in Pakjes, De heer J. ter Laan bestrijdt dit. Art. 11 wordt aangenomen met 66 tegen 5 stemmen. Het wetsontwerp is afgehandeld. Er heeft een tweede lezing plaats. Voortgegaan wordt met de behandeling dei- wijziging van de Motor- en Rijwielwet. Art. 25 bis. is nu aan de orde, waarbij het amendement-Sasse van IJsselt tevens aan de orde is tot omkeering van den bewijslast bij aan rijdingen enz. De heer Van Schaik (R. K.) meent, dat het omkeeren van den bewijslast niet billijk is te achten, Spi. heeft eenige subamendementen ingediend, o.a. om een botsing tusschen een motorrijtuig en een rijwiel niet gelijk te stellen met een botsing tusschen twee motorrijtuigen. Gewoonlijk zijn de fietsers de schuld van het ongeluk. De heer Van Voorst tot Voorst (R.K.) licht een amendement toe om te bepalen dat de bepaling in zake de schuld niet geldt als de voetganger op den rijweg loopt, terwijl er ter plaatse een voetpad bestaat. De heer Van Sasse van Y s s e 11 (R. K. komt op voor de oudste gebruikers van den weg, de voetgangers. Spr. geeft toe, dat een algemeene Verkeerswet gewenscht was. Zoo lang die er niet is, is een regeling in deze wet onvermijdelijk en spr. acht de door hem voor gestelde de beste. Minister Heemskerk wijst er op, dat dit artikel moeilijk is. Van oudsher hebben ook voetgangers gebruik gemaakt van den weg en hun belangen komen in gevaar door de invoe ring van het snelverkeer. Maar zoo eenvoudig is het niet en feitelijk is deze zaak niet rijp voor beslissing. Spr. gaat de subamendementen Van Schaik na. Het gaat niet aan den wielrij ders schuld aan te wrijven als zij buiten de rijwielpaden zijn. Het kan noodig zijn, dat zij den weg oversteken en dan zouden zij al iets doen wat niet geoorloofd is. Hetzelfde geldt voor het amendement-Van Voorst tot Voorst, dat voetgangers verbiedt den rijweg over te ste ken. Het amendement-Van Sasse van Ysselt is niet onaannemelijk, maar het sub-amende- ment-Van Voorst tot Voorst zou onaanneme lijk zijn. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. Z.Em. Kardinaal van Rossum. Gelijk we reeds vermeldden, viert Z.Em. Kard. Van Rossum op 16 Juni den dag, waarop hij vóór vijftig jaar zijne geloften aflegde in de Congregatie van den Allerheiligsten Verlosser of der Redemptoristen. Om dit heuglijk feit te herdenken, heeft de Nederlandsche kolonie te Rome besloten den Kardinaal dien dag een geschenk aan te bieden. Daarvoor heeft zich een comité gevormd, waarvan de Hoogeerw. Pater Lud. Theissling, Magister Generaal der Dominicanen, voorzitter is. Het feest zal gevierd worden zonder uiterlijke plechtigheden. Z. Eminentie zal dien dag de Nederlandsche kolonie te Rome ontvangen, en bij zijn ordebroeders in het klooster Sant' Alfonso den maaltijd gebruiken, terwijl een feestavond met zang georganiseerd wordt dooi de leerlingen van de Propaganda. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gister haar werkzaam heden hervat. Na toevoeging aan de agenda, o.a. van de begrooting van binrenlandsche zaken en landbouw, zijn in de afdeelingen eenige wetsontwerpen onderzocht. Heden om 11 uur wordt begonnen met de wijziging van het han dels- en scheepvaartverdrag van 1851 met Prui sen. Daarna de wijziging en aanvulling van de Indische Tariefwet en de begrooting van buiten- landsche zaken. Nobel's Vredesprijs. Naar we in de „Times" lezen behoort tot de candidaten voor den Nobelprijs voor den Vrede onze landgenoot dr. H. C. Muller, te 's-Gravenhage. Het conflict bij Werkspoor. De Rijksbemiddelaar ir. H. A. van IJssel- steyn heeft gister een bespreking gehad met de partijen, betrokken bij de staking op Werkspoor. Het bleek dat de kwestie van den arbeids tijd op het oogenblik buiten het conflict ligt, ofschoon de directie van oordeel is, dat zij en niet de vakvereenigingen in ieder bijzonder geval hebben te beoordeelen of overwerk noodig is. Het