irtenten op het ontwerp tot wijziging van de Motor- en rij wiel wet. Het amendement-van Sasse van IJsselt wordt aangenomen met 44 tegen 30 stemmen, nadat het gesub-amendeerd is door aanneming van liet le, 5e en 6e sub-°mendement-van Schrik. De andere sub-amendementen-van Schaik en het sub-amendement-van Voorst tot Voorst worden Verworpen. liet wetsontwerp zal in tweede le zing worden behandeld. De wijziging van de M e r k e n w e t wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij bet wetsontwerp tot wijziging van het wetboek van strafrecht met betrekking tot de uitlokking hebben de heer Kleerekooper (S. D.) mevrouw Bakker-Nort (V. D.) en de heer D r e s s e 1 h u y s (V. B.) bezwaar tegen straf baarstelling van een mislukte uitlokking, omdat de noodzakelijkheid daarvan niet kan worden aangetoond. De heer Van Sasse van Ysscl t(B. K.) verdedigt de wijziging, omdat de tegenwoordige toestand onhoudbaar is. Minister li eemskerk verdedigt het ont werp. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd met 38 tegen 29 stemmen, rechts tegen links. Aan de orde is het wetsontwerp tot voorzie ning der bestrijding van de begunstiging van misdrijven op watergebieden. Het ontwerp wordt aangenomen z.h.st. Aan de orde is daarna het wetsontwerp tot regeling omtrent het dragen der kosten van openbare verpachtingen en het uitloven van premies bij openbare verkoopingen en verpach tingen. Het amendement wordt verworpen met 40 tegen 23 stemmen, waarna het ontwerp wordt aangenomen z.h.st. Aan de orde is de herziening van verschil lende titels van het Tweede Boek van het Wet boek van Koophandel en wijziging van de daar mede samenhangende artikelen in andere wet boeken en in de Faillissementswet. Aan de regeeringstafel neemt als regeerings- commissaris plaats prof. Molengraaff. De heer Dresselhuys (V. B.) brengt hulde aan de regeering en haar raadslieden voor het belangrijke werk, dat is verricht. Het is ten zeerste te waardeeren dat ons bijna een eeuw oude zeerecht op de helling is gekomen. Evenwel heeft spr. een zeer ernstig bezwaar tegen de voorstellen. Deze zijn te nationaal. Er is niet voldoende rekening behouden met de „Hague Rules 1921", met de afspraken en re gelingen, gemaakt op de Zeerechtconferentie. De heer Brautigam (S. D.) erkent, dat een uniforme internationale regeling groote voordeden biedt. Maar hij kan nog niet inzien, dat er binnen af- zienbaren tijd een internationale regeling tot stand zal komen. Daarom houdt hij vast aan het ontwerp. Minister Heemskerk brengt eveneens hul diging aan prof. Molengraaff. Ook de Minister acht het nog allerminst zeker, dat er spoedig een internationale regeling zal tot stand ko men. Zoolang aangaande een internationale re geling nog geen zekerheid is verkregen, dienen we ons vast te houden aan een nationale regeling. De vergadering wordt te 6 uur verdaagd Lot heden 1 uur. Het Tweede Kamerlid, de heer Juten, heeft gister, na een langdurige en ernstige onge steldheid, voor 't eerst weer de Kamerverga dering bijgewoond. Binnenland. YYoningboutórvoors tellen afgekeurd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben besloten, het gemeentebestuur van Rotter dam mede te deelen, dat zij hun goedkeuring zullen moeten onthouden aan de vijf woning- bouwvoorstellen, welke de gemeenteraad in zijn vergaderingen van 28 Februari en 13 Maart heeft aangenomen. Het gewestelijke college grondt zijn bezwaren o.m. hierop, dat de ge meenteraad voortgaat met uitgaven op uit gaven-te stapelen, zonder dat de'mogelijkheid- van financiering .daarvan vaststaat, zoodat het zich genoodzaakt ziet onderscheid te maken tusschen productieve en improductieve uit gaven. Het Rotterdamsche gemeentebestuur is hiervan reeds onderhands in kennis gesteld. Maandag zal het besluit in eindredactie worden geformuleerd. Het conflict in Twente. Men meldt ons uit Enschede Gistermorgen is het aantal werkwilligen, mede tengevolge