DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het spookhuis. FEU ILL1TON. 1 47ste Jaargang. Donderdag 22 Mei 1924. No. 19953 Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange gekcele invaliditeitf 200 bij verlies van een liand, voet oï oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 l" - erlie.s van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Buitenlandscli Nieuws. Staten-Generaal. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereommimaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere ofücieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. OPENING ZWEMPLAATSEN. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis dat de gemeentelijke zwemplaatsen zul len geopend worden op Maandag 26 Mei a.s. die voor mannen des v.m. 6.30, die voor vrouwen des v.m. 7 uur. Voorts wordt de aandacht van belanghebben den gevestigd op het volgende Behalve op de uren voor kosteloos gebruik aangewezen wordt tot de zweminrichting nie mand toegelaten zonder toegangsbewijs. Toegang wordt verkregen tegen betaling van 0.15 per keer, 2.per kalendermaand off 5. per seizoen. Wanneer door een der leden van een gezin een abonnement van f 5.'is betaald bedraagt voor ieder der overige leden van dat gezin be neden de 18 jaar, de abonnementsprijs 2.50. Voor zoover het algemeen toezicht dat moge lijk maakt, zullen de zwemmeesters(essen) aan hen die dat verlangen, zwemonderricht geven, waarvoor per seizoen verschuldigd is 2.50 per persoon boven 14 jaar en 1.voor kinderen beneden dien leeftijd. Voor het bewaren, schoonhouden en drogen van zwembroeken, badcostuums en handdoeken is per seizoen verschuldigd 1. (Een en ander wordt niet in bewaring genomen dan op vertoon van een abonnementsbewijs.) -gj De betaling voor het gebruik van de zwem plaats geeft mede recht op heli gebruilwan een kleedkamertje, met dien verstande, dat op de kostelooze uren ook door niet-betalende vrouwe lijke personen van een kamertje kan worden gebruik gemaakt. De betalingen geschieden vooruit die per keer, bij den daarmede belasten amb tenaar aan de zwemplaats verbonden, die daar voor een coupon geeft die per kalendermaand of seizoen, ook die voor het bewaren van badbenoodigdheden, alsmede die voor onderricht in het zwemmen. UITSLUITEND ten kantore van den Gemeente- Ontvanger, tegen afgifte van een abonnements kaart. De coupons en abonnementskaarten moeten op verlangen van de betrokken ambtenaren onmiddellijk worden vertoond. De zwemplaatsen zijn voor kosteloos gebruik geopend op alle werkdagen van 8 totlO uur v.m., en voorts die voor mannen vanaf 5 uur n.in., die voor vrouwen vanaf 5.30 n.m. tot het slui tingsuur. Des Woensdags is bovendien de zwemplaats voor mannen voor kosteloos ge bruik reeds geopend vanaf 2.30 uur n.m. DE DUITSCHE POLITIEKE CRISIS. De gemeenschappelijke besprekingen over de regeeringsvorming, waartoe de Duitsch- nationalen de burgerlijke middenpartijen hadden uitgenoodigd, heeft gistermorgen te Berlijn plaats gehad. Resultaat is echter niet bereikt. De vertegenwoordigers van de Duitsch-na- tionalen hadden een voorstel medegebracht hetwelk door de drie middenpartijen is afge wezen. 't Schijnt dat de houding van de drie midden partijen tegenover de Duitsch-nationalen niet geheel en al afwijzend is. 5 Eensklaps verlichtte een vuurroode gloed den omtrek de vrouw van den wildstrooper keerde het hoofd om. „Het is niets", sprak Donat, „ons huis staat slechts in brand." Huguette boog het hoofd, zij had thans geen enkele schuilplaats meer, en in den somberen reisgenoot, die aan haar zijde liep, zou zij wellicht een beul vinden. loen de dag aanbrak hadden de vluchtelingen reeds meer dan vier uren afgelegd blijkbaar waren de boschwachters hen niet op het spoor men kon er dus aan gaan denken een weinig uit te rusten en te beraadslagen over hetgeen er verder te doen stond. Op eenige stappen van den weg bemerkte de jonge vrouw een groepje wilgenboomen, de aanwezigheid eener beek verradende. Zij wees de plek met de hand aan Donat volgde haar zonder een woord te spreken. Door de aandoe ningen van twee vreeselijke nachten uitgeput, viel hij als wezenloos op het gras neder en deed een diepen zucht hooren. Huguette sloeg de oogen naar hem op een woord van innig In het bijzonder schijnt de