conflict kan dus worden teruggebracht tot een loonconflict. De vertegenwoordigers van de arbeiders hebben zich neergelegd bij een ver mindering van het tariefloon met 10 pCt. De directie is van oordeel dat ook het uurloon in dezelfde evenredigheid verminderd moet worden. Zij heeft echter reeds de concessie gedaan zich voorloopig met een onmiddellijk ingaande vermindering van het uurloon met 5 pCt. tevreden te stellen en het nog eenigen tijd zullen aanzien of een tweede vermindering met 5 pCt. noodzakelijk is. Waar verreweg het grootste gedeelte van de arbeiders uitsluitend in tarief werkt, is het duidelijk, dat in dit opzicht nog slechts een klein financieel verschil overblijft. Toch bleken beide partijen op hun standpunt te blijven staan, zoodat de vergadering zonder resultaat is uiteengegaan. Het conflict in de textielnijverheid. Op de vragen van den heer Albarda, be treffende het optreden van den Rijksbemid delaar tot het verkrijgen van overeenstem ming in zake het geschil tusschen werkgevers en werknemers in de textielnijverheid, heeft minister Aalberse o.m. geantwoord Jn casu staat vast, dat de organisaties der R.K. en Protestantsch-Christelijke arbeiders, met wie de besprekingen werden voortgezet, tezamen een grooter aantal leden tellen dan de bij het N.V.V. aangesloten organisatie „De Een dracht", terwijl ook nog vertegenwoordigers van een deel der ongeorganiseerden aan de voort gezette beraadslagingen deelnamen. Moge het dus juist zijn, dat in casu gebleken was, dat met een belangrijk deel van één der partijen geen overeenstemming bereikt kon wor den, zoodat het geen nut had verder met dat deel te confereeren, even juist is, dat een ander nog belangrijker deel dier partij verklaard had prijs te stellen op voortzetting der bespreking. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Grenswijziging. Gisterenavond had ten Stadhuize plaats de vergadering van de Commissie uit de ingezetenen ter beoordeeling van het Wetsontwerp tot grens wijziging tusschen Rotterdam en Schiedam. Aanwezig waren de burgemeester, de Ge meente-Secretaris en de leden 1. H. N. Willemse (R. K.j, 2. H. J. Jansen (R. K.), 3. H. B. A. Bertels (R. K.), 4. LI. J. Steens (R. K.), 5. A.P. J. Leusen (R. K.), 6. Th. M. A. v. Dijk (R. K.), 7. C. A. M. Jansen (R. K.), 8. C. v. Wingerden (Soc. P.), 9. G. v. d. Zee (S.D.A.P.), 10. J. Oostlander (S.D.A.P.), 11. H. LI. A. Plettenberg (S.D.A.P.), 12. E. H. v. Waardenburg (S.D.A.P.), 13. J. v. Egmond (Comm. P.), 14. A. v. Duin hoven (S.D.A.P.), 15. Mevr. C. A. Bakker— v. d. Hoek (S.D.A.P.), 16. H. C. Teunissen (C. H.) 17. A. J. Schreuder (C. LI.), 18. N. Krabbendam (C. LI.) 19. P. R. v. Ellekom (C. H.), 20. Mr. J. H. C. Kok (A. R.), 21. B. G. Hoogendam (A. R.), 22. P. Jorsten (A. R.), 23. Mevr. H. D. GoemansGeertsema Beckeringh (Vrijh. Bond). Afwezig met kennisgeving waren E. G. v. d. Bovenkamp (Vrijh. Bond), E. Koopmans (Vrijz. Dem). Na een korte inleiding van den Burgemeester, waarin deze constateerde, dat deze grensregeling geschiedde om Rotterdam in de gelegenheid te stellen haar havens uit te breiden, hetgeen als zijnde van algemeen belang door Schiedam niet mocht worden tegengewerktdat met de Schie- damsche belangen echter behoorlijk was reke ning gehouden, en dat na deze oplossing beide Gemeenten zich vreedzaam naast elkander konden ontwikkelen, kwam de heer Van Winger den met het voorstel om de behandeling uit te stellen opdat de leden zich beter op de hoogte zouden kunnen stellen door kennisneming van alle gewisselde stukken, aan welk denkbeeld verschillende leden adhaesie betuigden. De Voorzitter wees er op dat verdaging der zitting niet gebruikelijk was en bovendien tegen overlegging der stukken vermoedelijk bezwaar zou bestaan. Bovendien het resultaat der onder handelingen, neergelegd in de overeenkomsten, hadden de leden toch toegezonden