Marsch, H. H. van Vleuten 2. Ouverture „Zampa" G. Herold 3. Husa- ren Wals, L. Ganme4. Berlin bei Nacht. Potpourri, P. Lincke5. Lettre a Armand, L. Haagman6. Florentiner Marsch, Jul. Fucik. Brieven binnenla n*d. Bomhof, Je- richolaan, Rotterdam W. Barendrecht, Rotter dam Raad van Arbeid, Delft. Briefkaarten binnenland: Spaar en Voorschotbank „Eendracht", Rotterdam Joh. Hoogenboom, Rotterdam. Briefkaarten buitenland: I. v. 't Hof a/b „Salland", Antwerpen A. v. Pelt, Am sterdam Sib. Franzen, DusseldorfIr. Amanda Luck, Horst. 1 briefkaart zonder adres. Sinds eenige dagen hebben aan den Vlaardingerdijk eenige zigeunersfamilies hun tenten weer opgeslagen en vandaag zouden ze na de Rotterdamsche paardenmarkt weer verder optrekken. Het afscheid van Schiedam wilde het gezelschap gisteravond op eeneenigszins feestelijke wijze vieren er was tenminste een vat bier aangekocht en de Duitsche muzikanten warerr afgehuurd om met wat lustige wijsjes de vroolijke stemming te verhoogen. Daar de politie-verordening echter zulks niet toelaat, werd tot groote ontstemming van de betrokkenen, de openluchtfuif afgelast een der hoofdmannen, die zich teveel met het biervat had beziggehouden, maakte zich zelfs zoo boos, dat hij den inspecteur van politie bedreigde hem is gelegenheid gegeven zijn roes in het politie-bureau uit te slapen. De muzikanten hadden inmiddels den aftocht geblazen en een fiksche donderbui dreef even later het bruine volkje de wagens binnen hun verontwaardiging mocht groot zijn, hun gast vrijheid won 't nóg in omvang, want den politie mannen, die achter gebleven waren, werd ge moedelijk een beschuttend dak aangeboden tot de elementen waren uitgewoed er werd dankbaar gebruik van gemaakt. UIT ROTTERDAM. Het land van Hoboken. De Zuinigheidsvereeniging (Vereeniging totBe- vordering van vermindering van belastingdruk) alhier, heeft naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad tot aankoop van het z.g. Land van Hoboken aan Ged. Staten van van Zuid- Holland o.m. geschreven dat zij, na kennisne ming van de in den raad omtrent dit voorstel gehouden discussies, meent ten volle te moeten handhaven de haar van deskundige zijde ver strekte verzekering, dat de koopsom ad 4 mil- lioen pl.m. 35 pet. boven de waarde is, die dit land aan de hand van het daarvoor door den raad vastgestelde uitbreidingsplan heeft. Bij een huiselijke twist heeft de losse werkman T; U gisteravond juffrouw D. van H„ bij wie hij inwoont op het Haagscheveer alhier, mishandeld en in het gelaat verwond. Zij riep de hulp der politie in. Twee agenten begaven zich naar haar woning toen zij binnenkwamen, verscheen T. de J„ gewapend met een breekijzer. Een van de agenten kreeg met het breekijzer een slag op den schouder en de ander een klap op de linkerhand. De agenten grepen den woesteling beet en terwijl zij hem vasthielden, schoot plotseling juffrouw D. van H. naar voren en sloeg er, voor de agenten het verhinderen konden, zoo geducht met de hak van haar schoen op los, dat de rechterkaak van den lossen werk man vermoedelijk gebroken is en hij een paar gaten in het hoofd kreeg. De man is in het zie kenhuis opgenomen. UIT DELFT. Waterleiding. B. en W, van Rotterdam hebben B. ei> W. me degedeeld, bereid te zijn aan den gemeenteraad van Rotterdam voor te stellen,de met de gemeen te Delft gesloten overeenkomst betreffende de levering van drinkwater te wijzigen in dien zin, dat de gemeente Delft voortaan ook de gemeente Schipluiden van water kan voorzien. ^—(Binten .verantwoordelijkheid ^er Redactie) &n ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven^ Geachte Redactie, Gaarne zou ik langs dezen weg de bevoegde autoriteiten in kennis willen stellen, met het feit, dat sommige wegen in het mooie Sten-e- bosch met de fiets totaal onbegaanbaar zijn, in zonderheid de z.g. kilometerlaan en de Weg langs den Maaskant. Aangezien wij toch al een hooge belasting moeten betalen en nu weer de rijwielbelasting er bij komt, zag ik gaarne en met mij alle wiel- rijders(sters), dat de wegen beter onderhouden werden. Mijn hartelijken dank voor de plaatsing Een belastingbetaler. