Zooals men weet, zijn in Rusland alle bladen verboden, die een andere meening verkondigen dan de bolsjewistische. Het betreft hier dus uitsluitend de communistische organen. Van deze bestonden er in Maart 1924 in totaal 498, met een gezamenlijke oplaag van 2.520.000 exemplaren. De tabel, die bier volgt, geeft de nadere specificatie aan. 1. Boerenorganen117 (376.000 abonné's) 2. Niet Russische bladen 108 (238.000 ab.) 3. Arbeidersbladen 43 (655.000 a) 4. Soldateorganen15 (71.000 a) 5. Jeugdorganen 39 (34.000 a) 6. Vakbladen: 15 (310.000 a) 7. Coöperaties 14 (10.000 a) 8. Overige bladen 147 (826.000 a) De sub 2 genoemde bladen, de niet-RussisGhe of nationale organen worden als onderstaand ver deeld. Oekraine 22 (65.000 a.) Armenië 12 (18.000 a.) Georgië 10 (27.000 a.) Kirgizenbund 8 (11.000 a.) Tartarije 18 (33.000 a.) Overige nat. bladen 38 (69.000 a.) In totaal 108 bladen met 238.000 abonné's. Uit deze cijfers blijkt, dat de successen der Sovjets bij hun streven naar volksontwikkeling door opvoering van het aantal abonnementen op de communistische organen nog niet van grooten omvang zijn. Want nemen wij aan, dat de geheele Unie van Sovjet-republieken op 't. oogenblik na de leemten, door oorlog, hongers nood en epidemiën onder de bevolking achterge laten, rond 140 millioen zielen telt, dan worden er door al die millioenen slechts 2.520.000 exem plaren gelezen. Verhouding is dus één abonné op gemiddeld elke 55 inwoners. Sluwe dieven. Dinsdagmorgen kwamen in de juwelierszaak van den heer B., op de Plaats in Den Haag, twee Fransch sprekende heeren binnen, die eerst een kwartier lang voor de uit stalkast hadden staan kijken. Zij vroegen den winkelier eenige boordenspelden te mogen zien, die in de étalage uitgestald waren. Toen de win kelier deze niet spoedig genoeg kon vindenvroeg een der heeren of hij het bedoelde stuk evenmocht wijzen. De winkelier had daar geen bezwaar tegen en de vreemdeling bukte zich om in de uitstal kast te kijken. Terwijl de winkelier zijn aandacht opj het aangewezen stuk gevestigd had, heeft de vreemdeling kans gezien om een standaard met vijf ringen met briljanten uit de etalage weg te nemen. De heeren boden daarna den winkelier hun verontschuldiging aan voor de veroorzaakte moeite en gingen heen zonder een keus te hebben gemaakt. Eerst gistermorgen, nadat bekend geworden was, dat er te Rotterdam eenzelfde streek was uitgehaald, werd het gestolene ge mist. De verkoopswaarde van de ringen bedraagt ongeveer ƒ3500. Na de verkiezingen. Francous Veuil- lot schrijft uit Parijs Het Nationale Blok is geslagen, het Linker Blok wint. De voornaamste reden van deze nederlaag is het gebrek aan energie en samenhang bij het Nationale Blok. In 1919 bevond het zich voor een zeer moeilijke situatie. Het heeft sindsdien menige daad verricht, maar niet die kracht en vasthoudendheid betracht, dewelke noodig zijn om het doel te bereiken. De be lastingen zijn verhoogd, de kosten van het levensonderhoud gestegen. Het volk is onte vreden. Noodig was een hechte partij, met een vastberaden leider. De Linkerzijde daarentegen verzamelde zich, en stelde zich onder de lei ding van een krachtdadig en beslist aanvoerder, Herriot, den afgevaardigde van Lyon. Het was dus te vreezen, dat op het besljssende oogenblik het gros ter ontevredenen zich bij de hecht aaneengesloten Linkerzijde zou aansluiten. Als bij gebrek aan een leider uit haar midden de