gekregen. De heer Herman Jansen die meende dat de Commissie nog verandering in de zaak kon brengen, maakte nog zijn grief kenbaar dat deze Commissie eerst gehoord werd nu de over eenkomst al was uitgevoerd, wat de Burge meester nader verklaarde door er op te wijzen, dat de Commissie eerst kon optreden nadat het ontwerp van grenswijziging door Gedepu teerde Staten aan het Gemeentebestuur was toegezonden. Over de bevoegdheid van de Commissie had daarna een gedachtenwisseling plaats, waarbij de heer Van Waardenburg er op wees dat deze zeer gering was. De heer Herman Jansen somde een reeks van bezwaren op tegen de overeenkomsten. Hij stelde voorop, dat Rotterdam had toe gegeven dat Schiedam in gelijke conditie moest blijven ten aanzien van de waterlevering. Dit zou meebrengen, dat aan Schiedam werden ver goed alle kosten voortspruitende uit het amo- veeren der Waterleiding. Deze kosten berekende hij als volgt Gedorven winst 35.000. Electriciteit betaald door verhooging der abonnementskosten der Waterleiding 20.000. Exploitatie pompstation 5.000. Zijnde een jaarlijksch bedrag van 60.000.' Gekapitaliseerd 6 5% 1.200.000. Daarbij kosten bouw pompstation 264.000. Terrein pompstation 27.000. Verder vestigde de heer Jansen er de aandacht op dat van de 3.000.000.opbrengst dér gronden als kosten afgaan behalve de boven bedoelde rond ƒ1.500.000.-. De extra kosten van de verbreeding van den Rotterdamschen Dijk en van de Koemarktbrug, met andere kosten indertijd door te toenmalige Kamer van Koophandel getaxeerd cp ƒ1.100.000.—. Te zamen rond 2.600.000. (De heer Jansen ging n.l. van de gedachte uit dat een groot deel van het vervoer dat nu langs de Waterleiding gaat, in het vervolg over dijk en Koemarktbrug zal moeten worden geleid, waardoor beide breeder moeten worden ge maakt). Zoodat van de 3.000.000.— ten hoogste zouden overschieten ƒ400.000.terwijl was te verwachten, dat al naar gelang de werk zaamheden door den verkoop van die terreinen veroorzaakt zouden vorderen, zich nog meerdere kosten zouden voordoen. Bovendien vestigde de heer Jansen de aandacht op het belangrijk bedrag aan belasting dat door het afgestane grondgebied Schiedam is ontgaan. Afgestaan werd 70 H A. Daarvan blijven onbebouwd: Voor havens 20 H.A. Voorloopig voor het terrein in Oud-Mathenesse 20 H.A. Voor de aan te leggen straten 15 H.A. v.f^OSSEM' 1317 15 Te zamen 55 H.A. Waarvan uit dezen hoofde getrokken zou worden volgens de tegenwoordige opcenten aan belastingen c.a. 5.000. Binnen eenige jaren kan bebouwd zijn 15 H.A. met een bebouwde waarde van 30.per H.A. of ƒ4.500.000.hetwelk met de tegenwoordige opcenten het bedrag zou geven per jaar van 75.000. Voor forensenbelasting, belasting pro memorie 40.000.—. Te zamen 120.000. Zoodat wij derhalve over een paar jaar schade loos gesteld zouden worden voor de anderhalve ton per jaar, die wij aan rente op het bedrag der verkochte gronden te kort komen. Ook de heer Korsten achtte de grondprijzen te laag. Llij wijst er op, dat het voordeeliger dan de nu getroffen regeling zou geweest zijn deze gronden zooals ze daar liggen in exploitatie te geven. Van den aangrenzenden grond van Rotterdam is de koopprijs 25.de pacht ƒ1.50. Stel nu voor Schiedam deze bedragen op 20.en 1.20, dan ontvangt men jaarlijks aan pacht 144.000 M2 X ƒ1.20 rond 172.000.—. Waarde Waterleiding 992.750 6 59.650.