OMGBLMO WO OMSCHIEDAM Het spookhuis. T 47ste Jaargang. Woensdag 21 Mei 1024. No. 13952 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 2.0 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht. 10 ets. Advert entiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven_35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog i 200 bij dood f 200 bij verlies vaneen duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 Terlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieels af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. bet TECHNISCHE BUREAU Ir. F. DUBBELMAN om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het smelten en vermengen van asphalt, van een brekerij en maalderij van asphalt en steenachtige producten en van een benzinebewaarplaats in den logger, liggende in de Buitenhaven achter het perceel Hoofd straat 40/42, kadaster Sectie L. No. 2047, met 3 electromotoren van resp. 5, 4 en 1 P.K., drij vende een breekwerktuig, een maalinrichting en een roerwerk 2o. W. KESTER om vergunning tot uitbrei ding van zijn koek- en banketfabriek in de pan den Broesveld 81, 83 en 85, kadaster Sectie B. No. 3135, met 2 electromotoren van resp. 3 en 1 g P.K., in diverse werktuigen en 3o. A. VISSER om vergunning tot oprichting van een brood- en banketbakkerij in het pand Beierlandschestraat.57, kadaster Sectie M. No. .1505, met 2 electromotoren van elk iy2 P-K-, drijvende een deegpacrijn, een amandelmolen en een klutsmachine. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 4Juni a.s., des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoe ken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet. voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. S c h i e d a m, 21 Mei 1924. Buiteniandseh Nieuws. HET HERSTELVRAAGSTUK. Mussolini heeft tegenover een medewerker van B. T. A. verklaard, dat de te Milaan ge houden conferentie zeer belangrijk is en een aanzienlijke schrede voorwaarts in de richting der oplossing van het herstelvraagstuk be- teekent. Volgens de „Tribuna" zou bet voorstel om terstond een intergeallieerde conferentie bij een te roepen van België zijn uitgegaan en zou Italië zonder meer daarin hebben toegestemd. Indien dit voorstel door de geallieerden wordt aangenomen kan de conferentie einde Juni of begin Juli a.s. plaats hebben. Naar uit goed ingelichte kringen vernomen wordt is bij de besprekingen te Milaan niets definitiefs vastgesteld in zake de sancties, welke eventueel genomen moeten worden, in dien Duitschland ingebreke blijft. Echter zijn de volgende punten vastgelegd 1. Zonder voorafgaande toestemming van alle geallieerden, mogen geen sancties geno men worden. 2. Het is niet noodig over de verdere bij zondere maatregelen te beraadslagen, daar het verdrag van Versailles reeds alle noodige maat regelen vervat. „Heilige Maagd," bad zij in stilte, „behoed van alle kwaad dengene, wien God zelf mij ge boden heeft lief te hebben, ondanks al zijn afdwalingen." HOOFDSTUK II. Het Spookhuis. Hoe streng de boschwachters ook waren ten opzichte van de wildstroopers,die hun strafwaar dig bedrijf op de gronden van den graaf de Gha- teauneui' uitoefenden, geen enkel hunner kwam het in de gedachte Huguette, ook maar gedeel telijk verantwoordelijk te stellen voor de mis drijven van haren echtgenoot. In de geheele landstreek hadden de zachtaardigheid en de schoonheid der jonge vrouw, evenals het geduld, waarmede zij hare onverdiende rampen verdroeg, haar ieders genegenheid doen verwerven zelfs Laurent, de hardnekkigste en strengste van al degenen, die ter vervolging van Donat uitge- 3. Het in gebreke blijven van Duitschland moet in elk geval geconstateerd worden door de Commissie van Herstel, welke ook verder in deze kwestie de hoogste instantie blijft. De Belgische ministers hebben gister Milaan verlaten. DUITSCHLAND. Naar uit parlementaire kringen verluidt, is de president van den huidigen Rijksdag, Loebe, in aceoord met de Rijksregeering voornemens, den nieuwen Rijksdag op 27 Mei a.s. tegen 3 uur bijeen te roepen. De communistische Rijksdagfractie is voor nemens reeds in de openingsvergadering zoo veel mogelijk kabaal