oude meerderheid zich nog slechts had kunnen verzamelen om den minister-pre sident, welke bereid ware geweest om samen met de Nationalen ten strijde te trekken 1 Maar Poincaré heeft niet gekund of niet ge wild. Hij helde bij voortduring over naar de Linkerzijde, die hem nu ten val heeft gebracht. Echter, de overwinning der Linkerzijde is in zekeren zin negatief. Haar programma was er een van kritiek en oppositie. Gaan wij nu terug naar de politiek van Gombes Zeker niet. Wij zijn bezorgd ten aanzien van de toekomst, maar tusschen den toestand van nu en dien van twintig jaar geleden is een groot onder scheid. Toen was het programma van de ver kiezingen de „verleeking". Thans ging het om hooge belastingen en duurte van levensonder houd. Bovendien de a.s. regeeringsmannen, die zich zullen geplaatst zien voor talrijke economische vraagstukken, zullen waarlijk niet wenschen, om er de moeilijkheden van een godsdienstkrijg aan toe te voegen. Het is waar, de plannen van het aftredend ministerie zullen zij, helaas, niet ten uitvoer brengen wij denken aan de Congregaties voor de missie ook zullen zij in hun .betrekkingen met de Kerk wel niet die hoffelijkheid en dien geest van verzoening be trachten, welke Poincaré betoonde. Er is nog een ander verschil met vroeger. Onder de 275 afgevaardigden van de minder heid is nu een sterke katholieke groep. Deze kan de kern vormen van een nieuwe partij, welke, de onschendbaarheid der verleekings- wetten verwerpend, eenmaal aan den lande mag verschijnen als de eenige kracht tegenover de Linkerzijde. Moeizame en pijnlijke strijd wacht ons wel licht, maar niets is nog verloren. De katholieke herleving, die steeds krachtiger wordt, is door de jongste gebeurtenissen niet geschaad. Spoorwegongeluk, Omtrent het on geluk, dat in den nacht van Vrijdag op Zater dag nabij Adelsberg heeft plaats gehad, zijn thans de volgende bijzonderheden bekend geworden. De ramp had des nachts orn 1 uur plaats, tusschen den Simplon-express van Hatek naar Italië en een goederentrein, nabij het station Prestaneck bij Adelsberg. Dit station ligt op het traject LaibachTriëst, op Italiaansch grond gebied. Onder de dooden bevinden zich een gendar me en een Fransch beambte, terwijl van twee andere slachtoffers de identiteit nog niet kon worden vastgesteld. Men neemt thans aan, dat het aantaldooden in het geheel zes bedraagt. Dat dit aantal niet grooter is, komt vooral, doordien een slaapwagen is omgevallen. De vier verbrijzelde wagons waren bagage- en goederenwagens. Omtrent de schuldvraag heerscht geen twij fel meer. Evenals bij den ramp van Bellinzo- na, is onnauwkeurigheid van een beambte, in casu van den wisselwachter van Prestaneck, die zich echter aan de straf van zijn wereld lijken rechter onttrokken heeft. Den machi nist van den express treft geen schuld, daar geconstateerd is, dat hij alles in het werk heeft gesteld, om den met een vaart van 70 K.M. voortrazenden trein tot staan te brengen het geen echter niet mogelijk was. Pas op het aller laatste oogenblik zijn hij en de stoker van de locomotief gesprongen, waardoor zij zich het leven hebben gered. Zij liepen slechts lichte ver wondingen op. Een eerlijke vinder. Een kostbaar paarlensnoer heeft dezer dagen 24 uur lang on beheerd in de openlucht op een renbaan te Bem- bridge (eiland Wight) gelegen, voordat het door een eerlijk man gevonden werd. De eigenares merkte het verlies