Duitsche Volks partij niet volkomen afkeerig te zijn van samengaan met hen. Van het Centrum is het vrijwel alleen Ste- gerwald, die wel geneigd zou zijn om oppor tunistische redenen met de Duitsch-nationalen samen te werken. Zéér gereserveerd zijn de - democraten. Zij zijn, zooals gemeld, door de Duitsch-nationalen eigenlijk als een noodzakelijk kwaad behandeld. Door de weigering der middenpartijen om zonder hen te onderhandelen, zijn zij als 't ware nood gedwongen in de besprekingen betrokken en het is dus te begrijpen, dat zij zeer sceptisch staan tegenover het doel er van. De verschillen tusschen de drie partijen zijn intusschen niet van dien aard dat er wijziging is gekomen in haar standpunt, dat zij slechts gezamenlijk wenschen mede te werken aan de vorming van een regeering en aan het bepalen van de politieke richting, waarbij de grondslag is een program van buitenlandsche politiek, welke een voortzetting zal zijn van de buiten- landsche politiek der tegenwoordige regeering. Dat de lijn van de Duitsch-nationalen niet zoo strak is getrokken, blijkt wel hier uit, dat zij, terwijl zij nog met de burgerlijke midden partijen aan het onderhandelen zijn, gister middag ook aan de Nationaal-Socialistische Vrijheidspartij een uitnoodiging hebben ge zonden tot het houden van besprekingen, welke uitnoodiging zóó gretig is aanvaard, dat deze besprekingen reeds gister hebben plaatsgehad. Intusschen verluidt, dat von Tirpitz, dien de Duitsch-nationalen als rijkskanselier wen schen, zich in verbinding heeft gesteld met Ludèndorff en zijn welwillendheid heeft in geroepen voor een coalitie-regeering van de Duitsch-nationalen en de burgerlijke midden partijen met de Völkischen. Aanvankelijk zou Ludèndorff hiervan niet hebben willen weten later echter zou hij zijn bijgedraaid. Het staat vast, dat Ludèndorff niet is bij gedraaid, voordat hem zekere concessies waren toegezegd. Nader verluidt nog Nadat de Duitsch-nationalen gistermiddag1 een'langdurige fractie-vergadering hadden ge houden, hebben zij een communiqué uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat zij hun initiatief om overleg te plegen met. de burgerlijke midden partijen voorloopig moeten opgeven, althans dit overleg pas zullen kunnen hervatten, na de fractievergadering van de Deutsch-Völkischen, welke op 24 Mei a.s. zal worden gehouden. Ongetwijfeld wilden do Duitsch-nationalen nu trachten aansluiting te zoeken bij de Deutsch- Völkischen, met het doel een groot, rechtsch bloc te vormen. Gezien echter de groote tegenstellingen, zoo wel persoonlijk als programmatisch, tusschen de Duitsch-nationalen en de Deutsch-Völkischen, is het zéér onwaarschijnlijk, dat zij daarin zullen slagen. Intusschen is reeds door deze gang van zaken de combinatie van de middenpartijen meer op den voorgrond getreden voor de vorming van een regeering. Dillinger-IIüttcnwerke de ontslagaanzegging aan de arbeiders voorloopig hebben ingetrokken. Ook de directie van de „Dortmunder Union" maakt bekend, dat zij wegens gebrek aan kolen de pletterijen moet stilleggen. Ook de Phoenix- Werke in Ruhrort zullen misschien nog deze week sluiten, terwijl die in Dusseldorp en Hamm voor nog ongeveer twee weken voorraad hebben. OPPER-SILEZ1E. Betreffende de crisis in de metaalindustrie van Opper-Silezië wordt aan het „Berliner Tageblatt" het volgende medegedeeld Nadat de „Vereinigte Könings- und Laurahütte" het bedrijf had stilgelegd, zullen ook de „Bismarck- hfitte" en de daaronder ressorteerende „Falva- hütte" met meer dan 13.000 arbeiders binnen 10 of 12 dagen het werk moeten stopzetten. Ook het stilleggen van andere mijnen is te verwachten. Van de 50.000 arbeiders, die in de Opper- Silezische ijzerindustrie werkzaam zijn, zijn tot nu toe reeds 20.000 werkloos. BEIEREN. Als toekomstig Beiersch minister-president wordt dr. Pfleger, gewezen lid van den rijksdag, genoemd. Dr. Pfleger is lid van de Beiersche volkspartij. IN IIET ROERGEBIED. Volgens een bericht uit Essen in de avond bladen, zullen de Krupp-fabrieken worden stop gezet, indien niet uiterlijk heden de kolennood zal zijn opgeheven. De ongeveer 30.000 arbeiders dezer fabrieken zijn dan aangewezen op werk- loozen-ondei'steuning. Uit Saarbrücken wordt nog gemeld, dat de medelijden kwam op haar lippen zij