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U plaatsing voor onder staand in Uw blad. Langs dezen weg moet ik mijn hartelijken dank brengen aan den persoon, die zoo goed is geweest een weldaad te bewijzen aan 't Steun comité, door een brief te zenden, waarin hij aan de heeren bekend maakt, de vele bijverdiensten van een kellner alhier, zoodat hem door die on eerlijke opgave de steun is ontnomen. Heeft die persoon wel nagedacht, alvorens den brief te zenden of hij misschien daarmede niet meerdere gezinnen broodeloos zou maken Is die persoon ook al eens 2 jaar werkloos geweest zeker niet, want dan had hij allicht gedacht, wat gij niet wilt dat U geschied dat. spreek woord kent men zeker wel nietwaar Nu-is ook mijn gezin met vijf kleine kinderen de steun ontnomen en waarom Twee jaar werk loos, eerst 2 weken bediende, de bijverdiensten opgegeven, aan't Steunbureau éen dag te voren gewaarschuwd stempelen of bediende Zater dagavonds en Zondag, en omdat mijn man niet direct de patroon heeft 'aten zitten, die nog de goedheid heeft gehad, hem geld in voorschot te geven voor kellnersgoed, daarom is hem de steun ontnomen. Was mijn man niet verplicht de patroon 8 dagen van te voren te waarschuwen zoodat hij een ander kon aannemen of te be spreken hoe 't geld geleidelijk terug gegeven kon worden Hij heeft toch geen fraude gepleegd doch wel de ander. Ik heb geloopen van den heer v.d. Vlies naar den voorzitter van 't steun comité en terug en 't heeft mij niets gebaat aldoor 't zelfde antwoord (gewaarschuwd) alzoo een dag van te voren. Nu vraag ik den persoon, die den brief ge schreven heeft geef ons ten minste raad, steun of werk, opdat ik niet behoef te gaan waar men mij van 't. Steun-Comité heenstuurt naar 't Kerkelijk Armbestuur. Met dank voor de plaatsing. Mej. A. van Geene. Mariastraat 26. {Slot.) Vragen Raadslid Scheffers. Weth. B o d d e s zegt door B. en W. aan gewezen te zijn \san antwoord te dienen en be gint dan met op te merken dat hij in 't betoog van den heer Scheffers niet veel van dankbaar heid heeft gemerkt, al zeide de heer Scheffers, dan ook niet voldaan, maar toch wel dankbaar te zijn over B. en W.'s antwoord. De directe aanleiding voor deze nieuwe con- tröle-functie, vervolgt weth.. was de onlangs gepleegde fraude was dit met gebeurd, dan was deze scherpere controle ook niet noodig geweest. Een nieuwe ambtenaar moest hiervoor worden aangesteld, omdat in 't Burgerl. Armbestuur niemand beschikbaar was, die bovendien nog tijd zou over hebben 't contröle-werk er bij te verrichten, dat zoo uitgebreid is, dat 't een geheelen persoon vordert. Ook de afd. financiën kon niemand missen en wat den accountantsdienst betreft, wil weth. opmerken, dat deze dienst er niet is, om andere diensten over te nemen, maar alleen om de administratie van alle diensten te controleeren, waaraan 't huidige personeel de handen vol heelt. De nieuwe controle-dienst moest onder de leiding van de Arbeidsbeurs komen, omdat hij daar feitelijk toe behoort en onttrekking daaraan dus kwetsend zou werken. Met de kwestie dei- openbare oproeping hebben B. en W. geenszins verlegen gezeten, gaat weth. voort. Zeker, er waren nog wel andere te vinden geweest, maar men is al blij, dat men den rechten man op de rechte plaats heeft en dezen meende 't college in den heer Nieswaag te hebben gevonden, die ook al zou er een openbare oproeping hebben plaats gehad, toch gekozen zou zijn. Een op roeping was dus niets anders als een soort come- die geweest, en tijdverlies. De aangewezene is gepensionneerd, maar men moet in dit verband niet vergeten, dat de functie maar tijdelijk is, bij afloopen waarvan men derhalve met een gepensioneerde niet de minste verdere Zorgen van wachtgeld enz. meer heeft. Met een ontslagen niet-gepensioneerde zou men altijd nog medelijden kunnen krijgen en hem eenigen tijd finantieel kunnen helpen tot hij een nieuwe functie zou hebben gevonden. Bij deze benoeming heeft bij B.enW. alleen gegol den, wat de geschikte man was en daarom be sluit weth., betreur ik 't, dat de heer Scheffers de familiebetrekking er bij heeft gehaald; zelf erkent de heer Scheffers, dat een familie-relatie niet een reilen mag zijn,om een geschikterfambte naar een positie te onthouden, maar pertinent wil weth. verklaren, dat in 't hierbedoelde geval van een familie-bevoorrechting absoluut geen sprake is. De heer Scheffers repliceerend, blijft van meening, dat juist de accountantsdienst voor dezen controle-dienst geschikt was, welke toch werkelijk niet zooveel werk met zich mee brengt, daar alleen moet toegezien worden, of de uitkeeringsbedragen uitbetaald worden en aan bepaalde personen. Er zijn overigens nog veel geschikte personen, meent spr„ die 't meer noodig hebben dan de benoemde, die ook gaarne de nieuwe f unctie hadden gehad. Juist door 'tniet doen van een openbaren oproep, weten B. en W. niet, of ze wel den besten sollicitant hebben. Wrevel is er nu uitgelokt, wat heel wat erger is dan teleurstelling, voortkomende uit een mis lukte sollicitatie. Wat betreft 't punt, dat een gepensioneerde zoo zonder meer weer kan worden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2