eerst den volgenden dag, toen zij zich voor het diner wilde kleeden. Zij was op de rennen geweest, had daar het snoer gedragen, doch niet bemerkt, dat het van haar hals was gegleden. Een arbeider, die op het terrein van de ren baan werkzaam was geweest, vond het sie raad, waarvan de waarde öp verscheidene dui zenden guldens wordt geschat. Hij bracht het naar een politiebureau, waar naderhand aan gifte van het verlies werd gedaan. De eerlijke vinder kreeg een hooge belooning. Pogroms. Volgens berichten uit Klausen- burg hebben in Transsylvanië verschillende dagen achtereen pogroms tegen de Joodsche vevolking plaats gevonden. In verschillende steden zijn Joden vermoord. In totaal zouden twaalf per sonen zijn gedood en een groot aantal gewond. Rooveraanval. in China. De Ame rikaan Dinsmore, de Engelschman Mackay en drie Ghineezen zijn in de omgeving van Sjahsien bij Foetsjou, door roovers aangevallen. Dinsmore werd gewond, wist te ontsnappen, doch stierf later. De anderen werden gevangen genomen. Groote boschbranden. Naar de bladen melden woeden in Oost-Siberië felle boschbranden, welke reeds de stad Wladiwostok zouden bedreigen. De petroleumontginning op D j a m b i. De vorige week is in Djambi een krachtig spuitende bron aangeboord. Avontuurlijke ballontocht. De Fransche aviateur Roitard is nauwelijks dezer dagen ontsnapt aan den dood in een ballon. De Franschman was, toen de ballon ter hoogte van het eiland Wight in gevaar ver keerde, uit de ballon gesprongen. Hij werd opgepikt door de Engelse he kust wacht en vervoerd naar het hospitaal teMil- ford aan Zee. Roitard, die pas 23 jaar is, is een van de 11 ballonvaarders, die elkaar de Goumont-Thie- villeprijs betwistten en die gisteravond te St. Cloud gestart waren. In den morgen ontdekte de Franschman, die vergezeld was van zijn piloot, dat het gas uit de ballon ontsnapte. Hoewel zij de geheele ballast buiten boord wierpen, werd het gevaar steeds grooter. Ten einde raad sprong Roitard uit de ballon. Hij werd gezien door een Engelschman, die in een boot den aviateur trachtte te bereiken. De boot geraakte echter lek, zoodat de En gelschman den drenkeling niet aan boord kon nemen en zich genoodzaakt zag Roitard boven water te houden. Iemand, die eveneens het on geval, zag gebeuren waarschuwde de kust wacht, die Roitard wist te redden. De aeronoot was geheel uitgeputde piloot landde veilig te Broughton. Door ganzen verraden. Eenige da gen geleden zagen jagers, die hun werk ver richtten in een moerassige streek dich bij Council Bluffs in den Amerikaanschen staat Iowa, tot hun verbazing een groote troep wilde ganzen, die zich op de zonderlingste manier aanstelde. De dieren, gewoonlijk zoo buiten gewoon schuw, en voor den mensch heel moei lijk te benaderen, namen op de komst der man nen niet alleen de vlucht, maar huppelden op rare, onhandige manier over den grond, tol den in het rond, stonden moeizaam weer op, en lieten zich net zoo gewillig bij den nek pakken en gezegden nek omdraaien, als de op gan- zenvleesch meest beluste mensch slechts kan verlangen. Het scheen, dat de beesten leden aan de een of andere mysterieuze ziekte, die in de allereerste plaats hun natuurlijke schuw heid als bij tooverslag had doen verdwijnen. De volgende dagen hetzelfde tooneel. Ware slachtingen werden door de liefhebbers van een boutje onder de kakelaars aangericht, maar de overige bleven er even goedmoedig om rond