te maken. Nadat de Duitsche Volkspartij en bei Centrum geweigerd hadden in te gaan op een uitnoodiging tot het houden van een bespreking mei de Duitsch-nationalen, omdat de democraten niet mede waren uitgenoodigd, heeft de Duitsch- nationale partij thars ook nog de democraten uitgenoodigd. Thans zou heden de bespreking plaats hebben, waaraan dus, met uitzondering van de Deutsch-Völkischen, alle burgerlijke partijen deelnemen. Tot basis van de te houden besprekingen zal gemaakt worden een buitenlandsch-politiek pro gram, waarover gisteravond met Rijkskanselier dr. Marx overleg is gepleegd, strekkende tot voortzetting van de politiek van het kabinet- M arx-Str esemann DE CRISIS IN DE ROER. De Duitsche Rijksminister van Arbeid heeft de partijen in het stakingsconflict bij de Roer- mijnen tegen hedenochtend op zijn dep. genoo- digd, om den toestand te besspreken. DE BRITSCH-RUSSISCHE CONFERENTIE. De Russische delegatie ter Britsch-Russische conferentie heeft aan de Britsehe delegatie een memorandum doen toekomen netreffende het herstel van het Russische crediet op de Britsehe markt, hetwelk de Britsehe delegatie beloofde te onderzoeken, met het oog op «en volgende bespreking. De Sovjet-delegatie verklaarde, dat de regeering te Moskou, indien zij met. steun van de Britsehe regeei'ing een lecning op langen ter mijn kon krijgen, er in zoA toestemmen, een be drag in eens terzijde te zetten ter dekking van de voor-oorlogschc schulden van Rusland aan Britsehe onderdanen. In dit verband zouden echter alleen de vor deringen in overweging worden genomen van hen, die voor 12 Maart 1917 bezitters van Rus sische fondsen zijn geweest. Evenmin zouden vorderingen worden toe gelaten van hen, die vervolgens deel hebben genomen aan actief optreden tegen de Sovjet- regeering. De Britsehe delegatie antwoordde hierop, dat het noodig zou zijn de voorstellen der Sovjef regeering nauwkeuriger te onderzoeken, voordat zij zich er over uitspreken kan doch men dient niet te vergeten, dat elke steun, welken de Britsehe regeering met betrekking tot het plaatsen van een leening zou kunnen geven, noodzakelijkerwijs zeer beperkt zou zijn en dat er geen. sprake zou kunnen zijn van eenigen waarborg van de zijde der Britsehe regeering. De Britsehe regeering zou echter bereid zijn, voor zoover zij te dier zake eenige macht heeft, een sympathieke houding aan te nemen ten opzichte van pogingen der Sovjet-delegatie om een particuliere ïeening te plaatsen. zonden waren kon zich niet onthouden te zeggen, toen hij Huguette haren blik naar 't kruisbeeld zag richten en haar lippen tot een dankgebed zag bewegen „Arm, heilig schepsel 1" Half uit medelijden, voor Huguette, half om zich te haasten een woning te verlaten, waarin hij een groote teleurstllling ondervonden had, sleepte Laurent zijn manschappen mede. In het bosch was op dit oogenblik iedere opsporing een nuttelooze taak. Zoodra de boschwachters vertrokken waren, legde Huguette haar kind in de wieg, maar dit maal neuride zij geen liedje om haar lieveling in slaap te zingen, en terwijl haar hand de wieg werktuigelijk in schommelende beweging bracht, rolden groote tranen langs haar ingevallen wan gen. Den geheelen nacht bracht zij wakende door de storm zweepte de bladerlooze hoornen met een akelig geluid, een dof gehuil deed zich uit het bosch hooren, purperkleurige bliksem stralen doorkliefden de lucht, en de ongelukkige vroeg zich bevende af, of de bliksem op dit oogenblik niet dengene verpletterde, dien zij met zooveel ongeduld verbeidde. Tegen den morgen ging de wind liggen. Hugu ette koesterde nu geen hoop moer Donat te 'zien terugkeeren, daar zij wel begreep, dat de hut bewaakt werd. Zij kwam een oogenblik op het denkbeeld om zich voor de voeten van de De Sovjet-delegatie verklaarde daarop, dal zij slechts op deze verzekering dit punt opnieuw naar voren zou brengen. Aan de Sovjet-delegatie werd gevraagd, of de erkenning, der 'vooroorlogsche schalden, met zich mee bracht de aansprakelijkheid voor kapitaal en achterstallige interest van de schuld, voor dc hervatting der rente-betalingen. De Sovjet-delegatie antwoordde hierop, dat haar