van de werkhervatting door 144 arbeiders in de fabriek Kottendijk der firma Menko, tot 1375 gestegen tegen 1186 op eer- gistermiddag. De Indische begrooting. Aneta seint uit Weltevreden Op de begroo ting voor 1925 is het overschot op den gewonen dienst 796.000 De uitgaven bedragen 633.450.000 de inkomsten 634.246.000 bui tengewoon vordert 35.077.000 boven de be grooting plus 3.390.000 voor de vlootuit- breiding. De eindcijfers op de begrooting zijn uitgaven in Nederland 155.277.695 uitgaven in Indië ƒ531.332.265, te zamen 686.609.960 middelen in Nederland ƒ8.752.900; middelen in Indië ƒ640.187.117 te zamen ƒ648.940.017 te kort dus ƒ37.669.943 de ontvangsten voor gewoon zijn 9.048.000 hooger geraamd dan voor 1924; die voor buitengewoon zijn ƒ8.967.000; de ontvangsten voor gewoon 13.323.000 lager geraamd. Hooger alleen zijn vlootuitgaven met 771.000. Bakkersarbeid. De Minister van Arbeid heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van een wet tot wijziging van de bepalingen der Arbeidswet 1919 betreffende den arbeid in broodbakkerijen. De wijziging betreft le de opheffing van het verbod van bakkersarbeid des nachts voor den patroon. 2e. Het stellen van het aanvangsuur voor den gewonen bakkersarbeid van bakkersge zellen in alle broodbakkerijen op 5 uur des voor middags, onverminderd het vervroegde aanvangs uur voor den voorarbeid in grootere bakkerijen ingevolge artikel 37 der wet en voor den arbeid op den ochtend voorafgaande aan den wekelijk- schen rustdag. Nijverheidstcntoons telling. Naar wij vernemen zal de Nijverheidstentoon stelling van Nederlandsche industrie, uitgaande van het Bestuur van de Vereeniging „Nederland sche Fabrikaat", welke van 31 Mei tot en met 15 Juni a.s. in de zalen van het Kurhaus te Scheve- ningen zal worden gehouden, geopend worden op 31 Mei a.s. ten half twee n.m. door Z. Exc. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Baltiseke en Witte zee conferentie. De Baltische en Witte Zee conferentie heeft gister haar jaarlijksche algemeene vergadering te 's-Gravenhage gehouden, onder voorzitter schap van den heer Theodore E. Salvesen mi nister Aalberse was ook aanwezig. Nederland en Rusland. In een gesprek met den Ster-correspondent van de N.R. Crt. heeft Litwinof o.a. betoogd, dat de sovjetregeering bereid is ons land in geen enkel opzicht achter te stellen bij Zweden en het nog vroeger tot erkenning overgegane Noor wegen. Dat brengt ons, zegt de correspondent, in ijeder geval in politiek zoowel als in practisch opzicht in een geheel andere positie dan de jongste Berlijnsche onderhandelingen naar Nederlandsche opvatting deden. De internationale bakkerijtentoonstelling. Door Z. Exc. den minister van financiën is vrijdom van invoerrechten verleend van alle goederen voor de groote Internationale Bak kerijtentoonstelling welke van 1230 Juli te 's-Hertogenboseh gehouden wordt bestemd, welke uit het buitenland worden ingevoerd en wederom worden teruggezonden. De advocaat als winkelier. De heer Oud heeft den Minister van Justitie gevraagd of deze de beslissing van den Raad van Toezicht en Discipline der Orde van Ad vocaten te Rotterdam, welke verzet heeft ge daan, welk verzet het Gerechtshof te 's-Graven hage heeft bekrachtigd, tegen de toelating als advocaat en procureur van mr. Smit te Gouda, op den enkelen grond, dat zijn vak, dat van manufacturier, niet in overeenstemming zou zijn met de eer van den stand van advocaat, niet zeer willekeurig en voor den betrokkene in hooge mate krenkend acht, waar andere personen, wier nevenberoep ook bestaat in het verrichten van daden van koophandel, als bankiers, assuradeurs e. d., zonder bezwaar door de Raden van Toezicht en Discipline worden toegelaten. Acht de minister het niet noodzakelijk, dat wijziging in art. 5b Reglement III worde ge bracht, ten einde de uitsluiting van bevoegden op zoodanige gronden in de toekomst Le voor komen (Door zelfstudie