huppelen. Wat meer zegt, iederen dag groeide hun aantal het leek nu wel, of magische krachten de dieren naar dit oord der ganzen- dwaasheid lokten. Het gerucht over deze vreemdsoortige be vinding drong intusschen ook door dot de amb tenaren der drankbestrijding, die dadelijk de lucht kregen van een „zaakje'. Ze onderzoch ten het moeras, en ontdekten al spoedig een onderaardsche ruimte, waar een geheime bier brouwerij was ingericht. Groote hoeveelheden mout lagen op den grond, en de wilde ganzen, die daar regelmatig op bezoek kwamen, hadden eenvoudig van de mout gesnoept en waren. smoordronken geweest. Een Amerikaan heeft verklaard het kermisterrein van Wembley na afloop van de tentoonstelling aldaar te willen koopen. Hij wil het in stand houden, er een vijver met bad- strand bij maken en het dan als eenvast amuse mentsterrein exploiteeren. Met anderen mee wil hij tot een bedrag van 10 millioen dollar in de onderneming steken. De tien geboden voor den za kenman. In een groote zaak te Londen han gen op het kantoor van den Directeur de volgende 10 geboden, die, dunkt ons, ook de Hollandsche firma's in hun ooren kunnen knoopen. 1. Doe iederen dag de zware karweitjes het eerst. De lichte zijn puur genoegen. 2. Vrees geen critiek en critiseer je zelf vaak. 3. Wees opgewekt over het succes van een ander. Verheug je er in. en bestudeer zijn methoden. 4. Laat je niet door antipathieke gevoelens van de wijs brengen. Zuur ruineert de mooiste stoffen. 5. Wees enthousiast. Dat werkt aanste kelijk. 6. Denkt niet, dat succes alleen op geld ver dienen neerkomt. 7. Wees fatsoenlijk (be fair 1) en doe min stens één goede daad op iederen dag van het jaar. 8. Respecteer den chef. Er moet altijd één hoofd zijn. 9. Heb vertrouwen in jezelf en maak je zelf fit (dit Engelsche woord is onvertaalbaar geschikt, sterk, bekwaam zijn alle te slap). 10. Breng harmonie in je werk. Laat de zon er op schijnen en in doordringen. Het 1 ij k van majoor Nor man Per- sival Bailey, die begin December zijn vrouw te Brighton vermoordde, is thans uit de Theems opgehaald. Hiermede is een eind gekomen aan zeer uitgebreide nasporingen. Men heeft Baily door geheel Europa gezocht en tal van lieden zijn gearresteerd, aangezien zij voor den voort- vluchtigen moordenaar werden aangezien. Vliegwiel gesprongen. Gistermid dag is in de koperpletterij De Vlijt te Apeldoorn een vliegwiel uit elkaar gesprongen De stukken van het gevaarte, dat een middellijn had van 6Vt Meter en eenige duizenden kilo's zwaar was, vlogen door de muren en het dak heen. De machi nist, J. Veldman, die zich in de machinekamer bevond, werd aan hoofd en handen verwond. Liturgie. 5de ZONDAG NA PASCHEN. Wat een heerlijk doorgevoerde beredeneer de beschrijving vinden we vandaag in de litur gie van het leven van den christen 1 Katholiek zijn dat is onze eer en de grondslag daarvan is onze verlossing door Christus. Vandaar „Boodschapt het met jubelgeschal en doet het hooren Verkondigt het tot aan de uiteinden der aarde. „Verlost heeft de Heer Zijn volk". En We weten hoedanig die verlossing is geweest geen kwijtschelding zonder meer van onze schuld, maar een uitboeten van oneindige waarde door de inenschwording, het bitter lijden en den sma- delijken zoendood van den Zoon Gods zelf. Dat is een werk geweest van de hoogste liefde, die St. Jan zoo schoon beschrijft als hij zegt, dat God ons heeft lief gehad „zelfs toen wij Zijn vijanden waren." Maar dan verstaan We toch ook de uitnoodiging „Juicht Gode toe geheel de aarde, zingt een loflied voor Zijn Naam, brengt lof aan Zijnen roem." Dat loflied echter en die jubel moeten niet zijn van voorbijgaanden aard, ons leven moet getuigen van onze dankbaar heid en onze wederliefde 1 Daarom komt St. Jacobus ons in 't epistel wijzen op onze verplich tingen in die richting. Wij mogen ons niet tevre den stellen met het „woord Gods te hooren" m.a.w. 