—. Inkomsten jaarlijks rond ƒ231.000. Thans wordt ontvangen ruim 3 millioen. Berekend naar 6 geeft dit jaarlijks ƒ211.000 zoodat er een jaarlijksch tekort is vanomstreeks 20.000. Van de zijde van het Gemeentebestuur werden deze bezwaren bestreden. Bestreden werd de bewering van den beer Jansen, dat de grensregeling kosten zou mede brengen. De aandacht werd er op gevestigd, dat in plaats van den vervallenden weg langs de Wa terleiding, Rotterdam op zijn gebied zal leggen en onderhouden een 30 M. breeden weg, die zoo dicht mogelijk de haven zal volgen en in noord oostelijke richting naar den Rotterdamschen dijk zal loopen. Het was niet in te zien, waarom het vervoer, dat tot nu over de Wilhelminahaven werd geleid, niet in het vervolg over die brug zal blijven gaan en verder langs den nieuwen weg, die een uitstekende verbinding zal geven. Wat de verbreeding van den Rotterdamschen dijk betreft, werd er op gewezen, dat deze afge zien van de regeling met Rotterdam toch niet kon uitblijven. Verder werd er op gewezen, dat men bij de bcoordeeling der grondprijzen in het oog moest houden, dat, wanneer Rotterdam daar niet tus schen was gekomen, wij nu niet meer de beschik king over de gronden zouden hebben maar dat deze zouden zijn vererfpacht voor 0.85 per M2. terwijl men alsdan voor uitbreiding van de Oosterhaven aanzienlijke kosten had moeten maken. Het terrein van de Waterleiding dat nu voor 15. per M2. van de hand kon worden ge zet zou dan in het bedrijf zijn blijven vastliggen, terwijl wanneer men te eeniger tijd dit groote terrein had willen te gelde maken, voor de geschiktmaking daartoe groote bedragen zouden moeten worden uitgegeven. Ook werd met een beroep op de vorige grens regeling er op gewezen, dat men eenigszins voorzichtig moet zijn met voorspellingen. Im mers toen had de heer Herman Jansen, die ook zitting had in de toenmalige Commissie, betwij feld of de grond die toen door Rotterdam voor 5- Per M2. werd overgedragen niet te hoog werd verkregen terwijl nu dezelfde grond weder om aan Rotterdam werd overgedragen voor 15. per M2., zoodat alleen op deze 2 H.A. na af trek van alle daarop verder gevallen kosten een kleine 2 ton winst werd gemaakt. Ook werd met een verwijzing naar de toch buitengewoon gun stig gelegen grond van Lloboken, die voor f 8 per M2. door Rotterdam werd aangekocht, er op gewezen, dat deze prijs van 15. voor 20 H.A. grond die anders groote kosten om ze voor uitgifte geschikt te maken, zouden hebben ge- eischt, toch zeker niet zóó verwerpelijk was te achten, als de tegenstanders het wel wilden doen voorkomen. Wat de waterleiding betreft wees de Voorzitter er nog eens uitvoerig op, dat de prijs van 4.2 cent, waarvoor Rotterdam het water leverde was onze prijs af toren. Wel is waar waren de kosten van het pompstation wat tegen gevallen, maar men moest niet vergeten, dat in de jaren van onderhandeling niet meer aan onze Waterleiding was ten koste gelegd, daar dit toch alles weggeworpen geld zou zijn. Om onze waterleiding grondig te herstellen en daaraan de noodzakelijken uitbreiding te geven, zou volgens onzen Directeur zeker niet minder kosten meebrengen dan het pompstation heeft gekost. Evenwel zijn wij thans vooral met het oog op de toekost in een veel beter conditie. Al werd dit door Schiedam bestreden, een feit is het, dat in de buitenwereld onze waterleiding, zoo dicht onder Rotterdam, ten doode stond opgeschreven, terwijl ook de verzilting van de prise d'eau door de verbetering van de nieuwe waterweg een groot gevaar opleverde, zoodat wel mag worden aan genomen, terwijl men thans door het gunstige onbeperkte watercontract met Rotterdam een duurzame regeling verkreeg, terwijl bovendien de grond beschikbaar kwam. Dat ook deze overeenkomst niet zóó onvoor- dcelig was als de beer Jansen het wilde doen voorkomen, was toch wel af te leiden uit het feit, dat indertijd bij de behandelingvandegrens- regeling in den Rotterdamschen Raad het jaar- lijksche verlies van Rotterdam op deze water- levering werd berekend op 100.000 per jaar, gezien de Rotterdamsche kostprijs van ƒ0.10 per M3. terwijl ons wordt geleverd tegen 4.2 cent per M3. Bovendien blijkt dit wel als men ze vergelijkt met de Rotterdamsche levering aan Delft en Vlaardingen, die zelf hun transportleiding moe ten betalen, het water krijgen onder geringeren druk door het groote