M. de R., Daar mijn man door de Arbeidsbeurs heden morgen aan 't werk is gegaan, bericht, ik hier mede, dat wij nu de hulp van den persoon, die den geheimen brief heeft geschreven aan 't Steun-comité, niet noodig hebben. Mocht echter weer iemand ooit pleizier er in hebben zijn vriend of vijand te verraden, laat hij dan toch vooral eerst bedenken of niet een an der, die geen schuld heeft de lijdende partij wordt. Ik wil hopen, dat het niet meer noodig zal zijn, "op deze manier voor mijn gezin op te moeten komen. Met hartelijken dank voor de plaatsing. Mej. A. van Geene, Mariastraat 26. Gemengd Nieuws. Het zware onweer. Tijdens het on weer, dat gisteren boven de hoofdstad woedde, werd een steenen bal, die op het gebouw van de Gem. Gasfabrieken aan de Zwanenburger straat, hoek Zwanenburgwal, ter verfraaiing is aangebracht, door den bliksem getroffen. De bal werd in stukken geslagen de neervallende steenen kwamen op de straat terecht, gelukkig zonder iemand te treffen. De brandweer kwam ter assistentie, maar behoefde niet in te grijpen, aangezien door het inslaan van den bliksem geen brand was ontstaan en ook geen ongelukken waren gebeurd. Gisternacht heeft het te Arnhem hevig geonweerd. De brandweer werd verscheidene malen gealarmeerd, doch behoefde niet op te treden. De bliksem sloeg in de leiding van de Groote Kerk, waardoor het uurwerk in het carillon defect is geraakt. Het aantal telefonische storingen is legio. Gisteravond is te Voorschoten de bliksem ingeslagen in een schuur met stroo van den stroo- handelaar Romeijn, aan de Papelaan.De brand weer was spoedig ter plaatse, en kon zich slechts beperken tot het beveiligen van het woonhuis tegen het voortwoekeren van den brand. Toen zij den brand meester was, bleken twee geheel met stroo gevulde schuren uitgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Twee paarden verdronken. Te Petit-Lanaije (B.), vlak bij de grens, zijn twee sclupperspaarden, welke aan elkaar gekoppeld een paar schepen trokken, eigendom van H. te Maastricht, van den hoogen dijk tusschen Maas en kanaal in de Maas gestort en verdronken. Te Limmel werd het cadaver van één der paar den, dat nog voorzien was van het tuig, door eenige personen op het droge gehaald. Het andere paard is nog niet gevonden. Brand te Helmond. In een complex van drie woningen in de Molenstraat te Helmond heeft een felle brand gewoed. Een huis is totaal afgebrand. Door het krachtig optreden van de brandweer kon voorkomen worden, dat de meubelfabriek van F. van Kampen in de asch werd gelegd. Auto te water. Voor de zooveelste maal is er in het waterrijke Amsterdam weer eens een auto te water geraakt. Ditmaal trof een particuliere wagen het noodlot Het ongeval gebeurde gisterenmiddag omstreeks halfeen, aan de stille zijde van het Rokin. De torpedo, waarin zich alleen de bestuurder bevond, kwam uit de richting van de Nederlandsche Bank aanrijden. Er bleek, naar ooggetuigen uit de manoeuvres van den bestuurder opmaakten, iets aan de stuurinrichting te haperen. De be stuurder raakte daardoor de controle over den wagen kwijt en reed dientengevolge het water in. Voorbijgangers staken ijlings den bestuurder die zich krampachtig aan de kapstijlen vast hield, parapluies en bezems toe en wisten den drenkeling zoo te redden. De auto werd later op den middag door het toestel van de gemeente reiniging op het droge gebracht. Vlot gebracht. Het ijzeren tjalkschip De twee gebroeders, dat Zondag 11 Mei ten N. O. van Enkhuizen is gezonken is gisteren door de firma Van der Tak van Rotterdam gelicht en in de haven van Enkhuizen gebracht. De Fransche vlieger, kapitein Peletier d'Oisy is te Shanghai aangekomen. Bij