't is niet genoeg te weten hoe we te leven hebben we moeten zijn „volbrengers van het woord", dat is naar hetgeen we weten,moeten we ook ons leven inrichten ons geloof moet leven door de daad. De vergelijking van den H. Jacobus is zoo waar, dat wie de wet Gods alleen maar aanhoort, gelijk is aan iemand die in een spiegel zich zelf beschouwt en onmiddellijk vergeet hoe hij er uit zag. Dat zijn de menschen die Roomsch zijn in de kerk, maar er zich ver der niet over bekommeren hun leven te door dringen van de beginselen, die ze in de kerk leerden 1 Maar wie de wet volbrengt dat is die tracht het gehoorde in toepassing te brengen, „die zal zalig zijn door zijn handelen". Dan volgen eenige voorbeelden van wat we te doen hebben, vooral ons vrij houden van de besmet ting dezer wereld en in de reine atmosfeer ons toeleggen op practische naastenliefde. Dringt dat tot ons door, dan zal de bescherming niet uitblijven, dat we in vele zaken ons kunnen ver beteren Moeten we dan kleinmoedig vertwijfe len en maar denken dat is voor mij te hoog 1 zoover kan ik tocb niet komen, zooals mijn vroe ger leven getuigt 't Evangelie leert on» ander» „Voorwaar, voorwaar Ik zeg u Al wat gij den Vader vragen moogt in Mijnen Naam, Hij zal het u geven." Hier wordt ons dus alles mogelijk gemaakt. Ja, maar ik heb al zoo veel en zoo dikwijls gebeden en het baatte mij niet „Tot nu toe, zegt Christus tot Zijn Apostelen, hebt ge niet gevraagd in Mijnen Naam." Zou daar soms ook onze fout schuilen Immers zonder uit zondering volgt de herhaling „Vraagt en ge zult verkrijgen opdat uw vreugde volkomen zij." Ja 't is zelfs niet noodig dat Christus van ons vraagt „want de Vader heeft u lief, wijl gij Mij hebt lief gehad en geloofd hebt, dat ik van den Vader ben uitgegaan." Gelooven dus in Christus, Gods kind en dan „Hem liefhebben, Die ons het eerst heeft liefgehad." Wat een gemakkelijke roepingBegiftigd met de onschatbare genade des geloofs hebben we maar te zorgen dat we dat geloof bewaren en dat kunnen we, naar het beschouwde, door gebed en dan behoeven we slechts de natuurlijke neiging te volgen van ons hart, dat voor de liefde geschapen is. En als we dan hier in de wereld zoo gemakkelijk beminnen degenen die ons wel doen, die er zelfs maar naar streven ons wel te doen, hoe zou 't ons dan moeilijk vallen ons hart te geven aan Hem, die zóó onuitsprekelijk heeft lief ge had, dat Flij alles, zelfs zich zeiven heeft willen geven om ons te overladen met Zijn goddelijke weldaden 1 Leeren we vandaag weer ééns dat het gemakkelijk is katholiek te zijn en besluiten we de gevolgtrekkingen aan te durven waar bemind wordt, zegtAugustinus,wordt geen druk gevoeld en bestaat er druk dan wordt zelfs die druk bemind. Kunst en Letteren. Een nieuwe Vondel-Uitgave. Een medewerker van het weekblad „Nieuw- Nederland" is bij dr. J. F. M. Sterck geweest en heeft hem o.m. over de nieuwe Vondel uitgave gesproken. We lezen o.a. „Zijn