hief haar kind omhoog om het als een onderpand van ver giffenis in zijn armen te leggen, toen zij, Donat aanziende, eensklaps sprakeloos van schrik staan bleef. Eindelijk raakte haar tengere hand plotseling den breeden schouder aan van den wildstrooper en dwong zij hem zich voorover te buigen met het gelaat naar de kalme beek ge wend. Het aangezicht van den wildstrooper weer kaatste er zich in als in een spiegel. Breede bloedvlekken misvormden de bleeke trekken. Een siddering greep den rampzalige aan, hij dompelde de handen in het water, waschte zijn aangezicht, wischte het met een soort van woede af en bleef toen in vreeselijke gedachten ver diept, onbeweeglijk zitten. Huguette stond op. „Vooruit riep hij, „wij zijn nog niet ver genoeg.'? Hoe diep rampzalig zij zich ook gevoelde, toch had zij al haar geestkracht teruggevonden, en het bleek gelaat naar haar slapende lieveling voorover buigende, riep zij uit „Mijn kind, mijn arm kind!" Donat Verhaastte zijn schreden. Die zonderlinge groep aanschouwende, die daar voortging onder de vervloeking eener geheimzinnige misda.ad, dacht men onwillekeurig aan het huisgezin van Cain, 't welk de hut ontvluchtte, waarin Adam FRANKRIJK. Gistermorgen heeft op het Elysée een confe rentie plaats gehad tusschen Millerand, Poincaré Herriot en Painlevé. Volgens een officieel communiqué is alleen de franc-koers besproken, alsmede de maatregelen, welke dienen te worden genomen om een cventueele daling van den franc te voorkomen. Over de politieke aangelegenheden is niet gesproken. De leiders van de socialistische partij, Blum, Renaudel en Braeke, verklaarden dat de socia listen zich zouden onthouden van deelneming aan de regeering. Zij zouden, zich er mede te vreden stellen deze te steunen bij de politiek tot economisch, financieel en sociaal herstel en een vredelievende buitenlandsche politiek. VEREENIGDE STATEN. Gelijk men weet, is het voorstel tot verleening van een bonus aan de oud-strijders tot wet verheven door den Senaat, welke het voorbeeld van het Huis van Afgevaardigden volgde en het veto van president Coolidge krachteloos maakte. Volgens een matige raming zal de nieuwe wet een totale uitgave van 2280 millioen dollar, het volgende jaar 146 millioen dollar, in 1926 135 millioen dollar en daarna 114 millioen dollar per jaar tot 1945 noodig maken. Onge veer 3l/a millioen oudstrijders zullen er van profiteeren. Daarvan zullen 400.000 een con tante gratificatie van 50 dollar of minder ont vangen en de overigen een gratis volgestorte verzekeringspolis. Het bedrag van deze polis wordt aan de hand van de verzekeringswet berekend. De wet machtigt de banken leeningen te verstrekken tot 90 van de contante waarde der polis. ALLERLEI. Uit Moskou De Oekrainische centrale com missie veranderde de doodvonnissen van vier intellectueelen, die in April te Kief werden veroordeeld, in tien jaar gevangenisstraf. en Eva bij het lijk van Abel weendenEn toch kwam het niet bij de vrouw op haar man te verlaten, in wien zij een moordenaar aan schouwde. Zoo onverbreekbaar was voor haar de band des huwelijks, die haar aan Donat ver bond, dat het denkbeeld om met haar kind te vluchten zich, zelfs bij het diepste harer smart, niet bij haar opdrong. Huguette morde niet onder het gewicht van bet zware kruis, dat haar op de zwakke schouders gelegd was zij zocht niet in zich zelve de kracht om haar last te dra gen. Haar blikken naar het goddelijke voorbeeld gewend, liep zij voort, de voeten bloot en bloe dend, het gelaat door de schaamte verteerd* naast den man, die haar zelf niet durfde panzien. Zij kreeg honger, en aan een jonge moeder die juist voorbij ging den kleine Dizier toonende, stak zij onbewust de hand uitde beide moeders begrepen elkander te wel, dan dat de liefdegift van de een de andere zoude vernederd hebben. Den vierden dag na haar vertrek uit de heer lijkheid Chatauneuf, bemerkte Huguette aan den gezichteinder verschillende kerktorens en de daken van talrijke kloosters zij hoorde het gelui der klokken en in de verte werd de kron kelende blauwe lijn van een breeden stroom zichtbaar. De vluchtelingen naderden een volk rijke stad. Donat keerde zich tot Huguette. „Rouaan riep hij haar toe. De ongelukkige gevoelde een soort van ver- De gevangenisstraf der anderen