heeft mr. Smit zijn titel behaald). Het geval van nalatigheid te Baarn. Op vragen van het Tweede Kamerlid Ter Hall betreffende het instellen van een onderzoek om trent de feiten in verband met het overlijden van een zwerver in het voor nachtverblijf bestemde politielokaal te Baarn, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord Het onderzoek omtrent de feiten in verband met het overlijden van een zwerver in het voor nachtverblijvers bestemde politielokaal Le Baarn is in handen van de justitie. In dit stadium meent ondergeteekende zich te moeten onthouden van beschouwingen of mede- deelingen als in de gestelde vragen beoogd. Slapeloosheid Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid, Examenvrees. Gebruik hiertegen de zcnuwsLil- lende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuw tabletten. 1541 0 Koker 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Jaarvergadering van den Bond van B. K. Kiesverecnigingen in den Kieskring Dordrecht op 17 Mei 1924 te B'dam. Nadat de voorzitter de vergadering met den Ghristelijken groet' had geopend en een op wekkend woord had gesproken, gaf hij het' woord aan den secretaris tot liet lezen der notulen. Hierna ontspon zich een levendig debat dat eindigde met de goedkeuring onder enkele wijzigingen. De ingekomen stukken werden voorgelezen en behandeld. De secretaris bracht daarna een verslag uit waarna het woord kwam aan den voorzitter als ex-penningmeester voor de rekening en verantwoording. Dit laatste verslag moest nog beoordeeld worden door de financieele commissie. Een der heeren dier commissie kon die functie niet meer waarnemen er werd in diens plaats benoemd de heer Post van Schiedam, die ver klaarde deze functie te willen aannemen als het nazien maar niet staande de vergadering zou moeten geschieden. Op de eerst volgende vergadering zal dan het verslag worden uit gebracht. Over de Bondsvergadering van 14 en 15 December te Utrecht meende men niet meer te moetpn spreken daar een en ander voldoende in de dagbladen was behandeld. Bij de behandeling van het nieuwe reglement ontstond heel wat debat dat eindigde met de goedkeuring behoudens enkele wijzigingen. Bij monde van den afgevaardigde van Schie dam werd de Commissie tot Herziening van het reglement dank gebracht voor het vele werk en moeite daaraan besteed, welken dank de voorzitter dier Commissie terug wierp op den volijverigen secretaris die daaraan het meeste werk, tijd en moeite had besteed. Het bestuur trad in zijn geheel af nu het nieu we reglement in werking is getreden, doch werd verzocht op voorstel van Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne, de loopendc werkzaamheden te blijven waarnemen tot de volgende vergadering waarop dan het bestuur volgens dat nieuwe reglement zou worden gekozen. De voorzitter bracht daarop in behandeling het ontwerp-Kiesreglement met het advies dit ongewijzigd aan te nemen als proef omdat d.e tijd toch ontbrak een nieuw samen te stellen en aan dat nieuwe evengoed weer fouten zouden kleven, daar het onmogelijk is alle partijen te bevredigen als allen op hun standpunt blijven staan. Werd dit reglement gebruikt,d an zouden uit de practijk de fouten naar voren komen en konden die dan na de eerstvolgende verkiezing worden hersteld. De afgevaardigden van Schiedam en Rijswijk verklaarden zich terstond daarmee eens, terwijl Dordt verschillende bezwaren naar voren bracht en Delft wees op het amendement van Friesland. Met die verschillende bezwaren zouden de af gevaardigden rekening houden en bij gelegen heid die te pas brengen. Het Kiesreglement werd dus in zijn geheel als proef aangenomen en tot afgevaardigden benoemd de heeren Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne van Rijswijk en J. N. Post van Schiedam. Daar op de volgende vergadering een geheel nieuw bestuur zal worden gekozen, achtte men het overbodig tot het aanvullen daarvan over te