vaardige hand legt vóór me het prospec tus van niet enkel een geweldig stuk arbeid, maar tegelijk het prospectus van Dr. Sterck's eerstvolgende levensjaren een volledige Von del-uitgave door de Wereld-bibliotheek in de bewerking van Dr. Sterck met Dr. Moller, De Klerk, Molkenboer, Prof. Prinsen en L. Simons. „We hebben na de laatste Vondel-uitgave zooveel gevonden, dat een nieuwe druk van Vondel's werken hard noodig wordt. Ja, breed opgevat is" het zeker. Thijm had z'n uitgave moeten kunnen afmaken. Hier is de uitgave van Thijm. 2 dln. 't Eerste van '87, en hier het tweede van '89, U ziet, ik ben als 't ware bij testamentaire beschikking aangewezen voor de Vondel-uitgave." „Zeker blijven de andere Vondeluitgaven hun waarde houden, maar elke nieuwe ont dekking dient benut. Er zijn ik weet niet hoeveel nieuwe dingen te zeggen en te verklaren, die zij vijftig jaar geleden nog niet konden weten." „Vindt deze Vondel-uitgave nu ook officieele waardeering „Bij de algemeene bezuiniging overigens waardeering genoeg hier heb ik nog een brief van minister De Visser ziet u wel waar deering genoeg, maar subsidie, geen denken aan. Nu doet de uitgever het door een stichtings fonds. Het geheel zal bestaan uit ongeveer vier honderd vellen druks, uit te geven in tien deelen, en wel uitsluitend alle gebonden in fraaien en stevigen, door bekenden sierkunste naar te ontwerpen stempelband, uitgevoerd in buckram of geheel leder. Men teekent in voor het geheele werk. Wij denken ons, natuurlijk zeer voorloopig, de volgorde der verschijning aldus In 1925 de Deelen I en IIin 1926 de Din. Ill, IV en V in 1927 Din. VI en VIIin 1928 de Din. VIII en IX in 1929 Dl. X. Kijk, hier zijn al een 40 namen, die ziah ver bonden hebben het werk te koopen en voor Maart 1925 daarvoor 100 te betalen. Hier heeft u de uitnoodiging. Zoo gaat het met het Vondelmuseum ook. Daar hebben we dit jaar weer de tweejaarlijksche vergadering van. Hier hebt u het verslag van 1922. Ja, het museum blijft goed gaan hoewel de financiën natuur lijk een vervelend punt blijven. Je moet toch compleet zijn. We hebben onlangs nog een brief van Vondel aangekocht te Londen voor ƒ250. We tellen 205 leden." Dat vertelt Dr. Sterck. Hij verzwijgt, dat hij zelf meerdere waardevolle bijdragen geschonken heeft, b.v. de unieke uitgave „Verhael van de Verwoestinge des Stadts Trojje van D. Franciscus van den Enden, Amsterdam 1654." SPORT. Ergerlijk. Zondag a.s. worden de eindstrijden om den Begeerkrans gespeeld. Dit toernooi gaat tusschen vertegenwoordigende elftallen der stedelijke of gewestelijke bonden, die bij den N.V.B. zijn aan gesloten. Het Rotterdamsoh elftal neemt daar ook aan deel. Daar de wedstrijden-te Enschedé gespeeld worden, vertrekt dit elftal om 6.52 v.m. Zondag morgen van het Maasstation om te 10.50 ter bestemde plaatse te arriveeren. Het schandaal van het spelen van wedstrijden om half tien op Zondagmorgen schijnt nog niet erg genoeg te zijn nu wordt de heele Zondagmor gen opgecischt. Of er katholieken in het Rott. Elftal spelen, weten we niet, maar dat er talrijke Roomsche jongens in de R.V.B.-ver- eenigingen spelen, is helaas een feit. Zullen hun de oogen dan nooit open gaan Mooier propaganda voor de katholieke sport dan zulke excessen kunnen de neutrale voet balbonden nooit maken 1 Katholieke ouders, waakt toch voor, de be langen van uw kinderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 6