de landing werd zijn toestel totaal ver nield. Een ex-mijnwerker met konink- lijke eer ontvangen. „His grace", James Brown, Labour-parlementslid en oud-mijnwer ker, heeft gister zijn intrek genomen in het Holyrood-paleis te Edinburgh in zijn hoeda nigheid van Lord Hooge Commissaris bij de algemeene vergadering van de Schotsche Kerk waarbij hij den voorrang heeft boven allen met inbegrip van den Prins van Wales alleen de koning staat boven hem. De m rkiezin van Ailsa, die den nieuwen Lord Hooge Commissaris en Mrs. Brown ont ving, boog voor hen als voor leden der ko ninklijke familie, toen zij de toegestoken hand drukte. Gisteravond zat mr. Brown voor aan een diner ten paleize. Aardbeving. Volgens een telegram uit Castelnuove di Garfagnana (ten Z.W. van Modena) werd in den afgeloopen nacht te on geveer 2 uur een hevige aardbeving waarge nomen, welke vele seconden duurde. De be volking, welke uit den slaap werd opgeschrikt, ijlde in grooten angst uit de huizen en bracht den geheelen nacht in de open lucht door. De schokken werden ook gevoeld te Pisa, Livorno en Viareggio. Ongeluk, op een s p o o r 1 ij n. Gister nacht heeft te Parijs een ernstig ongeluk plaats gehad nabij het station Villeneure St. George. Vier wegwerkers, die een rail van 16 meter lengte op hun schouders hadden, werden door een goederentrein gegrepen. Drie der mannen werden op slag gedood, terwijl de vierde zwaar gewond is. Moor d. In de Friedriclistrasse te Berlijn is de 49-jarige vrouw Kuschelewski door haar man dood in haar woning gevonden. De ver moedelijke dader, een Algerijn, Bonzed geheeten, nam bij het binnenkomen van den man de vlucht. Men kon hem later echter grijpen. Bonzed is 27 jaar oud. Hij is indertijd van zijn regiment in Wiesbaden gedeserteerd, werd later aangehouden en te Maagdenburg in het deserteurskamp ondergebracht. Hieruit werd hij ontslagen en ging vandaar naar Berlijn. De moordenaar moet zijn slachtoffer gewurgd hebben. Hij verklaart echter onschuldig te zijn. Vreeselijk drama. Te Arqueftes-en- Val (Frankrijk) heeft men in een veenplas de lijken gevonden van een 29-jarige vrouw en haar drie kinderen, resp. 15 maanden, 31/2 jaar en 5 jaar oud. Het kindje van 15 maanden was met een touw aan de moeder vastgebonden. De vrouw heeft in een nagelaten brief verklaard, dat 't leven haar door haar man ondragelijk werd gemaakt. De huiselijke oneenigheid met haar man, een Spanjaard, die reeds voor de derde maal gehuwd was, vloeide voort uit de aanwezigheid van kinderen uit een vroeger huwelijk. Laatste Berichten. Koninklijk bezoek aan de Betuwe. Heden hebben de Koningin en de Prins het voorgenomen bezoek aan de Betuwe gebracht. Overal werd het vorstelijk paar hartelijk be groet. Meer speciaal werden Tiel en Buren be zocht. Weer naar Noorwegen. Uit Apeldoorn vernemen wij ,dat de Konink lijke familie van plan is in het laatst van Juni weer een reis naar Noorwegen te maken, welke reis ca. 5 weken zal duren. Als voorloopige datum is 20 Juni vastgesteld. Een adres tot de Tweede Kamer. Naar wij vernemen heeft de Alg. R. K. Werk- geversvereeniging een adres tot de Tweede Kamer gericht waarin uiteen wordt gezet, dat de Werkgeversvereeniging het onder de huidige omstandigheden niet in het Nederlandsch be lang acht, dat het wetsvoorstel betreffende toe kenning van kasvoorschotten aan de N.V. Kon. Holl. Lloyd wordt aangenomen. Daarom dringt zij aan op verwerping van dit voorstel. De Alg. R.K. Werkgeversver. zet in het adres verder uiteen, dat het principe om aan levensvatbare bedrijven die door abnormale omstandigheden in een benarde positie geraken, van overheids wege hulp wordt verleend haar volle sympathie heeft. Zij