regeering niet bereid is de vooroorlogsche schuld te betalen tegen de volle vooroorlogsche waarde. Zij was van meening, dat de achterstallige interest zou kunnen worden afgeschreven en dat de schuld zelf zou moeten worden verlaagd. De Russische activa zijn in waarde verminderd ten gevolge van den oorlog en de gevechten op Russisch grondgebied. Hoewel bij vroegere conferenties de credi teuren van de Sovjet-regeering bereid zijn geweest een moratorium toe te staan, is zij thans bereid de betalingen onmiddellijk te be ginnen. De delegatie is inderdaad van meening, dat gelimiteerde betalingen aan Britsehe be zitters van staatsfondsen moeten worden gedaan, zoodra een overeenkomst is bereikt. DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. Gister werd Tlerriot te Parijs terugverwacht. De riiinisterieele crisis is daarmee in een beslis sende fase getreden. „Paris Soir", het blad van het linkercartel, dringt steeds heftiger aan op het laten vervangen van Millerand door Poincaré. SERVIE. Na 6 weken te hebben geduurd is gisteren de Zuid-Slavische kabinetscrisis geëindigd. Pas- jitsj is opnieuw uitgenoodigd het kabinet samen te stellen. Het staat vast, dat het aftredende kabinet Pasjitsj-Pribetsjewitsj weer aan hel bewind komt. Pasjitsj zal dan vermoedelijk tot October zonder parlementaire meerderheid regeeren. De oppositie-partijen kondigen be loogingen tegen deze oplossing van de crisis aan, DE MOSOEL- CONFERENTIE. Op de gister te Constantinopel begonnen Engelsch-Turksche conferentie over Mosoel zijn de besprekingen niet openbaar. Het eerste communiqué zegt, dat de Brit sehe uiteenzetting van den stand van zaken aan merkelijk verschilt van de Turksche. ALLERLEI. Uit Berlijn De rechtbank te München deelt thans mede von Kahr, von Lossow en Seisser van elke rechtsvervolging te hebben ontslagen aangezien niet is gebleken, dat zij op 8 November voornemens waren de plannen van Hitier te steunen. Evenmin is gebleken, dat zij zich aan hoogverraad of aan begunstiging van hoog verraad zouden hebben schuldig gemaakt. Uit Hamburg. De gister gehouden stemming onder de arbeiders over het ont iverp-conipromis met de werkgevers, heeft niet de vereischte meer derheid van twee derde voor de voortzetting der staking gegeven. Daar ook de werkgevers de voorgestelde regeling hebben aanvaard, is de strijd geëindigd. De arbeid wordt morgen hervat. Te Lübeck, Bremen en zooals gemeld Kiel is het zelfde resultaat bereikt. Uit Londen Het verdrag, dat het resultaat is van de Pan-Amerikaansche conferentie, welke in 1923 te Santiago werd gehouden is geteekend door de Vereenigde Staten, Venezuela, Panama, Uruguay, Ecuador, Chili, Guatamala, Nicaragua, Brazilië, Columbia, Cuba, Paraguay, Domingo, gravin Mabille neder te werpen, maar zoo groot vras de onderworpenheid van de vrouw des wildstroopers aan de bevelen van dien ver- schrikkelijken meester, dat zij besloot zijn terug komst af te wachten, teneinde geheel volgens zijn wil te handelen. Een gedeelte van den dag bleef zij, ondanks de vinnige koude, aan de deur staan; tegen den avond hoorde ze den galop van een paard, en den weg opziende van waai- dit geluid kwam, herkende zij den graaf Gervais de Chateauneuf, van een enkelen bediende verge zeld ijlings verborg zij zich, vreezende herkend en aangesproken te worden. Na het avondmaal gereed gemaakt te hebben, ging zij weer bij de wieg zitten te veel angstige gewaarwordingen overstelpten haar, dan dat zij aan eten kon denken, maar zij verwachtte Donat en veronderstelde dat hij door zijn lange afwezigheid uitgehongerd zoude zijn. Met hoeveel onrust zag zij den zandlooper afloopen Hoeveel gebeden herhaalde zij om 's Hemels medelijden af te smeeken over haar droevigen toestand Zoo de vrees haar verhinderde een weldadigen slaap te genieten begon toch de overmaat van afmat ting haar leden te ontspannen alles woelde ver ward in haar hoofd dooreen, het bewustzijn ont vlood haar een zekere gevoelloosheid maakte zich van haar meester, tot zij eensklaps sidder de onder den druk eener hand, die haar schou der aanraakte. Honduras, Argentinië en Haiti. Het verdrag bepaalt, dat geschillen, die on derling