gaan. Bij de rondvraag vroeg niemand het woord en sloot claarop de voorzitter onder dankzegging voor de aangenaam gevoerde discussie de ver gadering met den christelijken groet. Onderscheiding. Gister is aan den heer A. v.d. Berg onbez. rijksveldwachter keurmeester,het bronzen dienst- kruis met diploma voor 10 jarigen trouwen poli tiedienst uitgereikt. Nieuwe zaak. Wederom is onze stad een nieuwe zaak rijker geworden en wel in perceel 8 op de Groote Markt, waar eerst de gez. Hagedoorn gevestigd waren. Daar toch, zal nu de firma Pohlkamp, die reeds filialen in Dordrecht en Gouda heeft, een speciale zaak beginnen in corsctten en kousen. De winkel die vele verbeteringen, vooral wat de verlichting betreft, heeft ondergaan, bevat 'n grooten voor raad van de genoemde artikelen en in zoo'n uitgebreide sorteering dat er voor de ruimste tot de meer bescheiden beurs voldoende keus is in de twee etalages zijn trouwens deze voordeelen op een smaakvolle en overtuigende wijze uitge stald. Aan de zaak is tevens verbonden een eigen atelier, waar maatwerk zoowel als herstellingen en het wasschen door vakkundig personeel ver richt wórdt. Als een aanbeveling kan het bovendien gelden, dat mevr. Pohlkamp vroeger een leidende functie heeft gehad in de bekende zaak van Coppens te Rotterdam, wat overigens velen hier nog bekend zal zijn. Hedenavond 7 uur wordt de zaak geopend en heeft iedereen, zonder eenige verplichting, ge legenheid om ook het interieur te bezichtigen. Wij wenschen de ondernemende firma veel suc ces Opening Zwemplaatsen. Blijkens een officieele mededeeling in dit blad, worden de gemeentel, zwemplaatsen Maandag a.s. geopend. Door de politie z ij n aangehou den, drie jongens, G. B., L. v. M. en I. v.d. T., verdacht van diefstal van duiven uit een tuin aan de Nassaustraat. Proces-verbaal is opgemaakt en de duiven zijn aan den eigenaar terug gegeven. Bij Adams op de Hoogstraat is gister een groote spiegelruit gesprongen. Aanvan kelijk dacht men aan kwaadwilligheid, maar daar uit getuigenverhoor bleek, dat dit niet 't geval was, neemt men aan dat de warmte er de oor zaak van geweest is. Een winkelier hier ter plaatse heeft bij de politie een valschen gulden gede poneerd. Gister vervoegde zich bij den rijwielhandelaar Oudshoorn een persoon, die een fiets te huur verlangde hij gaf op een zekere de Haan te zijn en te wonen op het Edisonplein no. 3. De fiets weid hem gegeven, aan zijn verzoek om een nieuwe bel werd ook voldaan en de man vertrok-om niet meer terug te keeren. Het politieonderzoek bracht aan het licht dat perceel 3 op het Edisonplein onbewoond was en dat men van een de Haan nooit gehoord had. Hedenmiddag tegen 3 uur ont stond door ons nog onbekende oorzaak brand in 't ruim van een der schepen, gelegen in een dok van den „Nieuwen Waterweg". Men was 't- vuur echter spoedig meester. UIT ROTTERDAM. Grenswijziging. Ten stadbuize heeft gislcr onder voorzitter schap van den burgemeester, mr. dr. J. Wytema de vergadering plaats gehad van de commissie uit de ingezetepen vanRotterdam,benoemd inge volge art. 131 der Gemeentewet, ter beoordee ling van het wetsontwerp tot wijziging der grens tusschen de gemeenten Rotterdam en Schiedam. Op voorstel van den voorzitter werd deze vergadering in het openbaar gehouden. Nadat tot secretaris was benoemd de gemeente secretaris, mr. M. Smeding, sprak de burgemees ter de hoop uit, dat deze bijeenkomst en het daarin te nemen besluit zouden zijn in het be lang vanRotterdam. Vervolgens werd de behandeling van h"t wetsontwerp aan de orde gesteld. Bii de algemee ne beschouwingen vroeg geen der aanwezigen het woord. Bij de artikelsgewijze behandeling stelde de heer P. C. den Ouden de vraag, of artikel 9 aldus begrepen moest worden, dat personeel der gemeente Schiedam, tengevolge van deze wijzi ging van de grens overgaande in gelijke of ge lijksoortige betrekkingen te Rotterdam, ook dezelfde bezoldiging zou