werd met de helft verminderd. Uit Londen De regeering van den Ier- schen Vrijstaat heeft het gemeentebestuur van Dublin afgezet en drie commissarissen aan gesteld, die zijn taak zullen overnemen, daar deze volgens de regeering niet behoorlijk door het gemeentebestuur werd vervuld. Uit Berlijn. De sociaal-democratische Munchener post deelt mede, dat von Kahr, die Maandag van verlof te Munchen is teruggekeerd, gister zijn functie als regeeringscommissaris van Opper Beieren heeft hervat. EERSTE KAMER. Vergadering "van Woensdag, 21 Mei. Ingekomen is een schrijven van minister van Karnebeek, meldende, dat hij wegens een acute keelontsteking niet in de Kamer aanwezig kon zijn. Besloten wordt toch de begrooting v n. buitenlandsche zaken te behandelen De heer A n e m a (A. R.) huldigt de nage dachtenis van staatsraad prof. Struveken. Spr. bepleit het sluiten van arbitrageverdragen met de staten, waarmede wij geen obligatoire recht spraak hebben aanvaard. Voor beperking van bewapening is noodig een algemeen waarborg- verdrag tegen aanvalsoorlogen, welke ver ding alle volken zouden moeten onderteek enen. De heer v a p^K o 1 (S. D.) betoogt de on misbaarheid van den Volkenbond, waarmede de zelmandighjidspolitiek in strijd is. If e heer Van Einden (V. D.) critiseert het beleid van minister Van Karnebeek, die de mili taire factoren heeftversterkt en dringt aan op het sluiten van arbitrage-verdragen als aanvulling van het statuut van den Volkenbond. De heer de Jonge (S. D.) bepleit de aan stelling van gezantschapsattaché's voor sociale aangelegenheden. Spr. vraagt den Minister, welk perspectief wij mogen koesteren in zake de toekomst van den Volkenbond, speciaal wat betreft het ont- wapeningsvraagstuk. De heer V e r k o u t e r e n (C. II.) komt op tegen te veel openbaarheid bij de diplomatie, welke bij opheffing der geheimzinnigheid mach teloos staat, vooral wanneer de steun van leger en vloot moet worden ontbeerd. De beslissing over vrede en oorlog ligt bij de diplomatie ver andert men dit, laat men de beslissing aan de militairen, dan loopt het mis. Te veel geheim zinnigheid is natuurlijk ook dwaasheid. De heer B 1 o m j o u s (R. K.) verklaart mee te gaan met de politiek door de regeering tegen over Rusland gevolgd. Goedgekeurd worden het handelsverdrag met Tsjecho-Slowakije en de wijziging van het Vre desverdrag van Versailles. Begrooting Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De heer De V r i e s (G. H.) bepleit een wij ziging der Gemeentewet inzake de berekening van het gemiddeld inkomen voor den aanslag in de gem, inkomstenbelasting. Daar de verdere sprekers zich er niet op voor bereid hadden om nog heden het woord te voeren, verdaagt de voorzitter de verga dering tot heden 11 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 21 Mei. Bij den aanvang van de vergadering wordt gestemd over de amendementen en sub-amende- lichting Door de voor treffelijke wijze waarop zij linnen wist te weven, kon zij verzekerd zijn in een groote stad gemakkelijk het brood voor Dizier te verdienen misschien zou ook Donat, wroeging gevoelende over zijn misdaad, door arbeid en boete zich met God trachten te ver zoenen. Nog een andere gedachte stortte haar hoop en moed in om het zware kruis met ge duld te dragen onder zooveel kerken, die voor de godsvrucht der geloovigen opengesteld waren, zou er ongetwijfeld één in de nabijheid harer nieuwe woning liggen, en wanneer een te diepe smart haar ziel met bitterheid zou vervullen, wanneer haar bevende lippen zich van den al- sembeker mochten afkeeren, zou zij het Gods huis binnentreden, dat heerlijk toevluchtsooi d der veriatenen, zou zij er voor het altaar des I-Ieeren haar hart kunnen uitstorten en haar kind, haar lief, onschuldig kind den priesterlijken zegen doen deelachtig worden zij kon het de reliquieën der heiligen laten aanraken, zij zou het onder de hoede der Heilige Maagd stellen en zoolang den hemel geweld aandoen, tot hulp daagde en troost in haar hart terugkeerde. Huguette wendde haar schroomvallige blik ken naar Donat deze strekte den arm naar een woeste en bergachtige plek uit en zijn schrei en verhaastende, dwong hij de moeder van Dizier hem, ondanks haar vermoeienis, te volgen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1