niet. opgelost kunnen worden, zullen worden verwezen naar een daarvoor ingestelde commissie. Naar uif Moskou wordt gemeld, zal de Sovjet regeering het a.s. bezoek van den Italiaan- schen kruiser „Mirabello" aan Leningrad be antwoorden met het uitzenden van een Russisch oorlogsschip dat een Italiaansche haven zal bezoeken. Uit Berlijn Te Washington werd Maandag door staatssecretaris Hughes en den Duitschen gezant Wiedfeldt een verdrag onderteekend, dat, evenals bij het. Engelsch-Amerikaanscbe verdrag, den drankwetautoriteiten het recht geeft tot het onderzoeken van Duitsche schepen binnen de territoriale grens. Uit New York. Men verwacht, dat de kwestie van de inning der geallieerde schulden aan Amerika opnieuw te berde zal komen. De af gevaardigde Berger heeft bij het Huis van Af gevaardigden een motie ingediend, strekkende om den president van de Vereenigde Staten op te dragen alle politieke, financieele en economi sche machtsmiddelen aan te wenden, ten einde Frankrijk te dwingen binnen 25 jaar zijn schuld plus interest geheel te voldoen. Uit Londen. Ingevolge het onlangs gehou den debat over „Home Rule" voor Schotland heeft de regeering besloten, een commissie in te stellen, die alle partijen omvat, voor onderzoek van het voorstel om ondergeschikte parlementen te constitueeren voor Engeland, Schotland en Wales. Uit Berlijn. Het politie-onderzoek inzake de aangelegenheid van den opnieuw gearresteer den communist Bozenhardt c.s. is afgeloopen. Bozenhardt en de anderen zijn naar de voorloo- pige gevangenis te Stargard overgebracht. Volgens een bericht uit Londen, zal de Britsehe minister van Oorlog binnenkort een inspectie houden over de Britsehe bezettings troepen in het Rijnland. Uit Washington. President Coolidge heeft het ontslag van Woods, den Amerikaanschen gezant te Tokio aanvaard. Uit Londen. Sir Edward Goschen, oud-ge zant van Groot-Brittannië te Weenen en te Berlijn, is gister alhier overleden. Stalen-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 20 Mei. Bij den aanvang van dc kamerzitting wordt de behandeling van de wijziging der nijverheids onderwijswet voortgezel. De heer Gerhard (S. D.) verdedigt een amendement om subsidie-verleening impera tief te stellen. De heeren Van der Molen (A. R.) van W ij n b e r g e n (R. K.) en Dre s- s e 1 h u y s (V. B.) steunen het amendement. De m i n i s t e r bestrijdt het, omdat daardoor de schatkist voor de gemeenteraden zou worden opengezet. De heer Nolens (R. K.) stelt voor de be handeling van de kwestie betreffende het fa- culatief of imperatief verleenen van subsidie te schorsen, omdat het nieuwe artikel 10 haar zuiver theoretisch maakt en dat artikel wel wordt aangenomen. Het amendement-Gerhard wordt aangenomen met 56 tegen 17 stemmen. De heer Gerhard steunt het nieuwe artikel 11 betreffende stopzetten van de subsidies voor nieuwe scholen, uitgezonderd bijzondere geval len. „Op, op, vrouw riep Donat met doffe en bevende stem „noem het kind in uwe armen sla uw mantel om en vertrekken wij," „Vertrekken vroeg Huguette, „Waar heen „De wereld is groot", antwoordde Donat kort af. Haastig nam hij een stuk brood dat op de tafel lag, ledigde ten halve een beker water, en terwijl Huguette haar kind bevende uit de wieg nam en tegen haar hart drukte, sloeg Donat over de schouders zijner vrouw een wollen deken en -duwde haar buiten de hut vervolgens het aarden lampje grijpende, wierp hij het onder een hoop krullen, legde er eenige latten op, en na aldus het vernielingswerk genoegzaarft voorbereid te hebben, stapte hij op zijn beurt naar buiten. Ziende dat Huguette over al haar leden beefde bij de gedachte aan het kind, dat zij in haar armen hield, en niet minder wellicht over het een ol' ander geheimzinnig voorval, 't welk '11 akelige lijkkleur over zijn trekken verspreidde, begon Donat in zijn hart medelijden te gevoelen met de slachtoffers zijner misslagen. Zijn hand zocht die der jonge vrouw en op een toon, die tot in het diepst van het hart der ongelukkige door drong, sprak hij tot Huguette. „Ik wil trachten u het verleden te doen ver- ytLu>' (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1