genieten als het Rot terdamsche personeel. De voorzitter merkte op, dat geen personeel der gemeente Schiedam in dienst van Rotterdam overgaat. Ware dit wel zoo, dan zou het dezelfde bezoldiging ontvangen. De artikelen en het geheele ontwerp werden daarna zonder hoofdelijke stemming aanvaard, zoodat het eindoordeel der vergadering is, dat het wenschelijk is de grens tusschen Rotterdam en Schiedam te regelen als het ontwerp aangeeft. F. L.Falckf Hier is op 71-jarigen leeftijd overleden jhr. F. L. Falck, gepd. luit-kolonel van het regiment jagers en rentmeester van het Kroondomein in de Rentambten Oosterhout, Dordrecht en Schie dam. De overledene was officier in de huisorde van Oranje-Nassau. - Op de Zuidblaad alhier bij 't telegraafkan toor is gisteravond een autobus, bestuurd door M. H., die voor een motorwagen van lijn 3 de tramrails overstak, door dien motorwagen aan gereden en omgeslagen. Denjuffvrouw die in de bus zat is er heelhuids afgekomen persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Gemengd Nieuws, Het studentje w e 1. In het pension huis der gezusters G. aan de Wouwsche Plantage nabij Bergen op Zoom, vervoegde zich Zaterdag in den namiddag een net heertje, volgens zijn voorgeven student te Leiden, die daar kamers kwam bespreken voor zijn vrij goed gefortuneer de ouders, die te 's-Gravenhage heetten te wonen. Toen men het over den prijs eens was toog liet heertje naar Bergen op Zoom, van waar uit hij zijn ouders telefonisch over het accoordje zou inlichten. Hij zou dan nader bescheid komen doen over den uitslag. Een werkelijk kwam hij in den vooravond terug met de boodschap, dat zijn ouders met de gemaakte afspraken genoegen namen en dat zij Dinsdag (dus 20 Mei) zouden komen om gedurende drie maan den in pension te verblijven. Hij verzocht te vens tot Dinsdag in pension te mogen blij ven om dan dien dag zijn ouders per auto te Roosendaal van den trein te halen, waar na hij wederom naar Leiden zou terugkee- ren om zijn studiën aldaar voort te zetten. Natuurlijk waren de pensionhoudsters in genomen met de goedgeslaagde regeling en daar het jongmensch vertrouwen wist in te boezemen, vond men al dadelijk ook goed, dat hij tot Dinsdag zou blijven. De jongeman met zijn gunstig uiterlijk nam het er goed van en liet zich het eten en drinken goed smaken. Hij leefde des Zondags een leventje als een prins en 's Maandags na het ontbijt gebruikte hij tegen elf uur nog eerst een kop chocolade, waarna hij het pensioen verliet na afgesproken te hebben om één uur te komen eten. Hét werd één uur, doch daar begon de misère de student was er nog niet. Het werd al half twee, twee uur half drie drie uur en nog altijd wachtte het eten om verorberd te worden. Toen begon men argwaan te koesteren cn men bezocht „zijn" kamer. Met den nette jongeman was blijkbaar ook zijn bagage er van door. Men was dus bedrogen uitgekomen. Echter er was nog meer verdwenen. Toen eenigen tijd later een der dames-pensionhoud sters op haar kamer kwam, ontdekte zij dat haar koffer en ook die van haar zuster waren opengebroken en bleek bij onderzoek dat uit de beide koffers een gezamenlijk bedrag van 170 guldens en 1750 francs waren gestolen. Nu was Leiden in last en werd aanstonds de marechaussee te Roosendaal met het geval in kennis gesteld, die nu op zoek is naar den „Leidschen student." Ongelukken. Te Oostwold had, bij den aanbouw van een boerderij een ernstig ongeluk plaats. Timmerlieden en arbeiders waren bezig de gebinten van een schuur te plaatsen, toen op een gegeven oogenblik een takeltouw brak met het noodlottig gevolg, dat een zware balk naar beneden viel, welke terecht kwam op het hoofd van den 40-jarigen Pieter de Boer, wonen de te Lettelbert. De ongelukkige was onmiddellijk een lijk. De arbeiders De Haan en Wiersma liepen lichte kwetsuren op. Het is gebleken, dat het takeltouw niet sterk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2