drukverlies als gevolg van de afstanden, die verder eer rein waterkelder moeten houden, en wier gebruik aan regelen gebonden is als gevolg waarvan de prijs van het water is in Delft 0.45 per M3, in V aardingen 0.40 en bij ons 0.15 (in begrepen de 25% ver hooging). De heer vanWingerden herhaalde zijn voorstel tot uitstel van behandeling, welk voorstel nog maals door den voorzitter ten sterkste werd ontraden. In stemming gebracht werd dit ver- w orpen. Tenslotte werd over de zaak zelf gestemd Vóór verklaarden zich mevr. Bakker en mevr. Goemans en de heeren Mr. Kok, van Ellekom, Krabbendam, Schreuder, van Duinhoven, Van der Zee, Oostlander, Plettenberg, en van Waar denburg. Tegen stemden de heeren Korsten, Hoogendam Teunissen, Van Dijk, Van Egmond, Willemse Herman Jansen, Bertels, Steens, Leusen, C. A. M. Jansen en Van Wingerden. De burgemeester deelde mede, dat de notulen der vergadering aan Gedeputeerde Staten, wor den opgezonden. De Commissie zal voor het vaststellen der notulen nog weder moeten bijeenkomen. De melkprijs. Vanaf heden zijn de in- en verkoopprijzen der melk met 1 cent verhoogd, meldt ons de Schie- damsche melkhandel. Voor het opticiens-diplom a-c x a- men, afgenomen door de commissie van het Technisch-optisch genootschap, slaagde o.m. de heer F. H. Backer, van hier. UIT KETHEL. Gev. en verk. onrocr. goederen. Notarissen Blaisse (Schiedam) en Hoppe (Delft). Veiling, 21 Mei. Een nieuw gebouwd huis met voor- en achter tuin, staande en gelegen te Kethel nabij de R.K. Kerk, Wijk A. no. 120 F. groot 1 are 52 centiaren. Geveild voor 3200. Afslag 28 Mei. UIT ROTTERDAM. Fascisten. In het Algemeen Verkooplokaal alhier heeft de heer A. L. Constandse uit Amsterdam eer gisteravond het woord gevoerd in een vergade ring van anarchisten. Tijdens de vergadering, omstreeks half tien, verschenen er een 70-tal actualisten uit Amsterdam, die zich fascisten noemden, met hun geleiders in het Verkooplo kaal. Het waren meest jongelui van 18 tot 20 jaar, die in autobussen van Amsterdam gekomen waren. Zij zijn tot de vergadering niet meer toegelaten en uit vrees voor wanordelijkheden door de politie kalm uit het gebouw verwijderd. Na afloop der vergadering zijn zij weder in hun autobussen vertrokken. INGEZONDEN. Geachte redactie. Gaarne zouden wij het volgende in Uwe ko lommen opgenomen zien Het Comité der Oud-Weezen, in vergadering bijeen op Dinsdag 20 Mei 1923 betuigt namens alle oud-weezen hartelijk dank voor de aangena me en gulle ontvangst op 11 Mei j.l. ter gelegen heid van het honderdvijftigjarig||bestaan. De wijze, waarop de heeren Regenten en de Eerw. Zusters dien dag gastvrijheid jegens hunne vroegere kinderen hebben beoefend, is boven lof verheven. Onvergetelijk is ook voor ons de H. Mis geweest, waar wij allen onze gebeden hebben kunnen vereenigen tot heil dezer zegenrijke stichting. Zeer erkentelijk gevoelen wii ons ook ten op zichte der tegenwoordige weezen, die ons in de gelegenheid stelden, een avond van oprecht en onverdeeld genoegen te smaken. Van deze gelegenheid maakt het comité tevens gebruik, om den tegelfabrikant, den heer Sparla onze waardeering te betuigen voor de keurige wijze, waarop hij ons geschenk (den vloer met inscriptie) heeft afgeleverd, waarbij wij ook een woord van dank voegen aan den heer Roo- vers, architect, die zoo welwillend was, het toe zicht op dit voor ons en voor het Weeshuis zoo belangrijke werk te willen houden. Ten slotte dankt het Comité voor het vertrou wen, hetwelk de Oud-Weezen ons bij de voorbe reiding geschonken hebben. Met onzen dank voor de publicatie. Th. J. LI. Mouwens, voorzitter. G. J. Mtjlder, secr.-penningm. H. J. Tons. G. van Beers. Wed. A. v. d. Meer-Gerards, E. Raaphorst-Zuidgeest. Ma. Schoenmakers, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden z e niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2