argumenteert echter het verzoek van deze kasvoorschotten aan de Kon. Holl. Lloyd niet toe te kennen om het feit dat de K.H.L. deel uitmaakt van een prijsregelende internationale trust op La Plata-havens. In deze trust vormen de Hollandsche lijnen een zeer kleine minderheid, wat het gevolg heeft dat de vrachttarieven door de buitenlandsche lijnen ten nadeele der Holland sche lijnen en vooral van de Ned. industrie en handel worden gedecreteerd. Juist het groote handelsbelang dat in de toekomst voor Neder land ten opzichte van de Zuid-Amerikaansche afzetgebieden bestaat, verzet zich er tegen, dat thans een maatregel wordt getroffen waardoor het verkrijgen van gezonde toestanden op de vrachtenmarkt wordt belemmerd en belet. De R.K.Werkg. ver. twijfelt er niet aan, dat na een mogelijke liquidatie van de Kon. Holl. Lloyd een verbinding met Z. Amerika zal blijven be staan. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 20 Mei 21 Mei. Londen 11 65*/, 11.657, Berlijn - 0.62 Va* - 0.62s - 14 24 -14.47 - 12.25 - 12.35 Zwitserland - 47.35 - 47.32% Amerika... "2.67%, - 2.67% Weenen - 0.00»/, - 0.00s/, Kopenhagen - 45.10 -45 15 Stockholm - 70.877, - 71 027, Christiania -3715 -37 20 Madrid - 37.027, - 37.03 Milaan - 1187'/, -1184 per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 20 Mei 21 Mei. Londen -- 11.65% 11 65s/, B er lij n -0.627,* - 0.627,* Parijs -14.227, - 14 527, Brussel - 12.207, - 12.40 Zwitserland - 47.327, Weenen -0.00377, -0.00377, Kopenhagen - - 45.25 - 45.25 Stockholm - 70.95 - 71 Christiania - 37.10 - 37.25 New-York— - 2.677, - 2.677, per billioen. A'damscli Beursoverzicht 21/5 24. De kleine opleving is van snelvoorbijgaanden aard geweest, want vandaag was de affaire weer uiterst gering. De meeste fondsen soorten liepen regelmatig iets terug, ook de Koninkl. alleen geconsolid. konden zich vrij goed handhaven. Suikerwaarden lagen weer langer in de markt, bij de tabakken had eveneens een kleine inzin king plaats. Met scheepvaarten en rubber ging 't niet veel beterrubber veranderde echter weinig. Prolongatie 3 Telegrammen. AMERIKA EN JAPAN. TOKIO, 21 Mei. (draadloos) Baron Batsu, de Japansche minister van buitenlandsche za ken zou hebben verklaard, dat den heer Hanisara binnenkort toegestaan zou worden af te Treden als Japansch ambassadeur te Washington. BOTSING. ROANOKE, (Indiana) 21 Mei. (draadloos) Zes personen werden gedood en bijna 30 gewond bij een botsing tusschen 2 passagiers-auto's van de Indianan Service Corporation. ONTPLOFFING. TOULON, 21 Mei. (draadloos) Een lading bus kruit ontplofte aan boord van het pantserschip „Patrie". Er zijn 5 gewonden. 435e Staatsloterij. Trekking van Woensdag, 21 Mei. Hoofdprijzen. Prijs van 100000 17895 - 1000 3292 400 14015 - 200 2673 11517 14320 100 7900 8089 9609 14533 17349 19134 Kerknieuws. Nieuwe kerk. Maandag is te Beverwijk onder groote belang stelling der parochianen de nieuwe R.K. kerk van St. Agatha gewijd. Na de wijding droeg mon seigneur Cahier, bisschop van Haarlem, een Heilige Mis op, bijgestaan door den pastoor-de ken, den heer Woure en pastoor Wouterlood. Internationaal Eucharistisch Congres. Ter vergadering van het Locaal Comité met de bisschoppelijke gedelegeerden is besloten voor alle plechtigheden en bijeenkomsten in het Stadion ook afzonderlijke toegangskaarten verkrijgbaar te stellen. De overdekte tribune blijft gereserveerd voor de Congressisten, die een doorloopende congreskaart bezitten. De prijzen der overige plaatsen zijn als volgt voor de openingsbijeenkomst Woensdag zitplaatsen ƒ2.50, staanplaatsen 50 ets. Voor de Stadion bijeenkomsten op Donderdag- en Vrijdagavond respect, ƒ1 en 25 ct. Voor Zondag des ochtends tijdens de H. Mis van den Kardinaal-Legaatzitplaatsen 2.50, staanplaatsen ƒ1.en des middags tijdens de processie zitplaatsen ƒ2.50, staanplaatsen binnen de muren ƒ1.en staanplaatsen buiten de muren 50 ets. (de processie trekt n.l. ook over het afgesloten terrein buiten de ommuring). Nader zal worden bekend gemaakt wanneer deze kaarten te bekomen zijn. Doorloopende «ongreskaarten zijn alleen nog maar na schrif telijke aanvrage te verkrijgen. Onderwijs. Eindexamen H.B.S. met 4- en 5- j.c. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter algemeene kennis lo. dat aan het einddiploma der hoogere- burgerscholen met 4- en 5-jarigen cursus, die, wat het leerplan betreft, voldoen aan de eischen, welke zijn gesteld voor de scholen, onderschei denlijk bedoeld onder c en e in artikel I van het Kon. besluit van 13 November 1923 (Staatsblad no. 518), de navolgende faciliteiten zijn ver bonden a. het recht tot het volgen van de studie aan de Nederlandsche Handelshoogeschool b. bet recht op toelating tot het notarieel examen (Koninklijk besluit van 9 April 1924, Staatsblad no. 180) c. vrijstelling van het examen voor klerk ter secretarie der gemeente Amsterdam d. vrijstelling van het examen voor leer ling-klerk bij de Nederlandsche Spoorwegen e. het recht om mede te dingen naar eene plaatsing bij de opleiding voor officier van administratie bij de Koninklijke Marine (Kon. besluit van 1 Maart 1924 no. 107) i. het recht op deelneming aan het sohif- tingsonderzoek voor candidaat-ambtenaren voor Chineesche (en Japansche) zaken g. het recht op deelneming aan het schif- tingsonderzoek voor candidaat-ambtenaren bij den dienst der in- en uitvoerrechten en accijn zen in Nederlandsch-Indië h. het recht op deelneming aan het schif- tingsonderzoek voor candidaat-gezaghebbcr bij 't Binnenlandsch Bestuur in Nederlandsch- Indië i. het recht op vrijstelling van de toelatings examens voor een voorrang bij benoeming tot de navolgende betrekkingen bij d ;n administra tieven dienst der posterijen, telegrafie en tele fonie kantoorbediende, telegrafist, telefonist, bureelambtenaar 2o. dat eerlang zal worden bekend gemaakt, welke andere rechten aan het onder lo. bedoelde einddiploma's zijn toegekend. R. K. Universiteit. Men meldt uit Nijmegen aan de ,,'s-Hert. Courant" Het curatorium der R. K. universiteit alhier heeft beslist, dat voorloopig geen leeken zullen worden toegelaten als student der theologische face Feit. Dit besluit is genomen in afwijking van het gebruik bij de meeste buitenlandsche R. K. universiteiten en draagt een tijdelijk karakter. SFOBT. Vitcsse-jubileumwedstriiilon. Oud -Vitesse Pseudoniem. Mocht Oud-Vitesse de vorige week het zoet der overwinning smaken in den wedstrijd tegen Oud-Poseidon, gister heeft zij de meerderheid moeten erkennen van Pseudoniem. Voor den aanvang werden voorzitter Verwaay- en enkele zeer waardeerende woorden toegespro ken. De aanvoerder van Pseudoniem schetste Oud-Vitesse als de club waar slechts amateurisme te vinden is, waar voetbal gespeeld wordt om 't spel, waar winstbejag en voetbalroem vreemd in de ooren klinken, kortom de Oud-Vitesser als je ware amateur. De heer Verwaayen, zeer erkentelijk voor de woorden van waardeering zijne Vereeniging toegesproken, hoopte op een prettig verloop der jubileumserie, waarna de wedstrijd een aanvang nam. Pseudoniem heeft een sterk elftal, terwijl Oud- Vitesse een tweetal invallers telt. De gasten ne men aanstonds 't spel in handen en dringen de jubilarissen op eigen helft. Behoudens enkele gevaarlijke uitvallen der tegenpartij is tot aan de rust de meerderheid der gasten vrijwel over wegend geweest. Drie doelpunten waren hiervan 't. resultaat. (Rust 03). De tweede helft is rijk aan spannende momen ten. Vitesse laat zich niet onbetuigd en 't is haar aan te zien dat zij van een verloren spel niet wil weten. Zij kan evenwel niet verhinderen dat haar doelman na ruim een half uur spelens nog vier maal heeft moeten zwichten voor vijandelijke schoten. Oud Vitesse blijft evenwel hardnekkig verdedigen, brengt wijziging in haar opstelling en is als gevolg hiervan eenigen tijd in de meer derheid. Zij zwoegt letterlijk voor een contra goal om zoo de eer te redden, doch alhoewel dit haar volkomen toekomt, de verdediging van P. is te solide om te worden verschalkt. Als het eindsignaal van den correcten arbiter Wey over het veld klinkt is er merkbare vreugde onder de Pseudoniemers, die nu in de komende weken gaan zien hoe hare concurrenten het er af brengen tegen het stoere Oud-Vitesse. Financ- en Eeon. Mededeelingen. W m. H, Müller Co's Alge meene Scheepv. Mij. zal over 1923 geen dividend uitkeeren. W m H. Müller Co's Algera. Mijnbouw Mij. keert over 1923 op de cum. pref. aand. 6 pet. dividend uit. Burgerlijke Stand. Geboren: Mei 18. Hendrik z.v. P. Huiskes en C. van Wieringen, Stadhouderslaan. 19. Maria Gilsa d.v. J. de Ligt en P. Penning, Ilagastraat. Antbonia Lucia Maria d.v. G. Lemmen en J. M. van Son, Rhoonschestraat.20 Harm z.v. J. SLerenborg en T. Kalkhoven, Villa straat. Overleden: Mei 18. Marie Happel, oud 3 dagen, Nassaustraat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 21 Mei v.m. 4.41 n.m. 5.12. 22 Mei v.m. 5.26 n.m. 6.04. 23 Mei v.m. 6.19 n.m. 6.57. LEITH, 17 Mei. Aangekomen s.s. „Bellbro" ledig van Schiedam. NEWCASTLE, 17 Mei. Aangekomen s.s. „Seapool", ledig van Schiedam. BARRY, 18 Mei. Aangekomen s.s. „Cardiff" ledig van Schiedam. SCHIEDAM, 20 Mei. VertrokkenEngs.s. „Rondo", ledig naar New Castle. Duitsch s.s. „Albert Vogler", met stukgoede ren naar Hamburg. SCHIEDAM, 21 Mei. Aangekomen Noorsch s.s. „Liss", ledig van Vlaardingen om hier te dokken in de Wilhelminahaven. Eng. s.s. „City of Edinburgh", met stuk goederen van Antwerpen aan boei 5 in de Wil helminahaven. SCHIEDAM, 21 Mei. Vertrokken Belg. s.s. Oural", ledig naar Antwerpen. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 21 Mei. Officieelenoteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 15. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 21 Mei. Men noteert voor Spiritus 100 f36.—. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereemging". Heden f 1.20 per ketel. ROTTERDAM, 20 Mei. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 273 paarden, 3 veulens, 1473 magere runderen, 706 vette runderen, 408 vette kalveren, 968 nuchtere kalveren, 201 biggen, 14 bokken of geiten, 43 overloopers. Prijzen per lj2 K.G. koeien 4060 c., ossen 5061 c., stieren 4952 c., kalveren 421/275 c. Prijzen per stuk van mager vee Melkkoeien ƒ350—500, stieren 170—530, paarden ƒ250— 400, slachtpaarden 100145, hitten 130 300, veulens 100—160, fok nuchtere kalveren 20— 40, slacht nuchtere kalveren 1217, kalfkoeien 385—490, pinken 150—220, vaarzen 250— 325, biggen 8—15, biggen per week 1.50—2, overloopers 1834. Eieren: N.V. Rotterdamsche Gons.-Vei- ling. Weenaplein. Aanvoer 225.000 stuks. Kippeneieren 5.50—7, eendeneieren 5.57— 6.25, ganzeneieren 12—14, kallcoeneieren 8— 10. tr. Rotterdamsche veiling Delftsche Straat Kip- eieren ƒ5.35—7.50, eendeneieren 5.75—6.40 per 100 stuks. Aanvoer 275.000 stuks. Rotterdamsche Boter- en Kaasveiling Af voer boter 5200 K.G. Hoogste prijs 1.94, nud- denprijs ƒ1.85, laagste prijs ƒ1.40. Aanvoer kaas 3800 K.G. Goudsche 21 e, a 1.20, Leidsche 15 h 50 ct.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3